Bogaers haalt het wel F. 3.45 VAN NELLE Philips - 75 jaar oud - klaar voor kleuren-tv Aantal huizen in '66 volgens programma China en Japan voor toeristen In Uw trommelwasmachine voortaan NIEUWE RADION Bedrijf sbeamten zijn in ernstig gevaar Van Nelle eert „Toon" Ook computers zullen winst opleveren Bonden stemmen in met bus-cao 19 DONDERDAG 7 APRIL 1966 Ondanks kapitaalschaarste en -• hoge rentepercentage (Van onze parlementsredactie) DEIN HAAG Minister Bogaers jrtrouwt, dat het ondanks de hui- 1ge kapitaalschaarste en het hoge intepercentage mogelijk zal zijn om, j het met inspanning, het woning- mwprogramma voor 1966 (125.000 gizen) te realiseren. H(j baseert dit irtrouwen op het aantal thans in inbouw zijnde woningen, het aan- il woningen waarvoor rijksgoed- ruring of machiging tot gunning is trieend, en het aantal woningen »or de bouw waarvan reële plannen i voorbereiding zijn. De minister schrijft dit in zijn memorie in antwoord aan de Eerste Kamer. Hij irmeldt, dat in januari van dit jaar H aantal woningwetwoningen waarvoor pchtiging tot gun-ning is verleend, en (t aantal particuliere woningen waar oor rijkssteun is toegezegd of rijksgoed- juring is verleend, achter gebleven u j het maandgemiddelde van het woning- >u wp r ogra mma. In februari was echter weer een duide- jke kentering merkbaar, want in deze laand werden 10.368 woningen goedgek eurd. Bovendien mag op grond van zo- list ingewormen ambtsberichten worden erwacht. dat deze kentering zich in maart heeft voortgezet met als gevolg dat het totaal aantal gunningsmachti gingen, inclusief de beschikkingen en rijksgoedkeuringen, in het eerste kwar taal 1966 bijna op hetzelfde niveau ligt als dat van het eerste kwartaal van hat recordjaar 1965. De minister wil voor de komende ja- in het aandeel van de woningwetbouw in het totale bouwprogramma op 60.000 per jaar handhaven. Voor de wat verde- toekomst heeft hij terzake nog geen duidelijk oordeel In het najaar van 1966 zal een nieuw woningbehoefte-onderzoek worden ge houden. De resultaten daarvan en de ontwikkeling van de verhoudingen op de woningmarkt zullen mede een be langrijke rol spelen bij de bepaling van het percentage te bouwen woning wetwoningen, aldus de minister- Het vorige woningbehoefte-onderzoeK (1964) heeft volgens de minister uitge- n, dat ook in de lagere prijsklassen nog een omvangrijke vraag naar wonin gen bestaat. In de komende jaren zullen dan ook vooral woningen moeten worden gebouwd in de meer goedkope klassen. Van de in 1965 voltooide woningen kwamen er 49363 gereed in de woning- wetsector, 28.411 in de premiesector en 36.653 in de ongesubsidieerde sector. Op 1 januari van dit jaar waren 148.466 wo ningen in aanbouw, waarvan 79.298 in de woningwetsector, 30.964 in de premie- Bestuurslid NKV op Curacao gearresteerd WILLEMSTAD De penningmeester an de Internaitionale christelijke fede- »tie van vervoerspersoneel, de heer W. Spit, die voor een werkbezoek op Cu- agao aankwam, is in opdracht van de fficier van justitie aangehouden. De heer Spit, die ten huize van zijn roer, de heer J. A. F. Spit, verbleef, is x>r de officier geleid om een verklaring f te leggen over zijn betrekkingen met e heer Jac. Alders yice-voprzittej; van et Nederlands katfiol&k 4 i-akvkbond h met die bond zelf, voorts naar de hulp, «elke bij zou hebben verleend aan de totstandkoming van het inmiddels be kend geworden vertrouwelijk rapport- Alders. Zowel hij als zijn broer, wiens naam lok voorkomt in het rapport-Alders en kgen wie de regering van de Nederland- Is Antillen een aanklacht heeft inge- uend, zeiden zeer verbaasd te zijn. UTRECHT Het NKV is hogelijk ver- easd over de arrestatie. De heer Spit is liet namens het verbond op Curacao. Hij I ook voorzitter van de bij het NKV aan sloten Katholieke bond van vervoers- tersoneel en is lid van het dagelijks be- uur van het NKV. Als zodanig is hij op e hoogte van het rapport. Hij heeft vol- fens het NKV niet aan de samenstelling Medegewerkt. Vergeefse moeite n bedivater maar lopend oor ARNHEM De krijgsraad veroordeel- dezer dagen de 23-jarige soldaat J. L. uit Schinveld tot f 75 boete. De nburger had een poging gedaan te orden afgekeurd wegend bed-wateren. kwaal had veel belangstelling van ergenoten en superieuren. Maar een htmeester ontdekte dat hij elke orgen zijn bed bevochtigde met een >pje water. Dezer dagen is de Lim- urger toch afgekeurd. Niet wegens edwateren, maar wegens een lopend SCHIPHOL Het nieuwste, i Ier kostbare snufje op het gebied an vakantiereizen zal in de komen- e nazomer een vliegreis van 27 da- tn naar de volksrepubliek China. Hong onr i>n japan zijn. Die reis zal per zesduizend gulden kosten, alle ^rblijfskosten inbegrepen. Negen van de grootste Nederlandse agebureaus gaan deze nieuwe bntietrip organiseren. Het besluit nadat hun vertegenwoordigers inspectiereis naar China maak- Er is volgens hen in China zo- schoons en eeuwenouds te zien. vakantiereis daarheen niet al- exclusief maar ook interessant is, Voorlopig wil men een groep van 1 toeristen bijeenbrengen, welke groep p 29 september per KLM-Lijntoestel fen Schiphol zal vertrekken. Per trein h per vliegtuig van de China Airways gorden tochten gemaakt Nieuwe hoofddirectie DEN HAAG Per 1 Juni treedt de leer H. van Oostrom Soede af als hoofd- firecteur van de Nederlandse Reisvereni- |ing en wordt hij opgevolgd door de heer I.J. de Boer. De heer Van Oostrom Soede. een oud- larineofficier, heeft zijn functie bij de R.V. slechts enige jaren vervuld. Hij r'eft ontslag aangevraagd in overleg iet het hoofdbestuur wegens verschillen an inzicht aangaande het personeelsbe- eid. De heer De Boer was van 1945 tot 1959 !9Weeds verbonden aan de N.R.V. Sinds 1959 Was hij adjunct-directeur van Hotelplan. Centrale verwarming wint veld (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De laatste jaren wordt In de nieuwe woningen op grote schaal centrale verwar ming aangebracht. Werd In 1963 nog slechts 1 pet van de ter goed keuring voorgedragen eengezins huizen en 28 pet. van de etage woningen van een centrale ver warming voorzien, in 1965 waren deze percentages reeds opgelopen tot resp. 38 en 95 pet. Gerekend over alle woningsec toren zal in 1965 het percentage der centraal verwarmde woningen naar 90hatting het dubbele zijn van 1964, toen het 30 pet, was Minister Bogaens verwacht dat deze ontwikkeling zich zal voort zetten. Hij sdhrijft dit in zijn memorie van antwoord aan da Eerste Kamer WAST ZICHTBAAR WITTER Regelingen dringend nodig UTRECHT B\j de Katti. federatie van beambtenbonden voor industriële en aanverwante bedrijven heerst grote bezongdlheid'heid door de voortdurende reorganisaties, fusies, overnemingen, liquidaties, surséa-noes en faillissemen ten waarbij de beambten de kwets baarste groep vormen en tevens moei lijker gelijkwaardig werk kunnen vin den. Zij heeft in een rapport regelin gen ontworpen voor de rechten die de beambten moeten krijgen voor ge- Op de foto en op de bon NUMANSDORP Automobilisten, die zonder betalen over de Haring vlietbrug rijden, gaan op de foto en spoedig daarna op de bon- Deze con trole is mogelijk geworden door elec- tronisch bediende fotocamera's, waar van er thans twee worden beproefd. In opdracht van de nv. Brugverbinding Haringvliet heeft Philips de apparatuur ontworpen om na te gaan of alle auto's het juiste bedrag tolgeld hebben betaald. Bij het naderen van de toegang rijden de auto's over drempels. Een electrische impuls stelt daarna de camera in werking. In de hoek van de foto komt in code het betaalde bedrag te staan, als de tol gaarder de kaartjesautomaat indrukt. Belastingdruk voor grensvervoer lichter DEN HAAG Dieselvrachtauto's en -autobussen, waarmee in belangrijke mate in het buitenland wordt gereden, zullen minder zwaar fiscaal worden be last. De extra lasten werden veroorzaakt door verschil in belastingheffing tussen Nederland en het buitenland. Er gold een toeslag van 255 pet op de motor rijtuigenbelasting in Nederland, gecom bineerd met een zeer lage accijns op dieselolie. Maar op dieselolie betaalt over de grens juist een zware accijns. Dat verdubbelde de last van de weg vervoerders. Per 1 april kan men nu belastingvermindering van 20-80 procent vragen. val van interne ovenplaatsing, aanzeg ging van ontslag en ontslagneming op eigen verzoek, allsmede rechten die moeten worden verkregen bij liquida tie van bedrijven. Er moeten garanties zijn voor hen die door een dergelijke calamiteit stoffelijke sohade lijden, voorts voor hen die niet onmiddellijk ander werk kunnen vinden of daarbij lager inkomen zullen ontvan gen. De ganantietijd moet afhankelijk zijn dienstjaren, leeftijd, hoogte der functie en sociale omstandigheden. Het rapport spreekt de wens uit dat ontslag werknemers, ouder dan 55 jaar wordt voorkomen. Het rapport verklaart dat de onderne mingen een verantwoord personeelsbe leid moeten voeren, redelijke medezeg genschap moeten geven en duidelijk moeten streven naar voortbestaan. Het moet het goed fatsoen van iedere onder neming zijn, de werknemers ook bij moeilijkheden te honoreren overeenkom stig de verworven rechten. Er moet tijdig open overleg zijn vóór de wijzigingen zich voordoen, terwijl deze thans zonder en over de werknemers worden voorbereid, zodat de werknemers voo ;n voldongen feit worden geplaatst. Voor overstromingsramp Nederland geeft 50.000 gulden aan Indonesië DEN HAAG De Nederlandse rege ring zal een bedrag van 50.000 gulden Indonesië schenken ter leniging de nood van de bevolking, veroorzaakt door zware overstromingen in Soerakar- ta, aldus beeft het ministerie van bui tenlandse zaken gisteren meegedeeld. Een bedrag van 25.000 gulden wordt besteed voor de aankoop van de meest nodige medicamenten, waarbij het Ne- derlandsche Roode Kruis, gezien de grote ervaring welke deze organisatie op dit terrein heeft, zijn bemiddeling zal verlenen. Over de beeteding va- resterende 25.000 gulden wordt me Indonesische autoriteiten overleg ge pleegd. De KLM zal dc zending medi camenten gratis naar Djakarte ve: sector en 38.204 in de ongesubsidieerde Over de industriële bouw zegt de mi nister, dat nu een produktie van 125.000 woningen per jaar binnen reëel bereik is gekomen, aanmoediging tot verdere expansie van de totale industriële pro- duktiecapaciteit door middel van nieuwe stimuleringsmaatregelen, niet noodzake lijk en zelfs niet gewenst is. Genie maakt strand niet schoon DEN HAAG De genie gaat niie>t helpen bij het schoonmaken vnn het Schooi wense strand, dat met olie bedekt is. Er is geen noodaituaitiie, een burger- bedrijf kan het werk uitvoeren en het leger heeft op het ogenblik geen mate riaal genoeg vanwege grondwerk voor Het Dorp en het schietbanencomplex in Herskamp. Aldus heeft 9taats9ecretaris Peiinenburg besloten. Dertien zwervers uit leegstaand huis gehaald AMSTERDAM Dertien jongelui, die geen middelen van bestaan heb ben, zijn dezer dagen tijdens een spe ciale politie-operatie uit een huis in Kattenburg gehaald, waar zij al ge ruime tijd verbleven. Onder hen waren een Duitser, een Fransman en eèn Chinees, die het land uit moeten. De Nederlanders, acht jongens en twee meisjes, zijn vrijgelaten. In Kattenburg staat een groot aantal huizen leeg in verband met afbraak ter sanering van dit stadsdeel. Steeds meer jonge zwervers zoeken daar hun toe vlucht. In het huis stond slechts een bed. De jongelui sliepen op de grond tussen vodden. Verhoging sociale uitkeringen bij K.B. vastgesteld DEN IIAAG Binnenkort is een KÖnTnklijk Besluit te verwachten tot verhoging van dc uitkeringsbedragen ingevolge de algenffcne ouderdomswet, de algemene weduwen- en wezenwet en de interimwet invaliditeitsrente- trekkers alsmede tot verhoging van de kinderbijslagen. De verhogingen, die met terugwerken de kracht per 1 janiuari van dit jaar in gaan, zijn gelijk aan de voorstellen van minister Veldkamp die wij in ons blad in 3 februari afdrukten. De uitbetalingen van dc verhoogde uitkeringsbedragen zullen in april en mei plaats hebben. In sommige gevallen zal de verhoging noch in april noch in mei worden uitbetaald. De onder die groep vallende personen zullen nog na der bericht van het ministerie onivan- Deel Zuiderzee- autoweg gereed Nijkerk Als alles meezit zal be- n mei het nieuwste deel van rijks weg 35, tussen de verkeersrotonde Hoe velaken en Nijkerk. worden openge steld. Dit deel, dat een onderdeel gaat vormen van de Zuiderzee-autoweg, is 8,5 kilometer lang. Als eerbetoon 10 jaar „one-man-show" brengt Van Nelle het prachtig uitgevoerde boek „TOON Met 130 verschillende foto's gemaakt door Robby Pauwels. „Toon thuis en Toon op het toneel". Vraag naar dit magnifieke boek bij uw Van Nelle-winkelier of maak 3.45 over op giro 620300 t.n.v. Algemene Cadeau Cen trale, Rotterdam, met vermelding „Toon". Stortingsbiljetten zijn gratis verkrijgbaar bij uw Van Nelle-winkelier. koffie thee tabak In 1966 acht procent loonstijging verwacht EINDHOVEN N.V. Philips Gloeilampenfabrieken bestaat dit jaar 75 jaren. Vanzelfsprekend opent het jaarverslag met een beschouwing over de geschiedenis van het bedrijf, dat in 1891 begon met tien werkne mers. Thans zijn er 252.000 mede werkers aan alle Philips-organisaties in de wereld verbonden. Het jubi leumjaar wordt een zeer belangrijk jaar: de vorderingen in het interna tionale overleg over kleuren-tv rechtvaardigen de verwachting dat de meeste Westeuropese landen in hun keuze zullen maken voor wat betreft het te gebruiken kleu- rensysteem. dat. naar mate de kleuren-t.v. vordert de winstmarge weer zal verbeteren. Ook de computers zullen tot dc winst gaan bij dragen. Computers zal het bedrijf zelf veel gaan gebruiken. Kleuren-t.v. Als in dit jaar Nederland een systeem keuze doet, kan men in het najaar van 1967 met kleuren-tv. beginnen, dus gelijk met Engeland. Het daaropvolgende jaar - -- - begint Philips met de leveranties en waar- re bewezen van veel waarde te zijn. schyn]ijj. zullen die liggen in een orde Philips acht het voor de toekomstige van grootte van enige tienduizenden toe- export van produkten en voor de ken- stellen. De prijs vooreen kleuren-ontvan- an* ger zal, naar het zich laat aanzien, liggen Daarop is Philips technisch geheel! re!a"f' ^langrijke op de toe- voorbereid, rowcl wat betreft ontvan- kon,st gerichte ul,«aven to he' versla«- Goedkeuring college onzeker (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG De bedrijfsgroepen wegvervoer van de drie vervoers- bonden hebben hun goedkeuring ge hecht aan het ontwerp-cao 1966, dat de vakbondsbesturen met de werk gevers overeengekomen waren voor het personeel van de autobusdien sten. Bjj de Protestants-Christelijke Bond van Vervoerspersoneel was de instemming unaniem, bij de r.-k. bond waren nog enkele tegenstem mers en in de vergadering van de Nederlandse Bond van Vervoersper soneel werd nog een resolutie aan genomen, waarin gevraagd werd de loonachterstand sneller in te halen. De heer L. C. van Dalen, voorzitter van de Prot. Chr. Bond, toonde zich bijzon der gelukkig met de unanieme instem ming van zijn leden. Hij verklaarde dit uit het feit, dat de bond geen moeite te veel heeft gevonden om de leden vit voorlichting duidelijk te maken, waar het om gaat en waarom dit akkoord aan< vaardbaar is. Hij geloofde, dat verzet en ontstemming binnen de vakbeweging veelal een gevolg zijn van te gebrekkige voorlichting. Begrijpen de leden een zaak niet en kunnen zij de materie dus niet beoordelen dan leidt dit tot verzet hier en daar categorale activiteiten. Zo Is vorig jaar de categorale vereniging (niet aangesloten bij een vakcentrale) opge richt van werknemers in het personen vervoer. De leden van de PCB verklaarden zich gisteren akkoord met de berekening van de loonachterstand door vergelijking met de industriële arbeider, zoals in een on partijdig rapport is vastgelegd. Ook de wüze waarop de loonachterstand wordt Ingehaald had de volledige instemming. Het ontwerP-cao cal nu door de bonden ter goedkeuring worden ingediend bU het College van Rijksbemiddelaara. Behalve de 7 pet loonsverhoging voor 1966 is voor het buspersoneel overeenge komen een extra bedrag van f 3.50 per week, ingaande 1 januari 1966 Op 1 ja nuari 1967 volgt nog f 3.50 extra en op 1 januari 1968 nog f 2.50 per week extra. Doorwerking van deze verhogingen in de meritrating en 'in de overuren en boven dien een betere indeling van de buschauf feur in de loonschalen betekenen dat de loonachterstand van gemiddeld f 12,50 per week vergeleken bij de industriële werk nemer royaal wordt ingehaald. Huurcom- pensatie en ploegentoeslag worden in de functieionen verwerkt en het aantal ge meenteklassen wordt tot twee terugge bracht. De verbeteringen voor het buspersoneel gaan hiermee ver uit boven de gevaren zone van 7 procent, die de regering heeft aangegeven en waaraan het College van Rijksbemiddelaars tot nog toe streng de hand heeft gehouden. Afgewacht moet nu worden of de c.a.o. voor het buspersoneel de eerste uitzondering gaat worden. Er komen overigens nog meer van derge lijke contracten zoals voor het spoorweg personeel en voor de landbouw. dat de introductie van kleurentele visie In Nederland niet later zal ge schieden dan in omliggende landen. De voorbereiding voor kleuren-t. komst gerichte uitgaven in het verslag jaar. Dat gold ook voor computers. Voorts traden bij een licht gedaald verkoop prijsniveau aanzienlijke kostenstijgingen op. vooral lonen, salarissen en sociale lasten betreffend. De stijging van de pro- duktiviteit kon deze kostenstijgingen op korte termijn niet volledig opvangen. Op immateriële activa werd enige tientallen miljoenen guldens meer afgeschreven dan in andere jaren. Philips verwacht in het concern over 1966 een loonstijging van acht procent met inbegrip van de sociale lasten. G roei Ondanks een zekere vertraging In de Nederland economische groei van Europa 's Philips er in geslaagd in 1965 een omzet te be reiken van ruim zeven en een half mil jard gulden, dat is acht procent meer dan in het '-Uzonder gunstige jaar 1964 Men had aanvankelUk slechts een omzet stijging van vijf tot zeven procent wacht. Per saldo bedroeg de omzetstijging 543 miljoen gulden. De markt voor tv.- apparaten heeft zich na de forse stijgingen in de beide afgelopen jaren gestabiliseerd, De geografische spreiding van de omzet Is nagenoeg gelijk gebleven. Van de omzet werd 76 procent gerealiseerd In Europa, veertien procent In de landen van het westelijk halfrond en tien procent tn de rest van de wereld. De bruto-wlnstmarge is gedaald van 13.4 procent tot twaalf procent De netto-winstmarge daalde van 5,8 procent tot 5.3 nrocent Voor 1966 verwacht Philips een omzetstijging die in orde van groot te overeenkomt met die in 1965. Men is van mening dat het mogelijk moet zijn ook over 1966 een dividend van 18 procent te declareren en tevens een voldoende bedrag over te houden voor winstinhouding. Het beschikbaar stellen van een bonus uit de agio- reserve moet men, als onderdeel van het dividendbeleid, telkens zien als een incidentele beslissing. Zoals men weet is in 1965 de agiobonus achter wege gebleven. Het contante divi dend daarentegen werd verhoogd van 16 tot 18 procent Men heeft ook de stellige verwachting tussen de vijfentwintighonderd en drie duizend gulden. Men verwacht dat dit b«- paald niet dc dood zal betekenen van de zwart-wit-t.v. In Amerika worden nog altijd zestig procent zwart-wit-toestellen verkocht 'ogen veertig procent kleuren- ontvanger. In het verslagjaar heeft Philips In Nederland onderhandse leningen opge nomen tot een totaal bedrag van onge veer honderd miljoen gulden. Een in Zwitserland opgenomen lening cal niet in Nederland worden gebruikt. Amerikaans bezit Het procentuele Amerikaanse aandelen, bezit is de laatste jaren aanzienlijk ge daald. Het was in 1961 nog 37 procent, aan het eind van 1965 is het 23 procent In het aandelenbezit toege nomen van 36 procent in 1964 tot 39 pro- cent op het eind van 1965. Voor Zwitser land steeg het aandelenbezit in het ver slagjaar van zestien tot negetien procent, voor Frankrijk van twaalf tot dertien pro cent Voor Engeland is het aandelenbezit gedaald van vier tot drie procent Het bedrag aan liquide middelen ls ge stegen met vijfentwintig miljoen gulden tot 874 miljoen, men acht het beschikbare bedrag voldoende. Voor wat betreft de verdeling van het kapitaal naar de gebie den waar Philips werkzaam is. is in het verslag vermeld, dat het kapitaal in Ne derland in het verslagjaar steeg van 3190 miljoen gulden tot 3450 miljoen, in de overige landen van Europa van 4188 mil- joen gulden tot 4766 miljoen, in de landen van het Westelijk halfrond van lO'l mil joen gulden tot 1187 miljoen gulden cn in de overige landen van 385 miljoen gulden tot 474 miljoen. In totaal steeg het kapitaal in het verslagjaar van 8805 mil joen tot 9877 miljoen gulden. Philips levert thans tien procent van Nederlands Subsidie dr. Schierbeek DEN HAAG De Nederlandse Organisatie voor Zuiver-Wetenschap- pelijk Onderzoek heeft dr. A. Schier beek, oud-docent in de geschiedenis van de biologie aan de rijksuniversiteit in Leiden, een subsidie verleend voor de uitgave van een verkorte biografie van Jan Swammerdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 19