Oost, west, thuis best Neem óók TWIN prettig rollen, lekker roken! Ministers op het verkiezingspad Moeilijkheden ten einde )ij Selecta-verzekering Weg met alle AR-biljetten Gevestigde en vertrokken personen Burroughs naar Limburg of België Staking bij spoorwegen EWE LEIDSE COURANT MAANDAG 21 MAART 1966 Zoeken gestaakt naar verdwenen baggermolen IJMUIDEN Na twee dagen zoeken het opsporingswerk naar de vrijdag •dwenen baggermolen en de twee op penden gestaakt. De slepen Hector Titan hebben koersgezet naar IJmui- l De twee vermiste runnen zijn de -jarige G. van Wolferen uit IJmuf- de negentienjarige W. A. v.d. ilst uit Amsterdam, beiden ongehuwd. Over de oorzaak van het ongeluk it men in het duister. De sleepboot ic tor was met de baggermolen on- rweg van Brunsbuttel naar LJmui- Ter hoogte van Terschelling ver en plotseling de lichten van de ggermolen. Er is nog geprobeerd ra- jcontact met de twee runnen te ijgen. Iben dat niet lukte is de sleepver- iding verbroken om te gaan zoeken, t baggermolen is niet gevonden. Ver sed wordt dat de baggermolen vrijdag- ond plotseling is gekapseisd. Het artuig was 52 meter lang en negen Puzzel Zondagsblad rot onze spijt is er een regel weggeval- uit de opgave van de puzzel in ons ndagsblad. Deze regel luidt: Vertikaal: bundel, 40 zonderling, 42 plaats in tenthe. 44 dikke boterham, 46 rivier in st-Azië. )e inzendtermijn is een dag verlengd. vandaag reeds bij ons ontvangen op- gingen zullen op diit punt mrld be- ffdeeld worden. Nog dit jaar nieuwe omroepwet NOG dit jaar zal de nieuwe roepwet worden afgekondigd. Het ontwerp is het kabinet al ge passeerd, zo deelde minister-pre sident Cals zaterdagmiddag mee in zijn rede, die hy hield in Heerlen, waar KVP en ARP voor een ge zamenlijk christelijk appel büeen waren. De minister-president zei met grote verbazing te hebben gehoond, dat de heer Beernink het kabinet verwijt, dat de omroepwet nog niet bij de Kamer is ingediend. Een jaar geleden wilde de heer Beernink het hele omroep vraagstuk immers nog in de ijskast zetten. Mr. Cals vond het dwaas en oneerlijk het huidige kabinet te kwalificeren als een socialistisoh kabinet. Ook de PvdA- zienswijze, als zouden de op christelijke grondslagen gebaseerde politieke par tijen geen beslaansredht meer hebben, vond hij onjuist. De premier noemde minister Luns „de enige man die de Gaulle reoht in de ogen durft te kijken zonder de Gaullen en de geit te sparen". Ook minister Diepenhorst van Onder wijs en wetenschappen sprak in Heer- Aandelen in andere handen lOTTERDAM Een grondige sa ving moet de N.V. Selecta Verze- j 'ing- en Herverzekerlngsmaatschap- uit de moeilijkheden halen. De 'A atschappij, die veelal particuliere ^plrsonenauto's verzekerde, was in moeilijke positie geraakt, ielecta was, zo vreesde men. door igunstige kapitaalstructuur in gevaarlijke zone gekomen, dat haar vergunning voor het schade- ':erinjgSbedrijf wel eens kwijt zou raken. En daarvan zou dan alleen de maatschappij zelf. maar ik ook de 23.500 automobilisten, bij de Selecta (80 procent WA en I procent All Risks) waren verzekerd dupe worden. D* eigenaar van Selecta, de Belg 0. de Boom, bleek niet bij machte geplaatste aandelenkapitaal gelijke te laten houden met de groei van bedrijf. Het Belgische binnenvaart- -yerzekeringsbedrijf dat de. heer Boom, ook via Selecta dreef, maak 'de moeilijkheden nog groter en te- L *n werd in 1964 een verlies van 000 geleden. verlies werd goedgemaakt door winst, maar eerst nu is men de lilijkheden te boven. De heer De Ander weer ÏE BILT Het hogedrukgebied het afgelopen weekeinde voor lenteweer zorgde heeft zich uggetrokken naar het zeegebied zuiden van Ierland. Een nieu/w \gedrukgebied trok over de oceaan ie richting van de Britse eilanden. I'ussen beide druksyetemen komt i oceaanfront voor vergezeld van t regenzone. Verwacht wordt dat front maandagavond en nacht ons d met enige regen zal passeren. Ihter het front stroomt iets krach- er wind uit westelijke tot noord- stelijke richting onstabielere oce ilucht binnen, waarin de betooi- k R0 veranderlijk met enkele opkla- P \gen zal zijn en enkele lokale ft ieu. De afgelopen nacht vroor het het binnenland enkele graden. De ns op nachtvorst is de komende Scht echter te verwaarlozen. Het ledrukgebied dat naar de Britse indeji onderweg is zal waarschijn- in omvang afnemen, omdat aan I noordflank nieuwe depressies dit ledrukgebied aantasten. ET WEER IN EUROPA >rten hedenmorgen zeven uur Boom heeft zjjn hele aandelen pakket in Selecta overgedragen aan de heer P. M. W. M. van EUck, één van d< huidige directeuren, aan de heer Lecke by, een Engelsman, die bij de herver zekeringen betrokken was en aan Zwijndrechtse industriële onderneming Asbiton. Het te grote agentenkorps van 900 man zaf door een selectie tot 500 wor den teruggebracht. Ook zal een aanpas sing van het premietarief noodzakelijk blijken. Aardschokken in Afrika: 100 doden KAMPALA In de Afrikaanse staaf Oeganda kwamen zondag gedurende vijf uur aardschokken voor. De bevingen werden op diverse seismognatfische sta tions waargenomen, en werden zeer sterk genoemd. In de stad Bwasnba kwamen meer dan honderd mensen SCHOONEBEEK Een brand e daarop volgende explosie hebben de kunotharsfabriek Scado-Archer-Daniiëls NV voor een derde deel verwoest. Op het ogenblik van de ontploffing waren 11 van de 65 werknemers in de fabriek aanwezig. Niemand werd gewond. De schade was aanzienlijk. Het was de tweede keer in een week, dat in Schoonebeek een fabriek uit brandde. De eerste was een radiafo- renfabriek. Botsingen op circuit Oudenrijn DEN HAAG. Op het vetkeersplem Oudenrijn bij Utrecht zijn vanmorgen in totaal een twintigtal auto's bij aanrij dingen betrokken geweest. Verscheidene voetuigen werden vernield en enkele inzittenden moesten naar ziekenhuizen worden overgebracht. De ravage ont stond doordat enkele automobilisten geen acht sloegen op waarschuwingen van de politie voor een botsing tussen twee vrachtauto's. 5= 5s len. Hij zei, dat de staatkunde in Neder land minder aantrekkelijk is geworden en dat de stembusstrijd niet altijd een verheven karakter draagt. Bijna het gehele kabinet s het afge lopen weekeinde op het verkiezingsoad geweest. Minister Vrolijk sprak in Zaandam (bijeenkomst van de PvdA) en zei dat een bedrag van miljarden nodig is voor de grondaankoop voor de aanleg van elf parken, die zo groot zijn als het Amsterdamse bos. Als de KVP met de WD gaat samenwerken, voegde de minister er aan toe. komt er niets deze plannen terecht. Minister Bogaers (vergadering KVP) beloofde in Hilversum spoedig een nieuwe nota over de ruimtelijke orde- ning. In 1970 moet de operatie tot terug keer naar meer normale verhoudingen op het gebied van bouwen, huren en be trekken van woonruimte voltooid zijn. Dan beho edtrotejider cmfwy cmfwyp Dan behoort de kwantitatieve woning nood tot het verleden. Minister Luns zei in Enschede: ,,Ik hoop dat de afwezigheid van CHII in de regering van korte duur zal zij.n Ik zou persoonlijk een ontwikkeling in ons land toejuichen, die zou leiden tot grote CDU. Dat is echter toekomst muziek. Een partij met de PvdA is onmogelijk. Dit sluit samenwerking niet uit. Maar die zal steeds binnen duide lijke grenzen moeten blijven". Het ge lukken van de doorbraak, zei minister Luns nog, zou tot afbraak hebben ge leid. Andermans veren Staatssecretaris Bartels merkte in Den Haag op, dat de PvdA zidh in haar propaganda steeds weet te sieren met de veren van een ander. Zowel door de PvdA en de VVD werd het bevolkings probleem tot voor kort gerelateerd de dreiging van de overbevolking. Een dergelijke houding, daoht de staatssecre taris, zop onherroepelijk tot een ver plichte sterilisatie leiden. Dr J. G. Th. Tans, voorzitter van de PvdA, noemde in Dordrecht de sa: werking met de confessionele partijen een labiele zaak. Deze partijen zouden in 1967 wel weer eens van partner kun- nen wisselen. Volgens dr. Tans is het kabinet-Marijnen niet door de omroep- kwestie maar om financieel-economische redenen gevallen. Het beleid van dit kabinet is immers uitgelopen op een faillissement Minister Den Uyl (economische zaken) vond het heel redelijk, dat het gehele volk een offer brengt om voorzieningen in het algemeen belang te bekostigen. Het is niet waar dat de regering met opzet de beslissingen over de loonstijging heeft uitgesteld tot na de verkiezingen. Krakende wagens Mr. E. H Toxopeus van de WD be weerde in Emmen dat het kabinet een weg bewandelt die leidt tot een maat schappijstructuur, waarin de persoonlijke vrijheid niet meer die waarde krijgt, die verdient. Volgens mr. Toxopeus kraakt het aanzienlijk in de coalitie. Het ge zegde dat krakende wagens het langst lopen geldt niet voor het kabinet. Boeren partijvoorzitter AMSTERDAM De Boerenpartij voor zifter van de hoofdsrtedelijke afdeling Nioo Verlaan heeft zich bij B. en W. beklaagd over het feit, dat zijn ramen gevel en auto in de nacht van 18 op 19 maart werden beplakt met gro te affiches van de AR-partij. De heer Verlaan eist nu verwijdering van alle AR-biljetten in de hoofdstad. Hij doet dat op grond van het zgn. plak- en kalkverbod. (ant. 89 van de politiever ordening). Mr. N. P. Gorter officier O.N. AMSTERDAM Mr. N. P. Gorter, di recteur van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten is ter gelegen heid van het zestigjarig bestaan van de vereniging benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau Mr. M. Vrolijk speldde hem zaterdag tUdens de Jubi leumbijeenkomst in Krasnapolsky in Amsterdam de onderscheiding op. In zijn rede wees de heer Gorter er op dat als de vereniging niet dagelijks be zig zou zijn er van natuurschoon in ons land bijna geen sprake meer zou zijn Ifsprak zijn vreugde uit over de toe nemende subsidies van rijk, provincie en gemeenten. Voorzitter mr. H. W. Bloe niers was van mening dat op den duur alleen de grote natuurmonumenten ziin te behouden. De vereniging begon in 1906 met 500 leden, nu zijn het er 54.800 Sinds de oprichting is voor meer dan zeventien miljoen gulden besteed voor aankoop van terreinen die nu meer dan 19.800 ha. beslaan. Na ongeluk overleden LEIDSCHENDAM In de nacht van zondag op maandag werd In Stompwijk een bejaard echtpaar aangereden door een auto. bestuurd door een inwoner van Zoetermeer, die onder invloed van sterke drank verkeerde. De 78-jarige heer G. Verhagen werd met een sche- delbasisfractuur opgenomen in de St. Urselakliniek in Wassenaar, waar hij zaterdag is overleden. Sergeant in hoger beroep om ontslag DEN HAAG. Het Hoog Militair Ge rechtshof heeft deze week de zaak in behandeling genomen van een 40-JarIgc sergeant van de vliegbasis Yp^nburg. Op 5 januari van dit Jaar is de militair door de krijgsraad te 's-Hertogenbosch ver oordeeld wegens diefstal van 600 mark tijdens een verblijf in Duisland. De ser geant kwam in hoger beroep tegen zijn ontslag uit de militaire dienst Hij weet zijn daad aan het feit, dat hij onder in- vioed van sterke drank verkeerde. De sergeant heeft de afgelopen Jaren di verse krijgstuchtelijke straffen onder gaan. allemaal in verband met drank misbruik. Oorzaak van dit drankmis bruik was zijn vrouw, van wie hij nu is gescheiden. De advokaat-flscaal vond de straf eigenlijk wat te laag, maar vroeg toch bevestiging van het vonnis, dat des tijds luidde drie maanden gevangenis straf waarvan twee voorwaardelijk, een proeftijd van drie jaar en ontslag uit de militaire dienst. Uitspraak over drie weken. Lang gesneden - goed gemengd - 50 gram f 1,25 LEIDEN In onfce sfcaÖ vestigden zich tussen 9 en 16 maart: J M G Kou- er en fam, Melch Treublaan 18: F G Geradite en fam, Verdlstraat 35; G W C A van Koeveringe en fam, De Sitter laan P J M Zwetsloot en fam, Vendistr 37; B Kreft en fam, Verdist raat 23; J Budding en fam, Utr Jaagpad 14; I Beij en fam, Lingestraat 70; S I Miram- ■n fam, Mozartstraat 203; WAG Buhler en fam. Dr Lelyln 76; W Krou- en Dam, Dr Lelylaan 68; J B van der Klugt en fam, Haarlemmerstr 256; W E Huff er en fam, Boshuizerkade 11; A van der Beek en fam, Bloemisten- laan 41; G E Jong Baw. Burggraven laan 197: A M van der Valk. Van *t Hoffstr 21: J C de Ridder-Brans, Vree wijkstraat 8; C M J Schoonewolf. Spie- ghe 1st raat 11; A A J M van Roessel, Nic Beetsstr 28a; A D J MieLoo, Rijns burgerweg 10; C MVerrips, Houtlaan 55; J Mark, Mumükenatr 10; A M Pouw- Schie, Bartókstraat 156: P W Jon kers. Rijnsburgerweg 10; S M Rijsdam, Floresstr 18: M van den Heuvel, Kort Rapenburg 2: R G de Boer. Sieboldetr 2; J A de Haas. Steenschuur 11; M G Laurense. Pietersk-Choorsteeg 14a; T Moltzer. Merelstraat 2; W E da Silva de Freifcas. Lage Morsweg 67; J G Rut gers, Varkenmarkt 4; P Loosbroek. Plantsoen 77; A van der Heiden ab ws ligg to. Utr Veer 33a: R Vervak, Hood- grt 15; J C Wind, Houtlaen 55: M M Stuiver. Scholtenstr 34: M Schutter. Kraaierstr 33: L H Moseman. Rijnsbur- Hü£1 Na enige weken van grie perige afwezigheid betreden wij weer schuchter het pad van de terugkomst. Van nu af aan kunt u dus weer met opgewekte tegenzin een allegaartje van binnen lands nieuws lezen in de vermoeide maandagkrant Als de verkiezingsdatum aan de horizon opdoemt, breekt voor politici de tijd aan waarop zij hun aan hangers eens kernachtig voortzetten hoe zij er over denken. ..Zo is het" en de rookbomdemonstraties op 10 maart bleken een dankbaar onderwerp. Juist in deze ietwat verhitte tijd is de beeldspraak die sommige politici zichzelf in de mond leggen verbazend. Zo karakteriseerde minis ter Suurhoff (Verkeer en Waterstaat) in .Amsterdam het regeringsprogramma als volgt: „De huidige regering vraagt een stukje van de stijging van het nationaal inkomen om grote delen van dit mooie land niet binnen vijftien a twintig jaar te laten veranderen in een vieze, onbegaanbare vuilnisbelt". Een aardige uitspraak van de minister. Maar echt bont maakte mr. L. R. J. ridder Van Rappard het weer eens. Hij gaf vrijdag avond in Delft een visite kaartje af van zijn Libera le Staatspartij dat er niet om loog. Wij citeren deze politicus in zijn nogal af gezaagde strijd tegen de ..Deze ongewassen, lang harige, kortzichtige pubers hebben zich in hun onvoor stelbare domheid laten op ruien door het schorum dat het tegenwoordig noodzake lijk vindt de onaantrekke lijke smoelen voor de tele visie te vertonen. Wij moe ten verzekerd zijn van een preventieve censuur, die maakt dat het onmogelijk is dat een stelletje prolete- rige en semi-intellectuele schooiers zich vermaakt door ons te eraeren". En dat hoopt gekozen te worden voor de Provinciale Staten. Waar heeft meneer ridder Van Rappard deze woorden geleerd? Het Am sterdamse happening-gilde heeft ridder Van Rappard indertijd niet voor niets tot ere-provo willen benoemen. In vroeger tijden plach ten verliefde jonge mannen hun uitverkorenen een lied toe te zingen dat in ge schiedenisboeken een sere nade wordt genoemd. Naast het spinnen is dit een van die oude gebruiken dre niet meer in ere worden gehou den. Toch was er in Har- lingen een verliefde jonge man (ze bestaan nog) die duidelijk door de aan het serenades was gegnsp i- reerd. Alleen: hij zong niet. Hij had geen microfoon en elektrische gitaar bij zich. Met het gooien va nkluit- jes aarde teacn het raam van zijn geliefde trachtte hij de aandacht tet rekken. Dat ging lange tijd goed, tot hij in zijn enthousiasme een proportioneel te grote steen gebruikte. De steen ging door de ruit, de ge liefde gilde en de verliefde holde weg. Maar als de appel niet ver van de sfatn rait, komt een verliefde jongeling ook niet t'er. Eind goed al goed. want de jon gen beloofde de schade te vergoeden en de liefde, ...gaat of geen gat in de ruit, liefde maakt toch blind Zolang de aardbol draait zullen er mensen zijn die het anders willen dan an ders. In Naarden woont er zo een- bedrijfseconoom ir. P. H Bosboom Hij wilde zijn zilveren bruiloft op 'n bijzondere manier vieren. En omdat hij een zwak heeft voor treinen, bedacht hij een feest in een rijden de trein. Enkele telefoon tjes met de voor dit doel altijd onmisbare connecties, liefst zo dioht mogelijk bij het vuur, waren voldoende om het plan te realiseren. Zo stond er vorige week langs het perron in Bus- sum een extra trein gereed, een diesel met drie wagons, die de verbaasde feestgan gers een onvergetelijke dag zouden bezorgen. De feestreis ging eerst naar Ommen, vandaar naar Kampen en ten Slotte terug naar huls. gerweg 10; H M G M Schippers,' Hoge- woerd 140; P Kors, Plantage 14; P M Asselman, Rijnsburgerweg 10; A van den Berg, Rijnsburgerweg 10; M Har- timg, Rijnsburgerweg 10; MT A Over- beek, Rijnsburgerweg 10; I W D der Vlist, Rijnsburgerweg 10; J L den Noort, Rijnsburgerweg 10; A L der Waal, RijnsburgerWeg 10; E J G Muratinga, Plantage 8: J C van Osna- brugge, Hoflaan 2; M C van Amster dam-de Vogel, Morsweg 9b; D N van Marle, Boerhaevelaan 47: M L Trijze- laair-Korteweg, Herengracht 5; J C Tref fers, Hoogl Kerkgraoht 14; T Hanbal, Nic Beetsstr 21; B J Terpstra, Const Huygenslaa-n 45; M Nera-ghi, Klikspaan weg 12; H Zwaart, Vrnkenstraat 12; M Munoz Rodriguez, Zeemanlaan 11; W A Rij nardus, Johan Verhulststraat 4; A AL Harmsen, Plantsoen 45; H P Bleiji, Van 's-Gravensawdestr 33. Uit Leiden vertrokken; J v Leeuwen i fam. Ter Haarkade 12, Delfzijl Dijk recht 29; T P Stikvoort en fam. Ka- naalweg 21, Leiderdorp. Van Poelgeest laan 81: H van Veen-Schouten en fam, Oude Singel 78. Leiderdorp. Fred Hen driklaan 37; L A Grootendorst en fam, Onanjegracht 40-42, Boskoop. Nieuwstr 116-118; G Wint Wout en fam. Stiel tjesstraat 31, Bergen N-H, Hondsdraf weg 23: H C Smeenk en fam, Drecht straat 14. Malaya; U U Lee en fam, Piefersk Choorsteeg 26, Gouda. Wijdstr 13; C J E van Lith en fam. Rijnkade 16a, Leiderdorp. Bernhardstr 14; R A J Ruivenkamp en fam. Sweelincklaan 10, Leidschendam. Kon Wilhelminalaan 11: J M Heintz, Hoge Morsweg 60, Rotter dam, Jul v Stolberglaan 5b: J J Selder beek-Bakker. Da Costastraat 19. Aals meer. Oosternderweg 55: T van dei- Meer. Leemansstraat 64. OegstgeesL Ridderspoorlaan 71; M N Verhoeve. Breestraat 37, Utrecht Julianaweg 377; L J M van Noort Doezastraat 2 Heem stede. Camplaan 2; M C Louis, Noord einde 2a. Hilversum. Noodweg 37; B Lotgering. Rapenburg 12. Meppel. Kei zersgracht 3; E M van Herwaarden. Zonneveldstraat 2. 's-G na ven ha ge. De- delstraat 8: M van der Meer, Oude Singel 132. Oegstgeest, Ridderspoorlaan 71: E G Bergkamp. Rijnsburgerweg 10. Beverwijk. Relweg 3; M J Burghoorn- Dahmen. Morslaar. 31. Eindhoven. Du- puislaan 35; HAM van Dullemen. Hu- go de Grootstraat 18. Haarlem. Burg Boreelstr 5: G Schouls. De Goejestraat 14, Alphen aan den Rijn. Beukenlaan 17; E Schouls-Kapaan. Hugo de Vries- straat 26. Alphen a d Rijn. Beukenlaan 17; J F H den Boer, Hugo de Vries- straat 9. Amsterdam. Hasebroekstr 54-1; F N Hart Kooilaan 2b. Voorhout Rem- brandtlaan 23: S M Noordhoek Hegt Hoogl Kerkgracht 18. Maastricht. St Amorsplein 14: A M M T van Aalst, Hooigracht 11-29. Breda. Hertog Jan laan 10; L C Verzijden. Hooigracht 107. Waddinxveen. P Henegouwerweg 13; J J Rasker, Korte Mare 24. Oegstgeest. Oramjelaan 18: B J Carlier. Buys Bal lotstraat 42. Oegstgeest Rhijngeesterstr weg 21; J I H J Diepstraten. Joha nde Wittstraat 48. Amsterdam, Archinedes- weg 69-1; J P M van Leeuwen, Merel straat 3. Warmond. Dorpsstraat 53: P E C van Breda Vriesman. Rijnsburger weg 2. Nederlandse Antillen: N H E Chm A Lin. Rijnsburgerweg 10. 's-Gra ven hag e, Columbusstr 225: N de Kleijn, Pres Steinstraat 28a, Zeist. Dolderseweg 120; M T J J Stoove-Witteman. Vondel laan 18. Leimuiden, ab ws Noordeinde 18: G E Koolschijn, Breestraat 121. 's-Gravenhage. Ligusterstr 100; A G Hooijmaaijere. Noordeinde 2a. Ooster hout. Schaepmanlaan 11; G P W van Veghel, Noordeinde 2a, Gemert Vir- mundtstraat 102, F Verhoef, Noordeinde 2a, Berkel en Rodenrijs, Vogelaarstraat 17; D R ten Wolde, Noordeinde 2a, Kat wijk, Wassen-aarseweg 75; P Kalfater, Kapteynstraat 16. 's-Gravenhage, Rem- brandtstr 164; L van der Scheer, Mod dermanstraat 81, Dordrecht Ceramstr 53; R Bolland, Zoeterwoudsesingel 67, Amsterdam, Maasstraat 43; J Gonlag, Oh de Bourbonhof 52 A'dam, Langswa- AMSTERDAM De Belgische en de Nederlandse overheden hebben grote be langstelling voor de plannen van Corp. te Detroit voor een vestiging in Zuid- Limburg of België. Een onderzoek is gaande. Nederland geeft alle mogelijke medewerking. De nieuwe fabriek, zal de veertigste worden van Burroughs en moet in 1970 draaien met 2000 werk nemers voor uitvoer naar alle landen van de wereld. In België is de belasting lager en de fiscale afschrijvingsmogelijk heden zijn daai gunstiger, doch Neder land heeft gunstiger financieringsmoge lijkheden en meer arbeidsrust. Burroughs heeft twee fabrieken in Schotland en drie in Frankrijk. Burroughs heeft de hele wereld 36.000 werknemers en de omzet is f 1652.8 miljoen. Burroughs heeft in alle Europese landen behalve achter het IJzeren Gordijn vestigingen, in Nederland sinds 1930. Sinds 1901 voert Burroughs machines in Nederland in. maakt tel-, boekhoud-, elektronische administratiemachines, computers o.a. voor Cape Kennedy enz. Voor de nieuwe vestiging staan boekhoudmachines kleine computers op het programma. Burroughs heeft de laatste 5 jaar f300 min. gestoken in speurwerk. Verdere verbetering D van buitengewone pensioenen DEN HAAG De regering is van plan in de Kamer verdere verbeteringen voor te stellen van de buitengewone pen sioenen 1940-1945 en zeelieden-oorlogs slachtoffers. Het gaat om verdere sanering van de achterstand per 1 jan. 1967 en een ver zachting van de degressie bij de vast stelling van de pensioengrondslag, be paling van het pensioen op basis van het percentage der algemene invaliditeit indien de verzetsinvaliditeit 40 of meer procent bedraagt (tenzij de verdere in validiteit duidelijk aan andere oorzaken is toe te schrijven), en tenslotte verbe tering der buitengewone weduwenpensi- oenen vooral voor de weduwen wier man niet tengevolge van het verzet is overle- Reeds werden wetsontwerpen inge diend waarbij o.a. de welvaartsvastheid zal worden geregeld en ee« verhoging an de pensioenen met terugwerkende kracht tot 1 jan. 1965 is voorgesteld. (Vervolg van pagina 1) Eii-en In deze vergadering werden ook de eisen geformuleerd, die de niet bij een vakcentrale aangesloten FSV ingewilligd wil zien. Als vergoeding van de reeds jarenlang bestaande loonachterstand wil de FSV voor elk personeelslid een uit kering-ineens van f 500. Voorts (evenals de andere bonden): dit jaar een volledig inhalen van de loonachterstand van 10 procent, die geconstateerd is door de onafhankelijke commissie-Van der Dus- sen, alsmede een normale loonsverhoging van 7 procent Zoals bekend hebben dc organisaties van het spoorwegpersoneel, aangesloten bij het NVV en het NKV, al eerder ge dreigd met een model-actie indien op 15 april met de directie geen overeenstem ming zou zyn verkregen. De bedrijfsgroep spoorwegen van de Protestants Christe lijke Bond van Vervoerspersoneel, aan ge sloten bij het CNV. heeft een model-ectie vooralsnog afgewezen. Het overleg met de directie is de vorige week hervat. Protestmars Na afloop van de demonstratieve ver gadering maakten de aanwezigen een pro testmars door de Utrechtse plantsoenen. Er werden enkele tientallen spandoeken meegevoerd met leuzen als „PrUien stij gen staag, NS-lonen blijven laag" en „Ma teriaal een top, lonen een flop". Deze protestmars had een rustig ver loop. Af en toe klonk het strijdlied! ..Hand in hand kameraden, leve de FSV". De ontevreden spoorwegmannen werden begeleid door politie te paard. NVV studeert op „categoralen" UTRECHT. Het wetenschappelijk NW-bureau moet van het verbond «be stuur van deze vakorganisatie een sta die maken van de verhouding tassen de erkende vakbeweging en de catego rale bonden. Het NW acht het niet in het belang van de werknemers als de tegenstellin gen „erkend-categoraal" blijven be staan. Zoals bekend is, kwam het vo rige week reeds tot een samenwerking tussen de NW -bond van Zeelieden en Vissers CKV en de categorale vereni ging van koopvaardij-officieren. Wrak gevonden van vliegtuig OSLO Vandaag is het wrak ge vonden van een Amerikaans C-130 Her cules-transportvliegtuig, dat sinds zater dagnacht werd vermist Het toestel ik terechtgekomen op het eiland Senja in he noorden van Noorwegen en ligt op ongeveer 800 meter hoogte. Het waj met zeven bemanningsleden op weg naar Noord-Noorwegen om daar deel nemers aan een NAVO-oefening op t« Alle zeven bemanningsleden kwamen om het leven. A'o bezoek aim Japan: Scheepsbouw hoeft niet achter te staan AMSTERDAM Na aankomst op Schiphol verklaarde oud-staatssecretaris M. J. Keyzer. als leider van een Ne derlandse scheepsbouwdelegatie naar Japan: „Nederland behoeft in technisah opzicht niet bij Japan achter te staan." De delegatie was 14 dagen in Japaiw Zij constateerde ook nog. dat de Ja panse produktiviteit groter is, omdat er gemiddeld 54 uur per week wordt gewerkt en dan nog veel harder dan in Europa. Na de studie in Japan zal men pro beren Nederland weer naar een groter aandeel in de wereldseheepsbouw te stuwen. Begin juni brengt een Japanse delegatie een tegenbezoek. Dividend Hoogovens en wijziging van winstuitkering IJMU1DEN De Koninklijke Neder- landsche Hoogovens en Staalfabrieken zullen 26 april over 1965 (1964 4 (4)% dividend voorstellen op prioriteits- en 20 (20)*/. op gewone aandelen, waarvan 6% interim. De winstuitkering voor het personeel wordt gewijzigd omdat de bestaande re geling niet meer voldeed. Deze ging namelijk uit van het dividend dat aan de aandeelhouders werd uitgekeerd en niet van de behaalde winst. Voortaan is de uitkering afhankelijk van de be drijfswinst van de onderneming in IJmuiden. Hierdoor wordt een element van varia jiliteit in de uitkering ge bracht. Op deze wijze zal de gezamen lijke inspanning van het personeel, voorzover deze in de bedrijfswinst tot uiting komt. mede bepalend worden voor de hoogte van de winstuitkering. Emissie Crediet- en Depositokas UTRECHT Dc Credlet en Deposi tokas zal f 500.000 nieuwe aandelen uit geven met voorkeur voor aandeelhou ders m de verhouding 1 op 3, 150 pet. De prospectus vei schijnt volgende week. Rente- en provisiebaten bleven nagenoeg onveranderd ondanks dalen de rentemarge. De bruto-winst was in 1965 (1964' f 1,08 (1,05) miljoen en de winst na aftrek van lagere kosten en belasting f511.256. een stijging van bij na 10 pet Het balanstotaal f55,5 (49,6) min. Voorgesteld wordt 12 (12) pet di vidend. Mr. Kolkert officier van justitie DEN HAAG Mr. W. J. Ktfikert substituut-officier van justitie in het ar- rondissement Utrecht, is bij Konnikli.k besluit benoemd tot officier van justit'e in het arrondissement Den Haag

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7