SOEKARNO'S MACHT NOG SLECHTS SYMBOLISCH Grote activiteit dank zij ruime financiële armslag Gesprek met Soekarno over nieuw kabinet Volgens rapport Makrotest Zakenman gierig en egoïstisch Holland-imago opbouwen coldrex DINSDAG 15 MAART 1966 Waarom wijzigt de president Peking-koers? Leger enige stabiele in Indonesië SOEKARNO Harde woorden met generaals (Van een ANP-correspondent) "\JAKARTA Zonder dat zjj ook maar enig idee hadden ran hetgeen zich achter de scher- nen afspeelde, zqn de vijf mil- oen inwoners van Djakarta het fgelopen weekeinde getuigen ge veest van een nagenoeg zonder iloedvergieten verlopen machts- vername, die werd uitgevoerd loor de hevelhebber van het le er, luitenant-generaal Soeharto. Vat heeft president Soekarno er- loe bewogen zijn koers honderd achtig graden te verleggen? en waas van geheimzinnigheid hangt ver de besprekingen die hij vry dag- vond met enkele militaire bevelheb- ers op het paleis te Bogor heeft ge- oerd. Het is zeker dat hier harde •oorden zijn gevallen tussen Soekarno fi de generaals. Naar verluidt zouden e militairen er de nadruk op hebben elegd dat Soekarno's steun aan de ammunisten het land regelrecht naar e afgrond voert, zo niet tot een bloed- ad zou leiden. Vrijdagochtend had president Soe- arno per helikopter in haast zijn pa- te Djakarta verlaten en was naar 60 kilometer huiten de hoofdstad elegen Bogor vertrokken. Drie gene- aals van het leger vlogen hem na en Chijnen Soekarno ervan te hebben tinnen overtuigen dat het leger de ie enige stabiele macht in het 105 mil- oen inwoners tellende land is. Soe- carno die nog enkele dagen tevoren had gezegd dat hij niet heen en weer wenste te worden geduwd en dat hij geen millimeter van zijn politiek zou afwijken, droeg na de bespreking alle feitelijke macht over aan luitenant- generaal Soeharto. Soekarno is nog staatshoofd, maar Soeharto's eerste daad: het verbieden van de communis- isch partij, is er een teken van dat 'oekarno's macht nog slechts symho- isch ts, zo menen buitenlandse waar- Diplomatieke missies worden ambassades WENEN Het neutrale Oostenrijk en het communistische Albanië zijn over eengekomen hun diplomatieke missies tot ambassades te verheffen. Het besluit zou duiden op het Albenese belang te ontkomen aan de isolatie, zowel van Oost als van West, waarin het land is geraakt toen het de betrekkingen met Moskou verbrak en zich openlijk aan de zijde van communistisch China schaar de. Oost-Europese en Joegoslavische diplo maten hebben onlangs in Belgrado opge merkt da» er een afnemende vijandig heid van Albanië jegens hun landen bestaat en dat de wederzijdse contacten toenemen. Hun betrekkingen met Polen verslechterden echter toen dit land eiste dat de Albanese ambassadeur zou wor den teruggeroepen. De Albanezen heb ben wraak genomen door de Poolse am bassadeur in Tirana tot „ongewenst persoon" te verklaren. Intussen heeft het in Hong Kong verschijnende onafhankelijke blad Ming Pgo geconstateerd dat de Chinese partijleider Mao Tse-Toeng sinds 27 no vember 1965 niet meer in het openbaar is verschenen. Het blad vermoedt dat hij niet in Peking is, maar elders in China rust houdt. Politieofficier schoot Loemoemba dood uit medelijden BRUSSEL De Kongolese politieof ficier Sabwe heeft wijlen Loemoemba uit medelijden doodgeschoten, aldus weet het Belgische weekblad De Post gisteren te melden. Volgens Sabwe werd Loemoemba ernstig mishandeld. Toen Sabwe Loemoemba doodschoot lag deze reeds op sterven, aldus De Post. gejuich op uit de straten van Djakarta, toen radio-Djakarta had omgeroepen dat de communistische partij was verbor" Gejuich De militaire parade- werd geleid door de jonge commandant van de parachu tisten, kolonel Sarwo Edhie Wibowo, die vorig jaar Midden-Java zuiverde van communistische opstandelingen. Zijn soldaten namen hem op de schou ders en juichten hem toe voor de para de uit het legerkamp buiten Djakarta vertrok. De wapenschouw werd door ongeveer een miljoen inwoners van Djakarta gezien. Zij juichten de troe pen toe, wierpen fruit en orchideeën, en riepen leuzen als: „Leve de strijd- Irmnhton" Pïnrtn SSnpha.nd.rin". de Paar schoenen Nadat Soekarno, minister van bui- ïnlandse zaken Soebandrio en de der- e vice-premier Saleh het paleis te Ijakarta hadden verlaten, werd onder en tafeltje een paar schoenen gevon- en, die naar verluidt eigendom waren an Soebandrio. Soekarno zou bij zijn ertrek zeer boos zijn geweest. Hij was, erwijl hij een bespreking met zijn ninisters voerde, door de minister x>r veiligheidsaangelegenheden, lui- inant-kolonel Sjafei, op de hoogte ge teld van „troepenbewegingen" buiten Ijakarta. Zaterdag, nadat Soekarno de macht aan ioeharto had overgedragen, werd in de van Djakarta een parade gehou- /aaraan werd deelgenomen door lilitairen en studenten. Honderden stu- enten uit Bandoeng voerden een span- >ek met de woorden „Bandoengs Kami" se. Vreemd genoeg paradeerden de lilitairen niet alleen in legerwagens, laar ook in gevorderde particuliere rachtwagens. Boven de parade, waarin mheden van de elite „Siliwangi"-divisie leeliepen, vlogen hefschroefvliegtuigen i andere legertoestellen. Naar de correspondent van het ANP leidt, steeg er zaterdagochtend een luid De jeugd van Djakarta beklom in haar geestdrift de tanks, pantserwagens, artil lerie en manschappenvoertuigen en om helsde en kuste de militairen, terwijl „Leve pak Nas" (vader Nasoetion) werd geroepen. De vreugde over de zege van de strijdkrachten scheen echter niet on verdeeld. Terwijl militairen en jonge ren bij het hoofdkwartier van de strijdkrachten de deelnemers aan de parade toejuichten, bleven de manner van de luchtmacht in het gebouw er naast met grimmige gezichten voor zich uit staren. De luchtmacht nam dan ook niet aan de parade deel. Voorts schit terden de mariniers en de mobiele brigade van de politie door afwezigheid. Tegen vier uur in de middag hadden alle eenheden die aan de parade had den deelgenomen strategische posities bij het Merdeka-paleis ingenomen. De paleiswacht bevond zich in de barak ken elders in de stad. zwaar bewaakt door de „Siliwangi"-divisie en andere legereenheden. Zaterdag werd voorts een vorige week door acht politieke partijen uit gegeven verklaring waarin de anti communistische activiteit van studen ten en scholieren van de afgelopen weken werd gelaakt, na een vergade ring van de leiders van de anti-com munistische partijen in een „verdui delijking op de verklaring" ingetrok ken. De communistisch gezinde PNI en de crypto-communistische Partindo" schaarden zich niet achter deze „v~~ duidelijking" Reeds zaterdagochtend zond luite- Niet meer dan 25 ministers DJAKARTA De leger autori- eiten hebben gisteren bij presi- lent Soekarno de lijst van 25 mi- listers die in het nieuwe kabinet itting zullen nemen ingediend, fier uur lang spraken de leiders ran de strijdkrachten met Soekar- lo in zijn paleis te Bogor. Onder len bevond zioh ook de nieuwe ninister van defensie en tevens tmmandant van de strijdkrach ten, generaal Sarbini, en diens •laatsvervanger generaal Moer- *jid. De nieuwe machthebber, ge- leraal Soeharto, kon wegens ziek. ^te de vergadering niet bijwonen, de nieuwe regering zouden zo- wel burgers als militairen zitting (hebben. Vandaag zou het Indonesische par lement een resolutie betreffende de machtsoverdracht van president Soe karno aan generaal Soeharto bespre ken. Volgens een woordvoerder van de KOGAM („verpletter Maleisië"), kolonel Soenarjo, is de solidariteit van de opperbevelhebber en het Indone sische volk sterker dan ooit. Wat be treft de verklaring van toenkoe Abdoel Razak, de Maleisische vice- premier, dat het geschil tussen beide landen na de jongste gebeurtenissen hopelijk zal verdwijnen, zei Soenarjo dat dat ook na de „staatsgreep" van oktober was gezegd, maar dat Indo- Maleisië zal blijven bestrijden. De Indonesische tegenstand tegen Maleisië is niet door de communis tische partij geïnspireerd, maar maakt deel uit van de regeringspolitiek, zei hij. Intussen heeft generaal Soeharto alle leiders en andere actieve leden van de verboden communistische partij bevolen, zich vóór het einde van deze maand bij de autoriteiten te melden. Als de betrokkenen dit niet doen. zullen er „krachtige maatregelen" tegen hen wor den genomen, aldus radio-Djakarta. De andere partijen en organisaties is ver boden voormalige communisten toe te Een van de echtgenotes van Soekarno. de 25-jarige mevrouw Ratna Dewi Soekarno, heeft gisteravond de vrou wen van de generaals op een groot stuk taart getracteerd. Eerder op de dag had zij in een van de hotels in Djakarta een grote roomtaart besteld, waarop de woorden stonden „geluk gewenst met de ontbinding van de PKI (communistishe partij). Dit gebaar heeft nieuw voedsel ge geven aan de geruchten dat Soekarno tijdens een woede-aanval zelf de ont binding van de Indonesische commu nistische partij heeft gelast. Soekarno zou in woede zijn ontstoken bij het lezen van een document, dat men op het ministerie van buitenlandse zaken had gevonden toen dit door scholieren en studenten werd geplunderd. Uit dit document zou men hebben kunnen op maken dat Soebandrio van plan is ge weest om een geheim verdrag met communistisch China te sluiten. nant-generaal Soeharto een eenheid van zijn strategisch legercommando naar het hoofdkwartier van de Indone sische inlichtingendienst in Djakarta om naar verluidt Soebandrio te arresteren. Toen de militairen het ge bouw naderden, werd er op hen ge schoten. Bij de bestorming die daarop volgde ontstond een hevig vuurge vecht. Er werden 21 personen gearres teerd, en belangrijke documenten, ge weren en munitie in beslag genomen. Dr. Soebandrio bevond zich niet onder de gearresteerden. Studenten uit Bandoeng hebben gisteren een mars gehouden door de Indonesische hoofdstad. Zij gaven daarmee steun aan hun medestudenten uit Djakar ta, die de afgelopen dagen pro testacties tegen sommige mi nisters hebben gevoerd. Enkele studenten droegen een krans ter herdenking van de doden die tijdens deze acties zijn gevallen. (Van onze soc.-econ. redactie) |~\EN HAAG De exportkansen van onze industrie worden on dermijnd door het eenzijdige beeld dat men in het buitenland nog overwegend van Nederland heeft: het land van water, molens, klom pen en tulpen. Het is nodig dat dit Holland-imago volmaakt wordt omgebouwd. Dit is één van de conclusies van een onderzoek dat de NV Makrotest in opdracht van de Centrale Kamer van Handelsbevordering heeft inge steld naar het imago van Nederland als potentiële leverancier van tech nisch industriële kapitaals- en con sumptiegoederen in Frankrijk, Japan, Nigeria en Peru. Makrotest is zelfs van mening dat het agrarisch-toe- ristische beeld, dat men in het buitenland nog steeds van Nederland heeft, in zeker opzicht voor de industriële export „een gevaarlijke concurrent" is. Het bureau meent dan ook, dat de ombouw van het huidige Holland-imago mee moet brengen dat Nederland zich vooral niet langer presenteert als agrarisch of waterbouw-technisch. beeld dat nauwelijks in staat Is de Fransman enthousiast te maken'voor kelijk contact met de Nederlander. Ook de Japanners kunnen zich in „het Nederland van hard werkende landbou wers" nauwelijks industrie voorstellen. In de ogen van de Japanner is ons land een zeer povere landbouwnatie met op handelsgebied de geur van een min of meer glorieus verleden. Ook de Japan ners noemen de Nederlanders inhalig, gierig en egoïstisch, een beeld dat even als in Frankrijk niet bevorderlijk is voor contact met de Nederlandse industrie. In Nigeria en Peru daarentegen over heerst in het algemene beeld van Neder land de reputatie van een hoog ontwik keld land. In beide landen is dit een Actiever zijn Uit het onderzoek is gebleken dat er ier concreet bijzonder veel ruimte is >or handelsintensivering met de vier landen van onderzoek. Voor een goede handelsbevordering van Nederlandse pro- dukten moet echter aan twee essentiële voorwaarden worden voldaan, nl. een ac tievere benadering van de buitenlandse zakenman en een volmaakte ombouw m het bestaande Holland-imago. Wat het eerste betreft moet vooral meer gebruik worden gemaakt van een opvallend, goed gedocumenteerd en ge richt verstrekken van informatie: niet hét, maar over dé Nederlandse pro- dukten. De nadruk mo' niet gelegd wor den op de wijze waarop het rodul tot stand kwam (op de wijze vaarop de Nederlanders werken enz.) maar op het produkt zelf. Het imago Het beeld dat men van Nederland heeft is in de vier onderzochte landen niet volkomen gelijk. In al deze landen benadrukt men wel het agrarische en het toeristische, maar deze worden per land toch verschillend geïnterpreteerd. In Frankrijk heeft Nederland een image van rust en wijdsheid, maar ook van kleinheid en intimiteit. Het agrarische beeld sluit voor de Fransman I ït bestaan van industrie in principe eigen lijk uit. De Nederlander heeft In zijn ogen een zekere onbuigzaamheid en stug heid met een gebrek aan „savoir vlvre". Hij noemt de Nederlander ock gereser veerd, conservatief en zelfs gierig en egoïstisch, iemand die in het zaken doen geen souplesse kent en et onderste uit de kan wil hebben, die een superiori teitscomplex heeft en die minachtend neerkijkt op de Fransen. Al met al een t Bah...alweeb dieb vebstobte neus... Maar verkoudheid is meer dan'nneusverstopping alleen.Verdrijf uw hele verkoudheidmet Coldrex Bij een verstopte neus komen koorts, snelt het herstel en geeft extra weer- hoofdpijn en rillen. U voelt u ziek. stand door vitamine C. Neem uw Bestrijd niet één van de symptomen, verkoudheid serieus. Bestrijd hoofd maar de hele verkoudheid. Neem pijn, neusverstopping en koorts tege- Coldrex! Het tweelaags Coldrex lijk met Coldrex. tablet heft niet alléén de neusver stopping op, maar het verdrijft ook hoofdpijn en koorts. Coldrex CKH meent: Zoeken naar nieuwe afzetmarkten (Van onze soc.-econ. redaktie) DEN HAAG De Centrale Kamer van Handelsbevordering kan haar op het buitenland ge richte activiteiten dit jaar aan zienlijk uitbreiden dank zü het feit, dat de overheid aanmerke- gevolg van het feit dat Nederland tot de Westeuropese landen beh-ort Vooral ii Peru profiteert ons land in dit opzicht het Westeuropese aureool. Een ge volg hiervan is dat voor de Nigeriaanse en Peruviaanse zakenman het toe- ristisch-agrarische en het industriële geen tegenstellingen vormen. De Neder lander wordt gezien als de sympathieke vertegenwoordiger van een positief waardeerd land. In tegenstelling tot Frankrijk en Japan heerst in Nigeria en Peru een imago dat zich bijzonder goed leent voor zakelijk contact. De image van het Nederlandse produkt is in alle vier landen een bijna letterlij ke vertaling van de image van het land en zijn bewoners: degelijk, goede kwali teit, vakbekwaam gemac' t. maar zwak als het gaat om uiterlijkheden, zoals vormgeving, ontwerp en status. Aan de service, die geboden wordt, bestaat een vrij algemene twijfel. Makrotest concludeert dat het Hol land-imago veelal uit wezenlijk :emmen- de en negatieve factoren is opgebouwd. lijk meer geld voor de exportbe vordering beschikbaar heeft ge steld dan voorheen het geval was. Zo is voor 1966 een programma opgesteld, met de uitvoering waarvan bijna drie miljoen gul den is gemoeid. Dit heeft de al gemeen directeur van de CKH, drs. B. J. Udink, gisteren meege" deeld tijdens een bijeenkomst met journalisten in kasteel ,,De Wittenburg" te Wassenaar. Dit programma is gericht op alle vijf werelddelen, zij het uiteraard dat voor elk van deze werelddelen een vrij sterk beperkte keuze uit het aan tal mogelijkheden moest worden ge daan. Maar ook hieruit blijkt toch wel duidelijk dat het Nederlandse be drijfsleven ten aanzien van het buiten land niet stil zit en reeds indrukwek kende pogingen doet om nieuwe mark ten voor de afzet van zijn produkten te ontsluiten, ook op verre afstand. Het programma voor exportbevorde ring van de CKH ziet er voor dit jaa in grote lijnen als volgt uit: WEST-EUROPA (inclusief Israël). Deelneming aan algemene beurzen te Gothenburg, Wenen, Barcelona en Tel Aviv, en aan vakbeurzen te Pa rijs (drie maal), Gothenburg, Ham burg en München. Het ondernemen van collectieve activiteiten in Frank rijk (marktonderzoek, advertentie campagnes, verspreiding van brochu res en vakbladen, uitnodiging aan vakjournalisten voor een bezoek aan ons land e-d.). Voorts missies naar Ierland en Israël, oriëntatiereizen naar Zuid-Italië, Spanje en Noord-Europa en marktonderzoek in Griekenland, alsmede de vesti ging van een vertegenwoordiging in Israël. Totale kosten ƒ1.211.300, waarvan 387.000 wordt bijgedra gen door de overheid. OOST-EUROPA. Deelneming aan jaar beurzen te Poznan, Zagreb, Plovdiv en Boedapest, alsmede aan de land bouwmachine-tentoonstelling in Moskou. Marktexploratie in Polen. Hongarije. Roemenië, Tsjechoslowa- kije en Bulgarije. Missie naar de Sowjet-Unie. Assistentie bij ont vangsten door het bedrijfsleven van autoriteiten uit Tsjechoslowakije. Hongarije en Polen. Totale kosten 558.700, waarvan 61.000 voor reke ning van de overheid. AUSTRALIë en NIEUW-ZEELAND. Marktexploratie via de vestiging te Sydney. Onderzoekingsreis naar Australië, Nieuw-Zeeland en de Phi- lippijnen. Deelneming aan een tech nische manifestatie te Sydney. Tota le kosten 116-200. Voor rekening van de overheid 37.500. ZUID- en OOST-AZIë. Deelneming aan tentoonstellingen e.d. te Osaka, Bangkok, Djakarta en Tokio. Markt exploratie in Indonesië, Japan. Tai wan, Hong Kong en China. Oriënta- tieriezen naar Thailand en Maleisië. Kosten 439.500, waarvan voor de overheid 165.000. MIDDEN-OO STEN (inclusief Pa kistan). Het laten varen van een schip met monsters van Nederlandse voedings- en genotmiddelen langs de havens Dubai, Doha. Dammam, DRS. B. J. UDINK Londense politie zoekt filatelist LONDEN De Londense politie zoekt naar de man die aan postzegelhandelaar Stanley Gibbons een aantal aan minister Harold Wilson geadresseerde enveloppen met poststempels van het onafhankelijke Rhodesische bewind heeft verkocht. Naar Britse opvattingen zijn deze stempels ille gaal. De enveloppen vertegenwoordigen een handelswaarde van naar schatting vijftig gulden per stuk. maar de aanbie der kreeg rr slechts tien gulden voor. Premier Wilson heeft de laatste tijd •n stroom van brieven uit Rhodesië ont vangen met de bedoeling hem het door de Britse posterijen ingesteld strafport (ongeveer ƒ2.50 per brief) te laten beta len. Wilson heeft dit grapje voor reke ning van 's rijks kas laten komen. De man die de enveloppen aanbood heeft de postzegelhandelaar verteld dat hij tot het huishoudelijk ningstcegt c Kuweit, Basrah en Khorramsfliar. Deelneming aan jaarbeurzen te Iz mir en Damascus. Onderzoekings- en oriëntatiereizen door het gehele midden-Oosten en Pakistan. Markt exploratie in Cyprus, Turkije, Liba non, Iran, Irak, Jordanië, Syrië. Ku weit, Bahrein, Qatar, Trucial Coast, Oost Saoedi-Arabië en Pakistan. To tale kosten ƒ278.500- Voor rekening van de overheid f 58.000. AFRIKA. Deelname aan de jaarbeur zen te Libye en Accra en aan de Rand Easter Show. Missies naar Ivoorkust, Kameroen en Gabon. Oriëntatieteams naar Algerije, Li bye, Nigeria, Ghana, Kenya, Oegan da en Tanzania. Marktexploratie in Zuid-Afrika, Angola, Mozambique, West-Afrika. Uitnodiging van promi nente personen en assistentie bij de ontvangst van twee Afrikaanse staatshoofden. Totale kosten 179.500 en voor de overheid 52.750. LATIJNS-AMERIKA. Missie naar Venezuela en Colombia, oriëntatie reis naar Peru, Chili, Argentinië en Brazilië. Marktexploratie in Puerto Rico, Dominicaanse Republiek, Ja maica. Curagao. Trinidad. Surina me, Brazilië. Uruguay. Argentinië, Chili Peru, Ecuador, Venezuela en Mexico. Deelname aan jaarbeurs te Paramaribo. Totale kosten 94.150, waarvoor ƒ22.750 voor de over heid. NOORD-AMERIKA en CANADA. Voorbereiding van deelname aan we reldtentoonstelling te Montreal in 1967. Collectieve reclamecampagne in Canada. Kosten 26.000. Voor de overheid 6000. De Centrale Kamer van Handelsbe vordering, die momenteel een budget heeft van zes a zeven miljoen gulden, ontplooit naast deze respectabele lijst ook tal van binnenlandse activiteiten, zoals het geven van voorlichting bij de export, het bevorderen van samen werking in de export, het geven van exporttechnische adviezen en het ver lenen van service aan haar leden, mo menteel reeds ca. 800 bedrijven. Deze ondernemers ontvangen voor hun con tributie niet alleen gratis service, maar ook aanzienlijke prijsreducties bij opdrachten voor marktexploratie, deelneming aan inzendingen op buiten landse vakbeurzen e.d. Drs. Udink vertelde dat het huidige budget van de CKH een gezonde basis vormt voor de doelstellingen, die zij in het nationaal belang voor ogen heeft. Er is echter voor een jong in dustrieel land als Nederland op het gebied van de ontsluiting van nieuwe exportmarkten nog ontzettend veel te doen, en daarmee zullen in de toe komst aanzienlijk grotere bedragen ge moeid zijn dan die waarover de kamer thans de beschikking heeft. De direc teur sprak evenwel de verwachting uit, dat ook deze middelen gevonden zullen kunnen worden, al zal de rege ring dan wel méér moeten doen dan bij de huidige financiering van de CKH door overheid en bedrijfsleven op fifty-fifty-basis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7