Vondeling: Somberste avond van m'n leven mn Mannen kijken meer naar televisie dan vrouwen Coaster in nood door explosie '•L„ I"""- UITSLAG DRUKT ONBEHAGEN UIT i f V*J CBS-rapport over vrije-tijdsbesteding Uitgaanspatroon van ouderen cultuur-arm Radio en tv gaven goede informatie Harde klap voor PvdA Perscommentaren Ir *P 1 Uitslagen Amsterdam DONDERDAG 24 MAART 196« Toeringcars botsen: 4 zes gewonden WOERDEN Op de rijksweg van Den laag naar Utrecht, even onder de ge- leente Linschoten, zjjn vannacht om half pi, zes personen gewond als gevolg van jn kettingbotsing die was ontstaan na jn andere botsing, enige kilometers ver- er, waarbU echter niemand werd ge- Lod. Bij de kettingbotsing waren twee tou- bgcars uit West - Du ttsland betrokken rt supporters van de interlandwedstrijd Rotteöxiam. die gisteravond tussen N*e- erland en Wesrt-Dudtsland is gespeeld, ports werden nog vier personenauto's tsohadigd. De zes gewonden, waarvan vijf uit de Uitse busseri, werden naar de twee ekenhuizen van Woerden overgebracht, jjigen van ben zijn vrij ernstig ge- end. De anderen liepen vooral ver ondingen op door het rondvliegend glas. e bestuurder van een der bussen moest orden uitgezaagd. Hij kreeg onder meer li beenbreuk en inwendige kneuzingen. Het vrij drukke verkeer er waxen I el Duitse auto's met supporters op weg er huis ondervond geruime tijc Wiatie. I )nbekende vrouw verongelukt BAARN Een tot nu toe onbekende ouw stak gisteren op de rijksweg otseling over en werd door een auto ingereden. Zij was op slag dood. Uit ets kon de identiteit worden vastgesteld. (oor de verminkingen is er slechts een mg signalement: 30 tot 45 jaar oud, 1,65 lang, enigszins bijziend, brildragend, jkleed in driekwart donkergrijze man- 1, donkerbruine rok, bruin truitje, lage léde schoeinen. De politie te Baarn ver- ekt inlichtingen. Sociaal-democraten wonnen in Finland HELSINKI De sociaal-democra- n hebben bij de zondag en maandag i Finland gehouden parlementsver- lezingen 18 zetels gewonnen, waar- lor ze 56 zetels in het 200 leden tel- r nde parlement zullen bezetten. De communisten en de socialistische ssidenten krijgen 49 zetets, de centrum- jrtij (landbouwers) eveneens, de con- rvatieven 25, de Zweedse volkspartij de liberale volkspartij 8 en de kleine lerenpartij 1 zetel. DEN HAAG De mannelijke bevolking van ons land besteedt haar vrije tijd voor een deel anders dan de vrouwelijke. De mannen kijken meer televisie en doen meer aan sport of hobby's, terwijl de vrouwen bijvoor beeld meer lezen en wat meer tijd steken in het afleggen van bezoeken e.d. In het algemeen heeft de man een grotere verscheidenheid in zijn vrije tijdsbesteding dan de vrouw. Deze verschillen zijn wellicht mede een ge volg van het verschil in vrije tijd, waarover de sexen beschikken. De man nen hebben per week gemiddeld, gerekend over de avonduren en het weekeinde, 7 uur meer vrije tijd tot hun beschikking dan de vrouwen. Deze laatsten hebben bovendien veel minder vaak een paar uur aaneen gesloten vrij. lager onderwijs niet meer dan een procent naar een concertuitvoering door beroepsorkest, en dit geldt zowel voor mannen als vrouwen Maar voor de bevolking met middelbaar en hoger onderwijs vinden wij hier bij de mannen 10 pet en voor de vrouwen niet minder dan 31 pet. Voetbal Deze conclusies zijn ontleend aan het afsluitend rapport van het Centraal Bureau voor Statistiek over een onder zoek naar de vrije-tijdsbesteding, inge steld in de herfst van 1962 en de zomer van 1963 onder de bevolking van 12 jaar en ouder. In dit laatste rapport komen met name de samenhangen en Datronen in vrijetijdsbesteding aan de orde. Uitgaanspatroon Tussen de jongeren tot ca. 25 jaar, de leeftijd waarop de meesten in het huwelijk zijn getreden, en de ouderen bestaat een groot verschil in recreatie stijl. Het patroon van de ouderen is armer aan cultuur": men gaat min der naar concerten, musea of toneel voorstellingen en men is ook lichame lijk minder actief. Bij de mannelijke bevolking is er voorts een duidelijk verschil in uitgaans- structuur Bij de jongeren is bioscoop bezoek het meest geliefd, bij de ge huwden staat het bezoeken van voetbal wedstrijden bovenaan. Het aantal be zoekers van voetbalwedstrijden is onder géhuwden van 1839 jaar zelfs bijna tweemaal zo groot (38 pet) als het aantal bioscoopbezoekers (21 pet). Een zeer geringe activiteit ontplooit de bevolking van 60 jaar en ouder. Zo is bijvoorbeeld in drie maanden tijd ruim 90 pet niet naar een toneel voorstelling of bioscoop geweest. JJMUIDEN De Nederlandse kust arder Trito is vannacht in ernstige leilijkheden geraakt door een ont- jffing van enkele gasflessen in de i achinekamer. In de machinekamer n de Groningse kustvaarder, die ch 7 mijl ten zuiden van het licht- hip Texel bevond, drong water bin- >|n, terwijl het roer werd ontzet en gehele bovenbouw en de brug raar beschadigd werden. Omstreeks s uur vanmorgen heeft de zeesleep- iot Titan in stormweer een ver- fiding tot stand weten te brengen et de Trito. Minder wind DE BILT Een depressie met een chtdrukwaarde van 973 mb boven mmid-Noorwegen gelegen, trekt nog ^mgzaam verder in zuidoostelijke Bhfinp en zal vrijdag boven de Oost- liggen. Om deze depressie wordt Bt stormachtige noordwestelijke den zeer koude lucht aangevoerd Iarin gemakkelijk sneeuw en hagel' «en ontstaan. De depressieactiviteit boven de At- Oceaan is weer iets toege- men, maar aangezien zich een gor- I van hoge luchtdruk uitstrekt van tot de Azoren, blijft ons vooralsnog in de noordelijke troming. zal de wind geleidelijk in kracht en. terwijl de temperatuur zodat de kans op nachtvorst bij ringen toeneemt. Zon en maan ^Hriidae: zon 6.3219.01; maan op 7.51, Ier 22.53 uur: E.K. op 29 maart. HOOGWATER SCHEVENINGEN 125 maart: 5.01 v.m.; 17.16 n.m. C%T WEER IN EUROPA Ijfpporten hedenmorgen zeven uur I tertcldh E h. bew( leen sneeuwbui ri hagelbui mb. sneeuwbui i regen jaux 1. bew. oble regen De 400 ton metende Groningse kust vaarder kwam omstreeks drie uur in nood en de gezagvoerder vroeg onmiddel lijk om assistentie. Aanvankelijk werd één opvarende vermist en lange tijd heeft men vermoed dat de man door de luchtdruk overboord geslagen is, Later is hij echter teruggevonden; hij behoort tot een der vier opvarenden die ernstig gewond zijn. De sloep van de Trito, die meestal als reddingmiddel wordt ge bruikt, werd door de explosie overboord geslagen. De motorreddiingboot Prins Hendrik was als eerste tier plaatse heeft een dokter aan boord weten te brengen. Enkele Westduitse vracht schepen zijn voortdurend in de nabijheid gebleven om te assisteren als het schip mocht zinken. Vanmorgen is de Trito op volle kracht door de sleper Titan naar LTinudden gesleept. Omstreeks half tien is zwaar aohteroverhellende schip de haven van IJmuiden binnengesleept. De vier zwaar gewonden zijn onmiddellijk van boord gehaald. windstil i« 3 Tipgever inbraak bij Siebel aangehouden ROTTERDAM De Rotterdamse po litie heeft gisteravond de man gearres teerd, die er bU velen voor doorgaat de daders van de sensationele inbraak bi de juwelierszaak Siebel aangegeven te hebben. De inbraak bij Siebel, in mei van het vorig jaar, dreigt hierdoor een nasleep te krijgen' om al omdat de arrestant op de hoogte zou zijn van de plaats De arrestant, de 29-jarige koopman J. de G. is tijden6 de berechting van de zaak vele malen ais tipgever genoemd. De politie kon hem aanhouden, nadat hij in de Rotterdamse Herman Kosterstraat t een pistool een kogel door een ruit het huis van de familie B„ die in de G. de man ziet d« kraak heeft verraden, schoot Opmerkelijk is voorts dat het recre atiepatroon in hoge mate samenhangt met de aard en de duur van het ge volgde onderwijs. Zo nemen personen die niet meer dan lager onderwijs ge noten (54 pet van de niet-schoolgaande bevolking) aan vele vrije-tijdsbezigheden veel minder deel dan de gemiddelde Nederlander: zij gaan vrijwel niet ïr de sahouwburg of naar een concert, werken zelden in hun vrije tijd cursus, zijn niet vaak lid van een vereniging, doen minder aan sport en zoeken minder ontspanning in de vrüe De personen die middelbaar en hoger onderwijs gevolgd hebben, vertonen in vele opzichten een tegenovergesteld beeld: hun vrije-tijdsbesteding kenmerkt zioh door een grof activiteit. Zij kijken voorts minder televisie en gaan minder voetbalwedstrijden. Het contrast tussen de lagere en hogere opleidings niveaus is, voorzever de „culturele sec tor" (toneel, concert e.d.) betreft, veelal bij de vrouwen sterker dan bii do Zo gaat van de bevolking met alleen Dat er steeds beter gebruik wordt ge maakt van de mogelijkheden die de te levisie biedt, bleek gisteravond bij de wijze waarop de activiteiten van de ver kiezingsavond in beeld werden gebracht. Niet eerder heeft men de kans om de politieke partijen zo bij elkaar te laten binnenkijken op een dergelijke manier aangegrepen. De contacten, via beeld en geluid ge legd tussen de vergadercentra waren nog niet helemaal af omdat op een enkel punt een ontvangapparaat ontbrak, maar over het geheel kon men toch over en weer vernemen wat er werd gezegd en voor de vooraanstaande politici was het niet nodig, zich van het ene punt naar het andere te spoeden. Op deze manier ook kreeg men, naaat minister Diepenhorst de spits had afge beten, veel meer bewindslieden en ka merleden in beeld, zodat de kijker-luiste- r bepcuHd geen gebrek had aan visies uitgesproken meninaen over de ver kiezingsuitslag. COMMENTAREN Nieuw was ook de tijdrvulling met een groepje televisiecommenitatorc.i in de studio elk van de vier omroepen ver tegenwoordigd dat leemten in de ac tuele berichtgeving aardig overbrugde. Kon de radio nog eens uit de weg met een stukje muziek, de televisie moest het bij gepraat houden, al trachtte men in het begin van de avond, toen er wei nig te vertellen was, af en toe een stukje muziekfilm in te voegen, overigens met minder succes dan het plaatje bij de radio heeft. Met dit alles was de televisieuiitzen- ding bij heel behoorlijke regie drukker bezet en geanimeerder dan ooit tevoren: men kreeg nu een indruk hoe het kan gaan wanneer er een goed net van ver bindingen is ingericht Zachtjes aan verdween voor de NCRV de glorie van het gehouden drievoudige Nipo-onderzoek in het begin bleek iedereen er nog druk mee te rekenen, toen de uitslagen een ander beeld begonnen te geven kwam even gretig de kritiek los: het Nipo werd onvolledig heid verweten vanwege een te beperkt aantal steekproeven. NCRV's Henk Houwaart verdroot het niet al te zeer; opgewekt merkte hij op dat hert toch aardige spannende uitzen dingen waren geweest en dat sprak nie mand hem tesen. RADIO De radio was over beide zenders niet minder in aotie. Even werd het een wed loop welk van de twee media het eerst boer Koekoek te pakken zou krijgen en was een boeiend bijverschijnsel. Merkwaardig was het, dat de radio over Hilversum 1 laat op de avond net even achterliep bij de televisie, wat de offi ciële interviews met de partij-groten öe- trof: prettig was het trouwens ook. want wie het gesprokene nog eens even wilde horen, kon bij de radio terecht. Om half een was de NCRV trouwens eerder uit de lucht van de VARA, maar in feite toen de kas reeds opgemaakt en de spanning over de uitslagen er ruim schoots uil. Alle uitzendingen tezamen gaven de toehoorders thuis een royaal beeld van de diverse politieke inzichten en de al gemene reacties op de verkiezingsresul taten. En aangezien het voornamelijk daarom ging, mogen wij zeggen dat de omroep zijn taak naar behoren heeft verricht. Zelfs de rommeligheid welke in de programma's tot uiting kwam, gaf alleen maar de juiste impressie van he landsgebeuren: zulk een verkiezings avond munt immers uit door spontane discussies, re- en duplieken, snelle korte betogen en hert politiek voortdurend :n de verdediging staan. Alzo een heel lange en vermoeiende, maar aan informaties rijke kijk- en luis teravond. Ook met betrekking tot de ultgaans- structuur komen er tussen de lagere en hogere opleidingsniveaus opmerkelijke verschillen voor. Zo staat bij de manne lijke bevolking met lager onderwijs het bezoeken van voetbalwedstrijden (32 pet) bovenaan en in het hoogste op leidingsniveau bioscoopbezoek (30 pet). De betekenis van het opleidingsniveau blijkt voorts duidelijk bij het bezien van de combinatie museum-toneel-con cert. Dit openbaart zich al bij de jonge ren: van de niet-schoolgaande jeugd van 1517 jaar met alleen lager onderwijs bezoekt slechts een procent een museum, toneelvoorstelling of concert. Bij hun eveneens niet-schoolgaande leeftijdge noten met lager nijverheidsonderwijs bedraagt dit percentage reeds 19. Middenstand Bij de indeling der onderzochte be volking naar sociale structuur trekt de aandaoht, dat de risicodragende midden stand slechts in beperkte mate in het culturele" leven is geïntegreerd. Inzake de eerdergenoemde „culturele sector" (waaronder ook lezen) laat deze be volkingsgroep een beeld zien dat slechts weinig verschilt van het arbeidersmilieu (lagere deelneming) en zeer sterk ver schilt van dat van de loontrekkende middenstand (hogere deelneming). Het is voorts opmerkelijk dat het aantal leden van een Jeugdvereniging of een politieke partij onder de mannnelijke bevolking van dit miliei geringer dan bij de totale mannelijke bevolking. Gezien de grote en nog steeds toe. nemende plaats welke de televisie in onze samenleving inneemt is ook onder zocht welke verschillen er tussen de recreatie van de televisie en niet-tel,e- visiebezitter bestaan. Gebleken is, dat de televisiebezit- ter zich onderscheidt doordat zijn vrije-tijdsbesteding is gecentreerd om televisie kijken (61 pet op een gemiddelde avond in 1963) en het bezoeken van voetbalwedstrijden. De niet-tv-bezitter echter gaat i naar een toneelvoorstelling of een concert, leest meer en gaat meer naar de bioscoop, zodat de verschei denheid in vrije-tijdsbesteding van de niet-tv-bezitter groter is. (Vervolg van pagina 1) In het zuiden van het land is de ont wikkeling voor de protestant christelijke partijen eveneens gunstig. De winst voor de combinatie AR-CHU in Limburg was duidelijk en in Noord-Brabant wist men de vierde zetel te veroveren, die men zich vier jaar geleden net zag ontglippen Wat de ARP betreft kan nog opgemerkt worden, dat deze regeringspartij zich in het algemeen in de grotere gemeenten niet alleen heeft weten te handhaven, maar ook is vooruitgegaan Zo werden de verliezen, die hier en daar in platte landsgemeenten genoteerd moesten wor den. weer goed gemaakt. (Toch stemmen verlies aan de Boerenpartij). Men kan trouwens de voorzichtige con clusie trekken, dat op het platteland min der trouw op de ARP is gestemd, getuige de uitslagen in verschillende dorpen Dit geldt trouwens ook voor de SGP. Zou men tot de voorzichtige conclusie moeten komen, dat het bij de SGP onder de jonge kiezers hapert? Het landelijk totaal gaf voor de SGP een kleine teruggang te Dat moet ook gezegd worden van het GPV. Een duidelijker verlies voor deze partij trad aan het licht in de steden KamDen en Groningen. Enerverend Was de uitslag van de verkiezingen sen sationeel. het verloop van de verkiezings avond was bepaald enerverend. De ver liezen voor de twee regeringspartijen PvdA en KVP tekenden zich al vrij direct af. En de winst van de Boerenpartij sprong eveneens in het oog De CHU nam een duidelijke voorsprong en de ARP zat tegen een verlies aan te kijken. De ste delijke uitslagen vertoonden voor de twee protestants christelijke partijen een nivel lerende tendens. En de einduitslag le verde voor de ARP een minimaal verlies op, vergeleken met de Kamerverkiezin gen in 1963 van 0.1 pet en voor de CHU de verheugende winst 1.11 pet. Intussen had zich echter de poli tieke aardbeving voltrokken met filke verschuivingen naar links en vooral naar rechts. En vele ge schrokken politici hadden reeds hun visie voor de televisie gegeven, speurend naar de nog niet duidelijke achtergronden van dit voor Neder land unieke gebeuren. Gmyters vindt navolging DIEMEN De heer J. H. Sampiemon, die lijsttrekker van de WD voor de raadsverkiezingen in Diemen zou zijn, heeft zich teruggetrokken als kandidaat en bedankt als lid van de WD, wegens de houding van het hoofdbestuur tegen over het Amsterdamse raadslid Gruyters. Het dagblad Trouw schrijft over de opzienbarende verkiezingsuitslag o.m.: „Het resultaat van de verkiezingen voor PvdA en KVP komt niet of nagenoeg niet terecht bij democratische oppositiepar tijen, ook niet bij de communisten die zelfg achteruit gaan, maar bij de PSP en in overgrote mate bij de Boerenpartij. We staan hier voor het verschijnsel dat deze uitslag wel onbehagen uitdrukt, maar zich niet speciaal richt tegen het beleid of het bestaan van het kabinet Cals. Er is nl. geen enkele aanwijzing voor een alternatief uit de uitslag te ha len. De winst voor de Boerenpartij is het verschijnsel dat zich voor de oorlog ge openbaard heeft in de NSB. De mensen die toen op de NSB stemden hadden ook geen politieke denkbeelden. Ze waren alleen maar voor de democratie en had den er niets voor in de plaats. Soortge lijke verschijnselen hebben zich in Frank rijk vertoond. Daar heeft De Gaulle het gat gevuld, De toekomstige leegte is daar nu al voelbaar". Het socialistische V r (j e V o 1 k schrijft: „De uitslag is in tweeërlei opzicht een bittere nederlaag. De PvdA heeft verlo ren zoals zij sinds haar oprichting nog niet verloren heeft. De enorme stemmen winst voor de Boerenpartij is voor onze democratie een nederlaag, zoals zij die na de oorlog nog nooit geleden heeft. De grote winst voor Boerenpartij en PSP kan alleen worden verklaard uit weerzin tegen de politiek, en met name in de kiezersaanhang van de PvdA. Deze uit r slag verzwakt de positie van de PvdA zeer gevoelig, zowel op korte als op lange termijn. Met het scheppen van werke lijke politieke belangstelling kunnen we i Nederland gewoon opnieuw beginnen, De r.k. Volkskrant merkt op: „De Boerenpartij zal ook na deze grote winst geen enkele invloed op de praktische po- Beernink: Regeringsbeleid afgewezen DEN HAAG De verkiezingsuitslag heeft PvdA-man nummer 1, minister Vondeling, de somberste avond van z'n leven bezorgd. De bewindsman kwam daar gisteravond rond voor uit tijdens een vraaggesprek met journalisten in de kelderruimte van het Ridderzaal complex aan het Binnenhof, waar de verkiezingsdienst van het Algemeen Nederlands Persbureau zich had ge ïnstalleerd. Het ANP trad er op als (gulle) gastheer van ministers, staats secretarissen. Kamerleden, statenlijst- trekkers, commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. Klaasesz. SER- voorzitter De Pous, vertegenwoordi gers van de schrijvende en visuele pers en andere, minder definieerbare be langstellenden- De ruime kelderzaal, waarin een stuk of vijf tv-toestellen stonden opgesteld en een vernuftig apparaat de onafgebroken ratelende ANP-telex op een groot scherm projecteerde, gaf het beeld te zien van wandelend buffet. De drankjes vloei den er even rijkelijk als de emoties. Een zichtbaar ontmoedigde en hevig transpi rerende dr. Vondeling complimenteerde •en voldane, maar overigens vol strekt onbewogen mr. Beernink alsmede een niet geheel ontevreden minister Smallenbroek. Boerenpartij-voorman P. Voogd flaneerde er als breedplimlachende winnaar langs de groepjes KVP-promi- nenten, die de schrik over de winst van de Vrije Boeren haastig met een paar hartige hapjes en een slok whiskey-soda wegslikten. Rekenen Boven de hoofden van de gaaten, rn de Rolzaal en De Lairessezaal. werkte d« eigenlijke ANP-verkiezangsdienet (een reken- en administratiecentrum) op vol le toeren. Een college van wijze man- berekende er de zetelverdeling oven- de kieskringen, droeg zorg voor de aan wijzing van de gekozen kandidaten en becijferde de tussenstanden en prognoses. Dat gebeurde met behulp van de meest moderne communicatiemiddelen, zoals in het IBM-refcencerttrum te Rijswijk opgestelde IBM-<1401-camputetr. De op het Binnenhof ontvangen gegevens wer den per telex naar Rijswijk gezonden, daar verwerkt in de computer en ver volgens geretourneerd naar Deo Haag. waar de inmiddels aangevulde gegevens verder werden verwerkt en tenslotte ge publiceerd. De operatie hield ongeveer tweehonderd mensen ruim viif uur aan het werk. Analvses In de kelderzaal was het een en al commentaar en analyse wart de klok sloeg. Het kortst was minister De Jong (de fensie): „Als ik alleen naar de KVP kijk, ben ik niet zo somber". Wél som ber was, zoals gezegd, minister Von deling, die zonder meer toegaf, dart de PvdA de grote verliezer vam deze ver kiezingen is. Analyses op het Binnenhof (Van onze parlementsredactie) Het meest saillante >6 naar zijn m ning het enorme verschil tussen deze uitslag en de NIPO-enquête van 15 fe bruari Kennelijk heeft zich de afgelo pen v(jf weken in de oordeelsvorming van de kiezers een aardverschuiving voorgedaan, die z'n oorzaak vindt in de emotionele gebeurtenissen rond het hu welijk van prinses Beatrix. Met andere woorden: van het oordeel der kiezers over het a 1 g e m e n e regeringsbe leid geeft de uitslag waarschijnlijk geen zuiver beeld. Beernink CH-fractieleider mr. Beernink zag in de verkiezingsuitslag „een delijke afwijzing van het regeringsbe leid". „Van deze afwijzing heeft de Boe renpartij in zeer sterke mate geprofi teerd. Deze partij heeft veel stemmen gekregen van mensen die bezwaar hebbn tegen de verambtelijking van het maatschappelijk leven en ook van meniten, die menen dat ze niet vol doende aandeel hebben in de gestegen welvaart Dit uit zich in gevoelens wrevel en onbehagen bij do verkiezin gen". ,,Ik ben blij", aldus mr. Beernink, ..dat de CHU ondanks het opdringen van de Boerenpartij een behoorlijke winst heeft geboekt. Het laat zich aanzien, dat ze groter zal worden dan de ARP. Dit heefi zich in de Nederlandse parlementaire geschiedenis nog nooit eerder voorge daan. Rustig temidden der woelige ba rn zijn wij als CHU eruit gekomen". De A.R.-minister van binnenlandse za len Smallenbroek vond de uitslag te ingewikkeld om er nu maar ineens een veroordeling van het rege ringsbeleid uit te distilleren. Als dat zo hadden de WD en ook de CHU mear winst geboekt dan ze nu hebber, gedaan. Het verlies van de PvdA meende de minister ten dele te moeten wijten het feit, dat de socialisten op be paalde punten (bv. ten aanzien van „Zo is hetgeen duidelijk standpunt hebben ingenomen. De winst van de Boerenpartij noemde hij „voor een ge zonde democratie een hoogsternstige zaak". Vele kiezen^ niet alleen op hert platteland, maar ook in de steden, zoe ken hun heil in rechts extremisme. Daar naast ook links radicalisme, pacifisme en marxisme, zoals dat door dc PSP wordi •oorgestaan. Hert resultaat voor de ARP vond mi nister Smallenbroek bevredigend. On danks de wisseling van regeringspart ner zijn de A.R.-kdezers hun partij trouw gebleven. Daaruit mag de con clusie worden getrokken, dat zij het op de toekomst gerichte program van dit kabinet, onderschrijven. De minis ter geloofde ndet, dat deze verkiezings uitslag consequenties zal hebben voor het regeringsbeleid. Hert kabinet kan nog niet beoordeeld worden naar de uitwerking van z'n program. Daarvoor is hert nog te kort aam het bewind. Als het regeringsprogram aam z'n uit werking kan worden gebootst, zullen de kiezers waarschijnlijk ook andere reageren op de offers die van ben worden gevraagd. Waarschuwing Gezien het verlies van de WD en de niet te spectaculaire winst van de CHU kon ook een andere A.R.-minister, mr. Biesheuvel, in de verkiezingsuitslag geen duidelijke veroordeling van het regeringsbeleid zien. Gevraagd naar eventuele gevolgen voor het regerings beleid, zei mr. Biesheuvel: ,,Bij tegen slag in de politiek moet je de moed heb ben om verder te gaan. Ik vertrouw dat het Nederlandse volk nu een duide lijke waarschuwing heeft gehad". Er is geen aanleiding om het landbouwbeleid te wijzigen, want de ARP. de partij dus van de minister van landbouw, heeft niet alleen geen verlies geleden, maar in ty pisch agrarische provincies zelfs winst geboekt. Trouwens ook in Amsterdam. KVP-minister Bot (ontwikkelings hulp) meende, dat de verkiezingsuitslag aantoont, dat de grote partijen hebben gefaald in het over het voetlicht bren gen van de werkelijke grote vraagstuk ken in de democratie. Er is wel politieke belangstelling, ook bij de jongeren, maar die is niet voldoende uitgerust om het essentiële van het bijkomstige te onder scheiden. (Voor vervolg zie pag. '9) litiek kunnen uitoefenen. En dat is maar gelukkig ook. Dat geldt in het bijzonder voor de boeren, die hoogst onaangenaam zouden opkijken als de vrijheidskreten van de heer Koekoek in praktijk werden gebracht. Hoe kan de winst van de PSP verklaard worden? Het pacifisme kan. en bij jonge en bij oude kiezers, hebben aangeslagen onder invloed van de oorlog in Vietnam. Ook het meer radicale so cialism e trekt met name jonge kiezers misschien aan. Het meest waarschijnlijks is dat de PSP-winst vooral wart te maken heeft met de gebeurtenissen rond het vorstelijke huwelijk. Degenen bij wie re publikeinse gevoelens wakker werden, hebben hiervoor in de PSP een geschik te uitlating gevonden. Alles bij elkaar een nare uitslag omdat in de winst van de Boerenpartij enkel politiek onverstand en een toenemend rechts extremisme moet worden gezien. Ook hebben tijde lijke beroeringen een rol gespeeld. Veel van wat nu de boventoon voert moet eerst maar eens bezinken. Het Algemeen Dagblad (on- afh.) vindt dat de verkiezingen werden bepaald door wantrouwen, dat meer psychologisch dan politiek moet worden geduid. Wat in 1962 en 1963 bij de stem bus tot uiting kwam was wrevel, onbe hagen: nu zit het allemaal dieper, is het pijnlijker en gevaarlijker. Verder heeft zich gewroken dat onze politici de laat ste jaren steeds meer de gewoonte heb ben over de hoofden van de kiezer heen te praten. De Telegraaf (onafh.) meent dat de groep waaruit de KVP haar aanhangers recruteert een duidelijke uitspraak ge daan heeft, die stellig mede is te wijten aan het besluit van de toenmalige rege ringspartners CHU en WD te vervan gen door de PvdA. Het beleid Vondeling c.s. vindt kennelijk weinig waardering: van de betweterige houding van diverse leidende PvdA-politici kan hetzelfde worden gezegd, terwijl de halfhartige houding van deze partij t.o.v. het vor stenhuis ongetwijfeld mede van invloed geweest is. Deze conclusie vindt bevesti ging in het verkiezingsresultaat van de ARP, die zich, na een vrijwel ononder broken reeks stemmenverliezen, ditmaal vrijwel heeft gehandhaafd. De ondubbel zinnige houding t.o.v. het Huis van Oran je heeft waarschijnlijk haar geslonken aanhang een hart onder de riem gesto ken. In De Waarheid (comm.) schrijft de commentator: „In het verlies van de regeringspartijen komt de ontevreden heid over de regeringspolitiek tot uiting. Oorzaak van de achteruitgang bij de PvdA ligt bij haarzelf: de PvdA-ministers zijn voortdurend teruggeweken voor de eisen die de rechtse KVP-politici stelden. Nu is de rekening gepresenteerd". „Top hit wordt het niet" Eerste plaat van cabaret Pepijn (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Een tweede stap op weg naar de erkenning van de klein kunst noemde directeur Paul van Vliet van het cabaret Pepijn gister middag de uitgave van de eerste plaat die Phonogram van enkele nummers van dit cabaret heeft gemaakt. De eer ste stap werd volgens Paul van Vliet gezet door Seth Gaaikema, die met zijn vertalingen van musicals de cul tuurprijs van de provincie Groningen Maar een top hit zal het wel niet wor den, want een top hit moet je heel an ders schrijven, bijvoorbeeld de eerste re gel van een bestaande top hit gecomple teerd met de rest van de regels van een andere. Aldus Paul van Vliet, die ver volgens de uitslag van een test over het waarom van de populariteit van de gram mofoonplaat voorlas. Oorzaken waren volgens deze test onder meer de ophef fing van de irritante afhankelijkheid van de buitenwereld en het accentueren van de maatschappelijke status. Welke woor den de minister van kunstzaken, mr. M. Vrolijk, ter harte kon nemen, aan wie Paul van Vliet de eerste grammofoon plaat overhandigde. De minister pareerde dit door mede te delen dat zijn ambte naren alvorens hij de bijeenkomst zou bezoeken, overwogen hadden of zijn aan wezigheid niet te commercieel zou zijn. „Maar", aldus de minister, „niet alleen gesubsidieerde kunst is interessant". De minister zinspeelde in zijn toe spraak ook nog op de geslaagde confé rence, die Paul van Vliet tijdens het bruiloftsfeest in de Ridderzaal hield. Vervolgens gaf het cabaret Pepijn, te weten Liselore Gerritsen. Ferd Hugas, Rob van Kreeveld en Paul van Vliet, een voordracht van het eerste nummer van de nlaat „Alle dijken zijn gedicht". België weer open voor varkens UTRECHT België heeft gisteren zijn grenzen weer opengesteld voor Ne derlandse varkens uit mond- en klauw- zeervrije gebieden. Op de pagina waarop alle uitslagen zijn vermeld, is abusievelijk het staatje can de uitslagen in Amsterdam weggevallen. Daarom volgen de Amsterdamse uitslagen hieronder: AMSTERDAM PARTIJEN PvdA KVP VVD AR CPN PSP CHU CDU Volkswil GPV SGP Ov. part. Totaal 25.6 15,3 11,2 stemmen 131.563 78.867 57.884 28.748 57.514 72.496 30.458 2.915 4.475 1.762 46.276 1.655 514.613 862.495 inwoners 573.448 kiezers 1962 33.6 17,5 12.8

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7