TV RADIO Piet wil je een stuk kaas uit het vuistje Landelijke bibliotheek voor jazz-liefhebbers Spion aan de muur Johnny Hoes levert Boerenpartij nieuwe strijdliederen r AT A AM) AG 25 APRIL 1066 en Wie helpt „Jazz in TVederland" aan boeken? Commentaar Alleen voor U Willy Walden en Piet Muyselaar en de andere medewerkers van de Slees- wijk/ AVRO produktie <rAlleen voor u" presenteerden zaterdagavond op het eerste net een vlot variétéprogramma. Tot de hoogtepunten behoorde het optreden van de acrobaat Carlson wiens staaltjes van lenigheid en be hendigheid verbluffend waren. De Wama's vierden in deze afleve ring hun zilveren jubileum. Hun aan deel viel tegen. Als zij in de afgelopen kwart eeuw niet meer hebben gepres teerd dan zij voor de camera's te zien gaven, is er weinig reden om hun 25-jarige samenwerking met zoveel tam-tam te verkopen. De finale van de AVRO danstest '66 was het lichtvoetige slot van een ple zierige kijkavond. Russen schenden Joodse begraafplaats KIEF Russische bulldozers zijn bezig het oude Joodse kerkhof in het Ravijn Babi Yar af te graven. In dit ravijn hebben de Duitsers in de oorlog meer dan honderdduizend Joden ver-j moord. In Babi Yar staat nog steeds! geen gedenkteken. De Russische dich-| ter Jeftoesjenko werd in 1962 fel aan gevallen om een gedicht, waarin hij j het ontbreken van een monument toeschreef aan het antisemitisme in Rusland. De Joodse bevolking van Kief wordt1 op 350.000 geschat. De laatste rabbijn is echter twee jaar geleden overleden, j Door het grote gebrek aan rabbijnen j in Rusland kon nog steeds geen opvol ger worden benoemd. De enige synago- j ge, die nog open is (een andere werd onlangs in een bioscoop veranderd) telt maar 800 zitplaatsen. BERGEN In het voormalige concen tratiekamp Bergen-Belsen op de Lüne- j burgerheide heeft de minister van bin- nenlandse zaken van de deelstaat Neder- i saksen. Otto Bennemann gisteren in het gedenkmuseum een documenten-afdeling geopend, waarin foto's, brieven en oor konden verslag geven van de Jodenver volging en de manier waarop in het kamp 50.000 mensen zijn vermoord. De afdeling heeft Nedersaksen 480.000 mark gekost. Een aparte ereplaats is ingericht voor Anne Frank, die in dit concentratie kamp is vermoord. Ook de Nederlandse y oud-minister van economische zaken I Venschuur vond in Bergen-Belsen de; dood. Bij de opening was onder meer' (Van een onzer verslaggevers) IJS WIJK Wie helpt de stichting „Jazz in Nederrland" aan boeken? Met dit motto be gon een maand geleden een actie, die inmiddels zeven a achthonderd banden heeft opgeleverd. Zij vormen het bescheiden begin van de nationale jazz-bibliotheek, die wordt ondergebracht in het gebouw van de openbare bibliotheek te Nijmegen. De stichting „Jazz in Nederland" werd verleden i aanwezig dr. A. H. de Paape van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie te Amsterdam. De mooiste teenager In het Minerva-paviljoen sterdam is zaterdag voor het eerst een Miss Teenager gekozen. Voor Secam-3 ook in Oost-Europa MOSKOU Deskundigten uit Bulga- rije, Hongarije, Oost-Duitsland, Polen, Roemenië en Tsjecho-Slowakije hebben I besloten, het Franse systeem voor kleu rentelevisie, Secam-3, te kiezen. Voor al deze landen zal een standaard systeem j worden uitgewerkt. De Sowjetunie had J al eerder voor het Franse systeem geko- B.4LLETBRAVOURE I HILVERSUM De AVRO laat de kij kers vanavond (8.40 tot 9.10 uur; Ned. 2) kennis maken met het beroemde Cana- 1 dese echtpaar Anna-Marie en David Hol- 1 mes, leden van het Nationaal Ballet van I Sonia Gaskell. In „Ballet Bravoure" zul- i len zij demonstreren, dat ballet niet al- i leen kunst is, maar ook een kwestie van sport en durf. Barbie-poppen in Kijk HILVERSUM Ageeth Scherphuis besteedt vrijdagavond in haar tv-magazi- ne „Kijk" aandacht aan tuinkabouters, net werk van zestig Philippijnse meisjes in Nederland en tienerpoppen in bikini en bruidsjurk. Het laatste onderwerp gaat over de Barbie-poppen. Sinds 1965 zijn er in Europa vijf mil joen Barbies verkocht. In ons land heeft Barbie een fanclub van ongeveer 150.000 leden, in leeftijd variërend van vier maanden tot 76 jaar. METSELAAR BLEEF 277 UUR WAKKER OM GEZIN TE STICHTEN TURIJN Een 28-jarige Italiaanse metselaar, een zekere Luciano Ferro, zegt een wereldrecord gevestigd te heb ben door 277 uur achter elkaar niet gesla pen te hebben. Het doel van deze merk waardige prestatie, was zich bekendheid te verschaffen en zodoende een goede betrekking te krijgen en daarmee de eco nomische voorwaarden te scheppen voor het stichten van een gezin. ..Wij leven nu eenmaal in een tijd waarin het erop aankomt, dat men ervoor zorgt van zich te doen spreken, zo men tenminste voor uit wil komen", aldus de filosofie van de metselaar -g- De Russische baptisten hebben de Noordamerikaanse baptisten en men nonieten uitgenodigd voor een officieel bezoek aan het eind van dit jaar. De Ame rikanen wilden eigenlijk in april en mei komen, maar de gastheren meenden, dat een bezoek in november en december beter uitkwam. V: jaar opgericht. Zij kwam voort uit het comité, dat sinds 1963 o.a. met steun van het Prins Bernhard Fonds elk jaar de Wessel Ilcken Prijs, de grote prijs van de Nederlandse jazz, uitreikte. Belangrijkste opdracht, waarmee de stichting zichzelf heeft belast, is de jazz op alle mogelijke manieren als volwaardige kunstuiting te propa geren. De oprichting van een documentatiecen trum hield daarmee direct verband. lil één maand veel hulp aan actie GEHEEL ONAFHANKELIJK van de ^Jr stichting was de directeur van de Nijmeegse bibliotheek begonnen, een afdeling jazz-literatuur in het leven te roepen. De stichting hoorde van die plannen en stelde voor, beide initiatie ven te bundelen om versnippering van krachten te voorkomen. Dat gebeurde en daarmee was de oprichting van de nationale jazz-bibliotheek eigenlijk al een feit geworden. SUBSIDIE De overheid steunt het werk van bibliotheken en heeft laten weten, ook de jazz-bibliotheek subsidie te verle nen voor de aankoop van boeken en voor de kosten van administratie en verzending. Het rijk stelt echter als voorwaarde, dat de jazz-bibliotheek moet aantonen, levensvatbaar te zijn door met een collectie van tweedui zend banden van start te gaan. Uit deze eis sproot de actie voort, de stichting aan boeken te helpen. Eén van de organisatoren, Piet Koster (35) uit Rijswijk, is met het tot nu toe bereikte resultaat dik tevreden. Hij is ervan overtuigd, dat het aantal van tweeduizend banden (boeken, jaargan gen van muziekbladen, plakboeken, bladmuziek) zal worden gehaald. VOORBEELD Vele jazz-liefhebbers demonstreer den enthousiast te zijn voor de oprich ting van een jazzz-bibliotheek door hun boeken over jazz beschikbaar ie stellen. Piet Koster, boe'c'i mder bij een Haagse fotozaak, gaf zelf het goe de voorbeeld door zijn eigen verzame ling van ongeveer twintig boeken aan de jazz-bibliotheek over te dragen. Hij vertelt: „Er zijn een heleboel i, die zich vroeger voor jazz heb ben geïnteresseerd en die op zolder nog wat literatuur daarover bewaren. Velen hebben die boeken opgezocht en ze ons toegestuurd. Ook uit België en Engeland hebben we reacties ontvan gen. In Engeland is een vrijwilliger, die daar voor de boekeninzaipeling De kwaliteit van de boeken is door gaans redelijk goed. Er zijn banden bij, die tien a vijftien gulden hebben gekost. In de Nederlandse bibliotheken is „bedroevend weinig" jazz-literatuur te vinden. Piet Koster: „De openbare bi bliotheek in Den Haag heeft niet meer dan twintig boeken over jazz. Dat is allemaal het gevolg van de onderwaar dering van jazz in ons land en van de misvattingen, die erover bestaan. Er zijn nog zoveel mensen, die denken, dat jazz retteketet is... Willeke Alberti wordt zelfs als jazz-zangeres versle ten!" „Gelukkig gaat het de laatste jaren de goede kant op. Er komt meer be grip en verheugend is, dat ook in klei nere gemeenten de belangstelling voor jazz groeiende is." BEHOEFTE Piet Koster, die jarenlang bestuurs lid is geweest van Haagse Jazzclubs gelooft, dat er, speciaal onder de serieuze liefhebber, grote behoefte is aan een jazz-bibliotheek. De pro cedure om een boek te lenen (brief kaartje schrijven; verzending van het boek per post) is omslachtig, maar ac tieleider Koster verzekert, dat de ani mo daaronder niet zal lijden. Wie de Stichting „Jazz in Neder land" aan boeken wil helpen, kan zich in verbinding stellen met de heer Piet Koster, Galjoenstraat 42 te Rijswijk! (telefoon 070 54 2187). Carré De Amerikaanse (little) Peggy March komt van avond in AVRO's tienerprogramma Moef Ga Ga (8.01 tot 8.40 uur via Ned. 2) op het scherm. Voor de opnamen is Peggy een paar dagen in ons land ge weest. Zij en haar partner Benny Thomas hebben ook meegewerkt aan het programma Beatball, dat de VPRO binnenkort uitzendt. VANAVOND TE ZIEN Nederland 1 NTS 7.35 uur Flipper. 8.30 uur Inburgeren; plicht of dienst? 9.00 uur Middle of the night, film. Nederland 2 AVRO 8.01 uur Moef Ga Ga. 8.40 uur Ballet Bravoure. 9.10 uur Jubileumtoernooi Ned. Boksbond. VANAVOND TE HOREN Hilversum I NCRV 8.00 uur Kwintet Frans Poptie. 8.20 uur De onzichtbare vijand, documentaire. 9.15 uur Concert voor viool en orkest in a kl. t. opus 53, A. Dworsjak; Edith Peinemann, viool en het Tsjechisch Filharmonisch Orkest. 9.50 uur Sonate in c kl. t., KV 457, W. A. Mozart, Christa Romer, piano. 10.50 uur Skymasters en Die Böhmischen Musikanten. Hilversum II VARA 8.05 uur De jonge flierefluiters. 8.30 uur Verhaal halen o.l.v. Mies Bouwman. 9.00 uur Waar de wijsjes zijn... 9.25 uur Etherforum. 64 „Ik kan je dit nu vertellen", ging Fiedler verder, „bijna was ik er een paar jaar geleden heen gegaan. Ik zul Mundt gaan vervangen bij de Staal Missie wist je dat hij één keer in Londen geweest is?" „Dat wist ik," antwoordde Leamas geheimzinnig. „Ik heb me altijd afgevraagd wat dat voor een baan zou „Het gebruikelijke spelletje van contact houden met de andere Missies van het Blok, veronderstel ik. Ook nog iets van contact met het Britse zakenleven maar niet te veel." Leamas sprak cp verveelde toon. .Maar Mundt heeft het heel aardig gedaan, hij vond het erg gemakkelijk." „Dat heb ik gehoord." zei Leamas, „hij zag zelfs kans nog een paar mensen te vermoorden." „Dus dat had je ook gehoord?" „Van Peter Guillam. Hij werkte aan dit geval samen met George Smiley. Het scheelde een haar of Mundt had Geor ge ook vermoord." „De zaak Fennan." peinsde Fiedler. „Eigenlijk was het verbazingwekkend dat Mundt erin slaagde te ontsnappen, vind je niet?" „Ik veronderstel van wel, ja." „Wie zou nou gedacht hebben dat een vent wiens foto en gegevens bij het ministerie van buitenlandse zaken berust ten als lid van een buitenlandse Missie, een schijn van kans zou hebben tegen de gehele Britse Geheime Dienst!" „Ik heb gehoord," zei Leamas, „dat ze er helemaal niet zo op gebrand waren hem te pakken te krijgen." Plotseling stopte Fiedler. „Wat zei je daar?" „Peter Guillam vertelde me dat hij vermoedde dat ze Mundt helemaal niet wilden hebben, dat zei ik. Toentertijd hadden we een andere organisatie een adviseur in plaats van operationele controle een man die Maston heette. Maston had van het begin af aan al een knappe rotzooi gemaakt van die Fennan-zaak, beweerde Guillam. Peter nam aan dat er, als ze Mun lt gepakt hadden, een enorme rel van gekomen zou zijn hij zou dan voor de rechter gebraoht zijn en vermoedelijk was hij dan veroordeeld en opgehangen. Maar al de vuiligheid die er gedurende het proces te voorschijn gekomen zou zijn, had zonder twijfel het einde betekend van Mastons carrière. Peter heeft nooit geweten wat er precies gebeurde, maar hij was er zeker van dat er geen jacht op grote schaal ontketend werd om Mundt te vinden." „Weet je dat zeker, weet je zeker dat Guillam je dat met zoveel woorden gezegd heeft? Geen jacht op grote schaal?" „Natuurlijk weet ik dat zeker." „Heeft Guillam nooit een andere reden geopperd waarom men Mundt misschien heeft laten gaan?" „Wat bedoel je?" Fiedler schudde zijn hoofd en ze liepen voort langs het „De Staal Missie werd naar huis gestuurd na de zaak Fennan," merkte Fiedler een ogenblik later op, „dat was de reden waarom ik niet gegaan ben." „Mundt moet gek geweest zijn. Misschien dat je met succes moorden kunt plegen in de Balkan of hier maar niet in Londen." „Maar het is hem dan toch maar gelukt, is het niet?" viel Fiedler in. „-En hij heeft goed werk gedaan." „Zoals het aanstellen van Kiever en Ashe? Vindt je dat niet?" „Maar die Fennan-vrouw hebben ze toch lang genoeg gebruikt." Leamas haalde de schouders op. „Vertel me nog eens wat anders over Karl Riemeck," begon Fiedler weer. „Hij heeft Control een keer ontmoet, is het niet?" „Ja, in Berlijn, ongeveer een jaar geleden, misschien iets langer." „Waar vond die ontmoeting plaats?" „We ontmoetten elkaar in mijn flat." „Waarom?" „Control vond het fijn erbij te Zijn als er succes geboekt was. We hadden een verdomde hoop goed werk van Karl gehad ik veronderstel dat dat Londen goed bevallen was. Hij maakte een korte reis naar Berlijn en vroeg me een ontmoeting te arrangeren." Wordt vervolgd De werkgemeenschap de jtirv was ie ie.en.ien j j™. telefoniste Liesbeth Smit uit Utrecht |raad van methodistische centrale confe- de mooiste. Liesbeth heeft blond renties van Europa. Hierdoor wordt de haar en prachtige blauwe ogen. Met samenwerking van de methodisten op het lint, beker en bloemen poseerde zij j vasteland voor de fotografen. Europa (voornamelijk Skandinavië, Duitsland en Zwitserland) versterkt. (Van een onzer steund door het koor koopt, zit het erin, dat verslaggevers) van de Boerenjongens Telstar (Johnny's pla- en Boerenmeisjes en be- tenmaatschappijnog ROTTERDAM Com- geleid door De Vrolijke geen honderd exempla- merciële Johnny Hoes Dorsvleugels zingt John- ren van deze plaat ny Hoes over een boer, kwijtraakt, die „naar de bajes" moet („ik hoor bij het gajes") hij ruikt geld in Koekoek. Dus rap een plaatje ge- Europesemaakt en de twijfel En dat ondanks het een Vrije liedje op de andere kant van de schijf, waarop een smartlap Johnny Hoes uit de allerslechtste doeken doet achtige roem van de omdat Vrije Boeren bezongen. Boer wil zijn. Koekoek zal met tra- ""j nen in zijn ogen naarHHHBBHPHBI BHHHHHHHpH| de „strijdliederen" van soort. Tenzij de Boeren- Nederlandse economie de Limburgse platen- partij de hele oplage als het van de boeren moet koning luisteren. Ge- propaganda-materiaal hebben... HUversam I 402 m. NCRV 19.00 Nieuws en weerpraatje: 19.10 Radiokrant; 19.30 Klassie ke grammof oonmuziek; 19.55 Op de man af. praatje; 20.00 Stereo: Licht instrumentaal kwintet (opn.); 20.20 De on zichtbare vijand. hoorspel; 21.15 Modern vioolconcert (gr.); 21.50 Pianorecital; 22.15 Avondoverdenking. 22.30 Nws. 22.40 Boekbespreking 22-50 Dans. en amusementsmuziek 23.25 Viool en piano 2355-24.00 Nieuws. Hilversum H 298 m. VARA: 18.00 Nieuws: 18.15 Actualitei ten; 18.25 Licht Instrumentaal kwintet; 18.50 Openbaar Kunst bezit; 19.00 Onder de afwas; 19.30 Licht orgelspel: 19.50 Par lementair overzicht. 20.00 Nieuws; 20.05 Vocaal en lnstru- listen; 20.30 Wedstrijdprogram ma; 21.00 Liedjesprogramma: zine: 23.55-24.00 Nieuws. I. Ludwig Trio voor Di cello II. Johannes Brahms: Quar tet in A gr.t. voor piano, viool, altviool en cello op. 26. III. Max Reger: Quintet voor klarlne' cello. Nederland I: NTS: 19.00 Nieuws In het kort; 19.01 Klaas Vaak. CVK/1KOR/RKK19.06 lerk. NTS: 19.35 Flipper; 23.00-23.05 Journaal Nederland O: NTS: 20.00 Nieuws in het kort. AVRO: 20.01 Muziekprogramma voor jeugd; 20.40 Ballet bra' ireportage 21.10 Boks- itxmo 1IORO»:\ Nws.) 8.40 v.d. huisvrouw. 9.35 Waterst 9.40 Schoolradio. 10.00 Licht ge- progi 12.03 Stereo: Licht ens. 12.20 V.d. boeren. Mededeling» tuinbouw 12.30 Nws. >2.40 12.50 Li< 13.35 V.d. platte. Lichte praatje. 13.35 V.d. landsvrouwen. 13.45 muz.progr. 14.45 Cursus over geloofsleven en godsdienstige vorming 15 00 Gevar. muz.progr. 16.00 V.d. zieken 16.30 Gebedsdienst. 17.00 V.d Jeugd. 17 40 De kinderboeken bus. 17.50 O vetheids voorlich ting. 18.00 Fanfare-ork, 18.20 Uitz. v.d. PvdA. 18.30 R VU. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 800 Nws. 8.10 Lichte gram. (8.25-8.30 De groente man.) 8 45 Morgenwijding 8 55 Boekbespr 9 00 V d. zieken j N 10.00 V.d kleuters. 107) Lichte I Schooltelevisie. 12,00 Metro- pole ork. 1257 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Overheidsvoorlichting. Stereo: Licht zangsol. 13 00 N' journ. 13.30 Ster ■00 N' gram. (Om 11.00 Nws.) 12.00 Nws. 12.02 Volksliedjes. 12.30 Nws. 14.02 Liedjesprogr! 15.00 Nws. 15.02 Lichte gram. >6.00 Nws. 16.02 Gevar. muz.progr 16.30 De Top Tien van deze week (gr.). NRU/VARA: 17.00 Nws. 17.02-18.00 Verz.platen- :derlaod L NTS. 10 45-120<

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 6