leidse Courant MILJOENENROOF WERD NOG NET VERIJDELD POLITIE TREFT GEEN VERWIJT Soeharto neemt vijftien ministers in hechtenis Komplot werkte al lang aan kluisdeuren over ZuM-Afrika Uniek in de historie Antwoord op vragen uit Kamer van de misdaad Na verblijf in Mexico-City Prinselijk paar sinds gisteren op Cozumel Maar handelt „uit naam van Soekarno" Commentaar 'n ster matras Verdwenen kernbom eindelijk gevonden Nijmegen gaat gebukt onder dierenterreur Yxifdag 18 maart 1966, 46ste Jaargang Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMEf CHRISTELIJK-NATIONAAt DAGBLAO krant van formaat wlfn Weft ia teghenapoet I" Steenstraat 37 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 Pagina Kernmerk De Nederlandse zakenman heeft Link van Bruggen: in het buitenland al geen beste zoals we dezer dagpn meldden, maar er zijn ook klach ten over de presentatie van de Nederlandse export, tot aan de verpakking toe. Zie pagina 5 Schoenen: plat en stomp - Pagina 5 Sport pagina 15 RTV pagina 9 Gesprek met mevrouw Gandhi Pagina 13 „Ik vond het mooiste, toen pap wakker werd en zei, dat we beter naar het tweede net konden over schakelen". (Van een onzer redacteuren) ÊN HAAG Het nader onderzoek lar het optreden van de Amster- imse politie op de huwelijksdag in prinses Beatrix en prins Claus niet nodig. Minister Samkalden ■justitie) en minister Smallenbroek binnenlandse zaken) stellen er fijs op te verklaren dat waardering pst voor de vastberaden en tvame wijze, waarop de politie en larechausse zich die dag in Am- Brdam van hun taak hebben ge- keten. Het Tweede-Kamerlid, mevrouw rautigam (soc.) krijgt dit antwoord ut de twee ministers op haar vragen Ier de gebeurtenissen in Amster- am- Uit dit antwoord blijkt, dat incidentele vallen van mishandeling mogelijk zijn. achten hierover zullen op normale jze onder leiding van het openbaar nisterie worden onderzocht De twee nisters baseren hun gunstig oordeel er het optreden van de politie op de tvoerige rapporten, waarover zij be- ihikken en op de mening van de procu- j^ir-generaal bij het gerechtshof van Am- Voorbereiding De in Amsterdam opererende politie ond volgens de politiewet onder de be- ïlen van de Amsterdamse burgemeester, e maatregelen van orde en veiligheid ]n voorbereid door een speciale com- waarin onder meer ook de mi- waren vertegenwoordigd. Bovcn- i hebben de ministers zich enige da- voor 10 maart zelf op de hoogte ge- van de getroffen voorbereidingen, technische voorbereiding was in en van de Amsterdamse politie. De (ute van het prinselijk paar was in tien ken verdeeld. In elk vak stond de iniformeerde politie onder commando i een Amsterdamse politieman. eventueel gebruik van wapens. Zo mocht alleen geschoten worden om het leven of het leven van een ander te verdedigen. (Voor vervolg zie pag. 5) DEN IIAAG Er is in ons land een miljocnenroof verijdeld. Bank rovers hebben in verschillende plaatsen in ons land kluisdeuren van negen banken „voorbewerkt". De nokken waarmede een kluisdeur sluit, waren door de bankrovers afgezaagd en vervolgens met metaallijm weer beves tigd en in de oorspronkelijke kleuren geverfd. De kluisdeuren konden dan slechts door wat kracht te zetten, alsof het een klemmende huiskamerdeur was, worden geopend. Nog nimmer in de geschiedenis van de misdaad is gebruik gemaakt van een dergelijke techniek. Dit monstercomplot werd Verijdeld dank zij samenwerking op zeer gro te schaal tussen politiekorpsen van verschillende gemeenten onder de coördinerende leiding van mr. J. M. van Leeuwen, substituut-officier van justitie te Rotterdam. Men kwam het complot op het spoor toen vorig jaar april op een avond een verpleegster van een bejaardentehuis in Vlaardingen naar buiten keek en zag, dat twee mannen pogingen in werk stelden binnen te dringen in bouwkeet bij de in aanbouw zijnde bank van de Algemene Bank Neder land aan de Schiedamseweg. De door haar gewaarschuwde politie wist een van de beide mannen ter plaatse aan te houden. Het was de 37-jarige L. C. v. W. uit Haarlem. De andere, de 38-jarige Hagenaar L. A. H., werd later op de avond elders in de stad in de kraag gevat. Het bleken twee goede bekenden van politie. Ondervraging van de twee leverde niets. Niettemin achtte de justitie het raadzaam het bankgebouw aan een grondige inspectie te onderwerpen. Dit leverde aanvankelijk niets op, tot men op het idee kwam de kluisdeur te be proeven. Bij een klap met een stevige voorwerp bezweken toen de nokken. (Voor vervolg zie pag. 5) Een hechelijk avontuur is ten einde. De Amerikaanse astronauten verlaten hier het oorlogsschip Mason na hun berging uit de Stille Oceaan. De reis met de Gemini-8 was dan wel grotendeels mislukt, de noodlanding was geslaagd en dat op zichzelf al weer een prestatie. Verder nieuws over de ruimtereis vindt u op pagina 13. SINGAPORE Generaal Soe harto zou, naar van diplomatieke zjjde vernomen wordt, thans alle macht in handen hebben genomen. Wat hiervan zij, in elk geval wordt van betrouwbare zijde gemeld, dat volgens radio-Djakarta de generaal alle voorlichtingsmiddelen in han den heeft genomen en duizenden militairen te Djakarta opdracht heeft gegeven de strategische pun ten te bezetten. Tevens meldt de radio, dat eerste vice-premier dr. Soebandrio en veertien andere communistisch gezinde ministers door militairen in hechtenis zijn ge ien in opdracht van Soekar- met het doel hen „tegen woede-uitbarstingen te beschermen" Instructies n Weersverwachting Noordelijke wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Vanavond en vannacht hier en daar nkele buien, morgen overdag opklarin- en en droog weer. Krachtige tot matige ioordeiyke wind. Iets koudere nacht, •orgenmiddag ongeveer dezelfde tem- «raturen als vandaag. (Opgemaakt te ^gM5 uur). COZUMEL Prinses Beatrix en prins Claus zijn gisteren met een wit-blauw vliegtuigje van een olie maatschappij op het eiland Cozumel aangekomen. Zij kwamen uit Mexico- City, waar ze enkele dagen de gas ten waren van de Mexicaanse oud president Lopez Mateos. Het vliegtuigje reed naar het einde van de landingsbaan om journalisten en fotografen te vermijden. Eerst stapten twee Nederlandse recher cheurs uit Hierna volgde prins Claus, die was gekleed in een lichtbruin pak. Hij droeg een tiroler hoed. Prinses Beatrix droeg een donkerbruine japon. Ze had een zonnebril op. De Prinses probeerde op het vliegveld de fotografen te ontlopen. Prins Claus hielp haar en hield zijn tas voor haar gezicht. Een auto bracht het prinselijk paar naar dc villa van de familie Lopez Mateos. Deze villa bestaat uit enkele gebouwen van wit cn lichtblauw stukwerk cn glas. Het terrein beslaat een oppervlakte 10.000 vierkante meter cn is omgeven door een hoge muur. De villa ziet uit op het blauwe water van het Yucatankanaal. Het beschikt over een eigen steiger een zwembad. De staf bestaat uit 12 per- De piloot van het vliegtuigje vertelde, dat het paar incognito in Mexico City was geweest. In de afgelopen dagen heb ben prinses Beatrix en prins Claus plaat sen in de omgeving als Cucrnavaca, Tasco, Toluca en Pachuca bezocht. Zij kochten de huisvlijtartikelen en zilveren voor werpen, waarom deze streek bekend Het prinselijk paar was gistermorgen om bien minuten over tien plaatselijke tijd van het internationale vliegveld van Mexico City vertrokken. De reis was niet voorspoedig. Men had een sterke tegen wind zodat de vlucht vijf uur duurde. In dit verband worden genoemd: Derde vice-premier dr. Chaeroel Saleh, Soemardjo van onderwijs, Setiadji van elektriciteit, Joesoef Moeda Dalam van de centrale bank, Soeraehman van stads ontwikkeling, Astrawlnata van justitie, Achmadi van voorlichting, Mohammed Hadi van coöperaties, Oei Tjoe Tai zon der portefeuille, Soemarno, Armanoentoe Soetomo. Soekarno zou hen tevens hebben afgezet, maar opvolgers worden niet genoemd. Soebardjo vertoeft in een gastenhuis op het paleisterrein. Het vliegveld Kemajoran is bezet en alle telefoonverbindingen met Singapore zijn verbroken. De arrestaties zijn verricht krachtens een door Soeharto getekend besluit van Soekarno. Rede leider van de Indonesische revolutie is. De voorlichtingsmiddelen staan nu onder gezag van brigade-generaal Soebroto, eerste voorliohtingsofficier van het leger, die kort na de staatsgreep eveneens de voorlichtingsmiddelen in handen had, Dit werd medegedeeld door minister Aohmadi, die huisarrest heeft. De geheime zender Stem van Indonesië drong er gisteren bp aan dat Soekarno zou worden opgehangen, aldus de berichten uit Singapore, IN BEWEGING In de kring van onze maatschappe lijke organisaties gaan steeds meer stemmen op, dat in de organisatie structuur iets moet veranderen. Het aantal organisaties zou te groot zijn en bovendien zouden de organisaties binnen bedrijfstak of branche meer moeten samenwerken. Inderdaad is in het bedrijfsleven zelf een schaalvergroting gaande die stel lig ook de structuur van het organi satieleven niet ongemoeid zal laten. De grenzen tussen vele bedrijfstak ken vervagen. Samenvoegingen ko men tot stand, die ook voor de vak organisaties consequenties moeten hebben. Daarnaast belasten de organisaties zich met (na de oorlog) sterk toege nomen technisch werk, dat met le vensbeschouwing niet veel te maken heeft en dat gezamenlijk per bedrijfs tak veel goedkoper zou kunnen ge schieden. Hier ontstaat de steeds meer ingang vindende federatieve samenwerking tussen algemene, prot. chr. en r.k. organisaties. Deze ontwikkeling in de organisatie structuur komt bovendien tegemoet aan financiële problemen waarmee vele organisaties worstelen. Evenals- te kleine bedrijven zich in deze tijd moeilijk financieel kunnen handha ven, moeten ook vele organisaties tot samenbundeling en samenwerking overgaan om het hoofd financieel boven water te houden. Dit vraag stuk is in middenstandskring in dis cussie, maar evenzeer bij de vakbe weging. Deze ontwikkeling is noodzakelijk voor het behoud van een krachtige bedrijfsorganisatie. Tevens zouden we hierbij willen opmerken, dat deze ontwikkeling zich niet behoeft te voltrekken ten koste van het typisch eigene der maatschappelijke organi saties. Ook hier kan worden gezocht naar een oplossing, die ruimte laat voor levensbeschouwelijke bezinning in georganiseerd verband op de vraag stukken van het bedrijfsleven. Soeharto, wiens optreden door Soe karno gelast zou zijn, heeft in een radiorede verklaard dat hij onmiddellijk daadwerkelijk zal optreden om bloed vergieten te voorkomen. Hij heeft alle hoge officieren opgeroepen vanavond in Seokarno's paleis de toestand te be spreken Hij deelde mede dat blijkens een onderzoek de staatsgreep van oktober het werk is geweest van contrarevolu tionaire krachten. Hij verzocht niet langer het ontslag te eisen van ministers die aan de staatsgreep hadden meege daan. Sprekend uit naam van Soekarno zeide hij dat deze eisen zouden worden uitgebuit door neokolonialistische en imperialistische maahten. Deze eisen moeten binnen bepaalde grenzen blijven en mogen het gezag van Soekarno niet aantasten. De strijdkrachten zullen hun bevoegdheden gebruiken om te voor komen. dat er ministei slachtoffer zouden worden van ongebreidelde han delingen van bepaalde groepen. Volgens radio-Djakarta zal Soeharto een vergadering houden met de minis ters die zich niet in beschermende heahtenis bevinden. Een beeld van de betogingen ten gunste van generaal Soeharto en het verbod voor de P.K.I., die plaats had op het Bantengplein in Djakarta. Nederland onthaalt eerlijke vindster PARIJS De dame, werkzaam bij de metro, die dezer dagen een (Neder- lansdc) tas met 21.000 gulden in een treinstel vond en de tas naar een po litiebureau bracht wordt gul onthaald: zij mag een maand vakantie komen houden met man en dochter op kosten van de Nederlandse regering. De tas behoorde aan de heer Lichten- dahl van het ministerie van landbouw. Gisteren is de heer Lichtendahl de vind ster het voor haar grote nieuws thuis gaan vertellen. Als om het gebaar te on derstrepen bood hij haar vast een grote bus tulpen aan. Terug naar Madrid SCHIPHOL Prinses Irene en haar echtgenoot prins Karei Hugo van Bour- bon-Parma zijn gisteren per K.L.M. naar Madrid teruggekeerd. AMSTERDAM De 79-jarige K. Gort uit de Spaarstraait is woensdagavond in zijn woning door gasverstiloking om het leven gekomen. Zij<n doohter trof hem dood in de keuken aan. Proef met rand langs tramhaan AMSTERDAM In de hoofdstad wil men een proef nemen met een afgeba kende rijbaan voor de tram. Op een ge- deete van de Overtoom zou de tram baan dan afgebakend worden met be tonnen randen zodat het verkeer niet telkens de trambaan op kan rijden. De gemeenteraad moet de voorgenomen proef eerst goedkeuren. Luchtmacht sou paleis aanvallen Uit zeer goede bron te Singa pore wordt volgens AFP vernomen dat de luchtmacht gedreigd had Soekarno's paleis te Bogor te bombarderen. Amlr Machmoed, militair commandant van Djakarta, en Basoeka Rachmat, minister van veteranenzaken, zeiden dit tegen Soebandrio toen Soekarno allerlei uitvluchten zocht om dc generaals, die machtsoverdracht kwamen eisen, niet te ontvangen. Ten slotte kwam Soekarno zeer vertoornd te voorschijn cn er volgde een heftige discussie, doch Soekarno begaf zich weer van Bogor naar Djakarta, waar hy de eisen in tegenwoordig heid van Soeharto besprak. Ver volgens verliet hy haastig de ver gadering toen hü vernam, dat de Silliwangi-divisie op het pnnt stond zün paleis te Bogor te om singelen, samen met Soebandrio en Saleh. De haast was zo groot dat Soebandrio rün schoenen onder de tafel liet staan. Toen hy te Bogor terugkwam, bleek het dat de divi sie het paleis al bezet had, maar men liet Soekarno ongemoeid. Den Haag is graag huwelijksstad voor prinses Margriet DEN HAAG De hofstad hoopt te worden uitverkoren als gemeente waar het huwelijk van prinses Mar griet en mr. Pieter van Vollenhoven gesloten zal worden. Het huwelijk zou mogelijk tussen komende prin sesjesdag en februari gesloten wor den. Het wetsontwerp ter goedkeuring van het huwelijk, dat in voorbereiding is, moet daarom van veel belang worden geacht omdat na prinses Beatrix prinses Margriet degene zal zün die troonop volgster genoemd kan worden. Vorig jaar deelde men in hofkringen mee, dat het huwelijk voltrokken zou worden wanneer mr. Van Vollenfhoven luchtmachtofficier zou zijn geworden. Door de voetblessure, die de verloofde van de Prinses al zeer lang parten speelt, is het eohter de vraag of hy ooit nog wel in militaire dienst zal ko men. Zoals men weet heeft Pieter vam Vollenhoven thans een tydeüjke functie bij de Raad van State. ONZE SPECIALITEIT MOTEL APELDOORN RUST! TELEFOON 0576018003 RIJKSWEG AMERSFOORT-APELDOORN PALOMARES Een krachtige Amerikaanse H-boni, die werd ver mist sedert een botsing in de lucht twee maanden geleden tussen een bommenwerper en een tankvlieg- NIJMEGEN Ruim twintig inwoners van de wijk Hees in Nijmegen hebben gisteren de procureur-generaal bij het Arnhemse gerechtshof per brief ge vraagd maatregelen te nemen tegen een zwaargewicht papegaai en twee enor. me honden, die volgens hen al maanden lang de buurt terroriseren. De honden, die evenals de papegaai aan een organisator van autocrosses behoren, hebben volgens de buurtbewoners al diverse kinderen bijtwonden bezorgd. Zij worden vanuit een boomtop steeds aangemoedigd door de pape gaai, die van tijd tot tijd komt assisteren. Met zijn duikvluchten jaagt hij kinderen en volwassenen de wijk uit, waarbij hij zo nu en dan de honden tot voorbeeld is door steeds in het rond te pikken. Woensdag greep de papegaai een voorbij fietsend jongetje zo stevig bij het oor beet, dat het kind ernstig werd gewond. Voor de buurtbewoners was toen de maal vol.... tuig, is gisteren gevonden op een diepte van 750 meter op dc bodem van de Middellandse Zee, ongeveer 8 kilometer uit de kust. Dit is gisteren officieel bekendgemaakt De bom werd opgespoord door de dwerg- duikboot Alvin van de Amerikaanse ma rine. Het gebied waar de bom ligt is gister avond door oorlogsbodems van de ma rine afgesloten. Verwacht wordt dat van daag nog begonnen zal worden met de bergingsactie. Autoriteiten hebben meegedeeld, dat geen foto's mogen worden gemaakt van de bergingsoperaties of van de bom wan neer deze aan de oppervlakte wordt ge bracht. „Alles wat de bom betreft is zeer geheim", zo wordt gezegd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1