i HOOEDSCHOTEL? VLEES I 4të% 5% Zuid-Afrika breidt aantal ziekenhuizen sterk nit Een woord voor vandaag Uw probleem is het onze Duitse synode moet apart vergaderen Is gescheiden avondmaal eigenlijk geoorloofd? Voordelig sparen 3Wo AMRO BANK Schoenhandel vraagt eigen prijsbeleid Meer dan 27 miljoen baptisten ter wereld Puzzelhoek DINSDAG 15 MAART ,JZeg ons, krachtens welke bevoegdheid doet Gij deze dingen, of wie is hetdie U deze bevoegdheid gegeven heeft?" (Lucas 202). Bevoegdheid is een woord, dat we in deze tijd nog best ver staan. Als iemand ons iets zegtiets opdraagt, ons op de vin gers tikt, willen we wel graag weten of hij daartoe bevoegd is. Onbevoegden hebben tot ons geen toegang. Voor onbevoeg den blijft ons hart gesloten. De overpriesters en de schriftgeleerden willen ook wel eens nader geïnformeerd worden over de bevoegdheid, die Jezus heeft. Here, hoe zit er het er feitelijk mee? Hebben we naar U te luisteren of kunnen we alles wat U zegt naast ons neerleg gen? De mens wenst niet, dat iemand in zijn persoonlijk leven in grijpt. Zelfs Jezus heeft dat niet te doen. Ook in de wereld van vandaag niet. Here, Gij zegtmaar waar is Uw be voegdheid? Wie zijt Gij? Petrus wist het. Hij gaf op die vraag het goede antwoord. Gij zijt de levende God. Voor Petrus was er geen moeilijkheid. En de hoofdman bij het kruis wist het ten laatste ook. Maar wij? Hebben wij het antwoord op de vraag: Is U be voegd?, al gegeven? Met andere woorden: Laten wij Hem in ons hart binnenkomen of sluiten wij Hem uit? Wij lezen vanavond Marcus 7 vers 24 tot 27. Ds. De Kleine van Rijnse Zending treedt af WUPPERTAL De zendingsdirec- tor van het Rijns Zendingsge nootschap, ds. H. F. de Kleine, heeft aangekondigd per 1 oktober van dit jaar te zullen aftreden wegens het be reiken van de 65-jarige leeftijd. Heinrich de Kleine, die op 16 sep tember 1901 geboren werd, heeft bijna veertig jaar in dienst gestaan van het Rijns Zendingsgenootschap, dat met de Nederlandse zending nauwe contac ten onderhoudt. Vanaf 1927 werkte hij vijftien jaar op Sumatra, eerst als „gewone" zende ling op een zendingspost, vervolgens als directeur van een seminarie en tenslotte als districtspraeses. Omdat hij de Nederlandse nationaliteit bezat, werd hij in 1942 door de Japanners gein ternee rd. De eerste jaren na de oorlog stond ds. De Kleine in dienst van de inmid dels zelfstandig geworden Batakkerk op Sumatra. Het Rijns Zendingsge nootschap nam hem in 1949 in zijn bestuur op. In 1958 werd hij zen- dingsdirector. -V- Vertegenwoordigers van de vijf grote wereldreligies zullen in een comité samen werken, dat een bloemlezing zal uitgeven over het geloof van christenen, boeddhis ten. hindoes, islamieten en joden. Het boek, dat ..Thus we are men" (zo zijn wij mensen), zal aan het eind van dit jaar bij een Londense uitgever verschijnen. munie (gemeenschappelijke inter kerkelijke avondmaalsviering) mogelijk en geoorloofd?", maar „Is gescheiden communie eigen lijk wel mogelijk en geoorloofd?" Als tegenspraak in de termen lijkt „gescheiden communie" op zich zelf minder verantwoord en realis tisch dan „intercommunie", van welk woord het overbodige „in ter" het meest opvalt. „Commu nie zegt immers al, dat er sprake is van gemeenschap en éénwor ding tussen velen. Aldus pater S. Jelsma MSC van deKa' di intercommunie uit de sfeer van Una Sancta in Den Haap en lid van de| academm nnddenjn de wig. Brieven die niet t|jn voorzien van naam en adres kunnen niet in behandeling worden genomen. Geheimhouding ls verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten in af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden Ingeslo ten. Vraag: Welke veranderingen brengt Boek I van het nieuwe Burgerlijk Wetboek ten aanzien van het erfrecht yan de tweede echtgenoot'otcj? Vol gens berichten zou het in 1967 in wer king treden. Antwoord: Deze zaak wordt behan deld in het vierde boek. Hierin ver valt de beperking van het erfrecht van de langstlevende echtgenoot(ote). Voorgeval de vooroverlevende de langstlevende heeft onterfd, heeft deze aanspraak op een uitkering ineens, die even groot is als de legitieme portie van een wettig kind met een maximum van 15.000. De langstleven de behoudt het recht om nog zes maanden in de woning te blijven. Vraag: Wat moet ik betalen in een vierkamerwoning met 151 maand- huur voor een grote zitslaapkamer met centrale verwarming en dagelijks een warme maaltijd, met licht naar behoefte, gebruik van keuken en dou che, met eigen meubilair, vloerbedek king en stoffering Antwoord: Aangezien pensionprij- zen vrij zijn, valt er geen prijs te noemen. betreffende schenkingen aan kinderen, vrij van schenkingsrecht, wil ik weten wat er met de dividenden gebeurt i.v.m. de belasting. Worden die dividenden la ter weer bij de boedel gevoegd? Antwoord: Inderdaad is er betref fende de inkomstenbelasting een maat regel getroffen tegen het wegschen ken van dividendbewijzen met het doel belasting te ontgaan Schonk men tevoren namelijk een dividendbe wijs weg, waarop nog geen dividend betaalbaar was gesteld, dan genoot de schnker t.z.t. niet dat inkomen, doch de ontvanger van de schenking. Dit kon worden misbruikt fnaar de bedoe ling van de wet gerekend) doordat mensen met hoge inkomens hun inko men konden overhevelen, bijvoor beeld naar studerende kinderen, die weinig of geen belasting betaalden over hun inkomen. Daarom bepaalt de wet thans, dat bij schenking van dividendbewijzen, die betrekking heb ben op nog niet opeisbare dividenden, die schenker geacht wordt het divi dend te genieten, hetwelk nadien op die dividendenbewijzen betaalbaar wordt. Dit geldt alleen als de schen ker binnenslands belastingplichtige is. Vraag: Wij wonen in een huurwo ning. gebouwd in 1925, In de gemeen teDe huur is ƒ7,60 per week, wa terleiding inbegrepen. Hoeveel be draagt de huurverhoging. Antwoord: Aangezien de huur min der is dan 60 per maand in een gemeente der 3de. 4de en 5de klasse, wordt de huur met 744 pet van de kale huurprijs verhoogd, een circulaire, waarin alle vereisten zijn vermeld, op nummer 02977—5041 te Aalsmeer. Vraag: Hoe gaat het met een beroep op de Kroon tegen een besluit van burgemeester en wethouders. Wordt men opgeroepen en is het mogelijk de zittingen bij te wonen? Antwoord: Voor de behandeling bij een dergelijk geschil voor de Raad van State worden belanghebbenden tijdig opgeroepen om de nodige stuk ken in te zenden. Tevens worden be langhebbenden opgeroepen om in per soon of bij gemachtigde bij de openba re behandeling te verschijnen. Getui gen en deskundigen kunnen worden meegebracht mits men deze tijdig op geeft. Vraag: Een in 1911 gebouwd huis, doet een maandhuur van 190. Valt dit huis onder de huurverhoging van 1966 en hoe hoog is in dat geval het percentage? Antwoord: De huur van een derge lijk huis mag met 10 pet. verhoogd worden. Bijpassend wollen broekje. Maten 104-134 v.a. f. 9,95. Vraag de nieuwe, kleurrijke "aankleedfolder" van Delana Bij uw winkelier. Dan kunt u meteen die vele prachtige modellen bewonderen uit Delana's nieuwe collectie gebreide kleuter- en kinderkleding! HEERLEN De Anti Revolutionaire Partij en de Katholieke Volks Partij in de kieskring Maastricht houden zaterdag een gezamenlijk „christelijk appèl" in de Heerlense Stadsschouwburg. Sprekers zijn o.a. minister-president Th. Cals en minister van onderwijs (Van onze kerkredactie) BERLIJN Noodgedwongen vergadert de generale synode van de Duitse Evangelische Kerk deze week weer in twee gescheiden bij eenkomsten. Zondag zijn de afge vaardigden van de kerken van West-Duitsland en West-Berlijn begonnen met een kerkdienst in Berlijn-Spandau. Het Oostduitse gedeelte van de synode werd gis teren in het oostelijk deel van de stad, in Potsdam-Babelsberg ge opend. De Oostduitse autoriteiten verhinderen al jaren, dat de generale synode Duitse Evangelische Kerk ongescheiden kan vergaderen. Wel staan op de agenda zoveel mogelijk dezelfde punten. De be langrijkste zaken, die deze week aan de orde komen, zijn de verhouding tot de Rooms-Katholieke Kerk en de reacties op het memorandum over de Ode Nelsse- grens. Prof. dr. Edmund Schlink. die voor de Duitse kerk waarnemer bij het conclie was. zal over de verhouding tot de Rooms-Katholieke Kerk rapporteren. Verleden week is dit punt al onderwerp van bespreking geweest op een conferen tie van lutherse bisschoppen in Berlijn. De verklaring, die zij na afloop van hun conferentie uitgaven, werd als volgt sa mengevat: erkenning van de tekneen van vernieuwing in de Rooms-Katholieke Kerk: geen hereniging met Rome onder de paus; vasthouden aan de reformato rische boodschap. In de verklaring van de lutherse bisschoppen wordt onder meer gezegd: De weg. om de gemeenschap der christen en te herstellen, is niet de hereniging met Rome onder de paus. De gescheiden christenen komen elkaar nader, naarma te zij Jezus Christus naderen. Wij zijn dankbaar, dat de confessies elkaar nieuw gaan zien in een veranderd maat. De verschillen van geloof die ons scheiden, zijn niet Pater Jelsma draait vraag om (Van onze kerkredactie) f Liggen de verschillen in avond- maalsopvatting wel zo scherp, als men AMSTERDAM Bij steeds I over en weer placht te veronderstel- meer mensen is het tegenwoordig len? Waarop fundeert men overigens niet meer de vraaff „Is intercom- CSl? beuren? Hadden de apostelen een der gelijke gelijke opvatting omtrent het geen Jezus de avond voor Zijn lijden samen met hen deed? Is de absolute binding tussen het bijzonder priesterambt en het avond maal (eucharistie) wel geheel verant woord? En wat is voor de erkenning van de aanwezigheid (min of meer gebroken) van het speciale ambt in de andere kerken de consequentie van de rooms-katfholieke erkenning van het kerk of kerkelijk zijn van de andere christelijke gemeenschappen? interkerkelijke Sjaloom-groep in De Nieuwe Linie. Is intercommunie pas mogelijk als sluitstuk van de eenheid of is het een middel om tot eenheid te geraken? zo vraagt hij. Tegen de intercommunie komen vooral uit twee theologische hoeken bezwaren, die pater Jelsma kort rele veert Het eerste bezwaar is, dat ge meenschappelijke avondmaalsviering kerkelijke eenheid nodig heeft en gemeenschappelijkheid van geloof, met name in de avondmaalsopvatting. Eenheid en gemeenschappelijkheid, die nog ontbreken, zeker tussen de rooms-katholieke en reformatorische kerken. Het andere bezwaar, dat speciaal van rooms-katholieke kant komt, is voor de avondmaals- (eucha ristie-) viering een daartoe gewijd en gemachtigd voorganger nodig is, die deelt in het bijzonder ambt der bedie ning. Voorgangers uit reformatorische kerken zijn geen geldig gewijde priesters en kunnen dus het avond- maalsgebeuren niet tot een waarachtig en effectief sacrament maken. In deze beide gedachtengangen blijft de intercommunie, aldus pater Jelsma, een ideaal, dat pas verwerke lijkt kan worden, wanneer de gebro kenheid van de kerk is geheeld, de kroon op het oecumenisch werk Daarmee gaat men zijns inziens voorbij aan het feit, dat het avond maal, het „sacrament der eenheid", niet alleen eenheid vooronderstelt, maar evenzeer eenheid tot stand brengt en versterkt. Verder stelt hij onder andere de volgende vragen: Is er absoluut geen sprake van ker kelijke eenheid tussen bijvoorbeeld rooms-katholieken en protestanten? Wat bedoelde het concilie dan, toen het de gemeenschappen der geschei den broeders als „ecclesiaal" betitel de? Wat te denken van de feitelijke verbondenheid onder één en dezelfde Heer, in één en dezelfde geloofsbelij denis, krachtens één en dezelfde doop, in één en hetzelfde schuldbesef onder andere omtrent de kerkelijke schei ding? heid van het groeiend interkerkelijk samenleven terecht is gekomen. Het denken over gemeenschappelijke inter kerkelijke avondmaalsviering is van louter academisch en theoretisch gewij zigd in een praktisch, op experiment en handelen gericht gesprek. U kunt voordelig sparen op een renteboekje of op een spaarrekening. U kunt voordeliger sparen op een termijnspaarrekening met 6 maanden U spaart het voordeligst op een termijnspaarrekening met 12 maanden AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK Overheid tast ondernemerstaak aan Typische functie van ondernemer (Van onze soc.-econ. redactie) BILTHOVEN De schoenwin keliers in Nederland willen aan de hand van eigen gegevens hun eigen prqsbeleid bepalen. Dit be hoort tot de functie van de onder nemer, zo verklaarde vanmorgen de heer J. van Dalen (Naald wijk), voorzitter van de Christe lijke Bond van Schoenwinkeliers in Nederland, op de jaarvergade ring van de bond. vooral in de kringen der vluchtelingen. Het is niet de bedoeling, dat de synode deze week opnieuw een standpunt be paalt. Zij wil de tot nu toe gevoerde discussie beoordelen vanuit theologisch, historisch, sociaal en juridisch ge zichtspunt en er verdere richting aan De voorzitter van de raad der Duitse Evangelische Kerk, praeses Kurt Schart die over enkele weken Otto Dibelius zal opvolgen als bisschop van Berlijn-Bran- denburg. heeft verleden week nog eens duidelijk gezegd, dat een terugkeer tot de grenzen van 1937 alleen mogelijk is met geweld en daarom de ondergang van van Europa zou beteke- Duitsla nen. Scharf rei dit In een Interview met de Kölner Stadt- Anzelger. Toch vond Scharf, dat er nog eens gepraat zal moe ten worden over de Oder- Nelsse- grens, omdat een grens, die door wederzijdse onderhandelingen wordt vastgelegd, be ter is, dan een gedicteerde. Misschien zouden er dan zelfs nog geringe correc ties mogelijk zijn, aldus Scharf, die in dit verband onder meer de stad Stettin noemde, die thans Pools Is. Overigens geloofde praeses Scharf niet, dat men op het ogenblik met de Polen over deze dingen zou kunnen onderhan delen, maar „wij moeten de bevolking van Polen tonen, dat zij met de Duitsers ook onbevangen over deze vragen kun- Ds. Van der Ziel ook geen lid meer GRONINGEN De kerkeraad van de gereformeerde kerk (vrijgemaakt) van Groningen-Zuid beschouwt ds. A. van der Ziel, die op 29 oktober door haar als predikant werd afgezet, thans ook niet meer als lid van de gemeen te. In een mededeling in het plaatselij ke kerkblad „Columna" constateert de kerkeraad „dat de afgezette predikant A. van der Ziel en de gewezen ouder ling R. Berends op zaterdag 30 okto ber 1965 de gemeente hebben opgeroe pen tot schismatieke samenkomsten in „Het Tehuis", welke samenkomsten sindsdien ook regelmatig werden ge houden. Door deze schismatieke actie hebben zij zich volgens de kerkeraad metterdaad en in feite onttrokken aan het opzicht en de tucht van de kerke raad en mitsdien aan de kerk. De ver maning van de wijkouderli tdenrnew. maning van de wijkouderlingen werd door hen verworpen. De kerkeraad spreekt uit met droefheid in deze ont trekking te berusten. Diepenhorst bezocht Vrije Universiteit AMSTERDAM Minister Diepen horst van onderwijs en wetenschappen heeft gisteren een werkbezoek ge bracht aan de Vrije Universiteit. Presi dent-curator mr. dr. Donner besprak met de bewindsman enkele actuele en belangrijke beleidszaken betreffende de universiteit. Het bezoek werd beslo ten met een rondgang door het pas in gebruik zijnde laboratoriumgebouw van de faculteit der wiskunde en na tuurwetenschappen, het academische ziekenhuis en het in aanbouw zijnde studentencentrum in Amstelveen. moet de vrijheid van het economisch handelen voor zich opeisen. Alleen dan wanneer er een maatschappelijk kwaad wordt aangericht, is ingrijpen van de overheid aanvaardbaar. Voor een - constructief prijsbeleid moet volgens de heer Van Dalen niet alleen uitgegaan worden van inkoop- Ïrijs en kosten. Behalve voor verkoop- osten, lonen, sociale lasten, huis vesting enz. zal bovendien nog een redelijk percentage voor andere facto ren berekend moeten worden. De heer Van Dalen vond het beter hierop in het openbaar niet nader in te gaan. Wel wilde hij dit in een persoonlijk gesprek met de leden toelichten. Zijn bet,oog kwam er op neer, dat Inkoop plus verkoopkosten nog slechts kostprijs zijn en geen verkoopprijs. Bo- SS: (Van onze kerkredactie) WASHINGTON Er zijn thans over de gehele wereld meer dan 27 miljoen baptisten. De groei van het wereldbaptisme zet zich nog steeds voort, zo blijkt uit het overzicht, dat het hoofdkwartier van de Baptisten Wereldalliantie on- ven deze kostprijs moet nog een opslag voor winst, waaruit de ondernemer zijn loon ontvangt en waaruit hij te vens zijn Investeringen kan flnancie- Samenwerkeii Het verwonderde de heer Van Dalen, dat in een tijd van fusies de detailhandel zo achterloopt bij het zoeken van samen werkingsvormen. Voor de schoenhandel dacht de voorzitter aan het gezamenlijk oprichten van een voorlichtingscentrum. Ook zou er van federatiewege een eigen bureau voor dp schoenhandel moeten ko men met een gecombineerde ledenadmi nistratie en een centrale inning van con tributies. Samenwerking in voorlichting en dienstverlening, waarbij iedere part ner zijn eigen zelfstandigheid behoudt. Voor het ontplooien van deze activiteiten zal naar het oordeel van de heer Van Dalen een bedrag van ƒ50.000 nodig zijn. Boze Rhodesiërs lopen weg uit kerkdienst SALISBURY Ongeveer vijftig kerkgangers zijn zondag uit- protest weggelopen uit de kerkdienst in de anglicaanse kathedraal van de Rho- desische hoofdstad. De reden was, dat de predikant een verklaring voorlas van prominente blanken uit Zambia, waaronder de anglicaanse en de rooms-katholieke aartsbisschop. De ze verklaring bevatte kritiek op de achterstelling van de niet-blanken Rhodesië. POTTER'S CATARRH PASTILLES Alleen bij apothekers en drogisten Dambord-puzzel fende de gemengde vandaag nog niet van de baan. _r Het tweede belangrijke onderwerp J M L. M*® synode is het memorandum 1 Oder- Neisse- grens, dat een va- den van de Duitse kerk verleden jaar Horizontaal woorden Invullen die verti caal dezelfde betekenis hebben. 1. monde- ommegang, 3. niet dezelfde, 4 meisjesnaam, 5. onderrichten. 6. plaats in Noord Brabant, 7. wijnglas, 8. muggen- larve, 9. stad in Brits-Indië. 10. dieren- Oplnssing vorige puzzp' Horizontaal: 1. lever. 4. kaper, 8. in, 10. ino, 12. toe, 15. notie, 17. linde, 19. Epe, ..vi ~r.aartepunt van het wereldbaptisme ligt wel heel duidelijk in de Ver-I ret 22. sen 23. smeer. 24. sem. 26 enigde Staten. Voor dat land wordt namelijk een getal van bijna 24 mi'j°cn IJ'en 33 39 kalis8"6' baptisten genoemd. Vertikaal- 1' I.inne 2 en 3 pr 5 af 8 Rusland staat op de tweede plaats met 545.000 baptisten. Daarna volgen icn 7 Roden 9 do gt^ 12 termiet 13. India (482.000), Brazilië (243.000), Birma ^212.000), Kongo (205.000), Engelaudj ellende 14 18 0pper" js. demer', 21 L A- Diepen- I hèè'lt 'dó'en" ultmTen" dit zwTvmI Vlöfl 'onder Schotland en Wales) (4.90.000) en Canada (178.000). Nederland beret de I heeft doen opwaaien in West-Duitsland, 35e plaats met 9.135 baptisten. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Ommelanderwijk: E. G.. Boesenkool te Steggerda; te Zutfen (vac.L T. W. Dekker): W. Hoogendoorn te Me-,, demblik; te Ouderkerk a. d. Amstel: A.k J. Binsbergen te Opperdoes; te Drempt: mr. C. G. Mulder te Rotterdam-Hille-J gersberg. fr Bedankt voor Waddinxveen (as. vac.*( J. H. Cuperus): W. C. Hovius te Nw. Lek- J kerland; voor Waddinxveen (3ep.p.) G.iei Broere te Dinteloord. u Aangenomen naar Ugchelen: F. I. Ver-lr baas, luchtmachtpred. te Mönchen-Glad-je bach (Dtsl.); naar NW. Amsterdam: J. G.ta Eelderink te Surhuisterveen. GEREF. KERKEN p Beroepen te Barneveld (vac. J. W.i« Vlaanderen): C. J. Tissink te Bodegraf ven; te Zuidhorn (Gr.): L. L. v. d. Vliet,» woonacht. te Groningen. Aangenomen naar Delft (vac. dr. G. Pj Hartveld): A. C. Hofland te Rotterdam- Pendrecht; naar Rotterdam-IJsselmondei.. (vac. M. C. Kersten): G. den Heeten te je Bruinisse (Z.) GEREF. KERKEN (vr(jgem.) |r Beroepen te Onnen: H. H. v. d. Lindent te Kaapstad (Z.-Afr.). CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Hengelo: T. Brienen tear Apeldoorn-zuid en H. W. Eerland tel' Amersfoort. E Bedankt voor Zwijndrecht: G. Leen- dertse te Drogeham; voor Ermelo: H. P.V Brandsma te Hilversum. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Vlissingen: G. Schipaan^ boord te Apeldoorn; te St. Catharine h (Ont.): P. Blok te Dirksland, die bedank te voor Krabbendijke en St. Annaland. Bedankt voor Zoetermeer: W. Hage to Klaaswaal. GEREF. GEM. IN NED. Bedankt voor Leerdam: F. Mallan te Veenendaal en voor Rhenen: M. v. Beek te Alblasserdam. Meer verpleegstersscholen nodig JOHANNESBURG In Zuid- Afrika ondervindt het aantal zie kenhuizen een zeer sterke uitbrei ding. In de komende vijf jaar zul len behalve uitbreiding en ver betering van de bestaande ze ventien ziekenhuizen voor blan ken en achttien voor niet-blanken worden opgericht. Het Nederland se maandblad van de Protestant se Gezondheidszorg vertelt over de te verwachten ontwikkeling. Het Algemeen ziekenhuis van Johan nesburg wordt omgebouwd tot een var de modernste ziekenhuizen van het zui delijk halfrond. Pretoria krijgt drie zie kenhuizen met samen tweeduizend bed den. De Kaapprovincie krijgt een zeer kostbaar ziekenhuis, dat bedoeld is voor de medische faculteit van de Universi teit van Stellenbosch. Het Groote Schuurziekenhuis in Kaap stad zal worden uitgebreid tot duizend bedden. Een zelfde uitbreiding ondergaan de twee belanrijkste ziekenhuizen voor blanken in Natal. Het nationale zieken huis in Bloemfontein is al bijna geheel herbouwd. 20.000 bedden Het Departement van Hospitaaldlenste van elke Provinsiale Administrasie hoofdzakelyk verantwoordelijk voor deze ontwikkeling en uitbreiding. De totale capaciteit van alle bovengenoemde zie kenhuizen is bijna 20.000 bedden. Tal van zich snel uitbreidende ste den in Transvaal krijgen rond 1970 nieu we ziekenhuizen, zowel voor blanken als niet-blanken. Omdat de bevolking zich kan verdubbelen wegens de industriële ontwikkeling, moeten de bouwplannen steeds worden gewijzigd. De autoriteiten van de Kaapprovincie willen het aantal ziekenhuisbedden met meer dan een derde verhogen tot 15.500. Het gevolg van al deze plannen is, dat het aantal verpleegstersscholen moet worden uitgebreid of nieuwe moeten op gericht. Men is ook al begonnen met teurs V3n ziekenhuisadministra- Het grootste project in de Kaappro- vincie is het academisch ziekenhuis dat i bü Tiervlei zal worden gebouwd. Het zal horen bü de nieuwe medische fa- culteit van Stellenbosch, waar jaarlUks 150 doktoren zullen afstuderen. I Monogamie geen voorwaarde voor doop TSEVIE (Togo) De vraag, of man- nen, die in polygamie leven, gedoopt mogen worden, is op de general# synode van de Evangelische Kerk van Togo niet negatief beantwoord. Eenstemmig werd vastgesteld, dat volgens de Bijbel het geloof in Christus de enige voorwaarde voor de doop is. Daarom mag in heidense gebieden niet als voorwaarde geëist worden, wat men hoogstens in de volgende generatie mag verwachten als consequentie van het christen zijn. De synode sprak verder uit, dat de verkondiging van het evangelie niet slechts de taak is van Europese en Noordamerikaanse christenen. Daar om heeft de Evangelische Kerk van Togo besloten het zendingswerk ter hand te nemen in het nabuurland Dahomey, met de bedoeling een Evangelische Kerk te stichten onder de animistische Foonstam. In Togo, dat 1,6 miljoen inwoners telt, leven 133.000 protestanten en 230.000 rooms-katholieken. Ongeveer 80.000 Togolezen zijn islamiet. Verreweg de meeste inwoners zijn aanhangers van natuurreligies.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 2