„Dans van de reiger' - ernst ten dode klaart het leven op Drie jaar geen woningwetbouw Wethouder Piena: Haal heerlijke borrelworstjes in huis! ZWANENBERG JUNI 65 LAATSTE EERSTE PAAL" BEGIN "66 EEN BOUWRECORD EIND "67 BEGIN UITBREIDING Teruggegeven contingenten sparen voor bouwstroom uitbreidingsplan, die in 1 968 op volle toeren draait (Van een onzer redacteuren) LEIDEN Vrijdag 18 juni 1965 sloeg weihouder C. J. Piena (apenbare werken) de laatste eerste paal" voor woningwet- bouw in Leiden. Dat was voor 336 flats aan de Churchill-laan. Bij die gelegenheid zei de heer Piena o.m. dat de bouwgrond schoon op was voor de woningwetbouwHet wachten was op de totstandkoming van de grenswijzigingswet. Daar na kon men pas verder. Nu is het zover (1 juli). Naar aanleiding daarvan verklaarde wethouder Piena ons desgevraagd: „Ik ver wacht al eind volgend jaar de eerste paal voor woningwetbouw in de noordelijke gebiedsuitbrei ding, de Broek- en Simontjespol- der, te kunnen slaan. In 1968 moe ten wij daar volop bezig zijn". Hij voegde er aan toe: „Als alles goed gaat". Drie jaar geen woningwetbouw in •ten industriestad als Leiden, 6700 namen op de lijst van woning- bekenden staan. Een stad met een ;xtra huizennood door enorme sa- neringsgebieden. Een stad ook. waarin het accent op de woningwet bouw heeft gelegen voor een groot aantal jaren, omdat Leiden een in dustriestad is. Een stad dus met een bijzonder grpte behoefte aan wo ningwetwoningen. Bijzonder ongelegen dus deze la cune in de woningbouw. De oorzaak WETHOUDER C. J. PIENA optimistisch rvan ligt voornamelijk in de ver- raging van het wetsontwerp in de famers, maar ook aan de wijze an presentatie in vroeger jaren. Het een onplezierige erfenis, waarmee iet huidige gemeentebestuur is op scheept. In aanbouw 1646 Wethouder Piena is niettemin op- nistisch. „Nog nooit is in Leiden o'n groot aantal woningen in aan bouw geweest als op 1 januari van git jaar: 1646 stuks. Voor een deel vertraging .bij enkele werken. Daarnaast hadden wij de rijksgoed keuring binnen voor de bouw van 93 •emiewoningen en 96 ongesubsidieer- En ik mag zeggen, dat die pre- lij PRONONCE nog tot Pasen alle aankopen DUBBEL op de klantenkaart. mie- en ongesubsidieerde bouw voor lopig nog gewoon kan doorgaan in Leiden. Alleen voor woningwetbouw de grondpot leeg". Over de vertraging door de verla te grenswijziging: „Dat hebben wij zien aankomen, maar wij konden er niets meer aan doen. Wat wij kon den doen. is gedaan. Verscheidene stukken grond van het uitbreidings gebied zijn reeds aangekocht. Het uit breidingsplan voor de Broek- en J5i- montjespolder is gereed. Aan een bestemmingsplan wordt op het ogen blik hard gewerkt". Wat gebeurt er nu met de woning- wetcontingenten, die Leiden niet kan verwezenlijken? „Dat is geen eenvou dige zaak", zegt de wethouder. „Wij krijgen die niet direct van het mi nisterie, maar van het bouwdistrict Leiden en de Bollenstreek, waarvan Katwijks burgemeester H. Duiker voorzitter is. Ons contingent 1966 (256 stuks) hebben wij aan het district moeten teruggeven. Wij hebben afspraken lo pen met Leiderdorp, dat een deel er van wil realiseren. Ook Leidse inge zetenen profiteren daarvan. Het dis trict heeft Lisse voor zijn uitbreiding in de Poelpolder 187 flats van ons contingent toegewezen, waarvan wij ook een aantal voor Leidenaars kun nen gebruiken. Rechtstreeks kunnen wij ons con tingent niet uitlenen, want Lisse zou nooit in staat zijn in 1968 zo'n con tingent terug te geven. Met het bouw district hopen wij de zaak wel te kunnen rechtbreien als we in Noord aan de slag kunnen gaan". Volgend jaar „Als alles goed gaat hopen wij van eind volgend jaar af in Noord 5000 en vervolgens in de Voorscho- tense Stevenshofpolder nog een 3000 te gaan bouwen. Natuurlijk betekent de vertraging in de bouw ernstige tegenslag voor de saneringsplannen van de binnen stad. Maar in het gebied tussen Zijl singel en Herengracht (fase hopen wij binnen afzienbare tijd toch een gedeelte te kunnen vrijmaken voor herbouw", aldus de heer Piena. Optimistisch Is het noemen van eind volgend jaar voor de start van het uitbrei dingsplan in Broek- en Simontjes- polder niet wat erg optimistisch? „Er zijn natuurlijk heel wat onbe kende factoren", geeft de heer Pie na toe. „Als wij grond moeten gaan onteigenen, kan dat ernstige vertraging opleveren. En dan is er de vraag, of Leiden voldoende geld kan lenen voor grondaankopen e.d. Zoals veel gemeentebesturen heb ben wij de zware opgave het be stemmingsplan zoveel mogelijk in ba lans te houden. Uitgaven moeten in principe door de inkomsten (grond- verkoop) worden gedekt. Er is op het ogenblik weinig be langstelling voor premie- en vrije sectorbouw omdat door de hoge ren tevoet steeds minder investeringei worden gedaan. En aannemers heb ben investeerders nodig om voor tc- bouwen. Het is ook nog niet bekend hoe hoog de verkoopprijs van de grono gaat worden. Dat wordt nu becijferd. Dat hangt van zoveel factoren af. is maar te hopen dat Leiden fi nancieel niets in de weg zal worden gelegd". Terugkomend op de particuliere bouwerij in Leiden, zegt de heer Piena: „Wij staan er niet gek voor. Zeer binnenkort gaat achter de 303 centraal verwarmde woningwetflats het Morskwartier de bouw van een winkelcentrum met een super markt beginnen. Daar komen 96 wo ningen bij, en 51 op gebied van Oegstgeest. Er komen er binnenkort 35 in Zuid- West, 60 in Noord en 45 in de Meer burgerpolder, 16 aan de Sumatra- straat en 28 aan de nieuwe uitvals weg nabij de verlengde Vondellaan. Plannetjes .Ondanks alles hebben wij nog en kele plannetjes om toch nog iets woningwetbouw te doen. Wij ;jn bezig met een plan, waardoor leoretisch nog dit jaar kan worden agonnen met ongeveer 80 woningen p Oegstgeester gebied in de Mors. n de Rivierenwijk (Hoge Rijndijk) «roberen wij 120 woningwetflats in wee gebouwen van 12 verdiepingen e realiseren. Maar daar moeten we iog een aannemer voor zien te vin- Al met al ziet de woningtoestand in Leiden er zorgelijk uit. Te veel onbekende factoren maken een rede lijke prognose bijzonder riskant. „Als alles goed gaat" drukt al uit, dat het gemeentebestuur in de toekomst voor grote problemen zal staan. Er is nog een moeilijkheid-. On langs heeft de heer Piena gezegd dat de gebiedsuitbreiding Leiden tot 1980 ruimte voor woningbouw zal geven. Maar dan is het afgelopen. Het duurt nog veertien jaarmaar ook hieraan zal toch nu al aandacht moeten worden besteed. Gelet op de moeizame totstandkoming van de j huidige grenswijzigingswet kan men daarmee niet vroeg genoeg begin- Dit is nog een bijna mooi stukje Oranjegracht, dat middenin het saneringsgebied Fase I ligt. Huis na huis wordt afgebroken. De bewoners moeten verhuizen Zoekt U een GOUDEN RING voor dame of heer JUWELIER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft het. ook in BRILJANT Altijd voordelig. Maandag de gehele dag gesloten. Happig op 'n hartig hapje? De kostbaarhedenbuuvt de straatnamen zijn aan juwelen ontleend blinkt nog niet uit door originaliteit. De ruim 300 woningwetflats in dit deel van het Morskwartier vormen een monotone massa. Ook met af wisselende bouw zal in de uit breidingsgebieden rekening moe ten worden gehouden. WEET WAT U DOET koop bij NOLET uw HOED BOTERMARKT 8—9 Bloembollenroutes DEN HAAG De ANWB is deze week gereedgekomen met het plaatsen van wegwijzers langs iwee routes die zijn uitgezet door uitgesproken ..bloem bollenstreken". Eén route is in Zuid- Holland, de andere in de kop van Noord-Holland gesitueerd. De eerste route meet 70 km. Ze leidt van Wassenaar (beginpunt Den Deijl) via Katwijk. Noordwijk. Ben- nebroek, De Keukenhof en Sassenheom naar Wassenaar. De tweede, die is uitgezet rondom Breezand, begint bij „De Kooi", de kruising van de rijkswegen Den Hel derAfsluitdijk. De routes zijn aan gegeven met zeskant'se „bollenbord- jes". Beetje it x ustige Paas-veemarkt LEIDEN Een verzette markt we gens Goede Vrijdag en stromende re gen in de morgenuren. Dat bepaalde de handel. Er was weinig aanvoer en de varkensmarkt bleef leeg. Ook an dere markten waren rustig. Melk- en varekoeien waren er het meest. De handel was kalm met prij zen als vrijdag. De vette-kalveren- markt was niet verbeterd. Italië heeft alleen voor bedrijfskalveren het con tingent verhoogd. De marktkalveren zijn er de dupe van. Er zün dan ook al moeilijkheden geweest. Men schijnt protestvergaderingen te willen houden. Van wolvee bedroeg de aanvoer on geveer 400 stuks. Er worden ernstige pogingen gedaan Frankrijk „open" te krijgen. De handel kwam moeilijk op gang. Er heerste een flauwe stemming. Niet alles werd verkocht. De prijzen haalden die van vrijdag met moeite. Paasfeest voor bejaarden LEIDEN De R.K. avondschool Mater Amabilis, die ook door pro testantse werkende meisjes wordt be zocht, hield in een bijzaal van de Vredeskerk voor een zestigtal bejaar den een Paasfeestviering. Dit gebeur de in samenwerking met bejaarden sociëteiten. Na een begroetingswoord van me vrouw W. E. Swart-Obenhuijzen uitte de heer H. I. J. Schrandt, voorzitter van de school, zijn waardering voor het initiatief van de leerlingen. De avond werd gevuld met het lezen van gedeelten uit het Paasevangelie, samenzang, traktaties en de opvoering van een blijspelletje. Bridgeclub De Sleutels LEIDEN Uitslagen vierde ronde zand- lopercom petit ie van bridgeclub „De Sleu tels": Groep I: 1 dames Sier-Van Zijl 74: 2 Tan-Phiüps 73: 3 Klinkenberg-Smittenaar 69: 4 mevr Harloff-Harloff 65: 5 Koningen- Verwey 64; 6 dames Dcrogee-Winkler Prins 57: 7 De Vries-Biesott Sr 52: 8 mevr Vroom- Foppe 50. Groep II: 1 Verkuil-Van Helvert 81: 2 Ro- denburg-Wesseling 74: 3 echtp De Vrind 7Ï: 4 V d Steen-Kappers 66; 5 Dek-Goedhart 63: 6 echtp Jansen 58; 7 dames Bernard-Bon 48: 8 V d Burg-v Ingen 42. Groep III: 1 dames StigterA' d Ende SO: 2 Janson-Rip 76; 3 De Vrles-Lodder 70: 4 mevr Den Dekker-'Riel 61; 5 Reus-De Heer 57; 6 Biesot-Van Weizen 56; 7 echtp Van Kempen 55: 8 Middelham-Beugelsdijk. Groep IV: 1 Selier-Koning 48: 2 mev» Vrijenhoek-Rompes 42: 3 echtp Tijssen 42: 4 Robbers-Lepelaar 40: 5 Kammeraat-Van Kempen 37; 6 BloemhottgDe Jong 25: 7 Van Ravenswaay-Engels 18; 8 echtp Koornwinden niet aanwezig. Italiaanse omport r «q we Speciale prijs J IT//0 C. H. NOLET BOTERMARKT 8—9 -TUSSEN DE BLADZIJDEN STUDIO Toen de Neder landse Comedie in 1963 het stuk van Hugo Claus „De dans van de reiger" brachtmaakte dit stuk een brokkelige, overladen, barok ke indruk, waarin nodeloos ge- epateerd werd en voortdurend de aandacht van de werkelijke in trige werd afgetrokken. Hugo Claus is een barokke schrijver, hij houdt van de sier, hij is woord- gek en leeft zich uit in het zoeken van bizavriteiten. Echter, hij heeft kwaliteiten, maar deze komen eerst tot hun recht, als hij ge- coached wordt, zoals indertijd door Fons Rademakers gebeurde in de film Het mes". Nu ook weer in de film „De dans van de reiger", waarvan men kan zeggen dat hij stukken beter is dan het oorspron kelijke stuk. De intrige is beter en zuiverder jpgebouwden het overvloedige woordgebruik is gekapt terwijl bovendien het willens en wetens epateren is uitge bannen. Fons Radema. kers heeft zijn film gesitueerd aan de Joegosla vische kust en iaarbij een prach- ig gebruik ge naakt van de latuur en de •.rchitectuur al- laar én van het -ïuzikale coloriet ezer streken, door Jurriaan Andriessen op een eminente wijze in eigen compositie* opgevangen. De film draagt een haast Scan dinavisch ritme. Dat komt niet alleen, doordat Fons Rademakers voor de hoofdrol van Elena Mis- siaen-Stewart de Zweedse Gunnel Lindblom heeft gecontracteerd (laatstelijk, ons bekend uit Berg mans „Gróte Stilte"), maar ook doordat Rademakers op een voor treffelijke wijze van ,,binnen-uit" verfilmd heeft. Hij heeft, zoals Bergman ook altijd tracht te doen. de .,ziel" verfilmd. Daarom leeft enen tenvolle met de mensen uit deze film mee. Het thema is dat van trouw en ontrouw. De gefortuneerde Edward Missiaen is een integer man, die niet bedrogen wil worden. Zijn leven is doortrokken van deze ernst, die juist als reactie de ontrouw uitlokt, want zijn levenslustige vrouw Elena kan het maar moeilijk met deze ernst vinden. Als zij echter, tijdens het car naval in Den Bosch haar Edward bedriegt met een matroos, trekt de ernstige man zich nog verder terug en brengt zijn vakantie in Joego slavië door in een bouderend zwij gen in de sohaduw. Ook dit is voor Elena weer een reden hem uit te dagen door te flirten met een zekere Paul, een onbenullige Nederlandse jonker met snor uit Wylre. Edward wordt steeds somberder en wil zich het leven benemen, maar zijn moeder, een opper vlakkig schepsel in haar nadagen haalt hem over de zelfmoord sledhts te „spelen". Dan zal hij triomfantelijk wraak kunnen nemen op haar wufte schoondochter in wie zij slechts een rivale ziet in het bezit van haar zoon. Het „spel" van de zelfmoord dreigt echter ernst te worden. Als Edward weer bijkomt, zijn hij en Elena andere mensen geworden, want wat het leven nie,t wist te De Franse acteur Jean Desailly in de moeilijke rol van Edward, een beeld uit de nieuwe Neder landse film „De dans van de reiger". bewerkstelligen, heeft deze con frontatie met de dood bereikt. Edward maakt een wandeling naar de zee en Elena roept verbaasd uit: ..Edward, je staat in de zon!" Voor het eerst na vele jaren zont Edward zich in de vreugde van het leven en in de liefde van zijn vrouw. De ernst ten dode heeft het leven opgeklaard. De film munt uit door een bij zondere acteurskeuze en mede door het prachtige camerawerk bereikt hij een internationaal niveau. (In Bergman-stijl) De verknipte melkboer LIDO Als melkboer haalt Norman Wisdom ongelooflijke din gen uit. Wie van kolder zonder omwegen houdt, kan zijn hart op- (Grapjasserij zonder meer) De zonen van Katie Elders LUXOR Wild-west-film van het oude soort met John Wayne en Dean Martin als stoere sterren. (Western) O moeder, wat een broeder CAMERA Film die al eens eerder in Leiden draaide. Jerry Lewis haalt als ziekenverpleger de malste streken uit. Men kent het genre: wel aardig, maar het ligt er allemaal zo dik bovenop, dat het na een half uurtje toch wel begint te vervelen. (Eenvoudig amusement) Djingiz Clian REX De grote Tartaarse ver overaar in kleurrijke gevechten ge. wikkeld. Een film van regisseur Henry Levin met een goede rolbe zetting. Kan in zyn soort tot de uitblinkers worden gerekend. Woensdag draait „De gekken trekken ;de kaart", waarin Danny Kaye zijn grote gaven op het terrein van de humor weer eens toont. Kaye's films staan niet altijd op hetzelfde hoge niveau, maar zijn boeiende persoonlijkheid staat steeds opnieuw borg voor een uur zorgeloze ontspanning. (Vechten en lachen) „Thunder ball" TRIANON De groten der aarde mogen om het hardst betogen, dat zij zo bijzonder ge-interesseerd zijn in Ian Fleming en zijn James Bond- serie. wie niet zo sensationeel is aangelegd en zijn geest liever be zig houdt me.t diepzinniger zaken, krijgt het steeds moeilijker met de James Bond-films. Hij kan maar moeilijk warm lopen voor .Thun der ba 11" met het onmogelijk on nozele verhaaltje van de miljo nair. die zich van twee atoombom men heeft meester gemaakt en deze heeft verborgen in een grot onder de zeespiegel. Natuurlijk is het weer James Bond die daar achter komt en duizenden gevaren trot seert om als overwinnaar uit de strijd te komen. Waar inmiddels de twee atoombommen, waarom alles begonnen was, aan het eind van de film gebleven zijn. kan niemand vertellen Het doet er ook niet toe. Het enige waarom het schijnt te gaan is geweld, sensatie en een fa belachtig stuntwerk met de nieuw ste snufjes der techniek. Er speelt zich onder water een hele Wild west af. Wie uitgekeken is op cow boys te paard kan nu zyn vermaak op de zeebodem zoeken. Misschien dat deze en gene erdoor onder de indruk komt. Het denkend deel der natie kan zich er alleen maar over verbazen. (Wild-west onder water) 1UWE LEIDSE COURANT

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 3