De parkeerperikelen van een auto-eraat Een stad vol plaatijzeren heiligdommen „Ik zal blijven ageren tegen die stedebouwklunzige opvattingen" Machinefabriek Den Os (1902) verlaat Leiden Meer licht bij Zilveren Molen Zaterdag /aargarage: 10 tot 22 straat 13, 8 uur: beat-avorxl met werking van The Jailers. ;ormd jeugdgebouw. Hoogl. Kerk- 44, 8 uur: jongerensociëteit, len- Leiden Natuurhist. Vereniging: aan Teylers Museum te Haar- beveningcn: Kurzaal. 8.15 uur: Con- [ebouworkest, met sopraan en vio- Zondag Vkstgeest: RijnL Lyc., Tromplaan 1, p: lustrumconcert schoolorkest. Maandag ^dhuis. 2 uur: gemeenteraad. ptionsweg 35. 8 uur: alg. ledenverg. 't [logenvereniging. inly er, 8 uur: lezing Adriaan van o]Veen. t.g.v. Boekenweek Oboekhan- voorheen C. Kooyker). •"jipenburg 8. 8 uur: afd. Leiden {jitgeest VIiRO. J. Fierya over „Wat e waarde van vredeswetenschap in [tijdperk van de ABC-wapens?" 8 uur: K. en O.-toneel, gsche Comedie met „Vraag me joelen, Rapenburg 2, 8 uur: ama- krtografen, derde ronde kleurendia's. Weningen: f Kurzaal, 8 J 5 uur: theater Internationaal, ballet.' Dinsdag e5N HAAG: Kon. Schouwburg, 8.15 Tl Centrum met „Liefde's loze les". t jitionsweg 35a. 8 uur: afd. Leiden ató Genealogische Vereniging, con- jvond. Leiden s morgens >r spoedeisende ge- ZATERDAC M MAAKT WK LEIDSE COEKAXT GROTE FIAT-SHOW IN DE KOBEVAARSTRAAT 10. 8 uur: jongerensocië- De Spil en Het Roefje, lente modeshow, ivossensteeg 59 'De Ruif), café chantant. Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 toj Haagsche Comedie met „Vraag i Haag: Diligentia, 2.15 uur: kroep Arena met „De kikkers"; lt: De Nieuwe Komedie met „An- eestraat 19, 8.15 uur: demonstratie Tnkappers. ■Reestraat 85, 8 uur: jaarvergade- I Koninginnedag. leestraat 19, 7 tot 8 uur: spreek- it/Chr. Emigratiecenta-ale. uls, 7 tot 8 uur: zitting Bouw- Ned. Gemeenten. Woensdag w-burg, 8 uur: K. en O.-toneel. sche Comedie met „Vraag terskerk, 7.15 tot 7 50 uur: avond- stadhuis. 4 tot 6 ig sociaal raadsman. BN HAAG: Kon. Schouwburg. 8.15 Xked. Comedie met „Hedda Gabler". [HEVBNINGENKurzaal 8.15 uur: lentie-Orkest, met violist en pia- Donderdag orzaal, 8 uur: K. en O.. iflentie-Orkest, solist Koos Verheul Oudheden. 8 uur: prof. dr. Amersfoort over stede nederzettingen in Germania Infe- nei Lakenhal. 8 uur: Oud-Leiden, mej. tnS. Jelgersma over jonge en oude afen in West-Nederland. HAAG: Diligentia. 8 uur: An- Groote. piano, Vrijdag teivossensteeg 59, De Ruif. 8.30 i: café chantant. al Koningskerk. 7.30 tot 10 jeurs voor verzamelaars. I line zaal Gehoorzaal, 12 u.: lunch- nkomst Nijverheid en Handel. P. an der Weele. voorz. Kon. Ned. Ifenstandsbond, over „De toekomst de middenstand in Nederland", yer Gehoorzaal. 8 uur: modeshow penburg 10. 8 ter, lentefeest, N' HAAG: Kon. Schouwburg. 8.15 Haagsche Comedie met ..Er l-jmoord gepleegd". IN HAAG: Diligentia. 8.15 uur: 1 Komedie met ..Antigone". Zaterdag (2 april) k( oseveltstraat 13. 5 tot 7 uur: r J e rijschool Vlasveld (20 jaar). leiWstraat 85, 10.30 uur: huldiging H lerman '40 jaar bij Motorhuis), 3.30 tot 5.30 u. receptie. IS ivossensteeg. 59. De Ruif. 8.30 uur café chantant. C HAAG: Kon. Schouwburg. 8.15 Haagsche Comedie met „Droom lueen midzomernacht". HAAG: Diligentia. met ..De verloren trouwring", r: De Nieuwe Komedie met '1 -ligone". se HEVEN INGEN: Kurzaal. 8.15 jj, ientie-Orkest, met pianist. Een dokter nodig WEIDEN Dokter Wydicks, Witte el 17, tel. 30177: dokter De Jong, ^oit Rijndijk 15. tel. 32877; dokter Van Noordeindsplein 2a, tel. 22268; Meel. Thorbeckestraat dokter Van Gent. Plantage 14. 22538. Welke apotheek? •otheek Van Driesum. Mare 110. tel. w j zaterdag is Hij weet wel hoe het komt dat het modderen is in de Mozartstraat: „Het is allemaal uitgedacht door iemand die zelf in een auto rijdt en een garage heeft. Daarom zal ik blijven ageren tegen die stedebouwklunzige opvattin gen: het is voor mij een principiële kwestie geworden". Dat principe dreef hem ertoe zich tot de kroon te wenden, toen het ge meentebestuur ten slotte hardnekkig bleef weigeren de redelijkheid van zijn verzoek in te zien. Maar de kroon erklaarde zijn beroep niet ontvan kelijk. omdat hij de daarvoor gestelde termijn had overschreden. Nu gaat hij via de gemeente straks opnieuw bij de kroon proberen. „Het is een soort sport geworden om tegen het gemeentebestuur te ageren", geeft hij zelf toe. Met de PTT heb ik ook ai onenigheid gehad. Een knip patroon voor mijn vrouw raakte zoek en ook een paar ansichtkaarten zijn nooit terechtgekomen. Daar heb ik natuurlijk geen genoegen mee geno- dat hij er ook niets aan kon doen en dat het zo moeilijk is. Piet de Boer lacht schamper om zulke opmerkingen. Helemaal niet moeilijk, vindt hij: „Èr is toch een tuin tussen die flats? Die zou eventueel ook gedeeltelijk als parkeerplaats kunnen worden gebruikt. Nu wil ik niet direct aan iemands tuin komen, maar dat wandelpad, waar toch geen hond wan delt. biedt toch een oplossing? Ik vind: als je huizen bouwt voor de mensen, moet je ook zorgen dat er ruimte voor hun auto's is". was er iemand die steeds maar weer zn auto voor mijn deur zette. Ik deed netjes een briefje op zijn voorruit met het verzoek dat niet meer te doen. Mijn naam en adres zette ik erbij, dus hij wist van wie het afkomstig was. Maar elke keer stond die wagen er weer. Toen heb ik een stuk ijzer ge pakt. er een paar scherpe kanten aan gemaakt en onder zijn auto gelegd. De eerstvolgende keer dat hij wegreed stond hij na een paar meter met vier lekke banden. Hij heeft er niets van gezegd. Maar die auto heb ik nooit meer voor de deur zien staan." Boeing-Boeing" bij Leidse bedrijfsjeugd LEIDEN Gisteravond speelde de Kon. Ver. Litteris Sacrum het blij spel ..Boeing-Boeing" van Mare Car- moletti voor de jeugd van 17 tot en met 25 jaar. Ook deze jeugdvoorstel ling geschiedde onder auspiciën van K. en O. en L.J.A. Van het stuk gaven we bij de pre mière in november een uitvoerige re censie. zodat we ons nu kunnen be perken tot deze mededeling. Bn. KOREVAARGARAGE Gramiegerlaand zag poppenspel LEIDEN Gisteravond waren de Leidse Groningers bijeen in de Burcht, die vrij goed beiet was. Na opening door voorzitter, L. Kleve* ring zong men „Van Lauwerssee tot Dollard tou". 'Deze avond werd verzorgd door de heer P. J. Onderwater met zijn Mi niatuur-theater. Hij bracht een ma- rionettenshow. die veel afwisseling bood. Ook bradht hij Groningse lied jes, die door de marionette Martina gezomgen wehden- Alle voor deze show benodigde poppen maakte de heer Onderwater zelf. Oe verloting was vervangen door het bin gospel. De heer Leemans zorgde met pianospel voor de goede stemming. Op 30 april wordt het seizoen besloten met een toneel avond. echter, kwamen die diagonalen niet voor zijn deur. maar voor de flats, waardoor de ellende bleef, zo niet erger werd. Hij sprak de heer Piena daarover aan. maar kreeg te horen dat deskun digen hadden uitgemaakt dat ze daar moesten komen en dat je nu eenmaal niet alles kon willen. Deskundigen Na deze opmerking gebeurden er twee dingen: de heer Piet de Boer ging het woord „deskundigen" tussen aan halingstekens zetten en hij schreef zijn eerste brief aan het gemeentebestuur een brief die door vele. vele andere gevolgd zou worden. In die keurig getypte brieven hakte hij niet alleen op die auto's voor i deur, maar gaf hij ook gratis advie- n ter oplossing van het parkeerpro bleem in de Mozartstraat. Eigenlijk begrijpt hij helemaal niet waarom het zo'n probleem moet zijn. Er is, vindt hij, genoeg ruimte iin de omgeving die toch maar nutteloos is. Het wandelpad achter de flats bij voorbeeld: „Dat is een onzinnig stuk grond, volkomen onrendabel. Gewan deld wordt er nooit, want het is een tochtkanaal daar. Er is dus helemaal geen bezwaar tegen om daar een stuk af te halen en als parkeerplaats te ge bruiken. Zelfs de riolen hoeven daar voor niet verplaatst te worden. En als er dan nog twee nieter overblijft om te wandelen, is dat meer dan genoeg. Op de Churchilllaan is dat ook ge beurd. Maar nee. hier kan dat niet, zeggen de zogenaamde deskundigen". Die „deskundigen" zitten hem hoog en geen wonder: „Ik- zal u een voorbeeld geven. Men sen die in de Debussystraat moeten zijnzetten hun auto in de Mozart- geen hond die er wandelt straat: dan hoeven ze niet zo om te lopen. Wat heeft men nu gedaan? Door het plantsoen in de Debussystraat heeft men wandelpaden aangelegd, waardoor omlopen niet meer nodig zou zijn. En weet u waar ze nou uit gerekend die paden hebben aangelegd? Bij een bushalte, waar je dus niet mag parkeren. Jaja, zo „deskundig" zijn die heren non." Pakhuizen Merkwaardig genoeg is niet alleen de heer De Boer. maar ook het ge meentebestuur van mening dat ei helemaal geen parkeerprobleem is. De gemeente vindt het dan ook helemaal niet nödig met parkeerverboden te gaan werkten, want, zo zegt mer zijn in die straat 48 garages, waa flatbewoners hun aüto 'kwijt kunnen. „Akkoord", antwoordt de heer De Boer..maar die garages worden voor alles gebruikt, behalve voor het neer zetten van auto's. De eigeruiars hebben er textiel en hout en zo opgeslagen, ze worden gewoon als pakhuizen ge bruikt. Het spreekt wel vanzelf dat de auto's dan niet allemaal in de par keerhavens kunnen. Hup, dan maar voor d'e deur ook voor mijn deur. Vooral 's avonds staat het helemaal vol. Maar ook overdag zit het door gaande verkeer er geregeld muurvast, vooral nu er door een wegomlegging ook nog lijdelijk een bus door die straat moet. De leiwranciers die aan de deur komen kunnen hun wagen niet kwijt, maar als ze hetn dan nood gedwongen midden op straat laten staan, worden ze door de politie op de vinaers netikt." Een hoofdinspecteur van politie, die hij hierover aanklampte, antwoordde Zoals hij er ook geen genoegen mee neemt dat „zijn" stad (waarop hij overigens helemaal niet trots is: „Er is geen gemeentebestuur hier: die lui worden alleen maar betaald voor hun aanwezigheid") onveilig wordt ge maakt door wat hij het „gemotoriseerd plaatijzer" noemt. ..De stad zou helemaal moeten wor den afgesloten voor auto's. Buiten de stad een grote centrale parkeerplaats en vandaar een redelijke busverbin ding met het centrum. Zoiets is toch mogelijk? De stad is er om te wonen; snelverkeer hoort er niet thuis". 4uto-craat In elk geval horen de „plaatijzeren heiligdommen" niet voor zijn deur. Als ze daar toch staan en de auto-riteiten doen er niets aan, neemt hij het recht in eigen hand: „Soms moet je wel. Een tijd geleden gouden verlovingsringen Constant - Love - Anjer - Desiree Juwelier v. d. WATER heeft ze. Haarlemmerstraat 181. Zeer grote keuze. Op bet graveren kunt u waohten en zonder kostenverhoging. Altijd voordelig. Maandag de gehele dag gesloten. LEIDEN De gehele machine fabriek van Den Os wordt van de Herengracht overgebracht naar een nieuw pand in Katwijk aan den Rijn-Valkenburg (Valken- burgerweg 32). De verhuizing is inmiddels begonnen. Men heeft al officieus vergunning gekregen voor de bouw van nog twee lood sen op hetnieuweterrein. Zo goed als het gehele personeel blijft bij Den Os werkzaam. De overplaatsing heeft met name ruimtegebrek als reden. In decem ber 1902 werd de fabriek opge richt door de heer M. den Os, de vader van de tegenwoordige di recteuren, de heren M. en D. P. den Os. Men begon in een pand aan het Pieterskerkhof, dat spoe dig te klein werd. Voordat de fa briek de panden aan de Heren gracht betrok, was hij nog aan de Fraai besluit van Kunstkring-serie bracht ons het beroemde en te Lei den niet onbekende Loewenguth- kwartet uit Parijs. De liefhebbers van de nobele kunst van het strijkkwartet hebben aar deze avond zeker een uitstekende her innering behouden, Beethovens kwartet in c op. 18 no. 4 en Debus sy's kwartet in g zijn beide meester werken-. en werden deze avofid be houdens enige onzuivere intonaties i de violen wellicht aan een weer spannige snaar of viool te wijten fraai verklankt. Debussy had misschien wat meer glans kunnen hebben al werd ons aan spanning niets onthouden, 't Hoogtepunt vorm de stellig Beethovens op. 132 i zeer moeilijk werk naar inhoud en vormgeving, dat echter op mees terlijke wijze tot werkelijkheid werd gemaakt. Een fraai besluit was dit van een uitstekende Kunstkring-serie. Dr. J. van der Veen. „Prononce" heropend LEIDEN De bekende textielzaak Prononce, Breestraa' 65. die dit jaar 20 jaar bestaat en in Oegstgeest A-lp'hen f iliaen heeft, is gisteren na een geslaagde verbouwing heropend. De zaak is groter en moderner ge worden, maar heef.-, niets van zijn intieme sfeer verloren. Door een systematische indeling komt de rui me sortering meer tot haar recht. Velen toonden bij de heropening hun belangstelling. gemotoriseerd plaatijzer Plattegrond van de situatie vr de omgeving van de Mozart straat. Volmolengracht gevestigd. Nu is ook de ruimte aan de Heren gracht te beperkt geworden. Kat wijk bood cxpansieinogelijkheid tot drieduizend vierkante meter. Het bedrijf, welks personeel nog kan uitgroeien, omvat onder meer een constructiewerkplaats, een draaierij, een afdeling waar ver- keers- en straatnaamborden en dergelijke worden vervaardigd, een magazijn en kantoren. Moderne archeoloog verdrinkt in de vakliteratuur LEIDEN Het kernprobleem voor de moderne archeoloog is, dat vak literatuur en materiaal langzamerhand onoverzienbaar groot zijn geworden- Daardoor is toenemende specialisatie noodzakelijk. De nieuwe gegevens ne men vrijwel dagelijks toe en vragen om een uitgebreide taakverdeling. Dit zei prof. dr. F. L. Bastet gister middag bij de officiële aanvaarding van zijn hoogleraarschap in de klas sieke archeologie aan de Leidse uni versiteit. Prof. Bastet kwam tot deze conclusie nadat hij uitvoerig de ge schiedenis van de bestudering van d- Doornuittrekker dn het Conservatoren paleis te Rome had geschetst. De Doornuittrekiker is een der beroemds: e bronzen beelden uit de oudheid. De raadselen die het opgeeft, zijn door elk geslacht weer anders opgelost. Duidelijk blijkt hieruit, hoe de klas sieke archeologie als moderne weten schap is gegroeid. LEIDEN Dinsdagavond zullen Quick Boys en de amateurs van het Amster damse Ajax het toernooi om de Zilveren Molen van LFC openen. Beide ploegen zullen blijkens een mededeling van LFC- zijde over de lichtsterkte niet te klagen hebben, aangezien deze Is opgevoerd van 38.000 tot 42.000 kaars. De wethouder van sportzaken de heer S. Sannes zal de af trap verrichten, terwijl der traditie ge trouw het chr muziekkorps Concordia oor de muzikale opluistering zal zorgen. De opstellingen zijn als volgt: Quick Boys: d. Vooijs; a. Remmelzwaai. Haas- root. Aandewiel. Verdoes; m. De Best en Den Hollander: v. Van Duijvenbode, Van Duijn, Pluimgraaf! en Harteveld. Ajax: d. Slager: a. Boogaard, v.d. Stoel, J. de Vries en Grootenboer; m. v.d. Berg J. D. de Vries: v. H. Cmijff. De Vos, Bollen en Van Dijk (Van een onzer redacteuren) LEIDEN De kamer in hel la boratorium waar tekenaar-fotograaf Piet C. de Boer (34) het grootste deel van de (werk)dag doorbrengt kijkt uit op onder meer een kleine parkeerplaats. Er staan wat auto's, maar ze belemmeren het uitzicht niet. Thuis, in de Mozartstraatis dat anders. Piet de Boer beivoont daar een eengezinswoning het hoek huis van een blokje van vier. Toen hij er, een jaar of wat. geleden al weer, zijn intrek nam, stond ook daar hem niets in de iveg voor een zonnige kijk op de wijde wereld. Er zat, vond hij, wel muziek in de Mo- zattstraat en tiieP alleen vanwege de naam. Maar de zon verduisterde toen recht, tegenover zijn huis flats werden neergezet. Dat votid hij van nature iemand die het hogerop zoekt op zichzelf niet eens zo erg. Veel erger was het dat de flatbewo ners er een geiooonte van gingen maken hun auto's voor zijn deur te parkeren. Piet de Boer was er de man niet naar om daarmee genoe gen te nemen. Hij begon te protes teren bij raadsleden, wethouders, politie-autorite.iten, liet gemeentebe stuur en zelfs bij de kroon. Hij sprak van een parkeerexces en dacht, bij elke afwijzing van zijn verzoek tot liet instellen van een parkeervor- bod: ,J)oordrukken zal ik het ik ben niet van plan me in de luren te laten leggen". Hij begon zijn eenmansactie in no vember 1963. Toen schreef hij een brief aan het gemeenteraadslid dr. S. J. Roorda. van wie hij een goed be gin geen antwoord kreeg. Niet ontmoedigd, zocht hij het maar meteen hogerop. Door zijn werk kende hij de wethouder van openbare wer ken. de heer Piena. Hij vroeg een on derhoud aan en zette zijn probleem uiteen. De wethouder luisterde niet alleen geduldig, maar deed ook iets: kort na het gesprek werden in de Mozartstraat diagonalen aangebracht, ten teken dat daar niet geparkeerd mocht worden. Tot verbazing van de heer De Boer vallen, bovendien geopend: Zuider-apo- iheek. Lammenschansweg 7. iel 32553 Apotheek R. van Breest Sniallenburg ic LEIDERDORP en apotheek VOOR echoten zijn de gehele week geopend De Oegstgeestse apotheek is op zondag 27 maart gesloten van 8 uur tot 24 uur NOORD WIJK Volgende week word', de j aarlij ke Simavi-collecte gehouden Het gaal om de strijd tegen slepende tropische ziekten. Films Camera (7 en 9.15 uur): De man met de blinddoek '14); 2, 2.50. 3.40 en 4.30 uur: huwelijksreportage prinses Beatrix Lido '230. 7 en 9.15 uur): Avontuur in Hongkong '14). Luxor '2.30. 7 en 9.15 uur): Tokio Olympiade (a.l woensdag: Het derde geheim (18). Rex (2.30. 7.15 en 9.15 uur): Strijd om de tempelschat (14). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Repulsion (18). Trianon '2 en 8 uur): The sound of music (a.l.). Tentoonstellingen Galerie Cartouohe. Langebrug 67: tekeningen, etsen, lithos en beelden van Rein Dool en Thom Oeraedts (ge hele maand maart), iedere dag van 2 tot 5 uur. woensdag en vrijdag ook van 7 tot 9 uur. Lakenhal: litho's van Oskar Kokoschka. uit de jaren 1963 tot 1965. van 1 maart tot 18 april. Kunstzaal Heuff. Hoflaan 7 Wassenaar: tentoonstelling wandkleden vaD Nora de Jong, miniaturen van Elisa la Goma y de Barinage en edelsmeedwerk en sieraden van Jan Koldewey, vaD 12 maart tot en met 31 maart, dagelijks van 10 tot 5 uur, ook op dinsdagavond van 8 tot 10 uur, zondags gesloten. Bloemlusthal LISSE. Gracl-tweg: in terkerkelijke Bijbcltentoonstelling. He' levende Woord, van 21 tot en met 31 «maart, 9 tot 22 uur, zondags gesloten. Geveilde percelen LEIDEN In het Venduhuis der No tarissen werden de volgende percelen Cveild: to.v. notaris W F Karstens te iden: boven- en benedenhuis Hoge Rijndijk 162 162a voor 18.200 door dhr Proper qq. 2 woonhuizen Roodborststraat 28 en 30 voor ƒ26.050 door dhr Moerman q.q woonhuis Fagelstraat 11 op 12.730 door dhr. Veefkind. De percelen De Sitterlaan 28 26a en Rijn en Schiekade 2 t.o.v notaris N W. Holtkamp werden uit de hand verkocht Nieuwe directeur Elam LEIDEN De heer L. Timmerman, tot voor kort directeur van de Elam N.V. alhier, is opgenomen in de di rectie van Citroen te Den Haag, zo vernemen wij. Per 1 april is tot di recteur van de Elam de heer H. W. Schwegman benoemd. De technische leiding blijft- in handen van de heer A. J. de Krom. Het Ford-dealercontract met de Elam loopt vandaag af. De Elam blijft in het bezit van de heer Van der Marei te Wassenaar. Rijnland, waarvan de heer W. F. C. Boon directeur is, is Ford-dealer geworden, zoals wij reeds hebben gemeld. Het Renault-dealer- schap gaat naar de Elam. De wedstrijd wordt geleid door scheids rechter C. Corver uit Voorburg met assi stentie van de heren Van der Veen en Opdam uit Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 3