NAYO-landen wijken niet voor De Gaulle 1 ■De hulp was nodig - alle egcnmaat regelen zijn getroffen" coopvaett je bent Claus uit één stuk.... n man f A m m Verwarrend gesprek met de Indiase minister van voedselvoorziening Uw kennissen noemen u evenwichtig. Problemen ziet u meestal rustig onder ogen. U steekt er graag een pijp bü op. Zijn we er dus ver naast als we denken tfafuCoopuaett rookt? Prins Bernhard in tafelspeech: alles goed en wel ZATERDAG 12 MAART 19«« VAN ONZE SPECIALE VERSLAG GEVER LINK VAN BRUGGEN Mi L (E1^ DELHI De hulp, die het buitenland India gegeven heeft, was nodig. Ook de akties, die rïiog overal ter wereld gehouden worden, schieten hun doel niet voorbij. Door de milde giften Pi 5 over de grenzen zijn we met ons structurele apparaat in staat een hongersnood te voorkomen. oifcal in vele gebieden voedselschaarste zijn, maar we hopen dat niemand van honger zal sterven. gen zoveel mogelijk ontweek, maak te plotseling een uitval naar de Engelsen, toen de hongersnood in Bengalen (1943) ter sprake kwam. Het waren overigens ook Engelsen, die hem tijdens de vrijheidsstrijd een paar keer in de gevangenis wier pen.... „Er waren toen geen maatregelen getroffen om deze calamiteit op te vangen", stelde hij. „Het grote ver schil is dat we thans niet meer door een buitenlandse mogendheid wor den geregeerd. Voorzorg, distributie en communicatie dit alles bestond vroeger niet." Volgens Subramaniam was het onjuist te willen doen voorkomen dat er geen verandering in de voe dingsgewoonten der verschillende ge bieden was gekomen. In de van oorsprong rijst etende staat Kerala werden op het ogenblik miljoenen tonnen tarwe ingevoerd. De over- heidspropaganda in dezen stuitte maar op één moeilijkheid: de men sen moesten leren het voor hen vreemde voedsel toe te bereiden en te appreciëren. lit is in hoofdlijnen de inhoud het interview, dat ik in New met de Indiase minister van jelvoorziening en landbouw, amaniam, had. Vermoeid, voor- (leurgesteld door de kritiek, die ip eigen erf te incasseren kreeg, lij een beetje onwillig tegenover Een kleine, van middelbare leef- zijnde man, die uit een arm [bouwersgezin in het tropisch he iaar vooral onvruchtbare gebied Madras stamt, en die in zijn ;d „als de gewoonste zaak van -ereld" honderden mensen van |ger heeft zien sterven. Hand aan de ploeg zijn particuliere woning op no. astings Road tevens zijn bu- I, waar hij aan de lopende band sen ontvangt hing een enorm ekkingsplakkaat, dat met zijn Ugd)portret was getooid. De agra- he problemen van India werden n een tiental punten op weerge- en. De boer, als men de wroeter ploeteraar, die hiervoor doorgaat, minste zo mag aanduiden, werd opgewekt de hand aan de ploeg slaan, zijn land te conserveren, it te strooien, zijn opslagruimten verbeteren, zomede rattenplagen andere pestilentiën tegen te i. heb de plicht Subramaniam let- ijk aan te halen. Maar ik moet lezer er toch wel op wijzen dat als bewindsman van een zo stsbare sector onder zware druk de oppositie en zijn mede-minis- i staat. India, de Congrespartij, laamt zich voor de hand, die moest rden opgehouden. De regering .et de hongersnood, die dreigt, als p falen van het eigen beleid. Ook pf ze het alles behalve plezierig de aandacht van de wereld op 250 miljoen paupers in het land •icht, op de gebrekkige havenfa- iten, communicatiesystemen en ibutie-organen. Politieke facade ander element van de politie- fagade is nog dat het als een schande wordt beschouwd als maar iemand aan de huidige Iselcrisis tenonder gaat. Daarom TJt New Delhi en ook Subramani- '•jvol dat de buitenlandse hulp we- aar nodig was, maar dat onmid- ijk na het mislukken van de Jt veroorzaakt door de ergste logte sinds zeventig jaar alle maatregelen getroffen zijn om ind van honger te doen ster- Daarom worden voedselrelle- als die in Bombay en Allahabad 'geerd; daarom wordt er niet of twelijks ingegaan op alarmerende chten uit de staten Kerala en Ihra Pradesh, waar de nood, die le maanden april en mei het abso- dieptepunt zal moeten bereiken, j1 tot de lippen gestegen is. Terug naar Subramaniam, de Indi- c|l minister van voedselvoorziening „ifandbouw. „Ik ben de landen, die b bieden", zei hij, „bijzonder Ikbaar. Het bewijst dat er een trnationale gemeenschap bestaat, bereid is in voorkomende geval- de handen uit de mouwen te e minister ontkende dat er een )rdelingsfout zou zijn gemaakt iet punt van de oogstverwachtin- Zijn dienst had slechts tot taak Irends aan te duiden. Omdat er accurate cijfers gegeven kon- worden, behoorde een misreke- 5 altijd tot de mogelijkheden, uitenlandse betaalmiddelen had a genoeg, althans om voedsel te en. Wat het aanboren van nieu- 'rijstbronnen betreft, kon alleen .bescheiden beroep op Thailand ?ef5irma worden gemaakt, et smokkelen van tarwe of rijst )gaal vervoeren van de ene staat r de andere om in de zwarte n-4del dubbele prijzen te maken) „rok zich volgens Subramaniam -- - - - %s op een zeer kleine schaal. Gaulle al heeft laten doorschemeren „Binnen vijf jaar", aldus de India se minister van voedselvoorziening en landbouw tot slot, „moet de hon ger voor goed uit dit land zijn ver dreven. We kunnen dit bereiken door modernisering van de land bouwmethoden. In de schaarstegebie- den zijn nu al tussen de één en twee miljoen hulpkrachten ingezet, die aan de verwezenlijking hiervan wer ken." Het niet gaarne toegestane en met het oog op de werkelijke situatie nogal verwarrende interview was hiermee teneinde. Subramaniam is ongetwijfeld een bekwame figuur hij schroomde namelijk niet de internationale noodklok te luiden, toen India zichzelf niet meer redden kon maar tegelijkertijd toch te- zeer met de binnenlandse (partij)po litiek verweven. De interpretatie van zijn woorden moet ik dan ook aan de lezer overlaten. Minister Subramaniam In aanwezigheid van Nederlandse consulaire ambtenaren wordt in Bombay het eerste, uit Nederland verscheepte graan aan de In diase autoriteiten overgedragen. Bij relletjes Aantal doden in India gestegen tot achttien CALCUTTA Het aantal doden als gevolg van de onlusten in Calcutta en West-Bengalen, waar negen linksge- richte organisaties de bevolking ver zochten te betogen tegen het voedsel- voorzieningsbeleid van de regering, is gestegen tot achttien. Ofschoon de algemene staking gister ochtend afliep deden ziah nog cp ver scheidene plaatsen ongeregeldheden voor. Te Calcutta werden twee tram wagens en een station in brand gesto ken. In de buitenwijken van de stad werden politieposten overvallen en openbare gebouwen in de as gelegd. In Amritsar, in de Pendsjaab deed de po litie gisteren een aanval op een op tocht van 2.000 betogende studenten, waarbij in totaal 31 personen verwon dingen opliepen. De studenten betoog den tegen het regeringsvoorstel om de Sikh-gemeenschap een eigen staat te geven. ONRUST IN ARMENIE Zarobyan ontslagen. Enkele dewerkers hebben andere functies gekre gen. De Armeense communistische partij heeft een offensief gelast tegen tekenen van een „bourgeoisideologie" en een Ar meens nationalisme. Als gevolg van een slecht beheer heb ben tientallen ondernemingen verleden jaar niet aan hun productienormen kun nen voldoen. Nazi-documenten over vervolging PRAAG Tsjechoslowaakse autoritei ten hebben nieuwe documenten van de nazi's over de vervolging van Nederlan ders tijdens de Duitse bezetting overhan digd aan functionarissen van de Neder landse ambassade te Praag. Enige tijd geleden heeft Tsjechoslowa- kije ook materiaal ter beschikking van ons land gesteld. De documenten bleken weinig nieuws te bevatten. DOUWE EGBERTS AMSTERDAM Aan de huwelijkslunch, die koningin Juliana en prins Bernhard na afloop van de plechtigheden in stadhuis en Westerkerk aanboden, hebben prins Bernhard en prins Claus tafel redes gehouden. Fragmenten van beide toespraken laten wij hier onder volgen. West-Duitsland reageert fel omvangrijke voorraadvorming -fmsteren door de handel) was nmin sprake. „Het gaat niet om uanten, die eventueel te verstop zijn, maar om goederen, die in al door hun omvang in het lopen." e verdeling van het land in voed- ones achtte de bewindsman een ciënt systeem. Eenzelfde lof aide hij de staatswinkels toe Ï.OOO stuks), die voor de distribu- en het drukken van het prijspeil dragen. Transportmogelijk- waren er genoeg, zo vervolg- hij, want de regering had niet jezeten. nodig De hulp, die het buitenland ons oden heeft, hebben we beslist no- herhaalde Subramaniam enke nalen. „Als deze achterwege ge ven was, zouden enkele miljoe- mensen in grote moeilijkheden gebracht. Door die hulp en de enmaatregelen, die de regering iomen heeft, kunnen we de voed- chaarste met succes en op tijd trijden." 'e minister, die de kern der vra- Hulp i PARIJS De veertien NAVO-partners hebben front gemaakt tegen de Franse president De Gaulle. Zij zijn vast besloten niet te wijken voor de Franse eisen: onderwerping van alle buitenlandse militairen en bases aan liet Franse gezag. De NAVO-partners zijn gisteren - zonder Frankrijk - in het geheim bijeengekomen om een gezamenlijke verkla ring van trouw aan het bondgenootschap op te stellen en om een nieuwe zetel te zoeken op het Europese vasteland voor het NAVO-hoofdkwartier. gen rond de legering van militairen in West Duitsland een aangelegenheid is die met de NAVO-bondgenoten moet worden besproken. De konsekwentie daarvan is, dat er geen sprake van kan zijn dat daarover afzonderlijk overleg wordt gevoerd tussen De Gaul le en Erhard, aldus Von Hase. Naar verluidt heeft president Johnson de 73-jarige oud-minister van buitenland se zaken Dean Acheson gevraagd een rapport op te stellen over de problemen die zijn ontstaan door de Franse houding Mijnwerkers in staking BOCHUM Ruim 310.000 Westduitse mijnwerkers hebben gisteren een half uur gestaakt uit protest tegen de voorge nomen sluiting van mijnen. De staking was bedoeld als een eerste waarschu- Vele doden bij overstromingen AMMAN In de Jordaanse stad Ma'an zijn 57 mensen verdronken bij overstromingen als gevolg van zware re gens. Honderden mensen zijn dakloos ge worden. Bruggen en wegen werden nield. PEKING Een zware aardbeving heeft een dichtbevolkt gebied in Noord- China getroffen. Over slachtoffers of schade is nog weinig bekend. Onderdelen van het Rode Leger zijn met de reddings werkzaamheden belast. te verwachten dat de Amerikaanse ba ses voor het eind van dit jaar zullen zijn ontruimd. Een zegsman van De Gaulle zei: „Wij vertellen u eigenlijk niet dat u moet vertrekken, maar la ten wij zeggen dat wij blij zijn indien u vertrekt". De Gaulle verwacht ook dat eind dit jaar ook de toekomst van de Franse troepen in West Duitsland zal zijn ge regeld. Politieke waarnemers te Parijs menen, dat De Gaulle zichzelf deze tijdslimiet had gesteld omdat hij zelf een man van 75 jaar nog wil bele ven dat de doelen die hij voor ogen heeft, worden bereikt. ERHARD Bondskanselier Erhard heeft De Gaulle langs formele weg laten weten, dat hij het beslist niet eens kan zijn met de Franse plannen. Woordvoerder Von Hase verklaarde: West-Duitsland acht het voor zijn verdediging onmis baar dat de strijdkrachten van de NA VO geïntegreerd zijn. (Dit gaat lijn recht in tegen de opvatting van De Gaulle). Von Hase zei ook dat de door de Franse president opgeworpen vra- Ghana niet bang voor Guinea ACCRA „Als Sekoe Toeré wil vechten, moet hij dat maar proberen. Wij zijn paraat". Dit zei gisteren de chef-staf van het Ghanese leger, gene raal Kotaka, naar aanleiding van het dreigement van Sekoe Toeré de Guine- se militairen te willen mobiliseren om een aanval te ondernemen tegen Gha na. Peking heeft gevolg gegeven aan de eis van het Ghanese bewind alle Chi nese deskundigen en technici uit Gha na te zullen terugtrekken. Maar al het door China geleverde materiaal en uit rusting moeten door de Ghanese alto- riteiten worden betaald, zo staat in een nota. Niet staken - dan de strop LONDEN In een fabriek van de British Motor Corporation zijn zeven ar beiders. die niet hadden meegedaan aan een wilde staking, door hun collega's met de dood door de strop bedreigd. Toen zij Voor een soort rechtbank verschenen, werden zij op een verhoging geplaatst. Boven hun hoofden hing een strop. De leider van de Britse conservatieve partij, Edward Haeth, heeft dit schandaal aangegrepen voor zijn campagne voor de op handen zijnde verkiezingen. Hij wil hervorming van de vakbonden. WRAK STARFICHTER GEVONDEN BONN In de buurt van Trier is gisteren het wrak van dé vermiste Duit se Starfighter gevonden. De vlieger as om het leven gekomen. Dit ongeluk was het zevende van dit jaar met een Starfighter. De straaljager was donderdag van een basis bij Koblenz opgestegen. Prins Bernhard zei: Als vader van de bruid is het aan mij om hier iets te zeggen, waarbij ik dat doe mede namens de beide moeders van het jonge paar. He. laas heeft de vader van Claus deze be langrijke stap van zijn zoon niet mogen beleven. Ik begrijp dat zijn afwezigheid op dit moment vooral door zijn vrouw en zijn kinderen sterk wordt gevoeld. De aanleiding voor deze toespraak is er een die ons met grote vreugde ver vult. Zij is van groot belang voor ons allen: voor de wederzijdse families, voor het gehele koninkrijk en wel heel in het bijzondér voor het jonge paar zelf. Bruid en bruidegom, Beatrix en Claus, het is nu dus zover knoop is defini tief gelegd. Niet alleen jullie, maar heel veel anderen, die op jullie gesteld zijn. zullen zonder twijfel een zucht var j verlichting slaken omdat vandaag eer ■periode is afgesloten waarin rondom jul- I lie veel. teveel strijd heerste en ei geen sprake was van een werkelijk blije verlovingstijd. Nu is er een nieuwe peri ode begonnen, waarin, naar wij van har te hopen, wel blijdschap en geluk zullen overheersen. Ik heb in de laatste dertig jaar drie generaties van het Huis van Oranje wer kelijk goed leren kennen: je grootmoe der, Trix. je moeder en mijn kinderen. Bij zowel je grootmoeder als je moeder ben ik diep onder de indruk gekomen van de wijze waarop zij zich in hun leven onder alle omstandigheden hebben laten leiden door hun enorme plichtsbe sef. Ik ben blij, Trix, te kunnen zeggen, dat ook jij dit plichtsgevoel, dat naar mijn mening zo onverbrekelijk verbon den is met het Huis van Oranje, in ster ke mate bezit. Waar eenieder, die ei aandacht aan wilJ rchenken, heeft kun nen constateren dat je in de jaren tot je verloving, getrouw aan de beste tradities van je familie, jezelf maatstaven hebt opgelegd die ervoor zorgden dat je gedra gingen geheel gericht waren op het ten volle vervullen van de tark die e:.ns op je schouders zou komen te rusten, heeft het mij diep teleurgesteld dat er bij je verloving betrekkelijk velen waren niet voldoende vertrouwen toonden jouw persoonlijke keuze, een keuze die bovendien geheel onderschreven werd door je moeder en mij. Voor ons sprak het vanzelf dat je, desgevraagd, hebt ge antwoord, dat als je had moeten kiezen tussen je plicht en je liefde voor Claus, je je plicht had gekozen. Goddank is deze haast onmenselijke keuze jou. en Claus, bespaard gebleven en is het je vergund door je huwelijk deze liefde een plaats te geven in je leven, waardoor je niet alleen gelukkiger, i ook een completer en waardevoller r zult worden. Het Nederlandse volk heeft zijn toestemming aan jullie verbintenis gegeven en in eerste instantie de weg geopend voor jullie persoonlijk geluk. Het ik vertrouw erop, dat het de consequen ties van deze democratische beslissing zal aanvaarden en jullie liefde c' scherming en' de stei i za' geven n welke jullie huwelijksgeluk geen werke lijkheid kan worden Wij, jullie ouders, hebben voor wat betreft de toekomst het volste vertrouwer in de overtuigings kracht van de zuiverheid van jullie be weegrede- m en idealen. EERBIED Claus, je bent nu we.kelijk .1 van is geworden. Wij. de ouders van Trix. zijn daar blij om. Wij hebben de grootste eerbied voor de wij e waarop je je in de afgelopen maanden onder de rr. :st moei lijke omstandigheden steeds hebt weten te richten op de positieve kant van iede- situatie. daarbij vertrouwend op onze steun. Je bent een man uit één stuk, die ongetwijfeld op de je eiffen, toegewijde, rustige manier de weg naar vpp1 harten Nederland zal weten te vinden. Trix, de naam die je moeder en ik Je bij de geboorte hebben gegeven, heeft die je kunnen helpen je maken in je leven en nu '~n eerste in jc huwelijk, want door je huwelijk heb je een nieuwe, grote plicht op je genomen, namelijk Claus gelukkig te maken. Ik vertrouw, dat je je met de volle inzet van je warme hart aan deze taak zult Beatrix en Claus, wij, jullie ouders, wensen jullie een diep, groot geluk, dat een zegen moge zijn ook voor anderen, moge god jullie de liefde en de kracht geven om dit samen te verwezenlij- Prins Claus zei hierna: „In antwoord op de hartelijke woorden van prins Bern hard wil ik in de eerste plaats persoon lijk mijn grote dankbaarheid uitspreken tegenover mijn schoonouders. Ik dank u voor het feit dat u mij uw dochter heeft willen toevertrouwen, om met en naast haar onze toekomstige taak te vervullen. Wij beiden zijn u echter ook oprecht dankbaar voor alle steun en hulp die wij in de afgelopen maanden van u hebben mogen ondervinden, ook in de dikwijls moeilijke beslissingen waarvoor wij ons gesteld hebben gezien. LIEVE TRIX Lieve Trix, jou wil ik danken voor ie liefde, die mij gelukkig maakt. Zoals je vader al zei: onze verlovingstijd is voor ons niet helemaal dij tijd van bezinning en rustige voorbereiding op het huwelijk geweest, zoals voor vele andere jonge paren. Niettemin weten wij nu, dat onze liefde, gelouterd in deze moeilijke tijd, ons sterker en zekerder heeft gemaakt. Hoemeer wij in onze liefde naar elkaar toegroeien, des te meer zullen wij ook de kracht vinden, die wij nodig hebben. Want de toekomst zal ons. evenmin als het verleden, voor moeilijkheden spa- De inzegening van ons huwelijk van vandaag, heeft onze liefde onder de be scherming van de almachtige geplaatst, laten we hem vragen, onze liefde in deze wereld te behouden en, nneer het no dig mocht zijn, ook tegen deze wereld te beschermen. Mijn liefde voor jou is in de afgelopen maanden van onze verlovingstijd wezen lijk verrijkt en verdiept door respc.-t en bewondering voor die eigenschappen, die ook je vader reeds genoemd heeft. Eenie der die je in je dagelijks werk ziet en meemaakt, zal kunnen begrijren. wat ik bedoel. Het was. geloof ik. dr. Drees, die het eerst tegen mij over je sprak gecharmeerd door je glimlach dan ik. Zij was aan het begin van onze geza menlijke weg. Daarna heb je me laten zien. dat achter deze glim'--h een liefde vol hart verborgen is. met een oprechte belangstelling voor de problemen van ie der mens die het ontmoet. Ik heb daar om je glimlach gevoeld als uitdrukking van de persoon die je bent. BEWONDERING Iedereen die het goed met "i voor heeft, mo^t bewondering krijgen voor de grote toewijdi- waarmee je je met hart en ziel aan je taak geeft. Je hebt daarbij ook nog een sterke wil. Anders zou jc ook niet tegen deze taak ongewassen zijn. Alleen degenen, die zich onzeker voelen, kunnen je dit verwijten. Je hebt je positie en je taak nooi als een prvile- ge gezien om anders t i en te doen dan anderen, maar als een voorrecht en verplichting om van daaruit anderen dienstbaar te zijn. Lieve Trix, ik ben her' trots op je. Ik ben gelukkig met ons besluit, "elukkig vanaf vandaag een nieuw en gemeen schappelijk leven met jou te beginnen. Ik sta met vreugde en vertrouwen te genover de mooie en veeleisende taak. die van nu af aan op onze gezamenlijke schouders rust. Ambtenarij Ik vecht al jaren voor een behoorlij ke en rechtvaardige personeelsbeoor deling bij de overheid. En daarbij heb ik steeds contact gezocht met de betreffende ambtenaren, maar de re sultaten zijn om te huilen. Verzoeken om bevordering worden steeds afge daan met een kort, zakelijk en ge heim briefje van ongeveer de volgen de strekking: „geen redenen om u tot een hogere rang te bevorderen". Punt uit. Redenen of motieven worden niet genoemd. Over psychologie gespro ken! Mijn laatste poging voor positie verbetering werd eerst na ongeveer een jaar met succes bekroond. Nog een voorbeeld. waaruit blijkt dat men zo weinig recht kan vinden: in sep tember 1965 diende ik een verzoek in m.b.t. mijn arbeidstijden, maar het besluit is nog niet gevallen. Waarom moet een en ander toch steeds zo tergend langzaam verlopen? Den Haag h. de Vries Koekoek (2) Waarom staat er in uw blad altijd kritiek op boer Koekoek? Volgens mij maken AR en CHU grove fouten, omdat men daar niet weet wat recht is. Want gaat het de Hollander goed? Integendeel welvaart is er alleen voor de grote man. Een gewone arbei der komt hier niet ver, ook al heeft hij de benodigde diploma's. Een krui wagen is belangrijker. Wordt het niet de hoogste tijd dat het Ned. volk weet wat er allemaal achter de scher men gebeurt? In een vrij(?) land als dit mag de waarheid, waar het rege ringszaken betreft, niet gezegd wor den. De kleine man geldt hier niet, wel de regeringsambtenaar met een enorm hoog salaris. Boer Koekoek heeft dit salaris ook, maar dat komt in de partijkas. Hij zegt de waarheid Rotterdam T. G. v. Sintmaartens dijk Koekoek (3) Ik hoor nooit eens een woord van protest van AR en CH-zijde tegen Zo is het. De Boerenpartij doet dit wel. Peze,»omt op voor de chr- beginse- deze als uitgangspunt kan geregeerd tets bijzonders De film „The greatest story ever told" is de verfilming van het gedeel te van het leven van Christus. Iets bijzonders. Mijn geloof is erdoor sterkt. Dit is nu eens een film die Den Haag E. P. de Kruyf-Nijhuis Glaasje op? Laat u rijden! Deze zo geestig geïllustreerde slagzin van Veilig Ver keer is geweldig ingeslagen. Zelfs werd het een veel gezongen carnavals lied. Laten we hopen, dat het om streeks de jaarwisseling en bij het jongste carnaval veel leed en ongeval heeft weten te voorkomen. Maar alco hol maakt helaas niet alleen bij het verkeer brokken. En dan kan geen taxichauffeur narigheid voorkomen. Dan is geheelonthouding toch nog zo gek niet. Ze doet veiliger leven zon der gevaarlijke risico's. Den Haag Joh. A. Zwarts Carnaval De carnavalsroes is dus weer voor bij. Hoe het daar toe gaat, vooral als veel aan Bacchus geofferd wordt is wel bekend. Ik blijf het een onwaardi- dan dat men voor de lijdenstijd nog eens gezamenlijk flink de bloemetjes buiten wil zetten. Den Haag G. Pijl

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5