VERHOUDING AMERIKA EUROPA HERZIEN Wat gaat u vanavond opsteken? NEEM NR IN BUK POLITIEK GESPREK l METOOSTDUITSERS De Gaulle was het Congres enige maanden voor Wereldpolitiek van V.S. is onmogelijk ,Vrijheidsleger eist voor Vlaanderen zelfbestuur Bonn is nog erg huiverig Loopt SPD in de val Uit de Haagse hof geplukt VRIJDAG 22 APRIL 1966 Kritiek op Kennedy's plan (Van een onzer redacteuren) VERSCHILLENDE tekenen wij zen er op dat president de Gaulle na zijn boute uitspraken aangaande de NAVO en alle kri tiek die op zijn hoofd losbarstte, toch een heel eind zal komen met ïjn voorstellen tot reorganisatie an de Atlantische gemeenschap. de politieke besluitvorming van e Franse president grotendeels in geven door zijn wat overtrokken voorstelling van de Franse rol in Je internationale politiek, ander- pij ds heeft hij handig gebruik ge haakt van de latente kritiek in Verschillende landen, en vooral in kmerika, op de politiek ten aan- tien van de Atlantische defensie. Gaulle heeft in ieder geval het esprek over de reorganisatie ver- eld en het heeft er veel van weg, at de politieke ontwikkeling hem dermaal in het gelijk zal stel- zij het dat het belang van de esterse defensie eist dat hij wa in de wijn zal moeten doen. hij daartoe bereid zal zijn, is en kwestie apart. De Gaulles grief is het is al mee* gezegd dat Europa zioh te gemakke lijk onderwerpt aan de Amerikaanse Êprematie. Amerika heeft zoveel ve chtingen elders, dat Europa er niet kan vertrouwen dat Amerika daad- ISOLEMENT In wezen speelt in Amerika het ou de probleem waar De Gaulle overi gens zonder dat de Amerikanen dit in de gaten hadden handig gebruik van heeft gemaakt het probleem van de keuze tussen wereldomvattende po litiek en neo-isolationisme. Met dat laatste wordt beslist geen terugkeer bedoeld naar de idee van de vesting-A merika, maar een standpunt liggend tussen dat van de voorstanders van isolement en dat van hen die de Ame rikaanse invloed koste wat kost ovei de wereld willen uitdragen. Koste wat kost: geld, mensenlevens en oorlog. Daarbij zou het plan van Kennedy het Grand Design een uit gangspunt kunnen zijn, doch ook niet meer dan dat. Volledige samenwer king met West-Europa en Japan op basis van gelijkheid. Uiteindelijk moet er wat op gevonden worden om Kenne dy's visie, zonder de nare bijsmaak die dit plan later heeft gekregen, werke lijk door te voeren. Johnson zag er wat in en heeft het overgenomen. De wijze waarop het tot nu toe gewerkt heeft, laat te wensen over. Dat is niet helemaal de schuld van Johnson: de Vietnamese kwestie slokt te veel tijd Kennedy en Home: Anglo-Amerïkaanse suprematie. Geen apartheid Een van de stellingen van „de acht- ien" luidt: „Het is onduldbaar, dat de lervormde Kerk en de Geref. Ker- ien nog gescheiden optrekken". Ik ou dit zo willen uitbreiden, dat het ok onduldbaar is dat de gereformeer- Je gezindte gescheiden optrekt. Met verbijstering volg ik de ontwik- teling inzake ds. v.d. Ziel. Hij heeft net klem verklaard niet een aparte Roep te willen stichten, maar inmid- Jels vergadert de groep v.d. Ziel jpart en houdt ook kerkdiensten. Ik zou ds. v.d. Ziel willen adviseren Ie volgende stappen te overwegen. Overkomen naar de Geref. Kerken, indien hij dit niet kan doen in ver- Ed met 1944 laat hij zich dan bij de Gereformeerden aansluiten. De ren van beide kerkgenootschappen (taan wijd voor hem open, dacht ik. tïaar alstublieft geen verdere (roepsvorming, daar is niemand in de luidige tijd, waarin men van allerlei iant verwoede pogingen onderneemt jm elkaar te vinden, mee gediend, beiden, J. Melse De Gaulle Als men nagaat dat De Gaulle verschillende jaren geleden al een af wijzende houding aannam inzake Êeeën en manier van optreden van VS tegenover andere landen (Do- hinica, Vietnam), dan kan men «speet krijgen voor het in deze twesties misschien wel juiste inzicht 'an de Franse president. Uit alles llijkt steeds duidelijker, dat Amerika laar een soort werelddictatorschap treeft en hiervoor desnoods over lij- ten wil gaan, zie Vietnam. Laten we rachten, zonder communisten te wil- en zijn, onze ogen te openen en niet {rillf- achter Amerika te blijven .laag, P. Pannebakker sr. Zondagsarbeid Ik las dat het CNV erg gelukkig tas met een Geref. synodale litspraak over werken op zondag, dat iiet zondig zou zijn. Zoiets van: ziezo, 1 kerk heeft gesproken en het mag. voor mij heb die uitspraken echt [iet nodig. Zonder kerk en zonder "V weet ik voor mezelf, dat niet odzakelijke arbeid en dat is con- u-arbeid doorgaans verkeerd is. let gaat doorgaans alleen om het ild. Als oudere wil ik ervoor uitko- dat de wereld aan mij kan zien n christen ben. D. A. v. Steenis Onwaardig Wat provo's zijn en doen hebben kunnen zien in Amsterdam cp 10 art jl. Onder meer rookbommen >ien naar de trouwkoets van onze ïoonprinses. Terecht door ieder wel- 'Qkend mens afgekeurd. Maar wat in Veen, jeugdpredikant te 'laardingen, deed volgens een verslag in de krant van 12 april jl. is och nog heel wat erger, een beledi- |ing van de Koning der koningen. Hij mde namelijk Christus „grootste vo aller tijden". J. C. yan Woerden werkelijk te hulp zal komen wanneer •het in Europa tot een oorlog met de communisten komt. Aan de andere kant bestaat de mogelijkheid dat Euro pa betrokken wordt in een oorlog die het gevolg is van de Amerikaanse poli tiek elders en waarmee, het is bekend, de Franse president evenmin instemt. Voeg daar nog bij het plan van Kenne dy Grand Design voor een Vere nigd Europa in een Atlantische ge meenschap, dat door velen, ook door ndet-Fransen, uitgelegd wordt als een' poging tot Anglo-Amerikaanse over heersing, en De Gaulles daden worden begrijpelijk. Deze week nog heeft pre mier Pompidou in de Franse Nationale Vergadering gezegd dat het belache lijk is te veronderstellen dat Frank rijk buiten een oorlog zal blijven wan neer het NAVO-hoofdkwartier in Pa rijs is en de Amerikaanse bases in Frankrijk. Vandaar dat het verdwij nen van deze installaties het logische gevolg is van dc Franse wens tot onaf hankelijkheid in gebondenheid. Over de mate van gebondenheid kunnen de meningen dan nog verschillen. In en buiten het Amerikaanse Con gres gaan steeds meer stemmen op die het Grand Design-plan van Kennedy doodeenvoudig een slecht plan vinden, omdat de term „eenheid" in werkelijk heid een begrip zonder inhoud is. D< praktische uitwerking zou zijn dat Amerika de suprematie behoudt. Niet dat die Amerikanen het niet plezierig BRUSSEL In de Belgische bad plaatsen zijn pamfletten verspreid, waarin een „Vlaams Vrijheidsleger" voor 10 juli elf uur 's avonds zelf bestuur voor Vlaanderen eist. In het „ultimatum aan Zijne Ma jesteit de Koning en aan de Belgische regering" wordt gesteld, dat in geval van weigering het „Vlaamse Vrij heidsleger" zich in staat van oorlog met België zal bevinden. De pamfletten behelzen ook de op roep aan de Vlamingen, zdch te mel den bij een van de „38 wervingsbu reaus die in 34 steden dag en nacht functioneren." Adressen worden uiteraard niet ge noemd. De pamfletten zijn „gemonogram- meerd" door twee „brigadeleiders," van wie de „opperbevelhebber" dezelf de initialen blijkt te hebben als de Belgische minister-president: v.d. B. Het Zuidkoreaanse hooggerechtshof heeft donderdag twee kolonels uit het Zuidkoreaanse leger ter dood veroordeeld wegens een samenzwering tegen presi dent Park Tsjoeng Hee. Een van hen, ko lonel Won Tsjoeng Yon, was in 1961 en 1962 presidentieel wodrdvoerder. De ver oordeelden zijn een jaar geleden gearres- i teerd. zouden vinden dat hun land een zo overheersende rol speelt, maar zij heb ben wel begrip voor de teleurstelling bij de bondgenoten. Zij zien meer heil in het verwerkelijken van de Ameri kaanse politiek door begrip te hebben voor de eisen van de bondgenoten en door een nauwer, gelijkwaardig kon- takt met hen. De Amerikaanse Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, onder voorzitterschap van William Ful- bright, zal binnenkort hearings begin nen over de Europese politiek. Twee subcommissies, die voor nationale vei ligheid en internationale operaties en die voor controle op de paraatheid van de strijdkrachten, zijn ook al aktief geworden. De verschillende hearings zullen de kern van de zaak raken: het beschikbare militaire apparaat is abso luut onvoldoende voor een wereldom vattende politiek, tenzij het land op oorlogseconomie overschakelt. TROEPEN Nogal opzien baarde de mededeling van senator John Stennis van Missis sippi, dat de onlangs aangekondigde terugtrekking van 15.000 man Ameri kaanse troepen uit Europa nog maar een begin is en dat het in de bedoeling ligt 30.000 man terug te halen. Het zijn aUen geoefende officieren, onder officieren en specialisten. De helft wordt vervangen door minder geoe fend personeel. Stennis heeft de lei ding bij de herindeling van de Ameri kaanse troepenmacht over de gehele wereld. Deze zelfde senator heeft voor- gestold om de Amerikaanse troepen uit Vietnam terug te trekken zodra er neutralistische regering in Saigon zetelen zal. Stennis, die vreemd ge noeg bekend staat als een „diehard" wat betreft de kwetie-Vietnam, kreeg steun van de invloedrijke senator Rus sell. Ook de subcommissie voor internati onale operaties, onder leiding van se nator Jackson, begint steeds meer openlijke kritiek te krijgen op het be leid van de regering-Johnson als het gaat over het gebrek aan overleg met de bondgenoten. GROTE BAAS De Gaulle heeft er echter altijd op gehamerd dat de Amerikaanse invloed te groot was en de Franse president is zijn eigen politiek gaan voeren, om de Amerikaanse wals, gesmeerd met olie uit de Kennedy-periode, tegen te hou den. De Gaulle bereikt er ongetwijfeld een reorganisatie van de NAVO mee, dat is na een paar maanden wel duide lijk. De grote baas uit Amerika zal wat vriendelijker gaan optreden. Het is echter een ernstige zaak, die vai westerse defensie, die De Gaulle op het spel zet; en of hij de eenheid in het westerse kamp en meer speciaal de eensgezindheid in Europa ermee zal bevorderen, staat te bezien. Hunter King Size? dan rookt u da lekkerste grote American die er is Hunter filter? dan proeft u niet het filter, maar alleen geurige tabak WALTER ULBRKMT, ZOMER GROENTEN VOLOP KEUS,REDELIJKE PRIJZEN! In welk huishouden kent men niet de kreet voor kindertjes die onwillig zijn het bordje kostelijk voedsel leeg te eten: „Foei, ten ander kindje snakt En dan moeten de bruine bonen, dat enge bittere brussels lof en de vette randjes van het vlees op, hele maal opgegeten worden. Ach ja. maar wat doe je als je kat kuren heeft? dag, dat het weer gezellig werd. Lui Op het ogenblik dat Jeroen zijn de had ik verkondigd, dat ik nu ging den kostelijke comedie opvoerde had ik zitten, dat niemand mij iets vragen u-4 _i~L door. Integendeel de moest, dat ik slechts deze zeer gemak- tranen rolden uit de amberstuiters. Ik heb ze met een watje afge droogd. Jeroen geaaid en geknuffeld, wat weer tevreden gespin opwekte. Toen opeens dacht ik aan des dieren artsen wijze raad: „Vers. mager vlees, fijngehakt toen Jeroen in haar jonge dagen eens wat lijdend was. Naar de slager heb ik gerend, en V jr*ei J kwam dan toch de terug met de biefstuk in kattehapjes h-' -*rH 1 verdeeld aan Jeroen de gave aangffio- J die minzaam aanvaard werd. s ontstellend. kelljke stoel en het niksdoen begeer- Na half uurtje kwam Jeroen thuiskom. Sindsdien is er niet meer gekucht, laat staan geschreid en Jeroen zit ver zoenend op de deurmat als ik ders plus het dagelijks werk, dat toch aanwandelen, zette zich breeduit voor Te laat heb ik haar aanstellerij gedaan moest worden, hadden mij ge- mij en richtte zijn amberogen strak gesnapt. noopt tot een ernstige vereenvoudi- op mij. Ik knikte maar eens terug: ging van de maaltijden. Dus had ik Dag, Jeroen, de vrouw zit lekker". voor Jeroen enige blikjes gevitami- Jeroen knipperde zelfs niet met I ÜPVPQHi «x niseerd voer ingeslagen. De opschrif- zijn blik. Wel kuchte ze eens nadruk- haar het vreselijke bericht voorgele- ten waren bijzonder veelbelovend, keliik. Twee minuten later weer een zen van de kater die vijf weken zon- Een voldane poes, een glanzend vel kuch, een minuut daarna een gefor- der eten en drinken in een lurhtko- en een tevreden huisgenoot werden ceerde rochel. Ik zat allang op spel er op voorspeld. den. Wat had het dier? Toen een enor- Het eerste bordje ging er vlot in. me niesbui, die me op deed vliegen maakt Het tweede bleef onsmakelijk lang en naar de klok kijken.... spreekuur van de dierenarts al afgelopen? Niesziekte, het spook van elke poe zenliefhebber. „V., De wijzers vertelden mij. dat de omgedraaid, dokter allang uit zijn spreekkamer Vanmorgen is de Wanneer ik hijgend thuiskwam was verdwenen was en ergens langs ande- wecst. geen Jeroen op de deurmat met re poezen en honden zwierf, vrolijk gespin, hoogstens hief ze lui Angstig keek ik Jeroen aan, die haar kopje van het kussen en keek stijf en strak naar me zat te turen, me dan misprijzend aan. Kennelijk „Wat heb je dan?", deed ik zacht en bestrafte ze mijn huiselijke ontrouw, lief. Jeroen zei niks, maar twee grote „Het is te voedzaam", dacht ik „Vol gende keer wat minder geven". Jeroen zette er nauwelijks de tong Maar gisteravond heb ik wraak ge nomen. Jeroen tot de orde geroepen en eten en drinken in een luchtko ker zat. Daarna het laatste blikje openge- ter consumptie neergezet. „Dat andere katje heeft hier naar gesnakt, eten", zei ik streng. Jeroen heeft zich schouderophalend Opvoedkundig 1 slager weer ge- ik toch altijd het Zelfs bij de poes. Maar Jeroen geeft kopjes en laat haar bromtolletje op de hoogste toe ren draaien. (Van een correspondent) BONN De Westduitse rege ring kan maar weinig geestdrift opbrengen voor het aanbod van de sociaal-democraten het politieke podium te delen met de Oostduitse communisten in Hannover en Karl Marxstadt, het vroegere Chemnitz. Het kabinet houdt er weliswaar niet zo'n uitgesproken mening op na als oud-kanselier dr. Konrad Adenauer, die de voorstellen als nutteloos bestempeld heeft, maar het kan toch maar nauwelijks ver hullen, dat het meent, dat de SPD bezig is in een val te lopen. Vooral wordt het plan van Berlijn'; burgemeester Willi Brandt zich te verwaardigen met Walter Ulbricht's communistische trawanten in debat te treden, als riskant beschouwd. De deelname aan het gesprek van een man, die een hoge post bekleedt zou, zo meent men, de „standing" van het Oostduitse regiem belangrijk kunnen verhogen. Verklaring Op suggestie van bondskanselier dr. Erhard, werd na de kabinets bijeenkomst een verklaring uitge geven, dat gesprekken met personen of groeperingen uit de Sowjet-zone niet zo maar op zichzelf mogen staan, maar dat zij als uiteindelijk doei moeten hebben de hereniging van Duitsland als een vrije staat, gegrond vest op de wet. De bondsrepubliek, zo wordt er aan toegevoegd, handhaaft haar recht als alleenvertegenwoordigster van gehele Duitse volk op te treden. Tot nu toe heeft de Oostduitse re gering nog niet officieel geantwoord op de suggestie van de SPD sprekers uit te wisselen op bijeenkomsten in beide delen van het land, die volgende maand worden gehouden. Ulbricht schynt echter te veronderstellen, dat die uitwisseling er komt. Hij heeft verklaard, dat de (communistische) Socialistische Eenheidspartij Duits land het voorstel van de SPD verwel komt en dat hij hoopte, dat de beide bijeenkomsten er toe zouden bijdra gen, dat er licht geworpen wordt op het belangrijkste vraagstuk. Hij zei zich wel te realiseren, dat de West duitse regering haar uiterste best deed om te voorkomen, dat „de grote dialoog tussen de arbeidersklasse van de Duitse Democratische Republiek en die van de Bondsrepubliek op gang zou komen". Voorwaarden De door de SPD gestelde voorwaar-, - B8 den, waaronder de gezamenlijke bij- i £r®a8stuk ligt in de terugkeer stellen, dat een kans voor Willi Brandt om in Oost-Duitsland te spreken de eerste sinds de stichting van de volks republiek zwaarder weegt dan de mogelijkheid, dat het prestige van het Oostduitse regiem hierdoor wordt verhoogd. Het Oostduitse publiek hongert 10 naar nieuws en wil zo graag op de hoogte komen van de standpunten van Westduitse politici, dat toen „Neues Deutschland" de eerste open brief van de SPD publiceerde, de vraag het aanbod overtrof en de krant op de zwarte markt voor vele marken per exemplaar verkocht werd. Jackie besluit nooit meer te hertrouwen NEW YORK De weduwe van president Kennedy, Jacque line, zou enige tijd geleden heb ben besloten nooit meer te her trouwen. Althans volgens Maud Shaw, gouvernante van de fa milie Kennedy. Zij verklaarde gisteren dikwijls tegen me vrouw Kennedy te hebben ge zegd dat zij eens aan een hu welijk zou moeten denken. De weduwe antwoordde dan steeds dat zij dat nooit zou kunnen. Maud Shaw heeft een boek geschreven onder de titel White House Nannie, waarin zij haar belevenissen vertelt uit haar dienstperiode van zeveneneen half jaar bij de familie Ken nedy. Vorige week ontkende Jacqueline Kennedy dat zij een romance had met de 62-jarige Spaanse diplomaat Anotio Gar- rigues. Eis van Ileatli: Zonder meer praten met Rhodesië LONDEN Edward Heath, leider in de conservatieve oppositie, heeft donderdag tijdens het debat over de troonrede in het Lagerhuis scherpe kri tiek geleverd op het programma van de Labourregering, dat h(J vaag en on juist noemde. Heath eiste opnieuw, dat Engeland onmiddellijk en zonder voorwaarden vooraf onderhandelingen begint met Rhodesië. Inzake de opbouw van Euro pa zal de regering nu eindelijk haar standpunt duidelijk moeten maken. zouden moeten worden wettige status". Over genoemd. Die voorwaarden waren,! lTngenVoen dat de recente open brief van de SPDj aan de communisten, in de Oostduitse Over de kansen op Engelands toe pers zou worden gepubliceerd en dat tot het Europa van de Zes. de grootst mogelijke publiciteit in het. .1 geen voorspellingen Westen en Oosten zou worden ge- dSi'n waarborgd. Men aou kunnen verouder-1 di .SSkhSta

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7