HONDERD JAAR IN ZAND, ZON EN ZEE Willem Hendrik en zijn bruid droomden fantastische droom Pioniersdrift ii- -fs Lekasin appenbeck, de man die iioordwijks roem tot ver iver de grenzen bezong Dankbaar Huilende burgemeester zag zijn visioen werkelijkheid worden „Leen. hier moet je maar gaan beginnen" Oud-Noordwijk Hoch Pieter Bedijn JlEUWE LEIDSE COURANT ZATERDAG 9 APRIL 1966 j (Van een onzer redacteuren) NOORDWIJK Met een poot vreugdevuur op het strand is vandaag de viering van honderd jaar badplaats in gezet. Feestverlichting en ver sieringen maken IS'oordivijk dit seizoen nog eens zo mooi en een lange reeks aantrekkelijke evenementen geeft uiting aan de blijdschap om een ontwik- keling. die Noordwijk aan Zee van een bescheiden vissersdorp- ie deed uitgroeien tot een va- i kantie-oord met wereldfaam. De eerste stoot in deze rich- Itmg is indertiid gegeven door drie doorzetters, 'die een hom mage u aard ziin: Willem Hen drik van Koniinenhurp. burge meester C. Pické en Heinrich Tappenbei-1;. Op deze pagina kunt u lezen van hun pioniers- drift, die hen tijd. geld en ge zondheid deed opofferen om Voorrhvijk het karakter te ge- 'ren dat bepalend zou zijn voor ri'in toekomst. rrote man van het Hveede stadium Heinrich Tappenbeck, die in 1887 met zijn gezin van Wijk aan —Zee naar Noordwijk kwam en hier de ontwikkeling- van de badplaats j krachtige stimulansen gaf- -jvu (Van i onzer redacteuren) NOORDWIJK AAN ZEE Dat Noordwijk dit jaar zijn eeuwfeest als badplaats kan vieren, is in de eerste plaats te danken aan Willem Hen drik van Konijnenburg, die koud 25 jaar oud honderd jaar geleden uit Scheveningen de eerste badkoetsjes haalde om hier het badbedrijf ingang te doen vinden. De Noordwijkse pissers, lachten, maar Willem en zijn jonge bruid Johanna Antonetta van Dijk hadden al lang uitgerekend, dat één overnachting van een badgast in hun pas gekochte logement „De vergulde Waegen" hun meer opleverde dan een kroegvolle avond neutjes pikkende vissers. En dus zetten ze door. Zij zagen wat nog geen Noordwijker in die da gen voor ogen stond: een dichtbe volkt strand, honderden hotel- en pen siongasten, een welvarend Noordwijk, dat tot over de grenzen bekendheid genoot. De gesloten dorpsgemeenschap stond echter sceptisch tegenover deze droom en het visioen van Willem en Johanna verloor aan helderheid, ïeer hun gasten klaagden over schimpscheuten van de dorpsjeugd en stilzwijgende afweer van de ouderen, die aan indringers geen behoefte ble ken te hebben. Eerste badman Johanna en de pas in Noordwijk aangekomen burgemeester Pické hebben de gasten getroost en haar man zoveel moed ingesproken, dat hij besloot toch maar een badknecht aan te stellen, de 28-jarige Pieter Bedijn. Met deze eerste Noordwijkse badman had Willem van Konijnen burg een uitstekende keus gedaan. Be scheiden en hulpvaardig won hij de harten van alle gasten en bij zijn veertigjarig jubileum' kwamen van over de hele wereld gelukwensen voor hem binnen. „Hoch Pieter Bedijn," de snelle en zekere pijnverdrijver \(Van een onzer redacteuren) tiOORDWIJK AAN ZEE Was em Hendrik van Konijnenburg \grondlegger van het badbedrijf en rgemeester Pické de stichter van j badplaats, de man die de groot- stoot tot de verdere ontwikke- heeft gegeven was Heinrich naar de mythe wil te uit Duitsland naar Nederland n, waar hij na een misluk- Wijk aan Zee in Noordwijk Zee een machtig hotelbed-rijf ïtte en de badplaats tot ver over fgrenzen bekendheid verschafte. heer Tappenbeck kocht voor i zacht prijsje hotel Huis ter Duin zes hectare grond. Zonder di^re en kon hij daarmee niet veel be ien en daarom zette hij een re- (necampagne op touw die moder- public-relations-officers hem niet en kunnen verbeteren. Zijn ver- argumenten voor Noordwijk aan waren: het strand is er breed, tniet door afvoerkanalen verontrei- jde zee is er altyd fris en leven- en de weelderig groene duinen 'onen een ongekende afwisseling. HONGAARSE )EL spoedig werden de eerste zee 's verhuurd en moest Huis ter i worden uitgebreid. In de zomer 1895 was het aantal badgasten aelijk al tot driehonderd gestegen, idag 13 augustus van dat jaar 'elkomde de heer Tappenbeck in ter Duin een Oostenrijkse vor- Jijke familie (ze had dertien ka- besproken) en het volgende jaar vertoefde in Noordwijk de bloem van de Hongaarse adel. Eén van de Hongaarse gravinnen bezorgde de Noordwijkse jeugd een verrassing door haar een middag vrij draaien in de mallemolen od de kermis te bezorgen. In 1897 zag Noordwijk behalve veel Duitsers gasten binnen zijn grenzen uit Odessa, Calcutta, Hongarije, Wenen, Glasgow en Bradford. In hetzelfde jaar werd op instignatie van de gemeente secretaris de VVV opgericht, naar Duits voorbeeld. En het jaar daarop ging met de talrijke ba ders ook de baddienst vooruit. Er werden twee badvrouwen aange steld. Driemaal per dag bepaal de men met behulp van een ther mometer de warmtegraad van de zee en kondigde de temperatuur aan op een bord aan het strand, waarop tevens windrichting en waterstand bij eb en vloed wer den vermeld. Al spoedig stelde men vervolgens een reddlngsvlet ten dienste der baders, onder lei ding van badschipper Engel Vink. Steeds meer hotels en pensions werden gebouwd. De ontwikkeling daarvan is voornamelijk te danken aan Heinrich Tappenbeck. die be langstellenden de weg tot een goede en praktische exploitatie wees en al tijd als raadgever klaarstond. Helaas verging het hem evenals burgemeester Pické. Hij had zich kennelijk te veel ingespannen voor zijn hotelbedrijf en voor Noordwijk. Twee jaar lang verbleef hij in het buitenland om herstel van zijn ge zondheid te zoeken, maar het mocht niet baten. Op 1 september overleed hij op zeventigjarige leeftijd te Wiesbaden. ten zakken bleven vooralsnog zon derlingen heten, maar aan hun komst was men .gewend en ze wer den met al hun eigenaardigheden door de Noordwijkers aanvaard. Het grand-hotel Huis ter Duin dat kan worden be schouwd ais het centrum dat in eerste instantie voor de be kendheid ruin Noordwijk in het buitenland heeft gezorgd. Van hieruit legde pionier Hein rich Tappenbeck contacten met voorname buitenlandse fami lies, die Noordwijk begonnen te ontdekken als een badplaats van allure. Hoewel het hotel van de Zwolsmangroep zwaait sinds enige tijd deel uitmaakt nog altijd een Tappenbeck er ais directeur de scepter. NOORDWIJK Met hun onvermoei de activiteiten hebben Van Konij nenburg, Pické en Tappenbeck een ontwikkeling ingeluid, die de dood steek voor Noordwijk als vissers plaats zou worden. Moet men dat betreuren? Nee! VEKER, men kan met nostalgie den- ken aan het intieme oude Noord wijk, aan de in de beschutting van de duinen neerhurkende vissers huisjes, romantisch en vreedzaam, een oase van rust, een paradijs voor dichter en schilder. geparkeerde auto's tot stegen ver nauwde straten en het mierenhoop- strand, dan gaan de gedachten in Van 500 naar 1.000.000 NOORDWIJK Nog ge ruime tijd na 1866 waren de badgasten op de vingers van twee hamden te tellen. Pas in 1896 kwam het aantal in de buurt van de 500. Daarna ging het geleidelijk aan crescendo: 1898 - 906, 1900 - 1500, 1906 - 3740, 1910 - 5825, 1917 - 9963, 1922 - 10120, 1927 - 10370. Na de oorlog kwam het mas sale toerisme op gang, waar door de aantallen een heel an der karakter kregen. Vorig seizoen bijvoorbeeld kwamen er ruim 1.000.000 mensen zich in Noordwijk ontspannen. zo schalde het over het met vlaggen en erebogen versierde strand en Pie ter zwaaide nu een tikkeltje verle gen naar de honderden met wie hij zo vaak gezellig babbelde over het weer, de zee en over alles wat een vakantievierende vreemdeling interes- Maar zover was het bij het pril le begin van het badleven nog lang niet. En toch werden langza merhand de eerste successen ge boekt. De secondanten en de oude re leerlingen van het defitge insti tuut Schreuders begonnen af en toe een duik in het zulte nat te nemen en hun goede voorbeeld werd. niet land daarna gevolgd door de Ier ar pi van 't Voorhoutse seminarie Hagge veld. Willen Hendrik kocht er ééft paar badkoetsjes bij en voor de be zoekers uit de omliggende steden schafte hij zich badstoelen aan. Het ging goed. „De vergulde Wae gen" werd al te klein. Willem Hen drik kocht enkele malen enige stuk jes grond van de gemeente om zijn logement te kunnen uitbreiden. Het badbedrijf begon te draaien. De bad gasten, die zich naakt en wel uit de koetsjes in de woelige Noordzee lie— -riawy' m 'rid (Van een onzer redacteuren) NOORDWIJK AAN ZEE „Leen, hier moet je maar begin nen; zoek jij maar volk op met kruiwagens en schoppen, en schep de duintoppen tot die paal daar gelijk tot een weg". Zo sprak de dit jaar honderd jaar geleden naa Noordwijk gekomen burgemees ter C. Pické in maart 1883 tot de stevig gebouwde straatmaker Leenden Steenvoorden (38) en zo ontstonden de Koningin Astrid- boulevard en een aantal wegen door de binnenduinenwaaraan villa's zouden kunnen worden ge bouwd. Kan Willem Hendrik van Konijnen burg als de grondlegger van het badbedrijf worden beschouwd, de stichter van de badplaats is zon der twijfel burgemeester Pické, die geld, tijd en gezondheid heeft opgeofferd om het armelijke vis sersdorpje Noordwijk om te toveren tot een welvarend toeristencentrum. In eigen luind piCKé ZAG in, dat de gemeente Noordwijk met exploitatie van de duingronden zeer gebaat zou zijn en om prijsopdrijving en speculatie te voorkomen, beijverde hij zich de zaak in handen van het gemeen tebestuur te houden. De gemeenteraad ging met het plan tot aankoop van de duinen van het rijk akkoord, maar niet dan nadat de burgemeester zich per soonlijk voor alle schade die uit de transactie zou kunnen voortvloeien, had garant gesteld. Zo kon de ontwikkeling der bad plaats ter hand worden genomen. Een Bussemse tuinarchitect ont wierp een fraai plan, dat onder meer omvatte de aanleg van duin wegen, een weide met rustieke brug, een hertenkamp, een bad huis en hotels. Verbindingen JLJAAR WAT is een badplaats zon der goede verbindingen? De ont sluiting van Noordwijk werd één van Pické's grootste problemen. Eerst werd het geprobeerd met een paardentram Noordwijk-Pietgij- zenburg, maar nog voor de dienst kon starten, bleek al. dat de exploi tatiekosten veel te hoog lagen. Een volgende poging betrof een stoomtrambaan over hetzelfde tra ject. De raad had al vergunning verleend voor het leggen van rails toen bleek, dat de directeur-gene- Hommage icaard De heer C. L. W. Pické, de eigenlijke stichter van de bad plaats, die van 1866 tot 1885 burgemeester van Noordwijk was en tal van activiteiten ont plooide ten bate van de gro tendeels arme bevolking. raai van de Hollandsche Spoorweg maatschappij zich niet met de plan nen kon verenigen. Ten einde raad werd vervolgens de lijn Noordwijk aan ZeeKatwijk aan den Rijn ont worpen met een aansluiting op Rijnsburg. Gedenkteken FfURGEMEESTER Pické heeft in Noordwijk een gedenkteken ge kregen en dat heeft hij ruimschoots verdiend. Hij behartigde de belan gen van zijn gemeente met meer zorg en met meer vooruitziende blik dan iemand van hem mocht verwachten. Niet alleen komt hem de eer toe de krachtigste stoot tot de stichting van de badplaats te hebben gege ven, op zijn naam staan ook de stichting van de werkinrichting tot leniging der armoede door werk verschaffing, de oprichting van een petroleumgasfabriek aan de West- einderbrug, de stichting van een mulo-school, de oprichting van de spaarbank voor Noordwijk en om streken en de in invoering van een stoombootdienst op Leiden en Am sterdam. !b eldoener JJE NOORDWIJKSE bevolking be schouwde Pické als haar weldoe ner. Bij zijn 25-jarig huwelijks feest werd een tuinfeest aangericht, dat tot diep in de nacht duurde en waarop een hoogtepunt was de zang van de meisjes van de Noord wijkse breischool. Juist toen de idealen van burge meester Pické (een badhotel en een stoomtrambaan) op het punt stonden te worden verwezenlijkt bleek, dat hij teveel van zijn toch al met sterke lichaam had ge vergd. Toen de tramweg feeste lijk werd geopend, kon hij al niet meer. Hij zat in een rolstoel voor het raam toen de eerste trein de feesttrein, langs zijn huis lawaaide. De burgemeester kon zijn ontroe ring niet bedwingen. Hij barstte in tranen uit. Een paar weken later stierf de stich ter van de badplaats Noordwijk, nog maar nauwelijks 51 jaar. Noordwijk omstreeks de tijd, dat Van Konijnenburg en zijn vrouw een begin maakten met het bad- De eerste Noordwijkse bad meester Bedijn, aangesteld door initiatiefnemer Willem Hen drik van Konijnenburg. Hij staat bij één van de vier koets jes die honderd jaar geleden door Van Konijnenburg uit Scheveningen werden gehaald. De baders werden ermee zee in gereden, waarna zy naakt in het water sprongen. Er is na melijk een periode geweest waarin het baden met een bad pak aan zeer schadelijk werd geacht. Gezien de omvang van de badkostuums in die dagen was het gevaar van wegzinken inderdaad niet denkbeeldig. niers met enig feestgedruis te her denken. Men moet immers vrezen, dat valse romantiek zich van het Noordwijkse vissersdorp-verleden heeft meester gemaakt. De ge schiedschrijvers spreken andere taal. WAAR besteedden de Noordwijkse predikanten een deel van hun tijd mee luttele jaren voordat Van Ko nijnenburg, Pické en Tappenbeck 'n nieuwe koers uitzetten? Zij schreven ingezonden stukken naar de dagbla den om te bedelen voor de noodlij dende vissersgemeenschap en be stookten de minister met brieven om hem te bewegen stukjes duingrond af te staan tot teling van aardap pelen en groente door de armen, on der wie vooral de vissersweduwen moesten worden gerekend. PN EEN oud-visser vertelde ons: „We hadden op die schuiten één kooi voor drie man en soms slie pen we bovenop de haring. Van de drie zeekaken die je per dag kreeg, bewaarde je er steeds één voor thuis, want daar zaten ze vaak te verroesten van de honger. Als je een beetje lange reis maakte, stonk het drinkwater aan boord zo, dat de kok er een gloeiende pook in moest houden voordat hij er thee van kon gaan zetten. Het was dan gewoon draderig". TT"OM DAAR nu eens om. Men mag als Noordwijker nog zo'n beschei den baantje hebben met een even bescheiden salaris, met het verhu ren van zijn huis of het houden van slapers kan een ieder een ze kere welstand bereiken. En dan praten we nog niet eens van de middenstanders en de houders van seizoenbedrijven, die van de vijfen twintig miljoen gulden die de bad gasten elke zomer weer in Noord wijk uitgegeven een wel zeer vor stelijk graantje meepikken. Nee. dankbaarheid mag overheersen bij dit honderdjarig jubileum. Ruim 600 geslaagden verkeersexa men NOORDWIJK Van de 641 jongen* en meisjes die verkeersexamen hebben afgelegd, zijn er 626 geslaagd, van wie 86 met lof. Sinds inspecteur P. Verhoef in 1951 dc stoot gaf tot de invoering van het verkeersonderrlcht op de Noordwijk - scholen hebben meer dan zesdhlzend jongelui het diploma behaald. Wethouder P. den Otter deelde dit gistermiddag me« bij dc diploma-uitreiking in Lido. De namen van de gestaag Willir lint naschool, klas 6A: geslaagd 28( niet „tor*: Annet--Brinkgrcve. Hermiettt GderMnBOaYvon Komtnerllflg. Jan Korbee. Willem Dijkcma en Johanna Pas- schier. Klas A cn B: 37 deelnemers, allen, ge slaagd, met ..lof": Paula Hegeman en Mar- reken, i I. - - deelnemers. allen geslaagd. Klas 6B: 28 deelnemers, allen geslaagd, 8 ■et lof. t.w. Antonia Bakker. Cornelia van sr Weljden. Maria de Barbansom, Johanna Steenvoorden. Jeanette van Tulder. Lidwina Bom. Alberta de Haas en Christina de Zwart. Klas SA: 31 deelnemers, 30 geslaagd, met „lof": Plony de Haas. Klas 5B: 34 deelnemers, allen geslaagd R.K. Jongensschool, klas 6A: 30 deelne mers. allen geslaagd. Klas GB: 26 deelnemers, allen geslaagd, mot „lof" 7: t.w. Martlnus van Bohemen, Jo in Oosten. Bartholomeus Alkema- Klas 5A: 39 deelnemers. 37 geslaagd, 7 met „lof" t.w.: Gerardus Janson. Johannes Steen- "sn. Paulus van Oosten, Albertus Sal- Gerardus van den Nieuwendijk. Ru- dolfus Zonneveld en Johannes v. d. Graaf. ~~jj I deelnemers. 32 geslaagden. „lof" t.w.Hans Koomen. Alfons Verhaege en Jan Janson. Openbare school, klas 6: 22 deelnemen, illen geslaagd. 3 met „lor1 t.w.: Saskla de Waal. Mary van der Loo en Covert de Roos. Klas 5: 31 deelnemers. 30 geslaagd, van 6 met ..lof' t.w.: Maarten Merkeibach, Rudolf Romijn. Johnny Vesseur, Kees Broek hof. Jaap van den Berg en Fulco Baas. "-hooi met de Bijbel, klas 6: 30 deelne- s. allen geslaagd. 7 met „lof t.w.: Net- van der Wiel. Catharina Plokker. Hen- a Plug. Anthonius van Asten. GHsber- Houwaart. Willem van der Niet, Jo- Klas 5: 30 deelnemers. 29 geslaagd. Dr. J. Th. de Vlsserschool, klas 6: 29 deel- temers alleen geslaagd, met lof 4 t.w.: Ka- el Bulk, Johannes Barnhoorn. Margaretha loos on Johanna Admiraal. Klas 5: 23 deelnemers, 21 geslaagden, van beth Verloop en Jan Hoek. Klas 5: 29 deelnemers. 27 geslaagd. 3 met „lof t.w.: Peter Ooms. Alida Lindhout *a Coby Klinkenberg. 1 Chr. Konlngschool, klas 5A: 44 deelnemers allen geslaagd. 12 met „lof" t.w.: Margaretha' Zwarts, Johanna Bresser. Brigitta van der Stap. Leonardus Kooien. Nicoletta Vink, Jo hannes Schelvis, Johanna Baas, Maarten van Kempen Aad Oostveen. Maria Beuk. Corne- v«n Kan cn Petrus Selhorst. Klas 5B: 16 deelnemers, 14 geslaagden, van wie 1 met „lof t.w.: Gerard Janson geslaagd n,elsJeï: 9 deelnemers, allen gesïaag(len0°l Jon*cns: 13 d«*lnemers. 11 .7 A'n 1® P°"t<lesehool te slaagde voor het politic-diploma HIJ Is Inmiddels In korps n het Noordwijkse politie- Voorzichtig aan De nieuwste badmode anno 1900

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 21