Nederland op West- fel gebrand a-beker Europ Regeringsingrijpen mag geen regel worden Veldkamp laakt de ongeorganiseerden Ajax behaalde niet meer dan 0-1 zege Voorzitter van gouden CBC: Vrije loonvorming illusie Soer Koekoek droop af Op jubileumcongres NVV Coach Blok: Vorm van de dag bepalend voor eerste plaats Voetbal in het kort 13 DONDERDAG 31 MAART I960 (Van onze sociaal-economische redactie) JHEVENINGEN „Wij zyn en blijven de overtuiging toegedaan dat de (woordelijkheid voor de loonvorming in eerste instantie een zaak is werkgevers en werknemers, tussen de ondernemer en de betrokken kbonden. Ingrijpen van de regering als hoedster van het algemeen be ng dient beperkt te blijven tot de uitzonderingen, tot werkelijke nood- uaties, en mag onder geen beding regel worden". )it verklaarde de voorzitter van de Bedrijfsgroepen Centrale, de heer Schotman, vanmorgen in zijn ope- ïgsrede voor de tweedaagse algemene gadering van deze vakbond in het rhaus. Een vergadering, die een tonder karakter draagt, want de dag i morgen zal geheel in het teken an het vijftigjarig bestaan der Illusie )e heer Schotman betoogde dat van zgn. overgangsfase naar de vrije npolitiek in ieder geval mocht irden verwacht, dat er voor de lerhandelende partijen niet minder jheid zou komen dan vóór 1966. dit is nu al een illusie gebleken. (Vervolg van pagina 1) Zangrijkste beleidsuitspraak van de ister: het bestuur van het Ontwikke- s- en Saneringsfonds zal worden ge- htigd om binnen de gestelde normen aanvragen voor ontwikkelingsprojec- goed te keuren. Dat zal tot een uit- venstijging van f 45 a f 50 min leiden. Twee tientjes n sterke mate bij CHU en WD, in odere mate bij de regeringspartijen er onbehagen te heersen over het dat de minister met zijn prijsbe- singen is afgeweken van de voorstel- van het Landbouwschap. De heer nan (CH) vond dat onbegrijpelijk, te- r daar het EEG-beleid toch stellig nte biedt voor hogere prijzen dan irmee de minister nu is gekomen. Ge- de zeer ongunstige concurrentie- ie van onze landbouw moet gevreesd ■den, dat de huidige prijsvaststelling een verdere inkomensdaling voor de r zal leiden. I© socialist Van der Ploeg (waarne- d voorzitter van het Landbouwschap) weten, dat zyn fractie zich met de te lijnen van de beslissingen wel kan •enigen, maar voor het over de hele e besnoeien en beknibbelen van de irstcllen van het Landbouwschap had toch weinig waardering. In de toc- nst zal deze taktlek niet meer moeten rden gevolgd. ok de heren Tuynman (Lib), Lardi- (Kath. v.) en Elfferich (AR) ver fden van de minister een nadere moti- ing waaróm van de voorstellen van hap is afgeweken. Waarom, zo men met name weten, was een .tprijs voor de melk van 34 cent niet felijk? De heer Van der Ploeg rekende dat het verschil tussen de prijzen het Landbouwschap en die van de ister de boer op twee tientjes per per jaar komt te staan. 'e kritiek van de heer Koekoek uiteraard van een heel ander ka- Hij kwam al direkt in botsing voorziter Van Thiel toen hij in- '.erde, dat een parlementair debat minister Biesheuvel zinloos is de bewindsman toch beschermd '■t door de voorzittershamer. Van Thiel: „Ik heb geen hamer [wie dan ook te beschermen". heer Koekoek: „Ik wilde maar gen, dat een minister in deze Kamer jd het laatste woord heeft". Ir. Van Thiel: „Dat is reglementair tgelegd". e heer Koekoek: „Ik blijf het onrecht- "rdig vinden van minister Biesheuvel 'hij in antwoord op mijn uitnodiging r een debat met hem buiten de Ka- zegt. dat ik in de Kamer alle gele- I heid heb om met hem te discussiëren", 'at de Boerenpartij leider vervolgens erde bracht, vatte hij tenslotte samen Ie volmaakt onduidelijke slogan: „Wij >ten minder uitgeven en meer ont- Dalende consumptie Bnister Biesheuvel noemde zyn pr(js- Ussingen „verantwoord". Gezien de ld van de binnenlandse afzet van zui- irodukten en rundvlees is er alle leiding om met verhoging van de flucentenprjjzen voorzichtig te werk faan. Van een consumptiestijging per (d is nergens sprake. Het verbruik consumptiemelk en aanverwante pro ten (incl. koffiemelk) vertoont een (zaam dalende lijn. Het boterverbruik hoofd is de laatste jaren met ca. 20 gedaald. Het verbruik van kaas is stationair gebleven rond de 8 kg In feite is er niets anders veranderd dan dat de controle op de loonvorming is overgegaan van de Stichting van de Arbeid naar de minister van sociale zaken. „En als we het. heimelijk en diep in ons hart, tooh eigenlijk wel een gerust stellende gedaohte vinden dat er op het hoogste niveau toch ergens wel iemand is die „stop" zegt, laten we dan op houden met dierbaar te spreken over het dragen van verantwoordelijkheid voor de loonvorming, want dan willen of durven wij dat niet. Dan laten we de zaak liever aan „vadertje Staat" over en laat men dat dan maar hardop zeggen", aldus de CBC-voorzitter, die daaraan toevoegde geen voorstander te zijn van een volledig vrije loonvorming, gebaseerd op het recht van de sterkste omdat dan de wet van de „jungle" in werking zou treden. „Het meedragen van verantwoordelijkheid door de vak beweging houdt in, dat we ons vrijwillig beperkingen opleggen, daar waar nodig is En dat we tot onze leden moeten durven zeggen dat hogere eisen niet kunnen worden ingewilligd in be paalde omstandigheden. Voorwaarde onzerzijds is dan wel, dat de betrokken werkgever ons duidelijk aantoont, dat de mogelijkheden tot verbetering va reohtspositie in die onderneming zo gunstig zijn als in andere bedrijfs takken of ondernemingen" Wonderlijk terug zijn verwezen, zei de heer Schot man het een wonderlijke gang van zaken te vinden dat andere contracten, die eveneens duidelijk boven de 7 procent uitkwamen, wel goedgekeurd werden. „Van de opgehouden cao's kan toch niemand volhouden dat hiervan, bij goedkeuring, een olievlek-werking het gevolg zou zijn. Als deze olievlek werking kennelijk niet te duchten is van cao's met een grotere werkingssfeer waarom dan wel van een aantal kleinere?" Het lijkt er op, aldus de voorzitter, dat naast de bekende spel regels nog andere (geheime?) normen worden gehanteerd. Wat meer duidelijk- heid achtte hij hoogst noodzakelijk. Oude overhemden De vakbondsleider constateerde dat er in de afgelopen vijftig jaren in de materiële positie van de werknemers zeer veel is verbeterd, maar dat er toch nog geen reden tot juichen Is. „Er zijn in deze welvaartsstaat veel meer vrouwen dan we denken, die kinderpyamaatjes maken uit drie oude overhemden. Er zijn nog genoeg ge- :n waar misschien slechts eenmaal per week vlees op tafel komt en voor ie het woord „welvaart" klinkt als ;n hoon". Sprekend over de toekomstige ont wikkelingen zei de heer Schotman, dat er op lijkt alsof de werkgevers kopschuw zijn geworden als gevolg van de voorbodes van ingrijpende herzienin gen van de structuur onzer maatschappij en van de hervormingen in het bedrijfs leven. „Maar hoe men de zaak ook wendt of keert, beide partijen zullen elkaar steeds wéér nodig hebben. Reëel overleg draagt méér bij tot het welzijn van ondernemer en werknemer dan verscherpte verhoudingen, die geboren worden uit wantrouwen en negativisme en die ieder, verbitterd, een eigen weg doen gaan", aldus de heer Schotman. Vrije artsen Huisarts overbelast en onderbetaald UTRECHT Overbelasting en oi voldoende honorering zijn de oorzaken van de Nederlandse huisartsencrisis. Het bestuur van de Maatschappij tot bevordering der geneeskunst en dat van de Huisartsenvereniging hebben onvoldoende weerstand geboden tegen de voortschrijdende degeneratie van het huisartsenberoep. Dat is de mening van het bestuur van de Vereniging van vrije artsen, een mening, die in een circulaire alle Nederlandse huisartsen wordt v gegeven. De overbelasting is het gevolg van de „gratisgeneeskunde" en de be handeling van futiliteiten voor de ziekte wet. De onderbetaling wordt veroor zaakt door het onverantwoorde aantal uren per week, wat tot een belachelijke netto-«honorering per uur leidt. De vrije artsen pleiten voor een her waardering van het huisartsenberoep, onder meer door vervanging van het ziekenfondsstelsel door een verzekering op restitutiebasis. Tekort betalingsbalans in Engeland met de lielft verminderd LONDEN Sleohts enkele uren voor het begin van de algemene verkiezingen heeft de Britse regering bekendgemaakt dat het tekort op de betalingsbalans in1 1965 vergeleken met 1964 (769 miljoen pond sterling) met ruim de helft is ver minderd tot 354 miljoen pond. Het vierde kwartaal is afgesloten met een tekort van slechts twee miljoen pond, de andere kwartalen met tekorten van 104. 210 miljoen pond. Vijf ministers op het feest (Van onze soc.-econ. redactie) AMSTERDAM De openirogs- zitting van het jubileumcongres van het NVV, ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan, droeg gisteren een bijzonder feestelijk kanaikter. Niet minder dan vijf excedlenties zetten luis ter bij aan de openingsceremo nie in de prachtige comisreszaal van het RAI-eentram. Aanwezig waren de ministers Den Uyl, Vrolijk, Samkalden, Vondeling en Veldkamp. De mi nisters Bogaers en Suurhoff hadden bericht van verhindering gezonden. Andere prominenten waren dr. W. Drees, drs. J. W. de Pous. de heer Kranenburg, commissaris van de Koningin in de provincie Noordholland, de staatssecretarissen De Meyer en Posthumus resp. van Sociale Zaken en Verkeer en Waterstaat, de oud-N VV-voorzitters Van Wingerden en Roemers, de voor zitters van de r.k. en liberale werkgeversverbonden, de heren Van Boven en Bosma en voorts tientallen buitenlandse gasten. Het congres werd geopend met een indrukwekkende uitvoering van het oratorium, getiteld De Vogel Vrijheid. Het stuk werd gecomponeerd door Lex van Delden op een gedicht van J. W. Schulte Nordholt. Het congres duurt vier dagen. Als sprekers zijn o.a. uitgeno digd dr. S. Mansholt en prof. dr. W. Hessel. Vandaag kreeg het congres ook bezoek van 4000 leden van de NV V-vrouwenbond. Zaterdag moet het RAl-congrescentrum een mammoetmaalltijd verzorgen voor 3600 bezoekers. Behalve de 800 congresgangers zullen dan ook 1400 echtparen aanwezig zijn. die zich verdienstelijk ge maakt hebben voor het NVV bij de ledenwerving. De ledenstand is sinds 1 ja»uari 1965 met 20.000 leden verhoogd tot 545.000. Met vijftien bussen zal een rondrit door de stad gemaakt wonden en voorts zijn zeventien rondvaart boten gereserveerd voor een massale tocht door de Amster damse grachten. rekenprijs voor de consumptiemelk was geboden om de kosten van levensonder houd binnen aanvaardbare grenzen te houden. Daarom is die prijs slechts met één cent verhoogd om de prijsstijging de consument per 4 april as. tot 1 cent te kunnen beperken. Daarbij moet bedacht worden, dat de prijs van con sumptiemelk en aanverwante produkxen in de kosten van levensonderhoud veel zwaarder weegt dan bv. de boterprijs en kaasprijs. „Vrije economie" In het ministeriële betoog bleef wei nig heel van de door de heer Koe koek verkondigde wijsheid, dat de boeren het in een vrije economie veel beter zouden hebben dan in een ge leide. Invoering van een vrije econo mie betekent volgens mr. Biesheuvel „het terugzetten van de klok naar een situatie, die wij reeds gekend hebben tijdens de eerste jaren van de het rundvleesverbruik grotc crisis in de dertiger jaren''. licht dalende ten- £)e Nederlandse landbouw heeft toen aan de rand van een volledig bank roet gestaan. Terugkeer naar die tijd zou betekenen, dat wij opnieuw geconfronteerd worden met dc moordende concurrentie van een ongekend laag prijspeil op de wereld markt. Het zou de doodsteek voor onze landbouw zijn. Dc minister herhaalde dan ook zijn mening, dat wie zich achter de zienswijze van de zg. vrije economie en dus achter één van beginsel van de Boe renpartij stelt, zijn eigen doodvonnis te kent. Bij de replieken bleek dat de Kamer zeer onder de indruk van 's ministers rede was gekomen. „Ik heb 'm nog nooit zo sterk en overtuigend horen spreken als vandaag", zei de KVP-er Lardinois. En de hr Elfferich (AR) citeerde zijn Succes agenda: „Een grote geest durft een een voudige stijl te gebruiken". De heer Tol man hield vast aan zijn motie, maar wilde niet verhelen dat mr. Biesheuvel een „minister met veel pluspunten" is. in te snel stijgend prijspeil kan tot een pterkere consumptievermindering lei- De minister was van mening, dat een oriëntatieprijs voor rundvlees f 222 per 100 kg levend gewicht tot |rens van het mogelijke en mis- en wel iets verder is gegaan, ge- ook de dalende rundvleesconsumptie [t in 1966—1967 zich in de melkvee- lerij een absolute inkomensdaling de hele linie zal aftekenen, weer- k mr. Biesheuvel met klem. Het riene beeld is zo, dat de geraamde pnens voor het komende jaar gemid- op hetzelfde niveau liggen als die 'het vorig jaar. De nieuwe richtprijs f de melk van 33,5 cent mag krap maar de boer kan die krapte zelf hemen door de mogelijkheden tot prijsverlaging en opbrengstverhoging ef te benutten. ^tiging bij de vaststelling van de vei- De voorzitter van het jubilerende NVV, de heer A. H. Kloos (links) is benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse LeeuwMinis ter Veldkamp speldt hem het lintje op de revers. ARBEIDERS MOETEN MEER SPAREN (Van onze soc.-econ. redactie) AMSTERDAM De voorzitter van het Nederlands Verbond van Vak verenigingen, de heer A. H. Kloos. heeft gisteren op het NW-congres in het RAI-congrescentrum (ter vie ring van het 60-jarig bestaan van dit vakverbond) in een openingsrede verklaard, hoe het NW denkt over belastingverhoging en kapitaal- schaarste. 1 Als de komende jaren door uitbrei ding van de gemeenschapsvoorzienin gen, of door noodzaak van verdere in komensoverdracht, de belastiiregen om hoog moeten, dan dient overwogen te worden of de directe belastingen niet veel geruislozer omhoog kunnen dan de indirecte. 2 Om voor overheid en bedrijfsleven hét gebrek aan kapitaal te verminderen kunnen besparingen van de werkne mers woTden opgevoerd. Hierover is met de vakbeweging een constructieve gedachtenwisseling mogelijk. Vele inkomens bevinden zich naar het oordeel van de heer Kloos niet op een peil, dat een redelijk bestaan waarborgt. i aanzien van de gemeenschapsvoor zieningen vroeg de heer Kloos niet te grote en geforceerde sprongen in eens maken. De hedendaagse consumenten zijn ingesteld op een toeneming van het particuliere verbruik. Een geleidelijke, goedgeplande ontwikkeling is vereist Kees en Ard naar Schiermonnikoog DE KOOG De VW van Schier monnikoog heeft de wereldkamipoen en de Europese kampioen op de schaats. Kees Verkerk en Ard Schenk, voor een week vakantie in een hotel op het eiland uitgenodigd. Zij hebben de keus tussen de maanden juni. juli en augustus. Mr. Ch. M. J. A. Moons, advocaat- generaal bij de Hoge Raad is benoemd tot raadsheer in de Hoge Raad. Dr. F. L. Rutgers is benoemd tot directeur bij de afdeling financiële en bouwzaken wetenschappelijk onderwijs het ministerie van O. en W. Hij wag hoofdadministrateur. (Van onze soc.-econ. redactie) AMSTERDAM Ook minister Veld kamp vindt het onjuist, dat ongeor ganiseerden zonder enige tegenpres tatie in menig opzicht de vruchten incasseren van de arbeid der geor ganiseerden in de vakbeweging. Met deze uitspraak op het NW-jubi leumcongres in het RAI-congres centrum bedoelde deze excellentie gisteren echter geen stelling te be trekken in het recente conflict tus sen werkgevers en werknemers ovei het vraagstuk van de ongeorgani seerden. Hy verklaarde, dat ook het kabinet in deze zaak geen standpunt had bepaald. Bij de discussie over de vakbewe ging die de afgelopen jaren zo hoog is opgelaaid, wenste minister Veldkamp persoonlijk echter wel in de beschou wingen te betrekken het zonder tegen prestatie plukken van de vruchten van het vakbewegingswerk door do on geor g a niseerden. De activiteiten van de vakbeweging in de afgelopen zestig jaar kenschetste minister Velkamp als een grote prestatie, die niet alleen geleid heeft tot belang rijke verbetering van de sociale positie van de werknemers in ons land, maar die evenzeer in belangrijke mate hebben bijgedragen tot de sociale en economische vooruitgang en tot rust en orde land. Mede namens de regering verklaar de de heer Veldkamp gaarne, dat het NW in samenwerking met de beide andere vakcentrales veel en goed werk heeft verricht. Sprekend over de samen werking met de beide andere vakcentra les, het NKV en het CNV, wilde hij gaarne uiting geven aan zijn vreugde over het feit, dat de katholieke bis schoppen op hun standpunt ten aanzien van het lidmaatschap van het NW en NKV zijn teruggekomen. Tussen het NW en NKV konden hierdoor natuurlijke verhoudingen hersteld den. Ridderorden Als hulde aan het werk van het NW deelde minister Veldkamp vervolgens mede, dat het H.M. de Koningin behaagd had de voorzitter van het NW, de heer A. H. Kloos, te benoemen tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. De heer Kloos Is weliswaar nog slechts een half Jaar voorzitter van het NVV, maar h\j ls reeds 20 Jaar in dienst van dit vakverbon. De heer F, EIchelsheim, hoofd van de Interne dienst van het NW, werd onderschelden met het rid derkruis ln de Orde van Oranje Nassau. Namens de beide andere vakcentrales voerde de heer J. van Eibergen, voor zitter van het CNV het woord. Hij ver klaarde, dat over een verdergaande sa menwerking tussen de drie vakcentrales nog kortgeleden zeer openhartig is ge sproken en naar zijn verwachting zal dit in de toekomst nog wel eens het geval zijn. De CNV-voorzitter stemde er mee in, dat elke vakcentrale zich op dit punt tot zelfonderzoek zal moeten zetten, al realiseerde hij zich hierbij hel risico te lopen beschuldigd te worden van twijfel aan eigen bestaansrecht. Hij wilde dit echter graag op de koop toe nemen. Op het ogenblik bestaat er reeds een organisatiepatroon, aldus de heer Van Eibergen, waaibinnen wij elkaar ontmoe ten. Deze ontmoeing is vrij intens; niet uit harde noodzaak alleen, maar ook omdat CNV en NKV dit van binnenuit wenselijk vinden. ,,We moeten niet al leen samenwerken, maar we willen ook samenwerken". De heer Van Eibergen herinnerde er aan, dat naast wat de vakcentrales scheidt, er ook veel is dat zij gemeen hebben. „Wanneer wij el kaar vinden kunnen op een gezamenlijk urgentie-program", aldus de heer Van Eiebergen, „dan zullen wij daaraan van harte meewerken. We stellen ons positief op". Ned. jeugdelftal versloeg Belgen met 4-2 •s-HERTOGENBOSCH De ecret* kwalificatiewedstrijd tussen de jeugdelf- tallen (16 tot 18 jaar) van Nederland en België voor een plaats in het jaarlijks* UEFA-toernool, welke wedstrijd woens dagmiddag in Den Bosch is gespeeld, la door Nederland met 42 gewonnen. Onze land-genoten hadden bij de rust al een voorsprong van 40. De doel punten werden gemaakt door: 10e min. Geels (Telstar) 1—0, 30e min. Steen bergen (Go Ahead) 20. 33e min. Geels 3—0, 35e min. Advocaat (ADO) 4-0, 65e min. Jurkiewicz 41. 79e mm. Gheys 4 De tweede wedstrijd tussen de Neder landse en Belgische jeugd wondt op 20 april in Kreokke gespeeld. Het UEFA- jeugditoernooi is van 20 t/m 30 mei ia Zuid-Slavië. Het contract tussen Holland Sport en trainer/ooach Denis Neville zal aan het eind van het seizoen niet meer wor den verlengd. Neville is drie jaar trainer bij Holland sport geweest. Zwart Wit wijdde De Vaan op veelbelovende wijze in (Van een onzer sportredacteuren) ROTTERDAM Zwart Wit heeft gisteravond het nieuwe sportcom plex De Vaan op veelbelovende wij ze ingewijd. De wedstrijd, die de Rotterdamse zaterdagmiddagclub voor ongeveer zesduizend toeschou wers tegen Ajax, de leider van de eredivisie, speelde, werd slechts met 0-1 verloren. Maar, wat meer zegt, Ajax heeft in Zwart Wit geen de fensieve, maar een aanvallende en constructief spelende tegenstander gevonden. Weliswaar was.de teahniek van de Amsterdammers beter en ook konden zij sneller opereren, maar men kon zich bepaald niets veroorloven, ook omdat Zwart Wit vooral in het begin het accent op de aanval legde. Ajax heeft niet alle registers open-getrok ken maar toch speelden de Amster dammers op winst, hetgeen adlleen al bleek uit het feit dat Prins, Swart en later ook Muliler elkaar in de slotfase verwijten gingen maken omdat er niet meer gescoord werd. Het eerste en eniiige doelpunt viel in de 14e min, toen Keizer uit een voor zet van Swart inkopte; tussen een haag van spelers die het uitzicht van doelman v. du Laan belemmerde, door. Kort voor rust had Zwart Wit reden tot juichen, toen de sterk spelende Nes uit een voorzet van Baan fraai Bals kopte. Scheidsrechter Roomer keurde de treffer echter op advies van de grensrechter wegens buitenspel af. Hoewel Ajax in de eerste helft dui delijk het beste van het spel had Pronk, Suunbier en Soetekouw gaven die Zwa-rt-Wit-aanvallers geen schijn van kans en de Zrwart Wit-doelman d> Laan keiharde sdhoten van Swart Frankrijk en België volgende week sterke concurrenten DEN IIAAG Over een week begint de strijd om de West-Europa cup, een toernooi dat voor het Nederlandse volleybal nog altijd verbonden is aan de spannende serie ontmoetingen in Hengelo, waar het Nederlandse team zich plaatste voor dc Spelen in Tokio. Tussen Tokio en nu is er veel gebeurd. Maar liefst acht mannen, die ons land op interntionaal plan brachten, verlieten de nationale formatie: Jacques Ewalds, Rob Groen- huyzen, Jan van der Hoek, Jaak Korsloot, Jan Oosterbaan en Hans van Wynen. Onlangs onderging de Nederlandse ploeg dan nog de aderlating van Piet Swieter en Joop Tinkhof in verband met ernstige blessures. Nederland was gedwongen in 1965 af e zien van de strijd om de Westeuropese olleybalbeker, die driemaal achtereen gewonnen werd, en aartsvijand Frankrijk ging er juichend mee heen. EK-d amesroeien in 1966 in Nederland AMSTERDAM Het is niet onwaar schijnlijk dat Nederland ln augustus voor de tweede maal binnen twee jaar de organisatie op zich neemt van de Euro pese roelkamploenschappen voor dames. Hert bestuur van de roeibored heeft hier- e een verzoek ontvangen van Thomas Keiler, president van de Internationale Roeibond Nederland is in eerste inetaretie geneigd de strijd om de Europese titels, d-ie dan op de Bosbaan in Amsterdam zullen wor den gehouden, te organiseren. Met de Europese kampioenschappen van 1964 echter voor ogen, toen de wedstrijden een tekort van f30.000 werden af gesloten, wil men een beroep doen op de gemeente Amsterdam en de Nederlandse Sport Federatie, teneinde financiële steun te verkrijgen. Later, tijdens de strijd om de wereldcup in Polen versloegen onze landgenoten Frankrijk echter met 31 op superieure wijze, hetgeen voor de Fransen aanleiding was de nationale formatie sterk te jongen. Maar er gebeurde nog meer. Italië nam vele jongeren in zijn ploeg op er België kwam sterk terug omdat hot inter ne verwikkelingen lees: talenstrijd uit de wge had geruimd. De Brabo- spelers kwamen weer beschikbaar en der leiding van de zeer bekwame Achille Digenant werd een eenheid gesmeed, die in december in Antwerpen van Neder land won. Brabo zelf werd in de strijd om de Europacup voor clubbeams echter verslagen door Blokkeer, hetgeen de ba lans weer iets in evenwicht bracht, aan gezien beide ploegen drie internationals telden. Moeilijk Indonesië won All England Exhibitie HAARLEM De revanchewedstrijd van de All Engeland badmintonkam pioenschappen. die gisteravond in de Duinwijckhal te Haarlem tussen Indo nesië en India werd gespeeld, is ge ëindigd in een 30 zege voor de Indo nesiërs. De uitslagen luiden: Arg Tjin Siarvg (Indon)Dinesh Khanna (Indië) 15—5 156: Woog Pek Shen (Indon)Suresh Goel (India) 15—6. 13—18, 15—5; Arg Sjin Siaog Won Pek SenDinesh Khan- ne/Sursh Goedl 158, 15—0. Het zal een moeilijke opgave worden de West-Europacup terug te winnen; ook al omdat coach Henk Blok door tal van factoren niet over alle spelers tijdens de centrale training in Zeist kon beschikken. Routinier Dinko van der Stoep werd weer opgesteld en met Hans Jansen, Har ry Veldhuis, Richard Onnes, Henk van Baaien. Bram Vermeulen, Cor Brouwer, Hans Lodder, Hans Valkenburg, Jurriaan Kooien, Frank Constandse, Jacques de Vink is de jeugd van 20 en 21 jaar sterk vertegenwoordigd. Coach Henk Blok is niet optimistisch en ook niet terneergeslagen. ,.Wij zijn misschien wat zwakker geworden omdat goede spelers uitgeschakeld werden en wij onvoldoende tijd had den een eenheid te verkrijgen. Ook de conditie is niet zo als zij moet zijn en daarom zal tijdens de voor wed strijden in Gent tegen Engeland. Zwitserland en Frankrijk en finalepoule in Oostende de voi de dag beslissen of wij eerste dan wel vierde worden". De strijd om dc West-Europacup zal veel duidelijk maken. In Nederland hoopt men dat het zo begeerde kleinood wordt gewonnen, want van 31 augustus tot 10 september worden in Praag de wereld kampioenschappen gehouden, waarvan de klassering tevens medebepalend voor Mexico City. Voor de tweede maal in korte tyd heeft Nederland pech met zijn spe lers. In Gent en Oostende zal blijken of de NeVoBo veerkracht en spelers materiaal genoeg heeft om de klap op te vangen. en Prins onschadelijk moest maken, ging Zwart Wit in de tweede helft steeds zelfverzekerder spélen. Wel ontsnapte Zwart Wit enkele malen ternauwernood aan een tweede Ajax-treffer zo redde Helleman eenmaal op de doellijn daar stond tegenover dat Bals in de laatste min nog fel moes inkomen om Oorebeek ingevallen voor Hellleman van de gelijkmaker af te houden. Zwart Wit-Ajax op televisie (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Vanavond om 1 min over acht zal de NCRV-tv in de rubriek Attentie voor de sport via het tweede net een acht min durende reportage ge ven van de opening van het sportcom plex De Vaan alsmede van de wedstrijd die Zwart Wit tegen Ajax speelde. Manchester United heeft zich gis teravond voor de halve finale van de Engelse FA-cup geplaatst door een 31 overwinning op Preston North End. In een competitiewedstrijd voor de Engelse legaue verloor Sheffield Wednes day gisteravond op eigen terrein met 1 -4 van Sboke Ciity, Het Nederlandse studentenelftal heeft gisteravond in Deurne bij Ant werpen 33 gelijkgespeeld tegen de Bel gische studenten. Onze landgénotem had den bij de rust een 0—3 voorsprong. Na verlenging heeft Real Saragossa met 42 van het Schotse Dunfermline gewonnen en zich daardoor in de halve eindstrijd van het Europese bekertoer nooi voor jaarbeurssteden geplaatst. Go Ahead heeft de kwartfinales van het toernooi om de Nederlandse voet balbeker bereikt door gisteravond een volledig Feijenoord met 30 te kloppen. De doelpunten werden gemaakt door Adelaar, Boekestein en Niehaus. De eerste wedstrijd tussen de jeugd- elftallen van Hongarije en Oostenrijk voor een plaats in het UEFA-jeugdtoer- nooi is door de Hongaren met 1—0 ge- Hoewel de Braziliaanse voetbalster Pele voor zijn club Santos een magnifiek doelpunt scoorde na zijn terugkomst van zijn huwelijksreis, heeft zyn club San tos toch verloren van Minas Gerais: 8 —4. De eerste divisieclub Alkmaar heeft gisteravond in Londen met 10 van Crystal Palace verloren. Noord-Ierland heeft gisteravond in Cardiff de interland tegen Wales roet 4—1 gewonnen. Er waren slechts 12.000 toeschouwers. De vroegere bondscoach vsm het Ned. elftal, Elek Schwarz heeftt zijn con tract bij de Duitse Bundes liga club Ein- tracht Frankfunt voor een jaar verlengd. Nederland speelt voorronde in Gent DEN HAAG Nederland zal in het toernooi om de West-Europacup waar schijnlijk wel tot de laatste zes doordrin gen, aangezien Engeland en Zwitserland internationaal weinig te betekenen heb ben. In de voorronden is het echter wel be langrijk dat onze landgenoten eveneens van Frankrijk winnen, want de zes fina listen worden volgens de tafel-Bergier ingedeeld, zodat dc in de voorronde ge speelde wedstrijden automatisch meetel len. Het wedstrijdprogramma ziet er als volgt uit: POULE I (Gent): donderdag 7 april: Frankrijk—Zwitserland; EngelandNe derland; vrijdag 8 april: Zwitserland- Nederland; Frankrijk—Engeland; zater dag 9 april: Engeland—Zwitserland; Ne derland—Frankrijk. POULE II (Luik): 7 april: Italië— Noorwegen. West-Duitsland—Finland; 8 april: Noorwegen—Finland. Italië—West- Duitsland; 9 april: West-Duitsland—Noor wegen. Finland—Italië. POULE 111 (Mechelen) 7 april: Dene marken—Spanje, Turkije—België; 8 april: SpanjeBelgië, DenemarkenTurkije; 9 april: BelgiëDenemarken. Turkije Spanje. De finale-poule wordt van 11 tot en met 14 april in Oostende gespeeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 13