Nieuwe Leidse Courant Tanker meert af bij olieleiding Embargo Rhodesië is in gevaar Ky nu zelf naar Da Nang U.S.A. héérlijk. Na vreemde reis eindelijk in Portugees Mozambique Bespreking Kennedy-ronde POSITIEVE HOUDING VAN FRANKRIJK Jef Last op Provo-lijst Orkaan treft Florida en Cape Kennedy Vrachtauto in botsing met sneltrein Demonstraties in Saigon Politie zal Paasdrukte met maximale sterkte tegemoet treden Commentaren Ikalkoenboutenl Gebit ging op de loop Dinsdag 5 april 1966, 47ste jaargang Hoofdredacteur: Or. E. DIEMEI CHRISTEUJK-NATIONAAl DAGBLAD „Stentvattick la ghablaraa m!i" 'n tegKenapoet I" Abonnementsprijzen p.w. 0,88, p.m. 3,75, p.kw. 11,30 bezorging 18.00—19.00 BEIRA De Griekse tanker Joanna 5 is vanmorgen in de haven van Beira in Mozambique aangekomen. Het 12.902 ton metende schip, dat gisteren is aangehouden door het Britse oorlogsschip Plymouth, meerde af aan het beginpunt van de oliepqpleiding naar Rhodesië. In Londen wacht men in spanning af, of de Joanna inderdaad de lading ruwe olie cal lossen. Wanneer de olie van de Joanna 5 in de pijpleiding naar Rhodesië wordt gepompt, betekent dit een BRUSSEL Ondanks de waar schuwende woorden van de Franse minister van buitenlandse zaken, Couve de Murville, heeft Frankrijk zich gisteren in Brussel niet verzet tegen een bespreking van een ge meenschappelijk standpunt van do Zes in een aantal dringende kwes ties voor de verdere onderhandelin gen in de Kennedy-ronde. Per saldo heeft deze bespreking meer opgeleverd dan ik had gevreesd verklaarde de minister van economi sche zaken. drs. Den Uyl. gisteravond na afloop van de eerste van de twee daagse ontmoeting. Eigenlijk ben ik wel tevreden, aldus de bewindsman. I Hy zei „de dag niet voor de avond te willen prijzen", maar wel de hoop I te koesteren, dat vandaag over deze kwestie een akkoord kan worden ho- f reikt De vergadering van de Europese j ministerraad was gistermiddag begonnen met een hernieuwde Duits-Franse uit- wisseling van verklaringen. De Duitse minister van economische zaken, Schmü- j cker, betoogde daarbij, dat een nieuw mandaat voor de Europese commissie om namens de EEG de onderhandelingen I in Genève over de Kennedy-ronde te kunnen voortzetten gelijk dient te wor- den vastgesteld met de financierings- i regelingen voor het gemeenschappelijke landbouwbeleid. Hij voegde hier aan toe, dat de Bondsrepubliek „alleen in staat zou zijn de grote lasten van de landbouwpolitiek in de Europese ge meenschap te dragen. Het Duitse aan deel omvat 31 procent indien daartegen- over staat de mogelijkheid van indu- striële expansie en ontwikkeling van de uitvoer". Minister Couve de Murvllle's ant woord was weinig belovend voor het verdere gesprek. „Men kan alles wel aan elkaar gaan koppelen merkte hy op. Hy herinnerde daarby aan de Luxemburgse akkoorden die in januari de crisis de gemeenschap tot het ver leden verklaarden en waarby de vyf partners van Frankrijk er mee instem den de regeling voor de gemeenschappe- lijke financiering van het landbouwbe leid vooral een Frans belang „met voorrang" te behandelen. Eerst nadat dit vraagstuk is geregeld kunnen defini tieve beslissingen over de Kennedy- ronde worden genomen, zei Couve de Murville. Richtlijnen Minister Luns reageerde hierop met te verklaren, dat het mogelijk moet zijn tijdens de maanden, die een definitieve overeenstemming zal vergen in ieder ge- val richtlijnen voor de door de Europese commissie verder te voeren onderhan delingen in Genève op te stellen. De Franse delegatie bleek daarna be reid onder handhaving van reserves mee te werken aan de behandeling van richtlijnen, die de Europese commissie l'JJJJÜ'JJll'J.N.lJI.LJ Dezelfde iiiiddagtemperaturen De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met hier en daar enige regen .Overwegend matige Wind tussen oost en zuid. Minder koude nacht. Morgenmiddag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt i te 11.15 uur.) in staat moet stellen voor een aantal chemische produkten vooral van be lang voor de Amerikaanse uitvoer naar Europa vermindering van invoer rechten aan te bieden aan de partners in de GATT (algemene overeenkomst voor handel en tarieven) als onderdeel van de Kennedy-ronde. AMSTERDAM De schrijver dr. Jef Last, die bekend staat als commu nistisch gezind, heeft erin toegestemd dat zijn naam wordt geplaatst op de kandidatenlijst van Provo voor de ge meenteraadsverkiezingen in Amster dam. Als voorwaarde heeft hij echter ge steld, dat hy op een niet verkiesbare plaats komt te staan. Hij wil door zijn kandidaatstelling protest aantekenen tegen de wijze, waarop, volgens dr. Last, de autoriteiten de laatste tijd iedere demonstratie voor democratische rechten hebben afgewezen. „Ik vind de provo's serieus genoeg hen te steunen. In tegenstelling tot bur gemeester Van Hall wil ik wel met die jongens spreken", zo zei hij. Nog een arrestant wegens opruiing AMSTERDAM Naar aanleiding van het artikel „Subversieve brief' in Pro vo nr. 7, is gisteravond nog een „voor aanstaande" provo gearresteerd de 21- jarige student Jaap M. mislukking van de Britse blokkade- politiek tegenover Rhodesië en een slag in het gelaat van de Verenigde Naties, die een resolutie tegen Rho desië aanvaardden. De kans, dat de olie naar Rhodesië wordt gepompt is echter groot. Want Mozambique is Portugees en de Griekse tanker vaart in opdracht van een Zuid- Afrikaanse maatschappij. Zoals be kend staan Portugal en Zuid-Afri- ka welwillend tegenover het onwet tig bewind in Rhodesië van premier Ian Smith.' Spanning De tanker Joanna 5 heeft de autori teiten in Engeland al daigen in span ning gehouden. In februari nam het olie in de Perzische Golf in. Vorige week vrijdag werd het schip gesigna leerd in het Kanaal van Mozambique. Het sdhip werd voortdurend gescha duwd door het Britse fregat Plymouth. Toen het gisteren koers zette naar Beira, kwam het Britse oorlogsschip in actie. De Britten sommeerden de tan ker van koers te veranderen. Maar de Joanna, die eerst wat voor de kust had heen en weer gevaren, veranderde niet van koers. De climax van dit incident ter zee kwam: de gezagvoerder van de Ply mouth wist de Joanna 5 te onderschep pen. Hij klom aan boord van de tan ker en maake de tanker-kapitein dui delijk, dat hij niet door kon varen naar Beira, omdat hij in strijd han delde met de resolutie van de Ver enigde Naties van 20 november. Het antwoord van de kapitein was, dat hij geen enkele instructie had gekregen van de Grijfkse regering en dat hij in het geheel niet van plan was de olie in Beira te lossen. Hij zou deze haven alleen maar aandoen op proviand in te nemen en te bunkeren. Zijn olie was bestemd voor Diibouti Frans-Somaliland. Deze verklaring was niet zeer ge loofwaardig. Maar d:e commandant van de Plymouth moest dit wel aanne men. Hij liet de Joanna gaan. Tevoren had het Britse ministerie van defensie al de geruststellende mededeling de wereld ingestuurd, dat de Britse pa trouilleschepen bij Mozambique in geen geval opdracht hadden gekregen schepen tot zirïken te brengen. In aanwezigheid van zijn moeder, koningin Elizabeth en zijn vader, prins Philip, werd aan prins Andrew een model aangeboden van de James Bond-auto. Het model is eveneens door Aston Martin gemaakt. TAMPA (FLORIDA) Een wervel storm beeft gsteren grote verwoestingen aangericht op de ruimtevaart-lanceer basis Cape Kennedy en ln acht steden In de Amerikaanse staat Florida. Op de lanceerbasis is een grote radiomast om gewaaid, een aantal gebouwen werd be schadigd en vele auto's werden vernield. De lancering van een sterrekundlg obser vatorium dat gisteren ln een baan om de aarde zou worden gebracht, moest wor den afgelast. Er zijn acht mensen gedood en 150 ge wond. De gouverneur van Florida heeft de getroffen gebieden tot rampgebied verklaard. Eenheden van de nationale garde zyn naar deze gebieden gedirigeerd voor hulpverlening en ook om plunderen tegen te gaan .Men vreest dat het aantal doden nog zal stijgen. In de stad Lakeiand werd een school vernield. Dertig kinderen werden ge wond. Zij zijn in een ziekenhuis opgeno men. In Tampa. ongeveer honderd kilo meter van Lakeiand. wierp de wind een autobus met schoolkinderen om. Twee kinderen werden gewond. In St. Petersburg is een vUlawük een ravage geworden. In de getroffen steden viel de elektirci- teit uit. De orkaan ging gepaard met wolkbreuken. De schade loopt in de mil joenen dollars. ROERMOND Tussen Roermond en Weert, ter hoogte van Haelen is van morgen by zware mist een vrachtauto met oplegger in botsing gekomen met de sneltrein Amsterdam—Maastricht. De vrachtauto was met het voorste deel al over de met automatisch halve over wegbomen beveiligde spoorwegover gang gereden. Alleen de machinist de trein werd licht gewond. „ROOD ALARM" OP AMERIKAANSE BASIS VER. STATEN DRINGEN AAN OP GRONDWET DA NANG Zuidvietnainese rege ringsgetrouwe troepen zyn overge bracht naar het vliegveld van Da Nang, grenzend aan de Amerikaanse luchtmachtbasis, die in een toestand van „rood alarm" is gebracht. Vlak (Voor vervolg zie pag. 11) 'daarna is premier Ky zelf ook naar DE RODE DREIGING IN THAILAND: OPNIEUW EEN REPORTAGE VAN LINK VAN VAN BRUGGEN - Pup. 7 Zendeling op N.-Guinea: weer vrij Pagina Kernmerk Woningmarkt verontrustend Pagina 11 Expo in Montreal Pagina 13 Bonn en de ereschuld aan Israël Pagina 7 Tegen smokkelaar f 10.000 boete geëist BREDA De officier bij de Bre dase rechtbank heeft gisteren 10.000 gulden boete en een jaar gevangenis straf waarvan 3 maanden voorwaar delijk met drie jaar proeftijd geëist tegen de 24-jarige boterhandelaar G. B. uit Terneuzen. B. die op grote schaal boter (5000 kilogram) smokkelde, werd door de officier bestempeld als een „boter- smokkelaar met gangstermentaliteit". De smokkelwaar, die ontdaan werd van merk en nummers, gereed voor de smokkelhandel, werd door de poli tie in een schuur aangetroffen. Douane en politie, die een inval deden op de schuur, vonden er ook een gepantserde auto, De landbouwer J. G. die de schuur aan de smokkelaars had ver huurd werd ook geareesteerd. DEN HAAG De rijkspolitie re kent op een enorme verkeersdrukte met de Paasdagen. Men houdt er re kening mee dat het aantal auto's het afgelopen jaar sterker dan ooit is toegenomen. De politie zal dan ook de komende Paasdrukte met een maximale sterkte aan manschappen tegemoet treden. De twee vliegtuigen, waarover de rijkspolitie thans de beschikking heeft, zullen even eens worden ingezet om het verkeer in goede banen te leiden. Donderdagavond verwacht men de ste grote stroom buitenlandse toeristen, vooral Duitsers, die hun Paasdagen op nemen in een korte voorjaarsvakantie. dc bollenstreek zijn de verwach tingen goed. al zyn dc hotels en pen sions nu nog niet geheel volgeboekt. De Hillegomse VW ondervond een opmerkelijke belangstelling van Fransen en Britten naast het gebruikelijke grote aantal Duitsers. De WV in Lisse meent, dat het vooral de narcissen, een aantal waf verlate kro kussen en een aantal vroege hyacinten en tulpen zyn, die in de Paasdagen het land schap opfleuren. Als het weer meewerkt, zal er al aardig wat zijn te zien, maar de meeste tulpen zijn dan nog niet uit Ook in de Keukenhof bloeit al veeL De topdrukte daar wordt echter pas ver wacht op 23 april, de dag van het bollen- Da Nang gevlogen in een laatste po ging om een oplossing voor de crisis te vinden. De commandant van het eerste leger korps en opvolger van de ontslagen gene raal Thi zal daar een bespreking met hem hebben. Onderdelen van het eerste legerkorps zijn anti-Ky en steunen de burgemeester van Da Nang, die tot strijd heeft opgeroepen. Vermoedelijk is hot overbrengen van de mariniers naar de opstandige stad de eerste maatregel om de opstand de kop in te drukken. Gewoonlyk betekent „rood alarm" dat een aanval wordt verwacht. Maar de basis is geheel afgegrendeld op bevel luitenant-generaal Lewis Walt, be velhebber van de Amerikaanse mariniers in Vietnam. Generaal Walt wil voorko- dat er Amerikaanse troepen ln actie komen by een mogelijk treffen tuesen Vietnamese eenheden onderling. De luchtmachtbasis Da Nang is een der sleutelposities. Zij wordt gebruikt zowel door Amerikaanse als door Viet namese oorlogsvliegtuigen. De bescher ming geschiedt door Amerikaans^ mari niers. De wachtposten aan de poort lie ten verslaggevers niet tot de basis toe. Na gisteravond elf uur mocht geen en kele Amerikaanse militair zich buiten de militaire basis bevinden. Er zyn rantsoe- gezonden naar de plaatsen, waar Amerikanen niet in de gelegenheid wa- voedsel in te kopen voor de afgreo- delimg van kracht werd. Grondwet De vluchten van de Air Vietnam, de burgerluchtvaartmaatschappij, zijn maanw dag alle afgelast. Behalve het overbren- van troepen naar Da Nang is er tot vanmorgen geen luchtverkeer. De Ame rikanen bouwden vannacht twee versper ringen op de weg, die van Da Nang naar de basis voert Inmiddels heeft het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken maan dag een officiële verklaring uitgegeven dat de Verenigde Staten voorstander zyn van een onmiddellijk optreden van de Zuldvletnamese regering ter beleg ging van een conferentie van alle be langhebbende groeperingen met de be doeling te komen tot een burgerlijke op een grondwet steunende regering van Vietnam. In Saigon bleef het onrustig. Er vorm den zich maandag groepen demonstranten Luitenant-generaal Nguyen Van Thieu riep via de radio de bevolking op deze demonstraties te staken. HU beloofde dat de regering alles zal doen om een oplos sing van de crisis te vinden maar hij zei ook dat krachtige maatregelen zullen worden genomen om aan politieke onrust een eind te maken. Met ingang van vandaag zijn alle scholen ln Viet nam tot nader order gesloten. Thieu waar- schuwde, dat de demonstraties zijn ge ïnspireerd door communisten. (Voor vervolg zie pag. 11) Boete van f 10.000,- voor ex-verdachte Socrates-affaire AMSTERDAM De ex-onderdirec teur- van de Amsterdamsche Bank, de f?-jarige Teunis H.. die destijds als ve-- dachte in de Socrates-affaire werd vrii gesproken, is vanochtend conform de eis door de Amsterdamse rechtbank ver oordeeld tot een boet van 10 000 gulden of zes maanden hechtenis. De rechtbank achtte bewezen dat H. zich als directeur bestuurder van de NV confectie-indus- trie Sluizer schuldig had gemaakt aan oplichting. ROME Bijna 20.000 Italiaanse artsen, werkzaam in gemeente- en staatszieken- huizen in Rome, zyn gisteren een vier daagse staking begonnen om kracht bij te zetten aan eisen voor hogere lonen. Tegelijkertijd hebben een mijoen werk- ;rs in de staalindustrie, de mynen en verzekeringsmaatsohappyen aange kondigd vandaag een 24-uur-staking te houden. Zy eisen bespoediging bü de on derhandelingen. MATIGING De regering heeft voor de begroting van volgend jaar al een tekort van een miljard erkend. Dus moeten extra middelen aangetrokken tot ten minste dat bedrag. Bij de reeds zware directe belastin gen een weinig bemoedigend geluid, zowel voor bedrijfsleven als voor in dividuele burger. De gehouden verkiezingen zijn die van het onbehagen genoemd. De be lastingdruk zal hieraan niet vreemd zijn. Begrijpelijk daarom de vraag uit werkgeverskring om meer evenwich tige verhoging van de lasten die ge volg zijn van uitbreiding der collec tieve voorzieningen. Verzwaring van lasten voor het be drijfsleven kan gaan betekenen, dat de bedrijven beknot worden in him mogelijkheden en dat de bron van onze toenemende welvaart gedeelte lijk verstopt raakt. Van uitbreiding der collectieve voorzieningen zal dan moeten worden afgezien. Alleen bij matiging zal de overheid noodzakelijke voorzieningen (huizen, scholen, wegen) op den duur kunnen realiseren. Anders stagneert onze economie en zullen ze in het geheel niet tot stand kunnen komen. TERLOOPS Als terloops, te weten op een con ferentie van een Nederlands comité tegen de verspreiding van kernwa pens, is gebleken van veranderd in zicht van de PvdA. Blijkens mededelingen van een ter zake gezaghebbend man uit deze partij is zij voortaan tegen inspraak van NAVO-leden (West-Duitsland inbegrepen) in het gebruik van Ame rikaanse kernwapehen. Tegen deze inspraak zijn vooral ge kant diegenen die hiervan gevaren duchten van de zijde van de Duitse Bondsrepubliek. De PvdA, tot dusver voor inspraak van de NAVO-leden, blijkt nu tegen. Een nogal ingrijpende verandering van standpunt, waarvan het opzien barend karakter niet verandert door de terloopse wijze waarop ervan me dedeling is gedaan. Enige nadere informatie lijkt niet overbodig. Ook daarom niet, nu een socialist (mr. Van der Stoel) staats secretaris is op buitenlandse zaken. TE LAAT Het is de tragedie van Amerika, altijd 'it laat ie zijn in het voorzien van de gebeurtenissen in Vietnam. Gegeven de situatie lijkt het verstan digst, zich te stellen achter de cen trale machthebber van het moment, in dit geval generaal Ky. Maar het moet toch mogelijk zijn dergelijke invloed op deze machthebber te oefe nen dat geleidelijke overgang naar meer democratisch bestuur verzekerd is. Het boeddhistisch verzet tegen dic tatoriaal gezag is niet nieuw, de Ame rikanen hadden met president Diem reeds ervaring. Dat Amerika generaal Ky niet tot an dere gedachten kon brengen, toont enerzijds de ontoereikendheid en on macht van de VS-politiek, anderzijds de uitzichtloosheid van het Vietna mese probleem, militair en politiek. Want wat nu? Aanblijven van Ky be tekent onvermijdelijk felle strijd om de macht, zo niet burgeroorlog. Dat hij toegeeft aan de eisen mag niet verwacht worden. Zoiets betekent in het oosten gezichtsverlies. Amerika zal moeten omzien naar een opvolger, waarschijnlijk weer een generaal, en de cirkel is rond. Intus sen echter blijft de domheid van en kele bovendrijvende groepen de com munistische propaganda voeden. Met ingang van 16 april Is de heer G A. Stolwijk uit Sassenheim benoemd tot burgemeester van de gemeente Voorhout. De heer Stolwijk is sinds 1948 gemeente-secretaris van Sassenheim. k Paasfeest Natuurlijk met voordelig' BOLTON Muizen en ratten tonen een vreemde voorkeur voor valse ge bitten. Een Duitse tandarts vertelde dat hü in een rattennest onder de vloer van zijn kliniek valse tanden had gevonden; een Canadese missionaris vond het gebit van een dokter terug in de muur van een Nigeriaanse hut en een Amerikaanse huisvrouw in Illinois zag muizen met haar gebit wegtippelen nadat zij die avond gesnoept had. Het gebit van een Engelsman verdween in de nacht nadat hij in een hotel kaas had gegeten. Deze feiten kwamen pas aan het licht nadat leden van de plaatselijke gezondheidscommissie van de Britse stad Bolton een aanvraag voor een kosteloos nieuw gebit binnenkregen „Muizen waren met het oude gebit op de loop gegaan", zo voerde de aanvrager als argument aan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1