ieuwe Leidse Ccraraiit GOEDKOPE AARDAPPELEN In Polen 2,5 miljoen kilo gekocht Smith wenst olie van Joanna niet Twee provo's vrijgelaten PvdA wil verhoging vermogensbelasting Zes jaar voor poging tot moord Serum ontwikkeld tegen radio-actieve besmetting Commentaren Bankrover op de vlucht voor de alarmschei Zatertfag 16 april 1966, 47sto jaargang |jr*ctour: F. DIEMER dredacteim Dr. E. DIEMER CHRISTEllJK-NATIONAAl DAGBLAD ^tintiailiA m ghmbUr* Kantoren Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. 0,88, p.m. 3,75, p.kw. 11,30 - Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 Handel bestrijdt duurte joonronde langs een omweg - PAGINA 9 Handlangers van Kamerfractie Zie pagina 7 Twintig jaar Wegenwacht Pagina 7 Geen winst voor grossiers Het gerestaureerde Hervormde L erkje te Alem is dank zij het litiatief van de Amsterdammer H. rokke een „toonzaal" van antiek eworden met fraaie klokken, rachtig meubilair. schilderijen, renten en wonderschone Perzische leden (Zie Zondagsblad). Bijna 100 jaar oud is het «Mfeipperschip Cutty Sark, als her- inering aan een bewogen tijd- erk bewaard in een dok te reenwich. In ons Zondagsblad e geschiedenis van dit be- temde zeilschip. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Naar wjj vernemen hebben de grossiers en de detailhan- delaren in aardappelen, groenten en fruit in de drie grote steden in onder - j ling overleg besloten Poolse consumptie-aardappelen in de handel te bren- gen tegen een prijs, die gelijk is aan de kostprijs of slechts iets daarboven ligt. Importeurs hebben twee en een half miljoen kg Poolse aardappelen aangekocht, waarvan de eerste hoeveelheid dezer dagen in ons land is ge- arriveerd. In Den Haag is de verkoop inmiddels begonnen voor 35 cent per kg. Dat is aanzienlijk lager dan de gemiddelde verkoopprijs van Nederlandse consumptie-aardappelen, die momenteel varieert tussen 45 en 60 cent per kg. ,.Ik heb Tommy's broertje ge zegd, dat hij moest opruimen, voordat hij wegging". (lie banden met Engeland lefinitief verbroken iLISB in Rh. It hy t iLISBURY Premier Ian Smith Rhodesië heeft vandaag gezegd, de olie aan boord van de tan- t Joanna V, die in de haven van ligt, niet wil hebben. Zyn re ping heeft besloten de olie niet h Beira naar Rhodesië te laten inpen. In zijn radiotoespraak ging mHi heel erg te keer tegen Enge- id. Met het oog op de verachtelijke en i Bfhartige houding van de Britse re- Pring", zei hij, „zullen we het gebouw van de Britse vertegenwoordiging in Salisbury sluiten en het personeel te- ugsturen naar Engeland", maatregel van de onwettige regering Rhodesië komt er op neer, dat alle lomatieke betrekkingen met Engeland rden verbroken. „Wij doen dit on- irne", zei de premier nog, „omdat de xffliaving van beide missies zou kun- bijdragen tot iets positiefs en con- uotiefs". imith wilde de olie van de Joanna niet hebben om te voorkomen dat de landen in een conflict met Enge- d betrokken raken. De premier prees .dappere zeelui", die hadden aange- nd, dat de 1 blokkade was door- Super-nauwkeurige chronometer MOSKOU Russische geleenden heb- een chronometer geconstrueerd die (nauwkeurig is, dat pas na enkele fcdendduizenden jaren een afwijking P een seconde kan worden gecon- pcerd. Het nieuwe uurwerk functio- prt met behulp van elektronische ge- ptoren die met waterstof werken. Socialisten niet in coalitie Oostenrijk rEN>EN De Oostenrijkse socialis- r partij heeft gisteren voorstellen p de R.K.-volkspartij voor deelne- pg aan een nieuwe coalitieregeling p de hand gewezen. pENEVE De directeur-generaal van Wereldgezondheidsorganisatie, Can- »y. in zün rapport over 1968, dat krtien Afrikaanse landen met meer p» drie miljoen inwoners niet één me- Rcbe school bezitten. 'oor de kinderen U7n^7l broken en dat Rhodesië niet zonder olie hoeft te zitten. De pogingen om de Jo anna V aan te houden noemde hij pira terij in volle zee. Intussen is de situatie rond de haven van Beira gespannen. Portugese militai ren patrouilleren langs de kust en heb ben zich ingegraven bü het vliegveld en op andere strategische punten. Ken- nelük is het de bedoeling de püpleiding nar Rhodesië tegen sabotage te bescher- Buiten de territoriale wateren hou den Britse oorlogsschepen de wacht en loeren op mogelijke olietankers, die Beira als bestemming hebben. Niet ver van deze Britse oorlogsbodems is de Portugese marine met drie schepen ac tief. Portugese militaire vliegtuigen cir kelen geregeld boven de haven. AMSTERDAM De raadkamer van de Amsterdamse rechtbank heeft de voorlopige hechtenis van de be kende provo R. van D. geschorst. Van D. werd samen met twee reeds eer der vrijgelatenen gearresteerd op 4 april in verband met een artikel in het blad Provo, dat door de officier van justitie als een ernstige bron van opruiing wordt beschouwd. Ook de 24-jarige student Hans A. E. T een bekende provo is in vrijheid ge steld. op voorwaarde dat hij zich zal ont houden van gedragingen die strafbare feiten tot gevolg kunnen hebben. De student werd gearresteerd omdat hij Provocatie 13 verspreidde, waarin werd opgeroepen ondanks het verbod van de burgemeester te demonstreren. Meubilair en papieren zijn een prooi van de vlammen geworden op het terrein van de Chinese am bassade in Djakarta, die door In donesische betogers is bestormd (Telefotn De prijs van 35 cent is tussen de Haagse grossiers en detailhandelaren bij „gentlemen's agreement" over eengekomen, zodat er dus geen spra ke is van een dwingend voorschrift. In hoeverre de detailhandelaren zich aan deze afspraak zullen houden is thans nog niet te zeggen. De lage verkoopprijs kon worden vastgesteld, omdat de grossiers zich bereid ver klaarden de aardappelen tegen kost prijs door te verkopen, terwijl de de tailhandelaren genoegen bleken te willen nemen met een zeer kleine winstmarge. In Rotterdam en Am sterdam waren de besprekingen over de te adviseren verkoopprijs gisteren nog niet afgerond. De georganiseerde aardappelhande laren is deze weg ingeslagen om een goedkope tegenhanger te hebben van de dure Nederlandse consumptie-aard- appelen, die het gehele seizoen (ver geleken bij voorgaande jaren) al hoog in prijs zijn. De laatste weken zijn de prijzen nog verder opgelopen. Het hoge prijsniveau wordt o.m. veroor zaakt door de omstandigheid dat de oogst vorig jaar kleiner was dan in diverse voorgaande jaren, niet alleen in ons land maar ook in de meeste andere Westeuropese landen. Medio maart waren er bij telers en handel nog 223.000 ton aardappe len voor aflevering beschikbaar te gen 398.000 ton op hetzelfde tijdstip in 1965 en 469.000 ton in maart 1964. Mede dank zy het feit, dat onze ex port dit jaar aanzienlijk kleiner is dan vorig jaar (tot 1 april resp. 253.000 en 392.000 ton) kan op dit ogenblik nog niet van een dreigend tekort worden gesproken, al is er wel sprake van een vrij krap aan bod, waarbij het niet is uitgesloten dat een aantal telers en handelaren hun aardappelen vasthouden in de hoop dat de prijzen nog verder zullen stijgen, een overigens heel normaal verschijnsel in een vrije markt als de aardappelhandel. Goede kwaliteit Dat thans goedkope Poolse aardappe len op de markt kunnen worden ge bracht is mede te danken aan het be sluit van de minister van landbouw, B. W. Biesheuvel, de invoerrechten op aardappelen tijdelijk op te schorten. De geïmporteende Poolse piepers zijn in uitstekende kwaliteit, zo werd ons door een woordvoerder van het Pro- duktschap voor Aardappelen verzekerd. Zij komen goed overeen met de eisen, le gemiddelde Nederlander aan een aardappel stelt: niet te klein, niet te groot, ovaal-rond, helder geel vlees en knuimig op de schaal. De schilkleur is Weer Stille tochten DEN HAAG Op woensdag 4 mei worden evenals andere jaren drie stille tochten gehouden naar de fusil ladeplaats op de Waalsdorpervlakte. de ere begraafplaats Westduin en de fusil- ladeplaats aan de Parallelweg. Deze tochten worden georganiseerd door het plaatselijk comité van de Commissie Nationale Herdenking iets donkerder dan die van de meeste Nederlandse aardappelen. Eén van de redenen, waarom de han del de Poolse aardappelen zo goedkoop mogelijk bij de consument wil brengen is ook het voorkomen van een mogelij ke prijsmaatregel van het ministerie van economische zaken. Mocht blijken, dat er voor deze aardappelen een goe de afzetmarkt is dan zullen wellicht meer aankopen in Polen worden ge- Dr. Tans in in terview: (Van onze parlemensredactie) DEN HAAG „Verhoging van de mogensbelasting, van de successierechten en van het schenkingsrecht. Deze drie belastingverzwaringen zal de Party de Arbeid allereerst voorstaan, wanneer minister Vondeling tegen de herfst vai dit jaar een oplossing zal moeten zoe ken voor het dreigende miljardentckort op zün begroting". Dit heeft de voorzitter van de PvdA, dr. J. G. H- Tans, verklaard in een in terview met het dagblad De Telegraaf. Dr. Tans zei verder, dat zijn partij een verdere verhoging van de indirecte niet duur wel heerlijk - Weersverwachting Veel bewolking be Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt met plaat- 'Ijk enige regen of motregen en in noorden van het land mogeiyk eni- meeuw Zwakke tot matige, in het *ddengebied matige tot krachtige tod tussen oost en noordoost. Weinig •fzndering in temperatuur. Afvalvernietigers gevaar voor de waterverontreiniging DEN HAAG Het Ecrste-Kamerlid Kranenburg (CHU) heeft de ministers verkeer en waterstaat en van sociale zaken en volksgezondheid schriftelijk gevraagd of toenemende waterverontrei niging moet worden gevreesd door het gebruik van elektrische huishoudeiyke afvalvernietigers. Deze apparaten, die aan de gootsteen gemonteerd kunnen worden, verpulveren zowel chemisch als organisch afval. De apparaten, die in Amerika enorme af. trek hebben gevonden, zijn thans ook in Nederland verkrijgbaar. Het Kamerlid vraagt de bewindslieden het apparaat te verbieden, indien door het gebruik hiervan de waterverontrei niging sterk zou toenemen. UTRECHT De rechtbank Utrecht heeft vandaag de 28-jarige magazijnbediende J. K uit Utrecht wegens poging tot moord veroordeeld tot zes jaar met aftrek en een onvoor waardelijke terbeschikkingstelling van de regeriing. Begin augustus van het vorig jaar had hij geprobeerd de toen 16-jarige Gon- dina Peters uit Utrecht, met wie hy eni ge tijd verkering had. met bijlslagen van het leven te beroven. Hij was 's morgens vroeg haar ouderlijk huis binnengedron gen, in de wetenschap dat op dat ogen blik haar vader al naar zijn werk was. een dolleman had hij het slapende meisje met de byl bewerkt. Het leven het meisje werd gered doordat haar zusje tussenbeide kwam. Prijsstijging in EEG duurt voort BRUSSEL De Europese Commis- ie heeft gisteren bekend gemaakt dat de consumentenprijzen in de Europese Economische Gemeenschap in de eer ste maanden van dit jaar opnieuw krachtig zjin gestegen en nog steeds reden tot bezorgdheid geven. Het Ne derlandse indexcijfer voor de kosten levensonderhoud was in februari 7,7 procent hoger dan in dezelfde maand van het afgelopen jaar. Ook In België, Frankrijk en Italië zijn de prijzen belastingen voor 1967 zal afwijzen en zal eisen, dat de programpunten van het ka binetCals, zoals de Invoering van spe culatiewinstbelasting, onverkort en snel worden uitgevoerd. „Hetzelfde geldt voor de tweede helft van de belastingverla ging-Witteveen indien dat mogelijk blijkt, moet in overleg tussen de rege ringspartijen uitstel worden overwogen, geen afstel". „Wij zullen", aldus dr. Tans, „binnenkort een aantal verlangens bekendmaken waarbij deze verhogin gen van vermogensbelasting successie- en schenkingsrechten een belangrijke rol spelen. Als het kabinet naar geld zoekt, zal het dat in die sfeer kunnen vinden. Een verdubbeling van successierechten en schenkingsrecht zou bv. al enkele honderden miljoenen opleveren". Chauffeur met auto en geld aan de haal UTRECHT Een twintigjarige chauffeur van het kledingmagazijn De Dom in Utrecht is spoorloos verdwe nen met een bedrag van 12.125 gul den, een bestelauto ter waarde van 7000 gulden en kledingstukken die bij na 800 gulden waard zijn. De mam moest het geld naar een bank brengen. Toen hij na enige unen niet meer kwam opdagen heeft men de politie gewaarschuwd Moeilijkheden? Neen, wereldkampioen is de zevenjarige John Carney van de Chatsworth Street School nog niet. Hij zit diep in de zorg over zijn volgende zet in een partij tijdens het junioren-schaaktoer nooi dat in Collegiate College in Liverpool wordt gehouden. Kinderen onder zand: twee doden LEERSUM Twee jongetjes van tien jaar zijn gistermiddag om het leven gekomen toen zfj aan de voet van een zandafgraving speelden en bedolven werden onder wegzakkend zand. Twee andere knaapjes raakten half onder het zand. Zy konden nog juist op tyd worden gered. De jongens speelden met z'nzessan onder aan de afgraving en porden met stokken in de berg toen het zand plot seling begon te schuiven. Sijbertus ter Burg en Theo Huigens verdwenen direot geheel onder het zand. Slechts twee knaapjes konden zich luid schreeuwend uit de voeten maken. Door het snelle optreden van de chauffeur Willem Hagens die bezig was zand te la den, konden de twee halfbedolven jon getjes worden gered. Gewaarschuwd door hun vriendjes snelde hü ijlings naar de berg en gToef hen uit. Daarna haastte hij zich naar h< bijgelegen Indonesische repatriantenoord Bos en Heide om assistentie te halen. Arbeiders uit de buurt waren inmiddels ook toegesneld. Met een graafmachine en met schoppen probeerde men nog de twee geheel bedolven knaapjes te red den. Na een uur werden zij gevonden. Twee artsen pasten nog mond op mond beademing toe, maar toen was het al te Woensdag 26 april 1966 herdenken wij met onze medewerkers het 40-jarig bestaan van onze onderneming Op die dag zullen onze deuren daarom GESLOTEN blijven. Receptie: zaterdag. 23 april 1966. var» 2-5 uur ir> het Vogelpark „AVIFAUNA" te Alphen aan den Rijn. N.V. „ELECTRA" - W. M. BRANDT Oudfe Varkenmarkt 3. Telefoon 33243* ATLANTIC CITY In de Verenigde Staten is een vaccin ontwikkeld, dat gebruikt kan worden tegen radio-aktdeve besmetting. De ontdekkers, dr. W Visek èn dr. Hoeng Tsjen Dang, zeiden dat het vaccin een chemische stof is, onttrokken aan een oosterse plant. Hoe wel de geleerden nog niet weten of het middel ook bij mensen kan worden toe gepast, menen zij op het goede spoor te zijn. Een aantal jaren reeds heeft men proeven op muizen genomen. Van de behandelde dieren stierf dertig procent blootstelling aan radio-ektieve stralen. Van de niet behandelde dieren ging tachtig procent dood. Wanneer het vaccin verder wordt ontwikkeld, zou men grote SANTIAGO De leider van de landbouwkolonie Dignidad, Herman Schmidt, oud-commandant van de Luft waffe, is gearresteerd en in de Chileense plaats Parral opgesloten. Vier andere leiders van deze concentratiekamp-ko lonie" worden nog gezocht. UNIECOLLECTE Op de voor het eerst gecombineerd gehouden bijeenkomst van Unie Een School met den Bijbel en Schoolraad is ook de traditionele Uniecollecte ter sprake gekomen. Vaak hebben we het doel van deze collecte uiteengezet. Toch bleek tel kens weer dat ze niet echt meer leefde bij velen. Maar terwijl onze Christelijke scho len hoewel ze steeds geld kunnen gebruiken voor bijzondere doelein- einden goed verzorgd worden, verkeert in vele landen het opko mend christelijk onderwijs in grote moeilijkheden. Het aantal aanvragen om per krant steun te verlenen aan te stichten christelijke scholen in Canada. Aus tralië. Nieuw-Zeeland, Latijns Ame rika. was de laatste jaren legio. We hebben er graag aan voldaan. Herhaalde malen heeft onze krant dan ook geschreven over de offers van emigrantengezinnen om een eigen school te onderhouden. En in vele gevallen hebben onze lezers hun steentje bijgedragen. Een bezwaar bleef, dat ogenschijn lijk vanuit de onderwijswereld als zodanig betrekkelijk weinig werd gedaan. Maar gelukkig zijn de ogen opengegaan voor deze mogelijkheid tot helpen. Op de bijeenkomst te Utrecht werd gewezen op de kansen die de Uniecollecte hier biedt. Ook wij achten dit een gelukkige wenk. Zo kan de Uniecollecte weer zin krijgen. En zo kunnen we een offer der dankbaarheid brengen. Want uiteindelijk is christelijk on derwijs een zaak van wereldbelang. BIJSCHOLING Het is een goed ding dat de protes- tant-christeliike onderwijzersorgani satie haar leden niet alleen voorlicht over de bijzonder gecompliceerde technische ontwikkeling van het on derwijs, maar ook ruime aandacht vraagt voor de belangen van het kind. Zo eenvoudig als de zaken vroeger lagen zijn ze nu niet meer, al geldt nog steeds de omschrijving van de oude l.o.-wet, die spreekt over het bijbrengen van nuttige kennis. Het vermoeden is gerechtvaardigd dat de ontwikkeling van de basis school zal worden gekarakteriseerd door een toenemende individuele hulp. Dat houdt dan ook in dat de man of de vrouw voor de klas steeds belangrijker wordt voor het welsla gen van het onderwijs. Van hun be kwaamheid zal het afhangen of onze kinderen behalve basiskennis ook maatschappelijke en sociale deugden wordt bijgebracht. Daarom is het ook begrijpelijk dat men zich zorgen maakt over een si tuatie als de huidige, die tolereert dat iemand van 20 jaar die de wette lijke bevoegdheid heeft verworven nooit meer een studieboek aanraakt. Gelukkig ziet het onderwijs zelf de moeilijkheden, getuige de steeds dui- deliiker uitgesproken wens te komen tot verplichte biischoling. Wie liefde voor het onderwiis heeft zal dat al leen maar kunnen toejuichen. VERTROUWEN De aardappelhandelaars in de drie grote steden van ons land hebben be sloten Poolse eonsumntie-aardappe- Ien van goede kwaliteit op de markt te breneen tegen de laaest moge- liike priis. Dc grossiers in Den Haag hebben zelfs afeezien van enige winst. Dit oomerkeli'ke besluit verdient waardering niet in de laatste plaats van de huisvrouwen, die de ontwik keling van de Drijs van ons nationale volksvoedsel al geruime tijd met zorg gadeslaan. Enige vrees voor een prijsmaatregel van de overheid moge een rol heb ben gesnee'd. de aardanpelhandel heeft door zijn besluit bliik gegeven te beseffen dat hii een dienende functie heeft, die het best kan wor den uitgeoefend door de consument een zo goed mogelijke keuze te bie den, ook in de prijzen. De leverancier moet alles doen om in deze tijd van almaar oplopende pri'zen (waarvan hii dikwüls ten on rechte de schuld krijgt) en een zich steeds uitbreidende verscheidenheid, ziin afnemers ervan te overtuigen, dat hii voor hun belangen op de bres staat. Dit schept vertrouwen en dat is vooral in een voor de meesten vrijwel ondoorzichtige markt van grote waarde. POL-AUTOMATISCHE „Geef onmiddellijk tien mille ZAANDAM De filiaalhouder van het bijkantoor van de Raiffeisenbank aan de Westzijde te Zaandam keek gistermiddag verbaasd op toen een man, die zich aan het loket vervoegde, hem zwijgend een briefje overhandig de, waarop stond geschreven: „Geeft onmiddellijk tienduizend gulden". Toen de filiaalhouder, die alleen aan wezig was, nu et direct reageerde, maakte de man een dreigende beweging. De filiaalhouder steide echter de alarmschei in werking waarop de overvaller de vlucht nam. De politie, die direot een onderzoek heeft ingesteld, is er nog niet <m geslaagd de man te «resteren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1