Nieuwe jLeidse Courant Gedurfde aanval op vliegveld van Saigon DERBY COLA DRINK Manuela gaat olie lossen in Durban Nazi's zetten praktijken uit de oorlog voort Winterslaap wapen tegen hongersnood Vietcong sloeg hard toe Veel vliegtuigen vernield Premier Ky vluchtte in helikopter Fiscliböck mag niet langer in Duitsland blijven Grieks schip brandt in Amsterdamse haven Commentaren Woen#dwg 13 april 1966. 47ste jaargang pfdradacHur: Or E. OIEME» CHRISTEIIJK-NATIONAAL DAGBLAD gKablaraa .w. 0,88, p.m. 3,75, p.kw. 11,30 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 SAIGON Op een afstand van slechts vijf kilometer van het centrum D Saigon hebben Vietcong-guerillastryders de Amerikanen een harde ig toegebracht. De Vietcong ondernam een gedurfde en geslaagde mor- raanval op de vliegbasis Tan Son Njoet. Het resultaat was, dat zeven herikaanse militairen en twee Vietnamezen sneuvelden. Er vielen 175 ivonden van wie 155 Amerikanen. gehele stad werd opgeschrikt Br deze onverwachte aanval. Een tamk vloog in brand. De schade groot: 32 vliegtuigen en helikop- zijn onbruikbaar geworden. De «hieting met de mortieren duurde geveer twintig minuten. )e Amerikaanse vliegbasis is tevens burgerluchthaven van Saigon. Na de ival was het gehele luchtvaartverkeer gelegd. De Zuidvietnamese premier, ïeraal Ngoejen Cao Ky, heeft zijn Bfdkwartier op het vliegveld. Toen eerste granaten insloegen rende hij t vrouw en kinderen naar de helikop- die voor zijn woninig gereed stond, vloog naar veiliger streken. VUURBAL De aanval begon twintig minuten na iddernaohit. Een reservoir met 1% mil- n liter brandstof kreeg een voltreffer ontplofte in een oranje vuurbal Zes r later brandde het nog fel. De brand- nr kon nog voorkomen, dat het vuur •rsloeg naar andere tanks. Ook elders Soekamo houdt zich er niet aan KOFALA LOEMPOER Premier achman van Maleisië heeft het aan- >d van president Marcos van de hilippijnen om te bemiddelen tus- n Indonesië en Maleisië afgewezen, tij is niet overtuigd dat Soekamo ferkelijk op vrede uit is. Het heeft plgens hem geen zin met Soekarno praten, „want hij houdt zich nooit pn zijn afspraken". Indonesië moet eerst van zijn con- ontatiepolitiek afstappen voordat on- erhandelingen mogelijk zijn „Al dat fcpraat van Indonesië dat het vrede il met Maleisië, is pure schijnheilig- eid". Nu verondersteld wordt dat In- zich bevrijd heeft van de com- mnistische partij moet het voor dit "ind gemakkelijk zijn de confrontatie te gelasten," zeide hij. Intussen verklaart het Indonesische le- srblad dat een herstel van de betrekkin- en tussen Indonesië en Singapore de Dnfrontatiepolitiek tot voor de drempel an Koeala Loempoer zou brengen. Het idonesische commando „verpletter Ma- asië" verklaarde dat Indonesië nooit met confrontatie begonnen zou zijn als de ritse imperialisten niet zo hebberig ouden zijn geweest en Engeland de ko- inies onmiddellijk onafhankelijkheid zou ebben verleend. SOBER Bij de aankondiging van een groot ver. oberingsprogramma heeft de sultan van lJokja verklaard dat Indonesiës buiten- indse schuld tot 2.4 miljard dollar is op- Hopen, de prijzen in twee jaar met 500 rocent gestegen zijn en dat de stijging Hnd»1964 nog tot 1000 pet kan toenemen. op de basis woedden branden. Men slaag de erin zes munitiedepots voor brand te behoeden. In de stad Saigon waren de guerril lastrijders eveneens actief. Vannacht pleegden zij drie aanvallen op mili tairen en politiemannen. Uit een auto gooiden de Vietcong-mannen een hand granaat in een militair gebouw. Twee Vietnamese soldaten kwamen om het De Chinese radio meldde vannacht nog dat Chinese toestellen een Amerikaans tankvliegtuig van het type KA-3b heb ben neergehaald boven het schiereiland Luiohow in Zuid-China. De drie inzit tenden zouden zijn gedood, zo meldt de Chinese radio. Het toestel was op weg naar het vliegdekschip Kitty Hawk, dat zich voor de kust van Zuid-Vietnam be vindt. VERKIEZINGEN Premier Cao Ky van Zuid-Vietnam heeft in een gisteren gepubliceerd vraag gesprek met een verslaggever van Der Spiegel verklaard dat er dit jaar of be gin volgend jaar vrije verkiezingen zul len worden gehouden. Het tijdstip hing af van het succes van de pacificatie-cam pagne. Eerst moeten wij een groot gebied onder controle brengen. Als wij eenmaal 75 a 80 procent van de bevolking onder ons gezag hebben gebracht, kunnen er vrije verkiezingen worden gehouden", al- MÜNCHEN Fischböck mag niet langer in Duitsland blijven. De Duitse regering heeft zijn verblijfsvergunning niet verlengd. Het is niet bekend of deze man, die tijdens de bezetting al gemeen commissaris voor financiën en economie in Nederland was, nog in Duitsland vertoeft of dat hij inmiddels de wijk naar een ander land heeft ge nomen. Zoals bekend bezit bij een Argentijns paspoort. Over de zaak-Fischböck hebben we enige maanden geleden uitvoerig ge schreven. Onze speciale verslaggever Link van Bruggen spoorde hem op in Essen, waar hij adviseur was van enkele staalindustrieën. Terwijl de Duitse auto riteiten in de mening verkeerden dat Fischböck of elders leefde of reeds overleden, leidde hij in Duitsland rustig leven, in het bezit van een goede betrekking. Fischböck kon makkelijk een rustig leven leiden omdat hij. ook door zijn activiteiten in de oorlog, een behoor lijk vermogen had bijeen weten te bren- Vanwege die activiteiten had ir. S Wiesenthal uit Wenen, die tal van oor logsmisdadigens heeft opgespoord, echter grote belangstelling voor hem. Hy ver zamelde feitenmateriaal tegen hem, in de hoop dat de Duitse en de Nederlandse autoriteiten maatregelen zouden nemen. Die maatregelen bleven echter uit. Toen Fischböck zich ontdekt wist, ver liet hij Essen met onbekende bestemming. Later bleek dat hij zioh bij familie in Beieren had schuilgehouden. Waarheen hij zich nu zal begeven, is nog niet bekend. Het is niet uitgesloten dat hij zich in Argentinië gaat vestigen. In buiten-IJ aan de grond gezet AMSTERDAM Sleepboten heb- •n vanmorgen vroeg het fel bran dende Griekse vrachtschip Omonia (7132 brt) bij de kompasboei het buiten-IJ aan de grond gezet. Havenmeester W. A. Montanus nam dit besluit, omdat de vrachtvaarder bij de oostelijke Handelkade dreigde te kapseizen door de enorme hoe- eelheden bluswater, die brandweer wagens en een blusboot in het ruim met de brandende lading copra had den gespoten. Tijdens de sleepreis naar het Buiten-IJ richtte de blusboot al varende het water kanon op de roodgloeiende huid van de Griek. Het gevaar was namelijk niet denkbeeldig dat de stalen platen zouden barsten. Toen het schip gisteravond afmeerde, as de broei in ruim 2 al ontdekt. En kele uren later breidde deze zich tot felle brand uit. die gepaard ging met sterke rookontwikkeling. Ook in ruim 5 werd brand ontdekt. In de loop van de nacht begon de Griek slagzij te maken. De situatie were langzamerhand zo ernstig dat werd be. sloten het schip te verhalen Weersverwachting Aanhoudend koud wacht tot morgenavond: De Bilt v< Zwaar bewolkt met plaatselijk enige neerslag. Langs de waddenkust af en toe harde, elders matige tot zwakke, later matige tot krachtige wind tussen noord oost. Aanhoudend koud. (Opgemaakt W 11.15 uur). Man stak vrouw en zichzelf in brand AMSTERDAM Na een heftige ruzie heeft de 70-jarige bewoner van het pand Leidse Kruisstraat 23 gisteravond eerst zyn echtgenote cn daarna zich zelf met benzine overgoten en in brand gestoken De door buren gewaarschuwde politie moest de deur intrappen om het huis binnen te komen. De agenten zagen nog kans de man en de vrouw te blus- Beiden zijn in zorgwekkende toe stand in het Wilhelmina Gasthuis opge- De brandweer heeft nog geen extra materieel naar het schip gedirigeerd Hel ziet er naar uit, dat een blusboot vol doende is om het vuur te bedwingen. De bemanning blijft aan boord nu het ge vaar van kapseizen" is afgewend. DEN Haag Staatssecretaris Post humus is niet bereid bij de direc tie van de Nederlandse Spoorwegen aan te dringen op erkenning van de Federatieve spoorwegvakvereniging. Dit antwoordt de bewindsman op schriftelijke vragen van het pacifisti sche Tweede Kamerlid Burggraaf Een vernielde Amerikaanse C-47 op de vliegbasis Tan Son Nhoet, die een aanval van de Vietcong heeft moeten doorstaan. Zeven militairen werden gedood en 155 gewond. Dertig vliegtuigen wer den vernield. NAVO-instanties naar Nederland Joanna V statenloos DURBAN/BEIRA Premier Ian Smith schijnt tenslotte toch zijn olie te krijgen, niet via het Portugese Beira, maar vanuit Durban in Zuid- Afrika. De tanker Manuela die door de Britse marine in volle zee is aangehouden, zal de olie in Durban lossen en Zuid-Afrika zal een ge lijkwaardige hoeveelheid per trein naar Rhodesië vervoeren. De Portu gezen proberen een krachtmeting zo lang mogelijk uit te stellen. Het ver haal gaat dat in Beira geen verbin dingsstuk te krijgen is om de tanker Joanna V aan te sluiten op de recht streekse pijpleiding naar Rhodesië. De Panamese regering heeft de pas aangevraagde registratie van deze voormalige Griekse tanker nietig ver klaard. De Joanna veranderde van na tionaliteit nadat de Griekse regering geweigerd had mee te werken aan het doorbreken van het olie-embargo. De aanvraag in Panama is een formali teit die voorlopig wordt toegestaan. Nadat Panama er echter achter kwam welk schip het betrof trok het de li centie weer in. Panama stemde ook voor de boycotresolutie in de Veilig heidsraad. Zuid-Afrika Intussen is deze kwestie voor premier Verwoerd niet zo plezierig. Zuid-Afrika wil weliswaar niet meedoen aan de boy cot maar wil anderzijds geen openlijke samenwerking met Rhodesië. De internationaal toch al niet zo roos kleurige positie van Zuid-Afrika zou door deze kwestie nog meer schade kun nen oplopen. De Britse regering heeft nog een maat- Kraai viel zwartharige kinderen aan HEELSUM Een agressieve kraai heeft een paar dagen een nieuwbouw wijk in het dorpje Heelsum geterrori seerd. De vogel had het in het bijzon der gemunt op zwartharige kinderen met bruine ogen. De zevenjarige Gert-Jan Willens werd ;n paar maal door de kraai aangeval- len. De jongen werd aan een oog en eer hand gewond. Een politieman in burger heeft de kraai met een schot uit een windbuks gevangen. De vogel is opgesloten in aquarium en is al iets minder agressief geworden. De vader van Gert-Jan riep de hulp in de politie in toen bleek dat de kraai alle bewegingen van het jongetje nauw lettend volgde. Elke keer dat Gert-Jan de deur uitging dook de vogel van het dak en viel het ventje aan. Beatrix en Claus voor 30ste terug DEN HAAG Prinses Beatrix e prins Claus, die zich in de Mexicaanse badplaats Acapulco bevinden, worden eind april terug verwacht, nog voor Ko- DEN HAAG Worden de NAVO- j ninginnedag. 1\>t de betrekkelijk korte tik vakantie van het Paar is destijds daar om besloten omdat prins Claus snel door wil gaan met zijn oriëntatiereizen door Nederland. Verwacht wordt dat het Paar in de loop van de zomer een langduri ger reis naar de West zal maken. regel afgekondigd om het bewind Ian Smith ten val te brengen. Er zal nauwlettend op worden toegezien dat het embargo op de uitvoer van Rhodesische ijzererts wordt nageleefd. Vooral Japan is een grote afnemer. Portugal heeft het voorstemmen van Nederland voor de resolutie in de Vei ligheidsraad een onvriendelijke daad ge noemd. Volgens Portugal zijn Neder landse banken betrokken bij de olie- leveranties aan Rhodesië, evenals Griekse, Panamese en Zuidafrikaanse banken. Nederland heeft geïnformeerd waarom dit met name noemen nodig was en kreeg tot antwoord dat er anders sprake van discriminatie zou zijn. instanties ondergebracht in Nederland, nu de organisatie niet meer in Frank rijk kan blijven of is Nederland pas hiervoor aangezocht? Het Tweede-Kamerlid Slotemaker de Bruine vraagt dit aan minister Smallen- broek van binnenlandse zaken. Het Tweede-Kamerlid Bos <chu) vraagt van de minister van buitenlandse zaken of het juist is. dat de Nederlander Bree met zijn niet blanke vrouw en doch tertje op bevel van de regering Rhodesië moet verlaten. DEN HAAG Minister Vrolük (cultuur, recreatie en maatschappelijk werk) acht het gevaar aanwezig dat een verdere achteruitgang van de economische situatie van de Nederlandse Bioscoop Bond schadelijke gevolgen kan hebben voor de positie van het film journaal en de Nederlandse film. „ARBEIT MACHT FRET'-KAMPEN IN CHILI SANTIAGO De Chileense politie en Interpol maken jacht op de voor malige Luftwaffe-officier Schmidt- Georgi (48), die met behulp van een paar collega-nazi's een schrikbewind uitoefende in een Duitse landbouwko lonie in Chili. Twee uit de kolonie ontsnapten vertelden dat de kolonie herschapen was in een concentratie kamp naar Duits model. De uit vijf voormalige nazi's bestaande raad van het kamp. van wie de vice- voorzitter Paul Schafer als oorlogsmis dadiger wordt gezocht, paste onmense lijke methoden toe om het gezag te hand- ii. Voor het geringste vergrijp wer den lijfstraffen toegediend. Er bestond een strenge scheiding tussen de seksen (zelfs voor gehuwden) en vrouwen en kinderen werden gedwongen hard te Politie is op zoek naar leider werken zonder dat ze voldoende voedsel kregen Een 43-jarige vrouw, moeder van drie kinderen, wist samen met een negentien jarige jongen te ontsnappen. Daardoor kwam de zaak aan het rollen. Zij is we gens ondervoeding in een ziekenhuis op genomen. Op haai benen vond men tal rijke sporen van prikken: waarschijnlijk kreeg zij verdovende middelen toege- „Waardigheid" De politie ondervraagt de 300 bewoners van het kamp, waarvan de naam luidt „Dignidad" (waardigheid). Deze kolonis ten zijn allen vrijwilligers die voor lief dadige doeleinden in den vreemde wer ken. Zij krijgen geen salaris maar worden door particulieren gesteund. De kolonie is gesticht onder auspiciën van de „Par ticuliere sociale missie" in Siegburg, bij Bonn. Pe missie is in 1950 met haar werkzaamheden in Chilj begonnen, nadat een Chileense minister van hun arbeid had gehoord. Ruim 200 Duitsers verkoch ten daarop hun bezittingen en reisden naar Chili om in het kamp te werken. Vakbond voert actie voor Rode Kruis Pagina 2 In het gebouw van de Tweede Kamer hebben jongeren gedis cussieerd over sociale dienst plicht voor meisjes. Dat leidde tot een fel debat zie pagina Kernmerk. Toezicht op kosthuizen., zwembaden, campings Zie pagina 7 Erik de Vries krijgt de ISi pk of •schijf Pagina Ethergolven Ook journalisten- cao afgekeurd (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG De minister van so ciale zaken en volksgezondheid, dr. G M. J. Veldkamp, heeft nu ook de nieuwi voor de frond 2000) dagbladjourna listen afgekeurd en terug verwezen naai de partijen. Daarmee is het aantal door hem op advies van het College van RUks- bemiddelaars afgekeurde contracten ge stegen tot Uen. De journalisten-cao voorziet in eer loonsverhoging van tien pet in de periode 1 jan. jl. tot 1 juli 1967. Over dit con. tract is vanmorgen op het departement sociale zaken een driehoeksgesprek gehouden tussen minister Veldkamp en vertegenwoordigers van het College van Rijksoemiddelaars en de Stichting van de Arbeid. Tijdens dit gesprek, dat bijna twee uur duurde, heeft men ook de voor- en nadelen van de huidige loonpolitieke spelregels nog eens onder de loep ge nomen. De brief van het College van Rijks- bemiddelaars aan de Stichting van de Arbeid, waarin een toelichting werd ge geven op het beoordelingsbeleid van het collge, is daarbij niet ter sprake geko- Daarover zal. naar wij vernemen, de volgende week woensdag een gesprek tussen rijksbemiddelaars en stichting plaatsvinden Koning Leopold in Amsterdam AMSTERDAM Rowing Leopold van België heeft gisteren in Amsterdam in formeel het Koninklijk instituut voor de tropen een langdurig bezoek gebracht. Zijn speciale aandacht ging uit naar Su- ïe. Koning Leopold heeft vele rei- rraar Zuidamerikaanse landen ge maakt SOCIAAL Sociaal is de actie die het Nederlands Katholiek Vakverbond is begonnen om het Nederlandsche Roode Kruis aan de noodzakelijke uitbreiding van het aantal donors te helpen. De vaak bestaande indruk dat de vakbeweging zich bijna uitsluitend bezighoudt met loononderhandelin gen is niet juist. De moeilijkheden rondom de lonen trekken dikwijls wel veel aandacht. Het werk dat de vakbeweging daarnaast verricht in het maatschappelijk vlak is echter, hoewel minder in de publiciteit ko mende, niet minder belangrijk. Een enkele keer heeft ook dit werk zijn spectaculaire zijde, zoals thans de donoractie van het NKV. De vakbeweging als waarlijk sociale organisatie wil optreden waar sprake is van menselijk leed. verdriet en on recht. Dit aspect is de Nederlandse vakbeweging gelukkig niet vreemd. De drie vakcentralen doen op dit ter rein veel goed werk. Behalve de so ciale verzökering heeft ook de volks gezondheid de volle aandacht. Graag noemen wij in dit verband ook het algemeen sociaal fonds ter be- vordering van de volksgezondheid van het CNV, het fonds „Draagt el kanders lasten". KEURING Er is met de filmkeuring iets merk waardigs aan de hand. Voor de tele visie behoeven films niet te worden gekeurd, voor de bioscoop echter wel. Het is begrijpelijk dat dit gemaakte onderscheid vragen oproept, als re gel hierop neerkomend of voor de bioscopen dan ook de keuring niet beter achterwege kan blijven. De bioscoop bereikt trouwens heel wat minder publiek dan de televisie. Een interessant punt, waarover thans bovendien aan de betrokken minis ters vanuit de Kamer vragen zijn voorgelegd. Toch lijkt het maken van onder scheid ons niet helemaal zinloos. Want de televisie zal voor zichzelf allicht een strengere keuring aanleg gen al kan daar soms nogal wat door de beugel. De bioscoop zal ge neigd zijn meer door te laten dan de televisie al was het maar om de zuigkracht van de televisie enigszins weerstand te kunnen bieden. Het maken van onderscheid behoeft hier dus niet zonde meer verwerpe lijk te zijn. Wat niet betekent, daf de hele situatie niet nog eens kan worden bekaken. GEHEIMEN De regering is op zoek geweest naar een juiste strafbaarstelling van de schending van geheimen. Niet geheel ten overvloede in een tijd die door grote openheid wordt gekenmerkt en waarin velen zich juist op het onthul len toeleggen. In zulk een tijd mag met geheimen niet achteloos en argeloos worden omgesprongen. Het is nog niet zo lang geleden dat door gebrek aan zorgvuldigheid een geheim stuk Mi een groentenman terecht kwam, die er wel verder weg mee wist. Niet dat wij behoefte hebben aan overtrokken geheimzinnigheid. Ge lukkig kennen wij in Nederland de figuur niet van de ..geheimrat''. Bij ons is alles van 'n zekere gemoedr- 1-1 beid wat bij 'n gezonde samen leving gelukkig ook kan. Maar juist dan moet worden bedacht, dat aan de argeloosheid ook een grens is. Ook om het bewustzijn hiervan le vend te houden kan een wet nuttig zijn. AI was het alleen opdat zij reeds door haar bestaan niet behoeft te worden toegepast. Vervoer binnenland DF.\ HAAG De verhogingen. d:e de commissie overleg goederenvervoer aan staatssecretaris Posthumus had ge vraagd. zijn nu onverkort toegestaan. meesterlijk! ANLANT1C CITY De bioloog dr. R. Chafee van de universiteit van Missouri heeft voorgesteld de winterslaap te gebruiken als wapen tegen de hongersnood. Op een congres in Atlantic City zei hij dat voedselschaarste niet tot massale sterfte behoeft te leiden als door hongersnood bedreigde bevol kingsgroepen door het innemen van pillen in een toestand van winterslaap kunnen worden gebracht. In zo'n toestand zou de mens maar een vjjfde deel van het normaal vereiste voedsel nodig hebben. Zr-'—i er weer genoeg voedse! is, zou men weer wakker kunnen worden. „Dc winterslaappil is er nog niet", aldus dr. Chaffee, „maar onderzoekingen wettigen de hoop dat het probleem boe beren en hamsters in een winterslaap komen, spoedig zal zijn opgelost"

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1