Rusland - China verder uiteen ardbeving in China p-bom is nog "liet geborgen ■Consument schakelde "iover op varkensvlees Sterrewaeht in kunstmaan Onafhankelijkheid sluit verbondenheid uit Johnson waarschuwde president De Gaulle De Gaulle gaat praten over één Duitsland EEG-staking bij Euratom Brusselse jaarbeurs iu teken van Benelux Jacht Cavem aangekomen in Barcelona Het Kwartet DONDERDAG 24 MAART 1966 "Proces geopend 1 tegen vier oud-SD'ers ELEFELD Vier voormalige off! n van de SD ryn vandaag voor di htbank gekomen onder beschuldiging het helpen bü en het aanzetten tot rd op meer dan tienduizend Poolse zijn actief geweest in de peden van Bjalistok en Groedno. zijn Wilhelm Althenloh (57). Heibach (57). Heinz Errelig (53) Richard Diebus <54). hoofdbeklaagde in deze zaak. de lat dr. Herbert Zimmerman, pleeg- december zelfmoord. Het proces ;r maanden duren. PJDKÏO Opnieuw hebben zich t<|dag aardbevingen voorgedaan in Chi at Er zouden veel huizen zijn vernield [Jtokele slachtoffers zijn. De aardschok- 0t deden zich voor in de provincie aei. Ook in de voorsteden van Peking r in de grensgebieden van de provincies rhtoeng en Sjensi zijn de trillingen e$eld. J lILOMARES Het is weer niet ge- j I de Amerikaanse waterstofbom die 3ede bodem van de Middellandse Zee ;hvoor de kust bij Palomares (Spanje) I ibergen. De twee vestzakduikboten (sten door de ruwe zee hun pogingen _|dag en woensdag opgeven. Uitnodiging voor congres afgewezen Beschuldigingen over en weer zeer fel de Sowjet-Unie en commu nistisch China is woensdag op nieuw wijder geworden. China heeft namelijk de uitnodiging om het 23ste congres van de Sowjet- russische communistische partij bij te wonen, afgewezen. In na volging van China heeft Albanië hetzelfde gedaan. In de brief waarin de afwijzing is gesteld staat ,Jn normale omstandig heden zou de Chinese commu nistische partij een uitnodiging heb ben aangenomen. Maar op het ogen blik waarop deze uitnodiging werd verstuurd hebt u een anti-Chinees document in Rusland verspreid, en een serie anti-Chinese topbijeen komsten van hoog tot laag georga niseerd. Bovendien hebt u aan ande re partijen een anti-Chinese brief gezonden". In deze laatste brief wordt China beschuldigd van: zucht naar avontuur, fractionisme, Trotzkyisme, nationa lisme, chauvinisme van een grote mo gendheid enz. Bovendien wordt China een niet-socialistisch land genoemd. Moskou wordt er nu van beschul digd geruchten te hebben verspreid waarbij Sovjetrussische hulp aan Viet- Rundvleesgebruik daalde 10 pet. Mond- en klauwzeer bedwongen tfan onze soc.-econ. redactie) .ECHT Volgens de sta- e gegevens over de «maand :ari is vergeleken bij vorig jaar far verbruik van rundvlees met "Yiiinste 10 procent gedaald en °de consumptie van het goed- )ere varkensvlees toegenomen. =nt aantal rundveeslachtingen [^llde met 10 procent. Het aantal ^bensslachtingen handhaafde op hetzelfde peil, ondanks het dat het buitenland de grenzen de Nederlandse varkens ge- haten had vanwege de mond- en Huwzeerepidemie. De consump- 'van varkensvlees in eigen land 'ï,pt dus aanmerkelijk zijn toege- ben. De mond- en klauwzeerepidemie inmiddels vrijwel bezworen. Per g komen ten hoogste nog een of iee nieuwe ziektemeldingen bin- voornamelijk uit de omgeving Renswoude en Ede. Sinds 10 iruari zijn geen nieuwe meldin- uit Limburg gekomen en sinds februari niet uit Noord-Brabant. Igië heeft de invoer van varkens ■nufer toegestaan uit de niet-besmet- jdl gebieden. Groot is deze export tg niet, maar zij komt weer op n ing. In West-Duitsland wordt van b*j/ zijde van de handel druk uitgeoe- Vid op herstel van de invoer, om- zt hier ook de invoer uit Denemar- ia in wegens mond- en klauwzeer- M Ketting verboden is. *3 het bestuur van het produktschap Mfltvee en vlees werd er gisteren aan- °t voor gevraagd, dat onze schapensta- ia fiiet door mond- en klauwzeer is ar let, maar dat deze toch is getroffen de uitvoerverboden. Het bestuur toe bij Frankrijk pogingen te on- tot herstel van de uitvoer naar afgelopen week zijn 92.000 slacht- ens aangevoerd bij een stijgende van 2,55 tot 2,65. Het bestuur april geen toeslag meer te or ingevroren varkens en de «regeling niet te verlengen. In fe- i van dit jaar hadden 63.300 dekkin- plaats tegen vorig jaar februari 10 (1964 69.400). i het rundvee is een stabiele icnpn iets stijgende prijs. Op de invoer geen heffing meer gelegd omdat "*Tinnenlandse prijs boven 105 pet. van j.'djientatieprijs ligt. ontvoer naar Italië tie I uitvoer van vette kalveren naar w t komt weer op gang. Met Italië is ^uitvoer overeengekomen van 6500 8 per week. Verwacht wordt, dat uitvoer waarvoor een quotering is gesteld, een gunstige invloed zal heb- n (»0P de prijzen van de vette kalveren, uitvoer naar Griekenland, ke was, is niets gekomen. heer H. Griffioen (CBTB) had er ig bezwaar tegen, dat minister .■euvel tegen het advies van het pro- 1 schap in de interventieprijs voor vlees had vastgesteld op 93 pet. van rientatieprijs en niet op 95 pet., zoals aagd. Het bestuur vond het echter nodig zich hierover tot de be kman te richten. Kt verzoek van de heer C. Hogendoorn i (veehandel) om ook een interventieprijs vast te stellen voor kalfsvlees werd e min door het bestuur overgenomen. Uit de decembertellingen bleek, dat de I rundveestapel in ons land sterk in I herstel is. Ook de varkensstapel neemt toe (december: 4 miljoen stuks). Het aan tal mestvarkens en zeugen was hoger. Het aantal paarden in gebruik bij de landbouw liep terug. Bij de schapen wa: sprake van een geringe uitbreiding. Ne derland telt thans nog 113.000 landbouw* paarden. Het bestuur meende echter, dat het totaal aantal paarden in Nederland, rijpaarden meegerekend, wel eens twee maal zo groot zou kunnen zijn. nam zou zijn tegengehouden door Chi na. In de Chinese brief staat dat Rusland „in een hele serie vuile za ken" binnen en buiten de VN met de Verenigde Staten heeft samenge werkt. De brief gaat in deze trant van felle beschuldigingen door. Tenslotte wordt gezegd dat het congres dat vorig jaar in Moskou is gehouden ten doel had een openlijke scheuring teweeg te brengen in de internationale commu nistische beweging. Overigens is Noord-Vietnam in een moeilijk parket gekomen. Dit land krijgt zowel van Rusland als van Chi na steun maar heeft nooit een bepaal de voorkeur voor een van de twee landen laten blijken. Na de felle beschuldigingen over en weer zal Noord-Vietnam moeten kiezen, met al le gevolgen van dien. Lancering OAO I WASHINGTON Vanaf Kaap Kenne dy zou vandaag worden gelanceerd de OAO nummer een. Het is de tot nu toe zwaarste en ingewikkeldste Amerikaanse kunstmaan De OAO (Orbit astronomi cal observatory) wordt gelanceerd met behulp van een atlas-Agena raket. Er zijn automatische „verrekijkers" ge monteerd op de kunstmaan. Deze en an dere instrumenten maken een kwart uit van het totale gewicht van 1755 kg. Door middel van de OAO hoopt men nadere gegevens te verkrijgen over het ontstaan van hemellichamen en misschien ook nieuwe lichtbronnen in de ruimte te ont dekken. Er zijn zes kleine telescopen op de OAO aangebracht. Anders dan bij wa nemingen van de aarde af het geval zullen waarnemingen vanuit de OAO niet worden gehinderd door straalbre king in de atmosfeer. Wild zwijn vergiftig Heel dorp in ziekenhuis P RISTIN A In de Joegoslavische plaats Pristina zijn dinsdag 67 mens< een ziekenhuis opgenomen nadat zij vlees hadden gegeten van een wild zwijn dat was geschoten aan de grens met Al banië. Ze lijden allen aan trichinosis. De politie had het dier in eigen keu ken geslacht, worst gemaakt en aan de inwoners van de plaats te eten gegeven. Het vlees was niet gekeurd. Lachmou reageert op Pengels visie CCHIPHOL De voorzitter van de Verenigde Hindoestaanse Par tij in Suriname, de heer J. Lachmon (ook voorzitter van het Surinaamse parlement) heeft woensdag voor zijn terugkeer naar Suriname verklaard dat hij het niet eens is met premier Pengel over de onafhankelijkheids kwestie. Hij zei: „Ik weet niet precies wat de heer Pengel bedoelt, met onafhan kelijkheid, maar we kunnen niet ge lijktijdig verbonden blijven met het koninkrijk en onafhankelijk zijn". De statenvoorzitter is van oordeel dat in de hele wereld het samenwer ken van verschillende landen wense lijk, nuttig en voordelig is. Hij wil wel grotere bewegingsvrij heid voor Suriname binnen het konink rijk maar geen opheffing van het ko ninkrijksstatuut. De heer Ladhmon had niet de indruk dat Nederland ooit Suriname in de weg had gestaan door bezwaar te maken tegen bepaalde le ningen. zoal» de heer Pengel had be weerd. Terwijl de heer Lachmon vertrok, arriveerde vier statenleden die met mi nister Luns besprekingen gaan voerer over de grenskwestie met Brits-Guya- na. Met deze slepende kwestie is haast nodig omdat Brits Guyana met ingang van 26 mei onafhankelijk wordt ori dan Engeland zich niet meer zal bezig houden met de kwestie. omstreden gebieden bergen waarschijnlijk kostbare grondstoffen als olie (in zeeen diamant (in het Zuiden). De statenleden (D. G. A. Findlay, mr. C. D. Ooft, dr. R. M Nanan Panday, I. Soemita en J. Sof) zeggen van premier Burnham van Guyana niets te horen. Over de onafhankelijkheidskwestic merkte de delegatie op dat men eer algehele onafhankelijkheid niet wens te ,maar „er zijn vele gradaties van onafhankelijkheid". Kracht van NAVO bewaren schrijft verder dat hij de belofte van Frankrijk om zij aan zij met de geal lieerden te strijden als een van hen het slachtoffer van niet uitgelokte agressie zou worden, respecteert, maar ze niet voldoende acht om de vrede te bewaren. „Ik sta voor een raadsel", gaat de brief verder, „wat betreft uw stand punt dat de aanwezigheid van gealli eerde militaire strijdkrachten op Franse bodem afbreuk zou doen aan de souvereiniteit. De strijdkrach ten zijn daar op uitnodiging van Petri en Rosingli terug in ons land Een Amerikaanse eerste-luitenant van de mariniers is goede vriendjes met deze jongetjes in een Vietnamees dorp. De Amerikanen geven zich alle moeite om met de bevolking op goede voet te komen. Erhard CDU-voorzitter WASHINGTON President Johnson heeft woensdag president De Gaulle gewaar- i schuwd dat hij een los-Atlantisch 1 bondgenootschap voor alle be- jtrokkenen gevaarlijk acht. Hij verklaarde dat alliantie het enige doelmatige middel is om oorlog te vermijden. „De NAVO moet gevormd worden naar de ervaring van het verleden. Vertrouwen op onafhankelijk optre- den door gescheiden strijdmachten. frankrijk die slechts los zijn verbonden door gezamenlijke krachten en plannen, heeft reeds tot twee wereldoorlogen geleid", zei president Johnson. De Verenigde Staten zijn vast van plan samen te werken met dertien bondgenoten om de kracht van de NA VO te bewaren. Hij zei te hopen dat geen enkel lid van de Atlantische orga nisatie zich lang aan de wederzijdse verplichtingen onder het bondge nootschap zal onttrekken. Hij gaf toe dat er wel veranderingen in de NAVO kunnen worden aangebracht. Johnson zei verder: „De huidige kracht van de alliantie aantasten door isolatie zou betekenen dat de belofte zou vervagen dat er eens een dag komt waarop alle Europeanen zich weer vrij onder elkaar kunnen bewe gen. Het persbureau Nieuw-Ghina zei woensdag dat het losmaken van Frank rijk uit de militaire structuur van de NAVO door De Gaulle de Verenigde Staten heeft geïsoleerd. Johnson heeft in een brief aan De Gaulle geschreven dat hij moeilijk kan geloven dat Frankrijk lang los van de NAVO zal blijven. Johnson BONN Bondskanselier Ludwig Er hard van West-Duitsland is woensdag op het partijcongres van de CDU in Bonn tot voorzitter van de partij geko zen. Hij volgt als zodanig Adenauer op. Rainer Barzel, de leider van de CHU-parlementsfracties, werd tot eerste vice-voorzitter gekozen. Voordat Adenauer het voorzit terschap overdroeg aan Erhard zei hij dat president De Gaulle hem heeft be loofd bij diens besprekingen in Moskou de hereniging van Duitsland ter sprake te brengen en te spreken over het schieten aan de grens. Over De Gaulle zei Adenauer: „Men kan hem beminnen of haten. Wij zou den zeer dom zijn wanneer wij hem zouden haten, maar nog dommer wan neer wij om hem zouden lachen." Adenauer pleitte opnieuw voor meer samenwerking tussen West- Duitsland en Frankrijk in de buiten landse politiek. Hij had kritiek op de leveranties aan Rusland zonder dat daar prestaties van Rusland tegenover staan. PETTEN Uit solidariteit met het personeel van de Europese Gemeenschap in het buitenland heeft het personeel van Euratom-Petten woensdag het werk neei- gelegd. Het besluit viel in een ouitenge- wone algemene vergadering van de amb tenaren van Euratom in het centrum voor kernonderzoek in Petten. Er werd een resolutie aangenomen waarin scherp werd geprotestee. i tegen het besluit van de Europese ministerraad inzake de salariëring van het personee' van de gemeenschappen. In de resolutie werd geprotesteerd te gen de weigeringen van de ministerraad om met vertegenwoordigers van het personeel over de gestelde eisen ie onder handelen. Verdere maatregelen worden overweging genomen. Starfighter-kwestie Piloot durft niet vliegen FUERSTENFLEDBRUECK Een pi loot van de Westduitse luchtmacht heeft verzocht voorlopig niet meer met een Starfighter behoeven te vliegen. Maan dag heeft de Luftwaffe de negende Star fighter bij een ongeluk verloren. Het totaal aantal sinds 1965 kwam daardoor op 35. De piloot heelt nog geen antwoord gekregen op zijn verzoek. Aaiwlacht voor bouwvakken AMSTERDAM De Brusselse jaar beurs zal dit jaar staan in het teken van d-e Benelux. Dit werd dinsdag be kend gemaakt tijdens een lunch waar aan de burgemeesters van Brussel en Amsterdam deelnamen. De jaarbeurs wil inhaken op de specifieke Neder landse behoeften. Er zal dan ook een grote hal volle dig in het teken staan van de bouw vakken, met het oog op de voortduren de vraag naar nieuwe woningen in Nederland. Burgemeester J. Cooremans van Brussel zette het belang van zijn jaar beurs voor de Beneluxlanden uiteen. De Benelux ontwikkelt zich als een binnenlandse markt met 21 miljoen Verkeimingstoestel werd neergeschoten TOKIO Een luchtmachteenheid vai communistisch China heeft ooven het westen van China een onbemand verken ningsvliegtuig van het Amerikaanse le ger neergehaald. Het toestel zou ..een provocerende verkenningsvlucht Proef van PTT Draaggolfkabel in plastic buis NIJMEGEN De PTT zal als proef onder de Waal bij Nijmegen een 409-me- ter lange plastic buis leggen waarin een draaggolfkabel komt. Het is zo gemakke lijker de kabel te vervangen of voor een dikkere te verwisselen. Als de proef slaagt wil de PTT steeds als er kabels worden gelegd onder rivie ren, meteen plastic buizen leggen om ze zo nodig later te kunnen gebruiken. Nieuwe luchtlijn Amsterdam-Par ij s SCHIPHOL Op 1 april zal Air Fran ce de dienst AmsterdamParijs die in 1949 werd gestaakt weer opnemen. Dage lijks zullen twee vluchten met een Cara- velle worden uitgevoerd. Zeven pet. meer bouwopdrachten DEN HAAG Uit de statistiek van de bouwobjecten in voorbereiding blijkt dat in 1965 door architectenbureaus en ande re met de voorbereiding van bouwwer ken belaste organen, voor 6.6 miljard aan opdrachten voor woningen en andere gebouwen werden ontvangen. Dat is on geveer zeven procent meer dan in 1964. De opdrachten voor woningbouw wor den weinig hoger dan die voor de overi ge gebouwen. - Ze lig- (naar zij zelf zegt) 51% jaar, slank, gen ongeveer 240 kilometer van Brus- goed gekleed in een zwarte japon (tot even over de knie), een driedubbel den snoer fantasieparels en een zwart-wit- te hoed op grijze lokken, die overi gens nauwelijks te zien zijn. Deze uitvoerige persoonsbeschrij ving omdat Geneviève keiharde waar heden pleegt te zeggen en te schrij elegance wat elegance aangaat, gerust op 2400 kilometer afstand kunnen liggen. Toen ik er de laatste keer was, scheen het mode te zijn om veren hoedjes te dragen bij platte schoenen met rubber zolen!" Nu was die laatste keer in 1951 en is wel wat veranderd in die jaren, elegance van de vrouw, hoewel ook de mannelijke elegance bestu deert. Ze heeft er ook een dik boek (327 blz.) over geschreven. Het is al in zeven talen uitgeschreven en nu net in Nederland verschenen bij de Zuid-Hollandse Uitgeversmaatschap pij in een uitstekende vertaling door Job Bahnert. Daarom was Madame Dariaux ook naar Kasteel Oud-Wasse naar gekomen om er aan pers en belangstellenden iets over te vertel len. Ze is echter nog meer dan schrijfster en spreekster, namelijk di rectrice van het beroemde Parijse huis Nina Ricci, dat nu onder superlei ding van de zoon van Nina, Monsieur Robert, staat. speciaal zowel betreffende ons herstel i i de doet de naam van Madame Dariaux natuurlijk al wonderen. Overigens, wanneer zij u adviseert bij uw aankoop, dan voldoet beslist niet aan uw wensen, wanneer ze vindt dat die niet geschikt zijn. Ze doet zelf een voorstel. De klant wandelt dan meestal weg. Er zijn dan twee kansen: de klant komt nooit meer terug of de klant komt wel terug, volgt het advies op consumenten, een markt met een in tensieve produktie in industrie en landbouw, met een druk handelsver keer en een havencomplcx dat de poort van Europa mag worden ge noemd. In 1965 waren 132 Nederlandse fir ma's op de jaarbeurs (die nu van 29 april tot 10 mei wordt gehouden) ver tegenwoordigd. OEGSTGEEST Dezer dagen zijn weer enkele zendingsarbeiders in ons land aangekomen. Mevrouw W.A. Pétri- van den Broek, die uit Dakar in West-Arika overkwam wordt over en kele maanden gevolgd door haar man, ds. Ohr. Pétri. In verband met de op voeding van de kinderen zullen zij in Nederland blijven. De andere zendingsarbeider, die over enige maanden met zijn gezin weer wel zal terugkeren is ds. F. Rosingh, werkzaam in het jeugdwerk in Noord-Ghana. Hij is predikant van de Remonstrantse Broederschap en te vens zendingspredikant van de Neder landse Hervormde Kerk, verbonden aan de classis Amsterdam. Petitie voor Gibraltar LONDEN De twee vrouwen uit Gi braltar die handtekeningen verzamelden voor een petitie aan Koningin Elizabeth om te zorgen dat Gibraltar Engels blijft, mogen de petitie aan hun koningin laten sten. Er staan 7499 handtekeningen op. Als de koningin de petitie heeft gezien, gaat deze naar de minister van kolo- plunderjaren der bezetting, als met blijft haar leven lang terugkomen PARIJS De jachthaven van Tou lon heeft verklaard dat het als vermist opgegeven jacht Cavem met aan boord de Haagse echtparen Planken en Pe tri, een Nederlandse bediende en een Engelse kapitein, in Barcelona is aan gekomen. Het jacht is op veertien maart uit Toulon vertrokken en had op achttien maart in Barcelona moeten aankomen. Er is verwarring ontstaan toen Sche- veningen-radio geen kontakt kon krij gen met het schip. Het echtpaar Petri moest op de hoogte worden gesteld van het overlijden van een familie lid. Er werd alarm geslagen. Dit alarm kwam in de ether toen het schip de haven van Barcelona invoer. Minder treinen naar Parijs UTRECHT In verband met de sta king bij de Franse spoorwegen op vrijdag en op zaterdagmorgen zullen op die dagen enkele internationale treinen tussen Brussel en Parijs en Parijs en Brussel uitvallen. de welvaart en de belangstelling voor mode. Overigens gaf Madame enkele tips, die niet in het boek te vinden zijn. Elegance als baan i de beroemde coutu- Zij heeft indertijd Jules-Francois rehuizen in Parijs kan betreden om weet. Madame te luisteren. Woedend is Madame over de nieu we mode. ..Mijn rokken zullen nooit boven de knie komen", zegt ze fel. En ook: ..Een wat oudere vrouw kan kie zen: elegant zijn en de huidige mode negeren of naar de laatste mode ge kleed gaan en zich belachelijk ma ken." En „De oudere vrouw heeft meer kans elegant te zijn dan de jongere". En dat alles onderstreept met sprekende gebaren of een mi miek die boekdelen spreekt .Soms kreeg ik het gevoel, dat elegance een soort baan is. waar je zo nu en dan toch wel eens vakantie van moet ne- dat Madame dat heel goed ar het in diensttijd nooit zal vrouwelijke charme, dragen. Niemand had op het i zeggen. Intussen was het jammer, dat er eigenlijk maar een beperkt gehoor was. want juist Den Haag en het nog een tikkeltje chiquer Wassenaar zou aan Madames lippen gehangen heb ben om alle elegante geheimen te ver nemen. Eerlijk gezegd, zelf ben ik onmiddellijk in haar raadgevend en kritiserend boek gedoken en heb het, zij het met grote sprongen, doorgedar- - teld. Vandaar dat ik op de fatale blz. de Euro- kring. Met die wetenschap gewapend 222 kwam. Toen heb ik het wel even ges V (de duurste hotels van Parijs). Als gast van het hotel en met een dikke fooi, arrangeert de portier dan zij sprak, in het boek gelezen en de wel een bezoek vertaalster zweeg sportief in alle ta- Bevriend zijn of geraken met len. Dus kon Madame Dariaux rond- klant van het huis. Vragen welke de volgende alinea: komt gegarandeerd in. Bij Ricci uitgesnikt. Dat begrijpt u. d&ze Ucawt Uh&od tót InheiUtsttn vttuil fyUfoUU fieót. ckc. daf&ladftezs 10 maart (16) Wat uw tv-commentator een „bewo gen betoog" van mr. Van Hall (n.a.v. de hoofdstedelijke provo-relletjes) noemde was n?.i. in werkelijkheid het ongelukkige gestuntel van een man, die bewijzen van ongeschiktheid over legde om te fungeren als verantwoor delijke drager en handhaver van het gezag in een woelige, rode stad. Die ongeschiktheid werd geaccentu eerd behalve dan alleen al door het feit van zijn optreden in een ten dentieus amusementsprogramma van een in de regel gezagsondermijnende omroepvereniging door het onbe nullig verweer tegen de „mies-erabe- le interrupties (o.a. „Is het dan wel juist om zo'n man een getreiterde en bedreigde politieagent een sabel in de hand te geven?") van de onder- vraagster. Voor de hand had gelegen, dat de burgemeester haar had gead viseerd haar vriendjes maar te vertel len, dat de hoofdstedelijke burge meester van oordeel is geworden dat gezagsdragers, die als zachte heel meesters optreden tegen provocateurs van het overheidsgezag, hoe langer hoe stinkender wonden maken. Weshalve die provocateurs en hun on gure benden er op mogen rekenen, i - zij „hoc langer hoe meer lik op stu.c zullen krijgen. Totdat de aardig heid van de „happenings" af is. Maar, helaas, deze hoofdstedelijke burgemeester schijnt tot zulk een nuchter oordeel nog niet te zijn geko men. Hij zal er nu psychologen bijha len. Als dezen hem dan maar advise ren om vermeende burgerrechten bij net opstandig gespuis er uit en de burgerplichten er in te ranselen, komt het gederailleerde gezagsorgaan misschien toch nog op het goede spoor. Hellevoetsluis G. Goossens 10 maart (17) Mag ik mijn waardering uitspreken voor de politie in Amsterdam, die al het mogelijke gedaan heeft om alles ordelijk te laten verlopen op de hu welijksdag van Prinses Beatrix? Laat men nu eens ophouden met de on rechtvaardige kritiek! Is het niet treu rig, dat sommige jonge mensen, die overal herrie trachten te schoppen, te lui zijn om te werken, profiteren van studie-toelagen, subsidies etc. en ook op die dag getracht hebben om alles in het honderd te laten lopen. Er is maar één middel: ze kunnen niet streng genoeg gestraft worden. Den Haag Joh. W. Geldof to'aurotn buiten spel? In uw commentaar d.d. 15 maart j.L vermeldt u, dat de Vereniging van Nederlandse Koopvaardij Officieren de aansluiting bij een vakcentrale in principe blijft afwijzen, omdat zij „niet aan de leiband wenst te lopen". Uw bron voor informatie voor deze uitlating was kennelijk niet van de V.N.K.O. afkomstig. De enige reden, waarom de V.N.K.Ö. zich niet bij een der thans bestaande vakcentrales wenst aan te sluiten is de afwijzing van iedere confessionele en/of politie ke binding. Daardoor komen uiteraar de twee confessionele vakcentrales voor de V.N.K.O. niet in aanmerking; het N.V.V. evenmin, zolang dit bindin gen met een politieke partij niet dui delijk en definitief verbreekt. De bereidheid tot constructieve me dewerking aan de verdere opbouw van gezonde maatschappelijke verhou dingen leeft bij de V.N.K.O. reeds sedert haar oprichting. Het is slechts aan de houding der vakbeweging te wijten, dat aan de vereniging de mo gelijkheid tot deze constructieve me dewerking werd onthouden. De V.N.K.O. is verheugd dat thans ook de vakbeweging een stap heeft willen zetten om te komen tot gezon de maatschaopelijke verhoudingen, die niet toelaten, dat een representa tieve organisatie buiten spel wordt gehouden. Mr. A. F. W. Rapati (voorz. V.N.K.O.) Amsterdam

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5