Relletjes in Los Angeles nog maar een begin „Eerherstel van Stalin zal partij splitsen" V.S. verbieden export naar Rhodesië Celstraffen voor vier oorlogsmisdadigers alles goed en wel Geld voor vakbonden stroomt nu binnen Dit is Tinus Vliek hij bouwt zijn toekomst op staal HOOGOVENS IJMUIDEN V- NAVO VAN BELANG VOOR VEILIGHEID ZATERDAG 19 MAART 196» MOSKOU Vijfentwintig voor aanstaande Russische geleerden heb ben het Kremlin ervoor gewaarschuwd dat rehabilitatie van Stalin tot een nieuwe breuk in de internationale communistische beweging zal leiden. In een brief aan partijleider Brezj- nev schrijven de ondertekenaars (aca demici. bekende schrijvers en een pri ma ballerina) dat het Russische volk zelfs geen geringe afwijking van de in 1956 veroordeelde persoonsverheerlij king van Stalin zal begrijpen of aan vaarden. „Een stap in de richting van rehabilitatie zou leiden tot een nieuwe splitsing in de gelederen van de com munisten, ditmaal tussen ons en de communistische partijen in het Westen", aldus de geleerden. Tot de ondertekenaars van de brief behoren de vijf belangrijkste kernge leerden en de vroegere ambassadeur in Britannië, Ivan Maisky. Allen zijn lid van de communistische par tij. WASHINGTON De Amerikaanse re gering heeft gisteren vrijwel alle uitvoer naar Rhodesië verboden. Een uitzonde ring wordt gemaakt voor artikelen die de spoorwegen en krachtcentrales drin gend nodig hebben, goederen voor erken de instellingen met een liefdadig doel en yoor diplomatieke missies. Landbouw werktuigen mogen ook nog worden uitge voerd. In onvoorziene omstandigheden kan een afwijkende beslissing worden genomen. Produkten die geen invloed hebben op de economie van Rhodesië, kunnen vrij worden uitgevoerd. Goederen, die al in de havens liggen of onderweg zijn, wor den nog dertig dagen lang niet door het yerbod getroffen. Gisteren is de 53-jarige bromfietser H. L. M. de Ruyter uit Geldrop op een kruispunt in Eindhoven aangereden door een trekker met aanhangwagen uit Bel gië. Een uur later is de man in een ziekenhuis aan zijn zware verwondingen overleden. el es na de relletjes van deze week. Onlusten in betere ivijk reden laar men vreest, dat er nog meer nlusten zullen volgen. Leden van 7 e nationale garde zien streng toe. tot grote ongerustheid Wat moet het in de andere WASHINGTON Een aantal negerleiders heeft verklaard, dat de relletjes, die dinsdag in de wijk Watts van Los Angeles zijn uitge broken nog maar een geringe af- efpsjpii llinVrlPYI spiegeling vormen van de onlus- v WkJI V ten, die dit jaar in Washington en andere steden verwacht kunnen worden. Er zijn maar weinig hoge ambtenaren in regeringskringen, die het met deze sombere voor spellingen oneens zijn. Proces duurde zeventig dagen 10 maart (6) Waarom schrijft u wel eens Beatrix en Claus i.p.v. prinses Beatrix en (nu) prins Claus? Ik vind, dat er zeker door de kranten toch wel aan meegewerkt mag worden dat er nog stukje fatsoenlijk Nederland I blijft. Ergens moet u toch het goede I voorbeeld zijn. Niet dat men ervan 1 onder de indruk zal komen, maar I goed voorbeeld doet toch vaak goed 1 volgen. Dordrecht J. Dubbeldam 10 maart (7) Waarom de Amsterdamse politie iets te verwijten? Deze mensen heb ben dagenlang op de toppen van hun zenuwen geleefd. Men gooide met rookbommen, maar wie wist of er niet wat ergers zou volgen? Mogen politiemannen a.u.b. in dergelijke omstandigheden er op los slaan om erger te voorkomen? Trouwens, maar één provo ligt in een ziekenhuis en één is er in het water gevallen. Wat voor mij de waarde van het Vorsten huis is? De beste waarborg voor vre de en rust in ons land. Den Haag J. G. Bleijenberg 10 maart (8) Bij de „verontrusten" mogen dan nog eerlijke mensen zijn die het echt menen, maar de provo's zijn ongeloof waardig. Ze grepen gewoon iedere kans om relletjes te schoppen. Ik dacht dat we toch in een democratie leven en de wet op het huwelijk toch was aangenomen? Hebben die orde verstoorders dan nooit gehoord van het meeste stemmen gelden? De poli tie moest zeker maar toelaten dat de Koningin en haar familie beledigd werden, want minder deed men niet. Wanneer de politie alles op zijn be loop had gelaten was het een nog grotere bende geworden. En... dan had de politie oók de schuld gekre gen. Misschien is de Vrijheid in Ne derland een beetje te groot goed voor fommige mensen en maken ze er daar om misbruik van. Rotterdam F. Spek-Vercruissen /ei „i Banier (slot) Ds. Kersten was in augustus 1940 sis hoofdredacteur afgetreden omdat hij weigerde zich aan te sluiten bij het nationaal socialistische verbond van journalisten. De heer A. Kaptein (Nieuwe hoofdredacteur) verzocht hem te blijven medewerken, doch dit weigerde ds. K. In De Banier heeft ds. K. eerder (in 1929 reedsmeege deeld, dat de artikelen van zijn hand onderaan van drie sterretjes voorzien zouden zijn. Wanneer ze ontbraken stelde hij zich daarvoor niet aanspra kelijk. Onder de landsverraderlijke artikelen ontbraken de sterretjes. Bij gevolg kan men daarvoor ds. K. niet aansprakelijk stellen. Ik was correspondent van De Ba nier en toen het eerste landsverrader lijke artikel was opgenomen heb ik onmiddellijk de redactie opgebeld. Ik heb toen met deze Kaoteln gesproken, die toegaf het artikel te hebben geschreven. Gevraagd of dit zo door zou gaan heeft hij gezegd: ..Daar moet u wel op rekenen". Ik heb toen als correspondent en abonne be dankt. Alblasserdam J. Vogel (Discussie gesloten - red.) HECHINGEN/FREIBURG Na een proces dat zeventig dagen duurde heeft een rechtbank in Hechingen bij Stuttgart drie voormalige SS-ers wegens oorlogs misdaden tot straffen van tien tot dertien jaar veroordeeld. Een vierde beklaagde, die medeplichtigheid aan dertig moorden ten laste werd gelegd, kreeg vrijspraak. De 59-jarige Franz Hoffmann werd tot dertien jaar veroordeeld. Htt Auschwitz- proces had hem reeds tot levenslang ver oordeeld. Twaalf jaar kreeg de voormalige Un- terscharführer Stephan Kruth wegens poging tot moord in twee gevallen. De ex-Nazi's hebben hun misdaden ge pleegd in kampen in Estland en in de Tijdens het langdurig proces werden ruim 250 getuigen uit Europa. Israël, Australië en Noord- en Zuid-Amerika gehoord. Als gevolg van de getuigenver klaringen zullen waarschijnlijk nog tied mensen in staat van beschuldiging den gesteld. men zich grote zorgen alleen vanwege de verschrikkelijke moorden van dinsdag. Zo zei een jonge man, die beschuldigd is van de moord op een vrachtwagenchauffeur, die uit zijn cabine getrokken werd: „Het spijt me, dat ik die blanke dandy gedood heb... Ik wilde graag de grote man De voorlopige conslusie Is, dat het hier geen rassenrel betrof, zoals algemeen ver ondersteld wordt, maar een oproer, dat voortkwam uit sociale misstanden. De oorzaak was geen rassendiscriminatie of werkloosheid, maar de dodelijke somber heid van de wijken rond de stad, waarin de negerbevolking woont. Witte Huis juist is, dan is er inderdaad alle aanleiding voor ongerustheid. Eerder werd de verwachting uitgesproken dat er dit jaar in omstreeks 20 steden onlusten zouden kunnen uitbreken, maar het voor beeld van Watts lijkt er opte wijzen, dat die schatting aan de bescheiden kant ge weest is. De conclusie van het Witte Huis is voornamelijk gebaseerd op het feit, dat Watts een van de betere, zo niet de beste onder de negerwijken is. Het rapport van de commissie van gou verneurs over de relletjes van het vorige jaar zegt: „Hoewel de negerwijken van Los An geles geen juwelen van stedebouwkun- de zijn, zijn zij ook allerminst sloppen. Watts, bijvoorbeeld, is een stadsdeel, datvoornamelijk uit huizen met een of twee verdiepingen bestaat, waarvan een derde het eigendom van de bewo ners is. „In de streek waar de onlusten zijn uitgebroken, zijn de meeste stra ten breed en doorgaans zeer schoon er zijn bomen, parken en speeltuinen. Een neger in Los Angeles geniet al lang de vrijheid te zitten waar hij wil is bus of bioscoop, te winkelen waar hij dat wil, te stemmen en gebruik te maken van openbare faciliteiten zon der gediscrimineerd te worden. De kans op succes is waarschijnlijk in geen enkele andere stad in de Verenig de Staten zo groot." Vrijspraak De rechtbank in Freiburg sprak giste- :n het voormalig hoofd van de Gestapo Oost-Pruisen, de oud-SS-majoor Her- ann Herz vrij. Hem was medeplichtig heid aan het neerschieten van vijftien verzetsstrijders ten laste gelegd. Herz gaf toe de opdracht tot het neerschieten van deze mensen te heb ben gegeven, maar volgens hem betrof dit de uitvoering van de doodstraf waartoe zij reeds eerder waren veroor deeld. De rechtbank sprak de voormalige SS- officier vrij, omdat zij niet kon vaststellen of de verzetslieden inder daad ter dood waren veroordeeld of dat hun stilzwijgen was opgelegd dat zii belast waren met het afdekken van de graven van duizenden slachtoffers. Herz heeft van 1952 tot 1958 bij de West-Duitse contra-spionage gewerkt. structeur bij een poli jaar geleden diende Vrijwel geen moeilijkheden meer Bestuurders snellen van ene werkgever naar de andere.... (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG De onderhande lingen tussen werkgevers en werknemers in de industriële sector over financiële bijdragen uit de ondernemingskassen aan de activiteiten van de vakbonden in het algemeen belang leveren thans geen moeilijkheden meer op. Integendeel, de besprekingen hierover hebben praktisch over al een vlot verloop. Naar wij vernemen hebben op dit moment reeds veertien bedrijfstakken en ondernemingen een bjidragc van 15 per georganiseerde werkne mer toegezegd. Het zijn: de strokartonindustrie: de baksteenindustrie: de betonwarenindustrie; de schoenindustrie; de lederindustrie; de groente- en fruitverwerkende i dustrie: de AKU: de Glasfabriek De Maars te Tiel; de Bata Schoenenfabrieken te Waal- de Erdalfabrieken te Amersfoort; de Zeepfabriek Kortman Schulte te Rotterdam; de NV Polak Frutal Works te Zaan- de NV Chemische Fabriek Purit te Klazienaveen. In vele tientallen andere bedrijfstak- ïn en ondernemingen vinden de onder handelingen nog plaats, zodat verwacht kan worden dat deze lijst over een maand een nog aanzienlijk grotere leng te zal hebben. Als gevolg van de grote moeilijkheden, die er aanvankelijk over de kwestie georganiseerden-ongeorga- niseerden bestonden, is het cao overleg per bijna de gehele linie vertraagd. De vakbondsbestuurders hebben in de afgelopen weken dan ook een hoog tem po moeten ontwikkelen om het tijdver- jjff weer wat in te lopen. Zij snellen als vare van de ene onderhandelingsta fel naar de andere. Commissie Het overleg ondervindt nu echter geen noemenswaardige vertraging meer. om dat de meeste werkgevers bereid blijken met de vakbonden in zee te gaan op basis van het akkoord, dat over de kwestie georganiseerden-ongeorganiseer- den is bereikt tussen de Algemene Werk- rs Vereniging (waarbij 80 procent de werkgevers in de industrie is aangesloten) en de drie vakbonden industrie-arbeiders (de Chr. Bedrijgsgroe- pen Centrale, de Algemene Bedrijfsgre- pen Centrale en Sint Willibrordus). Zoals bekend zullen de werkgevers hun bijdragen storten op een afzonder lijke rekening van de drie bonden sa men. die onderling zullen moeten uitma ken hoeveel ieder daarvan krijgt. Zij zijn al ijverig bezig hun ledentallen per bedrijfstak en onderneming naast elkaar te zetten. Over de bestemming van de gelden moet nog overleg met de Alg. Werkgevers Vereniging plaats vinden. Hiervoor is inmiddels een commissie van twaalf leden samengesteld, t.w. zes afge vaardigden van de AWV en zes vertegen woordigers van de bonden, die elk hun voorzitter en penningmeester hebben aan gewezen. Als alle bedrijfstakken en ondernemin gen In ons land met het „15 gulden ak koord" ln zee gaan dan zal het bedrijfsle ven jaarlijks ca. 20 miljoen gulden bijdra gen in de activiteiten van (le vakbewe ging, die in het algemeen belang worden verricht. Er sullen echter nog wel jaren over verlopen voor deie werkgeversbij dragen over de gehele linie Ingang heb ben gevonden. Voorbeeld Deze feiten lijken de vele beweringen, die ten grondslag liggen aan de huidige programma's voor bestrijding van de ar moede en voor het verkrijgen van ge lijke rechten voor alle burgers, tot nonsesns te degraderen. De regering en plaatselijke autoriteiten hebben op uitge breide schaal getracht het voorbeeld van Watts in vele andere negerhett^'- na te volgen in het absoltue vetrrouwen, dat discriminatie, armoede, gebrek aan le venskansen en het leven in sloppen de voornaamste oorzaken van de ontevreden heid van de negerbevolking vormen. Er zijn vanzelfsprekend ook onlusten geweest in negerwijken, waar de omstan digheden mensonterend zijn. In 1964 had den er relletjes in de stad New York, Rochester. Jersey City. Patterson, Eliza beth, Chicago en Philadelphia plats,a maar hierbij vielen in totaal slechts vijf doden te betreuren. Dit zijn allemaal wat oudere steden met de vele voordelen en het amuse ment, maar ook met alle gevaren en bedreigingen van het stadsleven. Zii ken nen echter ook de warmt- en de kame raadschap, die het leven in achterbuur ten vaak met zich meebrengt en dat mist men nu juist allemaal in Watts. Men heeft daar kennis gemaakt met het morele verval, waarvan in zovele achterbuurten en arbeiderswijken in de V.S. sprake is. Een nieuwe federale Afde ling voor Huisvesting en Stadsontwikke ling is nu opgericht om verbeteringen aan te brengen in de wijken, die men tond de grote steden aantreft. Het zal echter jaren, tientallen jaren zelfs duren, voordat men enige resultaten van zijn werk zal hebben. Nieuwe stakingen in Frankrijk PARIJS De Franse spoorwegstaking gisteravond geëindigd, maar nieuwe ndere stakingen kondigen zich aan. De communistische en socialistische vakbon den hebben voor vandaag een staking bij de kolenmijnen uitgeroepen en elektri ciens, onderwijzers, bankbedienden en ambtenaren hebben gedreigd nog deze maand eveneens in staking te zullen gaan. Zij willen hogere lonen en betere arbeidsvoorwaarden. De Franse regering tracht de loonsver hogingen tegen te houden om de prijzen op peil te houden. Met 14 meter per seconde gaat het betonstaal door de honderden meters lange laliberwalserij. „Lekko!" zegt walser Vliek (34) in de microfoon tegen een collega ver weg. In zijn glazen huis boven de wals heeft hij de eindcontrole. Vroeger was hij le man in een banketbakkerij met het vakdiploma in z'n zak. En nu walser eindgroep in de gloednieuwe kaliberwalserij. Waarom? „Kijk," zegt Vliek, „ik wilde vier dingen: plezierig werk, vooruitzichten, vastigheid cn goed loon. Dat zag ik er inzitten bij Hoogovens. En het fijne is, dat Hoogovens deze baan er voor mij in zag zitten. Weet je: je goeie kanten en je capaciteiten houden ze blijkbaar in de gaten. Ze vergeten je niet. Terwijl er zo'n 18.000 mensen werken voel je je ais werknémer nooit een werknümmer. Zodoende gaven ze me de kans om dit verantwoordelijke werk te doen. Ze noemen het „loopbaanbeleid". Ik noem het: een kerel de kans geven. Ik zit hier fijn en zou niet anders meer willen.'* 34-Jarige .bedieningsman Vliek kijkt naar de tientallen wijzers, knoppen en hendels van zijn elektronische apparatuur en zegt: „Lekko, laat maar komen!" Eu dan komt het staal, waar deze man zijn toekomst op bouwt. Verklaring van Fr ankrijks 14 mede-lidstaten PARIJS In een gezamenlijke verklaring hebben veertien NAVO- landen gisteren min of meer gere ageerd op het Franse memoran dum, waarin De Gaulle eiste dat het hoofdkwartier van de NAVO niet langer in Parijs zou zijn ge vestigd en dat alle buitenlandse troepen uit Frankrijk zouden wor den teruggetrokken. De veertien landen zeggen dat zij „de NAVO in haar huidige vorm willen hand haven", kennelijk zonder met Frankrijk in discussie te willen treden. In de verklaring wordt Frankrijk niet met name genoemd. Het Noordatlantisch verdrag en de daarop gegrondveste organisatie Voor alle Nederlanders met sym pathic voor ons Vorstenhuis De Spiegel bet moderne familieblad In het oranjenummer schitterende kleurenfoto's van het huwelijk. Neem nu een abonnement. Tijdelijk voor iedere nieuwe abonnee gratis: nieuw exclusiel fotoalbum: Beatrix van Baby tot Bruid. Prijs t 4.90 in elke boekhandel. Opgaven per brief kaart aan: de Spiegel - Wageningen. Oranjenummer van de Spiegel los verkrijgbaar bij boekhandel en kiosk a 6j ct. neem er ten abonnement op! zijn beide evenzeer van wezenlijk belang voor de veiligheid van onze landen, aldus de verklaring, liet At lantisch bondgenootschap heejt zijn doeltreffendheid als een middel tot verdediging en afschrikking gewaar borgd door in vredestijd een militai re organisatie te handhaven be rustend op integratie en onderlinge afhankelijkheid waarin meer dan ooit het geval is geweest met enige alliantie in de geschiedenis de in spanning en het potentieel van elk lid gebundeld zijn ten behoeve van aller gemeenschappelijke veiligheid. Onmisbaar Wij hebben de overtuiging dat deze organisatie onmisbaar is en dat zij zal voortbestaan. Een stelsel van bilatera le regelingen kan de plaats daarvan niet innemen. Het Noordatlantisch ver drag en de Verdragsorganisatie zijn niet alleen werktuigen voor de ge meenschappelijke verdediging. Zij voorzien ook in een gemeenschappe lijke politieke behoefte en zij weerspie gelen de bereidheid en vastbesloten heid van de lidstaten van de Noordat- lantische gemeenschap waar mogelijk gemeenschappelijk te beraadslagen en op te treden ter verzekering van hun vrijheid en veiligheid en ter bevorde ring van internationale vrede, vooruit gang en welvaart, aldus de ge- meenschappeliike verklaring. In diplomatieke kringen ln Parijs zei men gisteravond dat de verklaring geen antwoord betekent op de door Frankrijk naar voren gebrachte pun ten. Het is nu de zaak van de afzonder lijke regeringen, zo zei men, op die punten in te gaan en dan kan wel eens blijken dat het gesloten front van de veertien bondgenoten bressen ver- In de VS was men er verheugd over, dat het, ondanks enkele moeilijk heden. mogelijk was een gemeenschap- oelijke verklaring uit te geven. Ameri ka wilde "an het begin af bekrachting van de integratiegedachte, zonder pole miek met president De Gaulle. Weer Starfigfhter neergestort BONN Bij Lechfeld in Beieren Is opnieuw een Starfighter van de West Duitse luchtmacht neergestort De olloot kwam om het leven Sedert januari 1965 zijn 32 Starfighters verloren gegaan Bij deze ongevallen val len reeds achttien doden te betreuren. Politiek MEN behoeft het niet eens te zijn met de Franse president bewondering te hebben voor de wij ze waarop de Gaulle de politiek van het mogelijke nastreeft. Zijn NA- V'O-pil wordt spoedig gevolgd door het verguldsel dat Frankrijk geen bezwaren heeft tegen Britse toetre ding tot de EEG, ja die zelfs toe juicht, mits er maar geen al te stren ge voorwaarden worden gesteld. De partners van Frankrijk in de Westeuropese Unie zullen er goed aan doen de verschillende proble men goed gescheiden te honden en de zaken in een juiste volgorde te behandelen. Want de tendens van de Franse voorstellen riekt naar een uitschakeling of isolering van Ameri ka, overigens niet verwonderlijk als men de uitspraken van de Franse president naast elkaar legt. De Gaulle wil in de EEG een gesprek over Europa door Europea nen. Daarbij verwacht hij een „goed kope" zege op Engeland: de Britse partijen wedijveren nu al in en thousiasme om met het continent sa men te gaan. Een derde argument is dat Frankrijk wel enige steun ver wacht van een toegetreden Enge land: ook de Britten zijn niet zo geporteerd voor supranationaliteit. Voor De Gaulle Is het verder belang rijk dat het gesprek over de politie ke unie op gang wordt gebracht. Tussen de bedrijven door zal Enge land ook wei aandringen op wijzi- rin„ van het Verdrag van Rome om dat de Britse belangen echt wel ver disconteerd moeten worden. Als men nu toch aan bet veranderen slaat, zal de Gaulle denken.Het speelt de Fransen wel in de kaart* In de Franse redering komt Ameri ka niet voor. Voortgaande Europeso samenwerking zal de Brits-Ameri kaanse as doorbreken. Tegelijkertijd is Engeland een nieuw tegenwicht tegen al te gevaarlijke Westdultse aspiraties op kernwapengebled. Egyptisch vliegtuig neergestort CAIRO In de buurt van het vlieg veld van Cairo is vrijdagavond een Egyp tisch verkeersvliegtuig neergestort. Do dertig inzittenden kwamen om het leven. Het ongeluk gebeurde enkele ogenblik ken voordat het toestel zou landen. Hot vloog na de val in brand.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7