Ver woerd bezorgd knel te raken Dominee bezette het stemlokaal Veranderlijk Nu in Nederland: ASTOR rijbewijs Voorbereiding verkiezingen in Indonesië De beste Oscars gingen naar Sound of Music Zonder rijbewijs op de verkeerde rijbaan.... 7 DINSDAG 19 APRIL 196« lal Zuid-Afrika bemiddelen n kivestie-Rhodesië JOHANNESBURG/BLANTYRE/ ONDEN Engeland is van plan Zuidafrikaanse regering te ver haar bemiddeling te verie- in het geschil met Rhodesie. Dit de Londense correspondent van it regeringsgezinde blad „Die Va- irland" gemeld. Ook zal worden de olieleveranties aan over Zuidafrikaans gebied verminderen. ;aris voor Oost- en Centraal-Afri- ka, urenlang de Rhodesische kwestie besproken. Het „Zwarte Afikaanse blok" ii Verenigde Naties zal aandringen op uitbreiding van de sancties tegen Rho- desië tot Zuid-Afrika, tenzij het olie embargo doeltreffend zal blijken om Smith tot aftreden te dwingen. uek geuit op de Afrikanen in Rhodesië, die, zo zei hij, „onderlinge strijd leve ren in plaats van één front tegen het bewind van Ian Smith te vormen". Hij bood de Rhodesische Afrikaanse Oppositiepartij aan, de Britse regering te verzoeken, een conferentie over Rhodesië te houden. „Afrikanen moe ten tonen dat zij niet verdeeld zün". - Premier Wilson heeft gisteren met zijn voornaamste ministers en met Sir Hugh Stephenson, de Britse am bassadeur in Zuid-Afrika en Malvolm MacDonald, de speciale Britse com-l Z< miw-oor log De Zuidafrikaanse premier Henrik Verwoerd toont toenemende bezorgd heid, zelf knel te zullen komen zitten de „zenuwenoorlog" tussen Wilson en Smith. Hoewel hij zich de rol van afzijdige heeft toebedeeld, staat Ver woerd toe, dat langs particuliere ka nalen dagelijks ongeveer 200.000 liter olie naar Rhodesië gaat. In diploma tieke kringen in Londen wordt overi gens beslist niet aangenomen, dat Ver woerd bereid is de verantwoordelijk heid voor economische steun aan bewind van Smith op zich te ner Wilson gaat intussen zeer voorzich tig tewerk. Kennelijk denkt hij de Britse export naar Zuid-Afrika (vorig jaar 2650 miljoen gulden) en de Britse beleggingen in dat land. Verkiezingen vroeger (1) DE BILT De zachtere lacht drong geleidelijk in heel Nederland door, hetgeen met langdurige regen gepaard ging. Op enkele plaatsen viel in een dag lijd bijna 20 mm regen. De wind draaide aan de flank van een kleine depressie naar zuidweste lijke richtingen. De depressie trok de afgelopen nacht dicht langs de Waddeneilanden naar het noord oosten. De restanten van een oceaan depressie ten zuidwesten van Ierland volgen eenzelfde noordoostelijke koers en zullen het komende etmaal veranderlijk weer met buien en enkele opklaringen veroorzaken. In de temperaturen die overdag in het binnenland waarden van 10 tot 14 graden bereiken komt niet veel ver andering. Aan de kust zullen de temperaturen door aanpassing van de luchttem peraturen aan de zeewatertempera turen enkele graden lager blijven. Daar kan bovendien mist van zee binnendrijven. ZON EN MAAN Woensdag 20 april: zon op 5.34. onder 19 45: maan op 5.45, onder 19.25. Woensdag 20 april: nieuwe maan. HOOGWATER SCHEVENINGEN 20 april: 3.10 v.m.: 15.25 n.m. HET WEER El'ROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur (Van een onzer verslaggevers) De „overwinning" van de „Boeren" en de daarop gevolgde reac ties hebben wel heel duidelijk gemaakt, dat we wat de verkiezingen en de verkiezingsactiviteiten betreft bijna waren ingeslapen. We wa ren er zo aan gewoon, dat de kiezers gehoorzaam en traditioneel stem den, dat we ons eenvoudig niet konden voorstellen, dat het plotseling anders zou gaan. Maar in feite is er voor Nederland niets bijzonders gebeurd. Want sinds we van het districtenstelsel afstapten en de evenredige ver tegenwoordiging kozen, zijn toe altijd een bijzonder verdeeld volk geweest, dat voor „verkiezingsbuitenissigheden" altijd wel wat voelde. De „Koekoeks", „Van Rapparas" en „Provo's" zijn geen nieuwe ver schijnselen in onze politiek. Ze zijn er altijd geweest. En ze vonden ook 3ltijd aanhang. Nederlanders zijn in dividualisten. En geven daarvan ook :n het stemhokje blijk In het jaar 1922 b.v. nanlen er üet minder dan 53 partijen aan de x verkiezingen deel. waarvan welis- .vaar een aantal de lijsten had .ver bonden", maar waarvan ook een groot aantal geheel zelfstandig naar een Kamerzetel dong. In Amster dam b.v. deden niet minder da.i 39 partijen een gooi naar een zetel in de volksvertegenwoordiging. Daarbij waren zeer bijzondere groeperingen. Niet origineel Want de Provo's mogen dan den ken, dat zij origineel zijn geweest met het indienen van een eigen lijst voor de gemeenteraadsverkiezingen, de hoofdstedelijke politie is hen in 1922 al voor geweest. Toen immerr namen de politiemannen met een eigen lijst aan de Kamerverkiezin gen deel, omdat zij van mening wa ren dat meer gezag aan de politie moest worden toegekend en haai naatschappelijke status moest wor den opgetrokken Veel stemmen kre gen de dienaren van H?imandad tiet. In Rotterdam maar 161. heel wat minder dan hun grote tegen strever, de „Rapaille Partij" van de heer L.G. A Coremans, die 2631 stemmen vergaarde. Die „Rapaille Partij" is trouwens Mk een voorloper van de Provobe weging. Het waren toen alleen de )udcren, die tegen het gezag opkwa men veelal als gevolg van maat schappelijke misstanden. Iw dc Maasstad waren er in die dagen vaak stakingen en relletjes, waarbij de politie al net zo lardhandig moest ingrijpen als teg >rmoordig in de hoofdstad. Ja erger nog de oude ren zullen zich zeker nog herinne ren, hoe in de Rotterdamse Trans- vaalbuurt en andere oude stadswij ken de politie te paard hele veld slagen moest leveren teeen in hun buizen verschanste stakers. Neen, de Provo is geen nieuw type. Hij is Heen wat veranderd en verjongd en zijn protesthouding is niet direct te gen de maatschappelijke misstanden j gericht, maar tegen de maatschap pij in het algemeen. Maar wat in 1922 gebeurde, nl. dat de politie en „de straat" ook eikaar in het stemhokje bestreken, zal nu niet meer gebeuren. Het zon anders wel aardig zijn, want dan zou ook ie heer Koekoek zich kunnen meten met de Rijkspolitie, die destijds in Hollandsche tfeld een aa ;tal „vrije" ooeren uit elkaar moest jagen Vrouwen-partij Zelfs de verschijning Koekoek is - hoewel persoonlijk wei origineel niets nieuws. Er zijn in ons land altijd ontevreden agrariërs geweest en zij lieten zich bij vrb^gire ver kiezingen altijd van hun meesi on tevreden zijde zijn. hetgeen tot ge volg had. dat zij soms met vijf of zes partijen aan de stembusstrijd ieelnamen. IJET stemmen in de kerk was 11 vroeger, bij gebrek aan lo kaliteit, geen uitzondering. On danks de vertrouwde ruimte, het bekende „psalmbord," be kijken deze bejaarden de stembus nog wat argwanend. nelijk: „Iedere gek heeft zijn partij." Dat boeren en middenstanders voor hun eigen belangen op kwamer. is gezien de gehele situatie in het poli tieke Nederland van toen, nog be grijpelijk. Maar we noemden als ex centrieke verschijningen al de „Po litie Partij" en de „Rapaille Partij" Daaraan kunnen er nog een hele reeks worden toegevoegd. Wat denkt u b.v. van een partij die een demo cratische weermacht voorstond? On zin zegt u. Ja, wij zeggen dat ook. Maar de partij kreeg in Rotterdam toch r.og 334 9temmen, meer dan de Partij van de Vrijdenkers, of dc Be zuinigingspartij, die het net tot een stemmenaantal van 200 brachten. Verder was er een Partij voor de Volkswelvaart (369 stemmen) en een Partij voor de Vrouwen (174 stem- Bidden In Tilburg streden twee met el- Kaar niet vriendschappelijk gezinde Roomskatholieke partijen. Een me neer Van Rijckevorsel was de plaat selijke favoriet, zulks in tegenstelling tot een meneer Artz, die een meer landelijk georënteerde lijst aanvoer de. Neem nu dat jaar 1922 b.v., onder de 53 partijen waren er wel vijftien die boeren- en middenstanders be langen heetten te behartigen. En er namen zelfs een Linker- en Rechter Boerenpartij deel. De middenstan ders waren ook niet mis. Zij kwa men bv. met een „Neutraal Blok van alle Middenstanders." Het spreekwoord zegt; Iedere gek beeft zijn gebrek." In 1922 goid ken- tholieke kinderen werden op de stemdag door het kerkelijk apparaat ter extra-communie genood om.... tp bidden voor hun ouders. Dc kerk Steunde de heer Van Rijckevorsel en maakte van dc kinderen gebruik om de stembusuitslag te beïnvloeden. Kinderen waren trouwens toch in tel in die dagen. In Rotterdam was een Plaatselijk Comité van Ac'ie te gen de Revolutie. Neen. dii was geen afsplintering van de A R Pari ij maar gewoon een groep burgers die zich bezorgd maakte over „het groot aantal communistisch gezinde en commun istische onderwijzers bij hei neutraal onderwijs." Dit comité achtte de ..kinderzielen" in gevaar, „omdat zij stelselmatig werden ver giftig met leuzen en denkbeelden over het Sowjet-communisme." Het comité nam niet aan de verkiezin gen deel. Propagandist Wel aan de verkiezingen nam deel en dat op een bijzondere manier ds. A. Nu-gteren, predikant van de Ned. Herv. Gemeente te Schei luinen. Hij was een groot propagan dist van de A.R. Partij en zorgde er voor, dat in zijn gemeente ook fe zieken en bejaarden ter stembus gingen. Toen een bejaard vrouwtje me; hem binnenkwam en de predikant trachtte haar in het stemhokje be hulpzaam te zijn. bleek, dat het mensje niet van plan was op de A.R.P. te stemmen, maar op de lijs van ds. H. G. Kersten. De dominee trachtte nu in het stemhokje op 't werkelijk allerlaat ste moment nog „een zieltje" voor dc heer Schouten (toen in dat dis trict lijstaanvoerder van de A.K P.) te winnen maar de voorzitter van het stembureau maakte daartegen bezwaar en verbood de predikant de verdere dag het stemlokaal te be treden. Nu was het stemlokaal eigen dom van de Ned. Herv. Gemeente, maar aan de burgerlijke gemeente voor enige maanden verhuurd. De dominee nam als ..huiseigenaar" geen halve maatregelen. Hij ging heen om even later met zijn gehele kerkeraad (inclusief diakenen) terug te keren en de ontruiming van het stembureau te gelasten. De vlieger, ging echter- met op, want de voorzitter van het stembu reau liet de veldwachter aanrukken om de opstandige dominee te ver wijderen Daar de predikamt en é'-r. van zijn diakenen can het bevel van de veldwachter niet snel genoeg ge volg gaver, werd tegen hen proces verbaal opgemaakt. Ook de journalisten namen in die dagen op bijzondere wijze aan de verkiezingen deel. Daarover in eer volgend artikel. ER hing vroeger een zeer plechtige sfeer in de stem lokalen, zoals deze foto, geno men in 1918, laat zien. Maar men vergisse zich niet. Het ging in die tijd warm toe al kende men het woord provo nog niet. Een American Blend voor gedistingeerde rokers DJAKARTA Dc Indonesische rege ring heeft een wetsontwerp opgesteld voor het houden van algemene verkie zingen en dit zou reeds bij het Darlement fijn ingediend. Het ziet er naar uil da' de voorbereiding veel tijd zal vergen en men verwacht de verkiezingen eind 196R of begin 1967. Er is veel kans, dat de grote Mohammedaanse partij Nahdato»i Oelama de grootste partij wordt en de Partai Nasional Indonesia de groot ste verliezer omdat de linkervleugel on der voorzitter Ali Sastroamidjojo en de thans voortvluchtige seretaris-generaal Sóerachman te veel banden met de com munisten had, maar er is kans dat het partijcongres de linkse leiding de bons zaï geven. Verrassingen blijven all ijo mogelijk als de thans verboden Moham medaanse Masjoemi en de Partai Sosialis, (van wijlen Sjahrir) mogen deelnemen Voor de kleinere protestantse en rooms katholieke partijen verwacht men niet veel verandering, evenals voor kleine Mohammedaanse en nationalis'ische par tijen. Het staat te bezien of de Partindo mag deelnemen. De laatste parlementsverkiezingen zijn in 1955 gehouden maar dat parlement wer ddoor Soekarno in 1960 ontbonden Het huidige benoemde Gotone Rojong- parlement had ongeveer evenveel ver tegenwoordigers van partijen en van „functionele groepen" doch dit even wicht werd verstoord door ontslag van 70 leden op beschuldiging vin mede plichtigheid aan de staatsgreep ASTOR in Nederland, dat is verheugend nieuws! De uitverkoren filtersigaret van gedistingeerde rokers in meer dan 40 landen ASTOR, een melange van de edelste tabakken. Licht, mild en toch een verrukkelijk vol aroma. Een exclusieve sigaretmen ziet dat al aan het chique pakje. En aan de filter uit zuivere zachte natuurkurk! Gun uzelf voortaan het genoegen van het zéér goede. Rook ASTOR, de elegante sigaret van Waldorf-Astoria. ASTOR de American Blend met filter uit zuivere natuurkurk 20 stuks King Size SANTA MONICA «Califor-nië) Het feest van de Oscars is weer geweest. „The Sound of Music" kreeg de Osca-r voor de beste Amerikaanse film, beste buitenlandse werd geacht Tsjechische ,,'t Winkeltje aan het Cor- Lee Marvin werd onderscheiden voor Geschrokken automobilisten botsten UTRECHT Een zonder rijbewijs rijdende mevrouw die gisternacht op de rijksweg A'dam-Utrecht enkele vreemde capriolen uithaalde, is de oor zaak geweest van een botsing waarbij een man zwaar werd gewond. i-jarige mevrouw was met haar echtgenoot uit geweest. Omdat haar zoveel had gedronken, kroop zij achter het stuur. Om één uur reed zij bij Vinke- veen de rijksweg op. Ze deed dat echter via de afrit inplaats van de oprit en kwam daardoor op de verkeerde rijbaan (die in de richting Utrecht) terecht Ze verzeilde in de middenberm en bleef daar zestig meter doorrijden. Twee uit de richting Amsterdam ko mende automobilisten gingen op hun rem staan toen ze dez? manoeuvre zagen. Een kop-staartbotsing was het gevolg. De ene auto werd vernield, de andere zwaar be schadigd. De naast de bestuurder zitten de eigenaar van deze auto. de 43-jarige groentenhandelaar C. van den Heuvel uit Vinkeveen, werd ernstig gewond. De dame vroeg inmiddels onverstoord in enkele getuigen, hoe ze Amsterdam kon bereiken en verdween via de afrit over de goede oprit met wagen en dronken echtgenoot in de richting van de hoofdstad. Haar kentekennummer was echter genoteerd en de politie kon haar dan ook in de loop van de ochtend thuis horen. Zij verklaarde, dat ze van de bot sing niets had gemerkt. oproep ARNHEM. De Koninklijke Land macht heeft de lieer A. Vredenburg laten weten, dat hij als dienstplich tige zijn eerste oefening heeft vuld, maar dat hij nog tachtig gen herhalingsoefeningen moet mee maken. De oproep vermeldt nog, dat de Arnhemmer, omdat hij geen mobili satiebestemming heeft, is ingedeeld bij de mobiele kolonnes. De heer Vredenburg is echter sinds lang niet meer mobiel. Dat mocht de K.L- trouwens niet verwachten van een 83-jarige, die verpleegd wordt in het bejaardentehuis VredenhofVan het krijgsrumoer kreeg hij meer dan zestig jaar geleden zijn portie als dienstplichtig soldaat. De burgemeester van Huissen. de heer F. T. C. M. Terwindt. is gisteren in het Canisiusziekerrhuis te Nijmegen overleden na een langdurige ziekte. zijn spel in ..Cat Ballou" en Christie voor haar optreden in lin<g". De Oscar voor de beste acteur het tweede plan was voor Martin Bal sem voor zijn rol in de Amerikaanse komedie „A Thousand Clowns". Shelley Winters was de beste actrice tweede plan voor haar spel in ,.A Partch Verdere Oscar(tje)s zijn o.a.: specia le visuele effecten John Stears voor .Thur.derball", geluidseffecten Tre go webh Brown voor „The Great Race' beste grote documentaire „The Eleanor Roosevelt Story", beste ge William Reynolds voor „The Sound of Music", beste regie (zwart wit) Robert Clatworthy voor ..Ship of Fools", idem (kleurenfilm) John en Terry Marsh voor „Dr. Zhiva- beste decorontwerp (zwart-wit) Joseph Kish voor „Ship of Fools", idem (kleurenfilm) Dario Simon i voor „Dr. Zhivago". beste cinematogra fie (zwart-wit) Ernest Laszlo voog ..Ship of Fools", idem (kleun Fred die Young voor „Dr. Zhivago". beste muziek (oorspronkelijke compositie) Maurice Jarre voor „Dr. Zhivago". bes te bewerkte muziek Irwin Kostal roor „The Sound of Music", beste lied- e „The Shadow of Your Smile" uit The Sandpiper", muziek van Johnny Mandei, tekst van Paul Francis Web ster, beste regie Robert Wise voor The Sound of Music", beste scenario gebaseerd op een ander medium Ro bert Bolt voor „Dr. Zhivago". Mevr. Wijsmuller: eigen partij AMSTERDAM Mevrouw G. Wijs- muller-Meijer (71), die voor de VVD heeft bedankt omdat het partijbestuur haar te oud vindt voor een zetel in de raad, heeft een nieuwe partij opgericht: groep Hoofdstad belangen. Voor de VVD heeft mevrouw Wijs muller jarenlang zitting in de gemeente raad gehad. Advies van bond: Niet stemmen voor ondernemingsraad bij NZHVM (van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG Het hoofdbestuur van dc (categorale) Algemene Nederlands# vereniging van werknemers in het per sonenvervoer heeft de leden der ver eniging. die werkzaam zijn bij de Noord- Zuidhollandse Vervoersmaatschappij ge adviseerd geen stem uit te brengen voor de verkiezing van de nieuwe onder nemingsraad van de NZHVM. Deze ver kiezing wordt vandaag, woensdag en donderdag gehouden. De ANVWP heeft deze stap genomen omdat zij niet tot de kandidaatstelling is toegelaten, hoewel het grootste deel der chauffeurs bij de NZHVM lid van deze vereniging is. De ANVWP heeft in deze kwestie de tussenkomst gevraagd van de Sociaal economische raad en da bedrijfscommissie voor het wegvergoa* De Tijd concentreert technisch bedrijf te Amsterdam AMSTERDAM - De Tyd te Amster dam en de Nieuwe Dag te Rotterdam zuulen het technische bedrijf samenvoe gen in een drukhal te Sloterdijk. Met de vakbonden is een akkoord tot stand gekomen over overplaatsing en ontslag van 140 man grafisch en administratief personeel te Rotterdam, alwaar overi- «ene een uitgebreide journalistieke en een verkleinde administratieve staf ge vestigd zal blijven. Boerenbedrog LEIDSCHENDAM Sinds gisteren heeft Leidschendam een Boer Koekoek laan. In de wijk De Zijde heeft een olij- kerd denkend aan de verkiezingen voor het naambordje van de (reeds bestaande) Koekoeklaan een bordje met het woord Boer" gehangen Over boerenbedrog g*-

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7