droomwereld neen Buitenland Nieuwe bombardementen verwacht in Vietnam „MUSHAWARAH" Paleis in Bogor bijna gebombardeerd Afgebeten onderlip als oorlogsbuit meegenomen elke dag n fiets voor niets! li T= 7\TF,RD\r. o APRTT, 1966 VERSLAG GEVER DJAKARTA Tijdens de ■^chtige beëdiging van de leden het nieuwe, Indonesische ka- let richtte president Soekarno t over mijn hoofd naar zijn istig kijkend gehoor. „Een Ne- rlandse journalist naam en ïaam vergat hij niet heeft vanmorgen om een interview raagd", zo zei hij. „Ik vraag af, of dit, gezien de omstan- leden, noodzakelijk is. Ik heb ijd gepraat en nooit gezwegen, president van Indonesië ben ;n ópen boek". zes vice-premiers, die achter in maarschalkuniform gestoken tekarno stonden tezamen vor- len ze het zogeheten presidum èken strak voor zich uit. Zij wisten eter. Het Indonesische staatshoofd >cht in het eerste deel van zijn •spraak dan wel hebben gezegd £t hij degene is geweest, die de rijpende kabinetswijzigingen soonlijk heeft doorgevoerd for el is dit juist de wisseling van nisters, het ontbinden van de com- mistische partij, en het gevangen- jitten van de links georiënteerde, of irrupte bewindslieden zijn hem on- ïr zware druk opgedrongen. Vooral „sterke man" luitenant- |e«neraal Soeharto (45 jaar) heeft er et de regimenten van de Siliwan- - en de Diponegoro-divisie een jndeel in gehad. S| Coup, Als Soekarno zijn zin gekregen ld, was de macht van de legerlei ding al op 1 oktober van het vorig iar tot nul gereduceerd. Driekwart an deze historische dag de com munistische coup, die door de inmid- els ter dood veroordeelde luitenant - oloneel Oentoeng werd ingeluid, lislukte al na enkele uren facht hij temidden van zijn rode rienden door, terwijl Soebandrio, erie in de Revolutionaire Raad zit- ■ng had moeten nemen, zich tijde- 'jk op Sumatra had geïnstalleerd. De president wist wat de commu- isen van plan waren, ofschoon ïm onbekend was dat ook hij van --t toneel had moeten verdwijnen. e coup was een voortijdig ant- oord op de voorgenomen acties vi »n de generaals. Al op 5 oktober kn het vorig jaar hadden de ^tsten de alleenheerschappij van bekarno willen ontzenuwen. Reeds len had de machtsstrijd tussen het ger en de PKI (vier miljoen leden tel» een aanhang van zeker tien mil ten sympathiserenden) tot een dra stische ontknoping moeten komen, jeeds op die datum had de schreeu wende armoede in het land als aan- üding moeten worden gebruikt om nodige hervormingen te be- erkstelligen. Vervlakking (2) Aan de inzender, de heer Koren uit Schiedam en aan anderen die zo min derwaardig over de jeugd praten zou ik willen vragen: Wat doet u op twee de Paasdag en op alle andere 364 dagen van het jaar voor die jeugd? U zegt: liever dan een bal een dank dienst. maar hoeveel ouders geven het voorbeeld? Bij bid en dank diensten zie ik lege kerken. U kunt blijkbaar alleen uw kritiek maar op ons botvieren, maar komt u nu ook eens met opbouwende ideeën voor de dag. Heus, er zijn genoeg jongeren ..die wensen te arbeiden in de wijn gaard van hun Zender". Vergis u niet. De jeugdverenigingen moeten maar zien hoe ze de jeugd van de straat houden. Is het niet beter te dansen op tweede Paasdag, door God bijeenge bracht als christelijke jeugd, dan op die dag nietsdoend op allerlei verkeer de plaatsen rond te hangen? Dit is de mening van een 18-jarige. Schiedam J. Boer Eenzaom gevecht Met veel interesse het stuk „Een zaam gevecht voor wereld gebed" gele zen. Een prachtig initiatief, maar kan die dame uit Voorburg wel samenbid- den met Hindoes en Mohammedanen? Staat zij in wezen met haar gebed wel aan de goede kant? Als ze nu eens meebad met hen die in de Waar achtige zijn. in Zijn Zoon Jezus Christus (1 Joh. 5 verzen 20 en 21)? Ridderkerk H. Roth-Veltman Ik hou van Roxyde enige sigaret waar ik ja graag" tegen zeg. Al jarenlang. Zo vertrouwd van kwaliteit, dati ik voor geen geld een andere sou willen. Roxyraltjjd goed.' De sultan van Djokjakarta, Hc- mengkoe k'oewono IX. De komende man van Indonesië? middel van half spontane en half georganiseerde studentendemonstra ties tot het buigen van het stijve hoofd te bewegen. Het nog maar pas gereorganiseer de kabinet (21 februari) ging er na een gewiekst spel van druk en tegen- delen, druk aan. De dag voordat Soekarno ik zag nog eindelijk zwichtte, vluchtte' hij, mèt -*'• zijn vroegere vriend en adviseur Soebandrio de laatste in zulk een haast, dat hij op z'n sokken in de gereed staande helikopter klauterde naar het Merdeka-paleis in Dja karta. Het leger had namelijk ge dreigd het paleis in Bogor, waar bei de staatslieden in verbleven, te bom barderen, zo luidt althans Jiel ver- Compromis Dr. Levmena, Ambonnees en eerste vice-premier, man echter, die hele volksgroepen willen laten ver dwijnen. zijn door legereenheden bezet, ter wijl bijna alle militaire vliegtuigen gegrond zijn. Het laagste is vrij drastisch gebeurd, door het wegne- namelijk van vitale motoronder- Het nieuwe kabinet, dat thans is gevormd, moet als een voorlopig compromis tussen het staatshoofd en de legerleiding worden gezien. Het is tot stand gekomen door middel van „Mushawarah": een typisch Ja vaanse wijze van overleg, waarbij, voor de buitenwereld althans, de kool en de geit moeten worden gespaard. Er zal in de komende maanden nog heel wat „Mushawarah" worden gepleegd. En men verwacht ook nieuwe studentendemonstraties om verdere hervormingen te helpen bespoedigen. Met twee vicepre- miers, die de president nog in dit kabinet wist te krijgen, dr. Rusland Abdoelgani en dr. Leimena, is leger noch volk gelukkig. In de vorige regeringen, zo wordt er gezegd, heb ben beiden teveel verantwoordelijk heden gedragen om „niet schuldig aan de politieke en economische gang van zaken te kunnen zijn. Als men Soekarno hoort zeggen het was tijdens dezelfde beëdigings plechtigheid dat „dit kabinet niet perfect is, want er is niets per fect, behalve Allah", dan betekent dit dat het „Mushawarah" over ver dere wijzigingen al is begonnen. En als men, al dwalend over de terrei nen van het Merdeka-paleis merkt dat de Tjakrabirawo, de liefst uit het paleis, aar ik drie jaar geleden een nog op het toppunt van zijn macht balan cerende Soekarno interviewde. De corifeeën, die hem vroeger naar de ogen keken en naar de mond praat ten, waren verdwenen. De leden van het presidium en de andere mi nisters leken zioh van de lange presi dentiële redevoering weinig aan te trekken. En wat een maand geleden nog als een onvergeeflijke onbeleefd heid werd gezien, gebeurde nu. Na een kwartiertje liepen tientallen ho ge functionarissen, die zich onder het gehoor van de president bevon den, naar de koele wandelgangen om daar een sigaretje te roken. Verkeerde paard Ik stond even naast dr. Ali Sast'O- amidjojo, de voorzitter van de door Soekarno opgerichte PNI. Hij keek somber en verveeld, weigerde een woord te zeggen, en hield zich geïso leerd van de leden van het nieuwe kabinet. Ook hij is een man, die op het verkeerde paard heeft gewed, hoewel hij zich op 'l ogenblik in alle bochten kronkelt om dit ongedaan te maken. Hij was een vriend van Soebandrio en Soekarno, de leider ook van een vleugel in de PNI, die er geprononceerde, linkse ideeën op nahield. De toekomst van president Soekar no is al even onzeker. Duidelijk is dat „het met magische krachten uit geruste staatshoofd" veel van zijn aanhang verloren heeft, ook onder het volk, dat de zorgen om het naak te bestaan met het jaar heeft zien groeien. Het kreeg lessen in een fi losofisch getinte, politieke religie in plaats van rijst. Het stroomde de afgelopen maanden gedwongen naar het stadion, of het sportpaleis om ,de held van de revolutie" zijn bral- bataljons bestaande lijfwacht 'lende redevoeringen te horen afste. Droomwereld ,Op 12 maart van dit jaar stortte ïkarno's droomwereld helemaal elkaar. De ijle luchtkastelen, die als filosoof van de Indonesische edvolutie had opgebouwd, zag hij lotseling als ether vervliegen. De- ilfde Soeharto, die hem zogenaamd f hulp gekomen was, toen de com- lunisten met de steun van Soeban- rio c.s. trachtten toe te slaan, de- ilfde Soeharto ook. die hij, als gene- tal Nasution, de laan had willen ltsturen, wist hem op die dag door van de president, ontbonden is door zwaar gewapende eenheden van de militaire politie is vervan gen. dan houdt dit in dat het Indone sische staatshoofd min of meer de gevangene van bet leger is. De sterke landstrijdkrachten, die gesteund worden door de zwakke zeestrijdkrachten, hebben de luchtstrijdkrachten, die ze niet hele maal vertrouwen, zo goed als uit geschakeld. De vroegere bevelheb ber van de luchtmacht, maarschalk Omar Dani. die de coup van 1 okto ber in een dagorder heeft gesteund, zou op 't ogenblik als balling in de hoofdstad van Cambodja, Phnom Penh. verblijven. Alle luchtbases Dr. Roeslan Abdoelgani, die zich in de vorige regeringen gecompromit teerd zou hebben. Het leger doet er trouwens ook wel iets aan om dc „image" van Soekarno, die tevens premier en op perbevelhebber van de strijdkrach ten is, te schaden. Op de dag van de aankondiging van het nieuwe kabi net verscheen in de legerkrant een grote kop. die niet meer dan een uitspraak was uit de door Cindy Adams geredigeerde autobiografie van de president. „Ik houd van de maar toch 't meeste van mezelf! De zogenaamde clandestiene zen der van Bandoeng, die over heel Zuidoost-Azië te horen is, gaat nog steeds door met het spuien van an- ti-Soekamo-propaganda. Hoewel het radiostation, dat onder verschillen de namen opereert en door stu denten zou worden bemand, gemak kelijk het zwijgen kan worden opge legd, denkt het leger hier nog niet Machtsevenwich t herstellen WASHINGTON Een van de on- stond"er,""vin"'vrouwen! dtrdelen, waarop dc Amerikaanse oor- h't meeste van mezelflofroerin» in Vietnam in niet onbe- langrijke mate steunt, is de bommen werper. De bommenwerpers vormen ook de enige reservemacht, die presi dent Johnson onmiddellijk ter beschik king staat. Alles wijst er thans op, dat de Amerikanen hun bommenwerpers weer zullen inzetten voor het herstel het machtsevenwicht, dat na stand gebracht is en door de recente wanorde in het zuiden van Vietnam Wa„„amorr .-ir,,„ar.n T_j„ en de hernieuwde infiltraties van de communisten in het noorden, waarvan „sische staatshoofd wel eens kan mejdjng. gemaakt wordt, thans ernsitg bedreigd wordt. Mee spelen Nog duidelijker is dat Soekarno het gevaar loopt zijn eigen positie te ondermijnen. Om zich te handhaven, zal hij mee moeten spelen, want het nieuwe regime koerst tussen het le ven en de dood. De 64-jarige presi dent schijnt nog niet helemaal te beseffen dat zijn prestige is gedaald, en dat de machtsverhoudingen van dit moment bijzonder ongunstige kanten voor hem hebben. Soldaten van de Siltwangi- divisie, die het voornaamste tegenwicht tegen de communis tische coup vormde. nesische staatshoofd' wel worden gedwongen zich in ruste te rug te trekken. In naam zal dan niemand ondankbaar zijn. Hij zal een vorstelijk pensioen krijgen, een pracht van een paleis, en overal, waar hij gaat of staat, zal hij als de grote leider van de revolutie geëerd worden. Vierde vrouw De vierde vrouw van Soekarno. de 28-jarige. vroegere Japanse geisha Ratna Sari Devi, zou hier een warm voorstandster van zijn. En Soekarno zou weer zwaar onder haar invloed staan, hoewel nog niets er op wijst dat hij ook op dit punt naar haar luistert. Er zijn nog andere stemmen stemmen, die naar voren brengen dat Indonesië's president zichzelf nooit de vernedering van eclipseren aan kan doen. Zijn al in elkaar gestorte droomwereld zou dan nog verder verkruimelen, en zijn ijdel- heid staat geen publieke afgang toe. Hoe het ook zij, in biologisch op zicht staat het opvolgingsprobleem eveneens voor de deur. Generaal Soeharto, zo zegt men, kan nooit voor het ambt van staatshoofd in aanmerking komen. Hij is vrij onbekend en daarom hele maal niet populair. Als Javaan is hij bovendien niet acceptabel voor de buitengewesten. GoodwiU Boeddhisten staken demonstraties (Van een correspondent) maanden felle strijd moeizaam tot bij de Noordvietnamese hoofdstad gele- Gevechtsbommenwerpers hebben woensdag al felle aanvallen gedaan op de spoorlijn Peking-Hanoi. Dat was voor de eerste maal sinds het vredesof fensief begon. Een ander doelwit vormde een brug op omstreeks veertig kilometer ten noord-oosten van Hanoi, het dichtst gen punt, dat sinds de bombarde mentspauze is aangevallen. Naar alle waarschijnlijkheid zal dit het begin betekenen van een hernieuwde reeks bombardementen op doelen in het hoorden. De verenigde Chefs van Staven heb ben al sinds lang aangedrongen op de vernietiging van petroleumvelden en industriële centra in het gebied rond Hanoi en Haiphong. Weliswaar hebben zij niet meer die politieke macht, die zij eens bezaten, maar de druk op president Johnson om over te gaan tot strategische bombardementen en het ondermijnen van de toegangswegen tot Haiphong is nu van anderen geko men, onder meer van de persoonlijke adviseur van de president, generaal Maxwell Taylor. Sterk argument maanden kunnen de verdere ontwik kelingen in Indonesië nog allerlei verrassingen inhouden. Gunstig is in ieder geval dat verschillende gene raals. onder wie Nasution. voor een terugkeer naar de constitutie van 1945 zijn geporteerd. Ze wensen herstel van een door het volk geko zen parlement. Het in 1960 door Soe karno ingestelde volkscongres, dat als volksvertegenwoordiging een j de aanvoerlijnen in het noorden heeft wassen neus is, zou zo spoedig moge- de troepenversterkingen en de leverin- lijk moeten verdwijnen. I gen voor de communistische strijd krachten in de afgelopen maanden niet doen afnemen. De Amerikaanse grondtroepen hebben slechts een ne derlaag kunnen afwenden. Ondanks de geruststellende woorden van Robert McNamara, de Ameri kaanse minister van defensie, kunnen de grondtroepen niet doeltreffend versterkt worden zonder dat er een grootscheepse, wereldomvattende her groepering van het Amerikaanse leger plaats heeft. Er zijn ook overtuigende politieke argumenten tegen het op de been brengen van meer dan 350.000 man troepen in Zuid-Viefnam. De ervaringen, in het Verleden opge daan, hebben geleerd, dat chaos in Zuld-Vtetnam en dc onderlinge rivali teit van de generaals aldaar leiden tot een verzwakking van de Zuidvietna- mese oorlogsinspanningen. Er is geen enkele reden om aan te nemen, dat dit deze keer niet het geval zal zijn. Uit breiding van de bombardementen lijkt het enige antwoord, pelfs als dit de indruk wekt een wanhoopsdaad te zijn. De wanorde onder dc burgerij in Zuid-Vietnam zal naar alle waarschijn lijkheid voortduren, ondanks de volte- face in Da Nang van luchtmaar- schalk Nguyen Cao Ky, de Zuidviet- namese premier. Dit heeft het State Department tot de overtuiging ge bracht, dat er pogingen in het werh gesteld moeten worden om Zuid-Viet nam weer een burgerregering te bezor gen. Voorlopig gaan de plannen niet verder dan een nationale raad van po litieke leiders, maar dit betekent toch liet begin van een nieuwe politieke Tegenwicht Naar verluidt zou deze bescheiden poging in de richting van iets, dat op een burgerregering lijkt als tegen wicht voor een uitbreiding van de bombardementen dienen en zou het in dit geval voor bevriende staatshoof- den, zoals Harold Wilson gemakke- met haar Ujker worden hun steun aan de yiefc- LEERDAM De Ambonese mevrouw T. leeft al jaren i buurvrouw en landgenote mevrouw S. Gisteren laaide deze ruzie zo hoog op j nam-Dolitiek te bliiven seven Mis- dat beide vrouwen elkander te l|jl ainjen. Mevrouw T. beet mevrouw S. de die in triomf mee naar huia. De politie vond de ..krij,,- j S'de're "ap ^k kfê wordeó ukgS Een Javaan, die wel de nodige ®n?e.rl.ip en.z^J o goodwill in heel Indonesië schijnt te buit in een stofdoek eewlkke d in een kast. bezitten, is de sultan van Djokjakar ta, Hamengkoe Boewono IX. Hij heeft in Leiden gestudeerd, is thans als vice-premier in het presidium benoemd, en heeft er. voor 't eerst sinds twintig jaar, blijk van gegeven van de achtergrond op de voorgrond te willen treden. hebben tezamen twintig kinderen. Hoe? Vraag uw fietsenhandelaar inlichtingen. legd als een poging om de Boeddhis ten af te kopen. - I Men meent, dat maarschalk Ky zich iep een gevaarlijke wijze heeft gecom- i promitteerd en dat er weinig hoop bestaat, dat hij over voldoende politie- 1 ke capaciteiten beschikt om zich weer J te kunnen doen gelden. De Verenigde i Staten hebben aangetoond, dat zij hem j blijven steunen door Da Nang te „be vrijden". Het is echter duidelijk, dat ;de politieke situtaie nog lang verward zal blijven. Voorlopig beschouwt men de bom- menwerper als het beste wapen om de balans in evenwicht te houden. Afgelast "Ï7TER gebeurtenissen trokken deze week sterk de aandacht: d' Britse boycot van Rhodesië, de wijzigingen di son in zijn regering aanbracht, de Franse bereidheid om de Eui pese commissie een voorlopig mandaat te geven om aan de c derliandelingen voor de Kennedy-rondc. een algemene were tariefsverlaging, Ie kunnen meedoen en de status van de Frar troepen in West-Duitsland. Wil- W/AT Franse troepen in West-Duitsland betreft die daar vol gens een NAVO-Overrenkomst gestationeerd zijn. ligt d< /.aak eenvoudig. Bonn beeft duidelijk gesteld dat Frankrijk e niet aan hoeft te denken dat deze troepen, ais Frankrijk uit d- NAVO treedt, als een soort verouderde bezettingsmacht blijvci Slecht? geïntegreerd in de Navo en deel uitmakend van de we terse verdediging hebben zij voor West-Duitsland zin. Couve d Murvillc zal dan ook bij zijn komende bezoek aan Bonn wel wijs zijn een aanvaardbaar compromis voor te stellen, maar tor' een tweezijdig akkoord te bereiken. Bonn voelt wel voor eei compromis, mits maar aan bovengenoemde voorwaarde word voldaan en mits de NAVO van te voren is gekend. GERUGGESTEUND door een aanzienlijke meerderheid in b. Lagerhuis beeft premier Wilson nu eindelijk de door I.: hour gewenste krachtige boycot van Rhodesië kunnen doorzetter In zoverre is hij gedaagd dat Griekenland door de knieën is gr gaan voor Britse druk en de kapitein van de Johanna V op dracht gaf geen olie in Beira te lossen, ondanks het feit dat dc betreffende resolutie van de VN de leden ilechts aanbeveelt aan de boycot deel te nemen. Wilson speelde boog spel en hij won. Hij is er echter nog niet want Portugal schijnt snode plannen te koesteren de olie van de Johanna alsnog door te pompen naar Rhodesië. /"NP ander gebied gedraagt Wilson zich terughoudender. Hij heeft geen minister voor Europese zaken benoemd, waarvoor Gordon-Walker, naar men meende, in aanmerking kwam. Dit kon nok moeilijk Gordon-Walker zijn, omdat deze beslist geen voor- -tandcr van Britse toetreding i«. Daarom werd minister Brown Ie Europaman in het Britse kabinet. De algemene verwachting is lat Wilson niet zal staan te trappelen om deel te nemen aan dc '.EG, maar dat hij anderzijds, wanneer de tijd daarvoor gunstig ijkt, stappen zal nemen om in de EEG te treden. Met andere oorden, hij wacht tot de EEG het intern eens is geworden en iat bet aan de EEG over een uitnodiging te verzenden. ssel betreft aangaande de Franse be gaan met de onderhandelingen voor Ie Kcnnedy-ronde, past nog enige voorzichtigheid. Frankrijk tond dit toe en het is verheugend dat daarbij recht wordt gedaan lan de positie van de Europese commissie, maar het betekent nog liet dat de zaak nu rond i«. Parijs kan nog genoeg barrières op. verpen en zal dit ook zeker doen wanneer blijkt dat Amerika net zijn overweldigende industriële apparaat Europa, en meer peciaal de Franse industrie, te veel concurrentie zon gaan aan doen Overigens is bet wel zaak, dat deze tariefsverlaging, die \oor de gehele wereld zou gelden, doorgang vindt. De ontwikke lingslanden kunnen er grote voordelen van plukken. Intussen hebben de boeddhistische leiders, die een belangrijke rol spelen in de reeds drie weken durende politie ke crisis, de demonstraties ten gunste van een burgerlijk bewind voorlopig afgelast. Zij zijn er mee akkoord ge gaan, dat de militaire junta binnen zes maanden een grondwetgevende verga dering zal laten kiezen. Premier Ky, die het militaire bewind leidt, moet deze verzekering nog schriftelijk be vestigen. Een groep Vietnamese officieren heeft gisteren een verklaring uitgege ven waarin gezegd wordt, dat de rege ring in Saigon niet langer het vertrou wen van het volk heeft. De huidige regering van Ky heeft persoonlijke be langen boven landsbelangen laten gaan. Zij heeft bewezen steeds meer macht te begeren. De regering is in alle opzichten incapabel gebleken, zo i stond in de verklaring. Daarom, zo gaat het verder, heeft het Eerste Le- j gerkorps geen vertrouwen meer in d( I regering. Wij zullen tot de laatste mart I strijden tot er een door het volk geko zen regering is. aldus de verklaring I van de groep officieren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 11