Nieuwe leidse Gmraiit WANNEER SCHIETEN EN WANNEER NIET? Rijksbemiddelaars keuren weer drie c.a.o. 's af Belastingverlaging moet doorgaan Groko t diepvries oeogroente 25 ct Regeling gaat op 1 juli in wordt met benaderd Frankrijk veel tact Luns is bezorgd YKV: 't Wordt tijd dat er beslissingen vallen Minister bewaart stilzwijgen Laning verlaat GPY en bedankt als raadslid Commentaar Margriet trouwt binnen een jaar Minister Smallenbroek: „Afspraak is afspraak' Dinsdag 15 maart 1966, 46ste jaargang KrMtow: P. D£MH Hoofdredacteur. Or. t DIEME* CMRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD ^StantvaiHdt it gh«k>Uve« •nifn hert in teghempoet I" Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. f 0,88, p.m. 3,75, p.kw. 11,30 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 Ook vandaag: Link van Bruggen over INDIA pagina 5 SOEKARNO'S MACHT SYMBOLISCH - P«g. 7 Hollandse zakenman is niet erg gezien in het buitenland pag. 7 Probleem (ook hier): waarheen met radioactief afval - pag. 10 Nieuwe instructies voor rijkspolitie en douane DEN HAAG Voor de rijkspolitie en de rijksbelastingdienst worden met ingang van 1 juli nieuwe instructies voor het gebruik van vuurwape nen van kracht. Bij de burgemeesters van gemeenten met een eigen po litiekorps is erop aangedrongen, dezelfde bepalingen voor het gebruik van geweld op te nemen. passen en om alle ambtenaren te kunnen instrueren. De beperkingen voor het gebruik van vuurwapens gaan verder dan in de bestaande instructies het geval is. Tenzy de omstandigheden dit niet toe laten, wordt een duidelijke waarschu wing gegeven, voordat tot het gebruik van gewald wordt overgegaan. De periode tot 1 juli is nodig om de burgemeesters van gemeenten met gemeentepolitie de gelegenheid te geven, de ambtsinstructie aan te NAVO-landen studeren op vriendelijke verklaring (Van onze correspondent) LONDEN Binnen enkele dagen is er een gezamenlijke verklaring van de verschillende NAVO-landen te verwachten over de mogelijke ge volgen van Frankrijks terugtrekking uit het gezamenlijke NAVO-com- mando. De Britse regering heeft klaarblijkelijk de hoofdrol gespeeld b^j de uitwerking van de tekst van de verklaring in overleg met de an dere lidstaten. De besperkingen zijn j gehouden op ambassadeursniveau en tussen de permanente vertegenwoor digers van de NAVO-landen in Pa rijs. De gemeenschappelijke verklaring zal i met zorg geformuleerd worden. Men heeft er alle reden voor. te pogen de huidige gespannen toestand binnen de I NAVO niet nog meer te bemoeilijken. Enkele leden van de verdragsorganisatie hebben de noodzaak onderstreept de Franse regerinig met de meest mogelijke tact tegemoet te treden. Verklaring De verklaring zal daarom de stap- pen, die Frankrijk wil ondernemen, met veroordelen en zal zelfs geen uit gesproken bezorgdheid daarover ken baar maken. In de verklaring zal er «"der meer de nadruk op gelegd wor- den dat de NAVO haar kracht en doel matigheid moet handhaven en dat het huidige systeem van een gezamenlijke defensie te verkiezen is boven een los sere gemeenschapsvorm, die Frankrijk voorstaat. De Britse regering heeft de wens te kennen gegeven, dat er niets over de gezamenlijke verklaring wordt gezegd vóór de Franse regering haar in studie heeft genomen. Het nieuws, dat er zo'n verklaring zou worden ontworpen, is echter dit weekeinde in Athene uitgelekt. Engeland Vanwege de herhaalde verklaringen van generaal de Gaulle, dat Europa militair onafhankelijk van de Verenig de Staten moet worden, werd Groot- Britannië de mogendheid met de mees te redenen de verantwoordelijkheid voor een gezamenlijke verklaring te aanvaarden. De grote bezorgdheid van de Britse regering over de bedreiging van de NAVO verklaart de grote spoed, die achter de besprekingen van de laatste dagen gezet is. Reacties Plaatselijk opklaringen De Bilt verwacht tot morgenavond: Bewolkt met plaatselijk opklaringen, maar in de nacht en ochtend hier en daar mist. Op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige noordweste beginnende vergadering van de raad van de West-europese Unie zal bijwo nen, gezegd dat hij zich grote zorg maakt over de Franse plannen met de NAVO. Het Nederlandse standpunt hij. komt overeen met het Britse •taande structuur moet n.1. dat ^e b ^taande worden gehandhaafd. De Westduitse staatssecretaris van voorlichting, Günther von Hase heeft gezegd, dat een NAVO zonder Frank rijk beter is dan hlemaal geen NAVO. De bondsrepubliek, zei hij, is voor in tegratie van de NAVO-strijdkrachten, voor nauwe samenwerking met Ame rika en Canada en voor handhaving van de Amerikaanse strijdkrachten Duitsland. Een uitzonderingspositie van West-Duitsland bannen de NAVO acht hij onaanvaardbaar. Geen enkel op tweezijdige akkoorden steunend systeem kan een onaantast baar verdedigingsstelsel als de NAVO vervangen. Dit zei de Britse minister van defensie, Stewart. Hij vegde er aan toe, dat de buitengewoon ernstige besluiten van generaal De Gaulle diep gaand worden besproken tussen de Britse regering en haar bondgenoten in de NAVO. Wél Een agent mag in de volgende geval len schieten: als personen zich aan arrestatie trach ten te onttrekken. als de aan te houden persoon ver dacht is van of veroordeeld is wegens een ernstig misdrijf, dat bovendien moet worden aangemerkt als een grove aan tasting van de rechtsorde. schieten is ook geoorloofd bij het ver spreiden en in bedwang houden van samenscholingen en volksmenigten, die een ernstige bedreiging vormen voor de openbare orde, en tot het „beteugelen van woelingen". De politie zal ook schieten op per sonen, die uit een inrichting ontvluchten, maar alleen bij ontdekking op heterdaad, en bü de aanhouding van iemand van wie wordt vermoed, dat hij een vuurwa pen voor direct gebruik gereed heeft en dit tegen personen zal gebruiken. Niet De politie-ambtenaar moet zwaar 11- natuurlijk charmante dame heeft. door bemiddeling van een couturier, de klok teruggedraaid naar de tijd van de moedige rid ders, tenminste te oordelen naar haar vizierhoedje. Het exclusieve exemplaar is vervaardigd van lichtbruine stro. chamelük letsel of erger trachten voorkomen. Hij mag niet schieten als hij de indentiteit van de aangehouden persoon kent en redelijkerwijs kan nemen, dat uitstel van de aanhouding geen onaanvaardbaar gevaar voor rechtsorde oplevert. Het risico van het gebruik van het pistool is duidelijk aan gegeven. Belastingdienst De voor de ambtenaren van de rijks belastingdienst opgestelde instructie is in hoofdzaak gelijk aan die voor de po litie. Het gebruik van vuurwapenen is door douane-ambtenaren echter beperkt tot het terrein van toezicht aan de grens. De overige ambtenaren mogen alleen als verdedigingswapen van het pistool ge bruik maken. Visitatie Visitatie van auto's maakt het nodig dat de douane met vuurwapenen worden uitgerust. De ambtenaren mogen echter alleen op het motorrijtuig schieten. Zij hebben wel toestemming te schieten op dieren, die worden gebruikt als voor werp van smokkelarij of ter begunsti ging hiervan. Hoewel tabak meestal in rook opgaat, ging het in Knoxville, in de Ameri kaanse staat Tennessee, te vlug en zeer ongewenst. Een tabakopslagplaats ging daar namelijk in vlammen op en honderden bewoners van omliggende huizen werden door de hevige rookontwikkeling gedwongen de vlucht te nemen. DEN HAAG Terwijl minister Veldkamp zich nog in stilzwijgen hult over de zes door het College van Rijksbemiddelaars afgekeurde looncontracten, gaat het College zelf met spoed voort andere ontwerp- c,a.o.'s af te keuren. Thans heeft de Stichting van de Arbeid mededeling ontvangen van de afkeuring van de c.a.o. voor de handelsondernemingen op Goeree en Overflakkee, de dag bladjournalisten en de meubilerings industrie. Over deze drie contracten zal waarschijnlijk morgen door het College van Rijksbemiddelaars over- In het Amsterdamse Concertge bouw is gisteravond een nieuw instrument, de ,Artaudofoonge demonstreerd een vinding van de componist Peter Schat en de beeldhouwer Frans de Boer-Licht- veld, die uit de vlooienmarkt stukken rails, spiraalveren, tand raderen, een hooivork etc. samen geraapt hebben en er microfoons aan gehangen hebben. Via een elektronische regie-tafel komt er dan geluid uit. D.wx. alles was gisteravond nog niet klaar. Mis schien wèl op 1 april? Het Prins Bernhardfonds gaf warempel nog een subsidie. Cals en Diepenhorst HEERLEN De ARP en de KVP in de kieskring Maastricht houden zaterdag een gezamenlijk „christelijk appèl" in de llike wind. In hel noordoosten van het' Heerlense Stadsschouwburg. Sprekers zijn land plaatselijk nachtvorst, overigens om- minister-president mr. J. M. L Th. weinig verandering in temperatuur. (Op- i Cals en minister van onderwijs en weten- gemaakt om 11.15 uur) 'schappen prof. dr. mr. I. A. Diepenhorst. GRONINGEN De heer L Laning heeft gisteravond in de ge meenteraad meegedeeld, dat hij heeft bedankt als lid van het GPV. Op grond van dit besluit bedankte hij tevens als lid van de gemeenteraad. De reactie van burgemeester J. J. Berger op deze mededeling van de heer Laning was: Dit besluit getuigt van persoonlijke en politieke moed. Als raadslid werd door elkeen gewaardeerd om uw grote bekwaamheden, uw vriendelijk- heid en wijsheid. Voor ons allen is uw vertrek een geweldig verlies". Zoals bekend is de heer Laning 17 jaar lid geweest van de Groningse gemeente- Kandidatenlijst .De kiesverenigingen van Groningen Helpman hebben hem echter niet op de kandidatenlijst voor de komende raads verkiezingen geplaatst. Men was het er niet mee eens, dat de heer Laning enkele keren bij ds. A. van der Ziel kerkte. Overigens had men alle lof voor de wijze, waarop de heer Laning het raads lidmaatschap bekleedde, De heer Laning deelde gisteravond in de gemeenteraad nog mee, dat het besluit het GPV te verlaten en te bedanken als lid van de raad hem veel moeite had (Van onze soc.-econ. redactie) leg worden gepleegd met de Stich ting van de Arbeid. Kan de Stich ting het College niet tot andere ge dachten brengen dan zullen waar schijnlijk ook deze drie c.a.o.'s voor niet-verbindendverklaring aan mi nister Veldkamp worden voorgedra gen. De zeis reeds eerder afgewezen con tracten zijn die voor het houtbedrijf, voor L. H. Gielissen internationale ten toonstellingsgebouw in Eindhoven, het schoonmaakbedrijf, de N.V. Synprodo, het glazenwassersbedrijf en de c.a.o. voor de Twentse Kabelfabriek. Over deze zes contracten moet nog een gesprek plaats hebben tussen minister Veldkamp, het College van Rijksbemid delaars en de Stichting van de Arbeid. Dit gesprek laat echter nog op zich wach ten. Ook voor deze week is nog geen datum bekend, waarop dit gesprek zal plaats hebben Hier en daar wordt ge fluisterd, dat minister Veldkamp eerst de verkiezingsdatum van 23 maart wil afwachten alvorens een impopulaire loonmaatregel te treffen. Vakbeweging In kringen van de vakbeweging vraagt men zich namelijk af, wat de minister anders kan doen dan een al gemene loonmaatregel treffen in de geest van een loonstop of een loon- ronde, wanneer hij althans wil vast houden aan zijn pertinente uitspraken van 6 a 7 procent loonstijging. Wan neer de kleine contracten, die thans in geding zijn en die slechts matig boven deze 7 pet. uitstijgen, reeds afgewezen worden, dan moeten ook de contracten voor het bouwbedrijf (9'/£ het tex tielbedrijf. (voor 1966 inclusief witten van zwart loon meer dan 10 pet.), de landbouw (waar de werkgevers al 9 pet. toezegden), de Nederlandse Spoor wegen (waar de directie 9*a pet. heeft voorgesteld en de buschauffeurs (eveneens ongeveer 10 pet.) worden afgekeurd Niet één Wanneer dit laatste het geval is, aldus de mening in de kring van de vakbe weging, dan wordt vrijwel niet één tract goedgekeurd en zal het nieuwe loonpolitieke systeem niet uitvoerbaar blijken. Minister Veldkamp zou dan wel met een algemene loonmaatregel moeten komen. In de kring van de werkgevers organisaties zit men hier overigens met belangstelling op te wachten. Men zou daar „nu eindelijk wel eens willen zien, dat de minister waar maakt, watt hij In de c.a.o. voor de dagbladen waar bij 2000 journalisten zijn betrokken, is een salarisverhoging overeengekomen van 10 procent over een periode van anderhalf jaar van 1 januari 1966 tot 1 juli 1967. Het college erkent dat dit op jaarbasis weliswaar een stijging be tekent van slechts ongeveer 7 procent, maar anderzijds hebben de rijksbe middelaars er bezwaar tegen, dat hoe men het ook wendt of keert de salaris stijging over 1966 toch 10 procent zal bedragen. (Voor vervolg zie pag. 10) voor elke verjaardag vusn niet duur wel heerlijk SAMENWERKING De categorale vereniging rag Nederlandse koopvaardij-officlere* staat op het punt een nauwe vorm van samenwerking aan te gaan met de by het NVV aangesloten central* van kapiteins en officieren ter koop* vaar dij. Langs deze weg wordt da* ook de VNKO. die sinds haar oprich» ting in 1960 buitenspel stond, in staat gesteld om op effectieve wijs* deel te nemen aan de praktische belangenbehartiging van haar leden, met name ook aan de onderhand»* lingen over nieuwe arbeidsvoor* waarden. De VNKO heeft echter duidelü* gemaakt dat zü aansluiting bü een vakcentrale uit principe blüft af wijzen, voornamelijk omdat zü niet „aan een leiband" wenst te lopen. Constructief meewerken aan de ver* dere opbouw van gezonde maatschap pelijke verhoudingen is evenwel zonder gepast geven en nemen nau- wclijks nog mogelük. Misschien raakt de VNKO daarvan wel over tuigd als zij straks ook mee mag doen in het overleg. BEELD Het beeld, dat vele buitenlanders lich in de loop der tijden van ons- land en volk hebben gevormd, is al lang niet „eerlü'k" meer. Een recent onderzoek, verricht in opdracht van de Centrale Kamer van handelsbe vordering, heeft opnieuw aangetoond dat men bü Nederland vaak nog steeds overal denkt aan het kleine waterlandje met zün molens en klompen. In Frankrük en Japan bü- voorbeeld kan men zich in ons land nauwelijks industrie voorstellen. Ge pleit wordt dan ook voor een om bouw van het Holland-imago. Nu mag niet worden vergeten, dat Nederland aan *ün molens, klompen en klederdrachten veel bekendheid en export, alsmede veel inkomsten uit het toerisme te danken heeft. Maar naast het agrarische en toe ristische karakter heeft ons land in middels ook sterke industriële trek ken. Het is inderdaad noodzakelijk dat de vaak eenzijdige voorstelling van Nederland in het buitenland daarbij wordt aangepast. De hele wereld moet weten dat wij naast goede agrarische artikelen ook hoogwaar dige industriële produkten leveren. Dat is voor het toekomstig welzÜu van ons land van groot belang. DEN HAAG Naar in officiële kringen verluidt, zal het huwelijk van prinses Margriet en de heer mr. Pieter van Vollenhoven einde dit jaar of begin volgend jaar worden gesloten. Waar de toekomstige woonplaats van het paar zal zijn is nog onbekend, maar aan te nemen valt dat deze Den Haag of de omgeving daarvan zal zijn,, ten minste, als mr. Van Vollenhoven dan nog steeds werkzaam zal zijn bij de Raad van State. Zoals men wellicht weet, woont de ver loofde van prinses Margriet thans in het Institute of social studies", bij de meesten beter bekend als het voorma lige papleis Noordeinde. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Minister Smallen broek heeft gisteravond tijdens een bijeenkomst van de AR in Den Haag weinig twijfel laten bestaan over het doorvoeren van de tweede tranche van de wettelijk vastgelegde verla ging van de loon- en inkomstenbe lasting. De AR-min is ter herinnerde aan de afspraak, die hierover is ge maakt bü de kabinetsformatie. „En afspraak is afspraak", aldus minis ter Smallenbroek. Met drs. W. K. N, Schmelzer, fractie leider van de KVP in de Tweede Kamer zei de heer Smallenbroek, dat in Neder land gelukkig nog altyd gekit „een man een man, een woord een woord". Overi gens maakte ook de minister de restric tie, dat alleen i geval van onvoorziene, catastrofale ontwikkelingen van de afspraak afgeweken zou kunnen worden. dan zeker in overeenstemming met alle partners. Als datum voor de tweede belastingverlaging 3taat 1 januari 1967. In een korte inleiding besprak minis ter Smallenbroek verscheidene nationale en actuele vraagstukken. Hij noemde de woningbouw, het verkeer, het wegen- vraagstuk. de volksgezondheid en het onderwijs. „Wanneer wij deze groeiende zaken, waar wij in Nederland mee heb ben te leven, snel tot een oplossing willen brengen, dan zullen wij als volk bereid moeten zijn de financiële con sequenties daaruit te trekken, aldus de heer Smallenbroek. Hij voegde daaraan toe, dat de Nederlandse economie deze la9ten zal moeten kunnen dragen. Zo is het Zonder het by name te noemen ging ininister Smallenbroek ook in op de t.v.-uitzending ,.Zo is het toeval lig Hy zei zeer voorzichtig te willen zijn met het aantasten van de geestelijke vrijheid en dus ook de vrye meningsuiting van iedere Neder lander. „Wanneer wij geestelijke vrij heid vragen, dan zullen wij die ook aan anderen moeten toestaan, zy het binnen de wettelijke mogelijkheden. Wy kunnen alleen maar proberen invloed uit te oefenen op de anderen, aldus de minister. Hij toonde zich bepaald geen voorstander van een ingrijpen door de overheid. Hierna licfhtte mr. J. J. Hangelbroek, lijsttrekker voor de Haagst AR-kies- kringcentrale bij de komende verkiezii* gen van de Provinciale Staten enige aspecten toe van het werk van het pro vinciale bestuur, zoals de recreatie het maatschappelijk werk n het subsidie beleid

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1