muS r|<j Vlr. Beernink: Christelijke boalitie thans onmogelijk Beurs reageert amper op betere winstresultaten Arjos jaagt hersenschim na u Lezen naast knutselen het meest populair Verhelderend gesprek tussen CHU en ARP De voorkeur van pa FINANCIEEL WEEKOVERZICHT Twee witte raven CF LEJDSE COURANT ZATERDAG 10 MAART 1* (Van onze parlementsredartie) DEN HAAG Gedachtig aan het gezegde „Onderzoekt alle dingen en ihoudt het goede" wil CHU-fractieleider mr. H. K. J. Beernink zich niet jgatief opstellen tegenover het KVP-voorstel om een werkgroep van die niet de praktische politiek beoefenen, de mogelijkheden van brede christelijk gefundeerde partijvorming te laten onderzoeken, aar veel verwachtingen koester ik er niet van", zo bekende de aftre- pde CHU-voorzitter vanmorgen in zijn jaarrede voor de Algemene Ver- dering van de Unie in Middelburg. erst samenwerking met CHU filet streven van bv. de AR-jon- •en naar een radicale CDU noem- ,het najagen van een hersen- lim, die gespeend is van elk be- p voor de theologische en staat- ndige verhoudingen in Neder- d". ..Laten wij maar ronduit en elkaar zeggen, dat een soort derlandse CDU er op het ogen- i niet in zit". Beernink was het eens met de KVP, dat zolang ARP en CHU KVP. dat zoalng ARP en CHU nog één protestants-christelijke partij ben gevormd, de verwezenlijking één grote christelijke partij in moeilijk denkbaar is. ..Mijn stand- t over de verhouding AR-CH is d. Ik heb altijd het fusiebootje houden. En het was ook mijn plicht Unievoorzitter om dat te doen, om- een Unievoorzitter rekening moet den met het vaststaande feit, dat eer belangrijk deel van de le- n geestverwanten een dergelijke bepaald niet wenst. Bovendien ft nog nooit iemand mij overtuigd de noodzaak om de CDU op te n en tot een andere partijvorming te gaan. Ik weet", aldus mr. Beer- ..wat ik aan de CHU heb: ik t niet waar ik met die andere par- orming terecht kom", och had de CH-fractieleider wel be de ideële gevoelens van die egenoten, die één protestantse par- Dc mogelijkheid van zo'n tij zal echter worden getoetst aan antwoord op zes vragen: Is er voldoende overeenstemming de beginselen van die nieuwe par- nden die het staatkundig leven be- Mr. Beernink achtte het niet twloten dat ARP en CHU het eens worden over de inhoud van een f/niflprogram, maar was er niet tonaal zeker van dat dit ook zal oor de betekenis van de theo- ie, de verhouding van kerk en staat, opvatting van de staatstaak e.d... Is er overeenstemming over de staatsrechtelijke verantwoorde nd van elke individuele volks- egenwoordiger? Bij de laatste ka- itsformatie was er duidelijk ver- 1 van mening tussen AR en CHU de binding van de fractievoor- aan de oplossing van het om- pvraagstuk. er overeenstemming mogelijk op ïrrein van de financieel-economi- politiek? „Ik ben', aldus mr. mink. „bereid het feit dat de AR nenteel regeringspartij is en de oud met zon )E BILT Wij zullen dit weekein- veel zon krijgen doordat een sterk \edrukgebied zich via de Noordzee het oosten verplaatst. De baro- er was vanmorgen bij ons al tot mm gestegen. 'e noordoostenwind voert echter 'ioude lucht uit Scandinavië aan een middagtemperatuur van 5 7 graden. In de nacht is er een ke afkoeling te verwachten met itvorst. ia zondag zal de aanvoer van ie lucht stagneren en kan de mid- temperatuur geleidelijk iets hoger den, ai zal maandag, de eerste of- ie lentedag, toch nog te kond zijn. HOOGWATER SCHEVENINGEN maart: 2.35 v.m.; 14.48 n.m. maart: 3-06 v.m.; 15.18 n.m. ZON EN MAAN mdag 20 maart: zon op 6.44, onder maan op 6.47. onder 16.54. landag 21 maart: zon op 6.42. onaer maan op 7.00. onder 18.W. nsdag 22 maart: nieuwe maan. ET WEER I1S EUROPA >porten hedenmorgen zeven uur S E i SS m CHU oppositiepartij, als incidenteel te beschouwen, maar ik ben toch wel ge troffen door de vele malen dat de AR in de Tweede Kamer anders gestemd hebben dan de CH". Voorbeeld: de hele CH-fractie stemde indertijd voor de AO W-verhoging, maar van de („sociaal-linkse") AR-fractie waren drie leden tegen 5 Is er overeenstemming te berei ken bij een kabinetsformatie? In 1965 was dat niet het geval. 6. Is er sprake van een gelijksoor tige politieke aanpak en benadering der vraagstukken? Volksunie „Zodra deze zes vragen bevestigend zouden kunnen worden beantwoord den we een goed eind op weg zijn naar één protestants-christelijke volkspartij. Deze partij zou dan het karakter i ten hebben van een protestants-chris telijke volksunie", aldus mr. Beernink. Hij voegde er echter aan toe, dat wie geen kind in de politiek is, weet dat het vandaag de dag (mede door de kerkelijke verscheidenheid in ons land) niet mogelijk is al deze zes vragen met „ja" te beantwoorden Het zou on verstandig zijn om daaruit geen con clusies te trekken. En vandaar dat ik het fusiebootje afhoud" Dat is geen kortzichtigheid, starheid, steilheid of stijfhoofdigheid, maar een standpunt, dat wordt ingegeven door de innige overtuiging, dat de CHU een eigen plaats heeft in ons volksleven, een eigen plaats als protestants-chris telijke centrumpartij. Mr. Beernink was er bovendien van overtuigd, dat een fusie van ARP en CHU op dit mo ment slechts een nieuwe impuls voor de doorbraakgedachte zou betekenen „Immers, een niet te verwaarlozen deel van onze kiezers ziet in de Unie de enig aanvaardbare confessionele par tij". Na opgemerkt te hebben dat ons land bepaald een teveel aan kleine partijt jes telt wier invloed, zelfs al halen ze de kiesdeler, toch wel bijzonder ge ring is, zei mr. Beernink, dat de hui dige discussie over karakter, grond slag en structuur van onze politieke partijen het grote publiek niet inte resseert Dat publiek beoordeelt de partijen naar de praktische politiek en het voelt instinctief aan. dat ook al zou er een hergroepering van de po litieke partijen in ons land plaatsvin den, spectaculaire veranderingen in het politieke bedrijf zouden uitblijven. Wat de CHU betreft: zij laat zich de tegenstelling conservatief-progressief niet opdringen. Wil men een karakte risering van haar politiek, dan kan heel eenvoudig worden gezegd: de CHU wil een voortvarend beleid. Ze heeft wel degelijk haar eigen visie op de toekomst. Zij kijkt vooruit en wil geen starre, negatieve, maar opbouwende kritiek leveren. Landspolitiek De statenverkiezingen van volgende week staan volgens mr. Beernink voor een heel groot gedeelte in het teken van de landspolitiek en zullen veel meer dan vroeger een graadmeter be tekenen voor de politieke verhoudin gen in ons land. In zijn beoordeling van het beleid van het kabinet-Cals stelde mr. Beernink voorop geen grein tje bewondering te hebben voor de gang EEN BOEK IS „HIP" (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM De commissie voor de collectieve propaganda van het Nederlandse boek heeft beslo ten voort te bouwen op tot nu ver richte onderzoekingen en de propa ganda t.e richten op het populair ■maken van het boek bij een breed publiek. Het accent zal vooral lig gen op de ontspanning die het lezen biedt, en meer speciaal op het ple zierige van deze bezigheid. Om een groter publiek te bereiken zul len in de dagbladen collectieve adverten ties verschijnen met de volgende tekst: lezen is fijn, romantisch, spannend, enig, sensationeel, jofel, boeiend, zalig, hip. ont hullend, verrukkelijk, eng, saai, nuttig, grandioos, wijs, het einde en gezellig. Appellerend dus aan een groot aantal gevoelens die bij de consument een rol kunnen spelen wanneer het over boeken gaat. Met andere woorden, het boek moet uit de studeerkamersfeer gehaald worden, een artikel waaraan ieder zonder onder scheid zijn genoegen kan beleven. Daar aan volgend zullen uitgevers gezamenlijk adverteren met verschillende boeken en auteurs, een unicum in de Nederlandse reclamewereld. Ook voor boekverkopers bestaat deze mogelijkheid. Populair Een en ander zei gisteren de directeur van het bureau der CPNB. de heer F. de Smit Hij betoogde dat dit niet maar lukraak propaganda maken is. maar bewust. Gebleken is dat lezen naast hand werken en knutselen de mees* populaire tijdspassering is, maar bovendien ook de meest geliefde vrijetijdsbesteding. Als men bedenkt dat 60 procent van de Ne derlandse bevolking te kennen geeft graag boeken te lezen, maar slechts 30 procent van de Nederlanders regelmatig boeken koopt, dan is het duidelijk dat hier nog grote mogelijkheden liggen, vooral omdat de omzet in boeken naar verwachting in 1975 2.2 maal, zo groot zal zijn. De heer De Smit meende dat voor de onder- Geschenk: boek Theun de Vries AMSTERDAM Minister Vrolijk, zal de 31ste boekenweek vrijdag 25 maart openen tijdens de gala-avond in het RA I-gebouw Tijdens de boekenweek ontvangt men bij aankoop voor tenminste drie rijks daalders het nieuwe boek van Theun de Vries Het Zwaard, de Zee en het valse hart In opdracht van de com- ie voor de collectieve propaganda het Nederlandse boek heeft Steven Membrecht het essay Een waarachtige Driehoek geschreven, bestemd voor jon ge mensen, die geïnteresseerd zijn in de moderne literatuur. Vakantieverlof voor dienstplichtigen DEN HAAG Dienstplichtige mi litairen van de landmacht krijgen oortaan tien dagen vakantieverlof in de eerste twaalf maanden dat zij in dienst zijn en vijftien dagen voor de tweede twaalf maanden. Militairen die korter dienen, krijgen aar evenredigheid minder verlof. Deze verloven zijn vastgesteld bij ministeriële beschikking. Vanwege dienstbelang kan vakantie verlof altijd worden geweigerd of onder- ■raagden lezen een ideaal is waar men positief tegenover dient te staan, al was het alleen maar voor de buitenwereld, maar in werkelijkheid is het geen haal bare kaart. Daarom zal de reclame er op gericht zyn de belangstelling positief te beïnvloeden door het boek te popula riseren in de gunstige betekenis van het woord. Kwart miljard De heer De Smit noemde nog enige cjjfers over de boekenverkoop in 1965, die een waarde van een kwart miljard gulden vertegenwoordigde. De helft be stond uit pocketboeken en paperbacks. Slechts 38 procent werd door mannen ge kocht maar de mannen kochten wel de duurdere werken. Hoewel het boek tame lijk goedkoop genoemd kan worden 66 procent van de verkochte boeken had een verkoopprijs onder de f4,50 bleek toch dat welgestelden veel meer boeken kopen. Ook een lagere schoolopleiding be- invloedd> de boekverkoop gunstig. Laat uw vermogen^ niet "uithollen"! 1 Stel u teweer tegen geld ontwaarding met geselec teerd aandelenbezit in eer- ste-klas Nederlandse en Amerikaanse ondernemin gen, geconcentreerd in één enkel participatiebewijs A.F. Ca. 125,-per 1/10 coupure. Inlichtingen: Postbus 1700. Amsterdam en bij iedere commissionair of bankier. ^Algemeen Fondsenbezit van zaken met de omroepproblematiek. Er is nog niet eens een ontwerp voor een Omroepwet bij de Kamer inge diend. „Er bestaat nu geen enkele ga rantie. dat de Staten-Generaal deze in gewikkelde stof binnen afzienbare tijd zullen kunnen afdoen en dan zijn wij volgend jaar bij de kabinetsformatie weer even ver". Sprekend over het financiële ringsbeleid herhaalde mr. Beernink, dat dit kabinet veel te veel hooi op zijn vork heeft genomen. „Het kabinet heeft zich in een onontwarbare knoop gemanoeuvreerd, waarbij uiteindelijk slechts het hanteren van het snoeimes uitkomst zal kunnen bieden". Wat het tweede deel van de belasting verlaging betreft: de CHU blijft (mede op het oog op de moeilijke positie van het midden- en kleinbedrijf) de regering aan eenmaal gemaakte afspraken hou den. Ook tegen een verschuiving van de datum van 1 januari 1967 heeft zij overwegend bezwaar. Waarom de CH-fractie niet zoals de liberalen, met concrete bezuinigingsvoor stellen is gekomen? „Het antwoord ligt besloten in het feit dat het bezuini gingsplan van de WD-fractie een jam merlijke mislukking is geworden". Niet de Kamer moet bezuinigingen voor stellen. Daarvoor mist ze het appaaat. De CHU is voor ontwikkelingshulp. „Maar wij willen dat deze hulp doel matig en efficiënt zal worden geboden. Aan het zenden van alleen maar geld zijn gevaren verbonden, omdat er veel aan de strijkstok kan blijven hangen, omdat er wapens voor kunnen worden gekocht. De ontwikkelingshulp moet in hoofdzaak worden verstrekt in de vorm van een geleidelijke verbetering van de sfeer, waarin de ontwikkelingsvolken hun routinewerk verrichten, teneinde de massa dezer bevolking uit haar ellen de te verlossen. Dat betekent dat wij ons niet blind mogen staren op spec taculaire projecten, maar dat wij ons moeten aanpassen aan de bestaande structuur en ook aan de bestaande cul- Tenslotte verklaarde mr. Beernink, dat uit zijn aftreden als Unievoorzit- ter geen enkele politieke conclusie mag worden getrokken. „Mijn aftreden is een geheel vrijwillige daad, waartoe ik het voornemen al in 1963 heb kenbaar gemaakt". Met enkele ogenblikken stilte het- dacht de Algemene Vergadering en kele Unieleden (onder wie dr. H. W. Til anus) die het afgelopen jaar zijn overleden. Voorts werden twee tele grammen verstuurd, één aan konin gin Juliana en één aan prinses Bea trix en prins Claus („De Christelijk- Historische Uniete Vlissingen in jaarvergadering bijeen, doet u haar beste wensen vergezellen op uw hu welijksreis"). „Geen verlakkerij" (Van onze parlementsredactie) MIDDELBURG Sinds 1962 hebben de dagelijkse bseturen van de ARP en de CHU zevenmaal een bespreking gevoerd. Bij dit overleg is o m. van gedachten ge wisseld over de antithese, de christe lijke partijvorming, de soevereiniteit in eigen kring, vrijheid en discipline in de partij en de plaats van de kerk in het po- 1 litieke leven- De gesprekken hebben ver- helderend gewerkt. Van een algemeen I gevoelen dat er geen belemmeringen zijn voor het samengaan van ARP en CHU is niets gebleken. Deze mededeling deed de voorzitter j van de CHU. mr. H. K. J. Beernink. vrij dagavond op de algemene vergadering van de Unie in Middelburg. De verhou ding tot de anti-revolutionairen vormde vrijwel het enige discussiepunt tijdens deze bijeenkomst. Een afgevaardigde uit Velsen deed een j beroep op het dagelijks bestuur in deze J tijd van fusies en oecumene de bespre- J kingen over samengaan krachtig te sii- J muieren. De heer Grootendorst uit Den Haag vroeg de vergadering uitspraak te doen j over de wenselijkheid om bij de Kamer- J verkiezingen van 1967 met de ARP één lijst in te dienen. Nadat hij in de pauze de meningen gepeild had trok hij zijn I voorstel in. Eerder op de avond zou het Tweede- i Kamerlid dr. Schuring onder luid ap- plaus, reeds betoogd dat dit niet moge- lijk was. Door de manipulaties van de ministers 1 Smallenbroek en Cals zit de AR thans in 1 de regering en de CHU is oppositie. Dan kun je niet samenwerken, dat zou met recht „volksverlakkerij" genoemd kun nen worden, aldus de heer Schuring. Monarchie Hierna volgde een korte discussie over het Koninklijk huis. Een Hilversumse afgevaradigde vroeg de heer Beernink zich te distanciëren van het artikel in De Telegraaf. De Umevoorzitter had hier in gezegd dat iedere partij een duidelijke uitspraak moet doen over de monarchie. Ook bij dit onderwerp diende dr. Schu- ring de aauwezigen van repliek. Wij hoe- ven dit niet terug te nemen. De CHU heeft zich duidelijk voor de monarchie uitgesproken en zij heeft hier nooit een poiltieke zaak van gemaakt, betoogde hij. De algemene vergadering koos als lid van het hoofdbestuur prof. dr. A. F. N. Lekkerkerker, drs. G. van Leijenhorst (Gouda) mevr. H. van Riet—Augsburger (Rotterdam), de heer P. G. van de Weele (Gouda», die voorzitter is Ned. Middenstandsbond en ten, lid van de Tweede Kamer. dat de uitslag met bij voor baat vaststaat. En nauwelijks bij benadering valt te voorspellen. In een eeuw waarin alles afgestemd is op planning en prognose, is dat eigenlijk een vervelend anachro nisme. We hebben weliswaar de NIPO-enquètes, maar die weten schappelijk aangeklede waarzeg gerij is alleen nuttig voorzover ze het kwellende gevoel van onzeker heid een beetje weet te verzachten. Enig houvast hebben de politieke partijen er niet aan. PvdA en AR hoeven, met laatste NlPO-cijfers in de hand, nog niet bang te zijn voor verlies, en de CHU moet voor zichtig zyn om nu al over winst te juichen. Wie weet, worden er nog eens computers uitgevonden, die vooraf de uitslag haarscherp kunnen door lichten. Dan worden verkiezingen natuurlijk overbodig. Jammer ge noeg is het dan ook gedaan met de romantiek van stemhokjes en stembussen en spanning op verkie zingsavond, maar dat komt alle maal toch al in het gedrang door de stemmachines, die wij zo nodig als eerste land in Europa moesten importeren. Met enig leedvermake- lijk genoegen lazen wij deze week het bericht, dat die apparaten in Delft hun onvolkomenheid hebben bewezen. Donderdag hebben de fractielei ders Schmelzer, Nederhorst en Rooi vink voor de NCRV-televisie de resultaten van het meest recente NIPO-onderzoek gecommentarieerd. Opvallend, maar begrijpelijk was, dat de heren minder waarde ble ken te hechten aan de gegevens naarmate die minder prettig waren voor hun partijen. De heer Roolvink vond de basis van de steekproef te smal. Dat is juist. Zo het al moge lijk is een enigszins representatief beeld te verkrijgen, dan moet daar voor in dit individualistische en le- vensbeschouwelijk zb verkavelde de Kon. 5 landje toch tenminste honderddui- W. Schol- zend mensen aan de tand worden gevoeld en niet achttienduizend, zo als het NIPO deed. Academische examens AMSTERDAM Geslaagd aan de VU voor het doctoraal examen psychologie: Jon Son- dorp (Ermelo), G de Jager (Deld- psychologie: A C Lengkeel AMSTERDAM Bevorderd M J E Melsen, A S van der van Overloop i Bergh, M G (Amsterdam); ie ged.: J H ten Veen de Jong (Amsterdam); doet. rechten studierichting): P J Krediet (Haarle AMSTERDAM (V.U.) Doet Fran A van den Akker, Den Haag; H K( Rijswijk (ZH) (ci - - F J lej Mi... Haver, Haarlem; mej J E ZIedses des ïs. Bloemendaal. GROmNGEN Geslaagd: kand. G M (Drachten). C Denijs (Winschoten): doet (Groningen' ER IS nog meer, dat de betrek- s kelijkheid van de NIPO-cijfers onderstreept. Namelijk het feit, dat veel geënquêteerden tegenover de enquêteurs van een andere, meest al radicalere voorkeur blijk geven dan ze in het stemhokje plegen te doen. Daarin ligt de verklaring van de steeds weerkerende discrepantie tussen verkiezingsuitslagen en voor afgaande peilingen. Het invullen van een enquêteformulier wordt kennelijk opgevat als een zaak van andere orde dan het roodmaken van een wit balletje op een stembiljet. Als progressieve VU-student kan je het NIPO honderdmaal vertellen dat je straks PvdA gaat stemmen, maar in het stemhokje voel je de AMSTERDAM Op enkele uit zonderingen na was de koers bewe ging deze week op de effectenbeurs omlaag gericht. De handel bleef be perkt en moeizaam verwerkte men het Amerikaans aanbod in interna tionale waarden. De gebeurtenissen in Indonesië, waar het leger dc macht in handen heeft genomen, hebben de markt onberoerd gelaten De resultaten over het vierde kwar taal van Philips Gloeilampen gunstig, maar er wordt over het af gelopen jaar geen uitkering uit dc agio-reserve gedaan. De aand. KemDensche Zinkmaat- schappij hebben deze week een ge weldige koerswinst behaald op grond van het bod. dat Kon. Zout-Ketjen op de stukken heeft gedaan. De no tering sprong van 475 pet. op 715 pet, wat wij „een witte raaf" noemen in een periode van afbrokkelende koer sen en slappe handel. De aandeel houders van de Kempensche Zink kriigen een heel aandeel Zout voor elk stuk aangeboden, waaruit blijkt, dat de intrinsieke waarde van de Zinkmaatschappij aanmerkelijk ho ger ligt dan de beurskoers tot dus ver aanwees. Hét werkterrein van Kon. Zout-Ketjen wordt met de overneming van de Kempensche Zink wederom verbreed. Grote hoe veelheden zwavelzuur komen bij de zinkproduktie vrij en die kan het chemische concern goed gebruiken. Intussen is de notering van Kon. Zout-Ketjen flink omlaag gelopen, vermoedelijk wegens de vrees voor aanbod uit de portefeuilles van de ndeelhouders der Zink. waarvan velen in België zitten. De koers van Zout liep terug van 760 tot procent. Een andere ..witte raaf" was deze week ons nationale luchtvaartfonds, waarvan dc Amerikanen maar niet genoeg kunnen krijgen. De notering sprong deze week van 358 op 415 en men zou daaruit kunnen concluderen, dat de K.L.M. in zeer snel tempo zijn rentabiliteit zal kunnen herstel* len. De tot dusver bekende cijfers dekken de enorme koersstijging der aandelen bepaald niet, maar schien bekijken dc Amerikanen de zaak beter dan de Nederlanders, die vrijwel geheel uit het fonds zijn ge lopen op veel lagere koersen. Een goede beurt maakten ook de aand. Gist- Spiritusfabriek Delft, welke van 360 op 380 pet. kwamen. Geruchten over eventuele fusie-onder handelingen zijn hardnekkig. Steeds meer fusies De fusie-bacil gaat voort het be drijfsleven te infecteren. De Verenig de Touwfabrieken (Verto) wil de Apeldoornsche Nettenfabriek, welke de laatste jaren zulk een voorspoedi ge periode doormaakt, overnemen. Er komt een bod op deze aandelen dier voege, dat zij zo maai aand. Ver. Touwfabrieken kunnen worden omgewisseld. Voor de Verto de overname ongetwijfeld een in teressante verbreding van de belan gensfeer. Intussen daalden de aand. Touw deze week van 356 tot 338 pet. en die van Apeld. Netten kwamen van 350 op 338 pet. Naar wij menen zal in de loop van dit jaar de werking van de fusieba cil telkens weer te voorschijn komen, want in diverse directiekamers wor den nog onderhandelingen in vaster of lo-;er verband gevoerd en over weegt men nauwgezet de voor- en nadelen van samengaan met andere bedrijven. In het jaarverslag van de beleg gingsmij Interunie werd opgemerkt, dat enige terughoudendheid terzake van de beursvooruitzichten in 1966 1 wel gerechtvaardigd lijkt. De nog steeds stijgende loonkosten kunnen de winstmarges verder doen dalen, terwijl een verdere lichte stijging van het rentepeil, dat naar Neder landse begrippen thans al erg hoog is, niet helemaal uitgesloten moet worden geacht. Onder deze omstan digheden lijkt een snelle verbetering van het bcursklimaat de directie van deze beleggingsmaatschappij niet erg waarschijnlijk, wat onze mening be vestigt. Het is teleurstellend als men ziet op welk een bedroevende wijze de beurs reageert op betere winstresul taten en hogere dividenden. Er kwa men deze week hier en daar aardige dividendvoorstellen voor c maar de beurs reageerde er niet gunstig op. Als men trouwens ziet hoe koersontwikkeling voor de aand. Kon. Olie de laatste twee weken is. ter wijl de ontwikkeling van het bedrijf, blijkens de kwartaalsstaat over 1965 IV toch gunstig was, dan beseft men, dat we in een periode zijn aange land van impotentie op de beurs. De rente is hoog, de kapitaalmarkt krap moeizaam verwerkt men hier het aanbod van internationals van de zij de der Amerikanen. Philips De cijfers van Philips over het he le jaar 1965 kunnen ten gevolge van het gunstig vierde kwartaal bepaald niet teleurstellend genoemd worden. Een concernomzet van f 7.545 miljoen tegen f7.002 miljoen in 1964 wijst op een aanhoudende groei van het be drijf. Dat desondanks de nettowinst slechts f399 miljoen beliep tegen f 405 miljoen in het voorafgaand jaar is te danken aan de krimpende winst marges. Maar slecht zouden wij het netto-resultaat toch bepaald niet wil len noemen. Er wordt 43 pet. van de winst in het bedrijf gehouden, tegen 51 pet. over 1964. Over 1965 wordt geen agio- bonus (v.j. 5 pet.) uitgekeerd, maar het contant dividend wordt opgetrok ken van 16 tot 18 pet. De koers van het fonds viel terug van f 119,50 tot f 116,80. Gisteren kwam er meer weerstand in de markt. Kon. Olie liep deze week te rug van f 149 tot f 145. Kon. Hoogovens zullen een onver anderd dividend van 20 pet. uitke ren, hetgeen overeenkomstig de ver wachtingen is. De koers van dit fonds liep negen punten tot 441 pet. terug. Scheepvaart Het Rotterdamsch Beleggings Con sortium heeft de laatste maanden van het vorig jaar nogal wat scheep vaartaandelen bijgekocht. Eerder werd zulks al door ons gemeld. De ze week verschenen enkele verslagen en dividendvoorstellen van scheep vaartmaatschappijen en we moeten zeggen, dat deze moedgevend waren. Zo gaat de Kon. Rott. Lloyd het di vidend van 8,5 tot 10 pet. verhogen (koers der aand. 157 pet de Kon. Paketvaart Mij. meldde een verde re verbetering in 1965. De winst nam met 27 pet. toe, terwijl het dividend van 9 op 11 pet. wordt gebracht (koers der aand. 195 pet.). De Stoomvaart Mij. „Nederland" kwam ook met een lichte stijging der winst over 1965 en ook deze onder neming schijnt de moeilijkste tijd achter de rug te hebben. Het divi dend wordt op 8.5 pet. gehandhaafd (koers der aand. 132 pet.). Slavenburgs Bank heeft aangekon digd naast 8 pet. in contanten plus 2 pet. (onv.) agiostock ditmaal een ex tra dividend van 1 pet. in contanten te zullen uitkeren, ter gelegenheid van het jubileum der bank. De gang van zaken in dit regionaal bankbe drijf is over het afgelopen jaar zeer gunstig geweest en het blijkt wel ook uit andere bankverslagen, zoals dat van de Ned. Credietbank en Ver. Bankbedrijven dat de middelgrote banken hun plaats tussen de enkele grote handelsbanken uitnemend kun nen handhaven, ja verruimen, 't Zou interessant zijn na te gaan, welke oorzaken aan dit verschijnsel ten grondslag liggen. Overigens waar deerde de beurs de dividendaankon diging van Slavenburg erg povertjes, want de notering der aand. liep te lg van 194 tot 189 pet. In het verslag der Utrechtsche Hy potheekbank wordt de opmerking ge maakt, dat het welhaast tragisch is noemen, dat dc hoge rente een spraak in het wiel dreigt te steken, nu overigens in ons land een terug keer tot meer normale omstandighe den op de woningmarkt in het ver schiet lijkt te liggen strenge blik van vader over je schouder, en dan stem je AR. Als katholieke boer zeg je bij de en quête dat je ditmaal Biesheuvel d.w.z. AR zal kiezen (na het struc tuurrapport van de KVP heb je daartoe alle vrijheid), maar in het stemlokaal denk je plotseling aan mijnheer pastoor en dan stem je toch maar KVP. Waarmee we maar willen zeggen, dat als het erop aan komt, het overgrote deel van de kiezers traditiegebonden stemt, alle bij de enquêtering vertoonde dap perheid ten spijt. Een en ander blijkt ook wel uit het NIPO-onderzoek, maar zonder twijfel is het stemmen-zoals-vader- en-moeder-deden oneindig veel wij der verbreid dan het NIPO heeft geconstateerd. Ook de confessione le partyen herbergen duizenden, die weieens PvdA of WD zouden wil len stemmen en die, al of niet ge ënquêteerd, ook lucht geven aan die voorkeur: maar in het stemlo kaal waagt slechts een heel klein percentage de sprong en de rest blyft. te elfder ure de ouderlijke roepstem volgend, trouw aan de „eigen" partij. Dat is, hoewel in iets mindere mate. ook bij de niet- confessionele partijen zo. Als de rijk-geworden, met liberale sympa thieën rondlopende zoons van SDAP- ers niet met een politieke vader binding zouden zijn behept, telde de PvdA minder dan drieënveertig ze tels in de Tweede Kamer. de partij-van-vader alleen maar een dom automatisme is. Het kan en zal in heel veel gevallen een wel bewuste keuze zijn. Wanneer echter (wat een onmiskenbaar feit is) de politieke belangstelling en kennis van zaken en het hebben van een duidelijke levens- en wereldbeschou wing afnemen maar desondanks al les bij het oude blijft, ligt de con clusie voor de hand, dat stemmen steeds meer een automatisme, want steeds minder een kwestie van in nerlijke overtuiging wordt. Wie geen notie heeft van wat er poli tiek gaande is en in het ryk der beginselen even goed thuis is als een provo in een kapperszaak, heeft voor z'n standpuntbepaling maar één vast gegeven: de voorkeur van pa. De traditiegebondenheid wordt in plaats van verzwakt veelal ver sterkt door de tegenpool ervan: de drang naar vernieuwing. Die lokt reacties uit van een soms reactio nair karakter. Er is wat dat betreft een merkwaardige, bijna paradoxa le ontwikkeling aan de gang. Aan de ene kant meer vrijheid van par tijkeuze. meer zwevende kiezers ook, pleidooien van onverdachte zij de voor „deconfessionalisering" van de politiek; aan de andere kant een soort politieke ruimtevrees, die ge paard gaat met een duidelijke af keer van experimenten en een even duidelijke vlucht in de status quo. Het nieuwe blijft voornamelijk be perkt tot de theorie, tot ingewik kelde rapporten, die de kiezer koud laten, of tot radicalistische scherp- schryvery, alleen bestemd voor de (linkse) happy few. Voorzover iets ervan tot de praktijk doordringt, verbijstert het de gemiddelde kie zer en doet het hem des te angst- valliger vastklampen aan de oude, beproefde kaders. Die vormen een oase van rust in de verwarrende veelheid van verschijnselen die om nadenken en dus om geestelijke in spanning vragen. Een inspanning, die de denkluie welvaartsstaatsbur gers terwille van hun gemoedsrust niet wensen op te brengen. J~\E traditiegebondenheid van de Nederlandse kiezers zal ook de verkiezingsuitslag van volgende week woensdag bepalen. Met ande re woorden: véél zal er niet ver anderen. Wel zullen natuurlijk weer diepzinnige conclusies worden ver bonden aan die paar procenten meer of minder voor deze of gene party. Voor dat soort verschuivin gen zorgen dan de „zwevende kie zers", wier zweverigheid wy, als vaste abonnees van gevestigde par tijen. graag met het epitheton „be ginselloosheid" afdoen. Bij winst van PSP en Boerenpartij zullen we de wenkbrauwen fronsen en spre ken van „toenemend politiek extre misme in Nederland". In verlies van de PvdA en winst voor VVD en CHU zullen we een min of meer duidelijke veroordeling van het (fi nanciële) regeringsbeleid zien. By heel duidelyke accentverschuivin gen zullen we zelfs van „politieke aardbevingen" spreken. In een tijd van groeiende wel vaart als we nu beleven zijn zulke verschuivingen niet te verwachten. Verstoringen van het economisch klimaal kunnen de traditiegebonden heid van de kiezers nog weieens doorbreken, maar als die achterwe ge blijven, hebben verkiezingsslo gans als Mc Millan's ..You've ne ver had it so good; so do nt chan ge" en Erhard's „Keine Experi- mente" gegarandeerd succes. We hébben het goed. ondanks de ver hoging van de indirecte belastingen en het loonplafond, dus waarom zouden we veranderen? Om onze antipathie tegen of sympathie voor „Zo Is het...", Claus, het konings huis. de republiek, de BVD, de provo's? Welnee, het gaat immers op 23 maart omde provinciale staten. Wie lacht daar? Prudentia zal 11 mei over 1965 (1964) 17 (16» pet. dividend voorstellen. De Hollandsche Melksuikerfabriek zal 12 mei 14 (vorig jaar 12» pet. dividend voorstellen. AMSTERDAM (Gem Univ.) GealaaRd kand Fran* mevr M J C C Hoekert-Mor- gagne (Amsterdam»,

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 9