ARMOEDE EN ELLENDE IN MILJOENENSTAD BOMBAY JU1 Jill DE TOREN DER STILTE Schaarste straks nog erger Artsenstaking Italië India heeft behoefte aan melkpoeder" Rantsoenering op Sumatra „Sowjetunie bij landen die de vrede wensen" Natuurzuivere alles goed/ en wer DINSDAG 22 MAART 1966 VAN ONZE SPECIALE M VERSLAG GEVER LINK VAN BRUGGEN m ROME De artsen van de Itali aanse staatsorganisaties voor ziekte kosten en sociale verzekeringen zijn gisteren weer in staking gegaan. De ongeveer 5000 artsen willen vier da gen staken en slechts voorzieningen voor noodgevallen treffen. De sinds de staking van eind 1965 gevoerde onder handelingen met het doel te komen tot betere arbeidsvoorwaarden vorderden i naar het oordeel van de medici te langzaam. BOMBAY Met zii vijf miljoen inwoners is Bombay zo'n uitgesterkte stad dat men er als Europeaan even stil van wordt. Om van het ene eind van de metropool naar het andere eind te komen is een taxirit van meer dan twee uur noodzakelijk. In het als een bijenkorf zoemende centrum kan men weliswaar niet altijd even vlot opschieten, maar de buitenwijken geven op dit punt toch weinig last. vraagd commentaar op z'n stadgeno ten. „Ze willen hier geld hebben", zei hij, „zonder er voor te werken. Moet u nou eens zien: het is half elf en het is nog steeds spitsuur. De kanto ren gaan nu pas open. Straks is er een lange lunchpauze, en om half vanavond gaat iedereen weer naar huis. Zal ik u eens wat vertel len? Ze zijn hier allemaal lui. Kijk eens naar die horden lanterfanters-, die al die opstoppingen veroorzaken. Ze weten niet beter te doen dan anderen voor de voeten lopen". Geen tut Ik kan niet onmiddellijk peilen of 's mans woorden zijn ingegeven j door het oosterse jachtinstinct voor de fooi. Ik geloof echter niet dat hij 1 helemaal gelijk heeft. Ofschoon ik in India ondertussen wel heb ont dekt dat luiheid 'bepaald niet als des duivels oorkussen geldt waar trouwens wel in het Midden en Ver re Oosten? bezit de grote onder laag van stedelingen nauwelijks de fut eens echt de handen uit de mouw te steken. Bovendien is er zo'n ontstellend groot gebrek aan werk dat eventueel aanwezige ener gie niet ontladen kan worden. Wat te denken van die slopende volksziekten, die India's mensenpje- len teisteren? En wat van de darm- wormaandoening, die de Britse arts Hook heeft ontdekt, en die iedereen, die er door wordt aangetast slap en initiatiefloos maakt? Wat tenslotte van gevreesde kwalen als pokken, cholera, typhus, tuberculose en le- I Pra? I Al deze ziekten komen in dit deel van de wereld voor. In 't bijzonder j natuurlijk onder die grote groep J van het volk, die ook maar de ge dej ringste medische zorg mist en onder hygiënische omntandigheid leeft, die met een slappe term ten j hemel schreiend kunnen worden ge noemd. Recordhouder Bombay is, evena's Calcutta, op dit gebied een droeve rekordhouder. Aan de ene kant is er rijkdom, god- I deloze rijkdom zelfs, aan de andere e| kant is de armoede met geen pen te beschrijven. In al de ontwikke lingslanden, die ik in Azië en Afrika heb bezocht, ken ik geen gebied, waar schrijnend leed meer zichtbaar is dan het voormalige Brits Indië. Tussen de wolkenkrabbers van flatgebouwen, die appartementen be zitten, waar de hoogste huursommen van de wereld voor moeten worden neergeteld, staan de lemen hutjes en de rieten tenten van hen, die zo arm zijn als Job. Op de trottoirs, waar langs de luxe alto's-met-chauffeur stoppen, liggen bundeltjes kleren waarin mensen gewikkeld zijn. Met holle ogen kijken ze de passerende weelde aan. Misschien houden ze aalmoes). Lang aanhouden doen ze echter niet, want degenen die werke lijk in de zak tasten, zijn op de vingers van één hand te tellen. Dat is het verbijsterende, het rade loos makende, in een miljoenenstad als Bombay. Men is, of men raakt aan de ellende om zich heen ge wend. Wie hulpeloos is, blijft hulpe loos. Probleem Wat aan die grauwe massa van paupers moet worden gedaan, weet niemand in deze metropool. In heel India vormen ze trouwens hèt pro bleem, omdat er tientallen miljoe nen van zijn. „Die mensen een aalmoes geven", verklaart een Europeaan, aan wiens zijde ik een duur restaurant binnen ga, „is een onbegonnen zaak. Het is een zinkputje, waar je binnen een half uur je hele jaarsalaris in kan gooien. En als je er eenmaal aan begint, ben je nog niet gelukkig. Je bent meteen omringd door een hor de van bedelaars, die naar je grij pen en klauwen, en als je niet op past je bestelen. Over de ziekten, ai ze kunnen overbrengen, praat ik dan nog niet eens". Na de kreeft en de sauce tartare g*1 loop ik met diezelfde Europeaan met een grote boog om al die onge- lukkigen heen, die al tevreden zou,- den zijn met een handje ongare rijst. We stappen in een grote Dod ge, en rijden In de beslotenheid vari een luxe wagen als pasja's verder. In de namiddag waag ik me alleen in de steegjes en straatjes, die door de stank bijna niet te betreden zijn. M'n camera heb ik in m'n hotelka mer achtergelaten. Wie stumpers wil fotograferen, moet in Bombay (terecht) een kapitaal betalen. Luxe naast ellende Ellende In hoeken en gaten van vervallen huizen hokken mannen, vrouwen en kinderen als beesten bij elkaar. Ze zijn zo vies en smerig dat alleen hun aanblik me bijna tot walgen brengt. Grote, vette ratten rennen heen en weer. of snuffelen hebberig aan afval dat ondefinieerbaar is. Geen wonder dat er met zoveel ziek teoverbrengers zoveel ziekten zijn! De nood is hoog in een stad als Bombay. Ook zonder een dreigende hongersnood, ook zonder voedsel schaarste. Wat dat straks allemaal zal moe ten worden, als deze paria's van hun toch al zo armzalige voedselbronnen worden afgesneden, is gemakkelijk te raden. Als ze nog minder krijgen dan nu, omdat het sterk gestegen prijspeil op de vrije, of zwarte markt een onoverkomelijk beletsel vormt, zullen ze kreperen. Van uit putting en gebrek aan weerstand en reserve weliswaar, maar behoort dit alles niet tot hel beste arbeidster rein van de honger? 's Avonds bij een Nederlander in een comfortabele flat in de buurt van de hangende tuinen. Ik kijk op de haven en de rede van Bombay met zijn internationale vloot van handelsschepen. Een indrukwek kend gezicht, vooral als het moment van de zonsondergang aanbreekt en de hele omgeving gehuld wordt in een tropische-rose gloed. Gieren de Minister-president an 1woordt: Boven, tegen het koper hemel, cirkelen de buizerds nog. Be neden in de palmbomen zitten grote gieren met kale halzen. Ze zijn er altijd. Ze wachten namelijk op hun prooi, die in de vlakbij staande To ren der Stilte worden gelegd. Wat zijn dat? M'n gastheer vertelt het verhaal, zoals hij dit vele malen eerder heeft gedaan. „Het aas, waarmee die afschuwe lijke beesten gevoed worden, is mensenvlees. Nee, niet van de Hin does, want die cremeren hun doden. Het zijn de gestorvenen van de Parsi's, die in die open toren worden neergelegd, de overledenen van een oorspronkelijk uit Perzië stammen de bevolkingsgroep, die op vele plaatsen in India en Pakistan tot grote rijkdom gekomen zijn. Sinds eeuwen gebeurt dit al: sinds eeuwen houden de gieren in deze omgeving de wacht. Zodra er een begrafe nisstoet in aantocht is, worden ze onrustig. Ze beginnen er boven te wieken en vallen meteen op het lijk aan. als dit door de begeleiders is verlaten". BRUSSEL De Belgische ex-mi nister van buitenlandse zaken Spaak heeft geweigerd in te gaan op een verzoek van premier Van den Boey- nants om als „technicus" op zijn post te blijven. Het verzoek werd gedaan voordat de regering definitief werd sa mengesteld. Spaak, die de socialisten onhandigheid heeft verweten, meende dit aanbod evenwel niet te kunnen accepteren. Moskou: Peking houdt levering wapens tegen BONN Het Hamburgse blad Die Welt zegt van betrouwbare zijde een vertrouwelijke brief ter inzage te heb ben gehad die de Russische commu nistische partij heeft gestuurd aan an dere communistische partijen. Moskou beschuldigt daarin China van heersersneigingen en van het belemme ren van de Russische wapenleveran ties aan Noord-Vietnam. China zou aansturen op een openlijk conflict tussen Rusland en de VS, opdat hel „op een heuvel gezeten de tijgers zou| kunnen zien vechten". Rusland zou twee keer een topconfe rentie met China en Noord-Vietnam hebben voorgesteld, maar Peking had steeds geweigerd. China zou de oorlog in Vietnam zo lang mogelijk willen rekken ten einde zich te kunnen voor doen als een „belegerde vesting". Socialisten winnen in Finland HELSINKI De in de afgelopen i twee dagen gehouden parlementsver- kiezingen in Finland zijn een duide lijke overwinning geworden voor de sociaal-democraten en de kleine I links-socialistische splintergroep. Van I de verliezende partijen kreeg agra risch centrum 49 zetels, dat is vier zetels minder dan in het oude parle- j ment. Verwacht wordt dat de beide i grote partijen de sociaal-democraten en het agrarisch centrum) een nieuwe regering zullen vormen. Samen heb ben zij 104 zetels in het 200 zetels tellende Finse parlement. Peking worstelt met ernstige crisis WASHINGTON - Prof. Zagoria van de Columbla-universiteit heeft gisteren tegenover de commissie voor de betrekkingen met het buitenland van de Amerikaanse Senaat verklaard dat communistisch China op het ogen blik worstelt met de ernstigste crisis in de buitenlandse politiek uit de geschiedenis van het land. Hij acht het waarschijnlijk dat Peking onder druk van de Verenigde Staten zijn politieke koers ten slotte zal verzach ten. Hij meende te weten dat in China het „protesterend gemompel van het volk over de politiek van Mao te ho- Doodstraf tegen Fischer geëist BERLIJN De openbare aanklager in het proces tegen dr. Horst Fischer heeft gisteren in Oost-Berlijn de doodstraf te gen de voormalige kamparts van Ausch witz geëist. Fischer heeft toegegeven 55.000 tot 75.000 mensen voor de gaskamer te heb ben geselecteerd. De openbare aanklager verklaarde dat de kamparts tenminste 70.000 mensen de dood had ingejaagd. Vrijdag doet de rechtbank uitspraak. SINGAPORE De overheid in Oost-Sumatra heeft rantsoenering in gesteld voor de eerste levensbehoef ten. Eenzelfde systeem wordt beoogd voor midden- en Oost-Java. Het leger neemt in bepaalde gebieden voorraden in beslag van handelaren, in het bij zonder Chinese. Vijf Chinese kooplie den die zouden hebben gehamsterd, zouden door het leger zijn gear resteerd. Adenauer in politiek testament: BONN De voormalige West- duitse bondskanselier Adenauer heeft gisteren in een afscheidsrede verklaard dat de Sowjetunie zich heeft aangesloten bij de landen die de vrede willen. Hij had deze over. tuiging gekregen door de interven tie van de Russen in het conflict tussen India en Pakistan. De 90-jarige Adenauer, die zijn „po- meenschappelijke buitenlandse poli tiek, had men nog niet. Wat de huidige crisis in de NAVO betreft zei Adenauer dat wat dat be treft onderhandeld moest worden en niet zonder meer besluiten genomen. Hij had overigens uit zijn gesprek met De Gaulle de overtuiging gekregen dat een voor allen aanvaardbare op lossing mogelijk was. Na de oorlog was het in de Duitse buitenlandse politiek met name ge gaan om het terugwinnen van het litiek testament" uitsprak, heeft met trouwen van de voormalige tegenstan- grote nadruk gesproken over de nood zaak van het scheppen van een vere nigd Europa. De staten van Europa kunnen hun politieke onafhankelijk heid slechts behonden als zij zich aan eensluiten, zo betoogde hij. Adenauer, die afscheid nam van de partij die hij vijftien jaar als voorzitter heeft ge diend, onthield zich van kritiek op de huidige regering en zijn opvolger, Lud- wig Erhard. Adenauer noemde politieke onafhan kelijkheid een grondvereiste voor eco nomische vrijheid en culturele ontwik keling. De uitstekende atmosfeer voor Europese aaneensluiting van na de oor log had men echter slechts gedeelte lijk benut. Men maakte een begin, maar bleef steken. Daar waren nu wel de EEG, de Europese Raad en Eura tom, maar het absoluut noodzakelijke, de politieke vereniging en een ge- ders. Adenauer benadrukte verder het recht van het Duitse volk op hereni ging, welke volgens hem ook in het belang van de Sowjetunie zou zijn. frisse King Pepermunt, het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking. DEN HAAG De stroom van goe deren Hie binnen een kort tijdsbestek in India aankomt stelt dit land voor grote vervoersnroblemen. Dit is een van de redenen dat de regering van India meer priis stelt on toezending van geconcentreerde voedingsmidde len dan bijvoorbeeld tarwe. Volgens de laatste gegevens beschikt India ech ter over voldoende transportmiddelen de distributie van de voedselhulp de omvang waarin deze thans plaats vindt te verzekeren. Dit heeft minister-president Cals ge antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Lankhorst (pac. soc.). De regering onderhoudt een voortdurend contact. 7.0 zei mr. Cals met de regering van India en met de andere in hulp aan India geïnteresseer de landen en organisaties over de besteding van de Nederlandse bijdra ge. Door deze contacten is duidelijk naar voren gekomen dat India er de voorkeur aan geeft dat de Neder landse hulp wordt besteed aan gecon- centreerde voedingsmiddelen, met na- e melkpoeder. Daarbij is ook overwo gen dat deze voedingsmiddelen minder beslag leggen op transportmiddelen. minister-president acht het niet nodig dat de Nederlandse regering de Verenigde Naties zou wijzen op bepaal de aspecten van het voedselprobleem daar de secretaris-generaal van deze organisatie nauw voeling houdt met «ie regering van India. het de grote rond zijn twintigste toch eigenlijk schreef. Alleen heeft premier Cals ge. dag. Mogen we allemaal eens degelijk een beschimmeld denkend stelletje zegd, dat hij de bewijzen in handen ons zegje met het rode potlood duide- vond. waar slechts enkele ideaal figu- - - lijk maken. En nog heerlijker over- ren boven uitstaken. Maar in die tijd morgen, want dan zullen alle belof- moest je ten. alles hetzes, alle boute uitspraken om aar. (die ras weer ingetrokken moeten heid van een redelijk bestaan te ko- die van dergelijk middelen om in enige weken erstommen. Voor de verkiezing van 1 de feller- De relletjes zijn namelijk in' heel het uiteindelijk treffen met de politie sen wel fel, maar in oorsprong niets de gemeenteraden is de strijd stemmen bovendien toch van ander niveau. Misschien komt er in ons goede land dar een periode, waarin we weer rustig kunnen gaan denken zon der meteen in ruzietoon te vervallen. Actie wekt reactie en het lijkt er wel wat op. dat ons volk politiek niet meer op te winden is. maar fanatiek ronddwarrelt op een stel stokpaard jes, die moeilijk koers kunnen hou den. Of het niet meer de principes maar de prikkels zijn. die gezocht worden Natuurlijk zijn bewust en zeer beredeneerd een ders dan e ge--—-—--———.-—. nonderden andere persmen onder elk koren schuilt kaf. Waar het mij nu om gaat is. dat premier Cals gauw gezegd heeft, dat die verslaggever in de zaal het toch niet best verstaan heeft. Het is hetzelfde grapje als met de cause rie van mevrouw Helb in Zuid-Afri- ka. waar ze vertelde van microfoons verborgen in haar Moskouse woning (de Nederlandse ambassade). Er kwam een verslag van in een krant. Er kwamen vragen in de Kamer Ant woord: „De verslaggever heef het ver keerd verstaan." Maar mevrouw Helb had tijdens haar verblijf in Neder- duf hordewezen. Met ziji. JPH^. ..J9P duizenden, die allen optrekken, sarren, honen. Het land precies hetzelfde verteld En er eredeneerd een gaat nergens om. Er is geen ander lolitieke partij zijn toegedaan. Zij zijn doel dat het doelloos sensatiezoeken. En dan worden er in het parlement vragen gesteld. Slordig geformuleerde nister daar attent op gemaakt, vragen dikwijls. Vragen ontstaan lid. ze bezoeken zelfs trouw vergade ringen, ze vormen studieclubs en schragen financieel. Maar waar vin- den we nog grote debatavonden? De berichten, niet uit het weten bijeenkomsten waar politieke gcnstur.dcrs de degens kruisten' ja voor de televisie proberen ernstige te vaak kluitjes lieren elkaar wel eens af te troeven, in_het riet te sturen, maar in de huiskamersfeer beleven toch maar flau' toen Kamerleden onder haar gehoor. Maar geen Kamerlid heeft de mi- En al die slappe kost vermindert de politieke belangstelling. Verhoogt de neiging buiten-parlementair te dis- De antwoorden op die vragen zijn cuseiëren in het wilde weg. Waaruit Morgen kunnen we politiek alle- Ik vraag me wel eens af of de gebeuren, het politiek meeleven wordt maal meespreken. Onze zegje zeggen walgelijke relïetjesmakerij. het zaterdagse spel lijkt te worden, niet een typische uiting is van een Cals onmachtgevoel. De jeugd is altijd een opstandig element geweest. Wie nu vijftig is weet «als hij wil) ook nog wel. dat men de oudere generatie zo bepaald niet groter door. Nu met één rode stip. Daarom t ae uiuating van premier gen eer. grote dag. En kan overraor- de buitenlandse pers. Dat er gen een heerlijke dag zijn. Niet al- op 10 maart zo het een en ander leen het begin van een periode van geënsceneerd is om bepaalde bladen afkoeling, maar ook een begin van aan „mooie" plaatjes te helpen. Dat is zich opnieuw bezinnen op het begrip precies wat ik hier op 14 maart ook „politiek meeleven". Oranjebal bij de lijdensweg van Jezus, die Hij moest gaan tot wegneming van de vloek der zonden. In dit verband is het voor mij onbegrij, olijk, dat men er hier in een Gercf. wijkgemëente toe over kon gaan op 11 maart een Oranjebal uit te schrijven. Welke ou ders, die waarlijk geloven en intens de prediking van Jezus' lijder, weg in zijn volle rijkdom en diepte trachten te verstaan, konden daar hun kinde ren heensturen? Den Haag W. Laanstra 10 maart (12) Dat juist ..intellectuelen" zich ge drongen voelen te ageren tegen poli tie. Wat weten die provo's van het geen er in de jaren 1940 tot 1945 heeft plaats gehad? Het ging toch alleen maar om bravour. Het politiële optre den was m.i. veel te soepel. Naar werkkampen met die langharige nietsnutten. Misschien komt er dan nog iets van hen terecht. Hadden de heren intellectuele ondertekenaars dan gewild dat de politie voor elke charge eerst ging vragen wie er wel en niet bij de horden hoorde? Komt, heren professoren, meesters in de rechten en wat ge maar verder zijl, gebruikt toch uw nuchter verstand. 10 maart (13) Als het vele lezers zo verging als mij, dan moeten zij op 11 maart bij het lezen van uw krant, een koude douche hebben gehad. Had uw verslaggever van de relletjes dan lie ver gehad dat de gouden koeta ever de rijwielen en brommers die over de weg waren gegooid was heengereden of dat het bruidspaar uitgerookt was thuisgekomen? Eén woord voor de chr. nationale verslaggever van krant 11 maart 1966, pag. 17. Misselijk. Rotterdam J. Blok 10 maart (IJ) God ziet niet graag de kale armoe- mensen Maar liever hen in rijke over vloed Ik dacht: het zijn misschien de vrome wensen. Als iemand is verrijkt met geld en goed. Dit woord werd in de Wcsterkerk gesproken. En wel door zekere ds. Sillevis. Ik denk dat hem de waarheid heeft ontbroken. En God niet slechts een vriend der rijk dom is. Bekoort Hem soms verspilling van miljoenen Slechts pracht en praal wat God waarderen kan? Misschien dat Hij met minder wil verzoenen. Gena o God. ook voor de Nederhemert P. van Kooten 10 maart (13) Dhr. Ringoir schreef over provo's, postzegel, brief-Nederhorst enz. Billij ker zou hij oordelen, wanneer hij re kening hield met het late bekendma ken van het huwelijk. Had de PvdA hier in 1964 al van geweten, dan zou ze waarschijnlijk niet aan de regering hebben deelgenomen, en zich nu van stemming hebben kunnen onthouden. Nu hebben zij een onherstelbare fout gemaakt. Voorts: als de chr. partijen bereid zijn de man van onze Prinses als geschenk voor Nederland te aan vaarden, dan is dat haar recht. Omge keerd hebben tegenstanders het recht misnoegen kenbaar te maken. Het is een feit: rood kan geen oranje zijn in zijn consequenties. Er is wel Oranje bitter en dat bitter komt voor de PvdA de 23-ste maart. Verliest zij toch niet, dan is dat een teken aan de wand. Leiden I. v. d. Reijden

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7