lïenwe Leidse Grarant Sjahrir leed vooral onder Soekarno V arkenshouders luiden noodklok bittere woorden van dr. Hatta: Sommige gevangenen weldra in vrijheid? Rusk zag studenten vechten in Ankara Pompidou verdedigt uittreden NAVO Nieuwe brug voor Zuid-Holland Sceptische reacties op plannen Bogaers Commentaren HOFNAR 38 ct Donderdag 21 april 1966, 47ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD m 0UbWr«> ■rijn ImH rn teghen»port I" Haagse Courant Postbus 76 v Telefoon 31441 Boeng Karno zetfout DJAKARTA Het Indonesi sche legerblad Angkatan Ber- sendjata heeft zijn lezers in opperste verbazing gebracht. Boven het artikel over Sjahrirs verscheiden stond de twee- kolomskop: „Oud-strijders be wijzen eer aan Boeng Karnó". Aangezien de benaming alleen op president Soekarno kan slaan vraagt men zich af of hier bij redacteuren of zetters de wens de vader van de gedachte is ge weest. G ener aal-majoor Sarbini onderminister voor oud-strijders aangelegenheden, zal de zaak grondig onderzoeken. President Soekarno heeft zich gisteren, voor het eerst sinds de overdracht van de uitvoerende macht aan generaal Soeharto, op straat vertoond. Hij werd zwaar bewaakt door de militaire politie. ,,Tribakti", het onder leger- toezicht staande blad, publiceerde gisteren een directe aanval op Soekarno. Hij werd vergeleken met Hitier. Dit is de eerste keer dat het staatshoofd in een blad zo openlijk wordt aangevallen. Luitenant-kolonel Heroe en de majoors Soejono en Gatot van de luchtmacht zullen spoedig door de buitengewone krijgsraad wor den berecht voor hun aandeel in de mislukte staatsgreep. Studenten, die dinsdag een aanval deden op het Chinese con sulaat in Djakarta, hebben dit ge bouw voorlopig in gebruik ge in als clubhuis. bezorging l8.OO7-i9.OO (Bijzondere correspondentie) DJAKARTA „Boeng Sjahrir heeft in het onafhankelijke Indonesië, dat hij tot stand heeft helpen brengen, meer geleden dan tydens zyn stryd en ballingschap onder Nederlands bewind", zei de voormalige vice-presi dent van Indonesië, dr. Moh. Hatta, dinsdag aan de groeve van Soetan Sjahrir. Terwijl een tropische regenbui boven het heldenkerkhof Kalibata losbarstte, vervolgde Hatta: „Is het niet tragisch, dat Sjahrir zonder enige reden werd gearresteerd, alleen op grond van laster, en dat in een land dat is gegrondvest op de staatsfilosofie Pantjasila, waarvan een der vyf punten humaniteit is?". Microgolf verbindt Turkije, Pakistan en Iran ANKARA Dean Rusk, de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken, is gisteren in de Turkse hoofd stad getuige geweest van fikse ge vechten tussen studenten en de po litie. Rusk gekomen voor de ver gadering van de raad van de Cen trale Verdragsorganisatie (Cento) werd door een groep linkse studen ten uitgejouwd, toen hij arriveerde bij de officiersclub, waar hü de linch zou gebruiken met premier Suleyman Demirel. Militairen en Sjahrirs arrestatie werd in ver band gebracht met een aanslag op president Soekarno in Makassar. „Ik schreef Soekarno een brief", aldus dr. Hatta, „waarin ik hem zei, dat het volslagen onmogelijk was, dat Sjahrir bij een dergelijke samenzwe ring betrokken had kunnen zijn. Sjahrir kon in de politieke arena zijn tegenstanders hardnekkig en moedig bestrijden, maar nooit zou hij zijn toevlucht nemen tot misdadige mid delen. Mijn brief hielp echter niet en de machthebbers kregen met de dag meer te zeggen". Gevangenen De tekst van Hatta's rede werd eerst na een aanzienlijke vertraging uit Dja karta ontvangen. Dit was ook het geval met bijzonderheden omtrent de politieke gevangenen, die voor enkele uren de vrijheid kregen, de rouwplechtigheden in de woning van Sjahrrir en op de be graafplaats bij te wonen. Aangezien het vele lezers, en vooral degenen die in Indonesië hebben geleefd, zal interesse ren welke bekende personen uit eerste jaren van de republiek zich onder deze gevangenen bij Sjahrirs begrafenis bevonden, publiceren wij alsnog deze bijzonderheden. Tot de tweeëndertig gedetineerden be hoorde mr. Moh. Roem, de eerste en enige Indonesische Hoge Commissaris in Nederland, die ook de ministeries van buitenlandse en binnenlandse zaken in Djakarta heeft geleid. Hij vertelde onze correspondent dat hij en zijn medegevan genen tijdens de detentie goed behandeld waren. Met Roem waren aanwezig Solen ïdar, Soeoemgan en Soeharto, de po litieke tekenaar van het dagblad „Indo nesia Raya". Vekelijks 25.000 dieren aar het koelhuis? (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Het bestuur van het kluktschap voor vee en vlees, larin alle sectoren van het be- ijfsleven die betrokken zijn bij de oduktie, verwerking en afzet van >es vertegenwoordigd zijn, heeft teren de noodklok geluid over de derlandse varkensstapel. >e heer S. Homburg (vleeswaren- irikant) maakte zich de tolk van de rgadering toen hij opmerkte, dat per «k 25.000 varkens ingevroren en geslagen zouden moeten worden om markt voor instorting te behoeden, varken zal de overheid hierop f 25 eten toeleggen, wat per week >50.000 betekent en over vier weken ca f 2.5 miljoen schatkistgeld. >e heer Homburg was van mening, de veterinaire diensten zich teveel de handelspolitiek bemoeien. Oor- ik van alle ellende is de mond- en uwzeerepidemie in ons land. Hoewel 1 epidemie al lang geen sprake meer is (ogstens komen per week nog enkele raaien voor in Overijssel) blijft 't bui- iland en met name de EEG-landen de voor ons vee gesloten houden, t bestuur achtte dit een grove onbil- cheid en discriminatie, daar voor Bel li Denemarken, waar in grotere mate wel mond- en klauwzeer neerst, de litse grens wel is opengesteld voor •kensuitvoer. Audiëntie Weersverwachting J Minder koud overdag De Bilt verwacht tot morgenavond: Vannacht in het binnenland plaatselijk 4chtvorst. Morgen overdag aanvankelijk Hj zonnig, later meer bewolking met in «namiddag In het westen van het land Ins op enige regen. Zwakke tot matige testclyke wind, later krimpend naar lid-west tot zuid. Hogere middagtempc- DE MINISTER DEN HAAG Gistermiddag reeds beloofde minister Biesheuvel zijn best voor de varkensexport te doen. Zie het Kamerverslag op pagina 5. bouw te vragen. Staande de vergadering ging er reeds een telefoontje naar het departement. Men wenste duidelijke stap pen van de minister bij de Europese Com missie in Brussel en een eerlijke toepas sing van de regels van het EEG-verdrag. In afwachting hiervan zullen er echter reeds maatregelen getroffen moeten worden om de binnenlandse markt te redden. In welke vorm de subsidie ook gegeven wordt, aldus het bestuur, in ieder geval zal deze ongeveer f 25 per varken moeten bedragen en zal deze gepaard moeten gaan met het uit de markt nemen van circa 25.000 varkens per week. De verwachte weekaanvoer bedraagt thans 130.000 stuks. De marktprijs voor de boer is reeds gezakt tot f 2.40 per kg eerste kwaliteit. De heer Homburg berekende dat het exportverlies en de overheids subsidie tot nog toe ons land reeds f 110 miljoen hebben gekost Hij achtte het een zaak van landsbelang, dat de minister van landbouw alles op alles zal zetten in Brussel om de grenzen voor onze varkensuitvoer weer opengesteld te krij- De tinprijs te Singapore is 21 april met 6% tot 687% Singapore-dollar de pikoel gestegen. Groeien De vroegere hoofdredacteur van het verboden blad „Indonesia Raya", Mochtar Loebis, verzocht Nederlandse journalisten zijn vele vrienden in derland te groeten. Loebis werd eerst vier jaar onder huisarrest gesteld, toen, in 1961 vrijgelaten, maar het jaar daarop gearresteerd. Aanwezig waren voorts Mohammed Natsir (vooziitte van de party Masjoemi) Simbolon (oud-di visiecomma/ndaTi't i<r Noord-Sum atra)Boenhamoeddin Hara- hap (oud-premn'or en Mnsjoemileider) Assaait (vm. wnd.-president)Ventje Soe- moeal (ex--kolonel), Noen Pan torn (Su- matraans rebellenleider), Dolf Roentoe- rambi, Zoelkifli Loebis (ex-plv. chefstaf het leger), Sjafroeddin Prawirane- gara (oud-premier en oud-gouverneur de Bank Indonesia, Anak Agoeng Gde Agoeng (oud-minister van buiten landse zaken en daarvoor premier van de Staat Oost-Indonesië)Sasbrosatomo (parlementslid), Prawoto Mangkoesasmi- to (voorzitter Masjoemi), Nasoetion (par lementslid), Imron Rosjadi (voorzitter van Mohammedaanse jeugdbeweging)). Sultan Hamid II van Pontiamak (minister staat in de eerste regering en de gewezen Nederlander Prinsen (deserteur in het KNIL en parlementslid)). Van betrouwbare zijde werd mede gedeeld dat Roem, Prawoto, Imran Rosjadi, Ansaat, Soebadio Sastrosalo- Anak Agoeng, Hasan Sastratmadja en Prinsen binnenkort in vrijheid zul len worden gesteld. Ministers bereid vervuiling Noordzee te onderzoeken DEN HAAG De ministers van bui tenlandse zaken en van verkeer en wa terstaat zijn bereid te onderzoeken of fhet vervuilen van de Noordzee binnen aan vaardbare grenzen kan worden gehouden door middel van een internationale con ventie. Mocht uit hun onderzoek blijken dat deze mogelijkheid bestaat dan zullen zy de overige oeverstaten van de Noord- polsen over een dergelijke conventie. De bewindslieden delen dit mee in ant woord op vragen van het Tweede-Kamer lid Oele (soc.). Frankrijk zal bij verdrag 200.000 ton tarwe aan de Sowjet-Unie leveren in de maanden meijuli. OOK IN SAIGON LOERT VIETCONG IN ALLE STRATEN -Pagina 7 Een unieke kerkelijke samen- T"\_ werking is in Rijswijk tot stand W gekomen voor het organiseren van 7 7 middagpauze-diensten. CM (IC llTlutGTKlClT Zie pagina Kernmerk Pagina 5 Sport: vandaag reportages van internationaal voetbal en de tweekamp schaken pagina 9 .Provo' in de raad al in 1923 - Pagina 15 Motie van afkeuring verworpen PARIJS Premier Pompidou heeft gisteren inl de Nationale Ver gadering president de Gaulle's be sluit uit de NAVO te treden fel ver dedigd. Voor het eerst noemde Pom pidou als een der hoofdargumenten voor de losmaking van Frankryk uit de NAVO-integratie het feit dat de Franse bewapeningsindustrie te kort bedeeld werd met orders van westelijke bondgenoten. Hij noemde de aanwezigheid van Amerikaanse militaire inrichtingen op Franse bodem een waar risico voor zijn land omda't het bij een eventueel conflict tussen Oost en West zou kun nen gaan om een geschil dat tenslotte slechts de VS en de Sowjetunie aan ging. Hij is van mening dat een on afhankelijk Frankrijk al zün invloed kan aanwenden voor een toenadering tussen Oost en West waarvan de toe komst van Europa en de vrede van d« wereld afhing. Tevoren hadden de Franse socialistische en radicale oppositie een motie van af keuring tegen de regering-Pompidou in gediend. De motie kreeg slechts 137 stem men. Zij werd tot dusver verworpen om dat er 242 stemmen nodig waren om dt motie door te krijgen. In de tegen de regering ingediende motie werd gezegd dat president De Gaulle's besluit tot los making van de NAVO zonder voorafgaand overleg met regering of parlement en zonder onderhandelingen met alle tien NAVO-bondaenoten Frankrijk In antwoord op kritiek van de oppositie volgens welke door losmaking uit het ge- integreerde NAVO-waarschuwingssysteem voor luchtaanvallen de Franse force-de Frappe „blind" zou worden en Frankrijk dus veiligheidsrisico's zou gaan lopen, zei Pompidou verder dat Europa en Frank rijk by een aanval met raketten uit het Oosten slechts een waarschuwingstijd een tot twee minuten hebben zodat het alarm praktisch pas door de bommen die op Franse grond vallen gegeven wordt. De In constructie en uitvoering vol ledig aangepast aan de schoon heid van het Brielse Meer is de nieuwe verbindingsbrug tussen Voorne en Roozenburg ontwor pen. Een kunstwerk, waarmee de provincie tot in lengte van jaren eer zal kunnen inleggen, zo wordt in gepaste lyriek gespro ken en geschreven. De brug, lang driehonderd meter, zal een be langrijke rol gaan spelen in het woon- en werkverkeer tussen Voorne en Europoort, maar zal zeker ook van belang zijn voor de ontwikkeling van de recrea tiemogelijkheden op de eilanden. Verwacht wordt dat met de bouw van de brug zeer snel kan worden begonnen. (Zie daarover ook pag. 15) gegevens van het geallieerde waarschu wingssysteem kwamen overigens zo zei hy niet alleen by het geïntegreerde NAVO-bevel maar ook bij het Franse commando. Eigen belang De Franse premier noemde de Ameri kaanse hulp aan Europa „eigen belang". Waarom zou het anders niet alleen de bondgenoot van Frankryk zijn maar ook van Duitsland dat twintig jaar geleden zün voornaamste tegenstander was, en nu tegenover Rusland staan dat toentertijd zyn voornaamste bondgenoot was? zo vroeg hy zich af. Pompidou zei nog dat de NAVO was opgericht op basis van de mogelykheid van een nietuitgelokte aanval door Rus land. „Wy zijn niet van plan met de po tentiële tegenstander te onderhandelen over onze positie in het bondgenootschap Generaal De Gaulle mag dan een moei lijke partner zyn, hij is geen deloyale bondgenoot", aldus de premier. Hy gaf tenslotte verder geen nadere bijzonder heden betreffende de termijnen van te rugtrekking van de Amerikaanse troepen in Frankrijk. (Van onze parlemcntsredactie) DEN HAAG Een aantal hulsves- tingsbureaus heeft zich in eerste In stantie tamelijk pessimistisch uitgela ten over de plannen van minister Bogaers tot vrijmaking van de woning bouw. Vooral in Leeuwarden en Zeeland zegt men dat er nog een aanzienlijk woningte kort is. Bovendien vreest men dat door het vrijlaten van de bouw in de particu liere sector vooral de woningzoekenden met de laagste inkomens gedupeerd zul len worden. Deze sceptische reacties hoeven ech ter aan de mogelijkheid tot realisering van de maatregelen die de minister ln in zijn circulaire heeft genoemd geen afbreuk te doen. Drs. Bogaers heeft nadrukkeUjk gesteld dat het in 1967 verwachte woningover schot betrekking heeft op de provincie als geheel. Dit sluit niet uit dat er in sommige gemeenten een woningtekort kan zyn. Voorts wordt in het stuk van de be windsman nadrukkelijk gezegd dat de bouw van woningwetwoningen normaal blijft doorgaan. De minister hoopt op deze wijze de doorstroming te bevorderen. agenten dreven de tweehonderd op rukkende studenten uiteen. Kort na dit incident verschenen pro- Amerikaanse studenten ten tonele. Op hun kreten: „Communisten" en „Kosy- gin zouden jullie niet uitjouwen", raak ten de twee groepen slaags. Agenten met gummiknuppels maakten snel eind aan het gevecht. Kritieker werd de situatie enige uren later, toen een menigte links georiën teerde studenten samendrongen voor de Amerikaanse voorlichtingsdienst in An kara. De „rechtse vleugel" van Jong Turkye ging ook hier met „links" on de vuist. Politiemannen deelden de meeste klappen uit Dean Rusk kon intussen rustig de maaltijd nuttigen met zijn collega's van Turkije, Pakistan en Iran. Daarna namen de ministers het grootste microgolf- verbindingsnet ter wereld in gebruik. Dit net verbindt de drie bii de Centc aangesloten landen. De ministers brachten een beleefd heidsbezoek aan Turkye's nieuwe presi dent Cevret Sunay en hielden hun eerste geheime by eenkomst. Pakistan zou niet zo enthousiast zyn over het anti-com munistisch bondgenootschap. In rede voeringen van de andere partijen was daarentegen de teneur te beluisteren van: „Laten we ons niet in slaap sussen door de vreedzame coëxistentie waar de communisten voor pleiten". Nader wordt vernomen, dat het korte- golf-verbindingsnet dienst weigerde op het moment van de officiële InwUdings- plechtlgheid. Het net heeft at maanden achtereen als proef uitstekend gefunc tioneerd. SOUMOKIL De voltrekking door de Indonesische regering van het doodvonnis tegen de Zuidmolukker Soumokil vanuit Indonesië nog altijd niet officieel be vestigd, maar al evenmin ontkend heeft hier te lande, en waarlijk niet alleen onder de Zuidmolukkers, ver ontwaardiging gewekt Het zou een daad van verzoening geweest kunnen zijn, indien anders ware gehandeld. In plaats daarvan is aan leed en wrok opnieuw voedsel gegeven. In de voltrekking van dit doodvonnis kan ook allerminst een bijdrage worden gezien aan de ver betering van de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië, al wordt deze verbetering, zeker ook van Ne derlandse kant, op prijs gesteld. De regering ginds heeft, vrijwel van stonde aan, het zo rijk geschakeerde land met zijn gevarieerde bevolking de richting uit geleid van een een heidsstaat. Deze politiek heeft de zorgen niet kunnen voorkomen waar in land en volk sindsdien zijn ge raakt. Wel heeft men zich op deze wijze beroofd van veel inbreng aan ijver en sympathie waarop men bij andere aanpak had kunnen rekenen. Bij heel velen ook in ons land zal de naam van Soumokil in ere blijven le ven. Dit doodvonnis was niet nodig BENOEMING Met de door haar gedane benoeming van dr. Albeda tot hoogleraar in het sociaal-economisch beleid valt de Ne derlandse Economische Hogeschool te Rotterdam geluk te wensen. Minder geldt dit het CNV, waarvan de be noemde een der secretarissen is, al bewijst de eer die hem thans wordt verleend dat liet CNV destijds een goede greep heeft gedaan. Voor de NEH een gelukwens waard, deze benoeming. Want de benoemde heeft allang blijk gegeven van een helder wetenschappelijk inzicht, waarbij hij bovendien de verworven wetenschap heeft kunnen toetsen aan tal van vormen van praktijk, die ove rigens zelf heel dikwijls weer een bron van kennis zijn. Ook daarom is de benoeming een ge lukwens waard, omdat zij bewijst dat de verbijzondering binnen de economische wetenschap tegelijk de ogen opent voor de sociale ontwikke lingen, die op haar beurt tot verrij king van het economisch inzicht kun nen bijdragen, ja zonder welke het economisch inzicht zich in deze tijd nauwelijks meer denken Iaat. Voor het CNV is te hopen dat zij op even gelukkige wijze in de openge vallen post kan voorzien als deze door de naar elders benoemde werd bekleed. Journalist A. Algra overleden LEEUWARDEN In het Diaconessen- huis is gisteravond de 38-jarige Journa list A. Algra overleden aan de verwon dingen die hij opliep bij een verkeers ongeluk op 9 april j.l. De heer Algra was sportredacteur en chef van de pro vincie-redactie by het Fries Dagblad. Hij verzorgde oolc veel reportages voor da NCRV De vijftienjarige Nezihe Akca geldt in haar dorp (Günliikbasi in West-Turkije) als het mooiste meisje, omdat 't hoofdhaar slechts één centimeter korter is dan haar lengte. Nezihe is 1-60 meter lang. Tot nu toe heeft zij alle aanbie dingen geweigerd om als reclame- meisje voor shampoo te dienen. CARLTON Uitsluitend tabak KOMEN ZE WEL OF NIET? Niet meer dagelijks een orchidee naar Zanderij PARAMARIBO Na de verklaring van mevrouw Adolfo Lopez Mat- teos, de echtgenote van de voormalige Mexicaanse president, dat prinses Beatrix en haar echtgenoot in aansluiting op het verblijf op het eiland Cozumel een bezoek aan Suriname zouden brengen, verkeerden verschei dene Surinaamse autoriteiten en uiteraard ook de pers in een zekere staat van paraatheid. Elk vliegtuig van de ,jMïlitary Air Transport Service" uit de Ver. Staten, dat op het vliegveld Zanderij landde, werd nauwkeurig door verrekijkers gevolgd, terwijl in de stad politie en pers gereed stonden om op het eerste sein naar het vliegveld te gaan. Ook de gouverneur had de nodige voorbereidingen getroffen. Dagelijks werd o.m. een orchidee bezorgd bij het hoofd van de luchthaven, zodat, wanneer de prinses met haar echtgenoot toch onverwacht zou landen, zij op een attentie van het hoofd van de Surinaamse regering zou kunnen rekenen. Na het bericht over de aankomst van het paar in New York is de span ning enigszins geweken, maar men blijft toch nog een beetje paraat, want men kan nooit weten...

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1