Westeuropese beker waarschijnlijk voor Nederland of België [Rust Roest won tweede V.C.Vo-toernooi Okker verslaat Haj er in de Leidse Hout Publiek krijgt ander beeld van moderne politieman Opleiding jeugdigen vergt alle aandacht Algemene Bank Nederland VERHUIZINGEN NEVEDA WOL PHILIPS PORTABLES ZIJ DIE DEZE WEEK ABONNEE WORDEN ONIVANGEN DE KRANI GRAÏIS L lllEüWE LEIDSE COURANT 13 DINSDAG 12 APRIL 1966 ~iijna 6 miljoen olleyballers n Rusland late iKOU Atletiek en volleybal zijn de Sowjetunie de meest beoefen- sporten Van de dertig Russische fcortorganisaties zijn de atletiekbond ■j et iet ruim zes miljoen leden en de eld. olleybalbond met iets meer dan vijf den n een halfmiljoen leden verreweg ,000 e grootsten. itbal neemt in de Sowjetunie wat antal beoefenaars betreft de vijfde laats in: ijshockey, dat bijzonder opulair is, telt „slechts" een kwart liljoen beoefenaars. gegevens zijn bekend gemaakt de Nationale Raad voor licha- lelijke Opvoeding en Sport: ze zijn ebaseerd op de ledentallen der sport- nganisaties. De beoefening van de iverse takken van sport in niet-ge- rganiseerd verband moet veel groter de gepubliceerde cijfers ijn: atletiek: 6397.000 personen: vol- :ybal: 5.386.000 spelers: wandelen: .855.000 leden: voetbal: 2 994.000 jelers: gymnastiek: 993 000 turners; :haatsen: 687.000 hardrijders: ijs- ookey: 230.000 spelers. led. team in juli naar Boedapest jt)EN HAAG Het Ned. jeugdvolley- fteam. dat onder leiding van coach Ink Hoogerwaard momenteel een in- training volgt, zal van 21 juli I 1 augustus deelnemen aan een vol- >altoernooi in Boedapest. Het basis - dat vermoedelijk naar dit toer- bi zal worden afgevaardigd, bestaat Frank Constandse, Bram Vermee- Harry Veldhuis. Eddo Mondriaan, dvliet. Brouwer. Kees de Munnik en "|lf Taekema. Halverwege volleybaltoernooi in Gent en Oostende: OOSTENDE Op de vierde dag van de stryd om de Westeuropese volleybalbeker, die na de voorronde in Gent is verplaatst naar Oostende, is het duidelijk geworden dat de werkelijke titelstrijd gaat tussen twee landen: Nederland en België. Beide landen zyn zegevierend uit hun poule te voorschijn gekomen en toonden Tweede Paasdag in het met 800 toe schouwers gevulde sportcentrum van de Belgische badplaats dat er in Westeuropa nog weinig teams zijn opgeklommen tot hun sterkte. Op de laatste dag van het toernooi zul len België en Nederland tegen elkaar aan treden en dan zal de beslissing vallen of Nederland zijn plaats aan de volleybal van Westeuropa heeft kunnen be houden. Driemaal achtereen wonnen onze landgenoten (1962. 1963 en 1964) dit toer nooi, maar in 1965 moest de zege, omdat men geen representatieve ploeg kon stu- rn. aan Frankrijk worden overgelaten. Zaterdag wonnen onze landgenoten van Frankrijk met 31. maar het spel van de Nederlanders, dat dan wel veel beter dan van de Fransen, was nog niet imponerend genoeg om te kunnen zeggen dat Nederland zich met de Oosteuropese landen zal kunnen meten. Verdedigend werden nogal wat fouten gemaakt en het stoppen en blokkeren was ook niet wat het zou moeten zijn Wat stoppen betreft liet vooral Hans Jansen wat steken vallen, terwijl ook Dinco van der Stoep als spelverdeler niet de juiste vorm om aanvallers als Frank Constandse en Jacques de Vink van set-up6 op goede hoogte te - had. Finale AARLE RIXTEL Het Eindhovense Rust Roest is winnaar geworden ^/an het tweede toernooi van het Verbond van Christelijke Volleybalclubs, abi een bijzonder spannende finalestrjjd tegen het Rotterdamse DOS viel de beslissing pas in de derde set. Na twee sets was de stand 1-1, beide teams padden met dezelfde cyfers een set gewonnen. Met prachtige ralleys in eJe beslissende ronde wisten de Eindhovenaren uiteindelijk de winst naar tich toe te trekken. Deze ontmoeting was een prachtige afsluiting van een bijzonder geslaagde wedstrijddag. j Even spannend bijna als de finale wedstrijd was de beslissende in de joule tussen Rust Roest en het Rotter- g, amse Jong Pendrecht. Bij een gelijk- i>el was Rust Roest poulewinnaar; won den de Rotterdammers dan eindigden zij 1$ eersten. Met krachtige smashes de anval afrondend en bekwaam spel in de erdediging slaagden de Rotterdammers rin de eerste set met 1511 te winnen. 1 Ivenwel de tweede set was met dezelfde üfers voor Rust Roest, voldoende voor 1 en finaleplaats Tom Okker voorgrondwordt hier door Hayer in een lastige po sitie gebracht, maar hij lost het met een meeserlijke back-hand op. Finalisten I De andere finaleplaats was voor DOS. lat zioh in zijn poule duidelijk de sterk te had getoond. De derde plaats was Eu Kweekschool won ro-toernooi in Deventer i DEVENTER Niet het favoriet ge achte Franse bondsteam, maar het or ganiserende Deventer Kweekschool heeft het sterke damesvolleyballoer- hooi gwonnen dat gedurende de Paas dagen in Deventer is gehouden. I In de slotpartij won Kweekschool van Boemerang met 30. Ook Parijs, onder [welke naam het Franse team speelde, kag geen kans Kweekschool een set af Ie snoepen. Uitslagen finale-poule: ParijsHanno- jver 2—2 <7—15 15—10 15—12 7—15). Pa kijsBoemerang 03 <915 715 13— W) BoemerangHannover 30 (154 16—14 16141BoemerangKweekschool 0-3 U3—15 14—16 12—151 In de verliezerspoule werd het Tsjech ische Odevni Prumysl winnaar en ein digde in totaal dus als vijfde achter Kweekschool <1). Boemerang (2>, Pa rijs (3) en Hannover (4) Op de foto een moment uit de ured- 'tr'Jd tussen kweekschool (rechts) en voor Jong Pendrecht dat zich de meer dere toonde van Kracht en Vlugheid (Zaandam). Bij de heren tweede/derde klas was de hoogste eer voor het Baren- drechtse Spirit dat in de finale het Haag se Advendo achter zich liet. De derde plaats was hier voor het Berkelse Set-up. Bij de dames was de eerste prijs voor CSCA (Amstelveen). In de finale won het van het Rotterdamse DOS. Agilitas (Arnhem) werd derde. Bij de dames tweede/derde klas liet Set-up (Berkel) zich niet verrassen door Spirit (Baren- drecht). Smash (Uithoorn) eiste de derde plaats voor zich od Tevreden Rust Roest kan over dit toernooi oijzonder tevreden zijn. Niet alleen omdat het winnaar is geworden, maar boven dien kan het terugzien op een evenement dat in zijn geheel voortreffelijk was ge- organiseerd. Met dit gebeuren heeft het VCVO toch duidelijk zijn bestaansrecht bewezen. Dat ook de Nederlandse Chris telijke Sportunie hiervan overtuigd is, bleek wel uit de aanwezigheid van twee haar bestuursleden, de heren W. Grashoff en J. Valkenburg. De heer A. Zweeden, voorzitter van het VCVO reikte na afloop van de finalewedstrijden vele prijzen uit. Eerste kwartaal Nefo AMSTERDAM Het gewone kapitaal an Nefo Nederlandsche Fondsen Mij) 3 tot 31 maart (31 december) toege- omen tot f49.5 (45.45) miljoen mede door aandelendividend. het vermogen gedaald tot 75,4 (78,1) min., de reser- tot f25,3 30.7) min., effectenpor tefeuille tot'f72.72 (72,39) min., liquide middelen f2.7 (5.65) min., de afgifte- prijs (84,50 (93.50) waarbij men reke- moet met dividend. Internationale concerns vormen 36,1 (34,3) pet. van het vermogen. Gekocht werden KZK, Bijenkorf, Enot, Wyers, Bammens. Homburg, Meheba, S de Wit. Nat-Ne- derlanden. Nillmij, Alg. Bank Ned. HBU. Nationaal Grondbezit. LEIDEN Ter gelegenheid van haar twintigjarig bestaan heeft de tennisv eniging De Leidse Hout afgelopen zater dag demonstratiepartijen georganiseerd tussen enkele van Nederlands sterkste spelers. Hoewel deze wedstrijden niet begunstigd werden door de weersomstan digheden er viel bijna voortrdurend enige regen was er toch een redelijke publieke belangstelling. De eerste van de twee partijen was een enkelspel tussen de nationale kam pioen Tom Okker en ex-kampioen Jan Haj er. In een bijzonder aantrekkelijke partij bewees Okker nog eens zyn klasse met een vrij vlotte overwinning. Hij won deze ,.best of five" met 30. Het tweede onderdeel van deze zeer geslaagde demonstratiemiddag betrof dubbelspel tussen Okker en Van Eysden enerzijds en Van Gelder en Flcury anderzijds. Eerstgenoemde combi natie bleek in deze wedstrijd, die welis- minder spectaculair was dan de partij tussen Okker en Hajer. maar toch het aankijken bepaald wel waard was. duidelijk het sterkst te zijn. Dividendvoorstel VMF (Verenigde Machine Fabrieken) zal 27 mei over 1965 10 pet dividend voorstellen (1964 9 pet., waarvan de desgewenst 5 pet in aandelen uit agio). Het jaar 1966 belooft niet achter te zullen blijven. Nationale Borg-Mij: Het dividendvoor stel is 15 (vorig jaar 15) pet, neer komend op f 45 per aandeel van f 1000 30 pet storting over het in 1965 met 50 pet verhoogd kapitaal. Van Berkels Patent stelt over 1965 (1964) 12 (12) pot dividend voor Am- stel Hotel zal over 1965 weer 11 pet dividend uitkeren, verhoogd met 3 pet. jubileumdividend in verband met het eeuwfeest op 28 april. De vergadering is 25 mei. Nyma: Zal over 1965 weer het di vidend overslaan. Het verlies was f350.000 (vorig jaar f 1.9 miljoen), doch de stijging der loonkosten was veel ho ger. Het laatste dividend was 6 pet 1960. ning wordt de finale tegen België tegemoet gezien. Overigens was de maandag gespeelde wedstrijd tegen Turkije slechts een for maliteit Het werd 157, 1510, 153: een 30 overwinning dus, die nog slechts een zeer flauwe afspiegeling was de speelkracht van de Oranje-formatie. Geen enkele maar zijn de Turken, die wel over een atletische maar zeker niet over een volleybaltechnische ploeg be schikken. gevaarlijk geweest en mede door de vele fouten in de Turkse dediging werden de Nederlanders slechts zelden geïnspireerd. Geheel in tegenstelling tot het vertoon bij NederlandTurkije was de ontmoe ting België—Italië. Deze wedstrijd was voor de Belgen van groot belang. Het heeft, ondanks het feit dat België met 3_0 (15—7. 15—8. 15—13), af en toe ge spannen. Vooral in de laatste set vierde de sensatie hoogtij. Tot driemaal toe kre gen de protesterende Italianen een punt toegewezen voor ten onrechte „out" ge geven smashes. België won toch. De „rode duivels" vormden een homogener geheel, wat vooral bij het blokkeren en verde digen tot uitting kwam. Voor Nederland betekende het een waarschuwing dat Italië, dat sterk verjongd aan dit toernooi deelneemt, helemaal niet zo'n zwakke tegenstander is. Sensatie De derde wedstrijd voor het eind- toernooi, die tussen Frankrijk en Israël, was bijna in een sensatie ge ëindigd. Tweemaal in de eerste en derde set verrasten de Israëli, waarbij ni dan verrassend volleybal werd vertoond. Het werd tenslotte 13—15, 15—8. 14—16, 154, 152. Tot uiting kwam dat in de laatste twee sets het betere teamwork van de Fransen prevaleerde boven de individuele prestaties van de Israëliërs Amaldo en Rabina. De Nederlandse ploeg speelt dinsdag tegen Italië, woensdag tegen Israël donderdag tegen Beligë. Uitslagen Pouule A: Nederland—Frankrijk 3—1 (15—12, 15—10, 11—15, 15—7); Engeland— België-jeugd 3—0 (15-4. 15—4, 15—1). Eindstand: 1 Nederland, 2 Frankrijk, 3 België-jeugd, 4 Engeland. Poule B: IsraëlFinland 30; Italië West-Duitsland 3—0. Eindstand 1 Italië, 2 Israël. 3 West-Duitsland, 4 Finland. Poule C: Nederland (militair)—Turkije 3—2. Eindstand: 1 België, 2 Turkije. Geen voorschot op vergoedingen van Indonesië DEN HAAG Minister mr. J. M. A. H. Luns is niet bereid, vooruitlopend op een definitieve schadeovereenkomst met Indonesië voorschotten te geven op ge registreerde schadevorderingen, aldus stelde hij in zijn antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid mejuffrouw mr. J J. Th. ten Broeke Hoekstra, die had opgemerkt, dat velen van degenen die vorderingen hadden doen registreren inmiddels een hoge leeftijd hebben. Voor zou schadevergoeding te laat kunnen komen. Minister Luns stelt, dat er voor de Nederlandse regering geen aanleiding is voorschotten te verstrekken, omdat al leen Indonesië verantwoordelijk is voor de gevolgen van Indonesische maatrege len. De regering kan bezwaarlijk voor uitlopen op resultaten van onderhande lingen over hangende 'inanciële vraag stukken waarvan deze kwestie deel uit maakt. Met de bijzondere omstandigheden die gelden voor particulieren is, aldus minis ter Luns, rekening gehouden door de toe zegging dat hun onder voorbehoud van medewerking van het parlement een ze kere prioriteit zal worden verleend bij de verdeling van beschikbaar komende fondsen. Registratie inzake onroerende goede- ;n in Nieuw-Guinea betrof slechts in ventarisatie. Zij had plaats op verzoek van de gemengde Nederlands-Indonesi sche commissie. Het overleg in deze com- e heeft er toe geleid dat de kwestie een compensatie voor door Neder landers in Nieuw-Guinea achtergelaten goederen onderwerp zal kunnen uitma len van overleg met Indonesië. Ook op dit overleg kan niet worden 'ooruitgelopen in de vorm van voorschot- Schadevergoeding door Nederland is nooit de bedoeling geweest en is ook nooit in uitzicht gesteld. F riesch-Groningsche Hypotheekbank AMSTERDAM De Friesch-Groning- sche Hypotheekbank meldt dat in 1965 (1964) voor f 194.8 (247.2) miljoen aan hypotheken is gesloten en ƒ122.8 (134,1) min is afgelost, waardoor het totaal tot ƒ962.9 (890.9) min toenam, aan pand brieven en schuldbekentenissen is 151,2 (178,4) geplaatst en ƒ71,6 (63.4) min afgelost, enz., waarna het totaal ƒ920,2 (840.6) min bedraagt. Aan interest is 48.98 (42.58) min ontvangen en 40.75 <34.53) min betaald, zodat de bate ƒ8.22 (8,04) min bedroeg. Provisie bedroeg 2.5 (2.63) min, dividend deelnemingen ƒ0.82 (0.82) min. tegen algemene kosten "36 (2.93) min. dienst pandbrieven (9 (2,56) min, afschrijving ƒ0.25 min de winst was ƒ6.05 (6) min. Voor gesteld wordt 72 (72) dividend per aan deel van 1000 met 20*/« storting. De open reserves stijgen met ƒ1,75 min tot ƒ32,1 min. De vraag nam af. in het begin kwam deze ook van bouwers die niet ver kochte woningen zelf gingen exploiteren, waarbij bleek dat deze soms zeer vlot verhuurd werden tegen evenredige huur. Werving boekt resultaten DEN KAAG De verhouding publiekpolitie staat meer dan ooit in de belangstelling. In Amsterdam en Den Haag is men druk bezig de standpunten te bepalen en bruggen ertussen te slaan. Zeer ver op de achtergrond werkt een man die zich een dagtaak op dit gebied heeft verworven, namelijk de heer C. E. Dekker, voorheen inspecteur bij de Haagse politie en nu sinds ruim een helf jaar wervings-adviseur bij het Ministerie van Binnenlandse zaken. Zijn taak is het de verstandhouding tussen publiek en politie te verbeteren en daar door de aantrekking van nieuwe krachten te stimuleren. Hij steunt de activitei ten van rijks- en gemeentepolitie en gaat er daarbij vanuit dat een betere kennismaking met het politie-apparaat, de veelzijdige taken van de politieman, zijn goede opleiding en de strenge selectie groter waardering tengevolge zal hebben. Een onlangs gehouden beknopte en quête heeft eveneens in die richting gewezen. Afgezien van de normale rancune bij verbaliserend optreden, heeft men over het algemeen geen ho ge dunk van het niveau en het vak manschap van de politieman. Andere antwoorden brachten aan het licht, dat men ook weinig van de politietaak af- De mogelijkheid zeventienjarigen voor de politietaak aan te trekken, die in 1962 geopend werd, had tot gevolg dat de wer ving op een geheel andere leest geschoeid moest worden. Voorheen had men steeds personen gehad die reeds een andere baan achter de rug hadden (en daar soms in mislukt waren). Zij solliciteer den bij de politie om een zekerder be staan te krijgen. Hun scholing was van vrij gering niveau en moest door cursus sen bijgehaald worden. Hun animo voor het vak was eveneens vaak vrij gering, aangezien de voet- en fietssurveillanee het niet erg aantrekkelijk maakten. De maatschappij was nog niet zo gecompli ceerd dat zij een hoge algemene ontwik keling vereiste. Ondanks de grote veranderingen in maatschappij en politietaak heeft het pu bliek veelal nog dit beeld van de heden daagse politieman. Als een jongeman bij de politie solliciteert, dan wordt dit door zijn ouders soms jammer van zijn di ploma's gevonden. Vooral bij het aantrek- van mulo-scholieren is het zeer be langrijk geworden het beeld van de mo derne politieman juist te schilderen. Met diaseries, institutionele adverten- es en radiopraatjes is men hier reeds druk aan bezig. De leus „Het is maar goed dat er politie is" wordt er op veler lei manieren by het publiek ingehamerd. Men wordt er met de neus opgedrukt dat het vervelende voet-, en fietssurveil- leren grotendeels vervangen is door de motor en auto. Niet alleen heeft het po litievak hierdoor een sterk technische in slag gekregen, het brengt de geünifor meerde man bovendien meer afwisseling, grotere ervaring en het verplicht hem zich tot vrij grote hoogte te ontwikkelen om alle situaties aan te kunnen. STATUS Dat de „werving" met sijn activiteiten de spijker nagenoeg op zijn kop heeft geslagen, biykt ui tde aanmeldlngscUfers. Na 1963 Is het bergopwaarts gegaan. Van daag de dag worden het verloop door pensionering, vertrek en het tekort door uitbreiding van de plaatselijke korpsen, goed opgevangen. Men heeft goede hoop de Indruk die het publiek heeft nog ver der te wijzigen, zodat de achterstand nog meer ingelopen kan worden. De status wordt verbeterd. Een moeilijk punt is ongetwijfeld de meningsvorming omtrent de Jonge agentjes". Hun aanmelding is weliswaar grotendeels het gevolg van een verande rende maening over het politiewerk en de politieman, of zij aan die denkbeelden van het publiek beantwoorden, blijft een voorlopig open vraag. Psychologische tes ten en opleidingen op hoog niveau kun nen hun jeugdigheid en gebrek aan le venservaring niet wegcijferen. Interessant is de mening van enkele mentoren: Bij de uitvoerende- of surveillance dienst moeten de aspiranten vaak sterk afgeremd worden. Ze bestrij den 'Ie misdaad zonder aanzien des persoons. Sommige mentoren vrezen dat daardoor verzet wordt uitgelokt. Het spelelement is nog te groot. Voor al in spanningssituatdes blijkt het jong-zijn (tutoyeren?). Aangeraden wordt vaak van mentor te verwisse len en vooral niet de militaire dienst voor de jeugdigen af te schaffen. Om meer mensenkennis op te doen zou den ze eerst meer in de buitenwijken moeten dienstdoen. Bij de afdelingen voor bijzondere wet ten en de recherche vindt men de aan wezige intelligentie bij de nieuwkomers bijzonder groot. Wat ze aan ervaring mis sen compenseren ze door hersens en hou ding. De werving van 17-jarigen is goed. Er zal echter de grootste aandacht aan de begeleiding moeten worden besteed. Een veranderend politieapparaat moet In een sterk veranderende maatschappij jongelui zonder enige levenservaring op- lelden tot evenwichtige orde-bewaarders, adviseurs en helpers. Dat Is geen kleinig heid. Wallstreet sloot niet verward beeld NEW YORK De effectenbeurs sloot gisteren met een verward beeld. Vele goede beleggingswaarden waren zwak. doch hoogvliegers van ruimtevaart, kan toormachines en luchtvaart boekten ruime winsten. IBM steeg 10*4. Xerox 10"«. Boeing 8*®, Braniff Airways 7, Raytheon 374. Polaroid 4ft, Douglas 41-s, Boeing 3, doch een verlies van 4 voor Du Pont drukte de gemiddelden evenals 1 punt -dalingen van Am. Tel en Standard Oil of New Jersey. Ook US Steel en de drie grote autobouwers waren lager. Er waren winstnemingen na zes dagen van stijging, doch de favorieten trokken zich daarvan niet veel aan. Van de 1444 verhandelde fondsen sloten 631 hoger. 503 lager en 220 on veranderd. Er waren 121 hoogte- en 41 laagtepunten voor 1966. De index van Standard en Poor voor 500 aandelen steeg $0.03 tot $91.97. voor 425 indu striëlen $0.03 tot $98.39.25 spoorwegen 0.16 tot 52.88,50, nutsbedrijven 0,07 tot 69.96, van Ass. Press voor 60 aan delen daalde 0.6 tot 349, van Dow Jones voor 30 industriëlen, 3.34 tot 942,42 punten. Nederlandsche Handel-Maatschafjpij De Twentsche Bank} LEIDEN PIANO TRANSPORTEN JAN VAN DUUREN Middelstegracht 36 Leiden - TeL 25468 ZELFSTANDIGE HUISHOUDELIJKE WERKKRING Wij vragen een meisje die gewend is geheel zelfstandig huishoudelijk werk te verrichten. 5-daagse werkweek. WARNECKE Haarlemmerstraat 158 Leiden. Tel. 01710-33983. Zit- en slaapkamer aangeboden aan dame of oud-verpleegster, die gene gen is oude dame te ver zorgen (invalide,! geen bed- patiënte). Brieven aan: A. Ouwerkerk Oude Vest 215. Tel. 21525. vraagt een vrl. kracht voor kantinewerkzaamheden Werktijden van 9.00 tot 16.00 uur. Mondelinge sollicitaties van maandag t/m vrijdag tussen 9.00 en 17.00 uur bij ons kantoor Breestraat 81, Leiden. Telefoon (01710) 25544. Op onze kantoren kan geplaatst worden EEN KANTOORBEDIENDE (m. of v.) met grote accuratesse en belangstelling voor sta tistisch werk. Administratieve erwaring gewenst Tenminste MULO-opleiding. Leeftijd 18-25 jaar. Gunstige voorwaarden overeenkomstig met op leiding en bekwaamheden. Sollicitaties, schriftelijk of persoonlijk te richten aan Leidsche Wolspinnerij N.V. Afd. Secretariaat Zoeterwoudseweg 3, LEIDEN. Ook morgen brengen de Koeriers iveer veel nieuw* J. J. Krantz Zn. N.V. vraagt voor verschillende afdelingen: mannelijk en vrouwelijk PERSONEEL Aanmelden: 's middags Langegracht 7. RADIO TELEVISIE DRAAGBARE RADIO'S reeds vanaf 85.00 De gehele serie Philips portable radios is voorradig bij de unieke speciaalzaak. ligtvoet- gangetje GANGETJE 12 Telefoon 01710-40941 - Leiden. TOI 30 APRIL leg het aan wie U op de bon rilt zetten. (De bon staat elders in deze krant) >llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllll||||||||||||ililllll|j|||||||||[||||0

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 13