ïeuwe leidse Grarant Maar één klacht op 10 maart Arbeidsplicht schorsen als vakbond staking beveelt Hllnesf; WEST* Regering stuurt voorontwerp van wet naar de SER Actie mag niet strijdig zijn met de c.a.o.'s ettelijke maatregelen tegen kwetsende TV 3EMCONV ^snEHEEsna Soeharto ontkent macht van militaire junta Verdere actie tegen Defence and Aid Fund Schilderij van het huwelijk Pieter moet in dienst Verruiming in bouwbeleid Commentaren /VU Overheid concurreerde met brandstofhandel Zaterdag 19 maart 1966, 46sto jaargang Iredicteur: Dr. E. DIEME* CHRfSTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD «Sfcntvsttkk n gh«bt*vM mijn k«rt in Wghempoet I" Elektronische Orgels Piano's Keuze uit vele Vraagt brochure Kantoren Leiden - Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 - Giro 58936 - Abonnementsprijzen p.w. 0.88, p.m. 3,75. p.kw. 11.30 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 Geld stroomt de vakbonden toe Pagina 7 DEN HAAG Als een staking wordt georganiseerd door een vakver eniging, moet dan de plicht van de arbeider om te werken worden ge schorst? En staat daar dan tegenover dat de werkgever bevoegd is de dienstbetrekking zonder meer te beëindigen? Dat is de kern van een ad viesaanvrage van de ministers Samkalden en Veldkamp aan de SER over het stakingsrecht. In het voorontwerp van wet wordt verder bepaald dat bij wilde stakin gen de criteria van de bestaande ju risprudentie blijven gelden. Ook zou volgens de adviesaanvrage moeten worden bepaald dat een vakvereni ging die een staking uitroept of zich daarachter stelt, onrechtmatig han delt indien de staking in strijd is met de verplichtingen die uit een cao onen in molens is ver- il voortvloeien. In het advies van vier hoogleraren het arbeidsrecht, dat in 1961 werd ge publiceerd, is het standpunt ingenomen dat de werkgever door een staking niet bewogen moet kunnen worden tot het toekennen van arbeidsvoorwaarden die afwijken van een hem bindende De ministers hebben SER gevraagd dit standpunt in zijn beschouwing te willen betrekken. Ook wordt aan de SER gelaten of hij nader wil ingaan op de inschakeling van een bemiddeliruzsLn- sbantie. ru.kkej.ijk: er is ruimte, het is een beetje excentriek en 't uitzicht is vaak onvergelijke lijk. Daar staat tegenover dat de kosten ook van restau ratie vaak schrikbarend hoog zijn. In ons Zondagsblad een verhaal over de molen als I' enige of tweede huis. iekenweek i Ter gelegenheid van de ko- I mende boekenweek in ons Zondagsblad een gesprek met een uitgever en een boekhan- I delaar. Hun meningen zijn mede gevormd tegen de ach tergrond van het conflict in 1 de wereld van het boek. Kamermuziek: tóch om de Staten Pagina 9 Volgens de toelichting op het 5 ontwerp verdient het geen aanbeveling een wettelijke regeling tot stand I brengen, waarbij alle rechtskwesties die zich bij een staking kunnen voordoen. worden opgelost. Alleen op die punten d'ie in de praktijk moeilijkheden ha' 5 opgeleverd^ dient een voorziening te 3 worden getroffen. 5 Ook moet, zo zeggen de ministers, j de werkstaking in de eerste plaats worden gezien als een middel in han- Mr. Beemink in Middelburg: .fan onze parlementsredactie) ÉN HAAG CHU-fractieleider ÉAl. K. J. Beemink vindt, dat op termijn wettelijke maatregelen worden genomen om kwet- Re televisie-uitzendingen te voor- •4n. „Ik ben ervan overtuigd, dat meerderheid van het j'irlandse volk dit standpunt zal 4'i, net zo als ik ervan overtuigd 5» dat een overgrote meerderheid volk een flinker aanpakken provo's zou toejuichen. Wat sterdam op 10 maart heeft 'onden, heeft bü menigeen jen voor het provoprobleem opengaan. Ons volk past er- HlffNMUIHinA PI-AUTOMATISCHE Betaling bonnementsgeld I abonnees, die ons nog geen Jphtiging hebben verleend tot ^matische afschrijving van het inementsgeld. verzoeken wij r 1 april a.s. £11.30 voor het 2e rtaal over te schrijven op onze rekening no. 58936. uw medewerking zeggen wij rtelijk dank. uw verzoek verstrekken wij e nadere inlichtingen over ïatische afschrijving. DE DIRECTIE oordoostelijke wind lilt verwacht tot hedenavond: perioden en op de meeste plaat- og weer Matige tot krachtige telijke wind. Middagtemperatu- omstreeks vijf graden. MR. BEERNINK flinker voor geterroriseerd te worden door een stel onvolwassen kwajongens". Mr. Beernink zei dit vanmorgen in zijn jaarrede voor de Algemene Ver gadering van de CHU in Middelburg. Het was zijn laatste rede als Unievoor zitter. In die kwaliteit is hij vandaag opgevolgd door drs. A. D. W. Tilanus. De kwetsende tv-uitzendingen onder strepen volgens mr. Beemink de drin gende behoefte aan een wettelijke re geling van het omroepvraagstuk „Wij moeten een grap kunnen verdragen, een politieke mop kunnen waarderen, begrip hebben voor humor en ook voor satire, maar er zijn grenzen, die men in het maatschappelijk verkeer met zijn medemensen uit fatsoensoverwegingen niet overschrijdt en die ook in de te levisieuitzendingen niet mogen worden overschreden. Het gaat niet aan om personen, die zich niet kunnen verde digen, belachelijk te maken of te be spotten en het is ontoelaatbaar, wan neer dingen gezegd worden, die zeer vele kijkers kwetsen in hun godsdien stige opvattingen", aldus mr. Beernink. „Gelukkig", zo vervolgde hij, „heb ben wij in Nederland vrijheid van me ningsuiting. Dat is een kostbaar goed, dat bewaard moet blijven en waaraan slechts in zeer uitzonderlijke gevallen mag worden getornd. Maar vrijheid van meningsuiting houdt nog geen vrijbrief in om er voor de televisie maar al les uit te gooien en met modder te spuiten. Ja, het is niet zo bedoeld, lioort men weieens zeggen. Bedoeld of niet bedoeld, hier dienen op korte termijn wettelijke maatregelen te worden geno men om kwetsende stukken verder wil ik niet gaan te voorkomen". Zie ook pagina 9 den van de vakvereniging ter beharti ging van de belangen van de werk nemer. De functie van de vakvereniging komt vooral tot uiting bij het tot stand brengen van een t^a.o. Leiden de onderhandelin gen niet tot overeenstemming, dan i5 het primair de verantwoordelijkheid van de vakvereniging of zij tot staking zal overgaan. De rechtmatigheid van georganiseerde staking moet dus worden beoordeeld naar het optreden van Wilde staking Een algemene regeling van de werk staking ontbreekt tot dusver in de Neder landse wetgeving. Ten aanzien van wilde stakingen zou het criterium van de Hoge Raad: „Er moet sprake zijn van dusdanige omstandigheden dat naar de heersende rechtsovertuiging in redelijk heid van de werknemer niet gevergd kan worden de arbeid voort te zetten" moeten blijven gelden, evenais de indi viduele aansprakelijkheid van de arbei ders. Sleepboot verliest baggermolen met twee runners IJMUIDEN De Nederlandse see sleepboot Hector heeft gisteravond om streeks kwart over elf aan Schevenin- gen Radio gemeld, dat haar sleep, een baggermolen met aan boord twee run ners, zoek is. De Hector, die behoort tot de vloot van N.V. Bureau Wijsmul ler te IJmuiden, was met de bagger molen Tiger van De Blankevoort uit Bloemendaal onderweg van Brunsbot- telkoog (Did) naar IJmuiden. De sleep vertrok donderdagmiddag uit de Duitse haven en had gisteren met een noordoosterwind, windkracht 6 tot 7, te maken. Gisteravond was het transport gevorderd tot 55 mijl ten noorden van Terschelling. De baggermolen is vermoe delijk van de sleepdraad van de Hector losgeslagen. De Hector heeft schepen die in de buurt zijn gevraagd naar de bag germolen uit te kijken. Van de baggei molen is nog geen spoor gevonden Fabriek (nieuwe machines) in de as gelegd ZEIST Een felle brand heeft in de vroege ochtend de fabrieksgebou wen van de N.V. Sinus aan de Van Reenenweg te Zeist vrijwel geheel in de as gelegd. Nog pas enkele dagen geleden was in het complex voor enige tonnen aan nieu we wals- en vulmachines geplaatst, ter wijl het bedrijf over enige dagen de feestelijke opening had willen vieren van een nieuw kantoorgedeelte en een uitbreiding van de bedrijfsruimte. Voor raad en gereedgekomen produktie, o.a. boilers, gingen verloren. Infanterie Nunspeet slikte sulfapillen DEN HAAG Het gehele militaire n burgerpersoneel van de legerplaats Nunspeet slikt sulfatabletoten omdat zich bij het 312de bataljon infanterie een geval van nekkramp heeft voorgedaan. De patiënt bij wie de ziekte werd ge constateerd is sinds tien dagen voor herhaling onder de wapenen. Hij is op genomen in het Dr. A. Mathijsenhos- pifcaal in Utrecht. In Nunspeet wordt lichte dienst gedaan, maar de militai ren zijn gisteren wel met bewegings vrijheid gegaan. Japanners durven niet te vliegen TOKIO Drie grote luchtrampen heb- en een schier vernietigde invloed op 't binnenlandse luchtverkeer van Japan. Vele Jappamiers zijn bang geworden. Duizenden reserveringen zijn geannu leerd. De luchtvaarmaatschappijen over wegen hun dienstregelingen in te krim- en, aangezien de vliegtuigen veelal oor nauwelijks een derde zijn gevuld. Watersnoodramp teistert Argentinië BUENOS AIRES Een zware watersnoodramp, de zwaarste in deze eeuw, teistert Argentinië. Santa Fé, een stad in de provincie Buenos Aires met 200.000 inwoners is zeer zwaar getroffen. De stad staat rondom in het water. Ruim 30.000 hebben hun wo ningen moeten verlaten. Twaalf men sen zijn tot nu toe verdronken, terwijl de tegelijkertijd uitgebroken gele koorts 13 doden heeft geëist. SINGAPORE Luitenant-generaal Soeharto, de nieuwe sterke man van Indonesië, heeft volgens radio-Djakar ta ontkend, dat het land nu door een militaire junta wordt geregeerd. Mili- De communist Adam Malik, die (tijdelijk) dr. Soebandrio als In- donesiës minister van buitenlandse zaken opvolgt. taire commandanten uit geheel Indo nesië hebben verklaard dat het optre den tegen Maleisië zal versterkt wor den. Zo zeide generaal-majoor Ibrahim Adji dat zijn manschappen gereed staan om onmiddellijk tegen Maleisië te vechten en brigade-generaal Sima- riadi van de Prawidja-divisie dat deze de strijd zal versterken. Soortgelijke uitlatingen kwamen van de militaire gouverneur van de Riouw-eilanden na bij Singapore. PRETORIA De Zuidafrikaanse veiligheidspolitie heeft vrijdag inval len gedaan in de kantoren van hel door de regering onwettig verklaarde Defence and Aid Fund. In Port Eliza beth werden schrijfmachines en kan toorbehoeften weggenomen. In deze stad bezocht de politie ook het kan toor van de Christelijke raad voor so ciaal werk, die de gelden verdeelt die buitenlandse kerken verstrekken ter ondersteuning van gezinsleden van ge vangenen In Durban kreeg de schrijver Alan Paton, die voorzitter van het fonds in de provincie Natal is, huiszoeking. Hoewel Paton voorzitter is van de liberale partij die herhaaldelijk tegen de apartheidspo litiek fulmineerde, was dit de eerste keer dat hij huiszoeking kreeg. De politie een aantal administratieve bescheiden in beslag. Volgens de Zuid-Afrikaanse minis ter van justitie Vorster is slechts een klein deel van de middelen van het Defence and Aid Fund voor de ge zinsleden van gevangenen gebruikt. Het grootste deel zou voor politieke activiteiten aangewend zijn. Ook de salarissen van communistische partij functionarissen werden volgens Vor ster uit bet fonds betaald. In Londen heeft de Anglicaanse ka nunnik Collins verklaard dat de hulp politieke gevangenen in Zuid-Afrika danks alles toch doorgaat. Een woord voerder van het Nederlandse ministerie buitenlandse zaken verklaarde dat indien zou blijken dat de gelden uit Ne derland niet het doel van hun bestem ming bereiken, de regering zal overwe gen of op andere wijze aan de slacht offers van de apartheidspolitiek steun kan worden verleend. Tbc -explosie Arnhem besmette 155 mensen Van de ongeveer 300 naar aanleiding van een tbc-explosie in Arnhem door het districtsbureau voor de tbc-bestrij- ding onderzochte personen, blijken er in totaal 155 besmet te zijn. Hiervan zijn er 41 ziek geworden. Van hen moesten zeventien worden opgenomen in een verpleeginrichting. 15 volgen een rustkuur thuis, acht zijn lopend pa tiënt en een kind is aan de ziekte overleden. De epidemie kan thans wel als geëindigd worden beschouwd. De tijdelijk minister van buitenlandse zaken Adam Malik is leider van de ver boden Partai Moerba (proletarische of nationaal-communistische partij) geweest. Hij heeft indertijd de onderhandelingen met Nederland over West-Irian gevoerd. Hij was reeds benoemd tot minister bij het presidium belast met economische be trekkingen. Verschillende massa-organisaties en be stuursinstellingen hebben de veiligheids maatregelen van Soeharto goedgekeurd, o.a. het nationale front welks leider Soedibjo gearresteerd is en het Pantjasila-front. DEN HAAG De regering heeft Bob Bruyn uit Wassenaar opdracht gegeven een schilderij te maken van het huwe lijk van prinses Beatrix en prins Claus. Bob Bruyn heeft op 10 maart schetsen van de huwelijksplechtigheid gemaakt. Hij stelt zich voor deze uit te werken tot een schilderij van onge veer twee bij twee en een halve me ter. Over de plaats waar het komt te hangen is nog geen beslissing geno- DEN HAAG De verloofde van prinses Margriet, Pieter van Vollen hoven, is „geschikt" verklaard voor het vervullen van de militaire dienst plicht. De herkeuring heeft een gunstig resultaat opgeleverd. De heer Van Vollenhoven zal met in gang van dinsdag 29 maan worden ge plaatst op de Luchtmacht officier- er derschool te Breda, waar hij een offi ciersopleiding zal volgen voor academisch gevormden. Schijn bedriegt, maar zo te zien zijn deze Indonesische vrouwen die op het Bantengplein in Dja karta het regime van Suharto toe juichen, wel gelukkig met het nieuwe bewind. AMSTERDAM De Amsterdamse politie heeft tot nu toe slechts één klacht vap een burger ontvangen over haar optreden op 10 maart Zij was afkomstig van een journalist die meende dat hij voor Krasnapol- sky, waar het perscentrum was ge vestigd, ten onrechte een klap heeft gekregen. In de nacht van 10 en 11 maart deel de een aantal journalisten van he Franse weekblad „Paris Match" d« wachtcommandant van het bureau Singel mee dat zij overwogen een klacht in te dienen omdat zij hun mening ten onrechte waren wijderd van het Spui, waar zich geregeldheden voordeden. Tot nu hebben de Franse journalisten echter geen aanklacht ingediend. Ook de officier van justitie en het hoofd van het arrondissementsparket in de hoofdstad hebben geen klach ten ontvangen over incidentele geval len van mishandeling. In antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid mevrouw G. Brautigam (soc.) hebben de ministers Samkalden (Justitie) en Smallen- broek (Binnenlandse Zaken) gezegd dat het Openbaar Ministerie eventue le klachten met betrekking tot deze zaak op de normale wijze zal onder zoeken. DEN IIAAG. Op 1 april worden enige maatregelen van kracht, die een verdere verruiming van het goedkeu- ringsbeleid voor de bouwnijverheid (met uitzondering van de nieuwbouw van woningen) bedoelen. Geen rijksgoedkeuring is dan meer vereist voor werken tot en met f5000 (thans f3000), de grens van f15.000 wordt verhoogd tot f25.000 voor wer ken, waarvoor de gemeentebesturen rijksgoedkeuring mogen verlenen. (Am sterdam, 's-Gravenhage en Rotterdam van f200.000 naar f300.000): De grens van f200.000 wordt verhoogd tot f300.000 de werken, waarvoor de provin cies rijksgoedkeuring mogen verlenen. Met ingang van 1 april zullen KLM-stewardessen op de Noord- Atlantische routes de passagiers in een nieuw uniform tegemoet tre den. Dit gemoderniseerde uniform is wat minder getailleerd en licht blauw van kleur. Het „jacht- hoedje" maakt plaats voor een vlot rond dopje. DE PROVINCIE Ongetwijfeld is in onze tijd het be grip provincie binnen ons nationale bestel in betekenis toegenomen. Dat is een gelukkig ding, ook omdat het niet ten nadele van dat nationale bestel strekt, doch daarin integen deel bijdraagt In de vorige eeuw was de provin cie bij ons wat in de verdrukking geraakt. Geen wonder overigens, want men herinnerde zich de ge volgen van het opgedeeld zijn van ons land in een aantal gewesten nog te goed. Voor een opgedeeld raken van ons land in een aantal provincies behoeft geen beduchtheid meer te bestaan. Zonder bange bij gedachten kan men daarin nu bele ven, dat de provincie aan inhoud en tegelijk aan betekenis wint. Streekplannen, het streekeigene dit alles is in onze dagen van een sprekende actualiteit. En dit alles komt aan de dag, zowel een ont lasting van als een correctie op de staat, die trouwens nog waarlijk genoeg te doen overhoudt. VERKIEZINGEN Voor de nieuwe samenstelling dan van de staten der provincies gaan we volgende week als volk naar de stembus. Een belangrijke bezigheid en altijd opnieuw een Hoogtepunt in onze verwerkelijking van de demo cratie. Te belangrijker nu zoals hierboven aangestipt het begrip provincie belangrijker aan het wor den is. Want wint de provincie aan bete kenis, dan is het te noodzakelijker dat boven haar een bewind komt te staan dat daarmee in overeen stemming is. Verkiezingen voor de provinciale staten behoeft men echt niet achte- lozer te behandelen dan die voor de Kamer en voor de gemeente raden. Zelfs al zou men dat menen omdat ze nu eenmaal minder tot dc verbeelding lijken tc spreken. Vooral de jongeren mogen al dade lijk beseffen dat het ook bij deze verkiezingen om wezenlijke zaken gaat. Er gaan ditmaal heel wat jongeren voor het eerst naar de stembus en peilingen van de open bare mening hebben al doen zien dat dit op de uitslagen van invloed zal zijn. Een plechtig moment, die eerste gang naar de stembus, en het is goed dat men al dadelijk weet desnoods na aarzeling wat men doet. VOORKEUR Vraagt men ons voor de komende stembus een advies, dan mag men weten dat naar onze overtuiging dc voorkeur moet uitgaan naar de pro testants-christelijke partijen. Want politiek blijft in tal van opzichten een principiële aangelegenheid, het geen wie er zo over denkt graag ook door de politieke partijen er kend ziet. Helaas is er op het ogenblik ook tussen dc protestantse partijen eni ge verscheidenheid in denken. Die verscheidenheid Ls er buiten haar overigens ook, en dan niet zelden tot binnen die andere partij-verban den zelf. Wij zijn van goeden moed dat uit eengaan van protestantse partijen een voorbijgaand karakter zal dra gen, en door het kweken van onder ling begrip willen wij als onafhan kelijke protestants-christelijke krant aan dat voorbijgaan gaarne van harte meewerken. Wij zien voor protestants-christe lijke politiek ook in deze tijd nog belangrijke taken en mogelijkheden weggelegd. Maar dan moet aan de beoefenaars van die politiek ook de kans worden geboden- Welnu, dan is het volgende week aan ons allen om die kans nog te vergroten. bij ieder spel /7 niet duur wcheerlijk Prof. Polak over mrdgasbeleid: VALKENBURG „De overheid heeft met haar aardgasbeleid schade toegebracht aan de brandstoffen- detailhandel. Zij deinsde er niet voor terug zich als belanghebbende partü in de concurrentiestrijd te be geven en het aardgas heeft daardoor een voorsprong bereikt die particu lieren in normale concurrentiever houdingen nooit zouden kunnen ver werven". Dit zei prof. mr. J. H. Polak, hoog leraar aan de Landbouwhogeschool te Wageningen, vanmorgen op het congres van de Nederlandse Brandstoffenhandel. Prof. Polak wilde in het midden laten of deze concurrentie oneerlijk of onbe tamelijk is. Hij vond het in ieder geval wel onordelijk. En als de overheid on ordelijkheid veroorzaakt, dan zal zy voor de gevolgen moeten instaan. „Er is een algemeen rechtsbewustzijn gtoeiende dat onevenredige schade moet worden vergoed. Die vergoeding is niet zo maar een gunst of een politiek gebaar, maar de betrokkenen hebben daar recht op volgens het beginsel der solidariteit. Een en ander projecterend op dc brand stoffenhandel was voor de Wageningse hoogleraar de conclusie niet moeilijk: Hij constateerde enerzijds een rechtmatig overheidsoptreden en anderzijds schade door overheidsbeleid. Hier wordt een economische noodsituatie veroorzaakt die een bepaalde bevolkingsgroep treft en dc schade is voor de betrokkenen door gaans onevenredig groot.' Prof. Polak achtte spoedige hulp ln verschillende opzichten gewenst Hoe langer we wachten, hoe groter de schade wordt, zei hij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1