VIJFTIG JAAR BMW Ook de boer heeft belang bij hogere lonen SCHEPEN, Doodslag: acht jaar in cel In landbouw krijgt iedereen te weinig Landarbeiders Vil vrijstelling theologische studenten wel afschaffen nwllssingen gh. bew. vragen twaalf procent Verdeeldheid over minimum inkomen Peil bij kunstrijden sterk vooruitgegaan BIJ DE RAIFFEISENBANK ZIJN AL 4,8 MILJARD GULDEN GESPAARD. EEN DEEL DAARVAN IN DRENTE. PSP won en PvdA verloor ewe leidse courant donderdag 17 m aart 1966 Eis luidde 20 jaar GRONINGEN De rechtbank heeft pnmorgen de 33-jarige Italiaanse bndwerker Vito P. wegens doodslag |>t acht jaar gevangenisstraf met af tak veroordeeld. I Hij wordt ervan beschuldigd zijn jostbaas, de 71-jarige heer P. van lijk, in diens woning aan de Bedu- Lerstraat op 10 februari van het vori- ie jaar te hebben vermoord. De offi cer had wegens moord 20 jaar ge vangenisstraf geëist. Verdachte heeft leeds ontkend. BAARN De 61-jarige Haagse be- rijfseconoom A, J. de Groot is gisteren p de provinciale weg Baarn-Utrecht erongelukt toen hü met zijn auto fron tal in botsing kwam met een tcgenlig- UTRECHT De drie landarbei dersbonden hebben de werkgevers om een loonsverhoging gevraagd van 12 procent in de nieuwe cao, die gaat lopen van 1 mei 1966 tot 1 mei 1967. Bij het overleg in de hoofdafdeling sociale zaken van het landbouwschap hebben de werkgevers reeds 9 pro cent geboden, een hoger percentage achtten zij tot nog toe onverant woord. De landarbeidersbonden hebben een Minister De Jong tot senatoren: Uniform legerpredikant: zaak van kerken (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De minister van efensie staat niet afwijzend tegen- ver afschaffing van de vrijstelling BMW! WAT EEN WAGEN WAT EEN WEGL1GGING VRAAGT UW DEALER OM EEN PROEFRIT Oceaanfront nadert DE BILT Onder invloed van een lagedrukgebied heerste in ons land ■ustig weer, waarbij in de afgelopen lacht plaatselijk mist ontstond. De tern van het hogedrukgebied verplaat- te zich van zuidwest-Engeland naar loordwest-Frankrijk. Over Scandina- tn-ekt een storing in de richting de Oostzee. Het front van deze toring bereikte vanmorgen noord- chotland. Ten westen van dit front op de oceaan een nieuw hogedruk- ebeied tot ontwikkeling gekomen, tner invloed hiervan zal het front leleidelijk verder over Schotland en ie Noordzee naar het oosten trékken. Iet kan morgen in de loop van de lag ook ons land bereiken, zodat er lan kans is op wat lichte regen De wind zal iets toenemen uit rich- ingen tussen zuidwest en noordwest. !n de temperatuur komt niet veel verandering. HOOGWATER SCHEVENINGEN 18 maart: 1.11 v.m.; 13.32 n.m. Zon cn maan m Vrijdag 18 maart: zon op 6.49, onder 8.49; maan op 6.11, onder 14.32. Dinsdag 22 maart: nieuwe maan. HET WEER IN EUROPA Rapporten ked—r -rgen Vpenburg Selde gh. bew. De Bilt mist gh. bew Eindhoven gh. bew Zd.-Limb. gh bew Helsinki gh. bew Stockholm zw bew kopenhagen 1. bew Aberdeen 1. bew Londen mist ,Amsterdam mist Brussel gh bew Luxemburg 1. bew Parijs mist Bordeaux onbew Grenoble onbew Nice h. bew motregen Frankfort München Zürlch Genève Locarno Innsbruck Belgrado Athene Barcelona Madrid Mallorca gh be\ van militaire dienst, die thans aan studenten in de theologie gegeven wordt. Minister De Jong wil eerst echter nagaan hoe men in brede kringen over dit voorstel van de heer Algera (a.r.) denkt. Hij sprak in dit verband over de „levensvat baarheid" van deze gedachte. De bewindsman zei er geen bezwaar tegen te hebben als legerpredikanten geen rangonderscheiding dragen. Zolang de kerken hier geen uitspraak over doen, houdt hij vast aan het geldend regle ment, dat het dragen van distinctieven voorschrijft. Tot de heer Beerekamp zei hij zich in het algemeen te zullen aan sluiten bij de plaatselijke commandant, die een legerpredikant verplicht zijn uni form te dragen. Minister De Jong achtte het niet noodzakelijk, dat de overheid deze kwestie als koploper optreedt. Nato De bewindsman vertelde dat de Neder landse regering samenwerking van Euro. pa en de Verenigde Staten van essentieel belang acht voor de Atlantische verdedi ging. Zij acht. in tegenstelling tot Frank rijk, integratie binnen de Nato nood' zakelijk. Met de bondgenoten is, naai minister De Jong meedeelde, reeds over. leg gaande over een standpunt tegenover de Franse opvattingen. Het kritisch tikel van de voormalige Navo-generaal De Vries dient men volgens hem niet te overtrekken. Het is altijd makkelijk kri tiek op een grote organisatie te geven, be toogde de bewindsman. Positieve ele menten zijn evenwel van meer betekenis. Nekkramp De minister noemde de verspreiding van nekkramp niet zorgwekkend Wel moet dit verschijnel nauwkeurig worden gevolgd. Hij was van oordeel, dat deze ziekte vooral in de koude maanden op treedt. Bovendien komt ze niet alleen voor in militairen kringen. In het afge lopen jaar bevonden zich onder de 155 ziektegevallen slechts 5 militairen. Toe neming van het aantal besmettingen openbaart zich echter het eerst bij de strijdkrachten. In de laatste drie maanden zijn 100 ge vallen van nekkramp geconstateerd, waaronder 11 bij dienstplichtigen. Senaat akkoord met defensiebegroting (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Eerste Kamer heeft woensdagmiddag z.h.s. de begroting van defensie voor 1966 aangenomen. De PSP liet aantekenen tegen te hebben gestemd. Bij de behandeling in tweede termijn ging staatssecretaris Van Es nader in op vragen van de heren Burger (soc.) en Van Riel (lib.) over de Karei Doorman. Hij beklemtoonde dat de scheuren in de stoomhouders niet door metaalmoeheid veroorzaakt waren. Het onderzoek naar de gebreken in deze ketels is niet uit sluitend door experts van de marine ver richt. Er zijn ook controleurs van het TNO-bureau, deskundigen van de Tech nische Hogeschool in Delft en vertegen woordigers van Lloyds uit Londen bij aanwezig geweest, aldus de staatssecre- Amsterdam wil liever geen stemmachines AMSTERDAM De ambtena ren die in Amsterdam belast zijn met de organisatie van de ver kiezingen willen het voorlopig maar Liever zonder stemmachine blijven doen. Het ingewikkelde proces-verbaal dat na sluiting van de stembus moet worden opgemaakt is namelijk met het oog op het mechanisch stemmen drastisch vereenvoudigd en de hoofdstedelijke verkiezingsamb- renaren zijn daarmee alleen al zo blij. dat de stemmachine voor hen echt niet meer hoeft. De ambtenaren menen boven dien dat het gebruik van stem machines voor Amsterdam heus geen besparing zal betekenen: voor dc 600 stembureaus zou aanschaf van deze machines een investering van rond 4.5 miljoen gulden vergen, terwijl het aan tal stembureauleden er niet min der op wordt. Wil men toch met de machines experimenteren, dan kan dit veel beter in een kleine gemeente gebeuren. (Van onze soc.-econ. redactie) achterstand in beloning ten opzichte van het overige bedrijfsleven bere kend van circa 20 procent. Van deze achterstand willen zij dit jaar 5 pro cent inhalen. De landbouworganisaties zetten thans niet meer dan 2 procent boven de zeven procent, die als nor male loonstijging voor 1966 is over eengekomen. 12 procent De heer A. IJska, voorzitter van de Christelijke Agrarische Bedrijfsbond, meent dat een forse loonstijging niet al leen in het belang is van de landarbei ders, maar ook van de boeren zelf. Slechts twaalf procent van de boeren heeft vreemd personeel in dienst. De overige 88 procent steekt de loonstijging, die in de prijsstijgingen wordt verdisconteerd in eigen zak. Slechts een beperkt aantal landbouw bedrijven betaalt dus inderdaad de hogere lonen. Van deze bedrijven merkte de heer IJska bovendien op, dat zij over het alge meen zo groot zijn en zo efficiënt werken, dat hier de loonstijging voor een belang rijk deel ook nog opgevangen wordt door de produktiviteitsstijging. Over het al gemeen kan gesteld worden, aldus de heer IJska, dat loonstijging voor de agra rische werknemer ook inkomensstijging voor de boer betekent. Melk en vlees In de toekomst worden behalve voor de akkerbouwprodukten ook voor melk en vlees de prijzen vastgesteld in Brussel. Stijgen de lonen dan kan de minister voor 1 juli a.s. herziening van de prijsafspraken aanvragen, waarna per 1 juli van het volgend jaar een hogere prijs kan worden overeengekomen. Behalve dat de boer zonder vreemd personeel de loonsver hoging niet behoeft te betalen, krijgt deze boer bovendien nog een hogere prijs uitbetaald via herziening van de prijsafspraken in Brussel. De heer IJs ka is daarom van mening, dat het ook in het belang van de inkomens positie van de boer is, niet al te lang zaam de loonachterstand van de land arbeider in te halen. Gaarne erkent de NCAB-voorzitter namelijk ook, dat de boer in Nederland een ontrei- kend inkomen heeft. Belong Voor vrouwen (Van onze osc.-econ. redactie) DEN HAAG De looncommissie van de Stichting van de Arbeid heeft gistermiddag geen overeenstemming bereikt over de tekst, op basis waar van het College van Rijksbemidde laars een beschikking moet uitvaar digen over het minimumloon voor vrouwen in zgn. gemengde functies. Het college zal nu een verdeeld ad vies over deze tekst ontvangen. Zoals bekend heeft het bestuur van de Stichting van de Arbeid besloten tot in voering van gelijke beloning voor man nen en vrouwen in gemengde functies (functies die door beide categorieën wor den verricht). Over het minimumloon voor de vrouwelijke werknemers heeft de stichting zich, evenmin als indertijd over dat voor mannen, niet uitgesproken. Ten aanzien daarvan moet het College Rijksbemiddelaars nu een beschik king uitvaardigen. In de looncommissie bleek vooral het al of niet opnemen van de huurcom- pensatie in het minimumloon voor vrou wen verschil van mening op te leveren. De besprekingen verliepen in een nogal gespannen sfeer. Elckerlyc dit jaar voor het laatst DELFT Het Middeleeuwse spel „Elckerlyc" dat in het kader van het Holland Festival al 17 jaren achtereen op de binnenplaats van het historische Prinsenhof ten tonele wordt gevoerd, zal dit jaar voor het laatst in zijn huidige opzet te zien zijn. Het is zelfs niet uitgesloten dat men er definitief mee stopt en in de toekomst een ander Nederlands toneelspel gaat brengen. Het aantal voorstellingen in dit jaar is reeds ingekrompen van zeven tot vier Redenen daartoe zijn het toenemend nadelig saldo en de heffing van ver makelijkheidsbelasting door de gemeente. Momenteel worden besprekingen ge voerd tussen het bestuur van het Holland Festival, de Stichting Delfesta en de Nederlandse Comedie over deze kwestie. Men is n.l. tot de conclusie gekomen dat het noodzakelijk is dat „Elckerlyc" op de helling wordt gezet. De spelers de Nederlandse Comedie beginnen wat „Elckerlyc-moe" te worden. De voorstellingen worden dit jaar gegeven op 17. 18. 24 en 25 juni. AMSTERDAM Op het kruispunt Hemweg-Spaamdammerdijk in Amster dam moest het verkeer gistermiddag lange tijd worden omgeleid na een bot sing tussen een vorkheftruck en een met 14.000 liter LPG-gas gevulde tankwagen. Door de botsing ontstond er in de leiding bij de afsluiters van de tankwagen een lek, waardoor gas ontsnapte. Daar een enkel vonkje voldoende was voor een explosie werd de omgeving onmiddellijk afgezet. De brandweer hield de afsluiters nat en nadat het 8as in een andere wa gen was overgepompt werd de bescha digde tankwagen weggebracht. Van de zijde van de landbouworganisaties wordt toegegeven, dat de boeren belang hebben bij de loonstijgingen voor de land arbeiders. In een radiotoespraak voor de AVRO-microfoon in de rubriek Modern Platteland verklaarde drs. N. A. Vaan drager, secretaris van het NKLC, onlangs, dat wanneer de landarbeid ondergewaar deerd wordt, dit bovendien schadelijke gevolgen heeft voor de inkomenspositie van de ondernemers en hun gezinsleden. Een fractie Voorts is de heer IJska van mening, dat men in de landbouw niet te zwaar moet tillen aan loonsverhogingen, om dat de loonkosten in deze bedrijfstak een steeds kleiner wordende fractie uitmaken van de totale kosten. De arbeidskosten, inclusief de handenar beid van de boer en zijn gezinsleden zelf, bedraagt slechts 36 procent van de totale kosten, dus ongeveer een der de Loonkosten De heer IJska concludeert, dat de loon kosten niet meer de doorslaggevende kostenfactor van het gemiddelde agra rische bedrijf in Nederland zijn. Alles overwegende meent hij, dat zowel land arbeider als boer belang hebben bij een relatieve gelijkstelling van de beloning van de landarbeid ten opzichte van de beloning in het overige bedrijfsleven. De landarbeidans zullen, dan ook blijven vasthouden aan een loonsverhoging van 12 procent voor dit jaar, ondanks de ge varenzone, die volgens de minister bij 7 procent begint. - Haliplus verhoogt uw weerstand tegen griep, vermoeidheid, slapte, nervositeit, verkoudheid. Haliplus Merkbaar bij verplichte figuren DEN HAAG Nederland heeft weer kampioenen kunstrijden op de schaats. Dat is niet het allerbelangrijkste wellicht van de gisteren gehouden wedstrijden op de Hokij. Nog belangrijker is dat over alle linies duidelijk vorderingen merkbaar zijn. Dat geldt speciaal de verplichte figuren die zoveel beter waren dan voorheen, dat het houden van kampioenswedstrijden dit jaar ook alleszins was gewettigd. Het meest verheugende van alles was wel, dat we bij de heren een kampioen hebben gekregen van wie met enige redelijkheid in de toekomst iets kan worden verwacht. Al was de kür van de 16-jarige Arnoud Hendriks minder dan hij pleegt te kunnen, zijn verplichte figuren gaven hem al een groot puntentotaal. Wouter Toledo liet het afweten, omdat hij geen zin im de titel had. Voor velen echter was het een grote vraag of hij die wel zou hebben behaald. Arnoud stond na de verplichte figuren al op 388,3 pnt, hetgeen na het vrije rijden was opgelopen tot 687,3. Bij de dames was ook een duidelijke vooruitgang te merken, maar of ook hier sprake zal zijn van een mogelijk deelnemen aan Europese wedstrijden moet sterk in twijfel worden getrokken. Kampioene werd Anneke Heydt, die met 673,8 punten en plaatscijfer drie on kenbaar de beste was. Na haar kwamen Astrid Feiertag, zusje Sybille bij de junioren derde geworden, en Madelein Hendriks. Ook het enige Nederlandse danspaar Truus Geradts-Roland du Burck behaalde r schools de limiet. Het rijden van paar draagt onmiskenbaar tekenen vooruitgang (30,77 pnt). Bij de junioren werd Willv de Zoete kamnioene. KNSB-voorzitter Wesseloo was blij fe- Heel veel mensen kennen Drente als een provincie met heerlijk, rustig natuurschoon. Dat is er ook; volop! Veel mensen kennen Drente als een dyna mische provincie met moderne industrieën. Dat is ook waar. Neemt U, bijvoorbeeld, Emmen. Emmen is één van die welvarende, nieuwe centra in Drente. De Raiffeisenbank in Emmen heeft 8000 spaarders. Zij hebben samen al 20 miljoen gulden gespaard. Dat is gemiddeld 2500.- per spaarder! U ziet het, de mensen in Emmen (en Drente) denken ook aan de toekomst. Er is in Drente nog plaats voor veel meer mensen. Mensen van allerlei beroep en ambacht. Ze komen er ook en de Raiffeisenbank staat voor hen klaar om aan al hun wensen op bankgebied, in een prettige sfeer, te voldoen. Zoals de Raiffei senbank dat overal elders doet2.000.000 spaar ders. 4,8 Miljard gulden spaargeld. Meer dan 1000 vestigingen. midden van Nederiandse kampioenen te zijn bij de prijsuitreiking. „Ze zijin dan nog van ons. Als ze Europees of wereld kampioen worden, zijn ze van de pers en de publieke opinie en dan zijn wij verkocht. De KNSB zal heus een trainer voor het gehele jaar beschikbaar willen stellen, indien er maar een baan zou zijn, die het gehele jaar ter beschikking zou 9taan". Het gewest Zuid-Holland heeft al eens suggesties in die richting gedaan, hetgeen echter tot nu toe geen resultaat heeft opgeleverd. Schenk ereburger Anna Paulowna ANNA PAULOWNA Kees Verkerk, Rudi Liebrechts, Peter Nottet, Jorrlt Jor- ritsma, Frits Bartling, coach Anton Huis- kes. conditietralner Ben Holleboom en vooral Ard Schenk hebben dinsdag en woensdag in Noord-Holland-Noord een grootse huldiging ondergaan, waarin ook werden betrokken de Noren Guttormsen en Maler, die bij de familie Schenk in Anna Paulowna logeerden. Dinsdag be reidden dc Wierlngerwaardse voetbalclub en de atletiekvereniging de schaatshelden een grandioze intocht. De supportersclub van Ard Schenk bood elk van de schaatsers en coach Huiskes een maatkostuum aan, compleet met overhemd en toebehoren. Woensdag luisterden de kampioenen naar een zang- hulde voor het raadhuis in Anna Pau lowna. De Europese kampioen werd door burgemeester mr. Mijlieff benoemd tot ereburger en kreeg de zilveren ere penning van de gemeente. Ook hier •n er weer cadeaus: een racefiets voor Ard en een bedrag aan waarde bonnen. Het feestprogramma voor de thuiske- rende schaatsers is nog met ten einde Morgen is een huldiging van KNSB-zijdé en zaterdag volgt de intocht in Putters- hoek, waar wereld kampioen Kees Ver kerk^ extra in het zonnetje zal worden Gemeenteraadsverkiezingen in Hekelingen en Spijkenisse (Van een onzer v SPIJKENISSE De uitslag van d« gemeenteraadsverkiezing in Hekelin gen en Spijkenisse heeft woensdag avond voor een bijzondere verrassing gezorgd. De PSP krijgt met 698 stem men de beschikking over twee zetels. De partij was tot op heden niet in de gemeenteraad van Hekelinge en Spij kenisse vertegenwoordigd. Vergelij kend met de uitslagen van de gemeen teraadsverkiezingen in 1962 boekten de PvdA, de PCG en de VVD een ver lies van respectievelijk acht. vijf en een half procent De overige uitslagen waren als volgt* de KVP kreeg 956 stemmen (11.27 pro cent), twee zetels; PvdA 3337 stemmen (39.39 procent), zeven zetels, de Pro testant Christelijke Groepering 2100 stemmen (24,75 procent), vier zetels, de VVD 1028 stemmen (10,28 procent), twee zetels. Gemeentebelangen (boer Braat). 316 stemmen (4,24 procent) geen zetel. Totaal werden uitgebracht 8733 stemmen. De grootste verkiezingsslag is toe gebracht aan de PvdA. Aanvankelijk werd aangenomen dat deze partij of zelfs drie zetels zou winnen. De zetel winst is voor deze partij evenals dia van de KVP. een restzetel. Aanvankelijk verwachtte men dat de partij van boer Braat niet zou aan spreken in Spijkenisse. Er stemden echter 162 kiezers uit Spijkenisse en 199 uit Hekelingen op deze partij. De PvdA vormt met de PSP een socialistische meerderheid in de ge meenteraad van negen tegen acht ze tels. Voetbal flitsen MAAGDENBURG Bekerhouder West Ham United heeft zich woensdag ge plaatst voor de halve finales van he* toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars. De Engelsen bereikten in de tweede wedstrijd tegen FC Maagden burg, die in Oost-Duitsland werd ge speeld een 1—1 gelijk spel, nadat zij op eigen veld de eerete wedstrijd met 10 hadden gewonnen. De ruststand van de door 40.000 toeschouwers bijgewoonde wedstrijd was 00. Reeds eerder plaat sten zich voor de halve finales Liver pool, Celtic (Glasgow) en Borussia Dort mund. DUNFERMLINE De Schotse club Dunfermline heeft met 1—0 gewonnen van het Spaanse Zaragosa. Het was de eerste wedstrijd voor de kwart-finales van het toernooi om de Europa-cup voor jaarbeursgteden. BARCELONA Barcelona heeft met 10 gewonnen van plaatsgenoot Espa- noL Ook deze wedstrijd was voor de kwart-finales van de jaarbeursbeker. Do return zal op 23 maart worden gespeeld, WILDER VAN K De 26-jarige me vrouw Doddema uit Wildervank js gister avond om het leven gekomen toen zij werd aangereden door een auto, waarvan de bestuurder vermoedelijk onder invloed verkeerde. De tot nu toe onbekende chauffeur reed direct na het ongeluk met zijn zwaar beschadigde wagen door en liet h®111 elders in Wildervank staan. Vol gens ooggetuigen is de chauffeur toen het veld ingevlucht. REILEN EN ZEILEN Loosdrccht 16 N Mutua Fidcs 16 TWixue isisï? Mayyjtoyd rN'uKoya Mutna Fidcs 16 Lxxndeji Tclicrimouth 1 M.iuxlricht 16 N ttpaarnckcrk l Stad VU.rüumc-r v.wrJST^V vtdana^li roar, AiAJUiRECnrr Wonoaarl 16 L-IDFJIOKERK 17 Ac /.wllndn-cht I.i CKO «»ira 11 O Gibraltar

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 11