Troubadours van verbeten onbehagen WERELD VERBETEREN DOOR MIJN LIEDJES' Manifestatie van en voor jongeren FOLKSONG VERDRINGT BEATMUZIEK RUIMTE Hekelende Boudewijn de Groot: I ZATERDAG 23 APRIL 1966 i De In Amerika ontstane vloedgolf van muzikale rebellie van jongeren tegen het beleid van de regering-Johnson in Vietnam, de rassendiscriminatie en de massavernie tigingswapens, heeft nu ook de kusten van Europa bereikt. Op deze ruimte-pagina worden achtergronden en ontstaan van het protestlied belicht. I iiiiiiiinniiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiii iniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiniiiniiuiiiniiiiiiiiniiT niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiimiinimiiiiniHiiimiiint «iiiiiiiiiiiiiiiiiiini IN de Verenigde Staten vormen sinds 1960 gitaar en lied een wapen in de politieke strijd. Blanken en zwarten, die in dat jaar demonstreerden voor gelijke rechten voor de Amerikaanse negers, gingen hun tegenstanders te lijf met oude geestelijke liederen; hierbij was ook het inmiddels legendarisch geworden „We shall overcome...." (We zullen overwinnen). Het protest, door middel van het lied, richtte zich in de jaren daarna echter steeds meer tegen - door vele Amerikaanse jongeren als zodanig beschouwde - excessen van de samenleving als machtsmisbruik, verburgerlijking en vermaterialisering, het afzijdig blijven in grote, voor de mensheid beslissende problemen als de oorlog in Vietnam en de bewapenings wedloop. Hiermede was de opmars van de „protestsong" begonnen. De protestsong maakt overigens deel uit van een reeds in 1958 merk baar wordende opleving van de Ame rikaanse Jolksong" letterlijk ver taald: volkslied. De folksongs stam men uit een traditie. Ze omvatten Ierse en Schotse balladen, de cowboy- en ,flillibilly"-liederen, en melodie tjes uit het Amerikaanse Zuiden. De protestliederen zijn echter het belang rijkste in de tegenwoordige folksong rage. De teksten sommige op de melodie van oude volksliedjes ke ren zich voornamelijk tegen de oor log in Vietnam, de atoombom en de rassendiscriminatie. Gitaren en mond- harmonika's zijn de begeleidende instrumenten: volgens de New Yor/c Times bezaten in 1965 zes miljoen jonge Amerikanen een gitaar. Teren het einde van het vorig jaa* «tonden ook zeven composities van Bob Dylan (belangrijkste protestUedjesian- ger) op de Amerikaanse lijst van meest populaire .jongs". Het «iet er nn zelfs naar uit dat de beatmuiiek plaats aal moeten maken voor de folksong. crisis. Reeds in het midden van de acht tiende eeuw werden protestliederen ge zongen. toen gericht tegen de Engelse bezetter. De twintigste eeuw heeft al twee folksong-rages gezien. De eerste, Jullie zoons en dochters leven niet meer onder jullie gezag De veelbetreden weg veroudert En kom niet op de nieuwe als je ons de hand niet kunt reiken Want de tijden veranderen. Miljonair antwoord op de vraag of hij als j ook de stereotiepe droom had eensri dent van de Verenigde Staten t den: „Nee, toen ik een schooljj was, was Harry Truman presidei wil er nu op Harry Truman lijken?^ „Oproer" Gevoel voor publiciteit kan Dylan niet worden ontzegd: hij koos de reeds langer beroemde zangeres Joan Baez (25) die in maart 1965 aan de spits liep van de mars voor de burgerrech ten van Selma naar Montgomery uit als zijn partner. Gevoel voor commercie ook niet? In juli 1965 lanceerde hij op een bijeenkomst van duizenden fans in Newport op Rhode Island een nieuw soort protestsong: de „folk-rock". Hij liet zich hier begeleiden door een roek- groepje, wat liefhebbers van de „pure" folksongs een verontwaardigd gejoel Mengsel van commercie en idealisme Een Amerikaanse protestzange veel rumoer in zijn land heeft yt zaakt. is Barry McGuire. Zijn liep de ondergang van de wereld getiteld „Vooravond vs woesting", lokte woedende teg< testen uit. De plaat was wekenlat meest verkocht, maar tv, en rad,, ders in alle delen van de Verat Staten weigerden het uit te zendenj verneurs in de zuidelijke staten y, den, geschrokken, zelfs aan enkele* gers om op te treden. Toen stuc van de universiteit van Berkeley ij lifornië met represaille-maat: werden bedreigd, in geval van 1 gehore brengen van protestsongs, r ten 3000 toekomstige academici tf hoorzalen om uitdagend hun Dyla jes te laten weerklinken. Pas uur lukte het aan 400 politie-a een einde te maken aan het „opro< De protest-song-beweging laat 1 niet links of rechts? ligge Westduitse tijdschrift Der Spiegel te vertellen dat verscheidene Duitsers met mondharmonika's, en liederen met een ware „zendi ver" ageren tegen rassenhaat, con eerzucht, „compromissensluiterij" i ciale misstanden. Geen nieuws Huib Goudriaan in de twintiger jaren, was de tijd van de grote verzamelaars. John A. Lomax, Cecil J. Sharp, John Jacob Niles en Carl Sandburg stelden collecties prairie liederen samen. Ook werden negro spiri tuals uitgebracht. In de dertiger en veertiger jaren kwam de tweede opleving van de folksong. Evenals bij de derde, de tegen woordige, folksong-rage is niet een te rugkeer naar de traditie, maar een stel- lingnemen in de problemen van de ei gen tijd, kenmerkend. De dertiger jaren waren de tijd van Roosevelts New Deal, en de groei van de vakbeweging. Er ontstonden liedjes op de „gewone man". Toch was in sommige liedjes ook al iets merkbaar van de rassendiscriminatie. Vooraanstaand zanger in die tijd was Woody Guthrie, die tot 1952, toen hij in een ziekenhuis werd opgenomen, 1000 teksten heeft geschreven. In zijn songs hield hij zich vooral bezig met door de maatschappij uitgestotenen, de „out laws". Het eerste bekende folksong-ensemble was de „Weavers", opgericht door Pete Seeger en Woody Guthrie. Van deze generatie folksong-zangers is Pete See ger de enige die thans nog optreedt. Boudewijn de Groot „Vaders en moeders in het land, Bob Dylan ontlokte, en de beschuldiging dat hij zich aan de commercie zou hebben uit geleverd. Commercie of geen commercie: zijn platen werden beter verkocht dan ooit. Verwacht wordt dat hij nu binnen an derhalf jaar miljonair zal zijn. Inmiddels zijn de songs van Dylan ook veranderd. Zij zijn zeer bizar ge worden, bevatten geen „boodschap" meer, en worden steeds persoonlijker en dus onbegrijpelijker. Hij heeft ook gezegd niet meer te geloven dat songs de wereld kunnen veranderen. Verontwaardigd wijst hij el ke indeling als „folk-rock" van de hand. „Het doet er niet toe wat voor nare naampjes mensen aan muziek geven... folk-muziek is een woord dat ik niet kan gebruiken. Folk-muziek is iets Het is duidelijk dat vele jonf" dankbaar gebruik maken van het" testlied om hierdoor hun onl3e(^' over de richting waarin de wereld beweegt, kenbaar te maken. Ook ii^, derland laten zij zich. onder aanvo van Boudewijn de Groot op pagina aan het woordniet onbe Het idealisme van velen is onmi_ baar. Maar de inhoud van het prot< niet nieuw. De tekst van de soni Dylan „With God on our side- God aan onze zijde), herinnert aan verzuchtingen In de oorlogsM1 „Van het Westelijk front geen niig die na het bloedbad vj verscheen. Het eerste couplet noemd lied: „En het land waarin ik dus leef, !e heeft God aan zijn zijde ja, dat staat in alle geschieden! Lever geen kritiek op wat jullie mensen die zich dik hebben gegeten." niet kunnen begrijpen Karakteristiek voor Bob Dylan is het Uit het hart De enige maatstaf ter beoordeling voor de folksong-liefhebbers is dat de song „uit het hart moet komen". Joan Baez, na Bob Dylan de grootste folksong-ster van de Verenigde Staten, karakteriseert haar liedje* als volgt: „Wat mij interesseert is de klank en het getuigenis. Ik ben geen zuivere folksong- zanger, ik zou het ook niet kunnen zijn, maar ik probeer eerlijk te zijn." Dat betekent voor haar, te zingen wat ze ervaart. „Ik voel heel sterk gebeurtenis een als de dood van pasgeborenen door radio-actieve neerslag, en de vert'fti- ging van de zielen door rassendiscrimi natie. Ik hou ervan te zingen, en de mensen horen mij graag. Ik kan deze beide dingen niet scheiden; ze zijn een deel van me." Crisisprodukt KADER 2x 2'-i ik hoor aan het strand de branding rollen het duin en ginds het dagelijks gestorte puin het kolken overheerst hoog in de wolken een kleine vogel geronk geraas de branding spoelt als schuim de heuvels op het zand A. SONNEVELD VAN 18 TOT EN MET 24 MEI: De meest verschillende zaken die de jeugd bezig houden zullen van 18 tot en met 24 mei met de manifes tatie „Paspoort '66" in Em- men worden gepresenteerd. Doel is de jeugd aan het woord te laten over, maar ze ook in aanraking te brengen met, wat er leeft in de kunst, sport, politiek, godsdienst en amusement. Jongeren en jongerenorga nisaties die iets hebben te zeggen, of willen exposeren, zijn welkom op het tentoon stellingsterrein met hal in Emmen in de provincie Drenthe. Initiatiefnemer „Er wordt wel over de jeugd geklaagd door ouderen, ze heb ben te weinig voor de jeugd over", zegt de 37-jarige journa list Jan Hof, die het initiatief nam tot het organiseren van de manifestatie. De gemeente Em men heeft zich achter zijn stre ven gesteld, en zorgt voor ver lichting en beplanting langs en op het tentoonstellingster rein. Ook de provincie Drenthe heeft zich niet afzijdig gehou den: de commissaris van de Ko ningin heeft zitting genomen in het comité van aanbeveling. Er werken specialisten met klin kende namen mee aan enkele evenementen. Bob Spaak zal spreken in een forum over de sport, en dr. Louis Gans heeft Je leiding bij het opzetten van een stand voor jonge kunste- Talentenroncours Er zullen tal van forums wor den gehouden over godsdienst, politiek en sport, waar aller minst zoete broodjes zullen wor den gebakken. Er zijn inmid dels voorselecties gehouden voor het nationale talentencon cours van Paspoort '66. Jonge ren die iets presenteren op het terrein van de muze en de beel dende kunst kunnen hieraan meedoen. Men kan zich nog opgeven voor, onder andere, een voorse lectie op 29 april in Den Haag. Naast de exposities komen er ook modeshows, filmprogram ma's en theater. Voorts zullen in enkele stands voorlichting worden gegeven over de be roepskeuze. Paspoort '66 zal o.a. worden gefinancierd met de op brengst van de huur van de stands. Inlichtingen zijn te krij gen bij: Paspoort '66, postbus 31. Emmen (tel. 05910 2722). De bekendste protestzanger van de te genwoordige generatie rebellerende jon ge Amerikanen Is Bob Dylan. De nu 24 jaar oude zanger liep zes keer van huis weg, en hield het een half jaar vol op een universiteit in Minnesota. Daarna AMSTERDAM „Er valt veel te protesteren in ons landje: te gen de woningnood, verkeerspro blemen, luchtvervuiling, maar bovenal tegen het optreden van het gezag, de corruptie bij de ambtenaren en de kleinburgelijke mentaliteit van de Nederlanders. Ik vind het fijn om door middel Bob Mantiri BOB DYLAN trok hij met de oude troubadour Woody Guthrie zingend door bet land. Iemand die hem in die tijd dikwijls heeft ge hoord zegt: „Zijn stemgeluid leek op dat van een hond die met zijn poten in het prikkeldraad terecht is gekomen." Zijn songs roepen associaties op aan ne gro blues, eenzaamheid, en leverden ver bitterde kritiek op de gelijkvormigheid van de samenleving, de rassendiscrimi natie en de koude oorlog. De grote dag van Bob Dylan kwam op het Newport Folk Festival in 1962 waar hij triomfen vierde. In de lente van 1963 kwam zijn eerste langspeel plaat uit: „Blowin' in the wind." Zijn concerten begonnen massa's jongeren te trekken. Een van zjjn liedjes, „The Times They Are A-Changing" (De tijden veranderen) werd de inspire- van protestsongs mijn stem daar tegen te verzetten." Deze krach tige woorden komen schuchter, en bedeesd, uit de mond van Boudewijn de Groot, in Indone sië geboren in het toenmalige Ba tavia, en met zijn 22 jaren één van de leidende protestzangers in Nederland. Evenals zijn Amerikaanse ..collega" Bob Dylan heeft Boudewijn de strijd aangebonden tegen excessen in de sa menleving en tegen de oorlog. Een jon gen van middelmatige lengte, een iet wat gebogen houding en het haar lang gedragen. Zo ziet Boudewijn de Groot ruit. Iets anders Al heel jong kwam hij uit het toenma- Boudewijn de Groot zingt lige Nederlands Indië naar Nederland, doorliep het Coornhert lyceum in Haar lem en daarna de filmacademie in Amsterdam. Andere leeftijdgenoten zou den na zo'n studie een rustig baantje zoeken. Maar niet Boudewijn. Hij wilde iets anders; niet de sleur.van het dage-, lijkse leven. In de tussentijd heeft hij zich geërgerd aan de kleinburgerlijke menta liteit van de mensen. Hij besloot toen dit luide te verkondigen doorns van het protestlied. „Eligie de préq en „De Morgen" getuigen hiervai het eerste liedje hekelt hij de mi die geen begrip kunnen opbrengenj jongeren die door omstandigheden! dwongen zijn te trouwen". En In' Morgen" stelt hij de hospita's en ho sen die de vrijheid van de kamerfc ner inperken, scherp aan de kaak. zin dat een kamerbewoner geen n op zijn kamer mag binnenhalen; gewoon preuts", zegt hij. Koos Speenhof Boudewijn vertelt dat hij niet eerste protestzanger is in Nedei! Dat was Koos Speenhof, die roni eeuwwisseling leefde. De protestll ren van Speenhof waren realisl recht toe, recht aan. Onomwondeij zingt Koos Speenhof in zijn liedjf bekrompen denkbeelden van mensen. „Zijn voorbeeld wil ik vol zegt hij. Evenals Dylan keert Boudewijn fel tegen de oorlog in Vietnam. Ii lied „Meneer de President" vraag troubadour zich af hoe het nu mog is dat een president rustig kan sl terwijl elders in de wereld een oi woedt. Met materialistisch Boudewijn is niet materialistiscl gesteld. Rijkdom zegt hem niets. „II door mijn protestliedjes de wereld beteren. Voor een enkeling is dit onmogelijke taak. Maar mijn sten die van anderen kunnen wellicht bi; gen tot verbetering van onze wereld'

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 18