Vierde partij na 40 zetten afgebroken Analyse vierde partij JUNKERSV Vraag naar Poolse aardappelen groot Huisvuil in slaapkamer Spasski rustig en minder nerveus CHEPBN-. Oostenrijk na 21 jaar zonder coalitie Peking staakt de liulp aan Indonesië TV - dan geen belijdenis ASPIRIN*® BAYER MrflEWE LEIDSE COÜRANT DINSDAG 19 APRIL 1964 Hondje kreeg schrik van zijn leven AMSTERDAM Een Amster dams hondje, dat niets vermoe dend bezig was een plasje te doen tegen een winkelgevel op de Rozengracht, kreeg gisteren de schrik van zijn leven toen plotseling een fikse elektrische stroom door hem heenjoeg. Enkele voorbijgangers hoor- ïen een knetterend geluid en zagen hoe het hondje zijn plasje onderbrak en angstig met de staart tussen de benen wegliep. Het bleek dat alle metalen raamspijlen aan de gevel onder stroom stonden, waarschijnlijk door een kortsluiting in de re clameverlichting. Het plasje had als een stroomgeleider gefun- Door te doen wat 'des honds' is, heeft het dier in ieder geval ergere ongelukken voorkomen. De Amsterdamse politie had hem graag met een vette kluif willen belonen, maar het dier was in geen velden of wegen meer te bekennen. HAMBURG In Hamburg is een echt- aar gisteren veroordeeld tot elk vier laanden gevangenisstraf wegens verre- aande verwaarlozing van zijn kinderen. Toen de politie bij het echtpaar huis- j oeking verrichtte lag in de slaapkamer huisvuil vijfenzeventig centimeter g. De echtelieden hadden een half lang het huishoudelijke afval een- digweg in de slaapkamer opgeslagen. >ok de andere ruimten in de driekamer- roning waren vervuild. Zowel de man jls de vrouw werkten buitenshuis. MOSKOU De vierde party van de tweekamp PetrosjanSpasski, die bij de stand 1%1% begon, is na 40 zetten afgebroken. Ofschoon de teriaal-verhouding op het eerste gezicht remise doet vermoeden is het niet onmogelijk, dat voor Spasski gunstige finesses worden ontdekt. In tegenstelling tot de vorige ontmoetingen maakte Spasski ditmaal een bij eonder rustige en vrolijke indruk. Voor de partij de combattanten waren beiden 10 minuten te vroeg onderhielden ze zich schertsend met de Russisch sprekende Belgische groot meester O'Kelly, wiens hoofd-arbiter- Een dode en zeven gewonden in verkeer DRACHTEN In een ziekenhuis in Drachten is vannacht de vijftienja rige Katrinus Heddema uit Drachten overleden aan de verwondingen die hij gisteren opliep bij een verkeerson geluk in aijn woonplaats. De jongen nam met ziijn fiets een bocht te ruim en werd aangereden door tegemoetkomende bestelauto, die be stuurd werd door een neef van hem. St. MICHIELSGESTEL Bij een ver keersongeluk op de provinciale weg St. Michielsgestel-Schijndel zijn gisteravond zeven personen ernstig gewond geraakt, van wie* twee levensgevaarlijk. Het on geluk gebeurde toen een personenauto met vijf inzittenden, rijdende op de lin kerweghelft, frontaal in botsing kwam met een tegemoetkomende personenauto, waarin een echtpaar zat. Alle gewonden zijn naar een ziekenhuis in Den Bosch vervoerd. De twee auto's werden totaal vernield. over'n béste geiser gesproken...! Warm water, óveral en Altijd waar u het nodig hebt. Junkers- geteers voor flessegas hebben al heel wat problemen helpen oplossen I Verwacht u anders van Junkers (een naém voor 86 jaar ervaring in geisers, geisers, geisers, geisers, geisers...)? schap geen zwaar karwei lijkt te worden De uitdager ging min of meer „voor zijn plezier" achter het bord zitten, duidelijk van plan een nerveus-gevecht te ver mijden. We beleefden een nieuwe variatie in de opening nl. Catalaans waarbij de uitdager vrij snel tot acties op de damevleugel poogde te komen. Daar het nu al de vierde achtereenvolgende maal is, dat ..Spasski aan de ketenen rukt", wint het geloof veld, dat hun remise reeks (op een totaal van 15 ontmoetingen waren er in de loop der jaren liefst 14 puntenverdelingen) dezer dagen kan worden doorbroken; wijselijk uit men geen verwachtingen omtrent wie-van- wie-zal-winnen. Wel is men zeer nieuws gierig naar de afgebroken stand. Nieuwe fase Voor dit tijdstip was bereikt leek de party regelrecht remise te zullen worden, doch Spasski leidde met 38De6 een nieuwe fase in. De secondanten konden aan de slechts- schijnbaar-eenvoudige stand de handen wel eens vol krijgen. Het gaat om de vraa.g of wit remise kan bereiken dan wel in verliesgevaar verkeert. Het schijnt, dat de afwikkeling met 41. Tc6:, na 41Delt wit in moeilijkheden brengt, terwijl op 41. Dc6: Dc6: 42. Tc6:. Tb4: een voor wit moeilijk toreneindspel ontstaat. Vanmiddag wordt de strijd eventueel voortgezet. Wit: T. Petrosjan Zwart: B. Spasski. Vierde matchpartij. Catalaans. 1 c2c4, e7e6; 2 g2—g3, d7—d5; 3 Lflg2, Pg8—f6; 4 Pgl—f3. Lf8—e7; 5 0—0, 0—0; 6 d2d4, c7—c6; 7 b2—b3, b7b6; 8 Lel—b2, Lc8—b7; 9 Pbl—c3, Pb8d7; 10 Ddl-c2, Ta8—c8: 11 Tal—dl. REILEN EN ZEILEN FORESTLA'KB 18 NO 1 GANYMEDES -II 3 NNO Pb Sudan JAGERSroNTTEIS 1 KEIZERSGRACHT 1 Samdliammenn v Khoralamu/af.a Markborg ie Donzig Matalloyd 18 WWV Lissabon Misslssippilloyd 18 Darcssabaa NoordwIJk 19 Valer Phidiasl8 O Malta Thuivdrecht :8 ZW Carlager Tot nog toe weinig nieuws onder de zon. Opgemerkt mag worden, dat in deze opbouw zetverwisselingen aan de orde van de dag zijn. 11 b6b5. Tegen deze actie keek de wereldkam pioen wat vreemd aan. Een ander, kend schema is ,Tc7, ...Da8. Voor dit besluit nam Petrosjan nogal tijd. Het voordeel van de beheersing van veld d6 dient namelijk „tegenover" eventuele zwarte opmars ,e5 worden gesteld; het afwegen van dit „type kansen" is uiterst moeilijk. 12 b5—b4. Natuurlijk; zwart zoekt ruimte voor zyn dameloper, die na b4 praktisch pat zou staan. 13 Pc3a4, Lb7—a6; 14 Pf3—el, Voor de hand liggend. Wit wil de ros sinant op d3 aotief installeren. Tevens is nu e4 „in wording". 14 La6b5; 15 Pel—d3, a7—a5; 16 a2a3, b4xa3; 17 Lb2xa3, Tc8—b8; 18 Tdlbi, Tf8e8; 19 Pa4—c3, Lb5—a6: 20 Tfl—dl. Le7—f8. Het hergroeperen achter de linies is hiermede voltooid. En passant heeft zwart een wat zwakke a-pion opgelopen, doch hij staat klaar voor ,e5. 21 e2e4, De kogel is door de kerk. Petrosjan had voor dit besluit royaal de tijd genomen. Spasski dacht over de nu volgende af wikkeling niet minder lang na. 21 d5xe4. Natuurlijk nu niet meer 21 e5 we gens 22 Ed5:, enz. 22 Pc3xe4, La6xd3; 23 Dc2xd3, Pf—d5; Veertien SS'ers zouden 80.000 Joden hebben vermoord MUNSTER In Munster is gisteren het proces begonnen tegen veertien oud-SS'ers die er van worden beschul digd betrokken te zijn geweest bij het doden van minstens 80.000 Joden en Poolse intellectuelen te Stanislau in Oost-Galicië. De veertien verdachten, wier leeftij den variëren van 50 t-ot 65 jaar, waren lid van de Sichenheitsdienst in Stanis lau, waarvan de 56-jarige Jans Krüger in 1941 en 1942 het hoofd was. Hem wordt moord of medeplichtigheid aan moord op 26.000 mensen ten laste ge legd. Op 12 oktober 1941 werden op een dag 12.000 Joden uit Polen en Honga rije vermoord. Volgens de aanklacht is een groot deel van de moorden zonder bevel en louter uit wreedheid gepleegd. Men verwacht dat het proces acht tot tien maanden zal duren. Socialisten in oppositie 24 Tdl—cl. Pd7—f6;25 Pe4—d6. Lf8xd6; 26 c5xd6, Dd8d7. Grootmeester Awerbach taxeerde deze stelling als „gelijk". Het witte loperpaar achtte hij gegeven de sterke paard- positie op d5 geen doorslaggevend voordeel. 27 Dd3a6, Te8—c8; 23 Da6xa5. Pf6e8. Natuurlijk moet „de angel" d6 worden verwijderd. 29 Da5—c5. Tb8—b5; 30 Dc5c4. Tb5b8. Dubieus is thans 30 Pd6: wegens 31 Ld6:, Dd6;32 Db5:, 32 Dc5; 33 Tc8,-f 31 Dc4c5, Tb8b5; 32 Dc5-c4, h7—h6. Kotow, die de luidste commentaren le vert in de Moskouer-perskamer, achtte dit een plagerij. Hij wees er op, dat Spasski duidelijk heeft laten blijken altijd met een minus-pion remise te kunnen houden. In ernst blijft het curieus, dat zwart hier zetherhaling heeft vermeden. 33 Tel—c2. Tb5b8. Voor de eerste maal in deze tweekamp hadden beiden nog royaal bedenktijd over. 34 Tbl—cl Pe8xd6; 35 La3xd6, Dd7xd6; 36 Lg2xd5, e6xd5. Uiteraard vermijdt zwart weer de ruil in twee torens tegen de dame, hetgeen a 36 ,Cd5: aan de orde zou zijn. 37 Dc4a4, Tb8—b6; 38 Tc2—c5, Dd6e6; 39 b3—b4, Tc8—b8; 40 Tc5xc6, Tb6xc6. Afgebroken. Stand na de 40e zet. Petros jan wit. Spasski zwart Vierde matchpartij; afgebroken. Doven-voetbalinterland lm Antwerpen gespeeld Nederland werkte 3-0 achterstand weg en won: 3-4 ANTWERPEN Op het FC Berin gen-terrein bij Antwerpen heeft Ne derland zaterdag de doven-voetbalin terland tegen België met 34 gewon nen. Het winnende doelpunt werd in de laatste minuut door de Rotterdam mer Vuyk gescoord. Voor rust misten beide partijen vele goede scoringskansen, zodat de tweede helft doelpuntloos begon. Toen lukte het echter wèl en de gevaarlijke Belgische rechtsbuiten scoorde kort achter elkaar drie maal: 30. Nederland legde toen echter meer het accent op de aanval en de Amsterdamse scherpschutter De Haas verkleinde de achterstand tot 3—2. De Nederlandse verdediging ging toen ook steeds beter spelen en Docter en Ver sluis (beiden Arentshurg) hadden weinig moeite de Belgische aanval het hoofd te bieden. Dezelfde De Haas bracht via een hard schot via de paal de stand op 3—3, waarna Vuyk tenslotte de eerste Neder landse overwinning op de Belgen sinds 1951 tot een feit maakte. Journalisten in Zuid-Vietnam bewapend SAIGON De in Zuid-Vietnam werkzame journalisten mogen voort aan vuurwapens dragen als zij menen dat hun veiligheid gevaar loopt. Dit is gisteren door het hoofd van de Zuidvietnamese politie, kolonel Pham van Lieuw, op een persconferentie be kendgemaakt. Kolonel Lieuw zegt te weten, dat de Vietcong-rebellen van plan zijn 16 Zuid vietnamese journalisten te doden. Deze journalisten zouden artikelen hebben ge schreven die niet in de smaak zijn ge vallen bij de rebellen. Afgelopen zaterdag werd een verslag gever die in zijn blad de boeddhistische agitatie tegen de regering had veroor deeld, ernstig door kogels gewond. Ook buitenlandse correspondenten mogen voortaan vuurwapens dragen. Russische trawler sloeg berging bom bij Spanje gade WASHINGTON Het Amerikaanse departement van defensie heeft ver klaard dat een met elektronische ap paratuur uitgeruste Russische trawler twee weken lang de Amerikaanse po gingen heeft gevolgd om de vermiste waterstofbom te vinden bij Zuid- Spanje. Deze onthulling is in tegenspraak met n verklaring van de commandant van de marine-eenheid, sóhout bij nacht Wil liam S. Guest, enkele uren na het bergen van de bom. Hij verklaarde toen dat ei geen Russische trawler of een ander Rus sisch schip in het gebied is geweest se dert het zoeken was begonnen. Het departement van defensie Washington, het Pentagon, heeft klaard dat de trawler voortdurend in het oog is gehouden. Eenmaal is het schip op 3 km van het zoekgebied geweest. De naam van de trawler is niet bekendge maakt. Het vaartuig is voortdurend in het Middellandse-Zee-gebied. aldus het Pen- Er zijn vrouwen die niet tot de zomer kunnen wachten als ze de nieuwe Delana badmode zien Veronique - Jeugdig, fleurig en Polly - Pièd dc poule, nog rondom klassiek gesloten. In steeds de grote rage. Veel ge- bleu, geel, cerise en zwart met vraagd klassiek model met witte noppen. spaghettibandjes.In wit, zwart, Vlaten: 36-44 f. 18,75. blauw en rood. Maten: 36-46 f. 16,50. Vraagt uw winkelier naar de Delana-badfolder. WENEN De Oostenrijkse socialis tische regering heeft gisteren besloten in de oppositie te gaan. Hiermee is een einde gekomen aan het tijdperk van coalitieregeringen dat 21 jaar heeft ge duurd. De regering bestaat nu uitslui tend uit conservatieven (dc Volks partij). De Volkspartij verwierf bij de verkie zingen van 6 maart de absolute meerder heid van 85 zetels. Na zes weken overleg tussen conservatieven en socialisten be paalde het socialistische partijcongres vo rige week vrijdag dat het voorstel van de Volkspartij slechts zou kunnen worden aanvaart. ..idien het op verscheidene duq- n zou worden gewijzigd. De Volkspartij zou onder meer moeten garanderen dat de voorgestelde coalitie de gehele regeringsperiode van vier jaar zou moeten duren, of op zijn minst dat de Volkspartij haar eis voor meer be voegdheden in ministeries die tot dusver door socialisten werden bezet zou laten varen. Kanselier Josef Klaus zal de nieuwe regering leiden als kanselier LONDEN Van de twee wedstrijden, ie voor maandag in de Engelse league aren vastgesteld, ging alleen de ont moeting Fulham—Leicester City door Leicester won met 40. Woedend over plunderen ambassade DJAKARTA/PEKING Indonesië heeft zes met het communisme sympathi serende ambassadeurs teruggeroepen, Het zijn: Hanafiah (Ceylon), Tahnsin (Mali), Hanafi (Cuba), Soekrisno (N. Vietnam), Soedjono (Ghana) en Djawoto (Peking). Djawoto heeft reeds ontslag genomen. Adam Malik, de minister buitenlandse zaken, heeft ook twaalf hoge functionarissen van zün ministerie ontslagen. Woedend over het plunderen van ambassade in Djakarta, heeft con nistisch China de nieuwe Indonesische regering laten weten, dat het zün economische büstand cn de Chinese deskundigen zal terugtrekken. Geen steun zal meer worden verleend de bouw van een textielfabriek Bandjaran. In een nota stelt Peking, ..dat de Indonesische rechtse generaals steeds doller worden in hun verzet tegen China". Een begeleider voor ontsnapte psychopaat was voldoende DEN HAAG De psychopaat M. O. die enige tijd geleden aan zijn bege leider wist te ontsnappen, was met therapeutisch verlof en tegen vervoer per trein met een begeleider bestond geen bezwaar. Aldus minister Smallenbroek (binnen landse zaken) in antwoord op vragen van het socialistische Tweede-Kamerlid e aan O. verleende dag verlof onder geleide werd met toestemming van mij verleend op grond van therapeutische overwegingen en dat twee eerdere op de zelfde wijze verleende verlofdagen cor rect waren verlopen", aldus minister Smallenbroek. Volgens Indonesische persberichten hebben voortvluchtige communisten leiders een illegale organisatie gevormd, Aan het hoofd zou staan de eerste plaatsvervangende voorzitter van de buiten de wet gestelde communistische partij, Mohammed Loekman. Uit Peking wordt nog gemeld, dat de teruggeroepen en ontslagen ambassadeur Djawoto besloten heeft met zijn gezin in China te bUjven. Hem wordt het staatsburgerschap ontnomen. De Verenigde Staten en Indonesië hebben een akkoord gesloten voor de levering van vijftigduizend ton Ameri kaanse rijst met een waarde van bijna dertig miljoen gulden. Vice-premier K. H, Idham Chalid heeft geopperd de conferentie van opkomende landen, die 7 miljard oude roepiah zou kosten, uit te stellen. De procureur-generaal zal met de meest spoed een onderzoek instellen inzake twintig politieke gevangenen, die vele jaren gevangen hebben gezeten zonder berecht te zijn, onder wie de voorzitter van de verboden Masjoemi. Prawoto Mangkoesasmito, Mohammed Roem, Boerhanoeddin Harahap, de jour nalist Mochtar Loebis. Berita Yudha meldt dat het hoofd van de geheime dienst van het bureau van de procureur- generaal, brigade-generaal Soenarjo, ge arresteerd is. Volgens Antara zijn alle Indonesische studenten uit rood-China teruggeroepen. Prijzen gaan nu al omhoog (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG De detailhandel (en dus ook de consument) blijken zoveel belangstelling voor de goed kope Poolse aardappels te hebben, dat importeurs en grossies niet aan de vraag kunnen voldoen. De eerste zending van 780.000 die midden vorige week arriveerde, was zaterdag reeds goeddeels uitver kocht. Vandaag zou een schip met het tweede deel van de in totaal in Polen aangekochte 2 Yz miljoen kg aardappelen arriveren. Een gevolg van deze grote vraag ls Test overwogen na falen bij rij-examen DEN HAAG De directeur van het Centraal bureau afgifte rijvaardig heidsbewijzen, de heer J. Westerlaken, heeft meegedeeld dat in overweging is rij-examenkandidaten die vele malen zijn gezakt aan een psychologische test te onderwerpen. Zouden zij hier met goed gevolg doorkomen, dan konden ze opnieuw in de gelegenheid worden gesteld examen te doen. Hoeveel maal men dan wel gezakt moet zijn alvorens een dergelijk onder zoek zou moeten plaats vinden is nog niet bekend. De hele kwestie van het maar geen rijbewijs kunnen halen maakt thans deel uit van een grondige studie bij het CBR. Hetgeen betekent dat het afnemen van de test nog geenszins va*- In Barneveld: BARNEVELD De kerkeraad van de Gereformeerde gemeente van Barneveld heeft een 23-jarige landbouwer en zijn jonge vrouw verboden belijdenis te doen. omdat zij een televisietoestel in huis heb ben. Het echtpaar is weer welkom in de kerk. als het zijn tv-apparaal van de hand doet. Ds. A. W. Verhoef en twee ouderlin gen hebben het echtpaar meegedeeld dat zij na de verkoop van het toestel belijdenis mogen afleggen mits zij in het openbaar hun zonde belijden. Het echtpaar zou zondag met nog 42 gemeenteleden belijdenis doer.. Ds. Ver hoef deelde echter van de kansel mee dat de kerkeraad zijn toestemming had geweigerd na de zonde, die het echtpaar had bedreven. De predikant sprak nie1 over het motief van het besluit, maar alle kerkgangers wisten dat ■••t om televisietoestel ging. dat de groothandelprijzen gisteren al begonnen te stijgen. Op de Rotterdamse beurs, waar dc „Polen" vorige week van de hand gingen voor 27 cent per kg, steeg de prijs gistermiddag tot 28 V4 30 cent per kg. De Poolse aardappelen, vallen vanwege hun goede smaak en hun lage prijs zo goed bij het Neder landse publiek in de smaak, dat de vraag het aanbod overtreft, mede door dat de aanvoer door slecht weer in Polen niet al te vlot verloopt. Nog 35 cent Niettemin is het zo goed als zeker dat de concumptieprijs in Den Haag deze week nog niet boven de 35 cent per kg zal uitlopen. Deze prijs is, zoals wij zaterdag schreven, mogelijti geworden doordat de Haagse ver eniging van aardappelgrossieTs be sloot de Poolse aardappelen tegen kostprijs inclkosten voor vracht en opslag) door te verkopen aan de detailhandel, als deze met een kleine winst genoegen wilde nemen. Dat ge beurde en voor deze prijs (10 tot 25 cent per kg lager dan die van de Nederlandse aardappelen) gingen de „Polen" bijzonder vlot van de hand. Gisteren al moesten diverse detail handelaren ,,nee" verkopen. Deze week zal de prijs nog 35 cent kunnen blijven, omdat de grossiers hun aan bod nog handhaven, al zullen sommi gen van hen zelfs een verlies lijden van ca 1 cent per kg. Duurder „Gezien de groothandelsprijzen van> gisteren is het echter wel de vraag of wij die 35 cent voor de consument ook de volgende week nog kunnen halen", zo verklaarde een grossier on* gisteravond. ..Hoe het verdere prijs verloop zal zijn, is moeilijk te zeggen. Vast staat wel dat de Poolse aard appelen goedkoper zullen blijven dan de Nederlandse", aldus onze zegsman, •i het jammer te vinden dat niet de gehele handel een gesloten front vormt om deze aardappelen blijvend tegen de laagst mogelijke prijs t« verv kopen. ,.Het is ook in haar eigen belang indien zij naast de duurdere aardappelen goedkope kan aanbieden. Want als we geen aardappelen verkopen omdat de mensen nassi of macaroni nemen bijvoorbeeld) dan verkopen we ook geen groenten". ..De grossiers in Rotterdam en Am9ter- dam hebben besloten het voorbeeld van hun Haagse collega's, om geheel van winst af te zien, niet te volgen. Ze zijn wel bereid met een kleine winst genoegen te nemen. In deze steden zijn de Poolse aardappelen over het alge- dan ook enkele centen per kilo gram duurder dan in Den Haag. Hoofdpijn? ASPIRIN® j| helpt snel en zeker. Miljoenen mensen vertrouwen erop. Wij allen weten: Aspirin helpt DAAR STAAT ACHTER Duizenden brachten Sjahrir laatste eer DJAKARTA Duizenden Indonesiërs en vele diplomaten waren aanwezig bij de aankomst van het toestel der Garuda Indonesian Airways uit Amsterdam met het stoffelijk overschot van oud-premier Soetan Sjahrir. Een militaire kapel 9peelde toen de met rood-witte vlag be dekte kist uit het vliegtuig werd gedra gen. Naaste vrienden, verwanten en be kende leden van Sjahrirs Partai Sosialis Indonesia weenden. De gewezen vice- president Mohammed Hatta en de vroe gere opperbevelhebber, generaal Tahi Baanar Sihatoepang. bevonden zich on der óe aanwezige hoogwaardigheidsbe kleders. Passagiers vertelden dat de In donesische kolonies in Wcst-Duitsland, de Verenigde Arabische Republiek, Pa kistan en Thailand onderweg Sjahrir hulde hebben gebracht. Langs de route naar het huis van Sjahrir stonden tien duizenden rouwende Indonesiërs, en dui zenden bezochten tot gisteravond laat de woning, waar Sjahrir tot hedenmiddag opgebaard zou zijn. Enkele tientallen politieke gevangenen, leden van de ver boden PSI en de Masjoemi. hebben toe stemming de staatsbegrafenis hedenmid dag bij te wonen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 9