„W-G" 75 jaar egrepen treinrover was opgejaagd leven zat Prof. met Hammacher ge-eerd Gouden Ganzeveer White gaf zich gedwee over - 1 1 L-ss h li In Uw trommelwasmachine voortaan NIEUWE RADION EEG-ministers zijn het helemaal niet eens Betere positie financiering gemeenten Directeur van Roka: Prijsbeleid te star'5 Mutaties bij Onderwijs Haarlemse lyceïsten doen toch Von Koskull uitgeleverd examen Prijsstijging aardappelen geremd Ambtenaren 13 VRIJDAG 22 APRIL 196« Buurvrouw: Bob was een vriendelijke man LONDEN Na bijna drie jaar is Engelse politie er in geslaagd, een n de felst gezochte treinrovers ge- mgen te nemen. In een deel van ze edities van gisteren konden wij g melden, dat de 46-jarige voor dige caféhouder James White ge resteerd werd in Littlestone on a, een kleine badplaats, ongeveer fenzestig kilometer ten zuiden van >at de politie eindelijk James White 't spoor kwam, is voor een belang- deel te damken aan twee journa- en. Zij tipten dezer dagen Scotland dat zij in een Noordlondense ib" (typisch Brits café) gesproken Iden met een mam, die beweerde lite te zijn. Hij klaagde er over, Itzak te zijn en probeerde van d< malisten geld te lenen. White vertel- verscheidene garages in Ierland het Franse Nice te hebben ge kt als monteur. De man zou tot dit prek zijn gekomen omdat hij er n had, voortdurend als een aagdie te moeten leven, ootliand Yard verscherpte na deze onmiddellijk de jaoht op W'hiite. Gds- tn deelde iemand de politie telefo- •h mee, dat in Littlestone on Sea i een man ophield, d'ie beantwoord- aan het in de kranten gepubliceer- signalement. samenwerking met de plaatselijke itie omsingelde Scotland Yard in zeer ■te tijd het aangegeven huizenblok, chts twee politiemensen drongen de ninig binnen. Zonder verzet te plegen White zich in de boeien slaan, )e journalist John Kett vertelde aan slaggevers, ongeveer een jaar lang naaste buurman van White te zijn veest, zonder te weten wie de man enlijk was. Een buurvrouw zei: „Dc ïilie staat hier bekend als Bob Lane i vrouw Clare en hun zoontje phen (3 jaar). Bob kocht en ver- cht met veel succes kleine boten. Hij een heel goede en vriendelijke man drie leken een heel gelukkig ge- aldus de buurvrouw. iater op de dag is White overge- Dodelijk ongeval zonder rijbewijs: zes maanden GRONINGEN Zes maanden gevan- jisstraf en vijf jaar ontzegging var rijbevoegdheid heeft donderdag de :ier van justitie bij de Groninger ïtbank geëist tegen de 26-jarige R. d. S. uit Scheemda. door v. d. S. bestuurde z dhtwagen (dertien ton karton) vloog augustus van vorig jaar bij de Onst- Iderbrug van Nieuwe Fekela uit de t na het weigeren van de rem raakte drie mensen die voo: g stonden te wachten. De 24-jarige Dubbelboer kwam in het water en verdronk onder balen stro. lonteur v. d. S. had geen rijbewijs, r kreeg wel regelmatig opdracht te rijden. De officier achtte grove uld bewezen en vond dat verdachte keloos en onverantwoordelijk had ge- ideld. ,,Deze man hoort niet in een Vrij zacht )E BILT De afgelopen nacht is met uitzondering van het uiterste den van ons land zware nachtvorst jetreden. De grasminima bedroegen enkele plaatsen min vier graden, i het westen uit naderde vrijdag- !itend een brede regenzone belioren- een tweetal oceaanfronten. Om regende het in de omgeving van nden. Verwacht wordt dal deze nten ons land de komende nacht zul- passeren. Daarna stroomt met wind sen zuid en zuidwest zachtere en 'htiger maritieme lucht binnen, delijk wordt zwaar bewolkt weer wacht met enige regen of motregen, »r zijn weer enkele opklaringen arschijnlijk. Het gevaar voor nacht- ■st is nu geweken. Zon en maan lerdag 23 april: zon op 5.27, onder maain op 6.35, onder 23.18. bderdag 28 april eerste kwartier. HOOGWATER SCHEVENINGEN 23 april: 4.37 v.m.; 16.54 n.m KT WEER I1S EUROPA hedenmorgen zeven uur bracht naar het politiebureau in Ayles bury in Buckinghamshire, waar hel proces tegen de treinrovers werd ge voerd. Van de buit (zesentwintig mil- joen gulden) werd tot dusver slechts tweeen een half miljoen teruggevonden. De politie zoekt nu nog de nooit gepak te Bruce Reynolds (33) en Ronald Ed wards (34) en de alreeds veroordeelde JAMES EDWARD WHITE opgejaagd 3— «nte dhoven -Limb. Temper. a E- B bterdam onbew. ssel 1. bew. iemburg 1. bcw. windstil 17 Schadeloosstelling voor ontslagenen dagblad „De Tijd" UTRECHT Voor de 140 grafische en administratieve krachten van het dag blad „De Tijd" die deze week ontslag is aangezegd, zijn de vakbonden akkoord gegaan met een schadeloosstellings regeling, die globaal neerkomt op het uitkeren van een bedrag ineens ter groot te va" twee weeklonen per dienstjaar, met een minimum van vier weeklonen en een maximum van 52 weeklonen. Voor de werknemers van 60 jaar en ou der met twintig of meer dienstjaren geldt in het algemeen dat deze werkne mers onder meer rekening houdend met wettelijke voorzieningen tot aan hun 65ste jaar verzekerd zijn van hun huidi ge inkomen. Voorts is overeengekomen dat als in bijzondere gevallen deze schadeloosstel ling ontoereikend moet worden geacht om de gevolgen van het ontslag in vol doende mate op te vangen, over een mogelijke aanvullende regeling tussen de onderneming en de werknemersorganisa tie nader overleg zal worden gepleegd. Voor degenen die overgeplaatst worden geldt, dat men garandeert dat geen ver slechtering in het totaal der arbeidsvoor waarden zal optreden. Bij later ontslag (na overplaatsing) zal een vergoeding worden gegeven voor anciënniteitsver- lies ter grootte van een weekloon per dienstjaar, met een maximum van 13 weeklonen. maar uit de streng bewaakte gevange nis ontsnapte rovers Charles Wilson Rx>n'aM Biggs. Inval „De Britse politie heeft gisteravond een inval gedaan in een boerderij tussen Asford en Folkestone (Kent), die kort na de treinroof is gekocht door iemand wiens signalement overeenkomt met dat van de 33-jarige Ronald Edwards, die deel uitmaakte va* de bende treinrovers. De Daily Sketch, die dit meldit, schrijft dat de overval geen succes had. Volgens de buren zou de man gezegd hebben naar Zuid-Amerika te vertrekken. AMSTERDAM Op 28 mei zal het vijfenzeventig jaar geleden zijn, dat de toen tienjarige prinses Wilhelmina op het terrein van het zgn. ..Pesthuis" buiten Amsterdam de eerste steen leg de voor 't .Wilhelmina-Gasthuis", nog altijd het grootste ziekenhuis van ons land. De officiële herdenkingsbijeenkomst wordt 26 mei gehouden in het RAI-ge- bouw. Vast staat ook al een viermaal herhaalde feestavond met Wim Kan in „Marcanif* voor het ruim 2200 leden tel lende personeel. In het RAI-centrum en in „Marcanti" zullen tentoonstellingen over de historie van het uit 1635 daterende „Pesthuis" en over het W.G. zijn te zien. Enige honder den oud-verplegenden worden zaterdag 4 juni in het gasthuis verwacht vooi reünie. Ter gelegenheid van dit jubileum ver schijnt een wetenschappelijk gedenkboek, getiteld „Het Wilhelmina-Gasthuis, ge schiedenis en voorgeschiedenis" van'prof. dr. A. Querido, hoogleraar in de sociale geneeskunde aan de Universiteit van Amsterdam. Ook zal een pocket. „Portret van een Ziekenhuis" (Vijftien uur in het Wilhelmina-Gasthuis) uitkomen, geschre ven door Henri Knap en Frank Diamand. Kustvaarder Saba gezonken LONDEN De Nederlandse kustvaar der Saba Is gisteravond voor de kust van Zuid-Engeland gezonken, nadat en kele uren eerder de zeven bemannings leden door de Engelse veerboot Scillonian waren gered. De zeven mannen waren op de redding- vlotten gegaan nadat de lading ijzeren staven was gaan schuiven. Andere sche pen hebben nog getracht een sleeptros aan het 400 ton metende Nederlandse schap te bevestigen. De Saba, van de N.V. rederij Het Hoogeland te Gronin gen, was op weg van Rouaan naar een Engelse haven. DEN HAAG Minister-president mr. J. M. L. Th. Cals wordt maandag morgen op Schiphol terugverwacht van zijn bezoek aan Suriname en de Ne derlandse Antillen. WAST ZICHTBAAR WITTER BRUSSEL De meningsverschillen tussen de EEG-ministers van land bouw zijn nog bijzonder groot. Minis ter Biesheuvel, die voor Nederland in Brussel de onderhandelingen voert, heeft dit gisteravond meegedeeld. De ministers kunnen het moeilijk eens worden over de invoering van een ge meenschappelijke markt voor suiker, groenten en fruit Ook over de voorstellen van de Euro pese commissie betreffende de marktor dening voor oliën en vetten bleven de meningsverschillen bestaan. De ministers zullen het echter over al deze vraagstukken eens moeten worden wil inderdaad per 1 juli 1967 de vriie markt voor industrie- en landbouwpro- drukten een feit worden. „Het zal veel moeite kosten dit te bereiken", zei nister Biesheuvel. DEN HAAG Voor het eind van h— jaar zal de regering verbetering brengen in de budgettaire en de financierings positie van de gemeenten en de orovln- Dit is gisteren van regeringszijde aan gedeputeerde staten meegedeeld. Giste ren was er een ministeriële bespreking met de provinciale overheid. Er komt een wet uitkeringen wegen er een herziening van de voorlopige uitke ringen voor het lager onderwijs, waar mee f300 miljoen gemoeid is (ten laste van 's Rijks kas in 1966, inclusief de ver rekening over voorgaande jaren). In het Staatsblad komt dezer dagen een voor lopige verfijningsregeling voor stedelijke gemeenten beneden 50.000 inwoners (met ingang van 1965) en een verfijning voor de riolering t.b.v. bestaande gebouwen (waarschijnlijk met ingang van 1968). (Van onze kunstredactie) DEN HAAG In Hotel Wittebrug stelde gistermiddag de heer F. L. Stca- fert Kroese als voorzitter van de Kon. Ned. Uitgeversbond in een plechtigo zitting punt 16 van de notulen der al gemene vergadering aan de orde: Uit reiking van de Gouden Ganzeveer aan prof. dr. A. M. W. J. Hammacher. Prof. Wieger Bruin deed hierna lezing van het juryrapport waarn. pas gehonoreerde hartelijk werd toege sproken door prof. dr. J. J. van Gelder, die als oud-bestuurslid van de Kon. Ned Academie voor Wetenschappen de var- hinderde voorzitter verving. Namens de Technische Hogeschool te Delft, waaraan prof. Hammacher is ver- bonden, sprak de rector-magnificus prol i. van Bendegom, die deze onder scheiding speciaal voor Delft van grote eer achtte omdat men zo vaak de me ning heeft, dat techniek wel niet veel te maken zal hebben met de schone schril verskunst. In zijn dankwoord herinnerde prol Hammacher aan zijn jeugd op Walcheren hij reeds vroeg met moderne kun stenaars als Toorop en Mondriaan in aan raking kwam en van hen zijn eerste in spiraties ontving. Prof. Hammacher beschouwde de Gou den Ganzeveer als een symbool van dc fusie van woord en beeld, welke fusi® hij zovele jaren met volle overgave heef» gediend. Op een druk bezochte receptie werd prof. Hammacher door velen gelukge wenst met deze zo eervolle onderschei- Eerdiensten De verdiensten van prof. A. M. W. J. Hammacher werden reeds eerder erkend door de verlening van een eredocto raat van de Rijksuniversiteit te Utrecht 1957. In 1943 werd hij onderscheid®® door de toekenning van de Wijnaents Franckenprijs en de P. C. Hooftprii» viel hem in 1948 te beurt. Abraham Marie Wilhelmus Jacobus Hammacher werd op 11 december 1897 te Middelburg geboren. Na de HBS volgde en notarisstudie te Utrecht en werd Prof. Hammacher reeds in het be zit van de Gouden Ganzeveer, be zint zich op zijn woord van dank aan de Kon. Ned. Uitgeversbond. kunstcriticus voor het Utrechts Dagblad en de NRC te Den Haag en Leiden. I® 1945 hoofd van de afdeling kunsten en architectuur van O. K. en W. en in 1947 werd hij belast met de directie van bat Museum Kröllen-Müller te Otterloo. In 1952 werd hij als buitengewoon hoogleraar verbonden aan de T.H. te Delft om onderwijs te geven in kunstgeschia- Hij is gehuwd met dr. Reinhilde Ham- macher-van den Brande. conservator voor moderne kunst van het Museum Boymans- van Beuningen te Rotterdam. Prof. Hammacher heeft een indruk wekkende lijst van werken op zijn naam staan als: „De levenstijd van Antoon der Kinderen" in 1932; „Leven en werk van Floris Verster"; „Treden van portret kunst" (in een boek over W. van Konij nenburg); „Vorm en geest der Romaan se beeldhouwkunst", „De geestelijke bood. schap der beeldhouwkunst" en „Jeroen Bosch" in 1936; „Amsterdamse im pressionisten en hun kring" in 1941; „Mendes da Costa" 1945; „Eduard Kar- sen en zijn vader Kaspar" 1947; „Jean Francois van Royen" 1948; „De wonden de en helende kracht in beeldende kunst" 1952; „Charley Toorop" 1952 en ,,50 Jaren Nederlandse Beeldhouwkunst" over schilderkunst (1955). Tot 1914 tekende en schilderde hij veel op Walcheren en in die jaren groeide zijn belangstelling voor kunstgeschiede nis, waarnaast ook de muziek zijn liefde kreeg. Naast zijn werkkring besteedde prof. Hammacher zijn vrije tijd en vakan. ties aan bestudering van de geschiedenis van de beeldende kunst en ondernam hij een aantal studiereizen naar Frankrijk en Italië. Juryrapport Prof. Hammacher heeft door zijn uit nemende kritische zin en scherp analy tisch vermogen een belangrijke bijdrage geleverd tot het culturele leven in ons land als kunstbeschouwer en kunstcri ticus. In vele honderden publikaties, die in een tijdsbestek van ruim veertig jaren van zijn hand verschenen heeft hij er naar gestreefd het kunstwerk tot in zijn essentie te benaderen en voor de lezer begrijpelijk te maken. Dit is een van de overwegingen uit het juryrapport, samengesteld door prof. Wieger Bruin, drs. C. J. Ebbinge Wubbe, prof. Th. H. Lunsingh Scheurleer e Naeff. Zijn in 1955 verschenen werk „Stro mingen en persoonlijkheden" vormt a.h.w. de synthese van wat in een men senleeftijd aan kennis en inzicht was vergaard en geeft een meesterlijk over- zicht van een halve eeuw schilderkunst in Nederland, geschetst tegen het ge compliceerde patroon der internationale stromingen. Prof. Hammacher geniet als kunstcri ticus een internationale reputatie. Vele van zijn geschriften werden reeds vertaald en fungeren buiten onze landsgrenzen als invloedrijke ambassadeurs van de Nederlandse geest. Het bezwaar van Nederland is vooral, dat bij de EEG-markt voor groenten en fruit het beginsel wordt aangetast, dat da prijzen vrij moeten zijn. De ministers van landbouw komen vol gende week woensdag en donderdag op nieuw in Brussel bijeen om te trachten de standpunten nader tot elkaar te breo- Meisjes doen op school beter hun best UTRECHT Meisjes blijken zo wel in het lager onderwijs als in het voortgezet onderwijs tot betere re sultaten te komen dan de jongens en dat, terwijl zowel de jongens als de meisjes over gelijke capaciteiten be schikken. Dit is gebleken bij een on derzoek, dat de schoolpsychologische dienst in Utrecht in de periode van 1959 tot 1965 heeft uitgevoerd onder bijna 3.000 leerlingen in 91 zesde klassen van 59 scholen. De schoolpsychologische dienst acht het waarschijnlijk, dat factoren als ijver, doorzettingsvermogen en werkinstelling voor dit verschijnsel aansprakelijk kun nen worden gesteld. Men is begonnen met een onderzoek naar deze factoren in verband met het schoolsucces. De schoolpsychologische dienst heeft hiervoor een subsidie gekre gen van de organisatie voor zuiver we tenschappelijk onderzoek. Behalve een verschil in resultaten bij jongens en meisjes heeft het uitgebreide onderzoek nog meer interessante gege vens aan het licht gebracht. Geconsta teerd is namelijk, dat meisjes minder doubleren dan jongens. By de jongens werd een zitten-blijvers-percentage ge vonden van 35,3 tegenover 22,7 procent bij de meisjes terwijl het gemiddelde voor de meisjes 121 bleek en voor de jon gens 122. De jongens werken iets vlugger, laar maken meer fouten. Ook in belangstelling-sfeer zijn opmer kelijke verschillen geconstateerd. In min dere mate dan de jongens geven de meis jes voorkeur aan bezigheden van een hoger niveau, terwijl zij de bezigheden op lager niveau minder sterk afwijzen. Ook door de meisjes op het vhmo wor den de activiteiten op natuur-weten- schappelijk gebied vaak gekozen, maar de sterke voorkeur in de literaire rich ting bij jongens is bij de meisjes vervan gen door een voorkeur voor agrarische bezigheden. Zoals tuinieren en verzorgen planten en dieren. Veel winkeliers geliquideerd UTRECHT Over <»e laetste vijf jaren is het aantal zelfbedienings winkels met 3500 toegenomen. Daar staan tegenover 9000 detaillisten, die het niet langer konden bolwerken en hun bedryf moesten liquideren. Mr. A. Geurtsen, directeur van de internationale levensmiddelenbeurs ..Roka", die dit gistermiddag zei op een persbijeenkomst, pleitte voor beraliserirug of ten minste een grotere differentiatie in het prijsbeleid ten aanzien vam de levensmiddelenbranche. De structurele wijzigingen in de na oorlogse jaren hebben voor 18.000 mid denstanders noodlottige consequenties gehad. Daaraan, zegt mr Geurtsen, mag de overheid niet langer stilzwijgend voorbijgaan. „Het prijsbeleid is te star. Het wordt buigen of barsten als de over heid het prijsbeleid niet zodanig differen- tieëerd, dat verschraling der marge wordt vermeden. De minister van economische zaken behoeft niet bang te zijn, dat de prijzen in de levensmiddelenbranche ex treem zullen stijgen. Daarvoor is de con currentie te scherp bü industrie, groot handel en kleinhandel". Als voorbeeld noemde mr Geurtsen de recente waspoeder-oorlog. „De handel misgunt de consument geen prijsvoor deel". Scherpe kritiek had mr Geurtsen op de vrij stirLngent beheerste assortimentspoli- tiek in de levensmiddelenindustrie, die thans met een omzet van 15,7 miljard gulden de metaalindustrie van de eerste plaats heeft verdrongen. Het resultaat de voor de groothandel kostenbespa rende politiek is, dat het assortiment m Nederlandse winkels tot de laagste van Europa behoort Tegen hier 1500 tot 2500 artikelen, biedt de Amerikaanse winkelier 7000 tot 10.000 artikelen aan. Prijspolitiek Over de prijspolitiek zei mr Geurtsen: „De Nederlandse Consumentenbond heeft onjuist gehandeld door het publiek te suggereren, bij het doen van inkopen af te dingen. De concurrentie is zo groot, dat geen excessen voorkomen. De Roka-directeur pleitte, in verband met de gevaren van overvoeding, voor overleg tussen medische wetenschap en voedingsindustrie. „Samen moeten zij voedselvoorlichting geven, want het gaat er niet om hoeveel wij eten, maar hoe wij eten". DEN HAAG Tot plaatsvervangend directeur-generaal voor het onderwijs zijn aangewezen mr. J. de Bruyn, directeur, chef van de hoofafdeling lager onder wijs, en mr. A. G. de Vries, directeur, chef van de hoofdafdeling nijverheids onderwijs. Mr. De Bruyn is in 't bijzonder belast met rechtspositie, salarisregelingen andere arbeidsvoorwaarden van het per soneel in de sector van het directoraat- generaal voor het onderwijs, inclusief het georganiseerd overleg; mr. De Vries be hartigt in het bijzonder alle aangelegen heden van onderwijskundige aard, rr teriële voorzieningen en bouwzaken. De pl.v. chefs van beide hoofdafdelin gen nemen nu de leiding waar; mr K. Zurcher (lager onderwijs) en H. Dolle- kamp (nijverheidsonderwijs). Het direotonaat-generaal voor de we tenschappen is eveneens gereorgani seerd, Het aantail afdelingen is uitge breid tot zes. Onder dr. F. L. Rutgers directeur voor heit wetenschappelijk an derwijs, ressorteren de afdelingen alge mene zaken wetensch. onderwijs, finan ciële en bouwzaken, personeelszaken en juridische zaken wetenschappen. Mr J Niittel, raadadviseur voor de wetenschap pen, coördineert de werkzaamheden van de afdelingen coördinatie wetenschaps beleid en bevordering wetenschapsbe oefening. Verder wordt de directeur- generaal bijgestaan door de adviseur in medische aangelegenheden dr. J. Wester door de staffunctionarissen mr. C. E. M. Hoogeweegen, mevrouw mr. M J. Koch—Zijlstra en de opvolger van dr. J. H. E, Ferrier, HAARLEM Dr. A. la Fleur, de rector van het Marnix van St. Al- degonde lyceum heeft gisteravond :en vergadering met ouders en schoolbestuur erin toegestemd, dat de zestien leerlingen, wier „stunt" hem had verbolgen, toch aan het eind examen deelnemen. Zoals gemeld hadden deze eindexamen kandidaten het afscheid van de school „gevierd" door op een nacht al het meu bilair uit de klassen op te stapelen in de aula en daarna een stapel boeken „aan Neptunes te offeren". DEN HAAG Bij de grenspost Berg (rijksweg 12)) is gisteren de 59-jarige A. A. F. baron von Koskull aan de Duitse autoriteiten overgedragen ingevolge een verzoek van het „Amtsgericht' in Wup- pertal. Uitkering personeel Staatsmijnen HEERLEN Uit de bedrijfsresultaten vam de Staatsmijnen over 1965 is een be drag vam 7 miljoen (het jaar daarvoor 6 miljoen) beschikbaar g" <fld voor uitk aan het personeel. Aanvankelijk had La Fleur laten door schemeren, dat hij hen van het deelnemen aan het eindexamen zou uitsluiten. Daar op echter is hij nu teruggekomen. Wel heeft hij de leerlingen tot de dag, waarop de examens worden afgenomen, de toe gang tot de school ontzegd. Dit betekent dat zij zich verder thuis op het schriftelijk en mondeling moeten voorbereiden, zon der hulp van de docenten. Houtfraude Officier niet tot mildheid bereid AMSTERDAM Moet ik nu als kleinbedrijf tussen de haven grootmach ten boeten voor iets dat in de haven usance is? Als de officier van justitie stelt, dat mijn havenbedrijf een zwendelsyndicaat is, dan is de héle haven een zwendel syndicaat. Dit zei gisteren de hoofdverdachte in de houtzwendelzaak in de Amsterdam se haven, A. B., directeur van het scheepscontrolebedrijf Supercontrol. Tien personen, onder wie B. en een direc teur van oen ander havenbedrijf, Be- kol. moesten zich voor de politierechter verantwoorden. De officier van justitie, mr. J J. Abspoel, was onverbiddelijk. In dit soort zaken bestaat er bij mij geen bereidheid tot mild zijn, verklaar de hij. Tegen alle verdachten eiste hij gevangenisstraffen van ongeveer ander- half jaar. Andere uitspraken van mr Geurtsem Ombuiging van vestigingsbeleid voor vrijwel elk nieuw artikel is een nieuw diploma nodig. De levensmiddelenbran che profiteert niet van de welvaart in. de mate als bijv. de gebruiksgoederensector. Zestig procent van de kosten bestaat uit salarissen. „Bekwaam ondernemerschap" is het motto van de vijftiende Rokabeurs, die volgende week in vier Jaarbeurs hallen te Utrecht wordt gehouden. Vijfhonderd firma's nemen deel; Ame rika heeft de grootste buitenlandse in zending. Het gaat goed met de bollen DEN HAAG De bloembol len boeren goed, dit blijkt uit een bloembollenbericht van de provinciale WV. Als het zachte weer aanhoudt kan men binnen enkele dagen bloeiende narcissen aanschouwen. En als men de moeite neemt even verder te kijken, ziet men het bloem bollenbericht staat er borg voor dat ook de vroege tulpen al beginnen te kleuren. Bloeiende tulpen in diverse soorten zijn reeds voor bezichti ging vatbaar in de kassen van de Keukenhof. Verder kan men daar op de „koude grond" ge nieten van bloeiende crocussen, narcissen, hyacinten en diverse kleine bolgewassen. Bloesemborden' DEN HAAG De ANWB is bezig, wegwijzers te plaatsen voor twee spe ciale routen (van elk 75 km) door het bloesemgebied. Ten zuidwesten van Utrecht loopt de eerste route van Harmeien via IJsselstein, Lopikerkapel, Montfoort, Oudewater, te rug richting Montfoort via Linsohoten naar Harmeien. De route ten zuidoosten van Utrecht leidt van Jutphaas over Odijk, Werkho ven, Cothen, Langbroek, Wijk bij Duur stede, Schalkwijk en Vreeswijk terug naar Jutphaas. DEN HAAG Minister Biesheuvel (landbouw) heeft maatregelen genomen om sterke stijging van de consumenten prijzen voor aardappelen te voorkomen. Op zijn verzoek heeft de ministerraad van de EEG Nederland gemachtigd do uitvoer van alle aardappelen, uitgezon derd pootaardappelen, te belasten met een heffing van tien gulden per honderd kilo. Deze maatregel is vannacht ingegaan. De regeling beoogt afremming van de uitvoer en regelmatige voorziening van de binnenlandse markt. De schorsing van invoerrechten op oude aardappelen is verlengd tot 15 mei. (Vervolg van pagina 1) Goedkoop wonen Voorts zullen degenen, die tot het kopen of huren van woningen in de particuliere sector in staat zijn, niet de gelegenheid moeten hebben om te kiezen tussen zulk een woning en een woningwetwoning, waarvan de huur door een zware subsidie kunstmatig laag wordt gehouden. De minister zal ernst moeten ma ken met rijm aan de Tweede Kamer gedane toezegging, dat hij maatrege len zal treffen om bewoners van ge subsidieerde woningen, die krachtens hun inkomen in staat zijn een onge subsidieerde woning te betrekken, uit hun huidige woning te verwijderen of althans de financiële voordelen daar in te ontnemen. De heer Aantjes hoopt voorts, dat in de gemeenten bij de uitvoering m het geliberaliseerde beleid niet te veel armslag gelaten zal worden, daar anders van de liberalisatie hier en daar nog niet veel terecht zal komen. De uitvoeringsvoorschriften aan de ge meenten zullen er geen twijfel over moeten laten bestaan, dat van hen loyale medewerking aan de plannen van de minister wordt verlangd en ver wacht. Mr. Aantjes vindt dit vooral van belang met het oog op de grond- politiek, want het is voor hem duide lijk, dat daarmede het effect van de liberalisatie als het ware gemaakt en gebroken kan worden. Zucht Slagen van het nieuwe beleid zal vol gens hem ook moeten blijken uit een inkrimping van het ambtelijk apparaat. Zowel landelijk, provinciaal als ge meentelijk is voor de uitvoering van het na-oorlog se woningbouwbeleid een ambtelijk apparaat gegroeid van in drukwekkende omvang. Terugkeren meer normale verhoudingen be tekent inkrimping en op den duur zelfs verdwijning van dit ambtelijk apparaat. Er zou naar de mening van mr. Aantjes een zucht van verlichting en hoop door Nederland gaan, als zou blij ken dat het mogelijk is een beleid te voeren, dat niet noodzakelijkerwijze uitbreiding, maar inkrimping van het ambtelijk apparaat inhoudt. Als minister Bogacrs bij al zijn ver diensten ook deze nog op zijn naam zou kunnen brengen, dan zou hij een daad gesteld hebben, waarvan de be tekenis ver boven die van zijn eigen terrein uit°aat, aldus mr. Aantjee.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 13