V. Sgedwongen tot soepeler houding 3°SS/ RenniesjS en wer Couve misnoegd over traag Den Haag Navo-politiek van De Gaulle gevaarlijk Moboetoe trekt alle macht aan zich Klimmer stort van Eiger 100 doden bij scheepsbrand WOENSDAG 23 MAART 1966 Brandend maagzuur? helpen direkt! Haile Selassie - schuift deel van macht af lat het regeringssysteem in zijn land zal 73 worden gewijzigd. Hij zal een premier inwijzen, die daarna naar eigen inzicht kabinet zal samenstellen. Tot nu toe de keizer de enige, die het recht had loge functionarissen, met inbegrip van ninisters, aan te wijzen. Voor radio en tv zei de keizer, dat een •steem, waarbij alle macht bij een enke- berust, niet meer in overeenstem- met de ontwikkelingen in een loderne wereld en niet langer in het •lang van het land is. Verwacht wordt, dat het nieuwe /steem zal leiden tot een politieke partij- orming. De keizer hield tot nu toe geen rekening met politieke inzichten van zijn linisters, zodat van samenwerking bin- het kabinet niet veel terecht Rood-China niet langer isoleren WASHINGTON De druk van onofficiële zijde op de rege ring in Washington om tot een soepeler politiek jegens commu nistisch China over te gaan neemt gestadig toe. Het is echter nog te vroeg om te kunnen bepalen welk effect die druk zal hebben, voor zoverre er van enig effect sprake zal zijn. Het Amerikaanse volk heeft evenwel voor het eerst sinds de Rusk blijft standvastig (Van een correspondent) schouwen van dit land als een in ternationaal politieke paria als noodzakelijke en meest wijze po litiek moet worden na Koreaanse oorlog en het optreden van senator Joe McCarthy de ge legenheid kennis te nemen van de openlijk geuite mening van een kleine, maar gezaghebbende groep, die niet gelooft, dat het van China en het be- Iedereen wordt gewaar, dat de natuur weer ontwaakt. Ook de paarden. Ze hebben de hele nacht in de koude wei gestaan en voelen dan de warmte van de opkomende en zo lange tijd achter dikke wolken vachten verborgen zon. Nu dit tintelt op mijn paardéhuid zou ik wel een rondedansje willen maken, lijkt deze edele viervoeter tegen zijn buurman te zeggen. tin» »o lleS Referendum de De Nederlandse regering stelde het l jfcferendumrecht voor aan een onder- ïtwikkeld land als Nieuw-Guinea. rvlet referendumsysteem kennen wij Nederland (nog) niet. Vandaag, bij verkiezingen, gaven we weer een lanco volmacht. Als er dan weer lisbruik van wordt gemaakt, zoals at de afgelopen jaren door een aan- 1 partijen is gebeurd, heeft men i<één recht van spreken. Er verandert Jldjiets, als wij het systeem niet veran deren en niet een grondwettelijk gere- bid recht van referendum eisen. Al- dit systeem is democratisch en it ons niet onder onnodige dwang curatele als onderontwikkelde bur 's, die slechts een blanco volmacht aaiogen afgeven en verder hun mond sr ogen houden. we otterdam C. Elderkamp oj! Steiiiiiiemrinst GPV? C^Het blad Contact is geenszins an- •GPV en evenmin anti-AR of wat ook. zegt de heer Sollie. Ik ben (en lezer van dit blad. maar zou p-, aag weten of het dan een pro-GPV O i een pro-AR-gericht blad is? „Een- idigheid propageert juist het Geref. isblad", zegt u verder Wat be- u met eenzijdigheid? Bijv. een (paalde overtuiging hebben? Heeft ontact dan geen eigen mening? Wist niet dat GPV een eigen blad heeft dus geen andere spreekbuis be dt? IU deelt het pessimisme van Laning. aar Laning is eenzijdig, want hij (eft altijd in het Geref Gezinsblad schreven. Of waardeert u hem nu s. nu hij door de knieën gaat voor t woord: „Een ieder achte de ander inemender dan zichzelf"? kie t Lier W Drogt vet s«5' Dictatoriaal »t«Het is wel vies wat dinsdag 15 de- gemeestcr Viezee op een verga- rdtèring van de ARP te Ouderkerk a d. 1 via zijn onderwerp „En toch - door het AR-riool in SGP-wate- (n heeft gespoten Hij betoogde o.m ijn wil niet dictatoriaal mag opleggen, zoals de JGP dat voorstaat" Ferme jongens, stoere knapen, zul- ,t_ e burgemeesters. Waarom heeft de 3P altijd weer last. juist van de RP? Men zou dit niet mogen ver achten van een „broedervolk". (Koolwijk C. Burggraaf Dictutoriaul (2) Onjuist wat de heer Viezee over anfcn eventueel dictatoriaal optreden o an de SGP heeft gedebiteerd. De j CP getuigt tot onderwerping aan V. ods wet. De overheid is gebonden Gods Woord. „Vrees God en houd .ijne geboden, want dit betaamt alle ïensen" (Pred. 12). loskoop I. Hoogendoorn Gescheiden ff.A. Pater Jelsma stelt blijkens de krant K0 e vraag: Is gescheiden Avondmaal eoorloofd? Ik denk dat de pater het neilig Avondmaal bedoelt. Heilig is fzondering. Kan Rome een eenheid Jjn met het ware Her-vormde en Ge- e-formeerde? Neen, het licht kan teen gemeenschap hebben met de luisternis. Den Haag Th. G. de Groot Ministerraad normaal bijeen BRUSSEL Het feit, dat het Nederlandse parlement als laatste van de zes EEG-landen komt met de ratificatie van het verdrag tot fusie van de Europese uitvoeren de organen, heeft gisteren in Brus sel het misnoegen opgewekt van de Franse minister van buiten landse zaken Couve de Murville. Terwijl Frankrijk en Duitsland de par lementaire procedure al hebben voltooid en Italië, België en Luxemburg hebben aangekondigd, dat de ratificatie an het verdrag in april gereed zal zijn, moest minister Luns gisteren in de Europese ministerraad verklaren „geen garantie" te kunnen geven, dat dit ook in Neder land zo zal zijn. Het Nederlandse parlement wenst o.m eerst een inzicht te hebben in de sa menstelling van de nieuwe commissie na de fusie de plaats zal innemen de hoge autoriteit van de ge meenschap voor kolen en staal, de Euro pese commissie en de commissie van de gemeenschap voor atoomenergie, aldus minister Luns. De Franse minister bleek daarmee nig ingenomen te zijn en opperde het IN DE i GREEP y VAN 'V DE GRIEP? WITTE KRUIS poeders helpen u eruit! denkbeeld de same... elt!"~ de exe cutieven niet te laten doorgaan. „Dat is wellicht een oplossing," was het laconie ke antwoord van minister Luns. STAKING De vergadering van de ministerraad verliep normaal ondanks de staking van de Europese ambtenaren, die tot vanmid dag duurde. Een achttal tolken was aan het werk gebleven na een brief te heb ben ontvangen van prof. Hallstein, voor zitter van de Europese commissie, waar in zij „een dienstopdracht" kregen om hun taak te verrichten. Een aar*-l perso neelsleden van het secretariaat van d« ministerraad ontving een soortgelijke op dracht van de secretaris-generaal. Volgens het actie-comité van de staken de ambtenaren is de actie een groot suc ces geweest: 95 procent van het perso neel v: de EEG-commissie er de Eura- tom-commissie zou het werk hebben neergelegd. Zoals bekend is de salariskwestie oor zaak van de staking: het Europese perso neel had 14 procent verhoging gevraagd, maar kreeg slechts 6 procent. LECANUET: PARIJS.WASHINGTON De Franse, senator Jean Lecanuet. een van de belang-1 rijkste kandidaten bij de presidentsver kiezingen van vorig jaar. heeft gisteren krachtig stelling genomen tegen de denk beelden van De Gaulle over de Navo-po- j litiek. Op een bijeenkomst van de Anglo- Amerikaanse persvereniging in Parijs) hield hij een pleidooi voor een grotere mate van militaire integratie in plaats I van de volledige ontbinding daarvan, die De Gaulle voorstaat. i Uittreding van De Gaulle uit de Navo zal een gevaarlijke opkomst van het Duitse nationalisme tot gevolg kunnen hebben, aldus Lecanuet, omdat de toe komstige Duitse leiders een poging zou den kunnen doen de individualistische Franse president te imiteren Inmiddels heeft de Amerikaanse rege ring gisteren geantwoord op het Franse memorandum aan de Navo-bondgenoten. De nota. overhandigd aan de Franse am bassadeur in Washington door ondermi nister van buitenlandse zaken George Ball, hield naar verluidt de beleef de maar nadrukkelijke mededeling in, dat de VS en de dertien andere Navo-lan- plan zijn de geïntegreerde de- West-Europa voort te zetten. bied. die gedurende de laatste veertien dagen voor de senaatscommissie voor bui tenlandse betrekkingen verschenen zijn. Die mening wordt gedeeld door de 198 ondertekenaars van een document, dat maandag gepubliceerd werd. Zij zijn alle academische deskundigen op het gebied van de China-politiek. In het bewuste document wordt voor de volgende door de regering te nemen stappen gepleit: 1. Het niet langer aanwenden van haar invloed om te voorkomen, dat Peking toetreedt tot de Verenigde Naties. Toe treding van China tot de V.N. zou zon- an ir^ toetreedt tot de Verenigde Naties. Toe treding van China tot de V.N. zou zon der voorafgaande voorwaarden van Washington of Peking moeten plaats hebben. 2. Het duidelijk maken van haar bereid heid met Peking onderhandelingen te beginnen, met handhaving van de be trekkingen met Formosa, over het aan knopen van volledige en formele diplo matieke betrekkingen. 3. De beëindiging van het volledige em bargo tegen China en het toestaan van niet-strategische handel. 4. Een voorstel aan Peking bilaterale onderhandelingen te openen over een wijziging van de diplomatieke verte genwoordigingen, afzien van geweld als politiek middel en bewapeningscon trole, waaronder controle van atoomwa- Formosa De ondertekenaars willen ook, dat wordt duidelijk gemaakt, dat indien de regering op Formosa voor enige tijd lid van de Internationale gemeenschap blijft, hetgeen waarschijnlijk is, zij slechts er kend wordt als de regering van Fromoea en niet ais vertegenwoordigster van ge heel China. Ze vinden dat er voor de Verenigde Staten en de wereld een groot gevaar schuilt in de handhaving van Chi na's Isolement. Ze erkennen ook, dat de maatregelen, die ze thans voorstellen „slechts het begin vormen van een lang en moeilijk proces, dat naar we oprecht hopen tot een normalisering van de on derlinge betrekkingen zal lelden." Dean Rusk heeft echter opnieuw aange toond hoe standvastig hij blijft ondanks de toenemende ontevredenheid over zijn huidige politiek met betrekkig tot Chi na. Tijdens het televisieprogramma „Fa ce the nation" werd hem gevraagd of hij het eens was met vice-president Humph rey, dat China „wel ingesloten maar niet noodzakelijkerwijs in het isolement ge dreven hoefde te worden". Daarvan aldus Rusk nauwelijks sprake ge- gezien alle oprechte toenaderingsp gen van de V.S. jegens Peking, waarmee men in de afgelopen jaren meer contact gehad had dan welk land dan ook met uitzondering van de Sowjetunie. Rusk maakte ook van de gelegenheid gebruik een aanval te lanceren op West-Dultsland en elk ander land, dat krediet van een hoogoven (waarde 1500 miljoen gulden) met een capaciteit van twee miljoen ton. „Ik had liever gezien" aldus merkte Rusk zuur op „dat onze vrienden in Europa een dergelijke zaak eerst eens goed hadden bekeken, en de vredesvraagstukken eerst eens goed in ogenschouw genomen hadden, alvorens ze zich verplichtten voor Peking twee miljoen ton staal te produceren. Rooms-ltatholieken van Ceylon op zondag solidair COLOMBO Gelijk bekend is met ingang van het nieuwe jaar in Ceylon de zondag als algemene rustdag ver vangen door de boeddhistische Poya- dag. Wel werd bepaald, dat de christenen het recht hebben op een pauze van twee uur op zondag, waar door ze naar de kerk kunnen gaan. De rooms-katholieke bisschoppen van Ceylon hebben nu hun gelovigen geadviseerd geen gebruik te maken van deze uitzonderingsbepaling. Deze extra vrije tijd voor de christenen ach ten zij ongewenst uit oogpunt van soli dariteit en ook van nationale produc tie. ASTOR in Nederland, dat is verheugend nieuws! De uitverkoren filtersigaret van gedistingeerde rokers in meer dan 40 landen ASTOR, een melange van de edelste tabakken. Licht, mild en toch een verrukkelijk vol aroma. Hen exclusieve sigaretmen ziet dat al aan het chique pakje. En aan de filter uit zuivere zachte natuurkurk! Gun uzelf voortaan het genoegen van het zéér goede. Rook ASTOR, de elegante sigaret van Waldorf-Astoria. ASTOR de American Blend met filter uit zuivere natuurkurk 20 stuks King Size TOKIO Noord-Vietnam heeft giste- m in een officiële verklaring een be- lep op Amerika gedaan om een einde te maken aan het gebruik van giftige che mische stoffen en gifgas in Vietnam. In de beschuldiging wordt gezegd, dat Amerika het mobiele research institute van het corps no. 406 voor Amerikaanse bacteriologische- en chemische oor logsvoering van Japan naar Zuid-Viet- nam heeft overgebracht. Met de hulp van Westduitse militaristen is, volgers de verklaring, een aantal centra ge bouwd voor de produktie van gas. LEOPOLDSTAD De Kongolese president Joseph Moboetoe heeft alle wetgevende macht aan zich getrokken. Het presidentiële decreet kwam na de KLEINE SCHEIDEGG John Harlin, j lensie leider van een groep Brits-Amerikaanse j zonodig zonder Frankrijk, bergbeklimmers, die sedert enkele dagen bezig is met een poging voor de eerste maal in de winter de gevaarlijke noord wand van de Eiger te bedwingen, is gistermiddag bij een val om het leven gekomen. Hij verloor zijn evenwicht toen hij in zijn eentje op een 3480 meter hoog Ijsveld wilde klimmen. In Kleine Scheidegg, waar men de klimmers door verrekijkers in het oog hield, zag men Harlin een 1200 meter diepe val maken. Hij kwam aan de voet van de noord wand terecht. Toen het ongeluk gebeur de waren de klimmers nog maar 500 meter van de top verwijderd. De steile helling heeft een hoogte van 1600 meter. Sinds 1935 heeft de noordelijke Eiger- wand 28 doden geëist. DACCA Op de rivier de Meghna bij Dacca in oost-Pakistan, is een vaartuig met ongeveer 200 mensen aan boord in brand geraakt en vergaan. De opvaren- den sprongen in het water. Ongeveer 100 mensen verdronken daarbij. Het ongeluk gebeurde midden in de nacht. j Al veertien jaar lang bezit Den Haag een uniek instituut, dat zonder erg aan de weg te timmeren, de faam van de residentie en ook meer van wat interessant of (en) mooi is in ons land verbreidt. Alleen uit het jaar verslag blijkt wat een werk er zondei enige beloning verzet wordt. Dat instituut is het comité Der Haag Ontvangt. Lid zijn dames, die zich bereid hebben verklaard gasten, voornamelijk uit het buitenland, te laten zien wat ze zien willen. Die gasten zijn voor het grootste deel de dames van congresserende heren, hoe wel ook individuele aanvragen ver zorgd worden. Ieder van de leden heeft wel een specialiteit bij een vreemde taal. bijzondere kennis van een wetenschappelijk, sociaal of cultu reel onderwerp of het weten van de mooiste plekjes van ons land. In de stille wintermaanden gaan de leden trouwens geregeld excursies ma ken om hun kennis te vergroten. Het jaarverslag van het comité geeft altijd een stukje avontuur te lezen. Ieder jaar gebeurt er wel iets dat anders is dan iemand ooit had kunnen denken. Zo lees ik in hel verslag over 1965 hoe veertig Fran-" leerling-verpleegsters uit een zieken huis in de Vendée twee dagen naai Nederland kwamen, waarvoor een inspectrice van de Raad van Kinder bescherming Den Haag Ontvangt ver zocht had ze „zo veel mogelijk" te laten zien. Nu ja een programma was gauw in elkaar gezet. Maar de uitwer king! De groep arriveerde in een bepaald niet nieuwe bus, die dan ook prompt pech kreeg. Dat de Wegenwacht hier onmiddellijk en zonder kosten hulp gaf werd (aldus het jaarverslag» „met ontwapenende vanzelfsprekendheid aanvaard". De bus bleek niet alleen menselijke ast te vervoeren, maar ook een enor me lading blikjes. Maar aangezien net bezoek in april viel was er geen kans op een picnic in de open lucht. Du- Den Haag ontvangt moest een lunchonderdak gevonden worden. De eerste dag gaf de beheer der van de visafslag-kantine in Volen- dam toestemming zijn lokaal te ge bruiken, maar de tweede dag werd bet een puzzle. Hoeveel tact, overredingskracht naer de hand over het hart t« laten itrijken, kan moeilijk beschreven wor- ien. Maar het gebeurde. Er ging een groot zeil over het biljart. Er kwamen Diastic kommen op en toen werd daar met de Franse slag uit de blikjesvoor- raad een voortreffelijke koude lunch bereid en gezellig opgepeuzeld. De verpleegstertjes genoten yolop. Ze bedankten uitbun. voor de vrien delijke dames die hun zoveel moois in zo korte tijd hadden gezien En hun povere reiskas had het ook net uitgehouden. Maar enig idee van de enorme moei lijkheden. die er voor haar waren opgelost hadden ze beslist nie' Op Prinsjesdag was voor de hono raire consuls van Nederland die juist in Den Haag bijeen waren en hun echtgenoten een tribune gereserveerd voor het Mauritshuis. Een aantal le den van het comité is toen meegegaan en heeft de honderd en een vragen van de voor het merendeel buiten landse vertegenwoordigers proberen te beantwoorden. Dat klinkt nogal eenvoudig, maar het is dikwijls een angstig moeilijk karwei, want Je kunt de gekste vragen krijgen. Het comité Den Haag Ontvangt is een instituut zonder penningmeeste- resse. De leden betalen geen contribu tie, ze bekostigen wel de studie-ex cursies. Niemand ontvangt enige ver goeding voor bewezen diensten. Het is puur een stukje burgerzin dat hier in daden wordt omgezet. In totaal werden in 1965 niet minder dan 1221 daggasten ontvangen, wat zo onge veer het gemiddelde is, dat ieder jaar wordt bereikt. In wezen bedrijft het comité een stuk public relationswerk voor Den Haag. De gemeente stelde daar dan ook tegenover, dat de jaai- vergadering altijd in het stadhuis ge houden mag worden en ook admi nistratief zo nodig alle hulp wordt verleend. gisteren gehouden kabinetsvergade ring. De president publiceerde ook een memorandum, waarin hij een over zicht gaf van zijn plan om het aantal provincies in Kongo terug te brengen van 21 tot 14. Beide nota's zijn door radio- Leopoldstad voorgelezen. Door het decreet is het parlement alle macht ontnomen. De begroting, die al is opgesteld, en het nieuwe plan voor de verdeling van het land in distrikten, zullen nu bij decreet van 1 kracht worden. In het decreet wordt niets gezegd over de ontbinding van het parlement, maar waarnemers in Leopoldstad ver- 1 wachten, dat dc volksvertegenwoordi- ging zichzelf met reces zal sturen. Het huidige parlement het twee de in de geschiedenis van de republiek Kongo is voortgekomen uit de verkie zingen van vorig jaar. Behalve het wegstemmen van premier Kimba in november vorig jaar en het goedkeu ren van de staatsgreep van Moboetoe, twee weken later, heeft de volksverte- VS besteden 13 miljard voor Vietnam-oorlog WASHINGTON Met 87 tegen 2 stem men heeft de Amerikaanse senaat zijn goedkeuring gehecht aan uitgaven ten bedrage van ruim 13 miljard dollar, voor namelijk bestemd voor de oorlogvoering in Vietnam. Er is 415 miljoen dollar eco nomische hulp bij, waarvan Zuid-Viet- nam er 275 miljoen krijgt. Een week Seleden .ceurde het huis van afgevaardig- en oe uitgaven al goed met 389 tegen 3 stemmen. UTRECHT De spaarbank Centrale Volksbank (van het Kath. Vakverbond) heeft een spaartegoed van twee miljoen gulden overschreden. De bank die in 1921 werd opgericht, heeft nu 233.000 spa?-ders. De CVB heeft voor veertig miljoen gulden uitstaan aan hypotheken voor woningen die voor leden van het NKV worden gebouwd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5