Nieuwe Leiclse Coraramt PRIJSPOLITIEK FAALT 1 Beatrix en Claus in New York Den Uyl gaat agressieve deurverkoop aanpakken )rukt op e kleine akomens ngrijpen bij tankexplosie Tussen de eigen tulpen Minimumloon te laag (chumann: NAVO-crisis j in 2 jaar geregeld Commentaren »"v; DinöJag 19 april 1966, 47ste jaargang Ktoun F. DIEMER rfdred«ct»ur: Or. E. DIEMER CHRfSTElIJK-NATIONAAL DAGBIAO mi^ü l»er( tm tegkewpoet I* Steenstraat 37 Postbus 76 Telèfoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. 0,88, p.m. 3,75, p.kw. 11,30 Klachtendienst bezorging l8.OO7-i9.OO Juist de levensmiddelen zijn duurder geworden. Daarom heeft het CNV scherpe kritiek. De Gids schrijft: TRECHT De prijspolitiek is van de zwakste punten in de hele lomische politiek van ons land. Christelijk Nationaal Vakver- d betoogt, dat een deel van de te levensbehoeften behoort tot terreinen, waarvoor het vrijwel ogelijk is een werkelijke prys- iek te voeren. Dit maakt, vol- het CNV, het falen van deze iek des te ernstiger, t CNV is tot scherpe veroordeling de prijspolitiek gekomen na een idering van de maandelijkse publi- van het Centraal bureau voor de tiek. Het blijkt, dat het prijsindex- in de maanden december, januari bruari ongeveer zeven punten hoger 1 deze maanden van het voor- ar. De totale post voeding, zo jft het CNV in zijn orgaan De Gids, tl zelfs 8.5 pet hoger uit dan vorig Het verbond vestigt hier met na- de aandacht op, omdat de voeding ïroot deel vergt van het budget van [ezinnen met een bescheiden in- ;n. De prijsstijgingen drukken juist deze gezinnen naar verhouding irder dan uit de gemiddelde kosten- ng van zeven procent is af te leiden, it betoog in De Gids wordt nog rstreept met brieven van leden. In brieven wordt geschreven, dat men adzaakt was te bezuinigen op be- rjjke voedingsmiddelen als fruit, jnmondraad Os AR-communiqué: -~liner ip du ÏTTERDAM Twee socialistische van de Rijnmondraad zeggen over inente informaties te beschikken die duiden dat de stankexplosie van 7 bij de Shell raffinaderij in Pernis andere oorzaken heeft dan Shell aan vertelde. het meevoeren van een geringe eelheid verontreinigde kerosine in waterafvoerloop maar het tot vier- toe lozen in open water van een Iprodukt (zuurteer), buiten de tijd zulk afval rechtstreeks naar zee It afgevoerd, zou de oorzaak zijn. Dat L van Duijn-Spruijt en leer H. Versloot in vragen aan het iks bestuur van Rijnmond. Zij vra- toevertrouwing van de verontreini- istrijding aan een orgaan dat in dit He gebied bevoegd is in te grijpen. IS De Oostenrijkse pianiste Ingrid Haebler, die bekendheid verwor ven heeft als Mozart-vertolkster, heeft gisteren in Lisse de eerste exemplaren van een naar haar genoemde tulp ontvangen. Mozart, die ten tijde dat men hem nog als knaap betitelde geruime tijd in Haarlem heeft gewoond, was „persoonlijk" aanwezig om de eerste tulp aan te bieden. DEN HAAG Dc ARP vindt het minimumloon van de werknemers te laag, zo blijkt uit een officieel communi qué van het Centraal Comité. In dit communiqué wordt opnieuw geconsta teerd, dat de lastenverzwaring in de middenstandssectoren de laatste jaren onevenredig groot is geweest. Over de verkiezingen van de provin ciale staten wordt gezegd dat de ARP zich electoraal nagenoeg heeft gehand haafd, hoewel zeker verschuivingen moesten worden geconstateerd. Het partijbestuur meent, dat men de goede weg is ingeslagen met het besluit spe ciale aandacht te besteden aan het wel en wee met name van de kleine zelf standigen. Men is van plan een onderzoek in te stellen naar de by de propaganda te volgen methodiek. Na de gemeenteraadsverkiezingen van 1 juni zal het partijbureau in nauwe samenwerking met de Dr. A. Kuyper- stichting de stembusuitslagen aan een nauwgezet analytisch onderzoek onder werpen. Zeven maanden voor aanslag met auto op agent MAASTRICHT De 36-jarige woon wagenbewoner P. H.. die op 27 januari te Heerlen had gepoogd, met zijn auto een brigadier van politie tegen een betonnen muur klem te drukken, is door de rechtbank van Maastricht veroordeeld tot zeven maanden, waar- vier maanden voorwaardelijk met proeftijd van driie jaar. Met de stralende blikken van een verliefd jong paar werden prins Rainier en prinses Gracia van Monaco op de gevoelige plaat vastgelegd. De foto graaf stelt de vraag: „Vanwaar die stralende blikken?" Het lijkt ons dat deze romantische blikken niet worden jngegeven door het stierengevecht waarnaar het paar op het betreffende moment zat te kijken. De fotograaf hotidt het op de tien achter hen liggende gelukkige huwelijksjaren. ,Laat ons toch eens met rust Ondersoek naar gehekelde praktijken DEN HAAG Minister Den Uyl stelt een onderzoek in naar de prak tijken bij huis-aan-huis-verkoop. Het is de bewindsman bekend dat veen VS-uranium naar Frankrijk 9 Terwijl in de ten, het conflict, de communistische tduitse hoofdstad Couve de Mur 1S6 en Schroder het in principe eens fijnen te zijn over het blijven van de 'nse troepen in W.-Duitsland, heeft Franse politicus Maurice Schumann Uaard dat er twee jaar nodig zal om de crisis in de NAVO te rege- Het Franse besluit moet niet ge- 1 worden als een breuk, aldus Schu- iin, maar als middel om een gesprek ■te dwingen, een gesprek noodzake- geworden door de kwetsbaarheid a de V.S. door de Russische raket- 771C71 niet duur wel heerlijk Weersverwachting Veranderlijk te Bilt verwacht tot morgenavond: Rnderlijke bewolking met enkele lo- k buien cn verspreid voorkomende op- ftogen. Matige zuidwesteiyke wind en kveer dezelfde temperaturen als van- p. Aan de kust echter zwakke tot ma- veranderlijke wind, hier en daar mist lagere temperaturen dan vandaag. Opgemaakt te 11.15 uur). wereld en de bemoeiingen van de V.S. met de oude koloniën van de Europese landen. Schumann betoogde dat de V.S. niet be zorgd behoeven te zijn over de Gaulles reis naar Moskou. Er zal geen verdrag worden gesloten. De Gaulle wil slechts een begin maken met een lang gesprek met Oost-Europa. Hij is ervan overtuigd dat dit op den duur zal leiden tot her eniging van Duitsland, omdat ook Rus land het gevaar van het herlevend Duits nationalisme inziet. Amerika heeft middels de leveranties van uraniun onmisbaar voor de ontwikkeling van de Franse kernbom, aan Frankryk stopgezet. Volgens een verdrag kan Amerika elk verzoek van Frankrijk afzonderlijk be kijken. Tot nu toe leverde het geen moei. lijkheden op. Troepen Minister Couve de Murville heeft bij de besprekingen in Bonn laten doorscheme ren dat Frankrijk bereid is zijn troepen in Duitsland te laten op grond van het verdrag van 1954, op grond waarvan bui tenlandse troepen in Duitsland worden gestationeerd. De twee ministers zouden het erover eens zijn dat de Franse troe pen kunnen blijven, slechts de taak en de status van de 72.000 man worden nog besproken. Het overleg moet voor 1 juli zyn afgesloten, omdat Bonn nu heeft la ten weten dat de Franse troepen na 1 juli zonder juridische status zijn. Het gaat erom. aldus Bonn. dat deze troepen in tijden van gevaar onder een verenigd commando komen en dat de Duitsers of de NAVO er in vredestijd iets de melk te brokkelen hebben. Hierbij wordt gedacht aan het onder bevel stel len van de Franse installaties. Ook demonstraties onder de loep hierby nogal agressieve verkoop methoden worden gebruikt. De mi nister heeft reeds contact opgenomen met de Nederlandse Huishoudraad, de Nederlandse Consumenten Bond en het Consumenten Contact Orgaan. Pas na een voldoende oriëntatie ech ter zal de minister in samenwerking met de minister van justitie over gaan tot wettelyke bescherming van de consument tegen dergelijke prak- De bewindsman heeft dit aangekon digd in een antwoord op een vraag van bestaande wetgeving. Daarvoor bestaat de Wet op de afbetalingstransacties. Als er misbruiken voorkomen kan de Kamer van Koophandel en Fabrieken de af betalingsleverancier een waarschuwing geven. Blijkt na twee jaar dat weer mis bruik is voorgekomen, kan de inschrij ving van de afbetalingsleverancier ver vallen worden verklaard. Om zich als afbetalingsleverancier te vestigen eist de wet een vergunning van B. en W. Op grond van bepaalde gedragingen kan deze vergunning weer worden ingetrok- O plicht in g Een belangrijk punt bij het onderzoek is of er sprake is van oplichting. De verkoopmethoden zouden dan in strijd zijn met het wetboek van strafrecht, wat weer bijzondere gevolgen heeft. Guepin, commissaris Kon. Olie, overleden LONDEN Naar vandaag js medege deeld is zaterdag op 66-jarige leeftijd in Londen overleden de vice-voo;zitter van de raad van commissarissen van de N.V. Koninklijke Nederlandsche Petroleum Maatschappij, de heer F. A. 1 Guepin. NEW YORK Prinses Beatrix prins Claus zijn gisteravond per vlieg tuig uit Mexico in New York aange komen. Zij weigerden de journalisten, die hen op Kennedy International Air- port opwachtten, te woord te staan, de fotografen mochten geen foto's nemen. „Laat ons nu toch eens met rust' zuchtte de Prinses tot de fotografen. Tot de journalisten zei ze: „Ik vraag het als een persoonlijke gunst; géén interview alstublieft". Prinses Beatrix (gekleed in zwart mantelpakje met beige schoe nen) en haar echtgenoot werden door drie functionarissen van de K.L.M. via allerlei loodsen ongezien naar buiten geleid. Zij stapten in een auto en reden weg met onbekende bestemming. Waar de Prinses en de Prins zullen verblijven werd niet gezegd. Zelfs op de vraag of het prinselijk paar voor langere of kortere duur in New York was, werd geen antwoord gegeven. Ontmoeting Alvorens zij Mexico verlieten hadden de Prinses en de Prins een informele ont moeting met de pers. Het was voor de eerste keer sinds de dag van hun huwelijk dat zij journalisten te woord stonden. De Prins vertelde dat zij het langst in het zuidoosten van Cozumel waren geweest, zij drie weken vertoefden in de woning van oud-president Lopez Mateos. Prins Claus, die uitstekend Spaans sprak, zei voorts nog dat zij „veel te veel" Mexicaanse voorwerpen hadden gekocht. De Prinses voegde daaraan toe dat bij die voorwerpen ook kleren voor haarzelf, modern schilderijtje en keramiek n. De naam van de schilder wilden zij niet noemen „anderen zouden ons naar de keel vliegen" zei Claus. „WU werden er verliefd «p en koch ten het in Cuernavace", verduidelykte de Prinses, die er erg gebruind uitzag, zy zei verscheidene grammofoonplaten te hebben gekocht. „Myn vader, die Afrika Op de vraag of zy' van plan waren Afrika en in het byzonder Tanzania te bezoeken, zeiden zowel de Prinses als de Prins: „geen commentaar". De Prins merkte wel op dat hy twee jaar aa Ivoorkust was geweest. Ten slotte zei de Prins, dat zU naar schatting 5000 a 6000 kilometer per vlieg tuig en auto in Mexico hadden afgelegd. Veel van de tijd. doorgebracht in Mid- den-Mexico, hadden zy alleen per auto gereisd. De Prinses heeft al eerder gezegd, dat zy vóór de verjaardag van haar moeder in Nederland hoopt terug te zyn. Satirisch programma van BBC ontlokt heftige protesten LONDEN Een aantal Britten voelt zich gekwetst door een onderdeel van de laatste uitzending van het satirische program BBC-3, waarin de spot werd gedreven met koningin Elizabeth. In een ironisch lied werd de vorstin „My favourite pin-up girl" genoemd. Ook werd gesproken over 'Corgi en Bess' de namen van de twee honden van de Koninklyke familie in een woordspe ling op de titel van Gerahwins bekende musical Porgy en Bess. Mevrouw Mary Whithouse heeft als leidster van de 30.000 leden tellende or ganisatie voor „zuivering van de tv" de BBC om een ondereoek gevraagd. Zij noemde het hele programma van een walgelyk slechte smaak. Woensdag 20 april 1966 herdenken wi| met onze medewerkers het 40-jarig bestaan van onze onderneming Op die dag zullen onze deuren daarom GESLOTEN blijven. Receptie: zaterdag. 23 april 1966. van „AVIFAUNA" te Alphen N.V. „ELECTRA" - W. M. BRANDT Oude Varkenmarkt 3, Telefoon 33243* OOK DAAR Hoe vaak is bij ons niet een televisie- program waaraan men zich te recht overigens ergerde in ver band gebracht met ons „verwenste zuilensysteem". Op rekening van de zuilen was immers gemakkelijk te schuiven wat ergernis gaf. Dus ook dat program. Hoe voorzichtig echter men met deze beschuldiging moet zijn, bewijst Engeland. Daar heeft men dan geen zuilen, daar is de vemaarde BBC, maar daar ook hebben thans velen zich grondig geëergerd aan een te levisieuitzending van hetzelfde ka rakter als waarover bij ons ergenis was gerezen. Weshalve men kan zien dat het met al-dan-niet-zuilen niet zoveel uitstaande heeft. Misschien is het juist wel andersom. In Engeland zit men vast aan de BBC ais een soort dwangorganisatle voor allen. Maar bij ons kan men zijn persoonlijke sympathie doen blijken door zich bij een van de organisaties aan te slui ten. Ook met de bedoeling dat deze sterker zal worden. OPENHARTIG Respect kan men hebben voor de openhartige wijze waarop de rooms- katholieken het probleem van de on gehuwde staat der geestelijken op het televisiescherm hebben gebracht. Want een probleem blijkt het in toe nemende mate te zijn en door deze uitzending zijn wij allen er in be paald opzicht deelgenoot van ge maakt. Een nieuwe aanwijzing van de opmerkelijke openheid waardoor onze tijd wordt gekenmerkt en die bezig is ook gesloten gemeenschap pen meer en meer open te breken. Het vraagstuk zelf van de onge huwde staat is kerkelijk in discussie. Al minder kan van dat ongehuwd blijven als van een vanzelfsprekend heid worden gesproken. Overigens zal de ongehuwde staat zelf voor wie eraan blijven hechten juist door die discussie aan betekenis winnen. Het geen door de kardinaal ook met zo veel woorden werd gesteld. Waar echter ook hier kerkelijke molens langzaam plegen te malen, kunnen wij ons indenken dat voor velen, naar Bijbels woord, uitgestel de hoop het hart krenkt. Het was een uitzending die alle kijkers van welke instelling ook, aan het denken zal hebben gezet PASTORIE Merkwaardig dat in hetzelfde tijds bestek waarin de uitzending over de ongehuwde staat der geestelijken plaats had een betoog werd geleverd op grond van knap verzameld cij fermateriaal over de predikants vrouw. Ten aanzien van haar is in de loop van de tijd veel hetzelfde gebleven, veel echter tegelijk verandert. Om dit laatste ook is een bezinning op de plaats van de domineesvrouw in het midden der gemeente zo nuttig en nodig. Vooral wanneer aan die bezinning zo bekwaam leiding wordt gegeven als met dit referaat van d«. Ruitenberg het geval was. Juist door de gedegen behandeling van het onderwerp wonnen de con clusies waartoe de spreker kwam ook aan waarde. De predikantsvrouw zelf, van wie wel gebleken is dat zij, wellicht blij moedig, haar offers brengt, zowel als de kerkelijke gemeente, welker welzijn ook hier in het geding is, zullen bij welwillende overweging van geopperde wenselijkheden ge baat zijn. MINISTER DEN UYL stappen? het anti-revolutionaire Tweede-Kamer lid Boersma. Deze had vragen gesteld over praktijken bij de huis-aan-huis- verkoop van huishoudelijke apparaten, waarbij vooral de minst draagkrachtige gezinnen veel leed zou worden berok kend. De heer Boersma zag graag wette lijke bescherming van de consument door middel van een zgn. afkoelings periode. Demonstraties Minister Den Uyl zegt In zyn antwoord dat de hier gesignaleerde praktyken ook voorkomen by demonstraties. Ook op dit gebied is een nader onderzoek nodig. Voorzover het om afbetalingstrans acties gaat, wijst de bewindsman op de Leven van domineese: druk en eenzaam T'weekamp Spass ki—Petros jan \na 40 setten afgebroken - pag, 9 Ook vandaag een reportage van Link van Bruggen Pagina 5 WAT GREETJES ACTIE OPLEVERDE Pagina Kernmerk De stembus: tussen twee verkiezingen in beginnen wij met de publikatie van een kleine serie over de verkie zingen-vroeger. Zie pagina 7. p„lr:..„ 9 "Pap, kunnen we als mannen on- ragiiia der eIkaar prtU€n?n Boete van f 25,- voor schelden op politie-agent AMSTERDAM Wegens belediging an twee hoofdagenten heeft de Am sterdamse politierechter mr. R. de Waard dc negentienjarige U. N. H. veroordeeld tot een geldboete van vyf- entwintig gulden of vyf dagen hechte nis. Mr. de Waard achtte bewezen dat die verdachte op 19 maart op de Prinsen - gracht agenten voor facisten had uitge scholden. Hy vond het psychologisch begrijpelijk dat de jongeman, die tij dens de ongeregeldheden toevallig langs kwam, boos werd toen zyn vriend een klap met een gummistok kreeg. De ge- tuige-hoofdagent had bevestigd, dat ver dachte geen definitie van het begrip fascist wist te gevent. Raadsman mr. G. J. P. Cammel- beeck concludeerde dat er bij de on geregeldheden sprake is geweest van gezagsoverschrijding. r. J. E. Vriesema vond de beledi ging zeer ernstig. Hij kreeg de poli tierechter echter niet mee voor zijn eis van twee weken. Nieuw Iraaks kabinet BEIROET In Irak is een uieuwe re gering gevormd, die vrijwel gelijk is aan de oude. Dr. Abdoel Rahman Al Bazzaz is premier en ministe' van bin nenlandse zaken. Dr. Adnan Patsjatsi heeft buitenlandse zaken. Ger.eraal-ma- joor Abdoel Aziz al-Okaily is als minis ter van defensie vervangen door gene- raal-majoor Sjaker Mahmoed Sjoekri.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1