'n ster matras Melkprijs gaat meer dan één cent omhoog Beatrix en Claus kozen paradijselijk oord Proef met stemmacliiiie mislukt Vragen in Kamer over optreden van politie Conferentie van Atoom forum: Afvoer radio-actief afval baart zorgen Rij ksbemiddelaarsdrie contracten afgekeurd DINSDAG 15 MAART 194 C DEN HAAG De Vereniging voor Zuivelindustrie en Melkhygiëne be treurt de wijze waarop minister Biesheuvel de prijzen voor het melk prijsjaar 1966-'67 heeft bekend ge maakt. Volgens de VVZM suggereer de deze uitspraak dat de prijsver hoging over de gehele linie beperkt zal blijven, maar het zuivelbedrijfs leven weet uit ervaring maar al te goed dat de consument gewend is aan dergelijke uitlatingen. Toen de minister zijn uitspraak deed waren bü het produktschap voor zuivel al aanvragen voor prijsverhogingen per 4 april in behandeling. Gezien het grote verschil tussen de bekendgemaakte verrek enprijs en de door het bedrijfsleven noodzakelijk ge achte verhogingen acht de WZM het uitgesloten dat de prijsverhoging tot een cent per liter beperkt blijft. De vereni ging verwacht dan ook een herhaling van 1965/66, toen óók een grotere prijs verhoging uit de bus kwam dan aanvan kelijk was aangekondigd. De WZM acht het van dringend belang hierop nu reeds te wijzen, om daarmee te voorkomen dat het bedrijfsleven weer van onverantwoordelijke prijsverhogin gen wordt beticht. Twee dodelijke ongelukken op zelfde weg 'S HEER ARENDSKERKE Op rijks weg 58 in de gemeente 's-Heér Arends- kerke (Z) hebben op verschillende tijden niet ver van elkaar twee verkeersonge lukken plaats gehad met dodelijke af loop. Omstreeks vijf uur gistermiddag werd de 72-jarige M. van Gessel uit 's-Heeren- hoek bij het oversteken van de rijksweg dood.Êen aU*° ®e®rePen- Hij was op slag Ongeveer anderhalf uur later stak de 63-jarige mevrouw E. Mulder-Tolhoek uit 's-Heer Arendskerke de weg over en werd eveneens door een wagen gegrepen Ook zij was op slag dood COZUMEL Het eilandje Cozu- mel, waar prinses Beatrix en prins Claus de eerste dagen van hun wit tebroodsweken doorbrengen, is een paradijselijk romantisch oord, dat in de loop der jaren de bijnaam El Pa- raiso de los Buzos (duikersparadijs) heeft gekregen. Het vormt het meest oostelijke stukje van het Mexicaanse grondgebied en ligt enkele kilometers uit de kust van het schiereiland Yucatan. Een heerlijk va kantieoord zeggen de kennerseen ideaal klimaat (jaargemiddelde 25 gra den Celsius), brede stranden, rotsen, pal men, tiropisohe bloemen en een azuur blauwe zee. Veel rijke Mexicanen hebben daarom jüist hier hun buitenhuis. Een interessant eiland is het ook. Tal- rijK zijn de overblijfselen van de Maya cultuur en bovendien kreeg het eiland bekendheid door de vele expedities naar de wrakken van eeuwen geleden gezon ken Spaanse fregatten, beladen met goud, die door piraten waren aangevallen, ^ozumel was in die tijd hoofdkwartier n kolonialisten, die expedities onder namen naar eilanden in het Caraïbisch gebied. Druk is het op het eiland overigens niet. Op de 2500 vierkante kilometer wonen slechts 7500 mensen, zodat het prinselijk Paar er ongestoord kan genie ten. Zij hebben hun intrek genomen in het buitenhuis van de ex-president Lopez Mateos, een persoonlijke vriend van de koninklijke familie. Twee jaar geleden zag prinses Beatrix hem voor het laatst. Of het paar er lang ongestoord zal kun nen blijven is echter een vraag. Nu be- Zelfde temperatuur DE BILT De algemene luchtcircu- latie boven West-Europa wordt nog steeds beheerst door een krachtig hoge- drukgebied, waarvan de kern bij de zuidkust van Ierland ligt. Om dit hoge- drukgebied heen trekken storingen. Een ervan trok in de afgelopen nacht over Scandinavië naar het zuidelijk ge deelte van de Oostzee en ontwikkelde zich tot een afzonderlijke depressie. Onder invloed hiervan nam de wind bij ons wat toe uit noordwestelijke richting, waarbij minder koude en iets vochtigere lucht ons land binnen stroomde. Daardoor kwam in de afge lopen nacht nergens nachtvorst voor Achter de depressie om stroomt weer koudere lucht uit Noorwegen naar het zuiden, maar deze lucht zal alleen het noordoosten van ons land bereiken. Bij IJsland is namelijk een nieuwe storing ontstaan, die eveneens naar Scandi navië trekt en die de koude lucht weer naar het oosten zal terugdrijven. Daar om worden morgen ongeveer dezelfde temperaturen verwacht als vandaag. Aanvankelijk kan in het noordoosten van het land hier en daar nog wat lichte regen vallen, maar morgen zal het op de meeste plaatsen droog weer zijn. HOOGWATER SCHEVENINGEN 16 maart: 10.57 vjn.; 23.56 n.m. ZON EN MAAN Woensdag 16 maart: zon op 6.53, onder 18.45; maan op 5.09, onder 12.16. Dinsdag 22 maart: nieuwe maan. HET WEER IN EVROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur 'ifBI likli Eindhoven z\ Zd.-Llmb. g Helsinki Stockholm z> Kopenhagen Aberdeen z\ Londen z\ Amsterdam z< Luxemb. g Parijs z\ Bordeaux Frankfort München Zürlch Cenève Locarno Innsbruck Barcelona Madrid Mallorca Lissabon Belgrado zw. bew. onbew. euwbul h. bew. regen windstil 11 windstil 5-4 0 Eilandje Cozumel: ideaal klimaat, brede stranden enz. Apparaat maakt foto's als men door rood licht rijdt EINDHOVEN Burgemeester ir li. P. J. Witte van Eindhoven is gis- termiddag ten aanschouwen van een groot aantal politiemannen straffeloos door het rode licht gereden. Hij deed dat om te laten zien dat het automa tische verkeerscontrole-apparaat dat Eindhoven gisteren als eerste stad in Nederland op proef in gebruik nam. deugdelijk fuctioneert. Het apparaat, dat van Duitse makelij is, maakt het mogelijk voertuigen die door het rode verkeerslicht rijden on middellijk fotografisch te registreren. De Eindhovense politie gaat door middel van een proefproces proberen te be werkstelligen dat deze foto's als wettig en overtuigend bewijsmateriaal kunnen dienen bij de berechting van deze over tredingen. Het toestel maakt twee foto's die de politie de beschikking geven over het type en het kenteken van de auto die door het rode licht rijdt, maar ook ovei dc verkeerssituatie, de datum en het tijd stip waarop dc overtreding werd begaan en de tijd die verstreek tussen het mo ment waarop het licht op geel sprong er dat waarop de auto de stopstreep pas seerde. In versoheidene andere landen wordt reeds van deze apparatuur gebruik gemaakt Bromfietsplaatjes worden gestolen AMSTERDAM Blijkens de aangiften bij de verzekeringsmaatschappijen en de politie zijn de verzekeringsplaatjes die sinds 1 maart op bromfietsen moeten zijn aangebracht reeds meerdere malen ge stolen. Informatie bij de Amsterdamse politie leerde, dat sinds 1 maart twaalf aangiften van diefstal zijn binnengeko men. Over de zin van de diefstallen tas» men in het duister. ling i De verbindingen met het vaste land zijn in ieder geval goed. Naast de vele vissersbootjes, die dagelijks met kreeften heen en weer varen, is er een vliegver binding met Mexico City en Merida op het schiereiland (Van Delftse redactie) DELFT De kiezers in de Prin- senstad zullen 23 maart weer gewoon hun vooitkeur voor bepaalde kiesbare statenleden moeten uiten met het con servatieve rode potlood. Delft zou aan vankelijk gebruik maken van stemma- chines. Bij het proefdraaien van de machine haperde er het een en ander aan het me chanisme De Amerikaanse fabriek was bereid een andere machine te sturen. De gemeente ging hier niet op in omdat men geen risico wilde lopen dat het op 23 maart ook fout zou gaan. Incidenten bij huwelijk DEN HAAG Het socialistische hik Huis. De officier van justitie voor de Nederlandse Antillen heeft de zaak in onderzoek. Tweede-Kamerlid mevrouw Brauti- gam heeft bij de ministers van jus titie en binnenlandse zaken aange drongen op een onderzoek naar het optreden van politie en marechaussee bij het huwelijk van prinses Beatrix en prins Claus. Mevrouw Brautigam vraagt de minis ters met name te laten nagaan of men sen die niet bij de ordeverstoringen wa ren betrokken zijn geslagen of dat op andere wijze hardhandig tegen hen op getreden is. Het Kamerlid informeert ook naar de instructies aan politie marechaussee en of deze ook van kracht bleven na de afloop van de plechtighe- HAARLEM Het lid van de Haar lemse gemeenteraad J. J. Voogd (soc.) heeft B en W schriftelijke vragen gesteld over het incident met de verpleegster van het St. Elisabeth's Gasthuis. Hij wil weten of er van ontslag, dan wel schorsing sprake is en of dit gegrond is op enige bepaling uit de rechtspositie regeling van het personeel. Indien mocht blijken dat de getroffen maatregel on rechtmatig is verzoekt de heer Voogd B en W deze ongedaan te maken. WILLEMSTAD Het bestuur 5 Martinus de Porreschool in'Santa Maria heeft een onderwijzer voorlopig geschorst omdat hij vorige week woensdag foto van prinses Beatrix en prins Claus voor het front van zijn klas heeft ver- scheuni Hij verklaarde dit te hebben gedaan uit protest tegen een inzameling die op school voor het Huwelijksgeschenk werd gehouden, terwijl er op Curacao armoe heerst én kinderen met honger naar school komen. De onderwijzer heeft met zijn daad ook willen protesteren tegen het feit dat "er geld werd uitgegeven voor de foto van hef prinselijk paar. Volgens het hoofd der school heeft de onderwijzer de foto verscheurd uit protest tegen het Konink- Staatscourant van 10 maart met veel foto's DEN HAAG De Staatscourant 10 maart is weer zo'n bijzondere uitgave die sterk afwijkt van het dagelijkse vaste stramien. Het Nederlandse wapen i kop is gekleurd, evenals het wapen van Claus bij het desbetreffende artikel. De krant staat ook vol met foto's het huwelijk, in totaal elf. iets wat slechts bij hoge uitzonderingen voorkomt. In deze feestelijke Staatscourant, die een begerenswaardig bezit is, staan de toespraak van Cals, de volledige huwe lijksvoltrekking door burgemeester Van Hall, de preek van ds. Sillevis, het dank woord van het bruidspaar en het reeds eerder genoemde artikel over het wanen en de vlag van prins Claus BUNNIK Op een gisteren in motel Bunnik gehouden conferentie van het Nederlands Atoomforum is aangedrongen op een grotere bezin ning op het vraagstuk van de be handeling van radio-actieve afval. Vooral de ophaaldienst die radio actieve afval naar het vernietigings centrum in Petten brengt noemde men vrij gecompliceerd. Sprekers waren prof. ir. J. P. Houtman van het Reactor-instituut te Delft en de heer L. Smeets van het Reactorcentrum Nederland. Met het oog op het relatief grote vo lume „laag actieve vaste afvalstoffen" en de beperkte opslagaccommodaties heeft het reactorcentrum Nederland een schrootpers aangeschaft die het volume van de afval reduceert tot ongeveer een tiende van de oorspronkelijke omvang. Over dc in 1963 in het leven geroepen ophaaldienst werd in de inleidingen niet gesproken. Bij de beantwoording van de vragen werd duidelijk dat dit opzettelijk was geschied. Men sprak over een „tact vol stilzwijgen". Tijdens de discussies bleek dat het tarief van de ophaaldienst nogal aan de hoge kant is. Als oorzaak daarvan werd aangevoerd dat het een vrij dure zaak is. waarbij ook het opslagpro bleem van laag radio-actieve afval een belangrijke rol speelt. Men concludeerde dat de ophaaldienst beter moet kunnen functioneren en dat mede als gevolg de aanschaf van de schrootpers de prijs de opslag waarschijnlijk aanzienlijk zal kunnen worden gereduceerd. De meest ideale oplossing bleek echter „af voer naar zee" te zijn. Mocht dit plan, dat ook al een kostbare zaak is. geen door gang kunnen vinden, dan kan men noj aan verbranding gaan denken. Amateurcombinatie tegen Rotterdam DEN HAAG Op het VUC-terrein aan de Schenkkade te Den Haag zal morgenavond een voetbalwedstrijd tussen de amateurselectie-teams van de afdelin gen Den Haag en Leiden en een com binatie van de afdelingen Rotterdam en Dordrecht worden gespeeld. De wed strijd zal om acht uur beginnen. De Haags/Leidse combinatie is als volgt sa mengesteld: Boersma: Castenmiller, De Caluwe (allen VUC); Koren (UVS), v c Valk (RKAW) en Mulder (Laakkwar tier); Thoeng. Kantebeen (beiden UVS). De Wit (LFCi, De Hoogd (BI. Zwart) Schooten (UVS). (Vervolg van pagina 1) Het college noemt het een gevaarlijke ontwikkeling indien toegestaan zou wor den de lasten voor 1966 ver boven het aanvaardbare niveau uit te tillen, wan neer het contract een langere looptijd heeft De loonkostenstijging voor de meubel industrie bedraagt 8^2 procent in 1966. Voor de 22.000 werknemers wordt hier voorgesteld de basisionen met 8 procent te verhogen. Voor de handelsondernemin gen op Goeree en Overflakkee komt het college op een loonkostenstijging vim bijna 14 procent in 1966. Met deze per centages zijn genoemde contracten in de gevarenzone gekomen. Goedkeuring zou volgens het college tot ongewenste reper cussies kunnen leiden voor ons nationale loonniveau. N.K.V. ongeduldig De redactie van Ruimzicht, het or gaan van het N.K.V., vraagt zich af wat de minister nu gaat doen. Moet hij aan de lopende band c.a.o.'s afkeuren, de c.a.o.-partijen via de Stichting van de Arbeid Kewegen wat lager op de ^oonladder te gaan zitten, een loonstop afkondigen of het college van rijksbe middelaars grotere bevoegdheden geven? „Wij begrijpen de moeilijke positie waarin minister Veldkamp thans ver keert", aldus het N.K.V. „Wij begrijpen ook dat hij tijd nodig heeft om zich op de situatie te beraden. Maar in de politiek zijn snelle beslissingen nodig. De regering heeft de uiteindelijke verantwoordelijkheid voor de loonpoli tiek. Zij moet nu van deze verantwoorde, iijkheid gebruik maken en ook maar de schijn vermijden dat de beslissing ovei de te nemen maatregelen haar uit electo rale overwegingen misschien niet erg welkom is". Spoed Het is zaak. dat er spoed wordt be tracht opdat een eind komt aan de onzekerheid waarin duizenden werk nemers verkeren, aldus het N.K.V. Aangedrongen wordt op een voorlopig standpunt van de regering voor het komende driehoeksgesprek tussen de minister, het college van rijksbemid delaars en de Stichting van de Arbeid. Het N.K.V. heeft berekend, dat er op 't ogenblik 21 looncontracten bij het college van rijksbemiddelaars liggen, waarbij 325.000 werknemers zijn betrokken. De gemiddelde loonkostenstijging in deze contracten zou 9 procent bedragen. De ongeveer 250 Spaanse arbeiders bij Verolme, die sinds vrijdag in staking waren wegens een conflict over het uit betalen van de kinderbijslag zijn van daag na het bereiken van een overeen komst weer aan het werk gegaan. In 1965 emigreerden 58.000 Nederlanders DEN HAAG Volgens voorlopj| cijfers zijn in 1965 58.000 Nederlat ders geëmigreerd en hebben zit 77.000 vreemdelingen in ons land vestigd. we Het vestigingsoverschot van 19.000 1 ruim 5.000 hoger dan in 1964. De migra?*6 van buitenlanders leverde in 1965 eJeI; positief saldo van 27.000 op, tegen 21.(f>li in 1964. Hier staat een vrijwel gelfin gebleven vertrekoverschot van Nedön landers (8.000 in 1965 en 7.000 in 196cee tegenover. De oorzaak van het grotere vestiging11 overschot ligt hoofdzakelijk in het aafhe trekken van vreemde arbeidskracht^11 Rechtbank acht puzzel postorderbedrijf in strijd met loterijwet UTRECHT De rechtbank in Utrecf"-' heeft de puzzel die het postorderbedr Wehkamp uit Dedemsvaart im 1961 en Qe uitschreef in strijd bevonden met de terijwet. De puzzel werd onder de naai^ „Safe-denkspel" gevoerd en was bedoel p£ om de verkoop te bevorderen. Op het landbouwbedrijf van de h Van der Velde in Kerkiwerve (Z.) is teren het anderhalf jaar oude zoontje het leven gekomen toen het in een bewaakt ogenblik onder een trekker t<1 recht kwam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 10