caballero eekagenda ili KELTUM „Als regering niet ingrijpt, loopt woningbouw fout" Renaissance anders dan andere ABALLKBO Concordia in moderne stijl gaf onvergetelijke uitvoering Sprankelend toneel voor v. h m. o. -scholieren pUWE LEIDSE COURANT DONDERDAG 17 MAART 79M D. van der Kwaak voor CHU: 1 Donderdag: •eestraat 85, 2.30 en 8 uur: mode- Modehuis De Groot. Doelen, 3.30 tot 5 uur: leceptie C v. 40-jarig jubileum oii - lingmagazijn De Vries, ij jehoorzaal, 8 uur: K. en O., Rott. Ti. Orkest, met pianist, ïhoorzaal: alg. vergadering inspectie Ver. van Onderwijzers en On- lijzeressen. monstr. kerk Hoogl. Kerkgracht. 8 Oecumenische Raad Leiden. S den over de oecumene en de ea- Derde Binnenvestgracht 3. tot 9.30 uur: ruilavond Philatelica ivenzaal Bevrijdingskerk, 8 uur: af I 1-West Ned. Christen-vrouwenbond -voorlichting itonius-clubhuis 8 uur; toneelgroep ipides over „Jeugd", idhuis, 8 uur: Leids Jeugdparlement. ademiegebouw, 7.30 uur nam.: fo- „Wat moet de student stemmen ausp. Leidse politieke studeivten- o.l.v. prof. dr. H. Daalder. Vrijdag GStudiezaal Rapenburg 74. 8 uur: aid oqfden Mij. der Ned. Letterkunde, Ward pslinck over Kempens journaal, voor- ■f^cht door Tom Schalken. rJjreestraat 85. 4 tot 6 uur: receptie t.g.y. ,[|arig jubileum yolkstuindersverehi- Roomburg. Ïivossensteeg 57, 8.30 uur nam.- caic tant De Ruif. gastoptreden Henri intonius-clubhuis, 8 uur: toneelavond Vereniging, srecht 10, 8 uur: K. en O.-cursus over Concilie (Gabr. Smit), jllegezaal int. geneeskunde Acad tenhuis, 8 uur: K. en O.-cursus ovei hartinfarct. Bpenburg 10: jongerensociëteit 't Ven- ihouwburg, 8 uur: opvoering van da Gabler van H. Ibsen door Ned. ledie, t.g.v. 100-jarig besiaan Leids-> 'burgvereniging, na afloop recep- De Lakenhal. I^...e zaal Gehoorzaal, 2.30 uur: afd ^feen Ned. Ver. Huisvrouwen mevrouw Zeeland. «al Koningskerk, 7.30 tot 10 uur: ruil- rs voor verzamelaars. ationsweg 35a, 8 uur: Ver oud-leer- en Ambachtsschool, behangsel-druk- "k Bpenburg 10, 8 uur: tienersoc. 't Ven dansavond met spelletjes ehoorzaal, 6.45 uur tot 7.45 uur: afd NEVOBO, receptie t.g.v. 15-janig '!laan, 8 uur wedstrijden. 10 uur caba- 11.30 uur dans. useum Volkenkunde, Steenstraat la, Ver. voor Pedagogiek, drs. C. v.d. te Voorburg, J. H. M. Reijs te Haag, D. L. Hagc Den Haag, J. J. Riesen Leiden en H. C. Ipenburg en over „Welk schooltype is voor kind het meest geschikt"? ehoorzaal, 8 uur: Statencentrale Lei- V.V.D., openbare forumavond o.l.v. Zuidèma, voorzitter Kamercentrale 'dien «forum: drs. Th. H. Joekes, mr. A. Vuure, H. J. L. Vonhoff, ir. F. Wa- afnaker. dr. E. Nordlohne en mr. M. Emde Boas). Zaterdag nVossensteeg 57 (De Ru\08 uu café chantant, gastoptreden Henri f. jeugdgebouw, Hoogl. Kerkgracht j8 uur: Heurv. jongerensociëteit, poli- forum oJ.v. ds. Lamping imet de h( V.V.D., de hr. Le Bruijr. weth. Menken K.VP., weth Harm- (prot.-chr. groep) en de hr Somme- f (P.v.d.A.) Welke apotheek voor spoedeisende gevallen: eek Reijst, Steenstraait 35. tel. 20136 zaterdag, 19 maart, is in Leiden spoedeisende gevallen, 's morgens tot 12 uur bovendien geopend: heek Herdingh Blanken, Hoge nd 171, tel. 20502. totheek R. van Brcest Smallenburg eiderdorp en apotheek Voorschoten geopend. Oegstgcestse apotheek is op zondag haart, gesloten van 8 tot 24 uur. FUms amera (2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur): welijk in moderne stijl (18 jaar); f] vrijdag -f van 2 to. 6 uur: door- ende voorstelling actuaiiteiteL rondom huwelijk van prinses Beatrix. 7 en uur: Huwelijt- in moderne stijl, hi'ido (2.30, 7 en 9.15 uur)- Dc man 1 de blinddoek (14 jaar). W uxor (2.30. 7 en 9.1o uur): Avonturen Soho (18 jaar): woensdag De hofnar Ijle leeftijden). In het voorprogramma 0to vrijdag af: kleurenfilm huwelijk nses Beatrix, tl 'ex (2.30. 7.15 en 9.15 uur): HercuJe» rt en de moloch (14 jaar) t'udio (2.30. 7.1c en 9.15 uur): Een 'c tttnd van zes weken (18 jaar). LEIDEN De heer D. van der Kwaak, gedeputeerde van Zuid-Holland en lijstaanvoerder van de CHU, sprak gisteravond tijdens een goed be zochte propagandabijeenkomst van de afdeling Leiden der CHU in restau rant Van der Heijden. Voordat hij aan het woord kwam, herdacht voor zitter G. v. d. Vliet de overleden oud-voorzitter dr. Tilanus, waarna een minuut stilte in acht werd genomen. Voorts schonk hij aandacht aan het rumoer op de huwelijksdag van prinses Beatrix en aan de hetze tegen de monarchie in ons land. De heer Van der Vliet verklaarde onder bijval er blij over te zijn dat de CHU niets van de republikeinse stromingen moet hebben. „Wat moet en kan het ook?", zo luidde het onderwerp van de heer Van der Kwaak. Hij wees erop, dat land twee belangrijke dagen te gemoet gaat: 23 maart (verkiezingen provinciale staten) en 1 juni (gemeen teraadsverkiezing). Wij moeten dui delijk onze taak en opdracht kennen, aldus de heer Van der Kwaak die vervolgens met tal van cijfers een beeld gaf van ornze provincie. Hoewel slechts 5 procent van de bevolking blijkt te weten, hoe het provinciaal bestuur functioneert, houdt dit be stuur zich met tal van facetten bezig zoals de planologie- de aanleg van wegen, het culturele werk. het finan ciële toezicht pp de gemeenten en de woningbouw. Zuid-Holland, grootste provincie van ons land. telt 2.850.000 inwoners en 550 polders en waterschappen Uit 83 statenleden worden zes gede puteerden gekozen. De provincie telt daarnaast 1300 ambtenaren. Op 7 juli gaan de provinciale staten de 75 leden van de Eerste Kamer kiezen. Na deze en andere zaken van al gemene aard te hebben aangestipt, ging de heer Van der Kwaak nader in op de woningbouw, die hem, ondanks de huidige vlotte gang van zaken. Een bestek Klassiek geschenk voor mo derne mensen, een werkelijk koninklijk bestek met blijven de schoonheid. In zilver en juwelierspleet verkrijgbaar bij de juwelier. (777) Trianon (2 en 8 uur): The sound of music (alle leeftijden) Tentoonstellingen Galerie Cartouche. Langebrug 67: tekeningen, etsen. Litho's en beelden van Rein Dool en Thom Geraedts (ge hele maand maart), iedere dag van 2 tot 5 uur. woensdag en vrijdag ook van 7 tot 9 uur. Lakenhal: litho's van Oskar Kokoschka, uit de jaren 1963 tot 1965 van 1 maart tot 18 april Kunstzaal Heuff, Hoflaan 7 Wassenaar: tentoonstelling wandkleden van Nora de Jong, miniaturen van Elisa la Goma y de Barinage en edelsmeedwerk en sieraden van Jan Koldewey, van 12 maart tot en met 31 maart, dagelijks van 10 tot 5 uur, ook op dinsdagavond van 8 tot 10 uur, zondags gesloten. D. VAN DER KWAAK: Na komende periode treed ik terug zorgen baarde voor de nabije jaren. Als de regering niet ingrijpt, loopt het fout met de woningbouw, aldus de heer Van der Kwaak. Voorts stond spreker stil bij de werk gelegenheid en de recreatie. Het ver wondert hem steeds weer, dat aller wegen om recreatieruimte wordt ge roepen. terwijl de meeste mensen nog nooit in de nabijheid van hun woon plaats gebruik hebben gemaakt van de opengestelde landgoederen. Protest Ten slotte schonk de heer Van der Kwaak aandacht aan de financiële aspecten van het regeringsbeleid. Hij verwachtte een janboel als de rege ring niet spoedig ingrijpt. Speciaal de woningbouw en de omschakeling op aardgas vergen veel van de kapitaal markt. De heer Van der Kwaak meen de een protest te moeten laten horen tegen de financiële politiek van de huidige regering. Net als in een ge woon huishouden moet de tering naar de nering worden gezet. Politiek be drijven is het dienen van staat en me demens. De heer Van der Kwaak deelde nog mee- dat hij zioh nu voor de laatste keer verkiesbaar heeft gesteld. Na de komende periode wil hij plaats maken voor een jongere. Ernstige botsing op Haagweg LEIDEN Op de voorrangssplitsing HaagwegChurchill-laan is vanmorgen om half negen een bestelauto op een motorfiets gebotst, doordat de bestuurster van de bestelauto, een 30-jarige inwoon ster van Katwijk, geen voorrang ver leende. De bestuurder van de motorfiets, de 24-jarige B. L. Jansen uit Voorschoten liep een zware hersenschudding, of wel licht een schedelbasisfractuur en een ernstige hoofdwond op. De bestuurster van de bestelauto bleef ongedeerd. Beide voertuigen werden beschadigd. PROMOTIES TE LEIDEN JIDEN. 16 maart De heer G Veldhui- bioloog bij het Medisch Biologisch iromoveerd tot doctor in de faculteit riskunde en natuurwetenschappen op irocfschrift getiteld „Genetische trans! De heer A Fuldauer. huisarts, geboien te Dtnxperlo en thans wonende te Hengelo, is gepromoveerd tot doctor in de faculteit der geneeskunde op een proefschrift getl- I door TNO Ge P Muntendam, i een huisartsenpraktijk i in de loop tatisch de medisch-s >ek verricht. Het constante kwaliteit ft,\ i y.J f l: wfcwwafcwtf* Jfll j f Jv j, Toneelspeler en TV-acteur Jules Hamel 25 STUKS f 1.50 - EEN LAURENS PRODUKT (Van een medewerkster) LEIDEN „My fair lady"- en „West-Side-Story-muziek vormde wel het hoogtepunt van de grandioze uitvoering van de damesgymnastiek vereniging Concordia gisteravond in de Stadsgehoorzaal. Dat de leiding de moderne turnstijl aandurft, bleek zeer duidelijk uit de openings- en finale- nummers. De Concordia-demonstratie, bijna geheel muzikaal, werd een groot succes, ondanks het feit dat men te kampen had met ziekte van mevrouw Kikkert, voorzitster en de heer Wiethaar (leider). Toeschouwerswensen groots vervuld Dat Concordia enige zeer jeugdige doorzettertjes bezit bewees een klein dapper meiske tijdens de kleuterles. Zij had in haar hoofdje gezet, niet m doen met de oefeningetjes, die de „meester" voordeed en hield deze ge- dachte tot het einde. Temidden van haar op de grond liggende vriendinne tjes. torende zij hoog uit, door in zelfde fiere stand, het ploegje le over zien Heel leuk was het idee. de meisjes 2 jongetjes) bewegingen te laten doen op muziek van kinderversies. Vele variaties De vrije oefeningen van de meisjes 7-13 jaar staken wat stijl betreft een beetje af bij wat de oudere meisjes brachten. Wanneer de muziek alleen LEIDEN De schoolvoorstellingen worden door K- en O. en L.J-A. vlot tempo afgehandeld. Gistermiddag en -avond werden voor leerlingen het V.H.M.O. voorstellingen gegeven van Jean Anouilh's „Le bal des Men heeft, hoe kan het anders, heel wat geschreven over de bedoelingen van de schrijver. In zijn pieces roses" te kent hij mensen, die niet aan de om standigheden ten onder gaan. Dat gaan zijn personen in „Het Dievenbal'' zeker maar wie gisteren bij de opvoerin gen door „Les Realisations Theatrales'' onder regie van Roger Colas was, zal zich geen ogenblik zorgen over proble- en of zoiets hebben gemaakt. Lady Hurf en haar nichtjes Juliette en Eva die met de wat traag reage rende man van tante. Lord Edgar- in een Franse badplaats zijn, raken ver zeild tussen een stel gauwdieven en zakkenrollers- Ze hebben dus volop sensatie. Behalve goud en edelstenen, steelt Gustave ook het hart van Juliette. Op buitengewoon plezierige ma nier steekt Anouilh de draak met alle deftigheid in de badplaatsen in het eerste kwart van deze eeuw. En dan moet men dat gezien hebben in deze voorstelling. Het tintelde en bruiste aan alle kanten. In een voor treffelijke regie kwamen alle facet ten en groeperingen tot hun recht. Een zeer evenwichtige en uitgeba lanceerde uitvoering. Er werd met vaart gespeeld, zon der dat het gejaagd werd. De leerlingen toonden zich opge togen en ook wij vonden het een voorrecht zo'n uitzonderlijke voor stelling te hebben gezien. A. C- Bouwman al. gekozen was in het genre dat op het moment modern wordt genoemd dan was de gehele demonstratie up-to- date geweest. Toch deed dit geen af breuk aan de massale oefening met de gezellig gekleurde slingers. De meis jes op het podium die een Zorba- dansje ten beste gaven, kregen alles zins verdiend applaus. Een andere manier van een klas sikale ritmische oefening kwam pauze met handstanden en radslagen erin verwerkt. Het publiek mocht ge tuige zijn van gymnastiek waarbij werd getoond, hoe men op velerlei wijze kan Gastoptreden De heren van Excelsior sprongen met de damesspringgroep van Concor dia via enorme knallen over de spring- tafel. Afgewisseld door een kastnum mer van de jongere meisjes. Vooral de in verschillende kleurige kostuums ge. stoken turners en turnsters gaven eer vrolijke prestatie. Ook zagen we de heren (meer op hun handen dan op hun voeten) nog op de lange mat; een nummertje dat menigeen benauwd naar de keel deed grijpen. Maar ge- allen volkomen Keurwerk Even spectaculair was het optred' van de toestelploeg-dames aan balk brug ongelijk. Eenvoudige oefeninge tjes werden klassikaal uitgevoerd, tot dat besloten werd met individuele oefeningen van enkele keurturnsters. Het turnniveau was niet zo hoog. maar wel netjes en dat blijft nog steeds de hoofdrol spelen. De finale was iets. waar iedereen reikhalzend naar uitzag. Grote lof voor mevr. N. Krauwel (en de pianist de heer Christiaanse) die met een prach tig slot eindigde in „West-Side"-stijl. De in wit en zwart gestoken meisjes, dames en senioren brachten en op pianomuziek en op trommelritme een feilloos stukje moderne gymnastiek in de Stadsgehoorzaal. Aan de reacties van het enthousiaste publiek bleek duidelijk dat men als toeschouwers om dergelijke voorstel- Slot van het West-Side-Story- nummer, gisteravond tijdens de gymnastiekuitvoering van Concor- lingen vraagt. Concordia verstond de kunst aan vele wensen te voldoen. Het resultaat kan dan ook alleen maar zijn: een onvergetelijke uitvoering, die past in deze tijd! Uit de ringen gevallen LEIDEN Tijdens de gymnastiek les in een school aan de Javastraat is gisteravond om kwart over acht de veertienjarige Albert Spijker uit de ringen gevallen. Met een rechterpols- fractuur is de jongen naar het zieken huis gebracht LEIDEN Op een terrein op de hoek van de Vijf-Meilaan en de Chur- chill-laan is men begonnen met de voorbereidingen voor de bouw van een gemeentelijke ulo-school. De school krijgt vele lokalen. Enkele zul len ook voor andere doeleinden wor den gebruikt. Brood was ruim f 300 te duur DEN HAAG Huwelijksmoeilijk heden waren er volgens de 24-jarige Leidse broodbezorger de oorzaak van dat hij af en toe eens een flinke duik had genomen in zijn geldtas om onder meer de kosten van zijn avomdfeestjes te kunnen financieren. Toen hij f378.45 bij elkaar had ge financierd, ging hij de laan uit bij zün baas. bij wie hü nog maar vier weken in dienst was. Voor de Haagse politierechter gaf hjj het ten laste gelegde toe en omdat de officier van justitie vond dat iedereen wel eens huwelijksmoei lijkheden heeft maar dan nog met het dievenpad kiest hoorde hij een boete van f 100 en twee maanden voorwaardelijk tegen zich eisen. Daarbij werd rekening gehouden met het onbevlekte strafblad van de broodbezorger. De rechter ver oordeelde conform de eis. Ook een 26-jarige medisch laborante werd door de Haagse politierechter veroordeeld tot f 100 boete. Boven dien werd haar de rijbevoegdheid voorwaardelijk ontzegd voor de duur van zes maanden met een proeftijd van twee jaar. Op 11 juli had. zij als bestuurster van een auto op de Zeeweg in Noordwijk bij een uitrit geen voorrang verleend aan een bromfietser, een gemeenteambte naar, die was gevallen en zijn enkel had gebroken. Zilveren medaille voor bedrijfsleider van De Vries LEIDEN De heer C. Paauw is vandaag veertig jaar verbonden aan kledingmagazijn De Vries. Haarlem merstraat. Vanmorgen heeft burge meester v. d. Willigen hem onder scheiden met de zilveren medaille van Oranje-Nassau. De heer De Vries is daar bedrijfsleider. Vanmiddag wordt een receptie gehouden in De Doelen. Rapenburg. De heer Paauw kwam bij De Vries als aankomend verkoper, toen hij ze ventien jaar was. Hij heeft de zaak met veel verantwoordelijkheidsgevoel door ups en downs geleid, waarbij hij ook de familie De Vries sterke steun heeft gegeven in moeilijke tij den. Na de oorlog moest de zaak als het ware van de grond af worden herbouwd- Van de directie ontving de heer Paauw een enveloppe met inhoud. Het personeel zou hem een filmtoestel schenken en de echtgenote van de heer Paauw zou een Engels woorden boek ontvangen. LEIDEN De oprit van de Wilhel- minabrug aan de Zoeterwoudse kant is in zijn volle breedte voor het ver keer opengesteld. De verbrede brug zelf is nog niet klaar. Bij de Kanaal- weg wordt een verkeersplein gemaakt. Leidse botanici doorzochten bergstreken van Thailand LEIDEN Drs. A. Touw en drs. E. Hennipman te Leiden, die b» samenwer king met het Royal Forest Department te Bangkok een botanische expeditie hebben ondernomen in de bergstreken van Thailand, zijn hier teruggekeerd. Gedurende drie maanden werden omvangrijke collecties botanisch materiaal bijeengebracht in de veelal met oerwoud bedekte bergstreken. De hoogste top pen in het noordwesten, het midden en het zuiden van het land werden be klommen. V 7 I te Leiden, de Treub-maatschappij en Zij beklommen de D - hoogste toppen Hoewel de expeditie voor het ver voer in het laagland over een land rover beschikte, moest in de bergen worden gebruik gemaakt van de dien sten der plaatselijke bevolking waar uit dragers werden aangeworven. Na bestudering van het materiaal hopen de beide Leidse botanici zich in het bijzonder een beeld te kunnen vor men van de mos- en varenflora van het land. alsmede van de plantengeo- grafische betekenis ervan. De expeditie werd financieel moge lijk gemaakt door een belangrijke subsidie van de Treub-stichting en door bijdragen van het rijksherbarium het Royal Forest Department. Burgerlijke stand van Leiden LEIDEN Geboren: Elsaline dr v W P Broers en J Logeman; Johan nes Quirinus Jacobus zn v W J Tu- renhout en P A M Onderwater; Ar thur Guido zn v J L Sonnevillc en Y E van Straalen; Désirée Maria O- t-harina dr v G J Jonker en M L A M Koning; Catharina Theodora Johan na dr v C van der Drift en W C M van der Bent. Overleden T Kok 67 jaar man: S van Antwerpen 71 jaar man; A van der Zeeuw 70 jaar man.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 3