TV Spuit nu jn3minuten uwoven schoon VIJFTIG MAAL BUITENVEEN RADIO Europese kleuren-tv in herfst volgend jaar Twee uur VU-debat over Zuid-Afrika Drie landen gelijk van start Spion aan de muur r 9 DINSDAG 15 MAART 1966 en NCRV geeft tv-reportage (Van o p radio- en tv-redactie) De Nederland geeft voor slachtoffers van branden 1 HILVERSUM/AMSTERDAM {avond, waarop de NCRV het marathonde bat dat de Studentenraad van de V I' heeft uitgeschreven, gaat uitzenden, na dert ras: dat zal donderdagavond a.s. ge- beuren en wel over Ned. I. Deze gehele televisie-avond zal staan in het teken van Zuid-Afrika. De NCRV l3at het grote debat, dat niet het ware karakter van een teach-in zal hebben I (omdat men de zaal van Bellevue waar het wordt gehouden, niet in en uit kan lopen en men zich van tevoren moet opgeven als men binnen wil zijn) vooraf gegaan door een samenvatting van de serie reportages over Zuid-Afrika. wel ke Nico van Vliet voor haar heeft ge- Het gesprek zal de daarin uitgesproken conclusies mogelijk als uitgangspunt ne men. maar de serie op zichzelf zal niet in discussie komen, de heer Van Vliet zal er ook niet bij aanwezig zijn. Smartegeld voor Nkroemah ACCRA Het nieuwe bewind in Gha na heeft de afgezette president Kwame Nkroemah, diens vrouw en de ontslagen ministers en partijfunctionarissen een toelage van duizend gulden per maand toegekend. De nationale bevrijdingsraad heeft besloten dat zij hun toelagen maandelijks via bankrekeningen of vrien den in ontvangst kunnen nemen. De raad. die vorige week de banktegoeden van Nkroemah en de zijnen liet blokke ren. wil voorkomen dat zij in behoeftige omstandigheden zouden komen te ver- (van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Goedgeefs Nederland heeft gisteravond tijdens het VARA- radioprogramma Van Harte 67.860.37 op tafel gelegd voor de zeventien slacht- Gespreksleider is prof. dr. G. A Kooy. offers van de Amsterdamse binnenstad- hoogleraar in de sociologie aan de Wage- branden, die have en goed verloren i ningse Landbouwhogeschool, die in de Het grootste deel van dit bedrag. iar«" 1963-1964 field-work" verrichtte in brachten de Amsterdammers zelf bij el- Z""i-Afrika. Zijn ervaringen vatte hij kaar: een stimulerend woord van bur gemeester mr. G. van Hall was daar het sein voor. Uit Den Haag kwam ruim zeven mille plus partijen beddegoed en huisraad, Rotterdam vulde een flink be drag aan met meubelen, een aantal brandblusapparaten en de toezegging voor zeventien Rijnreisjes om de getrof fenen een genoegen te doen. Nog meer vakantietrips en nog veel meer huishoudelijke artikelen werden uit het hele land aangeboden. Toen Henk van Stipriaan tegen half acht de uit zending moest besluiten was de stroom goede gaven nog niet opgehouden, ook kon de geldinzameling nog niet worden afgesloten. Er heeft zich een comité gevormd waarin o.a. maatschappelijke werksters en werkers van het wijkcentrum en ma joor Boschhart van het Leger des Heils zitting hebben, om de hoogst welkome giften zo eerlijk mogelijk onder de ge gadigden te verdelen. Er is, ten opzichte van de publiciteit, wat meer rust gekomen onder de buurt bewoners. Vei scheidenen van hen kwa men gisteravond voor de microfoon. Ook enkele getroffenen wilden wel praten. Onder hen was de 83-jarige mevrouw Cohen, die haar vertrouwde eigen wo ning in vlammen zag opgaan en nu van het ene familielid naar het andere zwerft Haar hoop is toch nog een eigen huisje terug te kunnen krijgen. Munsingerschandaal wordt onderzocht OTTAWA De Canadese regering heeft de rechter bij de Hoge Raad. W. F. Spence. opdracht gegeven een onderzoek in te stellen naar de zaak Gerda Mun- smger. waarbij ministers uit het kabinet Diefenbaker betrokken zouden zijn ge weest. Premier Pearson heeft dit maan dag in het parlement meegedeeld Zoals gemeld heeft één lid van het toenmalige kabinet bekend betrekkingen te hebben onderhouden met de voormali ge West-Duitse schoonheidskoningin, die een Oost-Duitse spionne zou zijn. 'oging tot e Zes Zuid-Afrika-kenners zullen een aantal centrale vragen over dit land en zijn rassenproblemen formuleren en bestuderen. Na elke vraagstelling kan het puoliek in de zaal op een inleidende discussie erover dieper ingaan De Studentenraad heeft vertegenwoor digers van verscheidene groeperingen die het gegeven onderwerp tot hun zorg hebben gemaakt, uitgenodigd om aan het debat deel te nemen. Het is duidelijk, dat zelfs in een gesprek van twee uren niet alles over deze omvangrijke materie kan worden gezegd, maar het karakter van het debat zal in die tüd wèl tot zijn recht komen. De uitzending van het debat dat van 9.05 tot 11.05 uur duurt, mag men niet zien alu een NCRV-programma, maar als een NCRV-reportage van iets waarvoor zij belangstelling toont, doch dat niet door haar toedoen geschiedt. T/IJFTIG AFLEVERINGEN van een radiofeuilleton, dat is heel wat. Wel iets om eventjes trots op te zijn, vooral wanneer het een spel geldt dat zo druk beluisterd wordt als NCRV's „Boeren en burgers in Buitenveen". Donderdagavond a.s. gaat het in „gouden aflevering" uit en daarom mogen de enthousiaste luisteraars het team van de hoorspelkern dat de belevenissen van de Buitenveners, zo voortreffelijk opgetekend door de nu 41-jarige Jan de Vries, al die tijd al zo gezellig voor de microfoon brengt, wel eens zien. Helemaal in stijl overigens: op bezoek bij een echte boerderij. Hier lopen ze op 'n rij over het erf: van links naar rechts: Herman van Eelen, Elisabeth Versluys, regisseur Wim Pauw, Nel Snel, Bert van der Lin den, Cees van Oyen en Wam Heskes. HILVERSUM Er komt teke ning in de Europese plannen voor kleurentelevisie. Engeland, dat om industriële redenen de komst ervan het meest verbeidt, heeft nu een definitief voornemen: de minister van PTT Anthony Wadgewood, heeft officieel verklaard dat de start in herfst 1967 zal zijn. Duitsland heeft hei plan te be ginnen tijdens de televisie-expo- Frankrijk blijft toch afzijdig tv-redactie) Veel vlugger en makkelijker dan ooit tevoren I 1. Spuit '3 Minuten ovenreiniger' in de oven. Zelfs het moei lijkste hoekje is ge makkelijk bereikbaar. 2. Wacht drie minuten.. Al het vuil trekt in de schuimlaag. 3. Dan gewoon het schuim wegvegen en... uw oven is weer stralend schoon. Verkrijgbaar bij uw drogist voor slechts f. 3.95 BERGERAC N.V., OEN HAAG. TEL. 0»-e07M3 sitie in Berlijn (eveneens in het prille najaar te houden) en Frank rijk begint gedurende eenzelfde expositie in Parijs, te organiseren in september 1967. Het Duitse initiatief werd bekend gemaakt op een persconferentie door Klaus von Bismarck, intendan-t van de Westduitse omroep, en in Parijs kwam de mededelin-g eveneens van officiële zijde. Uit deze drie mededelingen blyikt. dat er geen poging wordt gedaan om in Eurovisieverband samen te werken in deze. Missohïen komt dat nog, er is nog niets van bekend. Dit genstelling tot de vage plannen welke jarenlang zijn gehuldigd, om de kosten te delen en het experiment te begin nen via het Eurovisienet. HANDICAP De handicap daarbij is, dat de om roepen wel in kleuren kunnen gaan zenden, maar dat dit geen effect heeft wanneer er in de landen geen toestel- bezitters zijn. Nog altijd is de aanschaf van een kleurenontvanger een kost bare aangelegenheid en aangezien het kijkend publiek als totaliteit nog heel tevreden is met het zwart-wit-beeld en niet opstandig om kleuren roept, mag worden aangenomen dat de animo om vooraf alvast een duur apparaat aan te schaffen niet bijster groot kan wor den genoemd. Opmerkelijk Is. dat het publick allang weet. dat er In vrijwel alle televisielan den van enige betekenis sinds verscheide ne jaren ijverig met kleuren wordt geëxperimenteerd, maar dat de kijkers dat voor kennisgeving aannemen. Ook In ons land is dat 70. Omroepen noch NTS worden overstelpt met brieven waarin gevraagd wordt om kleuren. Men Is er als kijker nog niet aan toe. Dit wil niet zeggen dat, wanneer er kleuren zouden te zien zijn. niemand een ontvanger wil kopen, dat is het andere uiterste. Wie er wél om dwingt, dat is de Britse industrie. Hier ziet men sinds een reeks va:i jaren met een oververzadigde markt in wit-zwart-toestellen. Het kij- kersaanta! stijgt niet meer, „iedereen heeft tv" bij wijze van spreken en de toestellen worden normaal gekocht door nieuwe jonge gezinnen en ter vervanging van het oude apparaat. Hard vooruit kan de industrie niet meer. De verandering van het lijnensysteem heeft ook niet de zoden aan de dijk gezet waarop de Britse fabrikanten hoop ten: BBC II <op 625 lijnen!) doet het niet zo best bij de kijkers, die toch al twee programma's ter keuze hebben en al te hard loopt men niet om een nieuw toestel, aangezien de meer geliefde pro gramma's nog volgens het oude systeem te bekijken zijn. DAN IETS ANDERS ..Dan nu toch spoedig kleuren!" eist de industrie, die vooruit wil. Daarom /.et Engeland meer spoed ach ter dc zaak en wil in elk geval de voorspelling (1967) van enkele jaren gele- n het Duitse PAL-systeem: het flirten met de Amerikaanse NTSC is finaal uit. Dat Duitsland niet het eigen systeem komt is vanzelfsprekend. Zoals u weet hebben vrijwel alle west-Europese lan den (als laatste niet-Frans land Neder land!) zich akkoord verklaard met PAL. Alleen het „Franse blok" houdt vast aan het Parijse SECAM-systeem. Frankrijk wil ook op dit punt van geen wijken weten: dan maar niet be trokken zijn met ev. Eurovisie-ultwisse- j ling of co-produkties in kleuren, geen verrassend standpunt van het land van De Gaulle overigens. De kleintjes Monaco. Luxemburg en België Waals (RTB) hebben dan geen keus: vanwege hun Franstaligheid moe ten zij wel naar de Parljse pijpen dansen. NEDERLAND Wat Nederland betreft, ook wij hebben volop mee-geëxperimenteerd en wanneer „de grote drie" met kleuren op de buis komen, zullen wij als vooruitstrevend tv-land niet al te ver achteraan komen, hoewel er voor ons voorlopig beslist geen herfst 1967 in zit. Philips rekent, dat in 1970 Nederland ongeveeer 300.000 kleurenontvangers zal bezitten. Zoiets kan mee- of tegenvallen: het zal er aar liggen of wij dan al zelf kleuren-uitzen dingen voor iedereen hebben, of er veel kleurenprogramma's in Eurovisie worden vertoond enof hoe de belangstelling voor de aankoop van auto's en duurzame gebruiksartikelen er dan voorstaat. Zoals men op het ogenblik denkt, gaat de grote koelkast en de volautomatische wasmachine, om maar niet te spreken de auto en de nog-betere-auto voor de kleurenontvanger. Vrij logisch, want len kan er ook nog niets mee doen. Maar we leven in een „snelle tijd" en een paar jaren kan veel veranderen. Van veel gewicht zal zijn, hoe de start van de officiële kleuren-tv In de drie landen wordt ontvangen en hoe snel het aantal /enduren zich daar gaat uitbrei den. Bli.ikt plotseling iedereen er van te zijn dan groeien de kansen de kleinere landen ook vlugger, zulks via dc absoluut onmisbare aandrang het kijkerspubliek. Wanneer we echter zien, dat Amerika twaalf jaien heeft nodig gehad om de kleurentelevisie althans een beetje van de grond te krijgen, dan moeten we maar geen hei! roepen, eer we over de brug zijn. RTN heeft ruim kwart miljoen betalende leden AMSTERDAM De RTN heeft nu ruim een kwart miljoen leden-contri buanten. Vrijdag was dat aantal geste gen tot 250.813. Het bestuur van de RTN heeft mi nister Vrolijk en de Radioraad telegra fisch hiervan in kennis gesteld. Dit telegram zal worden gevolgd door een schrijven dat vergezeld gaat van een desbetreffende accountantsverklaring. De RTN is van mening „nu met recht aanspraak te kunnen maken op de zendtijd die geldt voor een omroepor ganisatie B" t.w. omstreeks 4 uur tele visie en 28 uur radio per week gedu rende de eerste fase van haar taakver vulling. VANAVOND TE ZIEN NED. 1 NTS EN VARA 6.30 uur: Reportage wielrennen. 7.05 uur: Journaal voor gehoorgestoorden. 7.32 uur: Engelse les voor gevorderden. 8.45 uur: Simon Carmiggelt leest uit eigen werk. 8.55 uur: Aflevering van de serie Z-Cars. politiefilms. 9.45 uur: „Signalement", gewijd aan Orson Welles (Britse film). NED. 2 NCRV en NTS uur: Dieren kijken in Patagonië. uur: Quiz „Haal je kijkgeld terug", uur: Krachtpatsers onder dieren en mensen, uur: Compositie „Reliëf '64". uur: Voorzetting van de rubriek „Dichterbij" (CVK/ IKOR). VANAVOND TE HOREN Hilversum I KRO 7.30 uur: Instructief concert door de Luchtmachtkanel. 7.50 uur: Concert door het kamerorkest Pieter Hellendaal. 9.30 uur: Orgelconcert door Maurice Pirenne. 10.45 uur: Disco-rendez-vous. HILVERSUM II AVRO 7.05 uur: Oosterse muziek. 8.05 uur: Amusementsprogramma met Chris Howland en Sonja van Proosdijk. 9.15 uur: Parlementaire discussie. 11.00 uur: Ton de'Leeuw opent het venster op de heden daagse muziek. door John ie Carré 0 Victor Gollancz. 31 Hij droeg een regenjas met leren knopen. Hij was onge veer even groot als Leamas, maar ouder. Leamas schatte hem op ongeveer vijfenvijftig. Hij had een hard gezicht, grauw en met scherpe vouwen, hij had een militair kunnen zijn. Hij stak zijn hand uit. „Mijn naam is Peters," zei hij. Zijn vingers waren slank en verzorgd. „Goede reis gehad?" „Ja,"'zei Kiever snel, „volkomen rustig. „Meneer Leamas en ik hebben veel te bespreken: ik geloof niet dat we je langer hoeven op te houden^ Sam. Neem jij de Volkswagen maar mee terug naar de stad." Kiever glimlachte. Leamas zag de opluchting in zijn lach. „Goeiendag, Leamas." zei Kiever schertsend, „veel geluk, ouwe jongen." Leamas knikte, maar deed of hij de uitgestoken nana van Kiever niet zag. „Goeiendag," herhaalde Kiever en verdween kalm door de voordeur. Leamas volgde Peters naar een achterkamer. Zware kan ten gordijnen, versierd met zware franje en in plooien vallend, hingen voor de ramen. De vensterbank stond vol met planten in potten: grote cacteeën. een tabaksplant en een eigenaardig soort plant met brede, rubberachtige bla den. Het meubilair was zwaar en namaak antiek. In hot midden van de kamer stond een tafel met twee zware, gebeeldhouwde stoelen. Op de tafel lag een dik, roestkleu rig kleed, dat meer van een vloerkleed had. en daarop, voor iedere stoel, lag een bloknoot en een potlood. Op een dressoir stonden whisky en soda. Peters ging erheen en maakte voor hen beiden (een drankje klaar. „Luister," zei Leamas plotseling, „van nu af aan kan ik het zonder al die vriendelijkheden stellen. toegrijp je me? We weten alle twee wat er aan de hand is, we zijn allebei profs. Je hebt nou een betaalde overloper geluk ermee. Maar doe in vredesnaam niet alsof je verliefd op me geworden bent." Er was e*en gespannen onzekere klank in zijn stem. Peters knikte. „Kiever vertelde me al dat je een trotse kerel bent." merkte hij onverschillig op. Toen voegde hij zorider een glimlach eraan toe: „Waarom zou iemand anders een leverancier aanvallen?" Leamas vermoedde dat hij een Rus was, maar hij was (er niet zeker van. Zijn Engels was bijna foutloos en zijn gedragingen en manieren waren die van (een man die reeds lange tijd aan alle moderne gemakken gewend is. Ze gingen aan de tafel zitten. „Heeft Kiever je gezegd wat ik je zal betalen?" vroeg Peters. „Ja. Vijftienduizend pond, gedeponeerd bij een bank in Bern." „Juist." „Hij zei ook dat je in de loop van het volgend jaar misschien nog meer vragen zou hebben." zei Leamas. „en dat je me nog eens vijfduizend zou betalen als ik me beschikbaar hield." Peter knikte. „Die voorwaarde accepteer ik niet," vervolgde Leamas. „Je weet net zo goed als ik dat het geen nut heeft. Ik wil die vijftienduizend hebben en verdwijnen. Jouw mensen behandelen hun overlopers ruw, de mijne ook. Ik ben niet van plan in St. Moritz op mijn achterste te gaan zitten terwijl jij elk net dat ik je opgeef gaat oprollen. Ze zijn niet helemaal gek, ze zouden heus wel weten wie te moes ten hebben. Je kunt er zeker van zijn dat ze ons nu al op het spoor zijn." Peter knikte. „Je zou natuurlijk eigens kunnen ko men... waar het veiliger was, is het niet?" „Achter het Gordijn?" &-■ „Ja." Leamas schudde het hoofd en vervolgde: „Ik vermoed dat je ongeveer drie dagen nodig zult hebben voor een voorlopige ondervraging. En dan wil je natuurlijk meer in details terugkomen op verschillende punten." „Dat is nog niet gezegd." antwoordde Peters. Leamas keek hem met belangstelling aan. IEorde vervolgd 1 de Kon. Luchtmacht. 950 Kamerorkest en soliste. Godsdienstige uitzending. 7.20 Klassieke grammofoornmu- -.lek (Om 7.30 Nieuws). 7.45 gende Kerk 22.15 Zie, ik maak g 32.30 Nieuws 2 22.45 Lichte grar lek 23.50-24.00 Niei Hilversum II 298 m. AVRO: 9 00 Nieuws. 18.15 Actualitei- »n. 18 25 Licht ensemble mei angsolisten. 18.56 Voor de kin eren 19.00 Gesproken brie] it Parijs. 19.05 Indonesisch rogramma 19.35 Sitir: radlo- jdschrift voor gitaristen 20 00 ieuwa. 20.05 Howland In Hol- 8.32 Lii .00 Voor de zieken. 9.35 W; tanden. 9.40 Voor de huls- rouw. 10.10 Klassieke grammo- foo/vmuziek. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Klassieke grammo foonmuziek. 11.15 Schoolradio. 1140 Lichte grammofoonmu- ziek. 12 27 Mededelingen ard. progra :uele c 31,15 Dlscuui derwerpen. 31.40 Dames van het omroepkamerkoor. Instru mentaal ensemble en zangsolls- ten. 22.10 Lichte grammofoon- muzlek. 22.35 Ik geloof, dat..., praatje. 32 30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten. 23.00 Venatar op de hedendaagse muziek. 23 40 Lleht Instrumentaal trio. 23 50- 34 00 Nieuws. 1400 18de Internati onale Heinrlch Schlitzfest-Ber- lljn 1965: Kamerkoor de jeugd. 17 00 Praatje. 17.15 Licht instrumentaal kwartet. 17.30 Koorzang: volksliedjes. 17.50 Overheidsvoorlichting. 18.00 Stereo: Licht Instrumen taal kwartet (gr). 18.10 Nieuws uit de prot. christelijke organi saties. 18.30 Radio Volke-Unl- genealogie. 11.32 Sopra ano. 12,00 Promenade orkest en zangsoliste. 12.22 Voor het platteland, lezing. 1237 Medede lingen t.b.v. land- en tuin bouw 1230 Amsterdamse Poli- tlekapel. 13.00 Nieuws 13.10 Actualiteiten en kalender 1325 Stereo: Lichte orkestmuziek en koorzang (gr). 13.45 Gespro ken 4.00 Ra diokamerorkest en Voor de jeugd. (18.00-16.02 Nieuws). 17.00 Voor de zieken 17 30 Danaorkest en aollate. Hilversum III. 24* m. en KM-kanalrn. NRU/KRO 9 00 Nieuws. 9 02 Lichte grammo- foonmuzlek. 10.00 Nieuws 10.02 Actualiteiten. 1005 Lichte grammofoonmuziek 11 00 1102 Actualiteiten 1 Actualiteiten 12.05 Lichte grammofoonmuziek. 13.00 nieuws. 13.02 Actualiteiten. Actualiteiten. 14.05 Gevarieerde grammofoonmuziek. NRU/ AV RO: 15.00 Nieuws. 15.02 Lich te grammofoonmuziek. 18.00 Nieuws. 16 02 Volksliedjes. 18.30 Rhythm and blues (gri. 17.00 Nieuws 17 02-18 00 Gevarieerd platenprogramma voor automo bilisten. rija-Nlcc 19 00 Nieuws ln het kort. 12.31 Klaas Vaak. 19 05 Journaal voor gehoorgestoor- VARA: 2020 Achter nieuws. 20.45 Voordracht. 20 56 Z-Cars - Naastenliefde, TV-polltlcfilm. 21.45 Program ma gewijd aan Orson Welles 22 25 Actueel Humanisme NTS: 22.35 Journaal 22 40-23.10 Teleac: Samen leven nu en Nederland II. NTS: 20.00 CVK/ÖCOI. 22 05 Dichterbij een wekelijks programma. NTS: 32.33-32.40 Journaal. TELEVISIE MORGEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 9