Nieuwe Leuke Courant Boer Koekoek droop af ardgasvoor rerwarming goedkoper Concurrentie voor Pickles *Zo is het...." gaat Vanavond niet door Leg maar eens een plan voor55, zei minister Biesheuvel - Er kwamen alleen loze kreten «ET Melkdebat ontweken Katwijkse kotter kreeg brand aan boord Commentaren 'n ster matras Pyromaan trachtte weer toe te slaan Donderdag 31 maart 1966, 46ste jaargang CMRfSTRfJK-MATKMMl IMG8U0 wdjn M hi teghtw^iixt f 3,75, p.kw. 11,30 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 B. W. BIESHEUVEL H. KOEKOEK geen melkboer EN HAAG De gemeenten zullen Igas goedkoper krijgen. Dit is het Staat van onderhandelingen tussen bmmissie van samenwerking regio- I organen gasvoorziening (SROG) 9e Gasunie. De inkoopprijs wordt cent en geldt met terugwerkende >ht vanaf 1 januari 1966. Vorig jaar (de inkoopprijs zes cent. I SROG zal de gemeenten voorts leren aardgasgebruiken die jaarlijks [tens 2100 kub m afnemen, een lagere te berekenen. In plaats van negen g per kubieke mieter (plus vastrecht 108 gulden per jaar) wordt voor lid zeven cent te berekenen (plus astrecht van 150 gulden). te grens van 2100 m3 per jaar wordt tbruik van meer dan één gaskachel kt en zal zeker bü centrale ver- ling worden overschreden, einde toepassing van aardgas ook de verwarming van een woning- door middel van één centrale ver- ningsketel economisch mogelijk - aken, heeflt de Gasunie zich bereid pBaard een korting te verlenen op de Vspprijs voor de hoeveelheden gas, die de woningblokverwarming worden ^erd. Deze korting zal ten goede m ;n aan afnemers die meer dan kubieke meter per jaar voor die 1 iigblokverwairming verbruiken. OG en Gasunie zullen voor 1 no- er van elk jaar met elkaar in over- reden omtrent d'e hooglte van deze ng voor het komende stookseizoen. de periode tot 1 november 1966 fegt de korting 2 cenit per kubieke r. De gemeenten mogen industriële Hveringen voortaan tot 5 min kub. aagse dompteur valt in bij Boltini ÏN HAAG Aad de Vries, de Rot- imse dompteur die onlangs door seuw Sultan werd aangevallen en fond, heeft een vervanger: zijn dompteur uit Den Haag, Jos ^fflinden Uyterlinden zal zijn roof- tnnummer 7 april bij de Haagse lière van circus Boltini opvoeren, ^tfterlinden heeft pas twee keer met ïeuwen geoefend. Sultan bleef in ófcooi. rmoedelijk zal het nog wel drie in duren voordat Aad de Vries i Amersfoortse ziekenhuis wordt (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG „Boer Koekoek is gisteren in de Tweede Kamer niet ingegaan op de uitdaging van ter Biesheuvel om nu maar eens te bewijzen, dat de boer meer voor zijn melk kan krijgen dan hij nu ont vangt en tegelijk de consument min der voor die melk hoeft te betalen dan hij nu doet. De leider van de Boerenpartij had die stelling geponeerd, maar toen de minister hem uitnodigde dit in een concreet plan uit te werken, liet de heer Koekoek het afweten. „Ik ben geen melkhandelaar", luidde zijn armzalige repliek. Zonder de nisteriële dupliek af te wachten, liet hij met zijn fractiegenoot Voogd de vergaderzaal, waarin hij tevoren ie de bekende termen zijn gal had uit gespuwd over het „wanbeleid" van mr Biesheuvel. Dat gebeurde bij het Kamerdebat over de melk- en rundveeprijzen voor 19661967. Dit debat, waarom van CH-zijde was gevraagd, leverde gis teravond twee moties op. In de eerste plaats een motie-Tolman (CH), mede- ondertekend door SGP en GPV, waar in de regering werd verzocht haar prijsbesluiten in overeenstemming te brengen met de voorstellen van het Landbouwschap, t.w. een richtprijs voor de melk van f 34 per 100 kg met 3,7 pet vet, een oriëntatieprijs van rundvlees van f 2,25 per kg en een in terventie-niveau van de oriëntatieprijs van 95 procent. In een tweede motie, afkomstig van de socialist Van der Ploeg en mede-ondertekend door de KVP, werd er bij minister Biesheuvel op aangedrongen al met ingang van het melkprijsjaar 19661967 de over heidsbijdrage voor de dierziektenbe- strijding vast te stellen op f 0,25 per 100 kg afgeleverde melk. Over beide moties zou vanmiddag worden ge stemd. Tegenover de indieners van de moties hield de minister onverkort vast aan zijn besluitenpakket: een richtprijs voor de melk van f 33,50 per 100 kg met 3,7 pet oriëntatieprijs voor rundvlees van f 222 per 100 kg levend gewicht, een interventieprijs voor rundvlees van f 206,50 p. 100 kg levend gewicht en invoe ring van de overheidsbijdrage voor dier- ziektenbestrijding in twee etappes: dit jaar 10 cent en met ingang van 1 april 1967 nog een 15 cent. De motie-Tolman, die de consument f 20 min. meer en de schatkist f 7,5 min. extra zou kosten, de minister zonder meer van de hand. Aanvaarding van de motie-Van der Ploeg meende hij te moeten ontraden, al wilde hij de beslissing aan de Kamer overlaten. Invoering van het hele kwartje de schatkist op f 7 min. extra komen te staan. (Vervolg zie pagina 7) ™ARA: Tegen aanval op Van Hall 54 an onze radio- en tv-redactie) LVERSUM Het satirische pro- »ffna „Zo is het toevallig ook nog keer" zal vanavond niet worden zonden. De VARA heeft onover- ïnlijke bezwaren tegen een onder- Van het programma, dat gebaseerd is op het beleid van de burgemeester van Amsterdam met betrekking tot de recente spanningen tussen de hoofd stedelijke politie en een deel van het publiek. De VARA die zich op 21 maart schaar de achter een oproep van de burgemees ter om te komen tot een afkoelingspe riode, acht onder de huidige omstandig heden zowel inhoud als strekking van dt tire onaanvaardbaar. De redactie van „Zo is het" heeft aar het verzoek van de VARA om het be trokken gedeelte te schrappen geen ge hoor willen geven. De VARA deelt mede dat zij het betreurt „dat dit schil van inzicht over een onderdeel programma op het voortbestaan waarop zij prijs stelt", het onmogelijk maakt de voor vanavond voorgenomen uitzending te realiseren. 'eersverwacntiryj Di Minister mr. M. Vrolijk heeft gisteren in Lisse de Keukenhof geopend. Het was een trieste, kille aangelegenheid wat het weer betrofmaar het voorjaar dient zich toch aan. Bovendien: de taak van de vroegere park wachters zal deze zomer worden overgenomen door lieftallige meisjesHier minister Vrolijk bij de opening begeleid door een „parkwachter nieuwe stijl". Prinselijk paar terug in Cozumel MEXICO Prinses Beatrix en Prins Claus zijngisteren met een particulier vliegtuig uit Merida, de hoofdstad van de Mexicaanse staat Yucatan, terugge keerd naar het eiland Cozumel. Het paar heelt een tocht gemaakt langs de Maya-ruïnes in Yucatan. Dinsdag avond heeft het paar in een huurrij tuig een tocht door Merida gemaakt. De gelegenheid maakt de dief MAASTRICHT Een onbekende jon geman heeft gisteren 1400 gulden ge stolen uit een bureau-la in een papier handel. De jongeman bestelde acht me ter golfkarton en een 21-jarige verkoop ster ging het gevaarte in het maga zijn halen. Zij sloot de la van het bu reau. waarin het geld werd bewaard, af Toen zij terugkwam waren de jon geman en het geld verdwenen. De jon gen had dankbaar gebruik gemaakt van de sleutel, die het meisje voor hem op het bureau had laten liggen. Minister Suurhoff in ziekenhuis DEN HAAG De minister van ver eer en waterstaat, de heer J. G. Suur hoff is gisteren in het Israëlitisch zie kenhuis opgenomen voor een medisch onderzoek. Brandslachtoffers met vakantie AMSTERDAM Van de ruim 30 Amsterdammers, die door brand in hun woning in de afgelopen tijd zijn gedu peerd. hebben 21 de uitnodiging van de VWs van Ameland geaccepteerd, om een paar dagen op het eiland als gast door te brengen. Zij zullen dins dag na Pasen per bus van Amsterdam naar Ameland worden vervoerd, waar zij in hotels en pensdons worden onder gebracht. Zaterdag worden zij naar Amsterdam teruggebracht. In Scheveningen binnengesleept SCHEVENINGEN Begeleid door de sleepboot Eurotrip, de reddingboot Bernard van Leer en getrokken door de SCH 68, liep vanmiddag de KW 142 de Scheveningse haven binnen. De kot ter was vanmorgen om 11 uur uitgeva ren, en kreeg ongeveer zes mijl voor de kust brand in de machinekamer. Via de radio werden ogenblikkelijk de brandweer en de reddingmaatschappij gealarmeerd. De brandweer rukte met groot materieel naar de eerste binnen haven uit, en stond klaar om het vuur direct aan te vatten als het schip voor de kade zou liggen. Omstreeks 12 uur kwam de KW 142 aan. Van de kade klonk een stem „Hou vast die lijn, want anders heeft' de sleepboot het sleepje". Toch werd de kabel van de kotter losgegooid, zodat de sleepboot de laatste hand aan de ber ging moest leggen. De brandweer stond met twee slangen gereed om aan boord te gaan. De brandschade aan de motor en machinekamer was aanzienlijk. Gelukkig was niemand gewond, de reddingboot be hoefde geen assistentie te verlenen. De KW 142, de Elly Gerda, is van eige naar G. v. d. Oever. Op een gegeven ogenblik was de toe stand aan boord kritiek: de brand woedde onder een olietank van 600 liter en in de bunkemiimte van de kotter was nog eens tien ton olie opgeslagen! Schipper Hendrik Korf (42) oordeelde het niet verantwoord langer aan boord te blijven en verliet mét zyn bemanning, de ge broeders Plugge en de zoon van de reder GUS van den Oever, het schip om aan boord te gaan van de Sch. 68. Pas toen bleek dat het schip niet zou springen of verloren gaan en nadat de schipper de machinekamer had gecontroleerd ging men weer aan boord! KLM LEGT ZICH MET NEER BIJ AFKEURING CAO (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG De directie van de KLM en de betrokken vakbonden zul len zich vooralsnog niet neerleggen bij het „neen", dat minister Veldkamp (sociale zaken) dinsdagmiddag heeft uitgesproken over de arbeidstijdver korting, die is opgenomen in de nieu we cao voor het grondpersoneel. Zij zullen de bewindsman de volgende week eensgezind om een onderhoud vragen om de bestreden bepaling na der toe te lichten. Vertegenwoordigers van de KLM-direc tie en van de vakbonden hebben dit gisteren meegedeeld aan het College van R ij ksbemiddelaara en de Stichting van de Arbeid tijdens een bespreking, waar hen de standpunten van de minister en de rijksbemiddelaars zijn meegedeeld. Zoals wij gisteren berichtten is de overeengekomen werktijd verkorting (van 45 uur tot 43% uur per 1 april a.s.) al leen effectief voor 1500 man van de dag dienst. De overige ruim 7000 personeels leden van de gronddiensten genieten al geruime tijd werktijden, die variëren van 40% tot 42 uur per week. Het gaat hier werknemers die zowel ploegendienst als uitsluitend dagdienst verrichten. Protestmars gaat toch door Provo's accepteren voorwaarden van Van Hall niet AMSTERDAM Het comité 19-3- 1966 accepteert de voorwaarden van burgemeester G. van Hall voor de demonstratieve optocht, die 't zaterdag middag van het Jonas Daniël Meijer- plein naar het Museumplein wil hou den. niet. Dit betekent dat de provo's dan geen toestemming krijgen voor hun protest mars. Desondanks heeft het comité meegedeeld dat de optocht wol door gaat. Negen vertegenwoordigers van het comité hebben langdurig met burge meester Van Hall gesproken. Zij kre gen te verstaan, dat zij alleen vergun ning voor de protestmars ontvingen als zij met de voorwaarden akkoord gingen. Een van de voorwaarden is dat uit sluitend leuzen mogen worden meege voerd, die door de burgemeester met het oog op het bewaren van de open bare orde zijn goedgekeurd. Van de zes leuzen werden er drie afgewezen. Het comité kon niet garanderen, dat zijn ordedienst erin zou slagen, (ver boden) spreekkoren te voorkomen. Twaalf Amsterdammers willen een fonds vormen waaruit uitkeringen aan Amsterdamse politiemannen kunnen worden gedaan. Op deze manier willen zij een actie op gang brengen tegen de kritiek waaraan de hoofdstedelijke po litie sinds de relletjes op 10 en 19 maart blootstaat. Ministers keken naar oefening van soldaten DEN HAAG De ministers Vonde ling, Samkalden, Den Uijl en De Jong en de staatssecretarissen Hoefnagels. Van der Stoel. Posthumus, Bakker. Van Es en Peijnenburg hebben giste ren een werkbezoek gebracht aan de koninklijke landmacht. Gehuld in dik ke. duffelse pijen en daardoor van hoofd tot enkel beschermd tegen re gen en koude trokken de bewindslieden in gepantserde voertuigen de Doorn spij kse hei bij Oldebroek op om daar veilig op een tribunetje gezeten een oefening mee te maken. Zij zagen hoe tanks, infanterie en artillerie onder da verend lawaai een aanval uitvoerden op een strategische heuvel. De 16-jarige J. Schrik uit Emmen is gisteravond verongelukt toen hij met zijn bromfiets op een kruispunt in Em men werd geschept door een personen auto. Smallenbroek achter Van Hall: de straat moet veilig zijn - pagina 7 Geen nieuwe Stalin Een i kans in de Sowjetunie. Dat op het partijcongres in Moskou Zie pagina 5. Een geboren pedel Pagina 2 Eetfeest van nieuwe aardappelsoorten Andrea Domhuis, vaarwel - Pag. 11 Pagina 11 DEMONSTRATIES Men kan moeilijk staande houden dat de burgemeester van Amsterdam niet inschikkelijk is jegens wie op straat demonstraties wensen te hou den. Voor ons gevoel zelfs te ia- schikkelijk. In een behoorlijk functionerende democratie als de onze passen straat- demonstraties nauwelijks of niet. In zulk een democratie heeft de straat geen andere functie dan als het ter rein voor het verkeer, een verkeer waaraan ieder kan en mag deelnemen. Een democratie kent andere en betere uitingsmogelijkheden dan straat demonstraties. Vorige week nog heeft ze laten weten over welk een spre kend middel zij beschikt, te weten verkiezingen. Tot de inventaris van een demo cratie behoren openbare vergade ringen van vertegenwoordigende lichamen en politieke groeperingen. Demonstreren op straat demonstreert als regel ook dat het aan de demo cratie schort. Maar met dit laatste schikt het nogal. Aspirant-demonstranten kunnen wor den verwezen naar de voor een democratie natuurlijke uitingsmoge lijkheden. HOE DAN WEL Wie nuchter naar kritiek luistert en we zijn gelukkig een nuchter volk zal onder dat luisteren onwille keurig de gedachte voelen opkomen! maar hoe wil dc man die kritiek oefent het dan zelf doen Een billijke vraag. Ze kwam ook als vanzelf op, toen de heer Koekoek gisteren in de Kamer het melkprijsbeleid aan kritiek onder wierp. Zoveel voorspoed als hij vorige week bij de verkiezingen had gehad, zoveel pech had hij nu. Want hij bleek zo wel een minister als een Kamer tegenover zich te vinden, die belang stellend bleken naar de oplossing die de spreker zelf te bieden had. Meer eer was hem waarlijk niet te gunnen. Er bleek echter geen oplossing in te zitten. Het regeringsbeleid is sluitend cn boer zowel als middenstander zouden bij een ander beleid diep ongelukkig worden. Hiervan zijn we overtuigd, dat een nuchter denkend volk als het onze waardering zal hebben voor een be nadering en aanpak als gisteren be oefend van dan spoedig loos blijkende kritiek. Geen concurrentie in giroverkeer AMSTERDAM Het best/uur van de Nederlandse bartkiensvereniging vindt het jammer, dat de berichten over de plannen van de gezamenlijke Nederlandse baniken om tot oprichting van een bank girocentrale te komen de indruk hebben gewekt dat het om eenen concurrentie strijd met de postcheque- en girodienst De bankiers wensen slechts versnelling, rationalisering en automatisering van het totale Nederlandse giroverkeer. Bij het opstellen ven een plan wordt ook over leg gepleegd met de directies van de postcheque- en girodienst en de Am sterdamse gemeentegiro. Kroon vernietigt besluit gemeenteraad van Huissen HUISSEN De Kroon heeft het be sluit van de gemeenteraad van de Betuwse plaats Huissen, waarin hoofd commies R. N. H werd benoemd tot gemeentesecretaris, vernietigd. De Kroon achtte de benoeming in strijd met het algemeen belang omdat de hoofdcommies zich bij de raadsver kiezingen van 1962 schuldig maakte aan valsheid in geschrifte en daarvoor door de Arnhemse rechtbank was veroordeeld. AMSTERDAM De nog steeds on bekende pyromaan heeft opnieuw ge probeerd. brand in een woning te ste ken. Dank zij een voorbijganger die de smeulende vloermat uit het trapportaal van het huis in de Van Beuningen- Wakker geworden door de brand lucht sprong de negentienjarige Hen- nie van Gellekom uit bed. Hij gooide een emmer water over de trap leeg. De brand was toen echter al door de onbekend gebleven wandelaar be dwongen. De pyromaan heeft dieselolie en een krant gebruikt om de vloermat in brand te steken. Onderzoek naar scheurtjes in Boeings WASHINGTON Het federale luchtvaartagentschap heeft luchtvaart maatschappijen. die Boeing 707 en 720 straalpassagiersvliegtuigen in ge bruik hebben- opdracht gegeven een onderzoek in te stellen naar eventuele scheuren in het staartgedeelte Autoriteiten deelden mee, dat er voor zover zij wisten, geen verband bestaat tussen deze waarschuwing en het onge luk met een Amerikaans straalvliegtuig op 5 maart in Japan. Ooggetuigen van dit ongeluk zagen de staart van het vlieg tuig in de lucht afbreken. De 707 en de oudere en wat kleinere 720 zijn de grootste straalvliegtuigen ter wereld. Eervol ontslag als president van de rechtbank van Leeuwarden is verleend aan mr. H. W. A. Schipperij n. LONDEN Pickles, het hemdje, dat de ver dwenen gouden beker voor het wereldkam pioenschap voetbal heeft gevonden, heeft concurrentie gekregen voor de beloning (30.000 gulden), die was uitge loofd voor het terugbe zorgen van de beker. Behalve zijn baas. de 26-jarige schippersknecht David Corbett, die uit naam van Pickles aan spraak maakt op de be loning, heeft ook de toch al schatrijke voorzitter van de Engelse voetbal bond Joe Mears zich ge meld Mears zegt, dat door zijn toedoen de vermoe delijke dief is gearres teerd. Hy kreeg vorige week een aantail anonie me telefoontjes. die de politie dank zij zijn hulp kon afluisteren en die leidden tot de arrestatie van een Londenaar. „Zo doende is de beker in de tuin blijven liiggea waar Corbett cn zijn hond hem hebben gevonden", zegt Meers. Overigens vindt hij wel. dat Corbett recht heeft op een deel van het geld. „Het is ongelooflijk", zei Corbett na zijn be zoek aan de verzeke ringsmaatschappij. „Ik dacht niet. dat er moei lijkheden zouden zijn. Ik dacht dat ik het geld zeker zou krijgen." Ove rigens had hü van de maatschappij gehoord, dat deze Mears heeft ge schreven. dat hij geen recht heeft op het geld. Het geld is uitgeloofd voor het in ongeschon den staat terugbezorgen van de beker en dat heeft niet Mears gedaan. Naast de verzekeringsmaat schappij hebben particu lieren nog meer belonin gen uitgeloofd, die samen nog eens 30.000 gulden bedragen. Verwacht wordt, dat zij zich zullen richten naar de beslissing van de verzekerings maatschappij. In ieder geval moet Pickles nog even wach ten op de kaviaar, di« zijn baas hem beloofd beeft.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1