Nieuwe Leidlse Counramt PAASDRUKTE VIEL GISTEREN MEE Passagiersschip in lichterlaaie PAASFEEST assagiers na cwartier al in reddingboten Goed weer met Pasen YS-troepen in Europa verminderd Politie paraat voor toeristenstroom Soetan Sjahrir overleden ENGELAND: GEWELD TEGEN RHODESIË Alleen Utrecht was volgeboekt Welk dier doodt al die schapen in Monster? Koffiemelk 7 cent duurder Commentaren Zaterdag 9 april 1966, 54ste jaargang Irec^w: F. DIEMER loofdredacteur: Or. E. OlEMEt CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD mStrnn»r»%ti<k m ghtbWvMt n««|*i W®r« m togh»n*po«t I" VOLWAARDIG ELEKTRONISCH BOOT Orgel- en Pianohandel Kerkstraat 228 Bodegraven Telefoon 01726-2541. Vraagt brochure. KEUZE UIT VELE MERKEN. KET leven is werkelijker en duurzamer gebleken dan de dood. Dat mag ook dit jaar het Paasfeest betekenen. Dat lezen wij in het ;ezin uit de Bijbel, morgen wordt het ons verkondigd in de kerk. en ook de krant die over zoveel dingen schrijft, behoeft hiervan niet te EWijgen. Waarom zou zij, bij alle nieuws, de lezer het allerbelangrijkste jeuws onthouden? Het vormt trouwens de achtergrond van zoveel nder nieuws dat de lezer in de krant terugvindt. Dat wil zeggen: heel wat van dat andere nieuws verliest veel van zijn verschrikking wanneer het tegen de achtergrond van het Paasnieuws wordt ge- Ook nu nog waart de dood om ons heen en zijn volken in worste ling gewikkeld. Het is alles een beeld van menselijk tekort en van lenselijke onvolkomenheid. Maar alles is ook betrekkelijk. De over winning op de dood is al behaald en wat de dood thans nog aan over winningen behaalt, zijn achterhoedegevechten, al kunnen ook daarbij le verliezen nog smartelijk zijn. Morgen mogen we weer blij en beschaamd staan bij een open graf. Iet leven is ons gegeven. SLECHTS ENKELE DODEN HIAMI, FLORIDA Sedert gis- achtend staat het 12.812 brt me- -*de Noorse luxe-passagiersschip ing Princess in de Caraïbische wa- en tussen Cuba en Haïti in lichter- Er zyn 490 passagiers en leden de bemanning gered. In totaal en er 497 opvarenden. Er zouden doden zyn, één van be ing werd gisteravond nog ver- Jisteravond brandde de Viking [■incess hevig midscheeps, de dekken de boeg begonnen om te krullen. reddingploeg van de Amerikaan- kustwacht heeft het achterste ge- Ite van het schip nog afgezocht r men vond toen geen overleven- Volgens de berichten is het schip Ir ordelijk verlaten, let Amerikaanse slagschip Raleigh en (Amerikaanse mijnenveger Salish la- toen bij het brandende wrak en be- het vuur. met kunstmatige klimaat, en tempera tuurregeling. Er waren twee zwembaden aan boord. Uit later ontvangen berichten blijkt, dat alle geredden aan boord van het Duitse schip Cape Norte zijn gegaan. Volgens berichten van dit schip maakten zij het gisteravond allen goed. Kapitein Walter Karnatz van de Cape Norte sein de, dat hij op weg was naar de Ameri kaanse basis Guantanamo. Voor zover bekend waren alle passa- ers Amerikanen. Later werd bericht ontvangen dat ook de eerste en tweede stuurman zijn gered. Aan boord bevond zich de heer Lucien B. Smith met zijn w en twee dochters. De heer Smith is in 1912 geboren, acht maanden nadat zijn moeder was gered bü de ondergang de Titanic. Zijn vader is met de Ti tanic omgekomen. Verwarring [enblikkelijk na het noodsein het /erkeer was erg verwarrend, men eerst, dat het Liberiaanse tankschip 'igator in brand stond, later bleek dat avigator de Viking Princess te hulp le heeft de Amerikaanse marine irpedobootjagers Wilkinson en Owens e mijnenveger Salish naar de plaats de ramp gezonden. Als positie van randende Viking Princess was opge- in ongeveer zeventig mijl, dus 120 ki lter ten zuid-zuidoosten van de Ame- ïse marinebasis Guantanamo. schipbreukelingen zijn allen naar marinebasis gebracht. Het was de •ling dat zij van daar per vliegtuig Kingston op Jamaica of naar Miara» Hulde to passagiers zijn vol lof over het doel- lend optreden van de bemanning. Zü lelden dat zü slechts een kwartier len hoeven te wachten om in de red- boten te kunnen gaan. Kapitein Otto resen werd bü aankomst in Guanta- lo door vele overlevenden die nog yama waren toegejuicht, brand brak uit in de machinekamer. Viking Princess onder weg was naar Qi na een bezoek aan Curacao. Een eerste schepen, die hulp kon bieden het Duitse vrachtschip Cape Norte. 376 overlevenden en één dode opnam. Liberiaanse tankschip Navigator. Tan men door de radio-verwarring had aangenomen dat het in brand d, heeft tachtig overlevenden aan d genomen. Dertien anderen konden boord van het Formosaanse schip ngking Victory 13 komen. Ook een van de Amerikaanse kustwacht is het reddingswerk in actie gekomen, irst zün 135 leden van de bemanning boord gebleven om het vuur te den. Maar ook zü moesten later bet verlaten, ustwachtvliegtuigen cirkelen boven brandende wrak. dat langzaam ai- 't. Ongeveer vüf uur na het eerste Isein meldde een marinevliegtuig dat en de Viking Princess vloog, dat de ld niet meer te bedwingen scheen, eerste noodsein werd gegeven minuten voor acht 's ochtend*. Telefoon 31441 (Van onze weerkundige medewerker.) DE BILT Tijdens de paasdagen zullen de temperaturen aan de hoge kant blijven. In het kustgebied maxima van 11 tot 14 graden, in het binnenland boven 15 graden. In de komende avond en nacht passeert een regenfront, dat vanmorgen West-Frankrijk bereikte. Er blijft zowel zondag als maandag zachte en vochtige lucht binnenstro men met af en toe zonnigt perioden. Tijdens deze opklaringen zal het weer een voorjaarsachtig karakter hebben. Vergeleken met de voorafgaande drie jaar. toen het veel te koud bleef met de paasdagen, m-ogen wij van gunstig paasweer spreken. Voor tijdelijk WASHINGTON De VS zullen in de komende maanden hun militaire kracht in Europa tijdelijk zien dalen door het terugroepen van ongeveer vijftienduizend militaire specialisten. Dit werd donderdag in officiële Ame rikaanse kringen verklaard. Hierdoor zal het huidige aantal Amerikaanse militairen in Europa, ongeveer 225.000, dalen tot ongeveer 210.000 man. De maatregel zal echter geen betrekking hebben op belang- rijlkse geveohtseenheden. Wat is de bedoeling, dat de huidiige getalsterk te tegen het einde van dit jaar weer bereikit zal zijn. De nieuwe gerepatri eerde specialisten ztil'len dienen om in de VS nieuwe eenheden te vor men, die als gevolg van de oorlog in Vietnam in het leven zijn geroe- Abonnementsprijzen p.v 3,75, p.kw. 11,30 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 UTRECHT/DEN HAAG Hoe wel algemeen werd verwacht dat de grote stroom buitenlandse toeristen eerst vandaag goed zou loskomen was het gisteren op diverse grens- kantoren al heel wat drukker dan normaal. Bij de Keulse barrière was het druk, by Vaals is de gehele dag een gestadige stroom toeristen bin nengekomen. Bij Glanerbrug en Nieuwerschans passeerden veel De nen en Zweden. By Bergh, het vroe gere Elten, de grootsite grenspost van Europa, stonden de auto's in ryen van drie, later op de dag in ryen Op sommige punten begon het al met een regelmaat van zestig doorlatingen per minuut. Toch was de indruk dat tot gister middag de drukte minder was dan men verwacht had. De WV-kantoren had den nog geen grote hotelzoekende massa's te verwerken, in de grote ste den was nog hotellogies beschikbaar. In Rotterdam waren gisterochtend zelfs nog 500 hotelbedden vrii. ONVERWACHT In Utrecht echter was de drukte onver wacht groot. Alle hotels en pensions, ook de omgeving van de stad, zaten eivol, de noodadressen waarover de WV be schikt zijn alle uitgeput en men moest ;n beroep doen op particulieren. De te Utrecht neergestreken buiten landse gasten waren voor het merendeel Duitsers. Daarnaast zün veel Fransen Engelsen naar het centrum van Neder land gekomen. De verkeerswegen hebben gisteren de invasie goed kunnen verwerken al kwam het op sommige punten door verschil lende oorzaken wel tot files. Op de rijks- Honderdduizenden toeristen stroomden ons land binnen om er de paasdagen door te brengen. Bij de doorlaatpost Berg, onder Zevenaar, op rijksweg 12, ston den de auto's zes rijen dik. Toch was de wachttijd niet langer dan zeven minuten, zodat er van een rustige paasinvasie gesproken kan worden. DEN HAAG Naar het A.N.P. van particuliere Indonesische zijde ver neemt, is vanochtend om half acht in het kantonnale ziekenhuis in Zürich de Indonesische oud-premier Soetan Sjahrir overleden. Voorzover bekend worden er voorberei dingen getroffen om het stoffelijk over schot naar Djakarta over te brengen waar het met staatseer ter aarde besteld zal Veersverwachting lidoostelijke wind e Bilt verwacht tot hedenavond: lalf tot zwaar bewolkt met in de octa- d nog plaatselijk mist en in de middag r en daar een bui. Tot matig of vrü fcchtige wind tussen zuidoost en oosi. •elfde temperaturen als gisteren of iets !«•- DINSDAG NA PASEN (12 april) de gehele dag gesloten Fa. van Zwieten vrolijk pasen 7U/71 Spoedzitting Veiligheidsraad geboycot NEW YORK De Veiligheids raad bespreekt op het ogenblik het Britse voorstel zo nodig geweld te gebruiken om te voorkomen dat Rhodesië olie krygt aangevoerd. Te voren heeft de voorzitter van de Veiligheidsraad, de Afrikaan Keita, op ongewone wijze het Britse ver zoek om onmiddellijke bijeenroeping m de raad genegeerd. Secretaris-generaal Than! moest er in te pas komen. Deze heeft donder dag de hele da>g vergeefs getracht kontakt te krijgen met Keita om hem te delen dal de meerderheid van de raad een spoedvergadering wenste. Pas laat op de avond vond men Keita in een voornaam restaurant in New York, waar hem een memo werd over handigd. Keita, die in opperbeste stemming was. nodigde de afgezant van Thant uit met hem mee te souperen. Pas gisterochtend zocht Keita Thant op. Na dit gesprek besloot hy dan de raad yand-aaig bijeen te roe-oen. De Britten, Amerikanen en andere Westerse afgevaardigden zyn ontstemd over deze gang van zaken, die de doel treffende werking van de raad in de toe komst in gevaar kan brengen. Men heeft er geen idee van wat Keita kan hebben bezield- Het schynt dat de Afrikaanse leden boos zyn over het feit, dat het ini tiatief tot het bijeenroepen van de raad door het Britse verzoek is ontinomen. Schorsing De Griekse tanker Manuela. die naar men vermoedde, op weg was naar Beira met olie voor Rhodesië, heeft gisteravond geseind dat hy koers heeft gezet naar Rotterdam als gevolg van de tussenkomst van het Griekse ministerie van buiten landse zaken. Het Griekse ministerie voor koopvaardij heeft kapitein Paul Haritides van de Joanna voor de rest van zün leven de bevoegdheid ontnomen om als kapitein te varen. Een woordvoer der zei, dat de derde stuurman nu als ge zagvoerder zal optreden. weg tussen Den Haag en Utrecht was een der rijbanen in verband met wegherstel- lingen bij Bodegraven afgesloten met als gevolg een file van zes kilometer. Auto rijders hadden vaak een half uur nodig om dit korte flessenhalsje te passeren. Rijkswaterstaat hoopte tegen de middag het werk klaar te hebben, zodat deze rübaan weer ter beschikking zou komen. WAARSCHUWINGEN De verkeerscentrale van de rijkspolitie zendt via de zenders Hilversum I. II en II waarschuwingen uit. zodra daartoe aanleiding is. De grootste drukte ver wacht de politie tweede Paasdag. Van de centrale post van de verkeerscentrale der rijkspolitie uit zullen twee radioverslag gevers over alle drie zenders zoveel mo- gelijk op elk heel uur berichten geven de situatie op de weg. Uit België werd bericht ontvangen dat een leger van 4.500 gendarmes, twee heli copters en een observatievliegtuig zou den worden ingezet om het verkeer in goede banen te leiden. De Belgische drukte is gisteren goed begonnen: duizenden voertuigen gingen twee rijen dik de wegen op naar de Ar dennen. Ook in West-Duitsland is het overdruk op de wegen. Reeds donderdag avond waren er onafzienbare ryen auto's, voor het merendeel naar het zuiden koer- In Engeland is de Paasuittocht even eens aanleiding tot overgrote drukte. In Kent is de eerste dode gevallen: automobilist kwam in een kettingbotsing om het leven. Ook botste in Kent vakantiebus met 29 schoolmeisjes tegen een vrachtwagen. Zes meisjes moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. Voorts vervoert het internationale luchtverkeer veel toeristen. De Britse European Airways had tot en met tweede Paasdag 330.000 mensen geboekt voor 1600 vluahten. Dat is honderd vluchten meer dan anders. Ook de veerdiensten over Het Kanaal hebben extra-overtoch ten moeten inlassen. Gisteren weer zes lammeren gebeten (Van onze correspondent) s-GRAVENZANDE In Monster en omgeving zoekt men naar een schapendoder. Sinds januari werden sn wei op de'dijk langs de kust 27 schapen en lammeren doodgebe ten. Toen de eigenaar, de heer A. Vreugdenhil gisteren naar zijn die- kwam kijken, vond hij zes dood gebeten lammeren. Welk dier als het een dier is verantwordelijk is voor deze bloedige daden is niet bekend. Gisteren werd in de wei een vers spoor aangetroffen waarvan door de politie een gipsaf druk is gemaakt. De schapen staan in de wei van de DEN HAAG Het ministerie van economische zaken heeft de georgani seerde melkhandel toestemming gege- en de prüs van een liter koffiemelk et zeven cent te verhogen. Een halve liter koffiemelk mag vier cent duurder worden en een kwart liter twee cent. Van de zijde van hei ministerie is meegedeeld, dat de toe stemming is verleend op grond var de volgende kostenverhogende factoren: de nieuwe verrekenprijs voor de melk (2.5 cent), verwerkingskosten <3 cent) transport- en distributiekosten (1.5 Het ministerie en de melkhandel hebben nog steeds geen overeenstem ming bereikt over een verdere verho ging van de consumptiemelkprijs, die als gevolg van de nieuwe verreken- prijs reeds met één cent per liter is gestegen. Naar de mening van de melk handel is een verdere prijsverhoging echter dringend noodzakelijk. Dertien mensen bij brand gered ARNHEM Een gezin bestaande it man vrouw en elf kinderen is don derdag gered bij een brand die een onder en bovenhuis in de Johanna- straat te Arnhem in lichterlaaie lette. Vanuit zijn huis in de nabij gelegen Tweede Nijverheidsstraat ontdekte de heer J. van der Pol de brand, die was ontstaan op de zolderverdieping Hij spoedde zich er in allerijl heen en wist met gevaar voor eigen leven alle dertien personen .van het gezin Brug man in veiligheid te brengen De brand weer kon na enige tijd de brand be dwingen. REDDING OP HET NIPPERTJE - TWEE SCHEPEN SNEL GEZONKEN Pagina 5 niet duur wel heerlijk In de eeuwenoude waterburcht Genhoes te Oud Valkenburg krijgt de Nederlandse schilder William Halewijn een unieke tentoonstel lingsruimte voor zijn omvangrijke collectie schilderijen en tekeningen. Een uitgebreide reportage over deze moderne kasteelheer in ons Zon dagsblad- Hoe zal het gaan in Indonesië - Zie k F'ë- 11 Geen modelactie bij NS - pag. 9 Provo's zijn jonge mensen die willen leven zonder daarbij te worden gehinderd door onze ver starde maatschappij. Dat zegt de heer A. Baggeiaar, de per 1 juni be noemde algemeen secretaris van de Nederlandse Jeugd Gemeenschap op de pagina Ruimte van ons Zon dagsblad. heer W. Vreugdenhil, een zoon van de heer A. Vreugdemhil. Vele malen heeft W. Vreugdemhil de wacht gehouden, ech ter zonder resultaat De politie staat voor een volkomen radsel. De hele omgeving is al uitge kamd op zoek naar honden. Het stuk land waar de schapen in staan is geheel afgezet met blokgaas en daar. boven prikkeldraad ter hoogte van 1,25 Om niet meer schapen te verliezen heeft de heer Vreugdenhil besloten de schapen terug te halen naar zyn boer derij In 's Gravenaande. De schade voor hem bedraagt thans al 5000 gulden. De heer Waling Vreugdenhil, zeer onder de indruk, met een zojuist gevonden lam met een diepe bijt- wond in de zijde. MIDDENSTAND Het klein- en middenbedrijf xit in de hoek waar de slagen vallen. Op vele wijzen is dit in de naoorlogse jaren gebleken. Gelukkig wordt dit nu vrij algemeen erkend en worden ook maatregelen getroffen. Er staat een ontwlkkelings- en sane ringsfonds op stapel, dat nu hopelijk snel iets gaat betekenen naar voor beeld van het gelijknamige fonds voor de landbouw- Per 1 januari 1967 is een belasting verlaging in het vooruitzicht gesteld, die weliswaar niet veel meer is dan een aanpassing van de belastingtarie ven aan de ontwaarding van het geld. maar toch voor midden- en kleinbedrijf tegemoetkoming beta- Een minimum-inkomen voor de klei ne middenstander van f 120 per week is niet te verwezenlijken, al blijven nog velen er beneden. Wel zou ge dacht kunnen worden aan een aan passing van de AOW-premie aan de geldontwaarding. Voor de lagere in komens zouden de premies verlaagd moeten worden. SOLIDARITEIT Een andere zaak waarvoor de zeven middenstands- en landbouworganisa ties bij regering en parlement aan de bel getrokken hebben Is de betaling van de premie voor de Algemene Verzekering Zware Geneeskundige Risico's. De regering wil de premie voor de Algemene Kinderbijslagwet in de toekomst uit de schatkist gefinan cierd. maar de premie voor de Wet Zware Geneeskundige Risico's door het bedrijfsleven betaald hebben. Te gen deze financieringsmethode is veel aan te voeren, ook al omdat laatst genoemde premie de komende jaren fors zal uitlopen- Bijkomende bijzonderheid, die spe ciaal de kleine zelfstandige raakt, is echter, dat de premie voor de kinder bijslagwet in het verleden aftrekbaar was voor de inkomstenbelasting, wat niet het geval zal zijn met de premie voor de zware medische risico's. De organisaties vragen thans deze premie in de toekomst wèl aftrekbaar te maken- Voor deze wens hebben we begrip. Hier kan van discriminatie geen sprdke zijn. omdat de aftrek baarheid van de premie bij een volksverzekering voor ieder geldt. Zelfs zou overweging verdienen alle premies van volksverzekeringen voor loon- en inkomstenbelasting aftrek baar te maken. Hier behoeft immers geen tweede solidariteitsbijdrage geleverd te wor den via de fiscus. De solidariteit komt al voldoende tot gelding in het premiestelsel zelf. 60.000 Nog eens heeft minister Bogaers la ten weten, dat hij voor „de eerstko mende tijd" wil vasthouden aan de bouw van 60-000 woningwetwonin gen per jaar. Pas als de resultaten van het nieuwe onderzoek naar de woningbehoefte (najaar 1966) bekend zijn, zal hij be zien. of eventueel met minder dan 60.000 kan worden volstaan- Onzerzijds is al eerder betoogd, dat de woningwetbouw zijn doel in be langrijke mate voorbijschiet. De hu ren in deze sector zijn veelal te hoog voor de economisch het minst draag- krachtigen, het gevolg is dat jaar lijks duizenden woningwetwoningen worden betrokken door mensen die er, gezien de hoogte van hun inko men. niet in thuis horen. In die situatie is het domweg vast houden aan het getal 60.000. zonder tegelijk wettelijk af te dwingen dat de woningwetwoningen ook werke lijk terechtkomen bij degenen voor wie ze bestemd zijn. geen reële zaak. Veel beter is: minder woningwetwo ningen. bijvoorbeeld ..slechts" 50.000 per jaar. maar met een hogere sub sidie- dus met lagere huren, en dan gebonden aan een duidelijke inko mensgrens. imaiUHIHIIIOIIIN In Apeldoorn is de slage-r J. J. Schollen, 61 jaar, om het leven gekomen, toen hy met zijn bromfiets geen voorrang verleende aan een auto. Verleden jaar ia zijn zoon, eveneens bü een verkeeraon- geluk omgekomen

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1