Leidse Courant rhard: steeds Sowjetunie is nog militair gevaar Buspersoneel haalt zijn achterstand geheel in NAVO blijft noodzakelijk )uitse bank voor een miljoen opgelicht Akkoord over nieuwe c.a.o. Grote muntenvondst in Heerlens tuintje Commentaren Beatrix en Claus op de vlucht voor de pers Woensdag 23 maart 1966, 46ste jaargang ||r*deur: |pofdreda< icteur: Dr. E. DIEMEI» CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD «Stenfrrsitick h ghebW»«« nttyR kert in ♦eghen»po«t I" 3,75, p.kw. 11,30 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 Terwijl Adenauer al over vreedzaam sprak... larold. Wilson, leider van de Britse Labour Party, dept zijn pijnlijke oog, adat hij door een flesje waarschijnlijk een stinkbom getroffen werd. let incident geschiedde gisteravond aan het einde van een bijeenkomst Slough. Naar de artsen aannemen, zal Wilson nog enkele dagen pijnlijke igen houden. Er is een vijftienjarige jongen gearresteerd, maar Wilson niet dat hij vervolgd wordt. Overigens ivordt de verkiezingsstrijd in Engeland met de dag ruwer. „Ik ben behouden aangekomen 'RANKFORT Twee employe's i een bank, de ene kassier en de lere gevolmachtigde van de bank. tten deze voor ruim een miljoen den op, waarna ze per vliegtuig r Zuid-Amerika vertrokken. Zo er liiken de heren van hun zaak. een hunner de moed had zijn be- fden aankomst in Zuid-Amerika zijn familie te melden, aldus de jkskrant. geraffineerde manier waarop ze zich geld toeëigenden verliep in grote lij als volgt. De kassier liet regelmatig •agen (van de bank) overmaken op elders door zijn „zakenvriend" ge rekening Het bedrag was ten 't ruim een miljoen aangegroeid andere employé wist door aanne- ik te praten hij zou een nog be- ijker baan krijgen alsmede een grote lis zodat hij dit geld nu wel oo kon het gehele saldo in handen te feliciteerde hem zelfs nog van- de erfenis. 1 heren boekten vervolgens eind vo- week passage en zijn tot op heden iraard) niet teruggekeerd. De gedu- de is de bank zelf. Niemand van de atele lijdt schade. Interpol is thans schakeld om de heren uitgeleverd te feen. Dit is met name via landen in p-Amerika geen eenvoudige zaak. ederlands schip op Taag gezonken iSABON Op de Taag is gisteren Nederlandse motorschip Pegasus van |ton gezonken na een aanvaring met IDuitse schip Transsylvanis van 1200 De bemanning van de Pegasus is i door een Portugese sleepboot BABY STEMDE NIET Onder de miljoenen Nederlanders die vandaag naar de stembus togen, waren voor het eerst vele jongeren van 21 en 22 jaar, die tot dusver nog niet meededen. Maar men kan het ook te bont willen maken. Zoals de ambtenaar die in Delft aan de heer Peter van Trigt een oproep stuur- de. Peter meldde zich vanmorgen gehoorzaam bij de voorzitter van het stembureau Poptahof-Noord. De voorzitter weigerde echter een stem biljet uit te reiken. Peter is namelijk pas negen maanden oud en komt dus niet in het verkiezingsregister voor. Niettemin werd de prille poli tieke belangstelling op prijs gesteld en Peter mocht zijn moeder helpen bij het invullen van haar biljet. BONN Bondskanselier Erhard heeft gisteren op de tweede dag van het partijcongres van de CDU aan de Sowjetunie verzocht af te zien van het gebruik van geweld in de Duitse kwestie en van methodes, waarmee het land verdeeld wordt gehouden. Maandag had Erhards voorganger Adenauer gezegd dat de Sowjetunie een vreedzame mogendheid gewor den was. Erhard daagde Moskou ech ter uit de 17 miljoen Duitsers onder zijn bewind te laten stemmen over hun eigen lot. „Het kan niet over het hoofd gezien worden dat de Sowjet-Unie nog steeds dreigt met de mogelijkheid van een militaire aanval en dat haar verschrik kelijke militaire macht op demonstra tieve wijze tegen West-Europa is ge richt". Moskou moet volgens Erhard plechtig verklaren het beginsel van zelfbeschik king voor het Duitse volk te eerbiedigen en afzien van dreigementen en het ge bruik van geweld. West-Duitsland tracht tot overleg met de Oosteuropese landen te komen om de wereld te tonen, dat voor het Duitse vraagstuk een oplossing kan worden gevonden, die alle betrok ken volken voldoet. Bonn zal binnenkort aan alle regerin gen constructieve voorstellen doen om de kiemen voor een conflict te vernieta- NAVO aanpassen Wat de Navo betreft, blijft West- Duitsland aanhanger van militaire inte gratie, al moet het Atlantische bondge nootschap aan de nieuwe omstandighe den worden aangepast. De samenhang moet echter worden versterkt, aldus Erhard, en daarom moet Frankrijk erbij betrokken blijven. Daarbij moet het Frans-Duitse vriendschapsverdrag zijn bestaansrecht bewijzen, aldus Erhard. Weer nekkramp in Nijmegen DEN HAAG Een in Paramaribo ge boren luchtmachtsoldaat, gelegerd in Nijmegen bij de luchtmacht instructie- en militaire opleidingsschool, is gisteren wegens vermoedelijke nekkramp in qua rantaine genomen. Voor de gehele bezet ting van de over drie kazernes ver spreide school, is voorshands lichte dienst voorgeschreven. In de afgelopen tijd hebben zjch tot nu toe zes gevallen van nekkramp voorge daan in Nijmegen. Billy Graham naar Londen i De aartsbisschop van Canterbury, dr. Ramsey, op bezoek bij paus Pagina 2, Paulus. Een anglicaans-roomse ontmoeting die veel aandacht trekt. Enkele Ierse predikanten vlogen met Ramsey mee om tegen deze ontmoeting te protesteren. Zie pagina Kernmark (jOUVG UOOS OJJ L/Cll Mcittg Pagina 5 Verschil van 12,5 gulden per week verdwijnt UTRECHT De gemiddelde loon achterstand voor het buspersoneel van f 12,41 per week wordt volledig ingehaald. De drie bonden van ver voerpersoneel zyn met de werkge vers (Kon. Ned. Vereniging van Transportondernemingen) voor 1966 een loonsverhoging van 7 pet over eengekomen vermeerderd met een bedrag van f 3,50 per week. Per 1 januari 1967 wordt nog eens f 3,50 extra betaald en op 1 januari 1968 2,5 pet extra. De doorwerking van deze extra verhogingen in de merit- (Van onze soc.-econ. redactie) rating en de overuren betekent, dat het buspersoneel in drie jaar f 12,50 extra loonsverhoging krijgt. Dit akkoord is gebaseerd op het rap port van de commissie loonstructuur Autobusdiensten, waaraan zowel werk gevers ails werknemers meewerkten. Voligens dit rapport was het loon van /eersverwachting Toenemende wind Bilt verwacht tot morgenavond- >t zwaar bewolkt met nu en dan Tot krachtig en aan de kust tot tot stromachtig toenemende wind inkelijk westelijk, later ruimenn noordwest. Iets lagere tcmpcratu- Wolf-Ekkehard Kocubek Jn Leiden stemde 15-jarig meisje LEIDEN Vanmorgen heeft in hpt stembureau in de omgeving van de Mo- zartlaan de 15-jarige Petronella Wilhel- inina Baarland, wonende aan deze straat haar stem uitgebracht. Door een mecha- ïische fout kreeg zij een oproep om te .temmen Pas toen zy haar biljet in de stembus had gedeponeerd, onthulde zij slechts vijftien jaar oud te zyn. Mejuffrouw Baarland is nogal grr.ot oor haar leeftijd en bij de leden van het stembureau rees dan ook geen en kele twijfel aan haar stemgerechtigheid De ouders vonden geen aanle'ding het stadhuis van de fout op de noogte te stellen ca lieten hun dochter rustig stem- Amerika soepeler tegenover Rood-China iris" bestelde grote diners Pagina 7 Van Oost erom: "en afscheid bij de Sportunie Pagina 9 Bordendr oogmachine. Ambtenaar krijgt dag van zijn leven HEERLEN Het Zeeuwse Seroos- kerke heeft navolging gekregen in Heerlen. De 32-jarige heer J. van Zand- voort, ambtenaar bij de inspectie ge- meentefinanciën, deed de vondst van zijn leven bij het omspitten van zijn tuintje. Op een gegeven ogenblik haalde hij een aantal muntjes te voor schijn. Toen hij dieper ging graven, haalde hij elf kilo aan munten uit de grond. Het bleken munten te zijn da terend van 1863 tot 1926 uit Neder land. Engeland, België en Duitsland. Op het moment dat de schat in de grond werd gestopt moet deze tien duizend gulden zijn waard geweest. Er zijn 4000 munten. De helft gaat naar de gemeente, de andere helft is voor hem zelf. Wat hij met zijn vondst gaat doen, weet de heer Van Zand- voort nog niet. Binnenkort komt een expert de munten onderzoeken. Boortoren besteld in Nederland LONDEN De British Petroleum meldt dat zij een boortoren voor de winning van olie op zee ter waarde van f 10 miljoen heeft besteld in Ne derland. Verolme zal de onderbouw maken, een combinatie van werven on der de naam Holland Shipbuilding As sociation het dek. en de Groot Zwijn- drecht NV. de zes poten. Het plat form zal werken op 80 km buiten de Britse kust waar BP een lonend gas- reservoir heeft ontdekt. BP. die voor 50 pet. Brits staatseigendom is, ver klaarde dat de Britse platformbouwers niet in staat zijn zo snel te bouwen als de Nederlanders. Ook de prijs was van belang. Het is mogelijk dat BP weer een soortgelijk platform in Neder land zal bestellen. het autobugpersomeel ten opzichte van die volwassen geschoolde werknemer in de industrie f 12.41 te laag. In het rapport is uitgegaan van de beloning voor de buschauffeurs, omdiat dlit de meest representatieve groep werd ge acht voor diit bedrijf. De overeenge komen loonsverbeteringen gelden ech ter ook voor het technisch, toezicht houdend en administratief personeel van de grote streekvervoersbedrijven. Voor de chauffeurs is nog een extra verbetering aangebracht, zodat voor hen bij promotie naar loonschaal vyf de loon stijging niet f 3.50 bedraagt (zoals thans). Andere verbeteringen in de cao zijn nog: Verwerking van de huurcompensatie en de ploegen toeslag in de functieionen. wegvallen van de tweede gemeente klasse en het verminderen van het toon verschil tusen de derde en de eerste ge- meenetklasse van f 2.40 tot f 1.80 per week. Gemiddeld betekent dit een loons verbetering van f 0.72 per week. Meer dan de helft van de werknemers zit in de derde gemeenteklasse. ingaan van het volwassen loon op 21-jarige leeftijd. verhoging van de vakantietoeslag tot 6 pet. optrekking van het minimuminko men ook voor vrouwen tot f 120 per MINISTERS In de weken die aan verkiezingen voorafgaan is het niet altijd gemak kelijk, de juiste staatkundige ver houdingen in acht te nemen. Anders gezegd: In zulke weken is de ver leiding nogal eens aanwezig om daar van af te wijken. Dat is bijvoorbeeld het geval wanneer ministers op partijvergaderingen dingen zeggen waarvan men zich moet afvragen of ze niet veeleer ten overstaan van het parlement behoren te worden gezegd. Wij willen hierin overigens niet te formeel zijn. Het gaat bij verkiezin gen ook over het regeringsbeleid en het is een democratisch belang dat omtrent dat regeringsbeleid klaar heid wordt geschapen. En wat het parlement betreft dat parlement is ook volksvertegenwoor diging, zodat wat tot het volk wordt gezegd ook geacht mag worden tot zijn vertegenwoordiging te zijn ge zegd. Waarna het nog mogelijkheden te over houdt om van zijn gevoelens te doen blijken. Niettemin zouden wij hier ministe riële ingetogenheid in acht genomen willen zien. DE JUSTITIE De procureur-generaal te Amsterdam heeft laten weten, dat hij er ook nog is. Terecht, menen wij. De laat ste weken zijn de hoofdstedelijke problemen te uitsluitend op de hoof den van de politiemannen neergeko men. Maar behalve de politie als orde handhavend orgaan is er de justitie, en de politie heeft er recht op te weten dat zij door de justitie wordt geruggesteund. Onder die justitie verstaan wij zowel de vervolgde als de rechtsprekende. Niet zonder reden is opgemerkt dat ook de rechter nog weinig gelegen heid heeft gehad van zijn bestaan te laten blijken. Wij vermoeden zo, dat hij juist als rechter dit zal be treuren. Het kan immers niet anders, of als medehandhaver van recht en rechtsorde zal de rechter de vergrij pen tegen de orde met lede ogen hebben gezien. Arrestaties en voor geleidingen moeten de justitie nu de kansen bieden die ons volk in over grote meerderheid haar toewenst. Gaat het overeenkomstig de toezeg ging van de procureur-generaal, dan zal er even stevig als snel worden aangepakt. Gelukkig maar. Wij zijn door hetgeen is gebeurd waarlijk al genoeg verontrust geraakt. PRIJS Op de prijsvraag voor jongeren, uit geschreven door het dagelijks bestuur van de CHU, is de eerste prijs gewon nen door het lid der parlementaire redactie de heer H. van Spanning. Wij verheugen ons daarover van harte. Prijsvragen van deze aard zijn, ook door de stimulerende werking die ervan uitgaat, nuttige instellingen en wanneer dan de prijs in eigen omgeving valt is de voldoening dub bel begrijpelijk. De heer Van Spanning, die, naast zijn werk aan onze kranten, politieke wetenschappen studeert aan de Vrije Universiteit, is een bekende figuur onder de christelljk-historische jon geren. De beantwoording van de prijsvraag, die ging over de werkwijze van het parlement, zal worden gepubliceerd in het Christelijk-Historische Tijd schrift. Betaling abonnementsgeld De abonnees, die ons nog geen machtiging hebben verleend tot automatische afschrijving van het abonnementsgeld, verzoeken wij vóór 1 april a.s. f 11.30 voor het 2e kwartaal over te schrijven op onze postrekening no. 58936. Voor uw medewerking zeggen wij u hartelijk dank. Op uw verzoek verstrekken wij gaarne nadere inlichtingen over automatische afschrijving. DE DIRECTIE Nu naar eiland met een hotel COZUMEL Prinses Beatrix en prins Claus hebben gisteren het eiland Cozumcl. waar zij enige dagen hebben vertoefd, verlaten en zijn met de Ave- cita, het jacht van de vroegere pre sident van Mexico, Adolfo Lopez Ma- teos, op weg naar het nabijgelegen eiland Isla Nujeres. Dit eiland is veel kleiner dan Cozumel en telt slechts één hotel. Of het pes getrouwde paar ook inder daad een deel van zijn wittebroodsweken op Isla Nujeres zal doorbrengen, hangt volgens het persbureau Ass. Press af van de persvertegenwoordigers. Het prinselijk paar zou alleen op dit eiland zijn intrek willen nemen als het er zeker van is dat geen verslaggevers naar het eiland komen. Op Isla Nujeres wonen niet meer dan 750 mensen. Het is een bekend toeristen oord. Het enige hotel draagt de naam Zazil-Ha, wat in de taal der Maja's ..Wa terbloem" betekent. Het is de bedoeling dat het paar enkele dagen In dit hotel logeert Hoewel de defintieve plannen van de Prins en de Prinses niet bekend zijn. meent men te weten dat zij vervolgens per schip naar de havenstad Puerto Jua rez op het vasteland van de staat Yuca tan zullen gaan en vandaar naar Chichen- Itza, een stadje dat prinses Beatrix goed kent. Zij was hier in 1964 tijdens het staatsiebezoek dat koningin Juliana, prins Bemhard en prinses Beatrix aan Mexico brachten. Tenslotte zou het paar voor enkele weken opnieuw naar het eiland Cozumel gaan. Als het paar te veel hinder van de pers ondervindt, zal het vermoedelijk terugvliegen naar Mexico-City, waar de eesrte dagen van de wittebroodsweken werden doorge- Jarige (105): Zelf naar stembus NIJMEGEN. Mevrouw M. J. Bon- ie-Krum in huize Levensavond werd vandaag 103 jaar. Haar leeftijd en de feestdag zijn voor haar geen belemme ring geweest om zelf naar de stembug te gaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1