Duitse kerk stelt zich achter het „Denkschrift" „Ik reken op u aller steun il Eerste steen voor het oecumenisch centrum Synode van Berlijn gesloten Uw probleem is het onze Meer mensen reizen verder en duurder Waarheid en Eenheid gaat goed vooruit Puzzelhoe Medisch macro project in Nijmegen MAANDAG 21 MAAKT Em woord voor vandaag „Hij zeide tot Hem: Here, met U ben ik bereid ook gevangenis en dood in te gaan!" (Lucas 22 33). De grote gebeurtenis werpt zijn schaduw vooruit. Pascha, het feest der ongezuurde broden, is nabij. De Here gebruikt met de Zijnen voor het laatst het Avondmaal. En tijdens dit Avondmaal probeert Hij hun duidelijk te maken, dat Zijn Lijden aanstaande is. Ach, het gaat aan hen voorbij. Dat Judas vertrekt het dringt nauwelijks tot hen door. Zal iemand U verraden, Here? Wie is het? Neen, op ons kunt U bouwen! Petrus staat al met zijn belofte klaar. Met U, Here, doe ik alles. Ik ga met U de dood in als het moet. Hij is een tik keltje te enthousiast, een tikkeltje te spontaan. Maar laten we hem niet veroordelen. Uiteindelijk is spon taniteit minder verwerpelijk dan lauwheid. Petrus is de mens, niet die zo maar wat belooft, doch die in opstand komt alleen al bij de gedachtedat zijn Here wat kan gebeuren. Hij ver draagt dat niet. Straks zal hij falen. Hij zal zich tegenover de buitenwereld van de Here distanciëren. Maar dit falen zal hem dichter bij de Here brengen. Jezus zag hem aanPetrus voelt zijn kleinheid, zijn onmacht, en strekt zijn handen uit om redding. Dit in tegenstelling tot Judas, voor wie het falen, het verraad, het einde betekent, omdat hij enkel en alleen op zichzelf vertrouwde en wilde vertrouwen. Wij lezen vanavond: Markus 10 vers 1 tot 16. (Van onze kerkredactie) - .wij niet langer de weg van het geweld spraken in het zogenaamde ..Denkschrift waarin zij zich uitsprak maar de vrede zoeken." over haar verhouding tot de staten in het oosten van Europa. De felle kritiek van vluchtelingen en terreurmethoden van neo-nazi s hebben ln een afzonderlijke verklaring haar niet doen wankelen. Met slechts één stem blanco sprak de synode uit dat het „Denkschrift" een uitstekend rapport is om de mensen aan het denken te zetten en zich uit te laten spreken over de toekomst van Duitsland. Het „Denkschrift" keert zich vooral tegen de eisen van de vluchtelingenbonden, die de gebieden in Polen en het voor malige Danzig weer op willen eisen. Paascongres van studenten |de (vrijgemaakt) gereformeerde I ten en academici zal van 12 april tot 16 april worden gehouden in het conferen- i tie-oord Ons Centrum te Driebergen. Het thema is: Medemenselijkheid, solidariteit: i en naastenliefde. I Sprekers zijn: dr. J. v. d. Hoeven, lec-: tor aan de VU. dr. C. Trimp. predikant I te Voorburg, ds. A. Mooy. predikant te, 1 Emmen. terwijl prof. dr. W. K. van Dijk. I hoogleraar aan de RU te Groningen, zal' refereren over psychiatrie en rechtspraak. Woensdag 13 april zal 's avonds een forum worden gehouden over de gerefor-i meerde organisaties, speciaal de VGS-en. Diaeonessenhuizen Kritiek op Vaticaans concilie Vanuit de vluchtelingenbonden is fel gereageerd tegen dit rapport. De mannen die het opstelden zijn opge beld en bedreigd met de dood. Brieven die niet i()d voorzien van naam en adres kunnen niet in behandeling worden genomen. Geheimhouding is verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten ln af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden ingeslo ten. Vraag: In las ik over Waard met een oppervlak van ro enn 1846 en 76 meter in 1928. Volgens uw antwoord wordt de el op 100 cm gesteld doch ik ben in 1888 te Utrecht geboren en heb sinds de school altijd geleerd dat een el 69 cm Is. Een ha is 10.000 vierkante meter, dus een centia re is 1 vierkante meter. Dit zou dus komen op 76 vierkante meter of 110 «L Antwoord: Inderdaad was ln Utrecht en ook ln andere steden nog lang de term „el" in gebruik. Velen zullen zich nog herinneren dat kleer makers en winkeliers o een geheim keepje hadi m ongeveer i hun meetlat r de el „..MP - en dit gebruik ten. hoewel het verboden was. Bij de invoering van het metrieke stelsel in de vorige eeuw werden de oude maten namelijk verboden maar het gebruik van oude benamingen was nog toegestaan, met het gevolg dat de oude benamingen op de metrie ke maten werden toegepast. Een streep werd een millimeter, een duim een centimeter, een palm een decime ter. een el een meter, een pond werd zelfs gebruikt voor een kilogram. Men herinnere zich nog het droeve geval uit een roman van Haspels van een grootgrondbezitter, die zoveel dui zenden ponden kunstmest bestelde en even zoveel kilogrammen ontving. De oude term cl raakt echter in onbruik evenals de verboden maat van ongeveer 69 cm. Het woord pond voor (tegenwoordig) halve kilo hand haaft zich beter, maar handelaars passen wel op dat zij getrouw het gewicht aangeven als Vt kg. Zo kan men aannemen dat een akte uit 1846 met het woord „el" meter bedoelt. De el is nooit precies 69 cm ge weest: de Amsterdamse el was 68.78 cm. de Delftse 68.32 en de Brabantse 69.23. Dit gewestelijk uiteenlopen van maten was zeer lastig. De el is oorspronkelijk bepaald naar de afstand tot de elleboog, zodat men kan aannemen dat de Brabanders lan ge onderarmen hebben gehad. Vraag: Wij zitten met een slakken- probleem dat steeds erger wordt. We bewonen een erg oud huis. Hoewel het redelijk goed onderhouden wordt, vertoont het wel veel kieren en sple ten. Al een hele tijd geleden ontdek ten we dat achter bij de schuur nogal een druk verkeer van slakken was. die kennelijk hun verblijf onder het huis hadden, want de sporen kwamen van het muurrooster Daar het hele maal achter het huis was. maakten we er ons niet erg druk over. Penibe ler werd het toen bleek dat ze ook dichter bij huis kwamen en op de stoepjes langs de kamers kropen. Maar ze bleven buiten, dus was het niet zo erg. Sedert een half jaar ech ter bezoeken ze ook regelmatig de keukenkastjes Al spoedig bleek dat ze het op mijn juspan voorzien had den. die heb ik dus gauw verhuisd. Maar ook van zoetigheid en zelfs van stijfsel zijn ze niet vies. zodat ik steeds meer uit de kastjes moet halen en niet meer weet waar ik de spullen moet laten Ze blijven maar komen Zeven heb ik er nu gevangen zowel grote als kleine. Alle 's nachts want overdag zie je ze niet. Ik word het beu steeds mijn bed uit te moeten om misschien iets tc vangen Ik heb al gespoten met insecticide maar zonder succes. Tussen de kastwanden, aan recht en buitenmuur zit over de gehe le lengte een grote spleet en achter de gootsteen zit een flinke ruimte. Daar moeten ze dus ergens vandaan komen Ik heb hun toegangsweg ech- Antwoord: Slakken zijn nachtdie ren zodat ze alleen in de nacht of in net donker komen. Ook houden ze an een vochtige grond of onderlaag, waar ze overheen kruipen Van deze eigenschap kan u gebruik maken om de slakken te bestrijden. U kan ze doaen door op de plaatsen, waar ze vandaan komen poe- derkalk te strooien, waar ze niet door heen kunnen komen omdat de droge kalk zo veel vocht aan hun lichaam onttrekt, dat ze sterven (wegsmelten zegt men». Voorts kan u op hoopjes of stukjes glas metaldehydekorrels <slak- kendoodi uitstrooien of de grond bespuiten met vloeibare metaldehyde. Een tweede bespuiting. een paar da gen later, verhoogt de werking. U kan voorts 16 g. metaldehyde of fijn gestampte metatabletten en 1 kg zeme len uitstrooien of in hoopjes op stuk jes glas. ongeveer 250 gram per hon derd vlerkante meter. Overal waar slakken komen, moet u alles zo droog mogelijk houden. Jaarvergadering NCR(eis)V Binnenkort naar Huisdeuren zijn in brand gestoken. Ve le reacties zijn onverkwikkelijk, zei dr. Benjamin Lochter, die namens de synodale commissie de Duitse synode voorstelde om zich achter het „Denkschrift" te stellen. We mogen er maar niet zo aan voor bijgaan, zei hij, dat we over de tele foon bedreigd worden. En we mogen evenmin bagatelliseren dat huisdeuren verbrand worden. Hij vond het tra gisch dat de openbare mening die din gen zo maar naast zich neerlegt: „Het mag niet weer zo ver komen, dat gesteld in hun Oostduits deel van oe synode wordt gezegd, dat het „Denkschrift" de nood van hen die hun In het verhaal over de diaconessen in is land had moeten staan, dat de gege- »ns over het aantal diaconessen overge- vaderland verloren hebben ernstig i ËZ™ deï^Ne Jenhoi- neemt en dat het zich niet aan de zen over 1964 cijfers van later datum problemen van recht en onrecht ont- konden nog niet worden bekendgemaakt, trekt. De Oostduitse gedelegeerden kwamen tot de conclusie dat zij blij zijn dat het rapport alle problemen stelt onder het teken van het bijbels getuigenis over de verzoening. CONCILIE Met een uitspraak van tien punten heeft de Duitse synode ook gereageerd op de decreten van het Vaticaans con cilie. Hoewel de synode veel positiefs zag in de uitspraken van het concilie komt zij toch tot de conclusie dat de verwerping van de leer van de Refor matie niet is afgezwakt. In de vijfde uitspraak zegt de syno- KINDER- ASPIRIN Doet de koorts dalen Stilt de pijn. Ideale dosering. Drs. Tilanus voorzitter CHU: geschoten wordt op hen die de 'broe- de het te betreuren dat het Vaticaans derhand naar hun voormalige te- concilie niet in de geest van het de- genstanders hebben uitgestrekt." creet over de oecumene een nieuw Toch was de synode in haar standpunt ten opzichte van het ge- uitspraak voorjichüg. De uadruk wrrd mengde huweli* heeft uitgesproken, gelegd op het feit dat het rapport aan De, huldlfe rooms-kathoheke houding het denken zet. Maar eveneens werd °°k 11jongste uitspraak van de gezegd! Dit „Denkschrift" mag niet ge- Paus' betekent een pijnlijke belasting zien worden als een belijdenis die de bot samenleven van de pro- gewetens bindt. Zij moet het geweten testantse cn rooms-katholieke chns- wakker roepen en de vrede in de we- tenen. De synode roept theologen en juristen van beide kerken op zich op de consequnties van de rooms-katho lieke houding te bezinnen. Amerika LEEUWARDEN „De wel- vaartstijd heeft niet nagelaten zijn invloed te doen gelden op het aan tal en de prijzen van de reizen, op de wijze van reizen en op de orga nisatie van het reizen. We zouden kort kunnen zeggen: onze vereni ging is gezond en wij hebben de middelen te vinden om deze ge zondheidstoestand zo te bestendi gen. De tekenen wijzen er op dat in het komende seizoen nog meer, en ook duurder gereisd zal worden. Daardoor zal het moeilijker wor den om vervoer en accommodatie in hotels te verkrijgen en te garan deren." „Het zal nodig zijn deze reserveringen vroeger te doen. zodat ook de boekingen moeten worden vervroegd met al de prac- tlsche bezwaren daaraan verbonden. Dit probleem raakt alle Instanties die zich op het gebied van reizen en toerisme bewegen. De dit seizoen komende vacan- tiespreidlng zal iets lucht moeten geven in het gedrang van de drommen relzen- vacantlegangers." Dit zei de voorzitter van de Neder landse Christelijke Relsvereniging prof. dr. B. Meulenbeld ln zijn openingswoord tijdens de zaterdag gehouden algemene jaarvergadering. Professor Meulenbeld merkte vervol gens op dat men tegenwoordig zijn vleu gels steeds verder wil uitslaan. De be langstelling voor het midden-oosten en Noord-Afnka is groeiende. Er is ook reeds verschillende malen gevraagd: Waarom organiseert de N.C.R.V. geen rei zen naar Amerika? Dé ongunstige wissel koers tussen dollar en gulden is volgens de voorzitter een der grootste struikel blokken. .Hoewel u in de pers telkens aanbie dingen kunt lezen over goedkope reizen naar de Nieuwe Wereld, waarbij gebruik gemaakt wordt van chartervliegtuigen met al de risico's en teleurstellingen van dien. heeft onze vereniging tot nu toe niet een verantwoorde reis in onze stijl aan haar leden kunnen bieden tegen eer redelijk geachte prijs," aldus prof. Meu lenbeld. naar Amerika verwezenlijkt zal wor den." Als een der kernpunten van de NCRV-relzen noemde de voorzitter, dat de deelnemers niet alleen verrukt wor den door de schoonheid van de Godsge dachten ln de natuur, maar dat ze tevens met de Bijbel verrijkt worden in het geloof en ln de kennis der waarheid. De voorzitter van de ontvangende Friese afdeling, de heer G. Slob vestigde tijn begroetingswoord de aandacht op Friese geschiedenis en op het vele schoons dat Friesland de toerist heeft te bieden. Een punt dat zowel bij de spreking m het jaarverslag, het bestuursbeleid „Ons Reisblad" als bij de behandeling an het Reisplan 1966 nogal sterk aan de orde kwam, waren de vele reizen naar landen achter het ijzeren gordijn en naar Jordanië. Vooral van buiten de Ned. Chr. Reisvereniging is hier nogal wat kritiek op uitgeoefend, maar ook tijdens deze jaarvergadering was er een spreekster die haar bezwaren hiertegen zeer uitvoe- H. Sonneveld liet er geen twijfel bestaan of het bestuur al dan niet achter deze reizen staat. „We stellen er een eer in dat de NCRV deze landen bezoekt. Juist in Rooms-Katholieke landen, juist landen achter het ijzeren gordijn, juist in Jordanië is het zo hartverkwik kend wanneer wii er als westerse hristenen op bezoek komen. Een predi kant zei, doelend op Jordanië: „Ik wil niet komen waar Christus niet is." „Hij is er al lang. ook in Jordanië." riep de heer Sonneveld uit. „En juist in Jordanië, daar vindt u de plaatsen uit de Bij bel.!" In de vacature J. M. C. B. van DljK, die zich om leeftijdsredenen als penning meester uit het bestuur terugtrok, werd benoemd de heer drs. C. H. J. Smeeie, te Voorburg. De scheidende pen ningmeester en een der oprichters van de NCRV. de heer R. P. Baas. werden op voorstel van het hoofdbestuur door de algemene vergadering tot ere-leden be noemd. De heer Van Dijk was 34 jaar lid het hoofdbestuur, de heer Baas zelfs 43 jaar lang. Het volgende jaar zal de algemene jaarvergadering te Rotterdam worden gehouden. reld dienen." In de synodale uitspraak wordt on der meer nog gezegd dat „de geest van een overdreven nationalisme in het verleden veel onheil" heeft gesticht. De kerk heeft toen gefaald en de geva- niet duidelijk genoeg onderkend. Zij heeft zich ook niet kritisch genoeg verzet. De waarde van een „band met het eigen volk" wordt erkend, „maar zij mag niet tot afgoderij worden en zij mag ook niet de openheid in de weg staan ten opzichte van andere volke- NUCHTERHEID Geconcludeerd werd dat het „Denkschrift" niet oproept tot een een zijdig intrekken van politieke aanspra ken, maar tot nuchterheid. Het „Denkschrift" wil een vreedzame op lossing voor de problemen. In plaats van dat de Duitsers het „hun aangeda ne onrecht" gaan afwegen tegenover het onrecht dat zij bijvoorbeeld de Polen hebben aangedaan, moet Duitsland bereid zijn offers te bren- werkelijke vrede te kun nen garanderen. We moeten het le vensrecht van onze buren in het Voor Bantoekerken 30.000 gulden AMSTERDAM De stand van de inzameling voor het werk van het christelijk instituut van zuidelijk Afri ka voor de onafhankelijke Bantoeker ken bedraagt thans 29.178,50. Gelijk bekend is dr. C. F. Beyers Naudé van het christelijk instituut ei in geslaagd contacten te leggen met verscheidene onafhankelijke Bantoe- kerken, die zich tot dusver geheel afsloten voor blanken. Voor giften staat de rekening van prof. dr. J. Ver- kuyl bij de Algemene Bank Neder land, Van Baerlestraat, Amsterdam (giro 206800) open. Men vermelde het bijschrift „Bantoekerken". (Van onze parlementsredactie) VLISSINGEN „De grote ver antwoordelijkheid die m(j wordt opgelegd is alleen te dragen als alle Unie-vrienden rnjj steunen, met name het dagelijks bestuur en het hoofdbestuur. Het zijn mijn vrienden die mij mijn feilen to nen. Ik reken dan ook op een open verhouding met u allen". Prof. Veenhof: „Al te menselijk (Van onze kerkredactie) AMERSFOORT Het blad Waarheid en Eenheid floreert het aantal abonnementen neemt toe. Dit werd meegedeeld op de jaarvergadering van de ge lijknamige persvereniging; een groep bezwaarden in de Gerefor meerde Kerken, die zich tevens fel kant tegen aansluiting bij de Wereldraad van Kerken. Het blad, dat om de veertien dagen ver schijnt zal (nog) niet wekelijks uitkomen. Tot nieuw bestuurslid werd be noemd ds. R. Akkerman van Drie bergen. De voorzitter dr. J. Schelhaas Hzn. uit Amsterdam uitte in zijn wel komstwoord de wens, dat 'het Oranje huis zijn plaats mag houden, zoals het vele jaren in het Nederlandse volk mocht bezitten. Kleurenfilm Hij sloot aan bij het niet onwelkome begin van de vergadering, want de ruim honderd aanwezigen konden door omstandigheden vooraf een ge- Uitstekende contacten met het Ameri kaanse continent en met onze eigen overzeese rijksdelen, zouden hier wel eens verandering in kunnen brengen. Het vorige jaar is door de Ameri kaanse organisatie ..people to people", waarvan president Eisenhower in 1956 voorzitter werd. en waarvan nu presi dent Johnson ..Honorary Chairman" is. een „Educational Travel Committee' opgericht, waarvan professor Meulen beld het enige Europese lid is, als deskundige, werkend op terreinen van opvoeding en onderwijs, tevens bekend met het toerisme. „Het zal u duidelijk zijn dat het op deze manier mogelijk is vele waardevol le contacten te leggen. We hebben goede hoop dat door deze ontwikkeling in de toekomst de uitbreiding van ons reisplan deelte zien van de kleurenfilm van het huwelijk van prinses Beatrix. Er werd vergaderd in Amicitia, waar op het ogenblik de film wordt vertoond. Spreker was prof. C. Veenhof over het onderwerp: De kern van de zaak. De conclusie van zijn diepgaand refe raat was, dat alleen de kerk in deze wereld in Christus kan bestaan. Hij zei ondermeer, dat de veront rusting over de kerk na de Tweede Wereldoorlog serieus moet worden ge nomen door ieder, die in de kerk ver antwoordelijkheid draagt. De religieu ze verschijnselen moeten worden ge toetst op het waarheidsgehalte. Schouwspel Zelfzucht en allerlei vormen daar van zijn vijand nummer een van de gemeente des Heren en maken haai tot voorwerp van de haat en verach ting der wereld. Kerkelijke machtheb bers en vergaderingen bieden een slecht schouwspel. Allerlei theorieën en de existentie filosofie zijn diep doorgedrongen in de theologie van onze tijd. Wat de kerk eeuwen heeft aanvaard is een mythe geworden. Het is al te menselijk geworden. Christologie anthropologic geworden. Men spreekt terecht van horizontalisme. Tegenover dit „andere evangelie" is het voor de kerk zaak te getuigen van Jezus Christus als opgestane Heer. „We kennen de Here Christus alleen uit Zijn Woord. Zonder de Schrift is geen kennis en gemeenschap met Christus mogelijk", besloot de vrijge maakte hoogleraar zijn rede. Voor de discussie, die daarop volg de, was grote belangstelling. Deze woorden sprak drs. A. D.|, Tilanus zaterdag op de toogdag vat CHU te Vlissingen. De heer Tilt hield zijn eerste rede als voorzL van deze partij. De nieuwe Unielet toonde zich er verheugd over datl voorganger, mr- Beernink, fractievl zitter blijft. Ook mr. J. W. van Gel secretaris der CHU. legt zijn fuif neer. Het hoofdbestuur heeft de IJ§ raad voorgesteld in zijn plaats L Tweede-Kamerlid mr. W. Scholtenk Den Haag te benoemen. t: MONARCHIE In de ochtendvergadering prof. dr. G. C. van Niftrik o' visie van de CHU op de monarchie) Amsterdamse hoogleraar betoogde|i de verhouding tussen Nederland! Oranje een objectieve grootheid isi worden. In de loop der geschiedt heeft de band met het vorstenhuis* blijvend karakter gekregen. Prof. Niftrik was van oordeel dat men laatste tijd te veel in subjectievef over de monarchie denkt. Ieder wil de Koningin voor haart drag een rapport geven. Als voorbé noemde hij minister Vondeling. Q bewindsman zegt, aldus prof. Van trik, dat hij voorstander is van j republiek. Anderzijds heeft hij f bezwaar tegen koningin Juliana om zij naar zijn mening bij een pi dentsverkiezing met ruime meeif heid gekozen zou worden. Wij hel echter geen koning bij de gratiel Na de lunch werden twee films I de provincie Zeeland vertoond.! heer A. J. Kaland, lid van gedeputl de staten, gaf er een korte toeHchji bij. Hij vroeg vooral aandacht voo gemeentelijke herindeling. Als plannen zijn uitgevoerd zullen slet 37 van de 101 gemeenten overblijf Bij dit werk doen zich veel moeilijli den voor, maar het resultaat zal i de inwoners van Zeeland ten go| komen, aldus de heer Kaland. De Zeeuwse gedeputeerde noei de bouw van de Oosterscheldem bepalend voor de toekomst. De proi cie vormt na vele eeuwen opnij een bindend element tussen Holl en Vlaanderen. De heer Kaland hej nerde aan het nijvere en rijke 1 den dat Zeeland aan deze strategü) positie te danken heeft. Beroepingswer NED. HERV. KERK Beroepen door de generale synod pred. v. buitengew. werkzaamh. (Ie pred.): J. v. Dijk te Hoogblokland. Bedankt voor Leiden (vac. D. J. 1 sers): W. M. Kalmijn te Rotterd Charlois. Calvijnmuseum in wording ROTTERDAM Onder leiding van dc hervormde predikant van Sint Maartensdijk, ds. J. van der Haar. is een stichting opgericht, die zich ten doel stelt een Calvijnmuseum op te richten en in stand te houden. In verschillende andere landen bestaat reeds een Calvijnmuseum. Het bestuur van de nieuwe stichting meent, dat het ontbreken hiervan in i Nederland een grote leemte is. Men wil in dit museum op aanschou welijke wijze in beeld brengen de geschiedenis van Calvijn. van het cal vinisme in Nederland en in de wereld (speciaal het Nederlandse aandeel in de verbreiding ervan). Tevens wil men de Calvijn-onderzoeker uit bin nen- en buitenland op wetenschappe lijk verantwoorde wijze dienen met studiemateriaal. Ds. Van der Haar verwierf in 1959 bekendheid door zijn boek „Het geeste lijk leven bij Calvijn". Het bestuur hoopt, dat personen, ker keraden en stichtingen, die met grondslag en doel van de stichting instemmen, donateur worden of op an dere wijze materiële of financiële hulp zullen verlenen. Kruiswoord-puzzel' Horizontaal: 1. bakt men brood val kwelling. 9. gem. in Gelderl., i halsdoek. 11. eer, 12. plaats in Friesli 1 14. bezinksel. 15. iemand die treitert) viervoetig dier. 17. trustee (afk.i. 19. 22. elektrisch geladen atoom. 24. do onder de Drentse gem. Vries. 25. ba I loot. 27. verlegen. 30. gebod 32. plaati N. Brab. 33. doortochtgeld. 35. klapj de maangodin, 39. wereldtaal, 40. bun 41. zuster. 42. oplopende vlakte, 43. d De r.k- universiteit zal medio juni een aantal belangrijke ziekenhuisgebouwen officieel In gebruik nemen: het radiolo gisch instituut. het instituut voor chirurgie en inwendige geneeskunde en het verpleeggebouw voor kinderen. Dit is nog maar een bescheiden gedeel te van de reeks nieuwbouwprojecten die in Nijmegen in uitvoering is of binnen kort aan bod komt. Vooral het akademische ziekenhuis, dat na het gereedkomen van het verpleegge bouw voor kinderen zal beschikken over 630 bedden en uiteindelijk 1080 tedden zal omvatten, eist in de komende jaren nog aanzienlijke uitbreidingen. Om aan het gebrek aan ruimte verder tegemoet te komen is begonnen met de touw van een verpleegtehuis voor 130 bedden ten behoeve van het instituut voor oogheelkunde en keel-, neus- en oorziekten. Het gebouw komt in 1968 gereed. Daarnaast zijn diverse nieuwe klinieken en instituten in voorbereiding. sloten met de voltooiing van het hoofd-geür."2. pLaaV'in "Geïderf *3? gebouw Bovendien is dezer dagen aan- Duits|andi 4. voertuig. 5. "rund. 6. besteed de vestiging van het grote be- dienstclijkheid. 7. tijdrekening, handelgebouw voor de tandheelkunde.overschot, 10. telwoord. 13. adellijke! midden Java. 14. plaats voor schei oltooiing zal 4 >4 jaar in ROTTERDAM Zaterdagmorgen is. zoals wij reeds schreven, de eerste steen gemetseld voor het Oecumenisch Centrum aan de Oostmaaslaan dat gebouwd wordt door de actie Sühnezex- chen. Dr. E. Wilm. vertegen woordiger van de Evangelische Kirche in Duitsland, mocht in de bijtende kou een oorkonde waar op in twee talen het doel en de tostandkoming van het centrum staat geschreven, in een koker verpakt, onder in een steen met selen. Drie handtekeningen staan op de oorkonde, die van burgemeester W. Thopiassen, van ds. J. Veld huizen en van dr. E. Wilm. De heer Thomassen zei dat de jon ge Duitsers die dit gebouw doen verrijzen ons een voorbeeld ge ven waarvoor we hen dank baar moeten zijn. „Er wordt ons een hand geboden ter verzoe ning. en die willen wij druk ken," aldus de heer Thomassen. Dr. Wilm had in zijn rede gespro ken over het beeld van Zadkine. Hij zei: „We bouwen een huis waarmee we een stuk hart weer willen aanbrengen." De Duitse ambassadeur en de Duit se consul in Rotterdam woonden de plechtigheid bij. Een lunch en een havenrondvaart besloten de eerste fase van de bouw. Bisschop Bekkers voor gereformeerde predikanten UTRECHT Bisschop Bekkers van 's-Hertogenbosch zal een van de spre kers zijn op de gereformeerde predi- tantenoonferentie, die zoals gewoonlijk in de Paasweek zal worden gehouden. Andere sprekers zijn prof. dr. D. C. Mulder, dr. C. Rijnsdorp en ds. J. H. Sillevis Smitt. 16. myth, figuur. 18. zeehond. 20. pli in Gelderl., 21. nauw, 23 .wijs eerwaai grijsaard (fig.). 26. aanleg. 28. opsc 29. woedend, 31. spadesteek, meisjesnaam. 36. vaarwel. 37. noodsein. 38. gevangenis, 40. foei. Onlovsing voritfp duTM Horizontaal: 1. het. 5. rob. 8. Veend 10. toon. 12. dame. 14. ere. 15. tel. 17. i 18. eisen. 20. agent, 21. poort. 22. teler, ons, 26. lol, 27. ges. 29. peen 31. tent, Lienden. 33. bas, 34. rek. Vertikaal: 2. evoë, 3. ten. 4. snees rad, 6. oman, 7. sté, 9. pet. 11. origine, maarten. 15. titel, 16. lepel. 18. ent. nor. 23. loens, 24. Ops, 25. sela, 27. gc 28. sta, 30.. nis, 31. ter

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 2