Wat deed u nog gauw even toen u vrijdag 11 maart een parkeerwachter bjj uw auto zag staan? Franse politiek noopt tot verzoek uit de EEG te gaan Ruimte-honden veilig op aarde geland Johnson: V.S. als eerste op maan KI „Kikkerdril" op tijd voor alles goed/ Soekarno: gezag nog altijd in mijn handen Frankrijk kan in Moskou's armen terecht komen Betogingen in Saigon tegen regering-Ky Vóór 1970 is het zover „Wij lopen zelfs uit" Uit de Haagse hof geplukt Twee Nazi's beschuldigd van moord üfggtgr DONDERDAG 17 MAART 1966 Evenals prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg hebben ook de kroonprins van Liechtenstein, Hans Adam, en barones Marie von Kinsky ter gelegenheid van hun verloving een persconferentie gegeven. Zij zullen zich op 17 april officieel verloven. Het paar is van plan volgend jaar te trouwen. SIDNEY J. v. d. BERGH OVER EXPORT: AMSTERDAM „Wij hebben niet veel drukmiddelen om Frank rijk tot rede te brengen, maar we zouden het Franse volk duidelijk kunnen maken dat voortzetting van de huidige politiek de andere EEG-partners er toe zou kunnen ■Inopen Frankrijk te verzoeken de ze gemeenschap te verlaten". Dit zei de heer Sidney J. van den Bergh, voorzitter van de Centrale Kamer van Handelsbevordering i ent 1 wel' Stemmenwinst GPV? (2) Reactie op stukje A. J. Verburgih, secretaris GPV. Het blad Contact in de vrijgemaakte kerken is geen an- ti-GPV gericht blad; evenmin anti-ar of wat ook. Contact tolereert diverse opvattingen inzake de politiek. Eenzij digheid propageert juist het Gerefor meerd Gezinsblad van Jongeling dat slechts de spreekbuis van GPV alsme de van een ware-kerk- verenigingsthe orie wil zijn. Die laatste is ten diepste de oorzaak van de moeiten die vele vrijgemaakten met mij hebben met het GPV. alsmede met andere vrijgemaak- te organisaties. Laning's pessimisme t.o.v. het GPV deel ik volkomen. Ik wens mij alleen te onderwerpen aan I Schrift en belijdenis en van daaruit mijn eigen politieke keuze te maken als mondig kerklid. Dat is ook, wat Contact propageert, maar het Geref. Gezinsblad ais afval beschouwt. Den Haag A. F. Sollie i Culturele top-hits Het is opvallend en niet minder merkwaardig dat geen blad dan het uwe onder de abonnees zoveel theolo. gisch onderlegde mensen telt, mensen, die bij iedere gelegenheid a l'instant ongelimiteerd bijbelteksten uit de mouw schudden, compleet met exe- Jese. Predikanten zullen er wel eens aloers van worden. Ik noem slechts om me bij enkele recente onder- li werpen te bepalen Sport op zon dag. Positie der vrouw in het huwe- lijk, Eten voor India. I Hopende dat u voortdurend veel aanvoer van stukken ter plaatsing zult krijgen enzult kunnen plaatsen I zonder te moeten zeggen „Nu is het welletjes", zodat deze bron van cultu rele tophits rijkelijk blijft stromen ten zegen van alle (geduldige) lezers, gedachtig aan het „Weest ten zegen", zomede ter peiling van „christelijke gedachten" door buitenkerkelijken. Voorburg. A. G. M. de Koe. SINGAPORE President Soe karno heeft gisteren, in een toe spraak tot het Indonesische volk, nadrukkelijk doen uitkomen da* hij nog altijd het gezag in handen heeft. In tegenstelling tot de ver wachtingen werd in de rede geen enkele regeringswijziging aange kondigd. Hij herinnerde eraan dat bij decreet van juni 1959 de uit voerende macht aan hem is toe vertrouwd. In de boodschap, voorgelezen voor radio Djakarta door dr. Charoel Saleh derde Indonesische vice premier en beluisterd in Singapore, zei de president dat hij open staat voor sug gesties van welke zijde ook, maar op voorwaarde, dat zij hem op gediscipli neerde wijze zullen worden overhan digd. Soekarno zei, dat opheldering van zijn kant nodig was geworden omdat bepaalde mensen hadden laten blijken een verkeerde opvatting van de func tie en de bevoegdheden van de presi- woensdagmiddag in een inleiding voor de Kring van Amsterdamse industriëlen. „Het is nog: niet te laat om het Franse volk deze consequentie duide lijk voor ogen te stellen en ik acht het een taak van de regering van de ande re EEG-landen het met spoed met el kaar eens te worden om Frankrijk in deze geest te benaderen", aldus de heer Van den Bergh. Sprekend over het Nederlandse export pakket zei de voorzitter van de CKH dat de markt in de komende jaren veel hogere eisen aan bijzondere verfijning en goede vormgeving van de consump tie-artikelen zal stellen. Hij achtte het de vraag of de Nederlandse industrie zich daarbij in voldoende mate zal kun nen aanpassen. De -heer Van den Bergh waarschuwde voor de geruststellende gedachte dat het met de export wel goed zal lopen omdat de beste markten vlak naast de deur liggen: het zullen markten zijn waarop de concurrentie zeer scherp voelbaar Adenauer waarschuwt: BONN Oud-Bondskanselier Adenau er heeft er woensdag voor ge waarschuwd dat indien men niet met president de Gaulle tot overeenstemming kan komen over de Atlantische Alliantie, deze hem in de armen van Moskou zal kunnen drijven. (De Gaulle is van plan in juni een reis naar Moskou te ma ken.) Op de vraag wat er zou gebeuren in dien Bonn en Parijs geen overeenstem ming over de defensie zouden bereiken antwoordde Adenauer: ,Ik zie grote gevaren. Gezien hun aardrijkskundige ligging zijn de de- fensiebelangen van Duitsland en Frank rijk zo nauw vervlochten, dat zij ge dwongen zijn elkaar te vinden. Het moet mogelijk zijn een basis voor on derhandelen te vinden. De veiligheid van Duitsland is de veiligheid van Frankrijk en de veiligheid van die bei de is de veiligheid van Europa." De voormalge Westduitse bondskanse lier was voorts van mening dat ieder die met de Gaulle onderhandelt, het risico loopt Frankrijk in de armen van Moskou te drijven. Hij zei dat de gevol gen daarvan voor Duitsland niet goed zullen zijn. patroon, o.a in een verdere ontplooiing van de Nederlandse industrie in lichte re en zwaardere kapitaalsgoederen. Hiervoor zal veel kapitaal van buiten land moeten komen, omdat de eigen investeringen vergeleken met andere landen al hoog zijn, door woningpro- duktie, verkeersvoorzieningen enz. Wat betreft de strijd tegen de urbanisa tie van de randstad Holland stelde de heer Van den Bergh zich op het stand punt dat men zich steeds ernstig zal moeten afvragen of men bij de buiten landse kapitaalverschaffers dezelfde be reidheid zal blijven vinden om in onze industriële expar.3ie deel te nemer wij in het kader van onze ruimtelijke politiek hun niet de beste terreinen ter beschikking stellen. De twee Russische hondjes Weterok (foto) en Oegoliok zijn na een ruimtereis van drie we ken veilig op aarde teruggekeerd, De Kosmos-110 landde gisteren op de vastgestelde plaats in de Sowjetunie. dent te hebben. Deze is slechts verant woordelijkheid verschuldigd aan het parlement en aan God en hij alleen heeft het recht zijn medewerkers in de regering te benoemen, aldus Soekar no. In de boodschap wordt voorts meege- j deeld dat sinds 11 maart, de dag waar-1 op legerchef Soeharto opdracht kreeg orde en recht in het land te herstellen, overleg heeft plaatsgehad tussen de i president, de vier vice premiers, leden van het kabinet en militaire leiders. Soekarno zei het te betreuren dat be paalde groeperingen het wilden doen voorkomen alsof hij slechts zijn eigen wil wenst door te drijven. Hij besloot met een beroep op de bevolking orde en eensgezindheid te bewaren. Na ontslag Thi SAIGON De golf van agitatie te gen de regering-Ky heeft zich gisteren tot de Zuidvietnamese hoofdstad uitge breid waar duizenden aanhangers van de boeddhistische kerk in een open luchtbijeenkomst aandrongen op terug keer naar een burgerlijk bewind. De betoging was de eerste op grote schaal in Saigon nadat in het afgelo pen weekeinde in de vijf noordelijke provincies demonstraties tegen de rege ring waren gehouden. In de universi teitsstad Hué eisten tienduizenden mensen opheffing van het bewind van Ky. Deze agitatie brak los toen donder dag de bevelhebber van de noordelij ke provincies, de populaire generaal Thi, werd ontslagen. Deze heeft giste ren tegenover 5.000 aanhangers van hem gezegd, dat de oorlog tegen de Vietcong punt een moet blijven. „Denk aan het land, niet aan mij", aldus Thi. In Sydney hebben tweeduizend mensen gisteren betoogd tegen deelna me van Australië aan de strijd in Viet- Het Franse kabinet heeft gisteren besloten 14-5 miljoen francs te geven aan India om te helpen de hon gersnood daar te lenigen. Dit werd door een woordvoerder van het kabi net meegedeeld. De woordvoerder bevestigde verder, dat premier Indira Ghandi van India op 26 maart in Parijs zal landen, op weg naar Amerika. Zij zal ontvangen worden door president De Gaulle. 21 dagen in ruimte MOSKOU De hondjes Weterok en Oegoliok, die op 23 februari aan boord van het Russische ruimtevaar tuig Kosmo-110 de ruimte werden in geschoten, zijn gisteren op aarde terug gekeerd. De dieren hebben de reis en de te rugkeer naar de aarde goed doorstaan. Zij zouden in de ochtend ergens in het centrale deel van de Sowjetunie zijn geland. Weterok en Oegoliok hebben ruim 21 dagen in de ruimte doorgebracht. De grootste afstand tot de aarde van de kosmos-110. waarin de hondjes za ten, bedroeg 904 km. Nooit eerder is een levend wezen zo ver in de ruimte geweest. De Kosmos-110 is op de vastgestelde plaats geland en heeft geen schade opgelopen. Men neemt aan, dat de Russen nu spoedig, mogelijk nog voor het einde van deze maand, verscheidene mensen voor een gecombineerde vlucht de ruimte zullen insturen. Die vlucht met zeer waarschijnlijk minstens twee ruimtevoertuigen, zal de astronauten mogelijk ook door de Allen-gordel voe ren, waar de straling zoals bekend bij zonder sterk is. TJ nam het zekere voor het onzekere en stak eerst een Hunter op. Maar welke was het? Hunter mèt of Hunter zönder filter? Was het een Hunter zónder filter? Dan genoot u van de lekkerste American King Size, die er is. Stak u een Hunter mèt filter op? Dan proefde u niet het filter, maar alleen geurige tabak. Hoe het zij, u hebt op 11 maart het beste merk gerookt, dat voor uw geld te koop is. WASHINGTON President Johnson heeft gisteren kort na de geslaagde lancering van Gemini-8 in het openbaar gezegd dat de VS de wedloop naar de maan zullen winnen. „Vóór 1970 zullen wy een man op de maan brengen", aldus de president, „en wjj zullen de voorsprong die wjj nu hebben, zolang ik in funcr? blijf, niet prijsgeven." Johnson zei dit tijdens een plechtig, heid op het Witte Huis waarbij hij de Goddardmedaille ontving. Goddard was de eerste Amerikaanse ruimte vaartpionier. Veertig jaar geleden lan ceerde hij van zijn boerderij een met vloeibare brandstof geladen raket. De weduwe van Goddard was op het Wit te Huis aanwezig. Ook morgen minder treinen naar Parijs UTRECHT Ten gevolge van de tweedaagse spoorwegstaking in Frank rijk zullen tussen Amsterdam en Parijs en omgekeerd ook morgen min der treinen rijden. Uit Parijs vertrek ken niet de TEE 122 en D 117. Tussen Amsterdam en Parijs is alleen de TEE 122 uitgevallen. De overige treinen, ook vanuit Parijs lopen normaal. Het aantal uitgevallen treinen is vrijdag vergeleken met donderdag minder, aangezien de spoorwegstaking vrijdag middag om 4 uur wordt beëindigd. ZURICH De raad van commissa rissen van Swissair heeft gisteren be sloten tot het aanschaffen van een tweede Fokker Friendship F-27, zo heeft Swissair medegedeeld. Voor alle Nederlanders met sym pathie voor ons Vorstenhuis De Spie get het moderne familieblad In het oranjenummer schitterende kleurenfoto's van het huwelijk. Neem nü een abonnement. Tijdelijk voor iedere nieuwe abonnee gratis: nieuw exclusief fotoalbum: Beatrix van Baby tot Bruid. Prijs f 4.90 in elke boekhandel. Opgaven per brief kaart aan: de Spiegel - Wageningen. Oranjenummer van de Spiegel los verkrijgbaar bij boekhandel en kiosk a 65 ct. neem er een abonnement op! door Dit verhaal wordt in een doorgege ven opdracht geschreven. Dat lijkt wat ingewikkeld, maar met wat ge duld wordt het (hoop ik) wel duide lijk. Om te beginnen 'al heb ik dat al Wel eens verteld): ik rijd geen auto en zaï ook nooit of te nimmer zelf achter een stuur kruipen. Hoor dus altijd de verhalen over onverdiende bekeuringen of keren dat er door de mazen van de wet geglipt is aan met een mentaliteit, die ook de luisteraar me. Maar de politie wenkte reeds. Nou ja ze stond al. Met een rood hoofd en kloppend hart. Zei eerlijk, dat ze even de kluts was kwijt ge raakt: dat het haar speet. Zag in ge dachte al de bon en dan het girobiljet in haai brievenbus. Berekende dat het vast en zeker wel veertig gulden In ieder geval achtte ze zich ver plicht direct verontschuldigingen aan te bieden en zei schuchter: Ik lette een ogenblik niet op... wens te vervullen. Dus vraagt men aan een sportredacteur eens boos te schrijven over (laten we zeggen) dat of dat Kamerlid, of over de moeilijk heid een glazenwasser te krijgen of. enfin vult u uw eigen hartewens maar in. Nou de politieman bleek ook zo'n hartewens te hebben: „Zet dat nou eens in de krant". „Wat?', vroeg ze aarzelend, want het zebrageval wilde ze liever maar direct vergeten. Zo van: je smoest goed, maar Zo was het ook gisteren. Een jong. kwiek en vrolijke collega van me. rijdt dag (en vaak nacht) in haar pas verworven wagentje. En nooit of te nimmer narigheden. Geen bekeurin gen en geen ontsnappingen. Tot gister middag Ergens in een Haagse straaj stond een politiejeep. bemand met twee in leren jassen gehulde zeer stoe re ordebewaarders De collega had be roepshalve alle Amsterdamse politio nele narigheid moeten beleven en de jeep bracht de beelden van de tiende maart opeens weer zo duidelijk vooi ogen. dat ze een ogenblik gefasci neerd naar de politiemensen staar de. Helaas viel dat ogenblik samen me; „En waarom niet" zei een der poli tiemannen. Ze kuchte eens, zag weer hel Amsterdamse beeld. Maar hij was haar al voor: Ik weei het wel. U zag ons. Zodra de mensen politie zien. schrikken ze of denken in ieder geval in paniek of ze misschien iets fout hebben gedaan Nou er. dan gebeurt er juist wat Ze knikte opgelucht: „Ja zo is bet" ..Constateerde dat deze stoere mar. veel vriendelijke en heel blauwe oger Maar desalniettemin bleef hij zeei zakelijk, vroeg rijbewijs en zo. Zag :oen het beroep: journaliste. Nou is dat ook mijn ervaring, dat is een beroep zo gek. dat er over tt praten valt. Iedereen heeft bovendien ge mensen. Het is'helemaal niet nodig dat ze bang zijn. De politie is geen boeman. We staan er om ongelukken te voorkomen en hei publiek maakt ze juisL alleen maar omdat we daar staan. Dat is gek, dat werkt ave rechts. Neem uzelf nou...." Hij reconstrueerde zorgvuldig het <ebeurde. Alleen haar door hem niet geweten gedachtenassociatie liet hij natuurlijk eruit. „Schrijf er nou over", riep hij toen ze startte, zonder bon! .Ja", riep ze. en dacht erbij „Aardi ge oom-agent hoewel de man veel Toen kwam ze oij mij. een tikkeltje A'anhopig, dat ze haar eerlijk gegeven woord niet kon houden, omdat het stukje in geen enkele rubriek van het passeren van een zebra. En nog maals helaas stak er net een dame die zebra over. Met een zwabbermanoeu vre werd de situatie gerd. En de da- wel iets op het hart, wat hij of zij nou toch zo verschrikkelijk graag in de krant zou willen hebben. En de journalist wordt geacht die haar dagelijks werk paste. En zo werd dit geschreven in een doorgegeven belofte, zo niet op dracht. De directeur van de NASA, James Webb, zei later dat de NASA altijd het plan heeft gehad in de tweede helft van 1969 een man op de maan U brengen. „Ik neem aan dat dit nu defi nitief het geval zal zijn. Wij maken een kans de Russen te slaan. President Johnson zei dat de VS in het ruimtetijdperk tijd hadden verlo ren door niet naar Goddard te luiste ren. „Gelukkig hebben wij de ach terstand ingehaald en wij zijn zelfs bezig uit te lopen". Johnson noemde Rusland niet bij name. HOUSTON In de uren voor lancering heerste er ook spanning op de kikkerboerderij van Kaap-Kennedy waar men moest zorgen voor een par tijtje kikkerdril, dat mee de ruimte ii zou gaan voor onderzoek naar de in vloed van gewichtloosheid op de cel structuur. Dit kikkerdril moest zo vers mogelijk zijn, maar ook tijdig geprepa reerd kunnen worden. Daarom moes ten de injecties precies op het juiste moment worden toegediend. Men koos juist kikkerdril omdat kikkereieren zich altijd met de zwaartekracht blijven oriënteren. Een gedeelte van het dril zou zich tijdens de vlucht tot kikkervisjes ontwikkelen. Andere spanning leverden de brokstuk ken van oude ruimtevoertuigen die de aarde cirkelen. Om een botsing, hoe wel de kans erg klein genoemd werd, te vermijden zijn de gehele dag computer peilingen gedaan om vast te stellen dat niets de Gemini of de Agena in de weg zou vliegen: uiteindelijk is de Gemini het 1064ste door mensenhanden gemaakte voorwerp dat de ruimte is ingeschoten. Naast de grote kosten voor de lancering kwam er nog een lief bedragje bij voor de „ruimte-schroevendraaier" waarmee Scott buiten de Geminihad moeten sleu telen, het stukje gereedschap kostte maar even 300.000 dollar. Het Zuidafrikaanse Smithsonian-insti- tuut in Johannesburg heeft ongeveer 15 foto's gemaakt van de Gemini en de Agena. Voorzover bekend is het de eer ste maal dat dit is gelilkt. De satellieten zyn als streepjes tegen een achtergrond van sterren te zien. De belichtingstijd as 0,4 sec. Ook dc Russen gaven weer acte de pré- nee. Een Russische treiler die perma nent in de internationale wateren bij Kaap Kennedy vist, was ook gisteren op zijn post. De treiler Is rijkelijk voor zien van elektronische uitrusting en ra dar. Westen: Ulbricht kan niet in VN komen NEW YORK Amerika, Engeland en Frankrijk hebben gisteren ver klaard, dat Oost-Duitsland geen lid kan worden van de VN omdat het geen staat is. In een gemeenschappelijke verkla ring, gericht tot de voorzitter van de Veiligheidsraad, zeggen de drie lan den, dat de pogingen om Oost-Duits land als een afzonderlijke staat er kend te krijgen slechts kunnen ver hinderen dat het Duitse volk zijn ei gen toekomst bepaalt en een vreedza me regeling in Europa moeilijker kun nen maken. Oost-Duitsland heeft twee weken geleden gevraagd lid van de VN te mogen worden. Nog op vrije voeten FRANKFORT De voormalige gene raal van de S.A. Adolf Beckerle en de regeringsfunctionaris Fritz von Hahn zijn woensdag beschuldigd van moord op 11.343 Griekse Joden tijdens de tweede wereldoorlog. Zij worden beschuldigd van het deelnemen aan deportatie van Joden uit Macedonië en Thracië naar het concentratiekamp Treblinka. Hahn is een voormalige legatiesecreta- ris op het Nazi-ministerie van buiten landse zaken. Hem wordt deportatie van twintigduizend Griekse Joden naar Auschwitz ten laste gelegd. Hij werkte tot 1963 aan het bureau voor wapenkeu ring. Beckerle was van 1933 tot 1941 com missaris van politie te Frankfort en daar na gezant in Sofia. Hij was een van de duizenden Duitse krijgsgevangenen die de Russen op verzoek van Adenauer in 1955 hebben vrijgelaten. Beide oorlogsmisdadigers zijn nog op vrije voeten. Een datum voor hun berech ting is nog niet vastgesteld. NEW DELHI Bij ongeregeldheden in Djoelloendoer zijn woensdag twee mensen om het leven gekomen en acht gewond. De slachtoffers vielen toen de politie het vuur opende op demonstran ten. Er is voor twee dagen een uit gaansverbod afgekondigd. Ook in de stad Loedhiana hebben zich ongeregeldheden voorgedaan. In verscheidene plaatsen in de Pendsjaab is gevochten naar aanleiding van een voorstel van de regerende con grespartij om de Sikhs (de minderheid in de Pendsjaab) een eigen staat te ge ven met het Poendjabi als voertaal. De nationalistische Hindoes hebben hierte gen ernstige bezwaren. Mir HUIS «AH Villtou W

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5