Nieuwe Leidlse Courant GESPREK MET SOEKARNO Half min buitenlanders Paasdagen in ons land U.S.A. héérlijk, Indonesisch staatshoofd stelt voorwaarden lidmaatschap aan hernieuwd Verenigde Naties )p bezoek in het paleis Waterstofbom ,Ik voel me kiplekker' Russisch vliegtuig in W.Berlijn neergestort Ikalkoenboutenl Commentaren Tanker nog werkloos olieleiding voor DfractMm t. DIEMEK .SSMiWastick - uhebiaraa I i. diemei CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD Donderdag 7 april 1966,47<s4e jaargang krant van formaat Abonnementsprijzen p.w f 3,75, p.kw. 11,30 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 Onze speciale verslaggever Link van Bruggen heeft als enige buitenlandse journalist een interview gehad met president Soekarno. De Indonesische regeringsleider nam tegenover onze reporter geen blad voor de mond. Hy legde bijvoorbeeld een nogal schokkende verklaring af over zyn zienswijze op de eerder gedane suggesties, dat zjjn land toch weer toelating tot de Verenigde Naties zal gaan vragen. In AVBO's radiojournaal van 6.15 uur zal dit interview, dat reeds de aandacht van de wereld pers trok, worden uitgezonden. (VAN ONZE SPECIALE VERSLAGGEVER LINK VAN BRUGGEN) VRRAG: Meneer de President, de aatste jaren verschijnen er voort- urend berichten dat uw lichamelijk relzijn veel te wensen overTuat. U iet er, voor zover ik dat beoordelen an, blakend van gezondheid LIET eerste vraaggesprek van een journalist met president Soekar- [o sinds de communistische coupe van oktober 1965 staat hier afgedrukt. Link van Bruggen seinde ons dat hij in de paleistuin vijf maal door met machine-pistolen gewapende man- bekappen van de militaire politie werd aangehouden, alvorens hij het terras Bereikte, waar het Indonesische staats hoofd, luchtig gekleed zat. Hij was omringd door mannelijke en vrouwe lijke adjudanten, door familieleden, ambassadeurs en ministers. De sfeer was vrolijk en opgewekt, niets wees erop dat er een soort paleis revolutie had plaatsgevonden, die de president heeft beroofd van zijn vroe gere intimi en adviseurs, die uiteinde- ijk tot de recente kabinetswijziging leeft geleid. Aanvankelijk waren ook de vice- premiers dr. Leimena en Adam Malik [buitenlandse zaken) aanwezig, doch fven voor het eigenlijke interview irokken dezen zich terug. 1 „Sterke man'' generaal Soeharto liet zich niet zien. Hij bezoekt het paleis alleen als het strikt noodzakelijk is. De Igebruikelijke ochtend-seances van hef Indonesische staatshoofd ontbijtge keuvel, waarbij veel gelachen wordt mijdt hij zoveel mogelijk. SULTAN Behalve het hierbij afgedrukte vraag en antwoord-spel, letterlijk afge- Irukt om niets uit zijn verband te rukken zijn wij verheugd de lezers tegelijkertijd een interview met de Sultan van Djokjakarta Hamengkoe Bowono te kunnen brengen. Ook dat bracht onze man in Djakarta voor el kaar. De sultan- over wie sterke ge ruchten gaan dat hij de volgende pre lident van Indonesië wordt ..myste rie-man' Nasoetion lijkt overigens ook hog een serieuze kandidaat heeft Ie moeilijke taak op de schouders ge- Domen, de financieel-economische on derbouw van de staat te schragen. In zijn nieuwe dubbelfunctie hij Is ook nog vice-premier heeft hij |ich nog niet eerder laten interviewen. - na 81 dagen - geborgen PALOMARES De Amerikaanse harine is er vandaag in geslaagd de Waterstofbom te bergen, die 81 da len lang naby Palomares op de bo- lem van de Middellandse Zee heeft lelegen. De plaats waar hij lag werd lp 15 maart gelokaliseerd. Weersverwachting Veranderlijke bewolking De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met hier en laar enige regen en op enkele plaatsen pist. Zwakke tot matige wind tussen luid en oost. Ongeveer dezelfde middag- fempera turen. maar misschien bent u toch bereid de Nederlanders zelf te vertellen hoe u zich voelt. ANTWOORD: Wel, meneer Van Bruggen, u vraagt mij zelf te ver tellen hoe ik me voel. Zal ik het eens in goed Nederlands zeggen ik voel me kiplekker. VRAAG: Een andere vraag, menec President, de gebeurtenissen van de laat ste maanden in Indonesië hebben veel vragen opgeroepen ten aanzien van uw positie als staatshoofd, premier en opper bevelhebber van de strijdkrachten. U hebt hier de afgelopen dagen al veel van gezegd, maar misschien is het u moge lijk hiervan in de Nederlandse taal een korte samenvatting te geven. ANTWOORD: Meneer Van Bruggen, u hebt twee dingen vergeten. U noemde in uw vraag drie kwaliteiten: Staatshoofd, premier, opperbevelhebber van de strijd krachten. Dat zijn er drie, mijn functies, mijn kwaliteiten, zijn er vijf. Staatshoofd, premier, opperbevelhebber van de strijd krachten, mandataris van de M.P.R.S. (volkscongre&-red.) en nummer vijf: Lei der van de Indonesische revolutie. Nou, in al die vijf functies, in al die vijf kwali teiten. ben ik nog net als vroeger. Ik ben nog steeds staatshoofd, ik ben nog steeds premier, il: ben nog steeds opperbevel hebber van de strijdkrachten, ik ben nog steeds mandataris van de M.P.R.S., ik ben nog steeds leider van de Indonesische revolutie. Geen commentaar VRAAG: Gelooft u aan de mogelijk heid van het nieuwe kabinet in de ko mende maanden alsnog enkele wijzigin gen ondergaat? ANTWOORD: Geen commentaar. VRAAG: Van de sultan van Djorkdja- karta, meneer de President, heb ik ge hoord, dat de nieuwe, Indonesische rege ring er in de eerste plaats op uit is het financieel-economisch veld bebouwbaar te maken. Wat zijn naar uw mening de grootste problemen op dit gebied? ANTWOORD: Geen commentaar. VRAAG: Heeft u bij de gebeurtenissen, die tot de mislukte, communistische coup hebben geleid, persoonlijk risico gelopen? ANTWOORD: Geen commentaar. VRAAG: De minister van buitenlandse zaken, de heer Adam Malik heeft ver klaard, dat er in het hele buitenlandse Indonesische apparaat zuiveringen zullen worden doorgevoerd, dit om de corrup tie de kop in te drukken, en mogelijk bestaande, linkse sympathieën in te to men. Ik mag wel aannemen, dat deze gang van zaken uw volle instemming heeft. ANTWOORD: Geen commentaar. „Overwegen" VRAAG Ik heb begrepen, meneer de president, dat Indonesië weer overweegt toe te treden tot de Verenigde Naties. Kunt u hier misschien iets meer van zeggen ANTWOORD: Kijk eens. overwegen, overwegen, overwegen, dat is een rekbaar woord We hebben de Verenigde Naties verlaten, omdat we ontevreden waren over de structuur, de oganisatie en de bevoegdheden van de Verenigde Na/bies, en dat is nog altijd nog steeds de reden waarom we buiten de Ver enigde Naties zijn Ik heb heel dikwijls in het openbaar gezegd: Wij willen rugtreden in de Verenigde Naties alleen nadat de Verenigde Naties zijn gerei niseerd Zolang de Verenigde Naties nog zijn net als nu, blijven we er liever buiten VRAAG: Als u zou worden uitgenodigd naar Nederland te komen, meneer de President zoudt u dit verzoek dan in overweging willen nemen? ANTWOORD; Ja zekr, meneer Van Bruggen, dat heb ik ook al heel dikwijls gezegd. Als de regering, of liever gezegd Hare Majesteit de koningin Juliana, mij uitnodigt in Nederland te komen, dan zal ik dat graag in overweging nemen. (Voor vervolg zie pag. 5) (Ongecorrigeerd) Voor gesprek met Sultan van Djokjakarta zie pag. 5 Bogaers: We lialen het! Philips (75 jaar oud) staat klaar voor het nieuwste: de kleuren-TV. Veel nieuws uit het jaarverslag, op pagina 19 Conflict in Offenbach over Anne-Frankplastiek Zie pagina 5 Pag. 19 Pagina 13 Morgen Goede Vrijdag en maandag Ticeede Paasdag zal ons blad niet verschijnen. Onze kantoren zijn vrijdag tot half een geopend doch zyn maandag ge- Soekarno: hoe staat het nu met zijn macht is die nog altijd on beperkt in het geteisterde Indo nesië? Midden in een van de ernstige gezagscrises waarin het eilandenrijk verkeert, had Link van Bruggen een gesprek met de president. Dit is de verwachting voor komende Paasdagen: het bezoek ruim een half miljoen buitenlanders aan Nederland. Onder hen zullen de Duitsers een belangrijke plaats inne- men, maar oo v de Belgen en de Fran sen worden (teer in p~otf ^itullen verwacht. Daartegenover staat een trek van Ne derlanders naar het buitenland. Voor zover dait valt te controleren zullen zij de Paasdagen vooral doorbrengen in Londen De toeristen-invasie in ons land baart het openbare vervoer en de (rijks) poli tie min of meer zorgen. De Nederlandse Spoorwegen rekenen op Duizenden mijnwerkers eji metaal bewerkers in Lotharingen hebben een domonstratieve mars gehouden naar Metz. Daarmee willen ze de publieke belangstelling trekken voor de ernstige crisis in dit Franse ijzerbekken. Geen inzittenden gevonden WEST-BERLUN Een tweeper soons straalvliegtuig van het Russische type MIG is gistermiddag neergestort in het Soessenmeer in W -Berlijn. Er ontstond een reusachtige kerosinevlek, maar er volgde geen explosie. De om geving werd afgezet en via luidspre kers werd aan voorbijgangers ge vraagd niet te roken Aan het reddingswirk namen brand weerlieden en kikvorsmannen deeL Er kon worden vastgesteld dat niemand zich in het verongelukte toestel bevond; ver moedelijk hebben de inzittenden het vliegtuig nog boven Oost-Duitsland ver- Britse militairen beletten des avonds een Russische generaal en twintig ge wapende Russische militairen de plaats van het ongeluk te naderen. De Russen kwamen in een autobus. Zij kregen geen toestemming om uit te stappen. Explosie Later verklaarden ooggetuigen dat er wèl een explosie was, kort voor het vlieg tuig onder water verdween. Waargeno men was dat het vliegtuig met twee an dere toestellen in formatie vloog toen het ongeluk gebeurde. Een officier van het Britse leger deelde aan journalisten mee, dat de Russische militairen zich er over hadden beklaagd dat de plaats van het ongeluk niet zou zijn afgezet en dat Westberlijnse politie aan het reddingswerk had mogen deel nemen. De Russen hadden het wrak zelf willen lichten. Des avonds gaven de drie westelijke commandanten een verklaring uit, waar in zij „dit voorbeeld van onverantwoor delijk en zorgeloos vliegen boven een dicht bevolkt gebied" veroordelen. Dit incident is, aldus de commandanten, het ergste van een aantal roekeloze vluchten in de afgelopen weken. Aan de Russen is verzocht onmiddellijk maatregelen te treffen ter voorkoming van dergelijke ge vaarlijke gebeurtenissen. Alles klaar om ze op te vangen (Van een onzer verslaggevers) een groot reizigersaantal en zij baseren dat op het feit, dat alleen in Duitsland al voor het vervoer van vakantiegan gers, ook naar Nederland, meer dan zeshonderd extra treinen zijn inge legd. Maximum Vermoedelijk echter zullen de mannen van de rijkspolitie de grootste stoot krijgen op te vangen. De meeste vreem delingen zullen zich per auto naar ons land begeven. Dat is de reden, dat de rijkspolitie voor de Paasdagen op een maximum-sterkte is gebracht Op de grote wegen zullen zij hun handen vol hebben met het regelen van het verkeer. Het is te verwachten, dat de bollen velden. Keukenhof en de badplaatsen het meest in trek zijn. Om het verkeer op de wegen daar vlot te doen verlopen zullen vliegtuigen van Dienst Luchtvaart van de Rijkspolitie boven de verkeerspunten vliegen, die stagnatie kunnen opleveren; dit om aan de rijkspolitie op de grond ogen blikkelijk aanwijzingen te kunnen geven. Ook de wegenwacht van de ANWB zal, indien dit nodig mocht blijken, oj grotere sterkte dan normaal worden in- Nederland is dus op het „ergste" voor bereid. Alle maatregelen zijn genomen om de drukte te kunnen weerstaan. Zo zijn bijvoorbeeld de „grote wegen" vrij gemaakt van obstakels. Tot en met mor gen kan nog aan het herstel van enkele gedeelten worden gewerkt. De hotels in de grote steden in het westen zijn of helemaal of zeer goed bezet. In de kuststreken is hier en daar nog plaats. Mocht het met de logies- ruimte spaak lopen, dan zal de logies- informatiedienst in werking treden. De buitenlanders zullen dan reeds aan de grens de mededeling krijgen, dat zij zich beter niet naar het westen kunnen begeven, omdat het daar vol is. Uiter aard houdt de drukte nauw verband met de weersomstandigheden. Vele buiten landers. vooral zij die in de grensstreken wonen, zullen het weer even aankijken. Immers, zij kunnen nog op het laatste ogenblik hun beslissing nemen. Beatrix en Claus vóór september naar de West PARAMARIBO Prinses Beatrix en prins Claus zullen nog voor september van dit jaar naar de West komen, ver klaarde minister-president mr. Cals woensdag op de persconferentie aan het eind van zijn bezoek aan Suriname. Het bezoek van het prinselijk paar aan Suriname zal in geen geval geschieden als aansluiting op de huwelijksreis- Hoewel van maandag af al buiten landers naar Nederland zijn gekomen, wordt de grootste stoot vanavond en morgen verwacht Maar het drukst zal het woaden in de middag van de Tweede Paasdag, als zij zich allen gereed maken huiswaarts te keren. Vrolijk Paasfeest Natuurlijk met voordelig! DUIDELIJKHEID Ryksbemiddelaars hebben, na de kri tiek die op hun beoordeling van nieuwe cao's is uitgebracht, gepro beerd de Stichting van de Arbeid duidelijk te maken, welke maatsta ven zij bij deze beoordeling aanleg gen. Erg verhelderend is de uiteenzetting van het college echter niet. Want nog altijd blijft een aantal vragen levens groot bestaan, zoals in hoeverre het toelaatbaar wordt geacht duidelijk aantoonbare achterstand in te halen (landbouw, spoorwegen, buschauf feurs bij het streekvervoer). Het is dan ook te begrijpen, dat de looncommissie van de Stichting van de Arbeid, die de brief van rijks- bemiddelaars gisteren heeft bespro ken, een gesprek over de beoorde lingscriteria van het college zal aan vragen. Te hopen is dat dit gesprek de ge wenste duidelijkheid wel zal opleve- TOCH NIET Dinsdag jl. deelden we op deze plaats mee. dat een gezaghebbend socialist het op een forumbijeenkomst ter loops had doen voorkomen, alsof d« PvdA op het gebied van de versprei ding van kernwapens van mening zou zijn veranderd. De spreker betoogde namelijk en zei daarbij het standpunt van zijn partij weer te geven dat de Duitse Bondsrepubliek hier, ook via de NAVO niet, geen zeggenschap mag hebben. WU schreven ervan, dat enige nadere informatie ons niet overbodig leek. Ook al omdat een socialist staatssecretaris is op bui tenlandse zaken. Welnu, die nadere informatie is nu van partijwege gekomen en ze houdt in dat de spreker meer heeft gezegd dan hij verantwoorden kan. De PvdA behoudt zich in heel deze materie van de kernwapens nog het uiteinde lijk oordeel voor. Zo is er dus toch in feite nog niets veranderd. Voor de lin|kervleugel bij de socialisten wellicht een teleur stelling;. NIET GERUST In Duitsland is een noodgemecnschap van protestanten gevormd die zich verzet tegen de koers in hun kerk. Dat is op zichzelf niet ongewoon. Ook elders komen dergelijke bewegingen voor. Maar wat wij met bezorgdheid zien, is dat deze beweging zich op nieuw vastbijt in een Duits nationa lisme. In wezen gaat het deze beweging niet om theologische vragen, maar om po litieke. Het betreft mannen die zich verzetten tegen de recente uitspraak van de Duitse kerk, dat de Duitse christenen er goed aan zouden doen zich neer te leggen bij de Oder— Neissegrens als de oostelijke grens voor de toekomst. In het „denkschrift'' van de Duitse Snynodc wordt met nadruk gezegd, dat de Duitsers niet op hun politieke rechten kunnen staan, gezien wat in de oorlog is gebeurd. Deze beweging wil echter wel alle rechten doen gel den. Opnieuw horen wij woorden als „vaderlandsliefde", „staat en volk" in een verband waar wij ze aller minst kunnen appreciëren. Bisschop Kurt Scharf, hoofd van de Duitse protestantse kerk, heeft reeds gezegd dat hij weinig betekenis hecht aan deze nieuwe beweging die zich na Pasen massaal zal presenteren aan het Duitse volk. Wij zijn er niet zo gerust op. Te vaak reeds is de be tekenis van extreme bewegingen ge bagatelliseerd. We zien hier een beweging van „Duitse Christenen nieuwe stijl" de kop opsteken, die herinneringen aan een duister verleden wakker oproept. Londen heeft voorlopig succes LONDEN De Britse diplomatieke gebruiken van geweld tegen het bewind Onze specialiteit! MOTEL APELDOORN RUST! RIJKSWEG AMERSFOORT—APELDOORN activiteiten om te voorkomen dat de tanker Joanna haar lading olie lost voor Rhodesië en dat een tweede tan ker. de Manuella, de haven van Beira binnenloopt, hebben succes. De Joanna ligt nog steeds werkloos in eira de Griekse kapitein George Vardl- noyannis is door zijn regering voor een disciplinaire raad gedaagd, omdat hij tóch de olie naar Mozamblaue heeft gebracht De kapitein, die graag een heldenrol schijnt te spelen, heeft echter gezegd dat hij zich niets van de Griekse rege ring behoeft aan te trekken. Wanneer hij van zijn opdrachtgevers bevel krijgt de olie te lossen, dóet hij dat. Die opdrachtgevers zijn echter nog druk aan het vergaderen en kunnen nog geen beslissing nemen. Er wordt zware diplomatieke pressie od hen uitgeoefend. Blokkade Het pompen van de olie naar Rhodesië zal namelijk verstrekkende gevolgen heb ben. Veelzcggeftd was de mededeling van de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, dat nieuwe sancties door de Veiligheidsraad tegen Rhodesië niet zijn uitgesloten. Het zou Engeland dan mogelijk worden gemaakt om de haven van Beira voor olieschepen tc blokkeren. De afgevaardigden van het Gemenebest in Londen hebben naar aanleiding van het tanken-incident weer aangedrongen op het van Ian Smith. De Britse regering toonde zich echter nog een voorstander van vrij- willige sancties. Maar toch liet Sir Savülo Garner, het hoofd van het Britr? bureau voor Gemenebestzaken, doorschemeren dat de regering in Londen beslist geen tegenstander is van een consequente blok. kade. Hoe veelomvattend en duur deze ook zal züo. De Manuella De Britse regering maakt zich intussen ernstig zorgen over de gedragingen van de tweede Griekse tanker, de Manuella. De „avonturen" van dit schip lijken veel op die van de Joanna. De Manuella, haar positie wordt geheim gehouden, nam de olie eveneens in de Perzische Golf in. Deze tanker veranderde gedurende haar vaart ook van naam en eigenaar. Li februari heette het schip Charlon Venus. Enkele weken geleden werd het omge- doopt De eigenares was eerst de Arma- dores Petroleros Company, in Panama. Daarna werd het eigendom van de Var- nima Company, eveneens een Panamese maatschappij. Maar de directie ervan is Grieks, zodat de Manuella de Panamese vlag streek en de Griekse vlag hees. De Varnima Company is geassocieerd met de Varnikos Company, de maatschappij die de Joanna kocht. Al deze feiten zUn voor de Britse rege ring een duidelijk bewijs, dat de Manuella olie voor Rhodesië heeft geladen. Het schip wordt dan ook voortdurend gescha duwd door de Britse marine.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1