IN KORT BESTEK Vergeten Oranjetelg: prinses Marianne Boeken op deze pagina Geloof en kerk Boeken over landen, leiders en politiek Couperus in omnibus en poekets Zo beplanten we onze tuin BOEKHANDEL PAAGMAN BOEKEN J. DE SLEGTE HET NIEUWE BOEKHUIS y£LS er een lid uit het Huis van Oranje slag op slag te incasseren heeft gekregen, dan is het wel prinses Mari anne der Nederlanden. Steeds weer werd zij door haar broer, koning Willem II, doch vooral door haar schoonva der, de koning van Pruisen, diep vernederd. Zelfs zo, dat men haar uit Pruisen ver bande. Zij mocht haar eigen kinderen niet meer bezoeken. Haar leven begon zo zonnig. Zij zou zich gaan verloven met de Zweedse prins Gustaaf Wasa, zoon van de afgezette koning Gustaaf II van Zweden. Alles was in kannen en kruiken; de toekomstige echtge noot van prinses Marianne had •en vooraanstaande funktie in ons leger. Een van de officiële schrij vers uit die dagen schreef over Gustaaf als Prins van Zweden. Toen had je de poppen aan het dansen. Marianne werd gedwon gen haar verloving te verbreken, anders zouden de diplomatieke be trekkingen tussen Zweden en ons land door Zweden worden verbro ken. Dit was de eerste slag. De tweede kreeg zij nadat zij ge trouwd was met Prins Albert van Pruisen. Deze was haar ontrouw en prinses Marianne wilde schei den. Zij zette door en werd uit Pruisen verbannen. Toen vatte zij liefde op voor haar koetsier, later haar secretaris Johannes van Ros- sem. van wie zij een kind ver wachtte. Prinses Marianne ging naar Sicilië, later naar Rome en weer later naar Duitsland, waar haar laatste zoon en ook zijzelf overleed en werd begraven. De schrijver heeft bijzonderhe den kunnen putyen uit een dag boek van een van haar trouwste dienaren, waardoor nu zeer veel bekend Is over het zware leven van prinses Marianne. Ruim 36 ja ren heeft zij in Voorburg ge woond. De schrijver Voorhoeve, die met dit boek zijn debuut maakt, is er in geslaagd het leven van prinses Marianne positief te benaderen. In het algemeen wordt tij verguisd, doch minder bekend is, dat zij geen mens kon zien lijden en dat zij uit pure naasten liefde veel van haar bezit weg gaf. De schrijver laat een prinses zien, die veel gemeen heeft Wet een later familielid: onze koningin Wllhelmina. Want ondanks de te genslagen die prinses Marianne moest incasseren, bleef zij onwrik baar vasthouden aan haar geloof. Is het een wonder, dat koningin Wilhelmina een portret van haar oud-tante Marianne in haar kamer had hangen? Hier en daar weidt de schrijver uit als hij de lommerrijke oorden van Voorburg beschrijft en op enkele kleine punten is hij wat de geschiedkundige kant betreft wat onvolledig, als hij bijvoorbeeld zegt, dat de erfgenamen van Mari anne de Voorburgse bezittingen tot 1904 hebben aangehouden. Waarom en wat hebben zij er ver der mee gedaan? Dank zij het feit, ken van en in particulier bezit aanwezig zijnde documenten, wordt een goe de levensbeschrijving gegeven. Het is een bescheiden poging tot rehabilitatie van een eens zo ver guisde Prinses der Nederlanden ge worden. Biografieën TWEE andere biografieën over vorstelijke personen: moeder en dochter de Beauharnais. Horten- se werd uitgehuwelijkt aan Napole ons broer Lodewijk Napoleo en leidde als koningin van Holland een triest bestaan. Zij hield niet van haar echtgenoot, en kon niet wennen in ons land. De schrijfster van Hortense de Beauharnais. Con stance Wright, volgt het politieke en sociale leven van die tijd op de voet aan de hand van gesprekken die Hortense zelf in haar memoi res heeft opgetekend. Daarmee heeft zij bereikt dat deze kleurrii- ke schildering van Franse en Hol landse verhoudingen zich laat le zen als een roman. Uiteraard is dit verhaal nauw verweven met de daden en feiten van Napoleon zelf wat de historische waarde slechts verhoogt. Eveneens bijzonder inte ressant is de vrijwel gelijktijdig verschenen biografie Josephine de Beauharnais, door T. Spaans-Van der Bijl. Goed gedocumenteerd zij putte haar gegevens vooral uit memoires van tijdgenoten van Na poleon tekent de schrijfster een beeld van een vrolijke, goedige vrouw, die willoos meedrijft met de politieke en zedelijke verwilde ring die op de Franse revolutie volgde. Haar jacht naar een positie en zekerheid eindigt tragisch: Na poleon verstoot haar omdat zij nem geen opvolger kan schenken. Toch hield Napoleon van haar. Tot het laatst hield zij contact met hem. Een ontroerend document. IJ ET fonds van Ten Have 11 bevat telkens weer boeken, die in het buitenland sterk de aandacht trekken. Zo ook deze vertaling (door ds. W. P. J. Wes- seldijk) van Kerk in uitvoering door A. B. Come, dat in de Vere nigde Staten momenteel druk be sproken wordt. Come is een jong hoogleraar in de dogmatiek aan het presbyteriaans seminarie te San Francisco. Wie het boek van Kraemer over „Het vergeten ambt in de kerk" indertijd heeft gelezen, kan bij Come leren, hoe de theologen sinds 1958 gewerkt hebben aan het eerherstel van de „leek". Hij ziet dan ook, dat het een bakerpraatje is, dat Amerika vergeleken bij Europa op theologisch gebied een „onder ontwikkeld gebied" is. HET gaat er niet om dat de mens in zijn vrije tijd een ze kere genoegdoening vindt voor wat hij in zijn arbeid mist. Het gaat veel meer om een algehele verandering van mentaliteit, zowel in de arbeid als in de vrije tijd. Het gaat in beide om rust, waarin de mens tot zichzelf komt, omdat hij tot de ontmoeting met Christus komt. Jezus haalde de mensen niet uit hun arbeid, maar gaf ze juist aan hun maatschappelijke functie terug. Aldus Ethiek van arbeid en rust, door dr. C. P. van Andel. Wie over dit belangrijke onderwerp wil nadenken, vindt hier veel. DAVID Wilkerson was voor ganger van een Pinksterge meente op het platteland, toen hij zich door God geroepen voelde, te gaan arbeiden onder de asfalt- jeugd van New York. Hij vertelt nu, in Het Kruis in de asfaltjungle hoe hij op vaak wonderbaarlijke wijze in contact kwam met allerlei jonge gangsters en tenslotte een opvangcentrum in een der donker ste buurten kon openen. Hij heeft veel zegen op zijn arbeid mogen zien en doet daarvan op een leven dige, realistische wijze verslag. Het boek, dat in Amerika een oplaag van een miljoen haalde, is thans in een goede Nederlandse vertaling (van Elma van Riems dijk en Jan van Gljs) verschenen. WEER een bundel meditaties van de bekende Amsterdamse straatprediker van weleer, N. Baas. Mensen kunnen soms maan den of zelfs jaren in de mist lopen, omdat zij God niet meer zien. Baas wijst op Gods Woord als de lamp voor de voet en het licht op het pad, dat alleen in staat is, de juiste koers aan te geven naar het Huis des Vaders. Vooral oudere mensen zullen blij zijn met Koers in de mist. CHINA, COMMUNISME.DE WERELD EN NASSER OERS, RADIO en televisie heb- ben de wereld bij ons in huls gehaald. Op de boeken markt verschijnen dan ook vele pogingen, hetzij In geromanti seerde vorm hetzij populalr- wetenschappelijk, die ons een inzicht verschaffen In achter gronden en beweegredenen van staatslieden. In onderstaand ar tikel worden vijf werken be sproken. TV! ERK WAARDIGERWIJZE is Jef Last in brede kring meer bekend geworden door zijn voorkeur voor het commu nisme en zijn strijd aan republi keinse zijde in Spanje dan door zijn werk als sinoloog. Even vreemd is het dat velen zijn werk met een zeker vooroordeel ter hand nemen alsof men bang is besmet te worden door het strijdbaar revolutionaire dat Jef Last uitstraalt. Dat zowel het een als het ander iet terecht is jongste werk: eeuwige omwenteling, uitgevoerd werk in de Ter ra-reeks. De liefde voor China en de kennis van dat land blijkt uit elk woord. Bovendien hebben de tijd en de auteur zelf er voor gezorgd dat het eertijds gevelde oordeel: het politieke element dat Jef Last in zijn boeken legt schaadt de waarde hiervan", wel voorgoed uitgewist is. Last maakt van zijn hart geen moordkuil, hij is het nu eenmaal niet eens met gevestigde, westerse politieke op vattingen. maar gelukkig dat is geen schande meer. LEVEN China is, ondanks recente publi- katies sinds het Rijk van het Mid den zich als wereldmacht aankon digde, nog steeds een onbekend land. Jef Last kent het goed en neemt ons mee op zijn reizen. Hij kent de taal en geschiedenis van dat onmetelijke rijk en bouwt zijn betoog op vanuit de eerste tijden. Langzaam gaan China en de Chi- De Hua-berg. Op een dergelijke berg vormden Mao Tse-toeng en Tsjoe Te met twee rovers hun plannen voor de eerste rode republieken. nees voor ons leven, aan het slot hadden wij zelfs de indruk het waarom van de Chinese politiek te doorgronden. Bijzonder interessant zijn verder de gedeelten waarin Jef Last ingaat op de symboliek van de taal en het hoofdstuk waar in de erotiek als factor van de Chinese cultuur aan de orde wordt gesteld. De liefde van Last voor China is niet blind, hij noemt fei ten en laat het aan de lezer over te concluderen. De teur wil slechts een poging doen mee te helpen tot het kweken van meer begrip tussen volken die elkaar Prinses Marianne der Neder landen, ongelukkig getrouwd met prins Albert van Pruisen en vernederd door haar broer konimg Willem II. Zij bete kende een grote steun voor haar vader koning Willem I na diens aftreden en tweede huwelijk, jarenlang verbleef zii op haar buitenverblijf in Voorburg, „Noordervliet". Uit eindelijk trok prinses Ma rianne eich terug in Sicilië waar zij ook is overledenHet stoffelijk:, overschot U latex, naar Duitsland overgebracht. Prinses Marianne der Nederlanden 1810-1883, door C. H. Voorhoeve. Uitgave Europese Bibliotheek, Zaltbommel. (92 blz., ƒ11,90). Josephine de Beauharnais, door T. Spaans-Van der Bijl. Uitgave Europese Bibliotheek, Zaltbom mel. (119 blz., 11,90). Hortense de Beauharnaus, door Constance Wright. Uitgave L. J. Veen, Amsterdam. (351 blz., 14,50) China, door dr. Jef Last. Uitga%'e Boom. Meppel. Terra-reeks. (227 blz., 11,25). Zo ontstond het heden, wereldge schiedenis van Versailles tot nu, door Lorenz Stücki. Uitgave Uni versiteit voor zelfstudie, Den Haag. (425 blz., ƒ17,50). Communisme en kolonialisme, door Walter Kolarz. Serie Tijd signalen. Uitgave Nederland's Boekhuis, Tilburg. (226 blz., ƒ8,50). De rode farao, door Peter May er-Ranke. Serie Tijdsignalen. Uitgave Nederland's Boekhuis, Tilburg. (282 blz., ƒ9,50;. Amsterdam. (214 blz. 5*90). Louis Couperus Omnibus. Uitga J. J. Veen. Amsterdam. ƒ9.90). Psyche, door Louis Couperus. Uitgave L. J. Veen, Amsterdam. (145 blz.. 3.90) Intieme impressies, door Louis David Wilkerson. Uitgave Gideon, Amsterdam. (191 blz.. ƒ1,95). blz. Het Kruis in de asfaltjungle door David Wilkerson. Uitgave Gideonl Gorinchem. <215 blz., ƒ3.-). Ethiek van arbeid en rust, door dr C P van An iel. Uitgave G F Cal'cnbach, Nijkerk. (183 blz., 5,90). De hengst St. Mawr, door D. H. Lauwrence. Uitgave Contact, Amsterdam. (166 blz., ƒ6,50). Eerste persoon meervoud, door Ma ry McCarthy. Uitgave Polak en Van Gennep, Amsterdam (276 blz.. ƒ6.50). De blinde uil, door Sadegh Heday- at. Uitgave Polak en Van Gen nep. Amsterdam. (113 blz., ƒ5.50). Lente in Fialta. door Wladimir Na bokov. Uitgave De Bezige Bij, Amsterdam. (225 blz., ƒ7,50). Mannen zonder vrouwen, door Ernst Hemingway. Uitgave Con tact, Amsterdam. (126 blz., ƒ5,50). Om half elf op een zomeravond, door Marguerite Duras. Uitgave Contact, Amsterdam. (126 blz., ƒ5,50). Wat de wind fluistert bij mane schijn. Chinese roman bewerkt door Johan van der Woude. Uitgavé L. J. Veen, Amsterdam. (201 blz.. ƒ5.90). Leven met een dode en De wrede erfenis, door Henri Troyat. Uitga ve Bruna, Utrecht. (189 blz.. ƒ1,75). Huwelijksreis naar de Zuidpool, door Paul van de Vijver Uitga ve Bruna, Utrecht. (160 blz., ƒ1,50). Spelen met spoken, door Carole Vos. Uitgave Leopold, Den Haag. (139 blz., ƒ8,90). Het onderzoek, door Peter Weiss, oratorium in elf zangen. Uitgave Meulenhoff, Amsterdam. (223 blz., 6,50). Het hart in de rugzak, door Wla- deslaw Smolski. Uitgave West- Friesland, Hoorn. <203 blz.. ƒ6.90). Dc kleine heilige, door Georges Si- menon. Uitgave Bruna. Utrecht (191 blz.. ƒ6,90). Rozerood, door Helma Wolf-Catz. Uitgave Contact, Amsterdam. (117 blz., ƒ6,50). Adamsson in Zweden, door Olie Lansberg. Uitgave Strengholt. Amsterdam (307 blz., 10.-). Zo beplanten we onze tuin, door Mien Ruys. Uitgave Linnaus. Amsterdam. (198 blz., 33 kleuren foto's, ƒ13,90). Kerk in uitvoering, door A. B. Co- me. Carillon-reeks. Uitgave Ten Have. Amsterdam. (223 blz.. /5,90>. Koers in de mist. door N. Baas Uitgave Voorhoeve, Den Haag (128 blz., ƒ5,90). DE KLEINE HEILIGE, die de held Is in dit nieuwe werk' van Slmenon, groeit op in een omge ving, die nu'niet bepaald „zinde lijk" is. Al heel jong wordt hij geconfronteerd met de werkelijk heid. Deze laat ons een Parijs ge zin zien in het begin van deze eeuw, waarin de vader ontbreekt, de kinderen niet met zekerheid we ten, wie hun vader is en het sexue- le verkeer geen problemen ople vert. De jongen wordt volwassen temidaen van deze misère en ontwikkelt zich tot een kunste naar. die de belevenissen uit zijn jeugd in heldere kleuren op schil derijen uitbeeldt. Simenon zegt zelf dat hij deze novelle de beste vindt van de ongeveer 500, welke hij tot dusver heeft geschreven. Overigens is het ondanks de vriendelijke titel niet geschikt voor jeugdige ogen. T AWRENCE heeft de laatste ja- I ren lang na zijn dood bekendheid gekregen door zijn boek LaJy Chatterley's minnaar. Wie verwacht, dat zijn boek „De hengst St. Mawr" op dezelfde leest geschoeid zou zijn, komt bedrogen uit. De ncofdfiguur is een fiere, bijna ontembare bruine hengst, door Lawrence op knappe wijze getekend als symbool van trotse schoonheid en edele kracht. Een prettig le»«tuaar boek. 7WAARWICHTJG maar juist zou men deze roman kunnen type ren als het zoeken naar een verlo ren identiteit. ..Wanneer had je ZO op het eerste kan men zich allicht verwonderen over het feit dat een herdruk van Couperus' werken nog enige zin heeft, doch de zeer eigen stijl, de bijzondere en fantasierijke woordkeus en de wonderlijke verhalen van deze in 1923 overleden Haagse auteur, die beroemd werd door zijn bekende roman Eline Vere maken deze uitgaven toch wel tot een verant woorde daad. Voeg daarbij zijn geestesgesteldheid, de aanvaarding van het noodlot in lijdelijkheid met daartegenover een intense en nogal wufte levensgenieting, dan wordt het nog duidelijker dat men zijn werk nog lezen wil. want de moderne tijd is aan deze mentali teit niet vreemd en kan zich in Couperus' werk vandaag nog aange sproken voelen. De uitstekend verzorgde Omni bus met een aparte uitgave van Psyche geeft een goed beeld van Couperus' werk, dat Zc ongeveer een 40 tal geschriften omvat. Beide werken zijn min of meer uit de beginperiode (rond 1900). Veel la ter schreef hij zijn Intieme imprea- sies, dat thans verscheen in de Sa lamanderreeks. Het zijn bij elkaar drie boeken, die de literaire be langstellenden zullen interesseren daar zij een goed inzicht geven niet alleen van het werk. maa* ook van de tijd waarin deze boe ken geschreven zijn. het nog", maant de auteur de ver strooide heldin, die in haar geeste lijke bagage rommelt naar een zoekgeraakt voorwerp. Het zijn niet alleen taferelen en personen die bekeken worden, maar ook standpunten. - In concreto gaat het verhaal over een volwassen vrouw die zichzelf tracht te leren kennen in haar re'aties met verschillende mannen, die zij nimmer kan zien als we-kelijke levenspartners, maar die fungeren als spiegels waarin de hoofdpersoon zich met zichzelf wj confronteren. EEN Perzische roman, vertaald door Jacques Hamelink, die zich in ziin werk sterk verwant voelt aan de schrijver. Het haal, zonder veel handeling, heeft iets weg "£n een labyrinth waarin men, de gangen doorlopend, tel kens weer op het punt van uilgang s.'hijnt te belanden. Voor wie vluchtig leest duiken telkens dezelfde hiëroglyfen op, maar als men de tragiek van een onvermij delijke neergang op zich wil laten inwerken krijgt het verhaal een machtige, z'j het ook uitzichtloze dreiging. EEN prikkelende, afwisselende serie korte verhalen van de beroemde Russisch-Amerikaanse schrijver. Het treffendst zijn de jeugdherinneringen, die heel fijn het Rusland van voor de revolutie laten zien. Zoals zoveel van zijn landgenoten weet Nabokov een simpel verhaal met een waas van poëzie te omgeven. En dat vertroe belt het beeld niet. maar maakt het juist nog scherper. In zijn late re vertellingen doet de auteur zich kennen uls een gevoelig peiler van stemmingen Voor wie een verhaal met stevige body verlangt kan de bundel een teleurstelling zijn. DE schrijfster van Hirosjima mon amour, doet zich in dit boek eens te meer kennen als een schrijfster van uitzonderlijk sugges tieve lectuur. Een vakantiereis naar Madrid. De vrouw komt tot de ontstellende ontdekking dat haar man haar bedriegt met hun reisgenote. Toevallig hoort zij onderweg het verhaal van een moordenaar: een man heeft zijn echtgenote en haar geliefde gedood en de politie zoekt hem Haast onbewust wordt deze moordenaar voor haar degene bij wie zij hulp Van de lezer wordt veel oplet tendheid verwacht. Een goed ge schreven, dramatisch verhaal. EEN poëtische titel voor een minder poëtisch verhaal. Twee jonge Chinezen, een geleerde en een beeldschoon meisje, kruisen eikaars pad als het meisje „aan de man gebracht" dreigt te worden. En toch. hoewel ze zielsveel van elkaar houden, vinden ze in wat ze beleefd hebben een beletsel om met elkaar te trouwen. Ze trou wen. maar het lekt uit, dat dit tegen hun wil is gebeurd en dat ze niet samen-leven. Dan grijpt de kei zer zelf in en aan hem is de slotre gel van de roman te danken: Hier eindigt en hier begint de geschiede nis van een volmaakte liefde. Een lezenswaardigde roman. Leven met een dode en De wrede erfenis, door Henri Troy at. Merkwaardig is dat beide Zwarte Beertjes hetzelfde onderwerp tot thema hebben, na melijk het leven met een dode Het eerste boek vertelt van een der derangs journalist, die het manus cript van de vorige, inmiddels overleden echtgenoot van zijn vrouw uitgeeft. Het boek wordt een bestseller, maar de „auteur" gaat gebukt onder de toejuichin gen van het lezerspubliek. Scherp tekent Troyat de geestelijke ver warring van een man. die kost wat het kost roem wilde verwerven maar er geestelijk aan ten gronde gaat. In De wrede erfenis is het de achttienjarige Etienne, die tot de ontdekking komt dat hij de zoon is van een massa-moordenaar. Hij moet leren met deze dode verder te leven. De goedkope dramatiek gaat net Iets te ver. Huwelijksreis naar dc Zuid pool, door Paul van de Vijver. 'LOT verteld verhaal over pasgetrouwd paartje, dat deelnemend aan een regeringsexpe riment op de Zuidpool overwin tert. Dat in dit speciaal voor bak vissen geschreven boekje de ro mantiek daar hoogtij viert, be hoeft geen betoog. V Spelen met spoken, door Carole Vos. KNAPPE vertolking van ge dachten en gevoelens, die nau welijks in woorden zijn weer te geven. De verhoudingen tussen man en vrouw, broer en zuster, vader en dochter en vrouw en vriend worden uitermate subtiel getekend, waarbij droom en werke lijkheid nauwelijks van elkaar zijn te scheiden en de spookbeel den opdoemen en oplossen. EEN INDRINGEND beeld van Polen en speciaal van War schau omstreeks de gettostrijd. De schrijver woonde tijdens dc oorlog in Warschau en hielp zelf daadwer kelijk bij het verbergen van Jo den; speciaal een klein Joods meis je bezorgde hem veel problemen. Hij beschrijft de soms uiterlijk onaandoenlijke houding van me de-Polen als vanuit het getto de geluiden van de vernietigende strijd tot hen doordrongen. Hij be schrijft ook de strijd, die hij en velen van zijn medestanders moes ten voeren om zich chanteurs van het lijf te houden, voor wie een verborgen Jood niets betekende en geld alles. EEN SCHOKKEND tweede toneelstuk van Weiss over het proces dat vorig jaar in Frank fort werd gevoerd tegen de groot ste nazi-misdadigers. De kracht van Weiss is dat hij niets versiert of literair maakt, hij laat banale dingen telkens herhaald zeggen. In deze methode past dat getuigen en verdachten ook geen namen, maar nummers hebben. De Nederlandse Comedie heeft een ontroerende opvoering van het stuk gegeven. NA EEN DOOR vele critici ge roemde romancyclus van ze ven delen geeft Helma Wolf-Catz (geboren in 1900) in dit nieuwe boek een beeld van de donkere inquisitie-tljden. In het middel punt van de roman staat het volks meisje Tjanne, dat zich afvraagt of zij niet van adellijke afkomst is. Die veronderstelling baseert zij op een portret dat zij eens ergens ge zien heeft en dat zij voor dat van haar vader houdt. Haar omzwer vingen worden in een ook door allerlei associaties niet bepaald eenvoudige stijl beschreven. DE BELEVENISSEN VAN de hoofdpersoon Adamsson zijn waarschijnlijk synoniem met die van de schrijver, die in Zweden steeds meer naam begint te krij gen. Adamsson is een jongeman, die door allerlei autoriteiten wordt achtervolgd: geen ouderlijk thuis heeft en meer in de cel heeft geze ten dan de rest van zijn leeftijdge noten. De moraal van het boek is eigenlijk: wie eenmaal steelt blijft altijd een dief. Hoewel het boek met vaart is geschreven, ontbreekt het aan diepgang. Het blijkt mode te zijn voor jonge, moderne schrij vers liefdesscènes realistisch te be schrijven. Het zou van veel meer innerlijke begaafdheid getuigen, als men ook eens in staat was een normaal huwelijk te beschrij- ERNEST HEMINGWAY bekoort altijd om zijn directe stijl eenvoudige dialoog, maar met eer maximum aan uitdrukkingsvermo gen. Ook in zijn voor het eerst in het Nederlands vertaalde verhalcr over een stierenvechter, een sol daat en een bokser. Heel goede verhalen die ieder met plezier za' ZO langzamerhand gaan we er weer over denken hoe onze tuin voor de zomer te verfraaien. De meesten van ons met een huis je-met-een-tuintje liefhebberen met hart en ziel. Het is al een hele ontspanning om even de drukke dagen te vergeten en in de natuur te duiken. Juist voor dezen lijkt het boekje Zo beplanten we onze tuin, door Mien Ruys geschreven. Maar ook voor degenen die alleen maar ge nieten van een mooie tuin kan het zijn nut hebben, getuige de opdracht van de schrijfster: Aan mijn man, die van de tuin geniet, zonder er zelf in te werken. Ieder kan wat van zijn gading in dit kostelijke boekje vinden: wie met zijn tuin wil pronken, wie vrij wil zijn tegen inkijk, wie van experimenten houdt, de bloemen liefhebbers enz. Het boek is zeer overzichtelijk samengesteld en in eenvoudige taal geschreven. Het begint met de keuze van planten, hagen, struiken, bloemen, bomen waarbij naast de bekende soorten, ook de zeldzame planten en bloe men aan de beurt komen. De schrijfster besteedt vooral aandacht aan de combinatiemogelijkheden. Bijzonder leuk en instructief is het gedeelte waarin enkele platte gronden van tuinci, die aangepast kunnen worden aan ieders wen sen, worden besproken. Dit hoofd- T ORENZ STUCKI is Zwitser, s-J dat is een waarborg voor zijn onpartijdigheid en objectiviteit, zegt de uitgever e- de flap van Zo ontstond het heden, wereldgeschie denis van Versailles tot nu. Waar om dat nu per definitie zo moet zijn is niet goed Stucki is historicus en als zodanig heeft hij zijn stof op een wetenschappe lijk verantwoorde wijze behan deld, uiteraard ooi; objectief. Maar niet omdat hij Zwitser is. Zo ontstond het heden is prettig leesbaar. Stucki schrijft vlot en bondig over de problemen die wa ren en van waaruit wij de situatie waarin wij nu leven kunnen bere deneren. Geen wijdlopige, weten schappelijke redeneringen. Het boek is echt geschreven voor de leek die meer dan oppervlakkige belangstelling voor het wereldge beuren en voor geschiedenis heeft. De bondigheid is op enkele plaat sen weliswaar ten koste gegaan van de volledigheid en wij signa leerden ook enige onnauwkeurighe den van ondergeschikt belang. Dit doet echter niets af aan het feit dat het naslagwerk van Stucki daar is het bij uitstek voor ge schikt ten volle het vermelden en bezitten waard is. boek schrijft over een brandend wereldprobleem en over de leiders die met dit prob'em te maken hebben. Zo ook met De rode farao, een paperback in de r serie Tijdsignalen, door Peter Mey- er-Ranke. correspondent voor het Midden-Oosten van het toonaange vende Duitse blad Die Welt. Het is vaardig geschreven en belicht het Arabische probleem in al zijn fa cetten op een onderhoudende wij ze. De figuur Nasser komt goed uit de verf en de belangstellende zal veel wetenswaardig vinden. Jammer dat deze boeken zo aan de oppervlakte blijven. RUSLAND EEN tweede boek uit de serie Tijdsignalen, Communisme en kolonialisme, door Walter Kolarz, behelst een objectieve en verant woorde weergave van het Sowjet- Russisohe systeem. Kolarz heeft enkele standaardwerken geschre ven over Rusland en het commu nisme. Zijn belar 'elling -oor het communisme dateert al van heel vroeg. Zijn vader was officier in het Oostenrijks-^ -arse leger en werd aan het einde van de Eerste Wereldoorlog in Siv-'ï ge vangen gehouden. Kolarz werd gepakt door de opbouw van het Russische staats bestel met zijn vele nationale minderheden. Toen de communis ten het imperialisme aan de kaak gingen stellen, signaleerde Kolarz een geheel eigen Rus sisch imperialisms en k^'-inialis- me, dat van de onderdrukking van de nationale mir-'~rheden en van onderworpen buurvol- ken. Zonder het probleem nega tief te benaderen legt hij de fou ten bloot. Dat zijn godsdienstige overtuiging hem het communis me principieel doet afwijzen, is voor hem geen reden tot tenden tieus schrijven. Een interessant boek voor hen die meer van het communistische systeem en van specifiek Russische problemen willen weten. HELDEN "TAE journalist Paul van 't Veer schrijft op een andere manier dan gebruikelijk o\ r wereldpoli tiek. Aandacht voor humeuren, ergernis, naijver, eerzucht en ver schijnselen als sleur, moraal, presti ge. pressie en voorlichting. Een onderhoudend boekje. Al babbelend over wat al zo samen kan hangen me' het maken van politiek komt de grote lijn van het wereldgebeuren goed uit de verf. Anekdotes en aardige sfeerver haaltjes maken dit politiek com mentaar want dat is het toch wel geworden ondanks betuigin gen van Jiet tegendeel zeer le- Tot slot volgt een schematisch overzicht van de planten- en bloe- mensoorten waarbij vermeld de kleur, de hoogte van de plant, de bloeitijd, de afstanden waarop ze geplant moeten worden en vele bij zonderheden. Kleurenfoto's comple teren het geheel. Het boek is niet in de boekhan del verkrijgbaar, maar kan besteld worden bij Uitgeverij Linnaeus Amstel 157. Amsterdam. Een prach tig en nuttig bezit. Al dei# batproken boakan kun» U FRED. HENDRIKLAAN 217 b hoak Willam da Zwijgarlaan LEIDEN TELEFOON 34 37 00 HENDRIK RAVESTEYNPIEIN 12 r RIJSWIJK TELEFOON 98 40 50 WIJ VRAOEN TE KOOP: Boeken op elk wetenschappelijk gebied Oude prenten SPECIALE AFDELING VOOR STUDIEBOEKEN Boekhandel en antiquariaat SPUISTRAAT 9 - TEL. 63 97 12 DEN HAAG DE BOEKEN hier beiproken (maar daza nial alleen) vindt U In onte gloed nieuwe winkel Breeitraa» 32 - Telefoon 26977 LEIDEN Hebt U al aan kijkje genomen POCKETKELDER Alphen Als l BOEKEN dankt zegt u BOEKHANDEL VAN WIERINGEN Jr. G. VAN DAM Julianactreat 67, Alphan a. d. Rijn Telefoon 2060 Verhalen voor kinderen TN het voortreffelijk verzorg- 1 de boekwerk Als het klok je zeven slaat, zijn een groot aantal verhaaltjes, sprookjes en versjes voor kinderen van onge veer vier tot negen jaar gebun deld. Zij zijn. afhanklijk van de leeftijd van het kind, zeer geschikt om 's avonds voor het naar bed gaan voor te lezen. De vertellin gen zijn qua inhoud gevarieerd: een verhaal over een stroper, over een trotse koningin en over kop pensnellers die op de vlucht gaan maar ook een paar over Pinkste ren en Kerstfeest. Ook zijn er tal van leuke gedichtjes in opgeno men. Op vrijwel elke bladzijde prijkt een vrolijk plaatje, wat net boekje zeer aantrekkelijk maakt. Kinderen hebben vaak feest. Eigenlijk het hele jaar door. Wie de bundel verhalen. Het hele Jaar feest, heeft gelezen, is er helemaal van overtuigd, dat het ene feest na het andere volgt. Het begint met Advent. Dan volgt Kerst. Verder zijn Nieuwjaar. Palmpaas, Hemel vaartsdag. Pinksteren de onderwer pen van de verhalen. Maar ook de eigen verjaardag. Koninginnedag, de nationale feestdag, moederdag, vaderdag, dierendag en vooral Sin terklaas worden niet vergeten. Jaap Beckmann zorgde voor mooie tekeningen. Het hele jaar feest, door Dora van der Meiden-Coolsma en Coos Co vens. Uitgave J. N. Voorhoeve, Den Haag. (127 blz., ƒ8.90). Als het klokje zeven slaat, onder redactie van Julia van Maurick. Uitgave J. N. Voorhoeve, Den Haag. (329 blz., ƒ6,90). Omnibus der Russische groten. Uitgave L. J. Veen, Amsterdam. (622 blz., 9.90). rjOSTOJEWSKI. Gogol, Poesj- y kin, Toergenjew, Tolstoj en Tsjechow zijn dc Russische schrij vers, die in deze omnibus-uitgave bijeen zijn gebracht. Over hen is al veel geschreven. We zouden er nauwelijks iets aan toe kunnen voegen. Of het moet zijn, dat het een kans is het werk van deze zes groten in één boek te kunnen le zen. Zij tekenen voor ons de Russi sche mens, scherp en gedetail leerd. Het is eigenlijk de mens van alle tijden en plaatsen. Wie zichzelf in deze verhalen terugvindt, heeft niet voor niets gelezen. Vandaag n. bijeengebracht door Frans de Bruyn, Jaap Romijn en Oscar Timmers. Uitgave Bruna Utrecht. (325 blz., 3,50) TEN VERZAMELING proza en poëzie, hoofdzakelijk geput uit de literaire tijdschriften van het laatste jaar. Naast knappe bij dragen (In water oplosbaar, van Jos Vandeloo) staan er ook modieuze gevalletjes In. De bloemlezing komt tegemoet aan hen die geen abonnement op alle blaadjes kun- nen nemen. De uitvoering is dit 1 keer voortreffelijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7