LeMse Courant m Spoorwegionen in een zestien procent jaar omhoog 'olitie aar 2 luitse speurt jonge dieven Vliegtuig tegen heuvel - 87 doden in VS 'yromaan sticht brand in kliniek - 29 doden Verbetering in drie fasen Leven duurder Nog verdrag mogelijk tegen verspreiding Oude barones gedood, echtgenoot is zoek VARA voelt voor een nieuw „Zo is het" Commentaren ZEGE OVER DE JEUGDPUISTJES Druk uw pukkels niet meer uit! Zaterdag 23 april 1966, 47«sle jaargang F. DIEMER loofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTRIJK-NATIONAAl DAGBLAD ■H|r Wt ie tagKempeet P* Elektronische Orgels Piano's Keuze uit vele Telef. 017262541 - Vraagt brochure J Achterstand in één klap weg (als Suurhoff meewerkt) DE NEGERS IN HARLEM Renault en Peugeot gaan samen - Pag. 5 H. Algra, veelzijdig man en groot verteller, heeft in zijn hoek Het Wonder van de Negentiende Eeuw een beeld getekend van „vrije ker ken en kleine luyden" dat zo echt is, dat ieder daarin de kerkmensen van vroeger zal herkennen. j Op de pagina Geestelijk Leven in het Zondagsblad een uitvoerige be- I spreking van deze studie. Op de eerste pagina van ons Zondagsblad een ontroerende reportage over het leed dat de negers in het ghetto van Harlem ondervinden. De foto's van Leonard Freed brengen de verstikkende engte van deze negerwijk treilend in beeld. Ernstige rede van Prins Bernhard - Peg- 7 WEGWIJZER Op pagllia O „Kan ik het ajwaxscn niet afko- (Van i onzer verslaggevers) XiPHEN De Alphense politie ft gisteren groot alarm geslagen de ontdekking van diefstal met ak bij het bakkersbedrijf De Graaf de Aarkade. Hier werd de ruit van winkeldeur met een steen inge- jen. Uit de zaak verdween de kassa, ir ongeveer 200 gulden inzat. »e reden waarom de politie groot rm heeft geslagen zit in het feit, de nacht ervoor in Bodegraven een identieke inbraak had voor de overkwam. De Ter Aarse kassa fa Alphen ledig gevonden: de Al- hse kassa trof men langs dc Rijn- I in Hazerswoude aan. politie meent met twee Duitse jelui van doen te hebben, omdat Éren in Leiden de auto is terug- ttnden, waarmee de inbrekers heb- gewerkt. Deze auto was eerder week in Leiden ontvreemd, an de Katwijkse politie is bekend, deze twee Duitse jongelui ver let van diefstal van een auto, die ele dagen geleden in Groningen p teruggevonden met een aantal feren erin. ARDIMORE (Ver. Staten) Kort voor de landing is esn viermotorige „Lockheed Elektra" van de Ameri kaanse chartermaatschappij „American Flyers" tegen een heuvel gevlogen en neergestort. Slechts weinigen over leefden deze ramp. Het vliegtuig ver voerde Amerikaanse mariniers. Het ministerie van defensie meldde offi cieel 87 doden. Het toestel kwam terecht in een be bost en moeilijk toegankelijk terrein. Hoewel men op het vliegveld van Ard- more een lichtflits zag, toen de Elektra viel, was de opsporing van net wrak zeer moeilijk. Het eerste bericht van het ongeluk kwam van een boer, die getuige was ge weest. Hij deelde mee, dat er talloze Bus in ravijn: 32 kinderen gedood BOGOTA Bij Pasto, in de Coluim- biaanse provincie Narino, is gisteren een bus met negenendertig kinderen in een ravijn gestort Er zouden slechts zeven overlevenden ziin- DOPIO (Finland) Vannacht zijn Eesteszieken in een kliniek te ahti in Finland in de vlammen fekomen. De patiënten zaten in hun tpgesloten. toen de brand woedde, door een pyromaan was aange- tn. Slechts 7 patiënten konden Un gered. fa nachtzuster die op de tweede tepiiig sliep, ontdekte de brand. Ze I wakker doocr een daverende klap Énde naar beneden en zag de eerste leping van de patiënten vol rook en tnen. Het was niet meer mogelijk 1 katiënten te redden. Hun kamers I n vergrendeld. Het onbreekbaar glas de toegang via de ramen on (f brandweerwagens konden snel met iblussingswerk beginnen. Maar men ie laat. Het gebouw was een vlam- fee en na twee uur een puinhoop indstoot doodt man pERMO Sicilië werd vrijdag j een storm geteisterd. Een main met zo'n kracht tegen een kerk uur geslingerd, dat hij overleed. p het sportveld yy' iy niet duur wel heerlijk Tijdelijk regen Bilt verwacht tot hedenavond: bewolking met tijdelijk regen of (gen. Voornamelijk in het zuid- fa van het land ook enkele op- Pgen, Matige, in de kustgebieden lik krachtige wind uit zuid tot lest. Vrij zacht weer. De brand is ontstaan op de verdieping van de patiënten in de zitkamer. Twee dagen geleden had men een pyronxw de kliniek opgenomen. Deze man heeft reeds twee keer eerder in een inrichting gezeten Ook daar stichtte hij brand. Schilderijenroof in Barbizon BARBIZON, Frankrijk Uit het museum van Barbizon zijn in de nacht van donderdag op vrijdag vierenveer tig schilderijen, ter waarde van 300.000 francs, gestolen. Het grootste deel van de buit bestaat uit schilderijen van Jean-Fra-ngois Mil let. Zuivering te Djakarta DJAKARTA Het ministerie van luchtverbindingen heeft 499 ambtena ren ontslagen in overleg met het le ger om het ambtenarencorps te zui veren van communisten. Bromfietser gedood: auto in kanaal SCHOONOORD Op de weg naar Zweelo is de 69-jarige bromfietser KI. Prins om het leven gekomen toen hij met zijn bromfiets tegen 'n tegemoetkomende auto aanreed. De auto kwam in het Oranjekanaal terecht. Een voorbijkomen de automobilist bevrijdde de vier inzit tenden, van wie er drie hoogbejaarden waren, uit de auto. Zij kwamen er met een nat pak van af. Het gezelschao was op weg naar een bruiloft De 28-jarige onderwijzeres mejuffrouw D. Dierdorp uit Bussum is dodelijk ver ongelukt, toen zij met haar auto in bot sing kwam met een tegenligger op de Lage Naarderweg,. vermoedelijk door slippen. De bocht ter plaatse, nabü Craai- loo. is bekend als gevaarlijk. AMSTERDAM Oreste C„ een 32- jarige Italiaan, gehuwd met een Ne derlandse vrouw en werkzaam bij de stadsreiniging, is bij het aankoppelen vam reindgingsboten in de Nieuwe Vaart overboord gevallen en verdronken. doden en gewonden waren. De maat schappij „American Flyers" bestaat reeds 25 jaar. Het is voor het eerst, dat eei: toestel van deze maatschappij is veron gelukt. De directeur bestuurde het toe stel. Aan boord waren 92 militairen er. een bemanning van zes koppen. Het vliegtuig was op weg van Oakland in Caüfornië naar Columbus in Georgia. Student beledigt prinses Beatrix met opzet DEN HAAG. De hoofdredacteur van het maandblad Student, de 2 rige W. J. K. uit Utrecht, heeft gis teren tijdens het verhoor door de Haagse politie, toegegeven de opzet te hebben gehad prinses Beatrix beledigen. Als motief hiervoor gaf hij op in het blad te willen demonstre ren tegen het justitieel optreden tegen de drie Amsterdamse studenten, die viereneenhalve week in voorarrest zaten, omdat zij in Bikkelacht afbeelding publiceerden, die kwetsend kan zijn voor een lid van het Ko ninklijk Huis. K. werd echter na ver hoor heengezonden. Kopen Nederlanders tabak Rhodesië? DEN HAAG In de „U.S. News and World Report" is als mening van diplo maten in Rhodesië gepbliceerd, dat Ne derlanders in de eerste plaats als kopers van Rhodesische tabak in aanmerking willen komen. Naar aanleiding hiervan heeft de heer Nederhorst (soc.) minister Luns schriftelijk gevraagd of hij aan vullende maatregelen inzake Nederlandse deelneming aan de boycot noodzakelijk acht. Toeslag voor Duitse straaljagerpiloten BONN Bij de Bondsraad is een wets ontwerp ingediend voor toekenning van extra loontoeslag van 250 mark per maand aan straaljagerpersoneel en ver dubbeling van de uitkering aan de wedu- zan een met zijn toestel omgekomen piloot van twintig tot veertigduizend Mark. Deze maatregelen houden verband met de serie ongelukken die zich met Stanfigihters hebben voorgedaan. Oe Thant blijft NEW YORK - Oe Thant is be reid als secretaris-generaal van de te blijven optreden, als zijn ambtstermijn op 3 november a.s. af loopt, maar hij wil dan niet langer dan twee of drie jaar aanblijven. Dit is gisteren in kringen van de Volke renorganisatie te New York vernomen. De secretaris-generaal zal zijn be sluit ioi juni bekend maken. (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Voor het 28.000 man tellende personeel van de Nederland se Spoorwegen is er een loonsverho ging op komst van meer dan 16 pro cent over het loon van 1965. In de algemene vergadering van de be drijfsgroep spoorwegen van de Prot. Chr. Bond van Vervoerspersoneel is hiervan gisteren mededeling gedaan. De algemene vergadering van deze bedrijfsgroep hechtte al« eerste haar goedkeuring aan de voorstellen, die in de paritaire commissie voor het NS-personeel waren overeengeko- Erustige bezwaren klonken nog te gen de doorvoering in drie etappes van de verbeteringen in de secundaire ar beidsvoorwaarden. Hef feit echter dat de achterstand in beloning in één slag wordt ingehaald gaf de doorslag, zodat het bestuur met de goedkeuring van de leden in de zak naar huis kon gaan. In de 16 procent loonsverhoging is be grepen 7% over 1966 en voorts 5.2 en nog- maal 2 procent die achtereenvolgens over drie jaar uitgesmeerd zouden worden. Deze fasering is echter komen te ver vallen, zodat het NS-personeel nu 16 pro cent ineens krijgt, althans wanneer het College van Rijksbemiddelaars dit ak koord ook goedkeurt. Gefluisterd werd al, dat minister Suurhoff niet achter zal willen blijven bij zijn collega's Bogaers en Biesheuvel, die resp. moe(s)ten zor gen voor de goedkeuring van de con tracten voor het bouwbedrijf (9,5 procent) en de landbouw (9,5 procent). (Voor vervolg zie pag. 7) DEN HAAG Het landelijke prijsin dexcijfer van het levensonderhoud voor gezinnen van hand- en hoofdarbeiders, (basis 1959/'60= 100) gaf van medio fe bruari tot medio maart een stijging te zien van 126 tot 127. Koning Gustaaf Adolf van Zweden omarmt in Sistuna zijn kleinzoon en troonopvolger prins Carl Gus taaf, nadat deze is toegelaten tot de universiteit. Duizenden trekvogels sterven in het nog altijd winterse Zweden, waar dagelijks verse sneeuw valt. Bij het vogelstation Ottenby, aan de zuidpunt van het Oostzee-eiland Oeland hebben leden van de vogelwacht duizenden doodgevroren kieviten en leeuweriken gevonden. De nesten met eieren z\jn met een dikke laag sneeuw bedekt. Deskundigen over kernwapens: DEN HAAG Het klimaat de totstandkoming van een verdrag tot niet-verspreiding van kernwapens en de deelneming door een groot aan tal landen aan zulk een verdrag is thans nog betrekkelijk gunstig. Het besef is wijdverbreid, dat het tegengaan van verdere verspreiding van kern wapens aanzienlijk moeilijker zal den, wanneer het lidmaatschap van de „nucleaire club" eenmaal is uigebreid tot andere landen dan de huidige vyf. LUIK Baronesse Juliette Sloet van Oudruitenborgh, de 81-jarige echt genote van de voormalige procureur des konings, is door wurging om het leven gebracht. Het lichaam vertoonde ook steekwonden. Eerst nu heeft de Belgische politie (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM De VARA voelt ervoor, weer een satirisch programma a la „Zo is hetop het televisiescherm te brengen. „Een hekelprogramma moet een plaats hebben in de televisie. Bij de VARA kan het het beste tot zijn recht komen", aldus de televisie-secretaris van de socialistische omroep J. W. Rengelink. Hij maakte deze opmerking gistermiddag in de voorjaarsvergadering van de VARA-Verenigingsraad, nadat tal van afgevaardigden hadden aangedrongen op een terugkeer van een programma als „Zo is het (Meer bijzonderheden op de Radio- en TV-pagina). meegedeeld, dat deze gruwelijke ontdek king is gedaan op 15 april in de Luikse woning van de barones aan de linker oever van de Maas. Ridder Raymond de Longree, de echt genoot, is sedert de dag dat zijn dochter haar moeder vond. verdwenen. Ziekte De moord heeft vooral in gerechtelijke kringen opschudding verwekt. Rechter commissaris Constant, die het onderzoek leidt, heeft gezegd, dat De Longree in het verleden herhaaldelijk perioden van neerslachtigheid doormaakte als gevolg van de ernstige ziekte van zijn vr Er wordt naar hem gezocht. „Wij weten niet of hij al dan niet schuldig is", aldus de rechter-commissaris. „Het is mogelijk, dat iemand anders het huis binnenge drongen is". De baronesse is reeds in alle stilte be graven. Buren van het echtpaar hebben aan verslaggevers verteld, dat De Lon gree over het algemeen zeer gezien was. Wel zag men in hem een excentriek; vaak ging hij in armoedige kleding uit. Men vraagt zich af of hij nog wel in leven is. Mede daardoor staat het vraagstuk van de niet-verbreiding van kernwapens thans internationaal in het centrum van de belangstelling. Bijna alle regeringen ter wereld hebben de behoefte aan een spoedige totstandkoming van een drag tot niet-verspreiding van kernwa pens onderschreven, ook de regeringen die binnenskamers wellicht reeds de mo gelijkheid overwogen zelf tot kernbewa pening over te gaan. Het is zaak van dit algemene politieke klimaat gebruik te maken, dat het niet zeker is hoe lang desze intensieve belangstelling nog zal voortduren. Dit is een conclusie uit het interim rapport, dat de adviescommissie inzake vraagstukken van ontwapening en inter nationale veiligheid en vrede heeft uit gebracht. Dit interimrapport behelst niet het regeringsstandpunt. De regering moet het nl. nog bestuderen. Minister Luns heeft het inmiddels toegezonden aan de voorzitter van de Tweede' Kamer. Slagers moeten varkensvlees meer aanbevelen DEN HAAG In overleg met de mi nister van Landbouw en visserij hebben het bedrijfschap voor het slagersbedrijf le federatie van Nederlandse sla- gerspaitroonsbonden besloten de vlees- verkopende bedrijven dringend aan te bevelen zich zowel voor wat betreft de prijs als waf betreft de reclame weer in het bijzonder in te stellen op de verkoop van varkensvlees. De reden hiervan is gelegen in het feit dat de export van varkens nog steeds stagneert als gevolg van de wei gering van onze EEG-partners Neder landse varkens toe te laten. Men is oordeel, dait hierdoor een situatie is ontstaan, waarin de varkensmarkt opnieuw de steun behoeft van een gro te binnenlandse consumptie van var kensvlees. DEN BOSCH Sinds enige dagen is de toestand van mgr. W. Bekkers, de bisschop van Den Bosch, weer sta biel. De hoofdpijnen verminderen momen teel en de bisschop is nog baj bewust- TEVREDENHEID Het is dat is wel bewezen ook in een welvaartsstaat moeilijk le ven. Beter uitgedrukt: het is moei lijk de juiste levensinstelling te vin den. Want de materie is er machtig en dreigt ook de geest aan zich dienstbaar te maken. Daarom was het zulk een wijs woord van de CNV-voorzitter, toen hij, te genover alle ontevredenheid welke zo spoedig wordt geuit, zei, dat er zoveel reden was tot tevredenheid. Volkomen juist. Is het niet een kwaad van deze tijd, dat velen nog steeds meer wensen en zich door het streven naar dat meerdere be roven van het zicht op wat zij reeds hebben? Er is dan ook een ontevredenheid die men zichzelf of door anderen kan laten aanpraten en die, bij alle hunkering naar verrijking, in feite een verarming van het leven bete kent, stellig ook in geestelijk os- zicht. Een christenmens behoort bedacht te zijn op de verleidingen die hem ook in dit opzicht zo gemakkelijk omgeven. INDEX Zonder veel gerucht is deze week een instelling komen weg te vallen, die gedurende haar bestaan van meer dan vier eeuwen veel discus sies heeft opgeroepen en bij betrok kenen ook wel leed heeft veroor zaakt. Wij doelen nu op de index, de lijst van voor rooms-katholieken verbo den boeken, daterend van 1557, maar waarvan geen nieuwe druk zal ver schijnen, hetgeen in feite het einde van de lijst betekent. De index had zichzelf overleefd, ze ker in een tijd waarin ook onder onze rooms-katholieke medeburgers de weerstand groter werd, zich door kerkelijke voorschriften van deze aard te laten bemeesteren. Een zelfstandig cn bewust levend gelovige verwacht van zijn kerk iets anders en iets meer dan dat zij het leven tot in details voor hem uit stippelt. Zonder deze detaillering kan het wezenlijk gezag van zijn kerk voor hem slechts winnen en kan zij tot een geestelijke kracht in zijn leven worden. Daaraan sta zo weinig mo gelijk in de weg, ook een index niet, ook niet wanneer deze zichzelf in feite al had overleefd. BOER EN EEG Het enthousiasme voor de EEG zal bij de Nederlandse boer na de jong ste reis van minister Biesheuvel naar Brussel wel niet toegenomen zijn. Wat is het geval? Nederland zit met een overschot aan varkensvlees doordat de EEG-landen hun gren zen gesloten hebben wegens mond en klauwzeer onder de Nederlandse veestapel. Dit overschot heeft zulke vormen aangenomen dat de varkens fokkers in hun bestaan bedreigd worden. Minister Biesheuvel had geen suc ces. Uit de uitspraken na de jongste statenverkiezingen bleek dat de on tevredenheid bij de Nederlandse boer voor een groot deel door de EEG veroorzaakt is. In het voorlig gende geval werkt de EEG die on tevredenheid in de hand. Het is ook al te gek dat in een ge meenschap de partners alle moge lijke ontsnappingsclausules aangrij pen om een andere deelnemer te dwarsbomen. Dat Ls nu het geval met het varkensvlees, dat was zo met het Nederlandse fruit. De zes regeringen zijn niet allien nationaal verantwoordelijk, hun ter rein is mede dat van de zes staten in die gemeenschan. Ondanks veel geharrewar in de EEG op ander niveau, moet dat licht nu toch eindelijk eens doorbreken. ■■■■■BilliMinillllMM VOLAUTOMATISCHE N.V. Vakbond nodig voor bondsbestuurders CANBERRA Een Australische des kundige op het gebied van bedrijfu- verhouddngen heeft gepleit voor een vakbond voor vakbandfunotionarissem e mensen aijn waarschijnlijk de meest overwerkte en onderbetaalde werknemers in onis land", zo klaagde hij. Ccn opvallend nieuwe behandeling speciaal voor anti-bacleriëlehuidzuivering(Dcrmo- Styp medicinaal-spray) maakt het thans mo gelijk de verstopte en opgezette poriën zo grondig te ontblokkeren en te ontsmetten, dat de roodheid en de prikkeling direct gestopt worden en dat dc puistjes dadelijk vanzelf aanvangen uit te drogen. Hiertoe dient men als volgt te handelen 1* Uw gezicht reinigen ('s morgens en 's avonds) met een met Dermo-Styp doordrenkt propje watten. Deze geheel nieuwe luch'- gedreven vloeistof (medicinaal-spray) dringt zover binnen in de poriën, dat het zelfs op éedicpcre lagen van de bu*d werkt, waar zich dc haarwortels bevinden. De groei van bacteriën wordt gcstopl, de prikkeling houdt op. Reeds dc volgende ochtend stelt u vast, dat de roodheid is verdwenen. bare film, die deze medicinaal-spray op de huid achterlaat, verhindert dc puistjes terug te keren, omdat het de permanente anti-bac- terielc bescherming van het gehele gezicht zeker stelt. Zorg er vandaag nog voor een flacon Dermo-Styp medicinaa'-spray te halen uitsluitend verkrijgbaar bij apothekers en erkende drogisten. (Engrc Bergerac o-vj

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1