Wat gaat u vanavond opsteken? Onze kinderen hebben nu hun eigen revolutie" NEEM NU IN BLIK Storm wat geluwd Ruw weer houdt aan Boeclhisten boycotten gesprek premier Ky alles kan met CEtB^üM Uit de Haagse hof geplukt DONDERDAG 7 APRIL 196» DJAKARTA De storm in Indonesië is wat geluwd, maar het ruwe weer houdt aan. Het nieuwe kabinet draagt te zeer de kenmerken van het compromis dan dat het een lang leven beschoren kan zijn. Aan de ene kant staat president Soekarno, die juist iets te ver ging toen hij bij de linkse stromingen in het land nog meer in het gevlei wilde komen. Aan de andere kant torent „sterke man'* luitenant-generaal Soeharto, die zich door het leger weet gesteund, en meer wil dan hij op dit moment heeft bereikt. Br zullen nog meer topfiguren i moeten duikelen. En er zullen nog meer regeringen moeten worden ge vormd, alvorens „de rimpeltjes in de oceaan van de Indonesische revolu tie" deze woorden, die de werke lijke toestand zwaar onderschatten, zijn van Soekarno glad gestreken zijn. Met deze zinnen kan ongeveer worden samengevat wat waarne mers in Djakarta denken van de hui dige politieke situatie in Indonesië, die zoveel verwarring heeft gewekt. Duidelijk is dat het schimmenspel dit zo typisch Javaanse schim menspel! nog niet ten einde is. Er liggen nieuwe krachtmetingen in het verschiet. De kettingreaktie op de mislukte communistische coup van 1 oktober-j.l. woedt nog steeds verder. Roetig Knriio" De fagade van gezagsgebondenheid moet echter onder alle omstandighe den worden bewaard. Het leger mag nooit in de schoenen worden gescho ven een staatsgreep te hebben uitge voerd. Soekarno, die niet alleen president is, maar ook nog premier en opperbevelhebber van de strijd krachten, moet de grote „Boeng Kar- t\o" blijven, de architect van de revo lutie en de geroepene uit het volk. De beweegredenen hiervan zijn een mengsel van tactiek, psychologie en dankbaarheid. „Soekarno is nu zijn eigen mario net", zei een ambtenaar, die door de nieuwe verhoudingen een flinke pro motie had gemaakt. „Hij kondigt slechts aan wat anderen voor hem hebben uitgedacht. In naam houdt hij de macht, in feite is hij een speelbal van diezelfde macht". Het was rustig in Djakarta, toen ik daar aankwam. Slechts aan de prikkeldraadversperringen en de overal op wacht staande militairen was te zien dat er spanningen wa ren. Voor elk gebouw van enige im portantie stonden gehelmde solda ten. Ze hadden het geweer, of het machinepistool onder de arm, ter wijl er hier en daar mitrailleurs stonden opgesteld. Rijst uit pisangblad In de bekende woonwijk Menteng wemelde het eveneens van militai ren. Ze hadden wachtposten betrok ken voor de huizen van de vele mi nisters, die daar wonen. Ook verschillende ambassades werden be waakt. Op het Medan Merdeka, het vroe gere Koningsplein, waar een ma jestueuze gedenknaald met gouden vlam als nationaal monument staat, bleken de aktiviteiten van de bewa kingstroepen 't grootst tc zijn. Geen wonder eigenlijk. Aan de noordkant staat het vroegere gouverneurspa leis, van waaruit president Soekarno regeert. En aan de westkant bevindt zich het gebouw van de KOSTRAD (strategisch legercommando), waar in de gevangen gezette, linkse mi nisters thans „rijst uit een pisang blad eten". Geruchten Hoeveel gevallen bewindslieden «r daar in een cel zitten, is niet precies bekend. De een zegt: „alle vijftien", de andere beweert: „slechts dertien". Twee van hen, Se- tiadi (elektriciteit) en Soerachman (irrigatie) zouden namelijk voort vluchtig zijn. Hoe het ook zij Djakarta wem- melt in deze dagen van geruchten vast staat dat Soebandrio (bui tenlandse zaken) in de kelders van het KOSTRAD-pand gevangen ge houden wordt, Saleh (ontwikke ling), Soemardjo (onderwijs), Yoesoef Moeda Dalam (bankzaken), Soetomo (werkvoorziening) en Sha- feh (geheime dienst). Het zijn lie den, over wie thans de sterkste ver halen in omloop zijn. Als de helft er van waar is, is het al erg genoeg. Van ex-ministers als Soebandrio en Saleh wordt gezegd dat té rich op de rug van het Indonesische volk rijk gestolen hebben. Miljoenen, zo niet miljarden, zijn op hun bankre keningen in Hongkong en Zwitser land gestort. Ze bezaten in Indo nesië huizen, plantages en een vloot van Cadillacs en Impala's. Shafeh, pas in februari j.l. door president Soekarno tot minister van veiligheidszaken benoemd Soeban drio had hier overigens de uiteinde lijke zeggenschap over wordt „de koning van de zakkenrollers" ge noemd. Hij zou zoveel verbindingen met de Indonesische onderwereld hebben gehad dat een man als Al Capone er jaloers op had kunnen Hoe dit heerschap, dat nauwelijks schrijven kan, tot deze hoge post kon worden geroepen, is iedereen een raadsel. In het leger bracht' hij het niet verder dan tot kapitein, in welke functie hij wegens malversa ties werd ontslagen. Onchristelijk Yoesoef Moeda Dalam, die bij de bron van de buitenlandse beta lingsmiddelen zat, moet het ook heel bont hebben gemaakt. Hij zou niet minder dan 23 maitresses hebben ge had, die hij allen in een huis had geïnstalleerd en een grote Ameri- kaan-met-chauffeur had cadeau ge- „Een vreselijke zaak", verklaarde een goed Nederlands sprekende, In donesische professor, wiens salaris elke maand opgaat aan de betja's, de fietstaxi's, die hij heen en terug naar de universiteit moet nemen. „Dat zijn nu mensen, die het voor beeld moeten geven. Je zou er bijna onchristelijk door worden. Moet u eens kijken hoe ons arme volk leeft. Op een schoen en een slof zou al teveel gezegd zijn. Ophangen moesten ze die kerels, allemaal. Voor elke duizend gulden, die ze gestolen hebben, moesten ze een mi nuut gemarteld worden. En van Soe bandrio moesten ze sateh maken!" Het is vreemd toegegaan tijdens de studentendemonstraties, die tot het politiek ingrijpen van het leger hebben geleid, tot de val van Soe bandrio c.s. en tot het feitelijk be knotten van de macht van president Soekarno. „Wij, ouderen", aldus diezelfde professor, „waren te laf om eerder te protesteren. We waren bang; bo vendien kregen we er nooit genoeg van over de revolutie te filosoferen. De kinderen, wat zo noem ik de studenten nog, die hebben de eerste stoot moeten geven". „Ze kwamen als een nieuwe macht op straat, liepen goedlachs te gen de mitrailleurs in, die op hen Hunter King Size? dan rookt u de lekkerste grote American die er is II Hunter filter? dan proeft u niet het filter, maar alleen geurige tabak Soeharto: sterke man op de achtergrond. waren gericht, klopten de soldaten op de schouders en riepen steeds weer: „Leve het leger". Dat er geen grotere ongelukken zijn gebeurd, is een wonder". „De studenten moesten stoom af blazen. Wat hebben ze ook? Niets. Twist en rock-and-roll zijn verbo den; sportmogelijkheden zijn er bij na niet". „'t Enige, waar ze steeds weer van moesten horen, was de grote Indone sische revolutie. Het begon hun alle maal dik te vervelen. Ik heb zo vaak gezegd dat het wel onze, maar niet hun revolutie was. Stel je voor dat de Nederlandse jeugd elke dag weer bij de vrijheidsstrijd tegen de Duitsers werd bepaald? Dat zou toch alleen maar afstompend kun nen werken?" „Enfin, de studenten, onze kinde ren, hebben nu hun eigen revolutie. En zij is geslaagd ook, hoewel de structuur van het huidige kabinet nog lang niet ideaal is. De commu nistische partij, die staatsvijandig was, is verboden. Corrupte en onbe kwame ministers zijn verdwenen. En generaal Soeharto heeft al be loofd alles in het werk te zullen stellen om het economische misfor tuin van dit land zo spoedig moge lijk dragelijker te maken". Als men het oor in Djakarta te luisteren legt, dan kan men in de gesprekken een gevoel van opluch ting en van verademing bespeuren. Gaat het nu eindelijk een wat bete re kant uit? Behoeft er straks niet meer zoveel „ge-oeroest" te worden om in leven te kunnen blijven? Zul len de salarissen straks voor de hele maand genoeg zijn en niet langer voor een halve, of op z'n hoogst een hele week? Wat er met de ex-ministers ge beurt. die overigens wel wat eenzij dig de schuld krijgen van de lange reeks van mislukkingen van de afge lopen jaren, is vooralsnog een vraag. Het leger zou er op uit zijn be lastend materiaal tegen hen te verza melen om hun wandaden in proces sen aan de kaak te kunnen stel len. SAIGON De vergadering die prémier Ngoejen cao Ky gisteren had belegd voor godsdienstige, burgerlijke en politieke groepe ringen om te spreken over de op stelling van een grondwet is ge deeltelijk op een fiasco uitgelo pen. De boedhistische vertegen woordigers weigerden namelijk aan het gesprek deel te nemen. Na enkele uren vergaderen werd Onderzoek tegen Schüle wordt heropend STUTTGART De justitie in Stutt gart heeft gisteren besloten het onder zoek tegen het hoofd van de dienst tot naspeuring van Nazi-misdaden, dr. Schue- le, te heropenen. Dezer dagen werd na melijk een Russische uitnodiging ontvan gen om vertegenwoordigers te zenden die de beschuldigingen van Russische ge tuigen uit eigen mond kunnen vi Aanvankelijk had men besloten het on derzoek te staken omdat de beschuldigin gen, dat dr. Schuele in 1942 zou hebben deelgenomen aan terechtstellingen van Russische burgers, niet bewezen kon vraag lijm wijzer in dc winkel door Het leger m aktie op het vroegere Waterlooplein. We krijgen per 1 september in Utrecht een Journalistenschool. En dat is heel goed en heel mooi. En zelfs hard nodig. En toch... en toch Aah het is als met alle andere dingen, die vroeger bar en boos wa ren en nu overgoten zijn met de milde gloed der herinnering. Vroeger werd je in het vak zeil ..opgeleid". Waarbij het voornaamste leermiddel de boze bui van dc baas was, als je het niet goed genoeg, gauw genoeg of mooi genoeg deed. Beweren dat je iets niet kon was er niet bij. Integendeel je stortte je onvervaard op de gekste opdrachten in de hoop nu eindelijk eens te kunnen bewijzen, dat het genie in je sluimerde. De eerste gemeenteraadsvergade ring! Ik voel nog mijn rug koud van ellende worden als ik er aan terugdenk. En die keer dat ik. opge groeid in een veilig en zeer gezagsge trouw huis, naar de nachtvergadering van stakende vissers moest! Die verga deringen waren altijd 's nachts, wat betekende dat je toch minstens zesen dertig uur achter elkaar doordraaide en het lef niet had om slaap te heb ben. De vreselijkste herinneringen heb ik aan de keren dat ik spijbelde. Daar heb ik een door vele collega's gehoonde, angst van gekregen om ook maar vijf minuten voor het einde er gens weg te gaan. Je kunt nooit we ten Ik vloog er namelijk altijd in en d« baas liet je onverbiddellijk de scher ven ruimen. Zelf kon hij geen letter schrijven. Hij zat achter een immens groot bureau en dirigeerde zijn staf. las je werk. Bromde als het naar zijn zin was en schold als het hem tegen viel. Hij kon prachtig telefoneren en rook op kilometers afstand het nieuws. Die kilometers legden wij dan af. En wee wanneer we het niet vonden. Het ergste wat me kon overkomen waren schipbreuken. Dan werd je midden in de nacht opgebeld en spoedde je naar een donker strand waar veel mannen in oliegoed luid schreeuwend tegen de storm rond waarden. Niemand had tijd voor een journalist, allicht niet, maar je zat er maar mee. De zee brulde, je ogen sloegen dicht van het zand, ergens moest de reddingboot dobberen en ergens moest een schip in nood zijn. maar de werkelijke situatie kon je gewoon niet vaststellen, want het wa6 een chaos van geweld. Gelukkig kwa men er altijd wel collega's, langer en gehaaider in het vaK. En altijd wat uitlegde of je iets leerde, dat geen boekje te vinden is, flair. Dc Hair om van het stuivend zand. de brullende zee, de duistere figuren, de zilte storm een pakkend stuk te schrij ven en dan na afloop de eigenlijke redding te reconstrueren. Als aie red ding dan maar gebeurde voor de krant sloot, dat was de kunst. Ach het was ook een schone tijd. Alle amateurtoneelvoorstellingen werd je geacht bij te wonen. Heel serieus moest iedere meespeler zijn of haar regeltje hebben. Maar voor het „bal na" had je nooit tijd, want dan zat je al weer te zwoegen op de krant. Er was nog een taak, die aan de jongste ter redactie toekwam. We had den namelijk een ..tante" daar. Tante had clubs, een brokje sociaal werk op amateurbasis waar menig volwassene van nu nog beste herinneringen aan zal hebben. Maar behalve de clubkin deren was er een uitvoerige cor respondentie. Een pagina briefjes per week aan Goudhaartje, Wilgenroosje en wat voor schuilnamen de kinderen maar kozen. Ze stuurden tekeningen en ontboezemingen en elk briefje kreeg zes regels antwoord. Tante had werk uitbesteed aan de jongste. Hoe dankbaar was ik toen een nieuweling opdaagde en de map overgedragen kon worden. Nog dankbaarder mijn moeder, die middagen had zitten pen nen om mij te helpen. Zo groeide je met veel figuurlijke II blauwe plekken en menigmaal gesto ten neus naar de eerste pluim van de baas en het eerste interview. Maar altijd blijft de spanning, komt er iets nieuws, duik je in nieuwe problemen. Keihard was die leerschool, een weg vol valkuilen. Die school generatie van na 1 september zal het heel an ders leren. Met boeken en begeleiding irplaats van standjes en onmogelijke opdrachten. Het moet een prachtige opleiding worden, die de jongelui fl heel wat zekerder van zichzelf het vak doen binnentreden, en toch toch heb ik er geen spijt van zo'n dikke dertig jaar eerder geboren te besloten een congres bij een te roepen dat een nieuwe grondwet zal moeten opstellen. Eerder op de dag had premier Ky een brief gestuurd aan Thich tam Chau, een van de invloedrijke monniken in Saigon, waarin staat dat de regering in de herfst verkiezingen wil uitschrijven. Tam Chau wordt beschouwd als een gematigd leider die langs legale weg een burgerregering wil vormen. Premier Ky, die volgens de New York Times „zijn gezicht voorgoed verloren heeft", stelt op het ogenblik alles in het werk om zijn prestige terug te winnen. In hoe-é ziet het er voor Ky niet zo bijzonder gunstig uit. Daar is generaal Phan Xoe an Nhoean, commandant van de eerste Zuidvietnamese divisie, open lijk in opstand gekomen tegen het centra le gezag. Een colonne panterwagens die generaal Nhoean dinsdag naar Danang had gezonden, blijkt thans gestuurd te zijn met het doel de stad Danang tegen de troepen van Ky te verdedigen. Gene raal Nhoean heeft de studenten van Hoe-é bewapend. Er is steeds meer spra ke van een anti-Amerikaanse stemming. Het feit dat Ky gisteren overhaast naar Saigon vertrok, wordt als ning beschouwd. Gatt-functionaris: Kennedy-ronde kan worden hervat GENEVE Naar de onderdirecteur- generaal van de Algemene overeen komst voor tarieven en handel (BATT), de Deen Finn Gundelach heeft medegedeeld kan de Kennedy- ronde van onderhandelingen over ver laging van de invoerrechten met vijf tig procent mogelijk later deze maand worden hervat nu de Europese Econo mische Gemeenschap (EEG) weer in ernst kan onderhandelen. Vermoedelijk zullen de onderhande lingen over chemische produkten in het laatste deel van april worden her vat en die over staal en aluminium onmiddellijk na pasen. Gundelach zei gematigd optimistisch te zijn na het besluit van dinsdag waardoor de EEG na ruim acht maanden stagnatie als gevolg van Franse tegenwerking weer kan onderhandelen. De besprekingen hangen af van de voortzetting van het proces dat nu in de EEG is begonnen. Gaat dat proces niet door, dan begin nen de moeilijkheden voor de Kenne dy-ronde opnieuw, zo zei Gundelach. I Vergeven de kennissen, gewezen NSB-ers uit idealisme. Deze mensen man en vrouw bleken te lijden onder het verleden omdat nog altijd met grote rode letters de aanduiding NSB op hun bevolkingskaart en het belasting kohier aanwezig is. Zij vinden het ontzettend; ik ook. Zovelen hebben vermindering van straf gekregen, maar zij, die alles betreuren en be rouw hebben, worden voortdurend ge plaagd met het besef, dat die aandui ding hen blijft achtervolgen. Wat zou het een opluchting zijn vóór velen die in deze situatie verkeren, maar ook voor mij, als hieraan eens een eind* kon komen. Berkel A. y. d. Ven Christendom? Via de tv nam ik er kennis van, dat eindelijk een aantal leden van de Ku- Klux-Klan zijn gearresteerd wegens moordaanslag op negers in de staat Mississippi. De arrestatie geschiedde door de federale (let wel) politie. De politie van de staat Mississippi kon of durfde dit blijkbaar niet aan. Voorzo ver mij bekend is tegen de moorde naars van de vier jongelui die bekend stonden als tegenstanders van de ras senscheiding tot heden niets onderno men. Wat een schande voor een beschaafd land. Nog iets. Ik las dat de meerderheid val* de vier moordenaars behoren tot de zg. orthodoxe christe nen. Het is me het christendom in d* praktijk wel.... Rijswijk L. H. Dijkenlui Verkoop ging door Op een schutting voor een winkel las ik „Verkoop gaat door" een dag nadat een verschrikkelijk ongeluk ter plaatse was gebeurd: een geschrokken buschauffeur reed de stoep op en de winkel in, waar ccn dame, die juist de deur wilde openen, morsdood werd gereden. Een heel gewoon opschrift, maar hier cynisch van aard, zo vlak na een dergelijk ernstig ongevaL Het laat zich aanzien dat de stroom onge vallen in het verkeer eer toe dan afneemt, tenzij onze overheid dras tisch ingrijpt. Als ik zie hoe on voorzichtig het publiek van alle leef tijden en sexen is, dan verwonder ik er mij over dat nog niet meer onge vallen geschieden. Automobilisten zijn bepaald niet de enige schuldi gen. Zeist D. Witzand ZOMB cum VOUOP KEUS, PRETTIGE PRIJZEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 15