LUXER TE WATER Varen buiten de RAI Resultaten Voorjaarsbeurs zijn teleurstellend WATKOSTKAMPEREN? Denk eerst daar aan... Boten en tenten voor iedereen SAMEN DUIKEN Welke tent is het meest geschikt? Kampeer- noviteiten DONDERDAG 17 MAART 1966 AMSTERDAM Varend of kamperend op vakantie en nog geen idee van de mogelijk heden? De elfde Hiswa (van morgen tot en met 27 maart open) in de Amsterdamse RAI (Van een onzer verslaggevers) geeft antwoord op vele vragen, doet suggesties en biedt een rijke show van wat er in welva rend Nederland te koop is voor watersporter en kampeerder. Voor brede en smalle beurzen. Voor de vakantievierder, die badend in com fort wil genieten van zon en water, maar ook voor de sportieve toerist, die met een beetje minder luxe ook tevreden, is. Opnieuw groter dan vorige jaren is de expositie. De bezoeker zal fele uren nodig hebben om te zien wat in de 250 stands wordt aan geboden. De boten nemen ook nu weer de grootste plaats in: 75 pet de ruimte is vrijgemaakt voor de zgn. „natte sector", waarin 600 boten worden gedemonstreerd. De rest wordt gevuld met en kampccrbenodigdheden. Dat er juist in de natte sector elke keer weer een uitbreiding valt waar te nemen is overigens niet verwonderlijk. De vloot van pleziervaartuigen in ons land is de afgelopen jaren enorm ver groot en vergeleken met vijf jaar terug, heeft zij zich zelfs verdubbeld. Op het ogenblik telt zij niet minder dan een slordige 70.000 boten (kano's en roeibo ten niet meegerekend)! Standaardtypen Wat opvalt, is het grote aantal stan daardtypen. Het aantal schepen, dat vol gens speciaal ontwerp werd gebouwd, be reikt nog niet eens de tien. Zelfs het grootste jacht, de 17 meter lange Rio Grande, heeft een standaardromp. Ondanks het groeiende aantal standaard typen is de toeneming van de serie- bouw echter minder groot dan enkele jaren geleden werd voorspeld. Werkelij ke seriebouw ziet men nog steeds het meest bij de kleinere en kleinste scheep jes en bij wedstrijdboten. Een mogelijke oorzaak van het achter blijven bij de voorspellingen is het feit, dat seriebouw een grootse aanpak en organisatie van het bedrijf vergt, wat uiteraard flinke investeringen vraagt. Daar komt bij, dat de doorsnee wa tersporter de zeiler meer dan de mo- torbootvaarder een grotere individualist is dan werd vermoed en graag in iets anders dan een ander vaart. Met polyester Wat het materiaal betreft: houtbouw verliest nog steeds terrein. Het gebruik van gewapend polyester daarentegen reemt toe, terwijl staal en multiplex zich goed handhaven. Duidelijk waarneem baar is verder de toename van het aantal S typen kleinere en kleinste kajuitschecp- jes, zowel bij de zeil- als de motorjach ten. Van jaar tot jaar weet men een gelijkwaardige binneninrichting in een kleinere romp onder te brengen. Overigens is het lang niet allemaal kant-en-klaar-werk, wat de expositie laat zien. Ook de amateurbouwer komt ruimschoots aan zijn trekken op deze Hiswa. Steeds groter wordt het aantal werven, dat alleen maar de casco's aan biedt, waarop de amateur dan verder kan bouwen. Dit is niet alleen het geval bij de kleinere scheepjes, de laatste ja ren is deze tendens ook merkbaar bij Voor watersporters, die graag met Ivun boot naar het buitenland trekken, is dit wellicht watde bungalow-caravan. Het gevaarte kan op een onderstel achter de auto worden gezet en zó meegenomen om ergens ver weg te water te worden gelaten. Dit model is uitgerust met een extra as voor buitenboordmotoren van 20 tot 40 pk. Gebruikt men het als caravan, dan kan men het voordek opklappen waardoor de totaallengte vijf meter wordt. Een van de goedkoopste en lichtste zeilbootjes, de Kello I met zwaard. Doordat het scheepje geheel van aluminium is vervaardigd weegt het slechts 57 kg en kan dus ge makkelijk boven op de auto wor den meegenomen. De prijs be draagt nog geen 1000 gulden (in clusief zeil). Aantal leerlingen lo en mo stijgt I DEN HAAG Het aantal leerlin gen bij het lager en middelbaar onder lijs is in het schooljaar 1964/1965 gestegen: bij het gewoon lager onder lijs (glo) van 1.395.401 tot 1.397.795, verdeeld over 7851 (7778) scholen met 43.585 (43.088) onderwijzers, bij het voorbereidend hoger en middelbaar on derwijs (vhmo) van 194.169 tot 202.170, verdeeld over 461 (462) dagscholen. I Het aantal leerlingen bij het voortge zet gewoon lager onderwijs (vglo) Tiaalde van 39.176 tot 38.861, verdeeld Jver 340 (348) scholen en 50 (63) ^glo-afdelingen van lagere sdholen en 1688 (1678) onderwijzers. Het gemid deld aantal leerlingen per onderwijzer bedroeg bij het glo 31,2 bij het vglo 23,3 en bij de vglo-afdelingen 18,4. Op 2.189 openbare scholen voor glo werd aan 116.669 leerlingen godsdienst- inderwijs gegeven. Bij het vglo ont gingen 3.751 leerlingen (42 opleidingen) iit onderwijs. Bij het vglo genoten 1363 leerlingen onderwijs in Frans, 1754 in Duits, 26.292 in Engels, 4698 n wiskunde en 9880 in handelskennis. Bij het vhmo nam het aantal voor iet eerst tot leerjaar 1 toegelatenen in tien jaar toe met 77 pet. of 16.880. Daarbij steeg het aantal voor het eerst oegelaten meisjes relatief sterker (96 iet.) dan dat der voor het eerst toege- iten jongens (64 pet). NVSH vraagt subsidie aan bij regering (Van onze parlementsredaetie) DEN HAAG De Tweede Kamer leeft gistermiddag z.h.s. de begro ting 1966 van sociale zaken en volksge- Eondheid aangenomen na een kort de bat over de afdeling volksgezondheid, tvaarbij opnieuw het vraagstuk van de voorlichting over geboortenbeperking en de subsidieverlening aan de Neder- -landse Vereniging voor Sexuele Her vorming aan de orde werden vorming aan de orde werden gesteld. Staatssecretaris Bartels deelde mee dezer dagen een „zeer globale" subsi die-aanvraag van de NVSH te hebben ontvangen. Verder heeft de Nationale Federatie voor de Geestelijke volksge- j zondheid hem rapporten over genoem-| de voorlichting doen toekomen. Dr. Bartels verzocht de Kamer hem tijd te geven voor een rustige overweging van deze stukken om, in overleg met belanghebbenden, naar een evenwichti ge oplossing te kunnen streven. Als de zaak is afgerond zal de Kamer worden ingelicht. j Minister Veldkamp beloofde volgen de maand enkele urgente problemen met de Kamercommissie voor de volksgezondheid te zullen doorspre ken. Het gaat daarbij om de opleiding van huisartsen en wijkverpleegsters, de kraamzorg en de subsidieverlening aan diëtisten. Grote tenten In de kampeersector valt een toene ming od van het aantal stationaire ten ten, zeildoeken bungalows, die men voor 2 of 3 maanden neerzet. De fabrikanten hebben zich aan de vraag aangepast door tenten in de handel te brengen met ten, waarvan het woongedeelte in opper vlakte wel drie viermaal zo groot is als het slaapgedeelte. Een andere tendens is de ge wichtsbesparing. Er worden meer alumi nium frames aangeboden, die zelfs tot 40 procent van het totale tentgewicht bespa- Een noviteit is de bungalowtent op éér tentstok. ook alweer om gewicht tt besparen. liet is een Nederlands ont werp, dat ook in het buitenland al veel belangstelling heeft (op de expositie zijn drie modellen te zien). Niet alleen in de tenten zoekt men echter gewichtsbesparing (bij ving van een optimum aan Ook bij het meubilair valt dit streven waar te nemen. Zo wordt een zeer popu lair buisstoeltje met rugleuning thans te vens in duraluminium-uitvoering ge bracht, waardoor het gewicht van 2,4 kg is gedaald tot 1,4 kg. Ook kleine Naast de vraag naar grotere bunga lows. neemt ook de belangstelling voor de kleinere tenten weer toe. Hur. grote aantal op de expositie bewijst dat ook. Voor deze groep kampeerders proberen de fabrikanten een comfortabele midden weg te vinden tenten voor 2 of 3 perso nen licht, maar met hoge zijwanden, zo dat men toch het gemak van een grote tent behoudt. Duidelijk wordt wel gede monstreerd. dat er voor iedere kampeer der iets te vinden is. Voor iedere kam peerder en voar elke beurs- Water, wind en bolle zeilen. Genieten vande natuur op de Hollandse plassen. De Hiswa geeft alvast een (droog) voorproefje van wat voor steeds meerderen avontuurlijk vakantiegenoegen wordt. Wat moet bepalend zijn bij de keuze van een tent? Door de veel heid aan gedemonstreerde model len is het wel eens moeilijk tot de juiste selectie te komen. Daarom hier enkele wenken. In de eerste plaats de grootte van de tent. Volwassen personen moeten op een slaaplengte van twee meter reke nen, terwijl de breedte tenminste 60 cm per persoon moet bedragen. Slaapt men op een veldbed dan is een breed te van 70 cm aan te bevelen. En wat de hoogte betreft voor een kindertent is een nokhoogte van 110 a 130 cm al voldoende: mobiele kampeerders kun nen het stellen met 140 tot 170 cm terwijl voor stationaire kampeerders een nog iets grotere hoogte raadzaam Eénstokstent Het grote nieuws in de kampeer sector: de eénstokstent (er wor den drie modellen geëxposeerd). Het geheel rust op één centrale stok, waaraan buizen en staal kabels worden opgehangen. Bepalend voor de keus is ook het vervoermiddel, waarover men be schikt. Een voetkampeerder moet een tweepersoons tent beneden de 4 kg kiezen, kampeerders met fiets, brom fiets en scooter zullen 7 a 10 kg als maximum beschouwen. Kampeerders per auto, die veel trekkend kamperen en dus vaak voor één nacht hun tent opzetten, zoeken naar een model dat ze kunnen uitbreiden met een grotere woonruimte op de dagen, dat ze eens rustig op één plaats blijven. En de kampeerders, die twee tot vier weken op één terrein blijven, nemen tent, waarin ze geen ruimtegebrek zen. Zo'n tent „met alles erop en eraan" sturen ze per bodedienst voor uit, of ze nemen hem mee in de au to. Noviteit voor de watersporters: voor het eerst zullen dit jaar de schepen niet alleen te zien zijn in de RAI-hal- len, maar ook daarbuiten, in h/un na tuurlijk element. In bet aan de ihallen en het congresgebouw grenzende ha vencomplex zullen bij wijze van proef ook vaartuigen worden ge toond. De serieuze kandidaat zal er zelfs proefvaarten mee kunnen ma ken. Uiteraard noviteiten zijn er ook, waar het schepen zelf betreft. Onder de ruim 600 vaartuigen (uiteenlopend van een zesvoets opvouwbaar bij boot je tot een motorjacht van bijna 17 me ter lengte zijn er zo al 5. die niet eerder in de RAI zijn gede monstreerd. Voor de wedstrijdzeilers is er de langverwachte Tempest, de nieuwe in ternationale tweemanskielboot en voor de zeewedstrijdzeilers zijn trek pleisters het polyester jachtje Draijer, dat past in de klasse V en de alumini um Flipper (klasse III). Toerzeilers zullen hun hart kunnen ophalen aan verschillende nieuwe ty pen houten, stalen en polyester zeil jachten. Een van de kleinere hieron der is het Waarschip 710, een grotere versie van het Waarschip 600, die vo rig jaar veel belangstelling trok. Voor de trekkers, die hun schip ach ter de auto willen meenemen is blik vanger de hechthouten kajuitschouw van Kooyman Jachtbouw. Ook op het gebied van motor-zeil jachten zijn er verscheidene nieuwe typen. Naast de drie modellen éénstoks- bungalows en de aluminiumframes voor bungalowtenten zijn er tal van meest kleinere andere noviteiten in de kampeersector. Een greep eruit: een grondpen voor zachte of losse grond, speciaal voor de hoeken en lui- fellijnen van bungalowtenten, een opblaasboot, die tevens als tent kan worden gebruikt, een slaapzak met uitneembare syn thetische vulling, een dichtklapbaar grillrooster, waarmee grillen en barbecuen een voudiger is dan op de open vlakke roosters, een spuitbus voor het aansteken van roostervuren (ter vervanging van spiritus), stormvaste lucifers, hengelaars-picknickkoffertje met isoleerfles en lunchdoos alsmede op- berglaadjes en ruimte voor werpmo- len, irop is gemonteerd, die twee op veilige afstand van de compressoren aandrijft, compressorlucht-mlaat. Elke compressor is ver- Bij het duiken wordt bonden met een slang, aan de uitlaatpijp een die aan dc andere kant vlaggetje gemonteerd, zo- vastzit aan liet rugharnas dat de boei op een af- cn het duikmasker van stand kan worden gezien, de duiker. De benzinetank kan De uitlaatgassen van de voldoende brandstof be- motor worden door een vatten voor 45 tot 60 opblaasbare boei, verlengde uitlaatpijp bo- minuten zorgeloos dui- benzinemotor venop de motor afgevoerd ken. Origineel inaar wel duur uitrustingsstuk voor de amateur-duiker: de „air buoy", waarmee men gezellig met z'n tweeën een uur lang op een diep te van een kleine aelit meter onder water kan blijven. Het apparaat bestaat Drs. Van der Kwast: UTRECHT De zakelijke re sultaten van de gisteren gesloten voorjaarsbeurs waren in het alge meen matig tot redelijk goed, zo heeft de algemeen directeur van de achterste stok korter is dan die bij de deur. Combinatietent: een huttert (meestal met een nokhoogte van ten- I minste 160 cm), waaraan een losse wa- De dwarsslapers (2 a 3 personen): randaluifel en desgewenst ook een veel ruimte voorin, men kan makke-1 stormpunt (ook keukenhoek) kunnen lijk bij de bagage komen. Licht en j worden gezet. weinig volumineus, goede kinder tent. bungalowtenten: een tent met jveel ruimte ook al doordat de wanden huttenten: de allround kampeer- veel steiler oplopen dan van andere tent. De lage typen zijn licht, zeker als I typen. Hoeveel moet men uittrekken om comfortabel te kamperen? Globale be rekeningen tonen aan, dat een echt paar met twee kinderen, dat het rede lijk maar goed wil doen, al gauw een slordige 1700 gulden voor een comple te uitrusting moet neertellen. Daarin is dan begrepen een bungalowtent van zo'n 400 en een tent voor de kinde ren van 100. Ook alle andere beno digdheden zitten in dat bedrag, zoals een bagagewagentje met trekhaak voor achter de auto 700), butaan gastank met tweepitscomfoor, een kampkeuken-unit, een tweepersoons luchtmatras, twee eenpersoons ligma- trassen, stoelen en andere kleinere uitrustingsstukken. Duurder kan het natuurlijk ook. Als men 2500 gulden op tafel legt, heeft alle luxe, die men zich wensen' Philips-inzending: de meest uni versele draagbare radio-ontvan ger met batterijvoeding. Het toestel is continu afstem/baar op golflengten tussen 11 en 2000 m of op de FM-band. Het is dus niet kan. In de eerste plaats een hele rui- j alleen geschikt voor de ontvangst me bungalowtent 800) en verder een hypermoderne keuken-uitrusting tafels en vele andere luxe stukken, die de op gerief gestelde kampeerder vrij wel alle comfort bieden, die hij thuis vindt. van omroepzenders, maar boven dien van die frequentiebanden, bedoeld voor zeevaart en koers bepaling. Een handig (maar wél duur) apparaat dus voor zeezei lers. Waar moet men op letten houden voordat men koopt: als men een boot wil ko- de wateren en de plaats, pen? De ervaring heeft ge- waar men de boot wenst te leerd, dat velen in de veel- gebruiken (voor de binnen- heid van modellen maar wateren zal men een ander moeilijk tot een keuze kun- type moeten hebben dan derlegdheid van de zei- nen komen. voor de grote rivieren, het Ier), De leveringstermijn (koop Hier 's een handjevol fac- IJsselmeer, de Deltawate- het aantal mensen, dat niet te gauw tweede keuze toren, waarmee men in de ren. de Waddenzee en de normaal aan boord zal zijn als eerste niet direct lever eerste plaats rekening moet Noordzee), (er moet voldoende leef- baar is). de kunde van de adspi- ruimte overblijven), rant-eigenaar en het beman- de mogelijkheden voor zo- ningsprobleem (er worden merligging en winterber- dikwijls hoge eisen gesteld ging (dikwijls moeilijk te de bekwaamheid en on- vinden). de Jaarbeurs, drs. J. H. D. van der Kwast, gisteravond meegedeeld. Vooral in een aantal kapitaals goederensector was men matig tevreden. De minder sterk stijgende conjunc tuur, gepaard aan de geldschaarste, culminerend in een hoge rente en krimpende winstmarges maken vol gens drs. Van der Kwast een kritische instelling ten aanzien van de investe ringsgoederen noodzakelijk, waardoor een deel van de verminderde activitei ten werd verkregen. Het bezoek aan de voorjaarsbeu re dat de laatste jaren een constante stij ging te zien had gegeven, is ten opzich te van 1965 gedaald. Vergeleken met 1963 was er dit jaar nog een lichte stijging van het aantal bezoekers, maar vergeleken met '64 was er een daling van 25 pet. Ook van buiten landse, met name van Duitse zijde, is minder belangstelling ondervonden. Wat dit laatste betreft acht de Jaar beursleiding de 10de maart, de vrije dag, die de beursperiode in tweeën Sihtste, van nadelige invloed. Wellicht jn zelfs Duitsers weggebleven omdat I zij bevreesd waren dat hun auto's zou- j den worden beschadigd. Raad van advies voor beleid wetenschap (Van onze parlementsredaetie) DEN HAAG De Tweede Kamer ging gisteren z.h.s. akkoord met de instelling van een raad van advies voor het wetenschapsbeleid. Dit colle ge zal de regering op verzoek of eige ner beweging adviseren over alle facet ten van het beleid met betrekking tot zuiver of toegepast wetenschappelijk mderzoek en het daarop gebaseerd ntwikkelingswerk. De bevoegdheden ■an de reeds bestaande instanties op lit terrein zullen door de nieuwe raad niet worden aangetast. Niet alleen ge leerden, maar ook vertegenwoordigers van het maatschappelijk leven zullen van het college deel uitmaken. Met alleen de stemmen van WD, SGP en enkele anti-revolutionairen te gen aanvaardde de Kamer nog een amendement-Klompé (kath.v.) om de zittingsduur van de voorzitter van de adviesraad tot tien jaar te beperken. Lichtgewicht Ideaal voor de trekkende kam peerder: een lichtgewicht enkel- dakstent, die nog geen 5 kg weegt. Door het lichte doek is de prijs in verhouding met die van bun galowtenten (die vanzwaarder cn dus goedkoper doek zijn gemaakt) echter vrij hoog: f352.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 9