t Conflict in Offenbach om Anne-Frankplastiek Proberen zelfstandig •ijstproduktie te worden in 5oekarno »voedend Actie voor herstel van vleesuitvoer Verbetering van infrastructuur eerste taak Slordig met geheimen wordt ook strafbaar SOEKARNO DE RAIFFEISENBANK DOET ALLE BANKZAKEN. NEEM NU EENS DE NOORDZEEKUST ALS TOERISTENGEBIED. lSl Provoblad in Groningen in beslag genomen Amsterdam op 10 maart doorzocht naar wapens Brandstichter handelde uit wraak Beeld over onvrijheid ongeschikt Beeldhouwer weigert prijs te aanvaarden Juridisch fonds voor redactie Bikkel Acht Nieuw bestuur Landbouwschap Salarisverhoging van 6,5 pet Moeder liet kinderen achter in de Alpen ►66ÏEUWE LEIDSE COURANT DONDERDAG 7 APRIL 1966 Sultan van Djokjakarta: fRAAG: Excellentie, ik heb uw ponder constructieve verklaring >r het gezond maken van de In- lesische economie aangehoord, it zijn de eerste taken, die u zich Irneemt uit te voeren. iNTWOORD: In de eerste plaats len we dit jaar de condities probe- te maken om volgend jaar de e economische planning te kun- t uitvoeren. Dit jaar hebben we _facht speciale aandacht te vesti- op de infrastructuur in de ruim- zin van het woord. Dus dat is dat treinen lopen, dat de schepen pn, dat de wegen, althans de komische belangrijkste wegen in eerste plaats, hersteld worden pvoorts, zodat wij straks, wan- t dit allemaal klaar is, direct toen beginnen met de uitvoering i het economische plan. RAAG; Gelooft u veel leningen uit buitenland nodig te hebben om goed [start te kunnen gaan NTWOORD: Natuurlijk hebben we le- jen nodig, en dit zullen We te zijner moeten bespreken met de verschil- le landen, die bereid zijn ons hierin ielpen. RAAG: Verwacht u de inbreng van xm-how" uit Nederland, en is u van ling dat de handelsbetrekkingen Malik glimlachte DJAKARTA Een woedende pre- lent Soekarno heeft volgens Ass. •ess opnieuw verklaard dat Indonesië et in de Verenigde Naties zal terug- sren tenzij deze hervormd worden, i een felle rede bij de installatie van i nieuwe minister van luchtvaart, •esmin Noerjadin, zeide hij dat de 'klaringen van minister van buiten - dse zaken. Adam Malik, verkeerd N srgegeven waren. >it is Soekarno's eerste openlijke sing met Malik over de V.N. Hij kende de berichten in. Indonesië dat >te aantallen Indonesiërs voor terug- jr in de V.N. zijn. Malik zeide glim- hend niets te willen zeggen, toen de firnalisten hem ondervroegen. Hij id samen met Soeharto onbewogen par Soekarno geluisterd. ^Leiders van de studenten hebben ~""derhoud gehad met generaal Soeharto aangedrongen op een constitutionele lering, alsmede op inbeslagneming van leren in handen van corrupte elemen- en economische avonturiers. Woens- hebben studenten en scholieren deel. omen aan een stille optocht, die eer meter lang was en een delega1'"* zond Soeharto. Rector prof. Soemantri djonegoro van de universiteit van In- esië heeft de studenten aangespoord 12 april de bijwoning der colleges te vatten en de leuzen van de muri vijderen. amelijk zacht 'E BILT De vooruitzichten voor eerstkomende dagen wijzen in de ting van tamelijk zacht weer. den op de oceaan bevindt zich na- ijk een zeer diepe en slechts lana- n bewegende depressie, waardoor vinden boven West-Europa en het grenzende oceaangebied overwe. zuidwestelijk zijn. iermee wordt voortdurend vochtige tamelijk zachte lucht aanaevoerd. de zuidwestelijke stroming kwam regengebied voor, dat vanochtend zuiden van ons land bereikte. In komende nacht kan er. evenals in afgelopen nacht, weer plaatselijk t ontstaan. De kans op regen is ook <rgen niet geheel te verwaarlozen. HOOGWATER SCHEVENINGEN april 4.54 v.m,; 17.15 n.m. (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen tussen Indonesië en Nederland verder ■erstevigd kunnen worden. ANTWOORD: Het is zeker dat wij van Nederland op technisch gebied ook veel hulp verwachten, en we hopen ook dat de handelsbetrekkingen tussen Indonesië en Nederland verder verste- igd kunnen worden. VRAAG: U heeft bij uw eerste publie ke optreden gezegd. Excellentie, dat de agrarische mogelijkheden van Indonesië bijzonder groot zijn. Een van de grootste problemen van het ogenblik is het tekort aan rijst, temeer daar de invoer hiervan veel harde valuta vereist. Kan uw land weer helemaal zelfverzorgend worden op het gebied van voedsel. ANTWOORD: Nou, eigenlijk is het al ongeveer een vijf, zes jaar geleden dat ik aan de minister van landbouw heb voor gesteld om rijst-estates te maken, en we gaan nu proberen dat idee uit te voeren. Wij hebben al een projekt op Sumatra, dat behoorlijk loopt. We hopen hiermee een begin te maken voor het instellen ui rijst-estates. VRAAG: En wat zijn precies rijst- estates, Excellentie. ANTWOORD: Wij hebben hier bijvoor- ET WEER IIS EUROPA pporten hedenmorgen zeven uur Mn Hifi 5 8 Temper. ik H mist gh. bew. windstil 13 windstil 13 6 10 windstil vlndstll 3 ANTWOORD: Dat is inderdaad zo. Nederlands eerste stads-snelweg geopend ROTTERDAM Nederlands eerste stads-snelweg is gisteren tussen Rotter dam en Schiedam voor het verkeer opengesteld. De burgemeesters van beide steden openden de nieuwe weg die twee rijbanen van elk zeven meter breed heeft door de grote kleppen van de nieuwe Beukelsbrug naar be neden te trekken. De nieuwe weg dient in de eerste plaats als verbinding tussen beide steden, maar het trajeot kan ook als onderdeel van een doorgaande weg van het West- land, Maassluis, Vlaard iivgen en Schie dam naar Rotterdam en het oosten worden gezien. Voorts brengt de weg de automobilist aanzienlijk sneller dan voorheen van Rotterdam naar Hoek van Holland. De nieuwe weg ^1 niet mogen worden ge bruikt door bromfietsers en fietsers. Het verkeer op de weg heeft /oorrang, maar zal moeten denken aan de ingestelde maximum-snelheden van 70 en 50 km. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Bij de Tweede Ka mer is een wetsontwerp ingediend dat algemene bepalingen geeft voor de be straffing van schending van geheimen. Het wetsvoorstel sluit aan op de nieuwe (Vervolg van pagina 1) VRAAG: Zoals u bekend is, is het probleem van de schadevergoedingen nog een heet hangijzer in Nederland. Ik weet dat er tussen Nederland en Indonesië al verschillende besprekingen over gehouden zijn. maar misschien weet u of er binnenkort resultaten te ver wachten zijn. ANTWOORD: Binnenkort dat hangt helemaal af van onze besprekingen nu. Van onze wederzijdse verhouding, de verhouding NederlandIndonesië. Ik heb beloofd, dat wij later over deze dingen zullen gaan spreken-discussiëren. VRAAG: Hoe staat Indonesië op dit moment tegenover het referendum, dat volgens het internationale akkoord in 1969 in West-Irian, het voormalige Nieuw- Guinea, gehouden moet worden? ANTWOORD: Geen commentaar- Economie VRAAG: Ik heb vernomen, meneer de president, dat professor Tinbergen hier is geweest en ook door u ontvangen is in verband met de verdieping van de economische planning in Indonesië. Kan er als gevolg van dit bezoek meer samenwerking tussen Indonesië en Ne derland worden venvacht op technisch en wetenschappelijk gebied? ANTWOORD: Ja. duidelijk ja. Daar voor hebben wij professor Tinbergen ook hier laten komen. VRAAG: Houden de laatste kabinets wijzigingen nog voordelen in ten aan zien van de betrekkingen tussen Indone sië en Nederland. ANTWOORD: Wij zijn er altijd op uit, zoals de minister van buitenlandse za ken eergisteren heeft gezegd, om de betrekkingen met alle landen hoe noem je dat beter te maken. Dus ook met Nederland. VRAAG: Ik mag u wel mijn complimen ten maken, meneer de President voor-het uitnemende Nederlands, dat u spreekt. U moet op de Nederlandse scholen, die u vroeger hebt bezocht, ongetwijfeld goede cijfers voor taal en stijl hebben gehaald. Conserveert u of leest u nog veel in het Nederlands? en wat zijn de laatste Nederlandse boeken weten schappelijke werken, zowel als beletrie. die u doorgenomen heeft. ANTWOORD: U hebt gelijk. Ik was een, ik zeg niet briljante, maar een goede leerling op de lagere school en op de HBS voor Nederlandse taal. En tot nu toe spreek ig nog veel Nederlands en ik leer nog veel uit Nederlandse boeken. En uit Nederlandse boeken heb ik veel. veel hoe noem je dat bijvoorbeeld: Ik noem maar een voorbeeld, ik heb zo veel genoegen gehad bij het lezen van de gedenkschriften van Troelstra. Het Nederlands, dat hij daar gebruikt vind ik prachtig in mijn redevoeringen, ci teer ik Troelstra heel vaak. ongecorrigeerd Redding Indonesiës economie aan de orde DJAKARTA De zes vice-premiers hebben vergaderd over een versoberings programma tot redding van Indonesiës economie. Volgens de kranten zou de buitenlandse schuld twee miljard dollar bedragen. Zij besloten in de eerste plaats te zorgen dat er voldoende rijst, olie, sui ker en zout komt. formulering van artikel 272 Wetboek van Strafrecht. Hierin wordt ieder die opzet telijk een geheim schendt waarvan hij weet of redelijkerwijs kan vermoeden dat hij uit hoofde van zijn huidige of een vroeger ambt, dan wel krachtens een voorschrift verplicht is dit te bewaren, bedreigd met een gevangenisstraf van ten hoogste een jaar of een maximum boete van f 6000. Ook slordigheid Het ontwerp stelt niet alleen opzette lijke overtreding strafbaar. Ook onzorg vuldigheid in het bewaren van geheimen valt er onder. Het straffen van deze zogenaamde cul- poze geheimschendinig is mogelijk gewor den na het op 9 november 1954 uitges ken Cicero-arrest van de Hoge Raad. groot aantal gevallen van ernstige achte loosheid kunnen thans onder het begrip „opzettelijke schending" worden gebracht. De nieuwe formulering van artikel 272 brengt met zich mee dat een zwijg- plichtige die zich erop beroept dat hij niet wist dat geheimhouding geboden was, niet vrijuit gaat, wanneer hij rede lijkerwijs kon vermoeden dat geheim houding verplicht was. Een bij de Eerste Kamer aanhangig wetsontwerp waarin de culpoze geheim houding werd bestraft kan in verband met deze ontwikkeling worden ingetrok- Minister Samkalden acht een algemene strafbaarstelling van minder ernstige ge vallen van geheimschending niet nodig. Hij wijst er in zijn memorie van toelich ting op dat hiertegen disciplinaire sanc ties mogelijk zijn. Het wetsontwerp is ook van toepassing op Nederlanders die zich buiten het rijk in Europa bevinden, dagje uit? fijn...naar WASSENAAR :.„De Schaapskooi"ei De Keizerstraat in Scheveningen loopt van de Oud Scheveningseweg naar de Boulevard. Het is een internationale straat, vooral 's zomers. Want dan mengen zich tussen de vele Scheveningers die er lopen, de toeristen. Zij zien het bordje "change" op de Raiffeisenbank. Morig jaar gingen er 3500 binnen om hun reischeques te verzilveren of hun valuta om te wisselen. Ze werden er correct be diend en stelden de service bijzonder op prijs. En de Scheveningers? Voor hen geldt: sparen en alle bankzaken. Zo staat de Raiffeisenbank ook aan de Noordzeekust klaar om iedereen, in een prettige sfeer, aan al zijn wensen op bankgebied te voldoen. Dat doet de Raiffeisenbank overal elders ook 2.000.000 spaarders. 4,8 Miljard gulden spaargeld. Meer dan 1000 vestigingen. spaarbank en alle bankzaken Wegens ernstige opruiing AMSTERDAM /GRONINGEN Op last van de officier van justitie zijn de exemplaren van het blad „Provo nr 7" dat in een aantal kiosken in Groningen ten verkoop lag, in beslag genomen. In Amster dam zijn die dag zoals bekend drie provo-leiders gearresteerd. Aan leiding tot deze arrestatie was een artikel in „Provo 7" met als kop „Subversieve brief." De justitie kan dat artikel beschouwen als een ern stige vorm van opruiing. Er wordt in aangespoord tot het verstoren van de Amsterdamse gemeenteraadsver gaderingen, tot het opblazen van de in aanbouw zijnde IJ-tunnel, tot het AMSTERDAM Op de trouwdag van prinses Beatrix hebben ambte naren van de Amsterdamse politie huiszoekingen verricht naar wapens en munitie. Er werd niets gevonden. Voor deze huiszoekingen hadden zg een algemene last to«t het binnentre den van woningen. Deze last was afgegeten door de officier van justitie en hoofd van het Amsterdamse arrondissementsparket mr, J. F. Hartsuiker. Dit delen B. en W mede in hun antiwoord op schriftelijke vragen van het gemeenteraadslid J Bovenkerk (pac.). B. en W. stellen daarbij, dat zij geens zins verplicht zijn tot beantwoording van vragen over het politiebeleid. B. en W. merken in hun antwoord aan de heer Bovenkerk nog op dat op grond van de vuurwapenwet opsporings ambtenaren ter inbeslagneming van wapens huiszoeking kunnen doen op elke plaats waar redelijkerwijs kan wor den vermoed dat vuurwapens of munibie aanwezig zijn. AMSTERDAM De 29-jarige winkel bediende P. E. heeft gisteravond bekend, dat hij in de nacht van 4 op 5 april In de Reinwardtstraat brand stichtte in het trapportaal van zijn buren. Volgens zijn verklaring had hij wraak willen nemen voor een op zyn dak geplaatste tv-an- tenne en een voor zijn deur geparkeerde OFFENBACH AM MAIN De Duitse schilder en beeldhouwer Bernd Rosenheim is in conflict ge raakt met de gemeenteraad van Of fenbach over een door hem vervaar- Minister te hulp geroepen (Van c ic.-econ. redactie) UTRECHT In het bestuur van het produktschap voor vee en vlees is gisteren een kleine storm opgesto ken over de discriminatie binnen de EEG van de Nederlandse vleesuit voer. Onder het voorwendsel, dat in Nederland nog steeds een mond- en klauwzeer epidemie heerst, wordt de invoer van Nederlands vee en vlees door de andere EEG-landen nog steeds geweigerd. Hoewel de ziekte zich in Nederland nog slechts beperkt tot hooguit enkele gevallen per week, weigert West- Duitsland de grens voor Nederlands vee open te stellen. Wel zijn de Duit sers weer over gegaan tot invoer uit België, waar de ziekte ook nu nog een grotere omvang heeft. Kennelijk zijn de veterinaire diens ten zo concludeerde men gisteren in het bestuur van het produktschap een willig werktuig in handen van de ministeries van economische zaken der andere landen. Van alle zijden werd er op aangedron gen de minister van landbouw onder druk te zetten en te bewegen met de andere landbouwministers de moeilijke Nederlandse situatie te bespreken. Eventueel zou de Europese Commissie de onbillijke bejegening van Nederland onder ogen moeten worden gebracht. Voor Nederland gaat het vooral om de stagnerende uitvoer van varkens en kalveren. De varkensprijs is de afgelo pen weken weer met 15 cent per kg ge daald tot f 2.50. De heer S. Homburg voorspelde een aanzienlijke verdere prijsdaling. De overtollige voorraad kal veren bedraagt al 20.000 tot 25.000 stuks. Pogingen voor afzet naar Griekenland en Italië zijn tot nog toe op niets uitge- Besloten werd aanzienlijke subsidies te verstrekken voor invriezen van var kens en voor uitvoer van varkens naar derde landen. B(j uitvoer van kalveren naar derde landen zal ook een hogere restitutie worden betaald. Intervernle- ren op de kalvermarkt door het invoeren van een Lnvriesregeling voor kalveren vond het bestuur onaanvaardbaar. digde plastiek ter herdenking van Anne Frank. De plastiek was be stemd voor een school met leerlin gen tussen de zes en de vijftien jaar. Het conflict ontstond, nadat een prijs vraag voor de plastiek was uitgeschre ven. Voor bekroning kwamen twee wer ken in aanmerking. Het ene was van senheim en het stelde een menselijke gestalte achter tralies voor, waarmee Rosenheim de onvrijheid onder het nazi regime uitbeeldde. Het tweede was vat de schilder en beeldhouwer Ludwig Plaueln en dat stelde opvliegende vogels voor. Daarmee werd de vrijheid ve nebeeld. „Optimistisch" De gemeenteraad van Offenbach koos de plastiek van Plaueln, omdat die „hoopvoller en optimistischer" was. Wel achtte men de plastiek van Rosenheim van grotere artistieke waarde, maar men zag haar als te somber voor de kinderen en men meende dat zij hun bevattingsvermogen te boven zou gaan. Daar men het niet eens kon worden over toekenning van een eerste prijs aan beide werken een tweede prijs toegekend van duizend mark. Rosenheim protesteerde tegen deze beslissing, wei gerde zijn prijs en verzocht het geld te schenken aan de stichting ..brood voor de wereld". Rosenheims echtgenote sprak over ..schandalige minachting voor het nood- an Anne Frank". Zij en haar man vermoeden dat achter de gang van zaken partijpolitiek schuilt, want Plaueln lid van de socialistische partij en Oi gemeenteraadslid. Geen kunst Mevrouw Rosenmeim stelde, dat de plastiek van Plaueln helemaal geen kunstwerk is. Orer de kwalificatie „hoop vol en optimistisch" zei zvj: ..Aan het noodlot van Anne Frank is niets opti mistisch''. Rosenheim is een jood, maar zijn vrouw meent, dat de uitslag van de prijsvraag daardoor in het geheel niet is beïnvloed. Rosenheim wil de gemeenteraad beslist geen antisemitisme verwijten. Gistermiddag is het vijfjarig zoontje Jan van de familie J. Koemeester, v nende in 't Zand (N.-H.) verdronken het Noordhollandsohe Kanaal. Het jon getje was met zijn vader mee naar 1 bloementuin, die langs het kanaal gelegen. Hij %-entje is bij het ^>elen te water geraakt. Na ruim twee uur dreg gen werd het stoffelijk overschot opge- treiteren van hoge gemeentelijke ambtenaren en tot het plegen van allerlei sabotagedaden. Een vierde provo-topfiguur die maan dagavond werd gearresteerd, de 21-ja- rige student Jan M. is na onderzoek vrijgelaten. Bij onderzoek is gebleken dat hij door toevallige omstandigheden niet had meegewerkt aan „Provo 7" De drie anderen, Roel van D. Rob S en Ruud S, zijn vanmorgen voor de officier van justitie geleid. Zij zouden in de loop van de dag door de rechter commissaris worden gehoord en deze zou beslissen of zij al dan niet in voor arrest blijven. B(j de arrestatie van Provo-leider Roei van D werd (naar eerst gisteren van provo-zUde werd vernomen) de ge reeds liggende kopij voor „Provo 8" in beslag genomen. Later verklaarde de politie dat de kopij na te zijn bekeken en geschift was teruggegeven. De provo's hebben aangekondigd dat zij zullen doorgaan met vergunningen aan te vragen voor demonstraties. Van weigeringen zullen zij zich niets aan trekken. Monumenten B. en W. willen aan de algemene politieverordening voor Amsterdam een nieuw artikel toevoegen dat kennelijk verband houdt met de provo-activiteiten. Het voorgestelde artikel luidt: „Het is verboden zich te bevinden op of in ge denktekens. standbeelden en dergelijk» kunstwerken of delen daarvan." In de toelichting wordt gesteld, da» deze wijziging in de algemene politie verordening werd aanbevolen om beter te kunnen optreden tegen „hinderlijk gedrag van personen by diverse monu menten." de AMSTERiDAM Het bestuur Amsterdamse studentensociëteit „Olofs- poort" heeft besloten een fonds te vor men voor juridische bijstand aan de drie redacteuren van het verenigingsorgaan „Bikkel Acht" die worden vervolgd we gens smaadschrift, gericht tegen prinses Beatrix. Het bestuur zegt in een gisteravond uitgegeven verklaring niet te willen oordelen over de juistheid van de be schuldiging, noch over het beleid van de onafhankelijke redactie, maar zich wel te willen inspannen voor een zo goed mogelijk juridische bystand voor de aangeklaagde redacteuren. (Van onze sociaal-economische red.) DEN HAAG Het Landbouwschap heeft gisteren zijn bestuur voor de zit tingsperiode van 1 mei 1966 tot 1 mei 1968 samengesteld. In het bestuur zul len niet terugkeren de heren Jac. de Groot (KNIBTB), die wordt opgevolgd door mr. T. Brouwer; C. J. v. d. Ploeg (St. Deusdedit), wiens plaats wordt ingenomen door de heer J. J. M. Sens; en C. Heij (plaatsvervangend lid voor de OBTB), die wordt opgevolgd door de heer A J. Immink te Lemele. Zoals bekend zal ook de voorzitter van het Landbouwschap, de heer A. W. Biewenga niet op zijn post terug keren. Hij heeft zijn functie neerge legd als gevolg van wat hij noemde „een complex van oorzaken", w.o. ziek- het Dr. G. Heida, secretaris Landbouwschap voor Friesland, is be noemd tot secretaris van het Land bouwschap. alsmede tot secretaris van de hoofdafdeling sociale zaken. Landbouwschap (Van onze sociaal-economische red.) DEN HAAG Het bestuur van het Landbouwschap heeft gisteren een nieu we salarisregeling voor het personeel vastgesteld, die een looptijd zal heb ben van 1 januari jl. tot 1 juli 1967. Daarna zal weer op een jaarregeling worden overgegaan. De salarissen zul len dit jaar (na verwerking van de huurcompensatie van vóór 1966) wor den verhoogd met 6.5 procent, inbe grepen de huurcompensatie 1966 en de premiecompensatie aow. Indien mocht blijken dat de ueno van de loonsverhoging over 1966 in het bedrijfsleven meer bedraagt dan 7.5 pet. dan zal het verschil per 1 januari a.s. aan de salarissen worden toege voegd. Over het eerste halfjaar van 1967 wordt een salarisverhoging van 5 procent toegepast. De vakantietoeslag wordt verhoogd van 4 tot 6 procent per jaar Het maximum voor de berekening van de bijslag voor ziektekosten wordt op f500 gebracht. Alle bestaande compen- saticverordeningen zijn ingetrokken. CHAMONIX Gisteravond heeft men in de bergen bg Chamonix in Frankrgk de deerlijk verminkte lijkjes gevonden van twee kinderen, die sinds dinsdagavond vermist werden. De 12-jarige Francois Bauer en zgn 6-jarige broertje Jean-Marie, die met hun ouders op vakantie waren in het dorpje Servoz, waren dinsdagmiddag met hun moeder een bergwandeling gaan maken. Moeder was na een tgdje zo moe dat zij naar huis terugging. De twee kinderen mochten alleen verdergaan. Tof l,:! van de duisternis nog niet terug waren, werd moeder Ie de politie. Met een helikopter is men toen de ki. Zg bleken van een steile rontwand te zgn gestort.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5