HULP UIT ALLE DELEN VAN DE WERELD De brutale apen van India Wapensmokkel ontmaskerd Denemarken stuurde vitaminetabletten Indiase vrouwenbeweging dreigt met boycot Zorgen over verdwenen kerngeleerde Sikhs vechten tegen Hindoes: acht doden alles goed i en( wel' Uit de Haagse hof geplukt 5 DINSDAG 15 MAART 1966 NEW DELHI Terwijl de Amerikaanse tarwe al volop in havensteden als Bombay en Madras wordt gelost, is uit alle delen van de wereld hulp onderweg om de voedselschaarste in India te bestrijden. De crisismaanden zijn april en mei met een waarschijnlijke nawerking tot diep in de zomer. Er is dus nog maar weinig tijd om de voorgenomen leniging van de nood te effectueren. Behalve tarwe uit de Verenigde Staten, die onder een regeringspro gram al geruime tijd daadwerkelijk helpen, komt er rijst uit Birma en Japan, een medisch team uit Duits land en een colonne vrachtauto's uit Vaticaanstad. De meeste multilatera le en bilaterale projecten zijn opge voerd, met andere woorden: men stuurt meer geld, meer agrarische specialisten en meer voedingsex perts. Nog deze week worden in de ha vens van Australië de tankers ge vuld, die een regeringsgift van 100.000 ton graan naar India moeten brengen. New Delhi heeft in Canber ra nog eens 150.000 ton graan aange kocht, ondanks het nijpend tekort aan vreemde deviezen. Uit Denemarken zijn tien miljoen hoogwaardige vitaminetabletten aan gekomen. Ze zijn een gift van de gezamenlijke Deense kerken. Ze heb ben het voordeel weinig volumineus te zijn, waardoor ze met een gechar terd vliegtuig in één vludht konden worden overgebracht NOVIB Wat de hulp uit Nederland be treft, hiervan is al voor een waarde van 200.000 gulden aangekomen. Het zijn weliswaar voedingsmiddelen, die vóór de succesvolle aktie Eten voor India werden verstuurd, maar ze zijn per saldo voor dezelfde hon gerige magen bestemd. Ook is er nog een lading melkpoeder onder weg, die de NOVIB uit zijn eigen fondsen betaalde. In New Delhi wordt steeds duide lijker dat de hulp uit de Lage Lan den niet langer uit tarwe kan be staan in verband met de beperkte havenfaciliteiten. Ook bloem is uitge sloten, omdat men de verwerking hiervan niet kent. Er zal melkpoe der moeten komen, babyvoeding en vitaminepreparaten. Daarnaast nog kunstmeststoffen en onkruidverdel gers, maar het een zowel als het ander is meer bestemd voor op lan ge termijn. Duidelijk is dat de vrije giften, die uit alle delen van de wereld komen, niet zullen worden verkocht. De minister van voedselvoorziening en landbouw, Subramaniam, heeft dit tenminste -nadrukkelijk ver klaard, toen we hem hiernaar vroe gen. Voor de normale rantsoenen, die via de distributie organen (staatswinkels) worden verdeeld, zal wel moeten worden betaald. Structurele hulp De structurele hulp, die overigens even noodzakelijk is alleen hier door kan een nieuwe dreiging van voedselschaarste in de toekomst wor den voorkomen zal uit de fondsen worden betaald, welke de diverse buitenlandse regeringen beschikbaar hebben gesteld. De Indiase vrouwenbeweging heeft inmiddels een oproep gericht aan de inwoners van de noordelijke staten om het ingrediënt rijst zoveel mogelijk van het dagelijkse menu te schrappen. Het hierdoor verkregen surplus kan dan naar de rijst-etende staat Kerala worden gestuurd 20 miljoen mensen waar de nood waarschijnlijk 't grootst zal wor- Dezelfde vrouwenbeweging heeft nog met een boycot gedreigd van die hotels en restaurants, die voort gaan met het serveren van rijst aan hun gasten. Politiek De politieke sfeer, waarin de door droogte veroorzaakte schaarste van voedsel is komen te liggen, verhin dert de waarnemer een juiste mo mentopname te krijgen van het plat teland met zijn miljoenen. De opposi tie, de socialisten dus, die uit de noodtoestand garen hopen te spin nen in oktober van het volgend jaar gaat India naar de stembus beweren met klem dat er reeds nu mensen zijn, die van honger krepe- ren. De regering spreekt dit catego risch tegen, er hierbij op wijzend dat de gevallen, die worden aange haald, op z'n minst twijfelachtig zijn door het „onwetenschappelijk vast stellen van de doodsoorzaak". Hoe dit ook zij, al in de onmiddel lijke omgeving van New Delhi kan worden geconstateerd dat de droog te teisterend inwerkt op de samenle ving. De meeste waterputten zijn op gedroogd, het toch al zo bonkige vee is de uitputting nabij, de landbouw gronden zijn als harde, gebarsten korsten en konden dikwijls niet voor het komende seizoen worden ingezaaid. „Nichthabers" In de aan de Golf van Bengalen grenzende staat Andhra Pradesh, die als het meest behoeftige ontwikke lingsgebied van India geldt, is het levenspatroon totaal verstoord. De landarbeiders, de „Nichtshabers", hebben al voorschotten in de vorm van voedsel bij de boeren opgeno men, wat betekent dat ze straks voor niets zullen moeten werken. De oogst is zo gering dat er ontel bare bedrijfjes, die gewoon zijn om in voedsel uit te betalen, hebben moeten staken. De werknemers krij gen nu geld, maar raken hierdoor alleen maar achterop. Ze kunnen er wel de laag geprijsde, doch schame le rantsoenen in de staatswinkels mee betalen, maar niet de aanvul ling, die nodig is. Voor de welig bloeiende zwarte markt gelden, voor paupers althans kapitale prijzen. Omdat vraag en aanbod bepalend zijn voor de roepies, die moeten wor den neergeteld, is de ellende straks niet te overzien. Naakte bestaan Samenvattend kan gesteld worden dat het in India gaat als in alle schaarstegebieden van de wereld. Wie geld heeft kan zich redden, wie niets bezit, moet zich behelpen. Castro boos op comm. China MIAMI Premier Fidel Castro van Cuba heeft zondagmiddag in een radiore- de een heftige aanval gedaan op commu nistisch China, dat hij ervan beschuldig de een campagne van imperialistisch soort tegen Cuba te zijn begonnen. Castro zei dat Peking slechts met een korte beledigende brief heeft geantwoord op zijn verzoek om uitleg over de stop. zetting van Chinese rijstleveringen aar Cuba. Het is droevig en vernederend dat in de strijd tegen het imperialisme deel van onze krachten moeten ge bruiken om hen die wij als onze bondge noten beschouwden te weerspreken, al- Jus de Cubaanse premier. HAVANA Premier Fidel Castro heeft voorts de oorlog verklaard aan zijn vertegenwoordigers in het buitenland die zich „in het zoete leven storten en op partijtjes in kapitalistische landen obsce ne verhalen vertellen en grappen ovei de revolutie". In een toespraak voor de televisie zei Castro maandag dat zij die hieraan schuldig bevonden worden in mi litaire dienst moeten of in de landbouw tewerk gesteld zullen worden. Er zijn reeds enkele arrestaties verricht. Daar de existentie, het naakte be staan, op het spel staat, en ook om dat er altijd al gewankeld wordt op de marge, die het leven van de dood scheidt, kan van de weerstand niet meer worden verwacht dan die van een fragiel bouwwerk in een zware Nederland en de andere landen van de wereld, die zulk een royaal gebaar maakten, mogen misschien te gen de dank aanleunen, die ongetwij- België krijgt nu rooms-liberale regering BRUSSEL De leiders van de Christe lijke Volkspartij hebben zich maandag uitgesproken voor een coalitie met de liberalen om daarmee tot een eind te komen van de al 33 dagen durende kabi netscrisis. De liberale partij had zich, zoals gemeld, daar zondag al over uit gesproken. De CVP moet nu alleen nog haar fiat geven aan de verdeling van de ministersportefeuilles. Intussen is een drietal pogingen van de sterke linkervleugel in de CVP (vak bonden) om de coalitie met de socia listen nieuw leven in te blazen, en daarmee nieuwe verkiezingen te voor komen, mislukt. De voorwaarden die de liberalen voor hun deelneming aan de regering stelden hebben betrekking op bezuiniging van de overheidsuitgaven, herstel van het staatsgezag en regeling van het taalcon- flict. Ook Genève heeft zijn pyromaan GENÈVE In de nacht van zater dag op zondag heeft in Genève de pyromaan weer toegeslagen, voor de 21ste keer sedert 4 januari. Ditmaal is brand gesticht in een kel der. Er waren 35 brandweerlieden no dig om het vuur te bedwingen. De schade bedraagt 30.000 Fr. De brandstichter treedt steeds in dezelfde wijk op. Ondanks de waakzaamheid van politie en bevolking is het nog nooit gelukt de dader te grijpen. Wel heeft men hem enkele malen zien weg rennen. Het moet een blonde, tengere jongeman zün. feld werd verdiend, India telt 500 miljoen mensen, van wie vier vijfde deel niets bezit. De geboden hulp kan dan ook vergeleken worden met de bekende druppel op een gloeien de plaat. HYENA-S HUILEN IN DE NACHT (Van onze spe- ryWT*"' :sW\WÊt's f ciale verslagge- Illj w |9 f De apen hebben geen last van mensen in India, de mensen daar entegen wel van apen. Het land, vooral het jun- gle-achtige bin nenland, lijdt zo nu en dan onder jfcr een ware apen- plaag. De dieren -d« hye"" h»r ik ho11»" zijn vaak hongerig en worden daarom brutaal en agressief. De Indiërs laten ze veelal begaan, wat betekent dat ze steeds dries ter worden. zoeken hun slachtoffers natuurlijk uit oude vrouwen en kleine kin- deren maar dat neemt niet weg na ze weer in de rimboe, waar dat dezen subiet in de aap zijn thuishoren, worden losgelaten, gelogeerd. Een beet van het dier, dat wel 't meest op de mens lijkt, kan gemeen en zelfs gevaarlijk zijn. Een omslachtige operatie, zal de Bij deze plotselinge overvallen buitenstaander misschien zeggen, gaat het bijna nooit om de geweld- en ook een methode, die op lange pleging op zichzelf. Wel echter om termijn weinig effect sorteert. De eetbare of drinkbare zaken, die grote moeilijkheid is echter dat de Heilig dier Brutaal groot aantal besmettelijke ziekten, omdat het de reïncarnatie van een overledene kan zijn, mag het niet worden gedood. Een ander agressief dier, dat In het zuiden dringen de brutale veel in India voorkomt, is de hye- apen dikwijls de coupés van stil- na. Net zoals de mens en de aap staande treinen binnen. En er is wordt de jakhals dikwijls door niemand, die dan blijft zitten, ook een lege maag geplaagd, wat hem niet de sterkste man. Ver uit de er toe brengt zijn schuilplaats in verzet het risico van toeta- is er naast. In m'n hotelkamer i keling alleen maar groter maakt, het hart van ew Delhi kan ik plaag. Het Indiase parlement bij- Het is een door merg en been drin- die in horden de bomen MAASTRICHT Een arrestatie vijf Turken die vrijdag met een partij wapens bij Vaals de Nederlands-Duitse grens wilden passeren heeft maandag bij een van de vijf tot de vondst van een karabijn, vijf revolvers en twee pistolen geleid. Drie van de smokkelaars zijn maandagmiddag over de grens gezet. De hoofdverdachte wordt vandaag in Maas tricht voor de officier van justitie geleid. Hij is afkomstig uit Eijsden in België en zal ook door de Belgische autoriteiten worden verhoord. De Marechaussee ontdekte vrijdagmid dag bij de passencontrole in een busje waarmee de Turken naar Duitsland wil den rijden een serie wapens waaronder een Amerikaanse mitrailleur, een jacht geweer van een Italiaans merk, een half- automatisch Mauserpistool, een sein- pistool, een alarmpistool en een partij munitie. Een van de Turken droeg een geladen Amerikaanse cilinderrevolver hij zich, een ander was in het bezit van MEXICO Dg verdwijning van de Amerikaanse kerngeleerde Marcus Heller, die sedert vorige week woens dag tussen Brownsville (Texas) er Acapulco (Mexico) wordt vermist, be gint het FBI, de federale recherche in de Verenigde Staten, ernstige zorgen te baren. Het FBI vraagt zich af of de kwestie geen politieke achtergronden heeft, daar Heller, die op de hoogte was van zeer geheime inlichtingen op kernge bied, een „waardevolle buit" voor niet- bevriende landen zou kunnen zijn. Heller en zijn vrouw vertrokken 9 maart met een klein particulier vlieg tuig van het vliegveld Brownsville met vakantie naar de Mexicaanse kust. Die zelfde dag verdween hun vliegtuig spoorloos. Amerikaanse en Mexicaanse militaire vliegtuigen hebben sedert 10 maart vergeefs naar het verdwenen echtpaar gezocht. geladen, FN-browning. Het on derzoek wordt op internationaal niveau voortgezet. Volgens onbevestigde berichten heeft de Belgische politie het optreden van de hoofdverdachte in verband gebracht met arbeidsbemiddeling tussen meisjes en als caféhouder in België werkende Turken. Von Allmen door lawine getroffen ST. MORITZ De beroemde Zwitserse bergbeklimmer Hilty von All men is maandag door een lawine in de Saluver vallei om het leven gekomen. Hij werd 31 jaar. Twee mensen die zich bij^ hem bevonden konden worden ge- Von Allmen en een andere Zwitserse alpinist hebben in 1961 voor het eerst de Eiger vanuit het Noorden beklommen. Twee jaar later heeft von Allmen als eerste in de winter de Matterhorn langs de noordelijke flank bedwongen. KLEINE SCHEID EGG Vijf Duitse bergbeklimmers, die al achttien dagen onderweg zijn om de 3970 m hoge Eiger via de moeilijke noordkant te beklim men verkeren in een gevaarlijke situa tie. Zij hebben zich op 3360 m hoogte in de sneeuw ingegraven. In hun directe omgeving bevindt zich een Brits-Ameri- de^off expec^'e °°fe op weg is naar Mel -?og op het slechte weer blij ven de Duitsers zo veel mogelijk in hun holen om hun krachten te sparen. Hun helpers zijn in Kleine Scheidegg achter gebleven en kunnen wegens lawinege vaar geen assistentie verlenen. In ver band met verraderlijke luchtstromingen kunnen ook geen helikopters ingescha keld worden. NEW DELHI Bij het treffen tussen Hindoes en Sikhs in New Delhi zijn gisteren zes mensen gedood en meer dan 100 gewond. De Hindoes zijn ontstemd over het voorstel van de gering om de Sikhs een eigen staat te geven. Zij achten de rechten van de Hindoes in een dergelijke staat onvol doende gewaarborgd. De gevechten in de Indiase hoofdstad breidden zich uit naar de oude binnenstad waar blauwe tulban den dragende Sikhs strijd leverden met de Hindoes. De politie gebruikte traangas om de vechtende menigte te verdrijven. De extremistische leider van de Sikhs, Tara Singh, is gisteren in Amritsar, de heilige stad van de Sikhs, gearresteerd. De onrust in deze stad neemt toe. Ook in verscheidene grote steden in Pendsjaab wordt gedemonstreerd. Bussen en winkels werden in brand gestoken. De politie die de demonstran ten te lijf wilde gaan werd met stenen bekogeld. Anti-monarchaal Anti-monarchale gevoelens worden de laatste tijd weer verhevigd geuit. Berusten ze op andere dan senti- mentsgronden? Men zou zeggen van neen, want de feitelijke bezwaren zijn gemakkelijk te ontzenuwen. Zo als biiv. dat een koningshuis de staat zoveel geld kost. Nu, dat valt mee, of vindt men (ik heb het uitgerekend) 4 cent per week per gezin veel? Dan zegt men: de monarchie past niet in een democratisch staatsbestel. Bij ver antwoordelijke ministers en een macht van het parlement die het toestaat die ministers desgewenst naar huis te stu ren, lijkt me dat de democratie op durende twee eeuwen de republi keinse staatsvorm. We kregen toen regentenklieken, waarbij onze voorou ders de Franse revolutie dankbaar aangrepen om zich van deze heren te ontdoen. Terecht koo6 men na de M. A Benders Ernaast Een AR-studiecommissie acht de Amerikaanse politiek in Oost-Azië uit zichtloos en suggereert de mogelijk heid van afzonderlijke commu nistische staten a la Joegoslavië. Dit baseren de heren op (veronderstelde) controverses tussen China en Zuidviet- namese communistische groeperingen. De VS zouden zich n.b. „hebben ver eenzelvigd met corrupte regeringen in Zuid-Vietnam. Hierdoor zou", aldus de AR-commissie, „de VS-politiek in een imperialistisch neo-kolonialis- tisch licht komen te staan"... Met deze voor het communistische kamp karakteristieke formulering maakt de e duidelijk. ken uit het feit dat Joegoslavië slechts bestaat bij de gratie van Rusland en dat het wordt wegge vaagd, indien het zich in ernstige ma te tegen Rusland zou keren (zie het is het feit, dat het communisme de wereld bij voorkeur wil beheersen via de weg van nationale revoluties d.i. beschermd door de grenzen van afzonderlijke staten, waarbij de inspi rerende grootmachten zich dan beper ken tot het geven van benodigde in jecties daartoe. Dat deze afzonderlijke staten daarna iets minder zouden zijn dan doorlaatposten van de com munistische grootmachten naar verde re infiltratie en agressie, is bij het hier gegeven feit ondenkbaar en on wezenlijk. Behalve dan blijkbaar voor de AR-commissie. Den Haag H. van Bloois Leger Als de leiding van deze krant zo goed weet wat het beste is voor de lezers, waarom plaatst zij dan een advertentie waarin te lezen is „een leger, gesteund door burgers", „de grootste ondernemer van Nederland", enz.? Hier wordt notabene het leger dat zich bezighoudt met het onmense lijke bedrijf van een oorlog, voor gesteld als een onderneming, met soci ale voorzieningen en intermenselijk contact. Zelfs de synode der Hervorm de Kerk heeft andere opvattingen. Leiden N. Hollebeek Overtollig Op., n wandeling zag ik dezer da- een boekwinkel een Engelse wand tekst :_,,God has a plan, you h a part". Prachtige gedachte, medi teerde ik voor mezelf. God heeft een plan en wij mogen een deel daar van volbrengen. Maar ook een heerlij ke werkelijkheid, vooral voor onze ouden van dagen, die zich soms moei lijk kunnen onttrekken aan het neer drukkend gevoel overtollig te zijn. Want het loont de moeite actie te voeren voor een goede en heilige zaak en positie te kiezen in een duttere wereld. Om trouw te kunnen blijven aan onze Heer. Niemand is overtollig in het Koninkrijk. Zeist d. Witzand Christenen (10) De bijbel staat boven iedere z.g. oud-vader, akkoord. Maar moeten we de Heere wel dankbaar zijn voor de zee en ondankbaar zijn voor rivieren en fonteinen? Trouwens, die oud-va- ders brachten in hun tijd wet en evan gelie. Maar van de wetsprediking moe ten we tegenwoordig niet veel meer hebben. Wel veel zingen en zo kort mogelijk preken en dan de tv maar Een ieder die mijn huis betreed maaltijd, altijd het ogenblik om een tussen zeven uur 's-ochtends en negen boeiende conversatie op te bouwen, uur en dan weer tussen vijf en zeven drilborend veroberd worden, uur 's-avonds zit in enkele ogenblik- En met die stijve kaken. Of die nu ken tijds met stijve kaken. komen van het krampachtig trachtten Een merkwaardige reactie op een de aardbevingen te weerstaan of her- Mijn kans grijpend de atmosfeer iets te ontladen, zei ik er rap achter: „Ik heb een mop gehoord... Maar de bo ren denderden al. Zijn handen aan de mond riep hij terug: Dat is geen klop, dat is...." het ging verloren ir de stilte en de uitput- trische boren die een betonnen muur bewerken. De buurman, een heel gro te grootheid op handelsgebied en niet te beschouwen als een man, maar als een veelkoppige massa van nijvere werkers, is aan het verbouwen. Baas-buurman begrijpt echter bij zonder goed, dat geen typiste, geen facturiste, geen boekhouder of wat voor kleine of hoge geesten er hun dagelijks brood plegen te verdienen, kan werken met drie drilboren in functie. Daarom loopt er al dagen geen wek ker meer bij me af. Hoeft niet meer. Om zeven uur 's ochtends worden we het donzig bed wel uitgetrild. Om negen uur zwijgen de boren en kun nen de tik- en telmachines gaan rate len. Het bedrijf derft slechts een half uur produktie, want anders begon men om half negen. Om vijf uur ver trekt het kantoorpersoneel en komen de boren binnen. Klokke zeven valt de stilte. Het is een ontzettende toestand Niet alleen blijken we opeens alle maal een enorm ochtendhumeur t<_ hebben, maar des avonds moet de tussen sla i ting. Morgenochtend om zeven begint het ontbijten? Kan niet, want dat gaat pas negen uur o regen uur open. Een strandwandeling? Middel erger dan de kwaaL Zo vroeg op de dag is het lijden Gisteren nog. Ik wenste nog een geblazen, maar voor morgenavond? prikje sla. Maar de schaal stond bui ten het bereik. Brul: „De sla...!" Minzaam reikte mijn zoon het „Nee, sla!" De jus kwam. Daar zit meer perspectief Gewoon buitenshuis dineren. Lek ker vooral, als troost en om de zenu wen te bedaren. Een dan de rekening naar mijn gro te buurman sturen. Vrees echter dat nimmer terugbetaalde reke- Een seconde ademde de boor. „Sla", ning wordt, zei ik gauw. Toen kwam het mooiste idee. Buur- ..Moet ik een rel gaan trappen", zei man-opperbaas morgen vriendelijk mijn zoon hoopvol, reeds opstaande uitnodigen in onze eenvoudige wo- met een opeens ontspannen gezicht. ning. En mee laten trillen. Ik ben bang dat ook dat niet lukt, hij zal ik nog net rukken en I i sla uitleggen. wat wel heel verstandig man zijn i - hebben genomen. Trillen,, met verstijve kaken, groeten wij u

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5