leewe leidse Gmrant or tingen- strijd in de meubelhandel krant van FORMAAT DERBY COLA DRINK i- =Binnenkort fonds Voor middenstand Rijksbemiddelaars zetten ook 't mes in grotere cao's Prijsstop op komst voor aardappelen? Olympische Spelen 1972 in München Rumoer tussen witten en Hgrijzen n/ Minister Den Uyl: Malik noemt oliebedrijven waardeloos Na 36 jaar weer in Duitsland Winterspelen in Japan Commentaren Rechter zelf achter de speeltafel cHor: Dr. E. MEMEff CHRISTELIJK-NATIONAAI DAGBIAO -ll. m gUbW»— in^n Iter* t*ghwMpo«t f Woensdag 27 april 1966, 47ste jaargang CScf<*<»cK»C8cf<»<ScK»C8<*<*<Sc*^ Abonnementsprijzen p.w, 0,88, p.m. 3,75, p.kw. 11,30 bezorging l8.OO7-i9.OO ■Boven-Digoel: meeste verhalen ■zijn overdreven ■Tulpenrally: Slotemaker valt uit - Pagina 5 Pagina 7 Diepenhorst over zijn wetenschaps beleid pagina 5 BROOD VOOR HET HART SUCCES - Pag- 2 Nieuw Nederlands/ Duits luchtvaart- project Pag. 7 (Van onze soc.-econ. redactie) BCHEVENTNGEN De minister economische zaken, drs. J. M. Uyl, heeft meegedeeld dat het twikkelings- en saneringsfonds »r het midden- en kleinbedrijf nu binnenkort in het leven zal wor- 1 geroepen en dat de betreffende atregelen dan binnen afzienbare zullen gaan werken. )e minister deelde dit gistermiddag op een conferentie in „Op Gouden eken" over het o. en s.-fonds voor de Idenstand, belegd door de dr. Wiardi ;kman Stichting, het wetenschappelijk reau van de PvdA. Drs. den Uyl, die ligszins verlaat door verkeersopstop- gen) rechtstreeks uit Assen arriveerde, loot deze conferentie met een korte spraak, waarin hij er op wees dat het een krachtig groeiende economie nooit gelijk is alle ondernemingen ongeha- i en onaangetast in stand te houden, vele berichten over fusies, bedrijfs- itingen en vormen van samenwerking uigen daarvan en de bewindsman ver- htte dat er zich nog wel meer van dia 'allen zullen voordoen. Aanpassing Minister Den Uyl betoogde dat voor midden- en kleinbedrijf aanpassing de gewijzigde omstandigheden nood- ;elyk bi, waarby het er vooral om gaat groeikracht te stimuleren. Voor een ital bedrijven zyn die mogelijkheden echter niet meer. Beide categorieën zullen nieuwe kansen krijgen met be- het ontwikkclings- en sanerings- ids. let grote doel daarbij is, dat het Iden- en kleinbedrijf zijn functie in het doelmatig mogelijk kan ver- len. De bewindsman las een brief r van een sigarenwinkelierster, waar- bleek dat velen naar de instelling het fonds snakken. Hij zei er begrip >r te hebben dat velen bij de laatste •kiezingen kennelijk protest hebben len aantekenen. „Het protest is alleen de verkeerde plaats terecht gekomen", us minister Den Uyl. >p deze conferentie werden inleidingen o. en s.-fonds gehouden door >f. dr. H. O. Goldschmidt, hoogleraar de Kath. Hogeschool te Tilburg en >rzitter van de commissie die de rege- het fonds heeft geadviseerd, en heer J. Reehorst, lid van de Tweede >r de PvdA. Beiden pleitten o.m. Weersverwachting Tijdelijk regen De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met vooral nvankelijk regen. Zwakke tot matige nd in hoofdzaak uit westelijke richtin- ta, Lagere mlddagtemperaturen. voor een goede coördinatie bij de uitvoe ring der maatregelen. Met name de heer Reehorst waarschuwde voor verbrokke ling, bijv. door het creëren van „fondsjes" voor diverse branches, zoals de brand stofhandelaren hebben bepleit. Ook aan het renteniveau moet z.i. wat gedaan wor den. Hoewel met het fonds tientallen miljoenen guldens gemoeid zijn wee heer Reehorst een heffing op het bedrijfs leven af. „We moeten het fonds beschou wen als een vereffening van de rekening, die in de dertiger jaren werd gepresen teerd. Als we het nu niet kunnen betalen, wanneer dan wel?" Moord Arie v. Hemert: eis 6 jaar AMSTERDAM Zes jaar en daarna terbeschikkingstelling van de regering wegens doodslag eiste de officier bij de Amsterdamse rechtbank gisteren in de moordzaak-Arie van Hemert tegen de thans 20-jarige platformarbeider Hen drik G. G. I. uit Amstelveen. Op 13 februari 1963 werd de negenja. rige Arie van Heinert op het erf van eer kapperszaak aan de Nieuwe Doelenstraat in Hilversum gedood. Het lijk werd be graven onder de vloer van de kappers zaak. Daar werd het vorig jaar pas ge vonden. De raadsman van verdachte, mr. E. L. Bakhuijs, vond dat zijn cliënt door een lange gevangenisstraf psychisch achteruit Vrijspraak in zaak over ramp Fréjus AIX-EN-PROVENCE Vijf mannen die verantwoordelijk waren gesteld vooi de ramp, die zich in 1959 in Fréjus af speelde door het breken van een stuw dam, zijn gisteren in hoger beroep door de rechtbank van Aix-en-Provence on schuldig verklaard. De vereniging van slachtoffers van Fréjus werd tot betaling van de kosten veroordeeld. Bij de over stromingen van de stad kwamen 420 per sonen om het leven. DJAKARTA Minister van buiten landse zaken Adam Malik verklaart dat de vorig jaar voor 110 miljoen dollar van de Shell gekochte instal laties -.waardeloze rommel" is. De koop is indertijd bekonken door de toenmalige minister Chaeroel Saleh, die nu gevangen is. Malik verwacht dat de betalingstermijn van vijf jaar wel eens honderd jaar zou kunnen worden. Hij voelt er niet voor om ook d einstallaties van Stanvac te ko- Indonesische Chinezen hebben het consulaat van rood China te Soera- baja .,op vreedzame wijze overgeno men" en te Menado Chinese scholen bezet. Alle Chinese scholen in Midcien- Java zijn onder militair toezicht ge steld. ROTTERDAM Er is in de we reld van de Nederlandse meubel branche en van de woningtextiel een strijd ontbrand tussen „de wit ten" en „de grijzen". De witten zijn de mensen die gekant zijn tegen het geven van kortingen aan het publiek. De grijzen, voor het grootste deel in koopcentrales, willen doorgaan op hun oude wijze. Een reeks grote meubelfabrikanten is reeds tot de witten overgegaan en ook in de wo ningtextiel is een wit front gevormd. Initiatiefnemer van de strijd tegen de kortinggevers is de heer Hoofdman, di recteur van een grote meubelzaak in Rot terdam. Op zijn initiatief is een commissie bescherming handelsbelangen woningin richting gevormd, die industrie en groot handel vraagt om mee te helpen aar sluiten van de „kortingskanalen". Doen zij dit niet dan zullen de aanhangers van de commissie niet meer bij hen ko pen, zij worden dan grijs. De aktie van de witten is vooral ge richt tegen de personeelsinkoopverenigin- gen, die voor hun leden aanzienlijke kor tingen krijgen en gebruik maken va toonkamers van de grossiers. Via de toon- kamers van meubelfabrikanten en groot handel loopt 52 procent van de totale pro- duktie van de Nederlandse meubelin dustrie Het grootste deel hiervan wordt door de korbinggevers in de handel ae- brachi. Comité's In Rotterdam, Den Haag, Amsterdam en Dordrecht zijn witte comité's gevormd die fabrikanten en grossiers benaderen en voor de keuze stellen: medewerking aan „de sanering van de handelskanalen", dus niet meer leveren aan de korting kanalen, of uitgesloten worden van leve ranties aan de „bonafide detailhandel' De bond van grossiers en texttelgoede- ren voor woninginrichting heeft de wit grijs oorlog reeds in februari besproken op een ledenvergadering in Den Haag. Twaalf leden verklaarden toen reeds dat zU aan de anti-korting aktie mee wilden doen. Begin maart hebben zes meubelfabri kanten en groothandels met de commissie afgesproken dat zij zich in principe zullen onthouden van levering aan de korting- gevers. De commissie van haar kant zegde toe dat de aangesloten leden geen zaken zullen doen met fabrikanten en grossiers e aan kortingkanalen leveren. De commissie zal actief propaganda maken onder de leden voor uitbreiding van hun relaties met merkfabrikanten, die zich distantiëren van de grijze markt. De witte commissie zal ten opzichte van de buitenlandse leveranciers dezelfde liin volgen. Inmiddels hebben zeventien grossiers woningtextiel, waaronder alle grote, zich ook akkoord verklaard met de wit- activisten. Er is alleen nog overleg over de manier waarop. zes witte meubelfabrikanten sloten aaneen in een contactgroep meubel industrie. Deze besloot onlangs niet meer te leveren aan de grijs verklaarde detail handelaren Kipo N.V. Wat doen nu de grijzen? Zy hebben vandaag een onofficiële woordvoerder gekregen in de persoon van de heer W. B. Knoops, directeur van Kipo N.V., commerciële inkoopcentrale voor ambtenaren. Hy heeft op een persconfe rentie onthullingen gedaan over de strijd tussen witten en grijzen en ondermeer kopieën uitgegeven over notulen en cir culaires van de witten. (Vervolg zie pagina 7) Gromyko bij Paus VATICAANSTAD De Paus heeft vandaag de Sowjetminister van buiten landse zaken Andrei Gromyko in parti culiere audiëntie ontvangen. Voor het eerst kwam een zo hoge Russische auto riteit op het Va-ticaan. I Bloesems beginnen te bloeien DEN HAAG Het is weer bloesem- tijd. De bloesemknoppen van de peren- en pruimenbomen zijn op veel plaatsen al opengesprongen. Verwacht wordt dat tegen het einde van deze week het hoog tepunt van de bloei wordt bereikt. De ontwikkeling van de bloesem knoppen bij de appels gaat ook nu vlug, maar het duurt toch nog minstens een week alvorens de bloei gaat beginnen. Het hoogtepunt bij de appels wordt v wacht in de tweede week van mei. De vorst in de afgelopen week heeft nogal wat schade aangericht. Hier en daar is het percentage bevroren knoppen vrij hoog. Wat voor invloed dit zal hebben op de komende fruitoogst is niet te voorspellen. Het weer van de komende weken zal hierbij een belangrijke rol spelen. Kinderen lieten trein stoppen (Van onze correspondent) VENLO Spelende kinderen heb ben een goederentrein op de spoorlijn Venlo-Kaldenkirchen laten stoppen. De kinderen gingen op de rails staan en deden alsof ze pas op het aller laatste nippertje zouden wegspringen. De 32-jarige Venlose machnist Klaas Pepping wilde echter in het geheel geen risico nemen en stopte Pas toen de machnist van zijn locomotief kwam, zetten de kinderen het op een lopen. Zij lieten een fietsje achter, dat door de machinist op de trein werd gezet en later aan de politie is overhandigd. (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Het College van ryks- bemiddelaars blijkt thans een co quent beleid te willen nastreven. Behalve cao's voor geringe aantallen werknemers zullen nu waarschijn lijk ook drie belangrijke contracten die voor grote groepen werknemers gelden, voor onverbindend verkla ring worden voorgedragen. Deze drie grote contracten zijn de cao's voor de landbouw (75.000 werknemers), de confectie-industrie (25.000) en het bakkersbedrijf (18.000). Ook tegen een kleiner contract zijn bij het col lege nog bezwaren gerezen, namelijk tegen dat voor de 2500 Rotterdamse classificeerders, die werkzaam zijn bij de scheepsonderhoudsbedrijven in Rotterdam- Zowel bij de landbouworganisaties als in de confectie- en het bakkersbe drijf is met grote ontstemming kennis genomen van het hijsen van de rode vlag voor deze contracten. De moge lijkheid bestond dat het college van daag nog zijn bezwaren tegen deze cao's in de vergadering van de loon- commissie van de Stichting van de Arbeid uiteen zou zetten. Voor van daag was namelijk een vergadering gepland met de Stichting van de Ar beid ter bespreking van het algemene beleid van het college. De landbouw is voor 1966 2V4 pet extra loonsverhoging overeengekomen omdat de loonachterstand ten opzichte van de industriearbeider niet minder dan 20 tot 25 pet bedraagt. Minister Biesheuvel toonde vorige week in de vergadering van de Nederlandse Christelijke Agra rische Bedrijfsbond begrip voor dit loon- voorstel van de landbouw. Teleurstelling In de confectie-industrle ls men teleur gesteld, omdat de extra loonstijging slechts een gevolg is van de gelijkmaking nannen- en vrouwenionen. Ge vreesd wordt dat nu ook het contract voor de textielindustrie (100.000 werk nemers) bü het college bezwaren zal ont moeten. Hier is de voorgestelde loonkostenstij ging hoger dan bij de confectie. Partijen in de textiel- en confectie-industrle vra gen zich af waarom dit allemaal moet, terwijl het college wel akkoord is gegaan met de AKU-cao, waarin voor twee Jaar 20 pet loonkostenstijging ls over eengekomen. De aanpassing van de arbeidsvoor waarden in het bakkersbedrijf aan de nieuwe technische situatie wordt door betrokkenen bitter noodzakelijk ge noemd, wil men het vertrek van nog meer personeel tegengaan. Zou de Stichting van de Arbeid aan het college duidelijk kunnen maken dat de loonstijgingen in deze contracten billijk zijn, dan bestaat er nog een kleine mo gelijkheid dat rijksbemiddelaars hun be zwaren terugnemen. Nee-dreiging Behalve voor genoemde vier contrac ten dreigt ook nog het nee van minister Veldkamp voor de cao's in de textiel, de schoenmakerij, de vlakglasindustrie, het glazenwassersbedrijf, de houtemballage- bedrijven en de handelsonderneming Goeree Overflakkee. Eerst moeten hier voor echter nog de nodige gesprekken worden gevoerd. De apothekersassistenten en het grond personeel van de KLM hebben deze pro cedure al achter de rug en hier valt de zer dagen een beslissing te verwachten minister Veldkamp. Beide groeperin- ge hebben geweigerd haar contract te wijzigen. De houthandel, het chemisch bedrijf Symprodo en Gielissen tentoonstellings gebouw hebben hun contracten wel ge wijzigd. Het contract voor het perso neel van de Twentse kabelfabriek is op het laatste nippertje toch nog door het College van rijksbemiddelaars goedge- De stad Tasjkent in Centraal- Azië is gisteren getroffen door een zware aardbeving. Tientallen huizen, scholen en openbare ge bouwen werden verwoest. Door dat de bevolking nog sliep, bleef het aantal slachtoffers beperkt: vier doden en enkele tientallen gewonden. Nieuw lekker pittig meesterlijk! ROME De Olympische Spelen van 1972 zullen worden georganiseerd in de Westduitse stad München. Dit is gistermiddag op het congres van het IOC in Rome besloten. De winterspelen van 1972 zullen in de Japanse stad Sapporo worden gehouden. (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG De handel in con sumptieaardappelen vreest een prijs maatregel van de minister van eco nomische zaken, drs. J. M. den Uyl, nu de aardappelprijzen nog steeds stijgende zijn als gevolg van krapte op de gehele Europese markt. Zoals wij reeds eerder berichtten, heeft de handel naast de dure aardappelen goedkope Poolse aardappelen op de markt gebracht, maar de aanvoer hiervan is klein en vindt bovendien zo traag plaats dait lang niet aan de vraag kan worden voldaan. In handelskringen circuleert steeds sterker de mening dat een prijsmaatregel van de overheid nu wel niet lang i op zich zal laten wachten, temeer omdat de resultaten van de heffing op de uit voer vrij gering blijkt te zijn. Over deze heffing (tien gulden per 100 kilogram) de handel uitermate verbolgen. Een voor aanstaand man uit de georganiseerde aardappelhandel noemde de maatregel immoreel, omdat de meeste exporteurs gebonden zijn aan eerder afgesloten tracten. „Voor hen betekent de heffing niet minder dan een zware boete, die voor een middelgrote exporteur al ongeveer f 50.000 per maand kan bedragen", zo werd ons gezegd. Naar wij vernemen worden thans pogingen in het werk ge steld om vrijstelling van de heffing voor reeds afgesloten contracten. De beslissing is genomen na twee stemmingen. Bij de eerste waren Madrid en Detroit reedis afgevallen; bij de twee de ging het nog uitsluitend tussen Mün chen en Montreal. De vreugde in de Beierse hoofdstad was na het bekendworden van de uit slag groot. Vooral Oberbürgermeister dr. Hans-Joohen Vogel, die de kandida tuur van zijn stad voor het congres daags tevoren had toegelicht, moe9t gelukwen sen in ontvangst nemen. De laatste maal dat de spelen in Duitsland gehouden ziin. was in 1936: Berliln. 500 MILJOEN De organisatie van de Svelen zal 500 miljoen gulden kosten. Het Olympisch centrum zal op het Obecwiesenfeld, bijna 4 km uit het stads centrum, verrijzen. Het centrum bestaat oun. uit een stadion (100.000 toeschou wers), een overdekt zwembad en twee sporthallen, gegroeoeerd rond oen 300 meter hoge tv-toren. De winterspelen zullen dus in Sapporo, Japanse wintersportplaats bij uitstek, worden gehouden. De stad heeft een uit stekende accommodatie, bestaande uit o.m. drie hardrijbanen en viif ijshockey- DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid Voogd (soc.) heeft de minister van cul tuur, recreatie en maatschappelijk werk schriftelijke vragen gesteld over de op nieuw ontstane verontrusting over de mo gelijk nadelige gevolgen voor de gezond heid van sportlieden bij de Olympische spelen van 1968, in verband met de hoge ligging van de stad Mexico. De heer Voogd vraagt de bewindsman inlichtingen over adviezen en experimenten waarover de minister vorig jaar reeds sprak. DOE HET ZELF Aanmoedigende woorden heeft van daag de voorzitter van de bond CNO op de ledenvergadering van zijn or ganisatie laten horen. Bij het nijverheidsonderwijs zo £oed als in andere onderwijsgeledingen worden de structuren zo onoverzich telijk, dat de bezielde schoolbestuur* der de neiging krijgt tegenover de veelheid van voorschriften het hoofd in de schoot te leggen. En dan dreigt het gevaar, dat de le ken, en tegelijk de hoogst belangheb benden, te weten de ouders, zich te rugtrekken en het werk zonder toe zicht overlaten aan de vakman, wiens taak echter niet is bestuurlijk werk zaam te zijn. Goed was daarom het dringend be roep van de voorzitter op de be stuurders- zich door het ingewikkelde karakter van schoolonderwijs en -opvoeding niet te laten ontmoedi gen. De doe-het-zelver moet in deze tijd wel vaker bewijzen dat hij de vak man kan missen- STUDENTEN Met reden heeft gisteren het Eerste- Kamerlid De Gaay Fortman, tevens rector-magnificus van de VU en zo als bekend zelf bij de studenten zeer gezien, de staf gebroken over bepaal de studentenbladen. Tegenover de kwalijke bejegeningen in die bladen van ons koninklijk hui* zou hij het waarderen, indien meer fairheid zou worden opgebracht. Geen overbodige vraag, al wekt de schraalheid van geest, zoals die uit bedoelde bladen blijkt, beperkte ver wachtingen. Onze dunk van dit in tellect-der-toekomst is na kennisne ming van dit deel der studentenpers een wat bescheidene geworden. Helaas komen vanuit de studenten wereld zelf tegenkrachten te moei zaam van de grond. Niet geheel onbe grijpelijk overigens. Want bij de bla- den-in-kwestie geldt voor de redactie nogal eens het systeem van de zelf- aanvulling. De continuïteit is dan wel gewaarborgd, jammer genoeg ook dan, wanneer deze naar inhoud niet al best ls. ZORGELIJK Er is in ons land een man die op een unieke uitkijkpost zit vanwaar h(j on ze economische en financiële toe stand als het ware van dag tot daf kan overzien en bovendien beoorde- Dat is de president van de Neder- landsche Bank, en naar zijn jaarver slag Ls dit jaar niet minder dan in andere jaren uitgezien. De inhoud is overigens niet verrassend, wat intus sen aan klem en betekenis niet af doet Deze man op de uitkijkpost dan be vestigt dat een door verschillende omstandigheden ingezet inflatiepro ces in gang is, waarover terecht wre vel is ontstaan en dat hij niet minder dan zorgwekkend noemt. De hoofd schuldige, tevens de meest verant woordelijke, is de overheid, ook al gaat buiten de overheid zeker niet ieder vrijuit. Een jaarverslag dat te denken geeft, zeker bij de nadering van de nieuwe rijksbegroting. Zullen de overheids uitgaven worden beperkt of zullen de belastingen worden verzwaard? Of mogelijk beide? We hebben nu eenmaal een ambiti euze regering die in kort bestek heel veel wil doen. Maar of dat altijd een voordeel is.... Hoe vreemd het klin ken moge: Men kan ook door tezeer vooruit te snellen achterop raken. En daar zijn we nu wel mee bezig. Na 2 jaar klaarheid in zaak overval op tankstation EMMERICH De politie in de Duitse plaats Emmerich heeft een jeugdbende opgerold en daarmee tevens klaarheid ge bracht in een overval op een tankstation in Duiven (by Arnhem). Bij de overval, die werd gepleegd op 29 maart 1964, werd de 41-jarige pomp bediende Ab Beudel in de buik gescho ten. Hij is thans voor 60 procent invalide. Omdat er met een Nederlandse auto werd gereden en een van de overvallers goed Nederlands sprak dacht men aan vankelijk de daders in Nederland te moe ten zoeken. De door de Duitse politie op gerolde jeugdbende heeft inmiddels be kend ook de overval op het Nederlandse tankstation te hebben gepleegd. Twee jaar geëist voor stelen uit auto's ALKMAAR Vooral damestassen had den de interesse van de 44-jarige staal constructeur C. H. R. uit Haarlem die re gelmatig via de tochtraampjes auto's leegroofde. De officier bij de Alkmaarse rechtbank eiste hiervoor twee jaar met aftrek. ARNHEM Bij de wet verboden kancelen of niet strafbare behendig heidsspelen? Dat was de vraag, waarop de Arnhemse rechtbank gisteren een antwoord moest zoeken. Twee spelen kwamen er aan de orde: Jupiter (door de Sdheveninger C J Osse geëxploiteerd in hotel Heijting in Zevenaar) en Delphi (geëxploiteerd door de stichting voor ontwikkeling en ont spanning „Pays Bas" in hotel Tivoli in Berg en Dal). Om zich een oordeel te kunnen vormen liet de rechtbank zioh de spelen tot tiweemaal toe demonstreren. Eenmaal in hotel Heijting en eenmaal in de kelder van het Arnhemse paleis van justitie. Uitvoerig liet de rechtbank zich voor lichten over de mogelijkheden, die de speler worden geboden. De exploitanten probeerden aan te tonen, dat de speler de loop van de spelen zelf kan be ïnvloeden en dat van een kansspel in de zin van de wet geen sprake was. Maar de officier van justitie, mr. J, J. R. Bakker kon daardoor niet worden overtuigd In beide gevallen concludeerde hij tot tien gulden boete. Volgens mr. Bakker was de geringe winstkans-ver hoging door de spelers zo gering, dat van overwegende invloed op het spel geen sprake kan zyn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1