LONDEN- de stad waarover men nooit raakt uitgepraat F F e~j r j£E* ff Q F m m s-w q sa eb go M p m n r 8 B m m fob PUZZEL VAN DE WEEK ZATERDAG 19 MAART 1966 „Natuurlijk is het laat ste woord over Londen hiermee niet uitgesproken want over deze unieke stad raakt men nooit uit gepraat", zo besluit J. J. Mostard zijn pas ver schenen tweede deel van zijn groot Londen-boek. Men weet. dat de historicus Mostard zich tot taak heeft gesteld de voornaamste Euro pese steden voornamelijk naar hun culturele geschiedenis te beschrijven om te laten zien. hoeveel er nog aan interessant en waardevol verleden in onze metropolen bewaard is gebleven. Hij noemt zijn reeks: ..Geschie denis op reis" en door zijn me thode een stad doordwalen en dan bij historisch waardevol! Straten, buurten en huizen, wat interessant is uit hun geschiede nis releveren heeft de schrij ver ons reeds deelgenoot ge maakt van het levende verleden van Wenen, Parijs en nu Lon den. Reeds eerder verscheen hiervan het eerste deel: Londen 1. City en Inner Boroughs, waar in men een uitnemend inzicht krijgt van de wording van Lon den van de vroegste tijden tot zijn roemruchte bloei en thans is het tweede deel verschenen: Londen 2. Westminster, Outer Boroughs, Greenbelt en de wij dere omgeving van Londen. Bij lezing van deze delen wordt men net zo Londengek. als inmiddels de schrijver zelf is geworden. Traditie Men begrijpt, dat de heer Mostard bij de behandeling van Westminster, de abdij, het paleis en de gehele wijk ruimschoots gelegenheid heeft de merkwaar dige, traditievolle regeringsin richting van Engeland te beschrijven. Uiteraard geven ook de verschillende paleizen brede aanleiding om in te gaan op de geschiedenis van het ko ningschap. In The City of Westminster het St. James's Pa lace, Whitehall en Buckingham Palace en bij de behandeling van The Outer Boroughs komen uiteraard Hampton Court en Windsor Castle aan de beurt. Speciaal wat over de roman tische historie van Hampton Court verteld wordt is zeer de moeite waard. Na al deze rijkdom kan het bezoek aan Londens Greenbelt en de graafschappen in de omge ving, die mede tot Greater Lon den behoren slechts kort zijn. Registers Zeer terecht heeft de heer Mostard dit slotdeel over Lon den afgesloten met enkele zeer bruikbare registers: allereerst een lijst van de koningen van Engeland; voorts de belang rijkste data uit de Londense historie; een kalender van Lon dense tradities (zeer inte ressant); een lijst van 32 Boroughs of Greater London; een opgave van literaire herinne ringen aan Londen (buitenge woon waardevol dit overzicht van Londen in de literatuur: al le opgegeven plaatsen worden in beide delen behandeld) en tenslotte een register, dat aan geeft, waar alle gebouwen en bij zondere plaatsen in het boek be schreven worden. ogenschouw neemt, weet men. dat men hier hét Londen in de Nederlandse taal heeft. Anecdotiscli Als men dit alles in Zoals men weet zoekt de heer Mostard immer naar het anecdo- tische in de geschiedenis. Zo heeft hij thans weer vele gele genheden daartoe. Als voorbeeld wat hij o.m. schrijft over een wereldberoemd huis in The City of Westminster: No. 10 Downing Street. Hij schrijft erover: „Iedereen kent dit adres van de ambtswo ning van de Britse premier. Min der bekend is echter de man naar wie deze straat is genoemd, nl. Sir George Downing. Hij werd in 1625 geboren... Ging in 1638 naar Massachusetts, waar hij studeerde aan een school ..Cambridge" geheten, later ..Har vard University"... In Engeland was intussen de burgeroorlog uit gebroken en George Downing wilde daarbij zijn. Tevergeefs monsterde hij aan als zeeman, want hij had geen enkele mari tieme ervaring. Een scheepseige naar had echter voor één van zijn schepen een predikant no dig en hoewel George Downung van theologie niets afwist nam hij deze post aan en vertrok naar Engeland... Gave Door zijn welsprekendheid wist hij nota bene tot zijn eigen verrassing de gehele bemanning tijdens de reis te bekeren. Zijn gave van het woord ging hij nu zien als sleutel voor zijn sticces. In Londen begon hij dan ook zijn carrière als predikant en trok volle kerken. Ter gelegenheid van de execu tie van koning Karei I in 1649 hield hij zulk een hartstochtelijk dankgebed, dat zelfs de meest verstokte tegenstanders van de koning hierdoor werden ge schokt. Dit kwam Cromwell ter ore en deze benoemde hem datzelfde jaar nog tot legerpre- dikant en kort daarop tot „Scout master General of the Army of Scotland", oftewel „Chief of the Intelligence", dus hoofd van de geheime dienst. George Downing is daarmee eigenlijk de stichter van de Britse „Secret Servi ce". Cromwell benoemde hem later tot ambassadeur bij de machtige Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden en gaf hem de spe ciale opdracht om goed op ko ning Karei II te letten, die als balling in Breda woonde. Grote kans Damrubriek Correspondentie voor deze rubriek te richten aan de heer A. J. Ivens, Frankenslag 69, Den Haag. Met meer dan gewone belangstelling wordt de komende strijd om het landskampioenschap tegemoet gezien. Men weet het. drs. P. Roozenfourg heeft de titel nog stevig in handen. Zijn damactiviteiten beperken zich tot deelnemen aan de belangrijkste wedstrijd van de bond. doch interna tionaal laat hij het (nog?) afweter die tijd. Een leder goed meent met het dammen oetreun zulks. Roozenburg heeft nog altijd grote klasse en kan zich meten met de sterksten ter wereld. Zijn ge brek aan tijd wordt door sommigen uitgelegd als een argument om een ontmoeting speciaal met de Russen te ontwijken. Daarom vestigt men zijn hoop en verwachtingen op onze coming-man. de jeugdige Ton Sii- brands. Onmiskenbaar heeft deze 16- jarige(l) grote aanleg. De vraag is of hij eventuele i belde spelers zal worden. Niet temin schakelen wij ir. Van Dijk. Bom en v. d. Sluis beslist niet uit. terwijl de jongeren verder nog kans paarden bezitten in Varkevisser jJL».»r j B. G. G. GROUWSTRA Wit: 24. 29. 31. 32. 33. 43. 45. 47. 48. 49. Ferdi Okrogelnik. Van de sterke 36x27 dan laat ruimte moet zorgen. ..Michaelmas Laic Sittings" op 12 oktober: de rechters begeven sich irocessie van de Westminster Abbey naar het Hogerhuisnaar zij de lunch gebruiken met de Lord Chancellor. S3 5 H® p Dit werd de grote kans voor Downing. Hij ging nu in het ge heim met Karei II in contact en stelde de verbannen koning vol komen op de hoogte van de plan nen van Cromwell. Nu werd hij voortaan zowel door Cromwell als door Karei II betaald en was dus een knecht van twee meesters. Op de dag. dat Karei ÏI de dood van Cromwell ver nam, sloeg hij uit vreugde Dow ning tot ridder. Na de Restaurati- on in 1660 gaf de koning hem opdracht om alle medeplichtigen aan de gerechtelijke moord op Karei I op te sporen. Vele vroe gere vrienden werden nu door Downing verraden... Het behoeft geen betoog, dat Downing zowel bij de republikei nen als bij de royalisten werd gehaat. Met het door hem op minder fraaie wijze bijeenge brachte fortuin verkreeg hij hui zen en grond nabij Whitehall in erfpacht. De straat waaraan de ze huizen lagen, mocht hij van de koning Downing Street noe men... Pepys noemde hem e6n „most ungratefull villain" tot zover dit kostelijke verhaal over deze Engelse Talleyrand, naar wie nog steeds Engelands nieest beroemde straat wordt ge noemd. Men krijgt er enige indruk uit, hoe bijzonder interessant Londens historie is en hoe leven dig de heer Mostard dit weet te beschrijven. Ik ben benieuwd welke Europese stad thans aan de beurt komt in deze voortreffe lijke reeks. EV; GROLLE Londen 2. Westminster. Outer Boroughs. Greenbelt en omge ving, door J. J. Mostard. Uit gave Kosmos. Amsterdam. (248 blz. ƒ7,90.) Wit: 25. 27 28. 30. 31 2. 43, 45. 46. 48. 49. i volgt dam door 2. 8. 11. 12. 13. 14. 17. 18. 20, 3, 28. 29. 33, 34. 36. 40. 41. 43, 0. D. v. d. BERG F5 s H r ja y SS i©H P mm :s 'mm Kruiswoord - puzzel HORIZONTAAL: 1. kloostervoogd. 3. myth, figuur. 7. meisjesnaam. 10. afkorting van dona. 11. viervoetig dier, 12. tovergodin, 14. bekende afkorting. 15. bloem. 18. balk. 20. Europeaan. 21. jongensnaam. 23. landtong. 24. Europeaan. 25. houtworm. 27. gravure. 29. zijtak Moezel, 31. verdikking der opperhuid. 33. familielid. 34. uitroep. 35. per ex presse (afk.). 36. heden, 37. muziekinstrument, 39. vrucht, 41. buiten haven. 43. fakkeldistel. 45. vaartuig, 47. arbeidseenheid, 49. geit. 50. jongensnaam. 51. helder. 53. statickoets. 55. bekende afkorting. 56. lus. 58. horizon, 59. voegwoord (Fr.), 60. onbep. voornaamw., 61. jongens naam, 62. spoedig. VERTIKAAL: 1. meisjesnaam. 2. grondslag. 3. schraal. 4. rund. 5. bij woord. 6. latwerk. 8. ijverig. 9. iemand die treitert, 11. afgelegen. 13. telwoord. 16. niet goed doorbakken. 17. snoer van een hengel. 19. jon gensnaam. 21. voorzetsel. 22. bijwoord, 24. vat met hengsel. 25. plaats in Utrecht. 26. eetgerei. 28. Amerikaanse bunzing. 30. uitroep. 32. wa ter in Z.H.. 37. myth, figuur. 38. visje in rivier in O. Azië. 48. bitter vocht. 50. jongensnaam. 51. steen. 52. reeks. 53. deel van het gelaat, 54. gebod. 57. muzieknoot. 58. term bij het boksen «afk.'. VÖÓR' OÊ JSJGb - VOOR DE JfUCD VOOR liiiBiiiiiiiniiiiif dat jij zo hebt genoten van het jaarfeest. Jammer hoor dat jij nu nok je gedichtje niet kon opzeggen. Is het andere meisje al beter? Verleden week don derdag was het erg mooi hoor! Schrijf jij voortaan als je let ter aan de beurt is Anneke de Hoog Pijnacker? Ik verwacht dan echt een lange brief hoor! Is de uitslag al bekend Ina Jol Scheveningen? Was ze goed of slecht? Prachtig dat jij de reportage in kleuren hebt gezien. Mmm, wat heb jij van de oliebollen gesmuld. Grieze lig hoor zo'n spookhuis. Tante Jos is er weieens geweest. Alle- mensen wat waren er veel zie ken bij jou op school. Nou en of ik de zee fijn vind. Wat zal jij straks bruin worden. Hoe gaat het met jullie allemaal? Zijn we nu echt allemaal beter van onze griepaanvalle tjes? Wat hebben veel van jullie iets moois ge maakt of gekregen ter gelegenheid van het huwelijk van prinses Beatrix en Prins Claus. Prachtig! Fijn dat voor de meesten van jullie het ver- keersexamen zo goed is afgelopen. En nu nog de praktijk! Hebben we Berrie Alblas nog een mooie kaart gestuurd? Jullie hebben het toch niet vergeten? Dat zou erg zijn hoor! Maandag begint de lente meisjes en jongens Fijn! Hebben we al gezien hoe mooi alles bui ten in de natuur uitloopt? Verschillende bo men en struiken beginnen al een klein beetje groen te worden en we zien mooie crocusjes Doen we allemaal goed ons best op school? Krijgen we veel repetities? Over een paar weken krijgen we echt al ons paasrapport. Willen we later knap worden dan moeten we héél goed ons best doen hoor! Volgende week zaterdag worden jullie brieven niet beant woord in ons hoekje. Er komt dan een mooi verhaal. Tante Jos gaat een weekje met vakantie, en moeten we dus één keer over slaan-, Wèl moeten de brieven voor 22 maart worden ingezonden. Zullen we het niet vergeten? Voor we nu verder gaan kij-„jurk" aan had. Grappig wa ken we eerst eens even naar ren de „bruidskindertjes" de oplossing van de puzzel.hoor! Prachtig dat jullie zo'n Hier komt ze: vla, kok, aas. mooi glas kregen. Gaat het bek. pen. pop, bal, lam. bot, blokfluitspelen goed? Oefen je kam. veel? Jammer dat jij 10 maart ziek De prijzen knigen toe- was en n,et naar de t.v. hebt 1Jlc, gestuurd Nelleke Hofland, Poel kunnen kijken Gert den Haan Tineke Hoek dijk en Marga Klerks. Rijs- Riinsburg. Fijn dat je toch de wijk- beker hebt gekregen. Dat zou Bij het kikkerslootje We hebben deze keer, van de ,och 8arf« ,zii;?wB!nj£ trouwe briefschrijver,, maar lveer helemaal beter? Wat heb één jarige in M is Johan Pijl. tekening Bertje de Jong 's-Gra- venzande. Prachtig vindt tante Jos hem hoor! Het is een prach tig kabouterhuis. Prachtig dat jij zo'n mooi plakboek hebt gekregen Mari anne de Jong 's-Gravenzande. Heb je er al mooie babyplaat jes in geplakt? Is Henk Wim al een klein beetje beter? Wat heb jij mooi postpapier. Jij hebt de brief mooi ge maakt hoor Marga Klerks Rijswijk. Oef, wat was dat een groot feest. Hoe vond je de gro te stad Rotterdam? Mmm, wat heb jij van het lekkers gesmuld. Oef, wat heb jij van die film' genoten. Bedankt voor 6Fijn dat ik nu weer een briefje van jou kreeg, Sonja Korevaar Den Haag. Prachtig dat jouw vriendinnetje bij jou aan het logeren is. Maken jul lie veel pret? Wanneer is het feest van de juf? Geweldig dat jullie allemaal naar de kerk mogen gaan. Zingen jullie haar nog een mooi vers toe? Jammer dat jij niets schreef Ingrid Kouwer Den Haag. Zo moeilijk is het toch niet? Vol gende keer verwacht ik echt een lange brief hoor! Mijn kleine broer. Van harte gefeliciteerd met je verjaardag Johan nichten en neven. Mijn kleine broer is pas een Een rood gemutst kabouter jaar> midden Het wel genoten in het museum. tje Is toch zo'n flinke baas. Prachtig dat jij opa hebt ge'nol- Liep langs een groene Want op zijn beentjes dik en sloot. rond, Daar stond een grote ooie- Heel rustig op één poot. Natuurlijk mag iij een nidit- je worden Ineke Hofland Poel dijk. Hartelijk welkom bij de nichten en neven. Heb jij een fijne verjaardag gehad? Zijn al je wensen in vervulling ge gaan? Ga jij graag naar de Fijn dat ik weer een brief gymnastiek? van jou kreeg Mieke Eikelen- Ook jij bent hartelijk wei boom Schipluiden. Nou en of kom bij de nichten en neven prinses Beatrix een mooie Nelleke Hofland Poeldijk. Fijn Loopt hij als een haas. Wat doe je", vroeg 't kabou tertje ..Hier aan de waterkant Wel, ik vang kikkers bestel Aha, ik watertand.' Echt praten kan mijn broer tje niet, Maar zegt de dikkert „da", Dan weten wij dat hij iets Want „da" betekent „ja". En als hij iets niet slimmert OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL OPLOSSING. HORIZONTAAL: 1. boel. 5. krab. 9. drama. 14. abeel. 16. snel. 18. plas. 19. kenis. 21. teer. 22. tal. 23. er. 24. telg. 26. sa. 27. Sara. 29. Raard. 31. spat. 32. ben. 34. pro. 35. star. 39 ekster. 41. de. 42. ert. 43. ree. 45. mal. 46. gei. 47. en, 48. vallei. 50. toren. 52. raaf. 53. elk. 55. pen. 56. haan. 57. ander. 60. kaal. 61. an. 62. eris. 64. la. 65. ral. 66. made. 68. kelder. 70. erts. 72. rede. 74. Marne, 75 edele. 71 sein, 77. kast Beesd. 10. R.P.. 11. altaar. 12. maart, 13. asla. 15. lier, 17. Lea. 20. slap. 25. gareel 27. spar. 28. beet 30. rok, 31. stelt 32. Bern. 33. nn. 35. sta. 36. rein, 37. meer. 38. traan. 40. Smilde. 41. Deen. 44. elf, 46. gres. 48. vaal. 49. een. 51. op. 52. Raalte. 54. kerk. 56. haard. 57. Andes. 58. riem. 59. baret 60. kree. 61. aar. 63. slak. 64. lens, 67. Ede. 69. dra, 71. 8.1., 37. ei. INZENDINGEN Inzendingen worden voor derdag a.s. op ons bureau ver wacht. Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart wor den geschreven, in de linker bovenhoek vermelden: „Puzzel- oplossing". Er zijn drie prijzen: een van f5.— en tv— f 2.50 Meisjes en jon gens. hoe vinden jullie deze puz zel? Wel een beetje wonderlijk, vind je niet? De vakjes met een stip moeten alle maal een mooi kleurtje krijgen. Wat er te voor schijn komt? Tante Jos ver klapt het lekker niet hoor! Mam ma zou wat blij jullie zo'n mooi boeket kreeg. De oplossing moet worden in gezonden vóór dinsdag 22 maart. ..Eet jij die leuke pikkers I £)a„ zegt op"' ,.dee". Vroeg t kleine ventje i Vooral als hij naar bedje boos. moet. Ja. ja. dat doet die ooie- Met dee» bedoelt hij „nee'! Klonk 't jammerend uit hetj"neC vers vinden julli „Hap", deed de grote ooie- En het water spatte op. Mis, slokop, riep 't kabouter tje. Nu heb je toch een strop. De kikkertjes, die doken Ze waren héél, héél vlug 't Kaboutertje, lacht blij. Maar de ooievaar was boos. Nou en of ik het plaatje bo ven jouw brief mooi vind Aad de Jong 's-Gravenzande. Jam mer dat de club alleen maar in de winter is. Hoe was het don derdag? Ging het voordragen coed? Drievliet is leuk hoor! G°an jullie dan met de f W.S.M. bus? Wat wil jij later V worden? Van jou kreeg ik een mooie Fijn dat jij weer beter bent Arianne Krüger Katwijk aan de Rijn. Nou en of ik prinses Beatrix mooi vond. Waarom heb jij zo verschrikkelijk lang gewacht met schrijven? Jij was tante Jos echt al een klein beetje vergeten. Niet meer doen hoor! Bedankt voor ie mooie gedicht. Wat heb jij lang gewacht met schrijven Coby v. d. Kruk Den Haag. Jij was tante Jos echt een beetje aan het verge ten. Niet meer doen hoor! Fijn dat ik nu weer een brief van jou kreeg. Leuk dat je het ver- keersexamen nog eens mee mag doen. 'k Geloof best dat het een mooi jurkje wordt. Welke kleur is het? Prachtig zo'n mooie beker. Gaat het ver der goed op school? on»« nichten: Zullen we eens een paar leu ke eiermutsjes breien? Mamma heeft best nog wel wat restjes wol of katoen waar je een paar leuke mutsjes van kunt maken. We zetten 20 steken op en brei en steeds in ribbels verder tot we '/0 naalden hebben gebreid. Heeft mamma verschillende kleuren dan kunnen wij bij voorbeeld lichtblauw mei don kerblauw of rood combineren. Als jullie daarmee klaar bent rimpelen we één zijkant hele maal in, de draad stevig aan trekken en afkanten. We kun nen er ook nog een leuke pom poen op maken. Probeer het maar eens. Wat leuk. zo'n paaseiermuts. Hartelijk welkom bij de nich ten en neven. Peter Kruk Rijswijk. Nou er zijn al een „heleboel" neefjes hoor! Wil je later knap worden dan moet je echt naar school en goed je best doen. Peter! Heb iij veel auto's. Prachtig dat jij zo graag leest en zoveel boeken mee kan nemen van de biblio theek. Wat hebben jullie ver leden week vrijdag wel geno ten. Het zal best een mooie tuin worden hoor! Jij boft maar dat je twee keer in de week kan gaan zwemmen. De brievenbus is helemaal leeg Zorgen jullie dat ze vol-, I gende weck overvol is? Da* kan best hoor! De letters L t/m R zijn aan de beurt. Veel I sterkte met de repetities hoor en tot de volgende keer. '4* t i

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 16