VOOR-SPEL SPORT EN WEDSTRIJDEN SPORT EN WEDSTRIJDEN kunstrijden groter Manchester U en Partizan toch bij laatste vier ■Ronde Oud-Mathenesse E yoor Johnny Brouwer Bijdrage vakbond kan oplopen tot f 20 min Studentenrumoer rond Soekarno's paleis 9 VRIJDAG 11 MAART 1966 Verrassingen in Europa-Cupduels Hendriks enige heer I Belangstelling voor (Van e r sportredacteuren) DEN HAAG De invloed van de [onstljsbanen in Amsterdam en Deven- er doet zich thans ook voelen bij het unstrljden. De nationale kampioenschap en kunstrijden, die dit jaar op de HO- IJ- baan zullen worden gehouden, heb- ien de organisatoren een zo grote in- ihrijving opgeleverd, dat men er twee igen voor nodig heeft het gehele pro- ramma af te werken. Woensdagmorgen tmaart beginnen de junioren- a met de pllchte figuren al om negen utL llddags gevolgd door de senioren. Om rht uur 's avonds zullen de junioren er •nioren hun kür rijden. Ook het deelne- lende danspaar verschijnt dan op de ivloer. Jammer is het dat Wouter Toledo niet oor deze kampioenschappen heeft inge dreven, zodat de woensdag voor dc ouden test eerste klasse geslaagde Hage- aar Arnoud Hendriks, die bij die gele- nheid 45,87 punten verzamelde, tegen unten zal moeten rijden. Bij dit examen aagde in de eerste klasse ook de Haag- Astrid Feiertag met 45,7 punten en in tweede klasse Willy de Zoete uit Mon- er met 45.1 punten. De Amsterdamse Vonne Brink haalde de limiet niet. Voor de kampioenschappen junioren hebben elf rijdsters ingeschreven. Bij dames komen zeven rijdsters in de ste. De junioren- B komen donderdag in bod. Dertien meisjes veel uit Amster- im beginnen dan om negen uur aan de irplichte figuren en zullen 's middags un kür rijden. Bij de junioren- B komen ook drie ingens aan bod. Van de meisjes in deze tegorie komen er drie uit Deventer en [zien het feit dat men nog niets weet an hun capaciteiten, hetgeen ook bij de snioren dames enigszins het geval is, eloven deze kampioenschappen toch ag de nodige spanning. De vier halve-finalisten voor de strijd om de Europa Cup voor landskampioenen zijn bekend: Internationale (Italië), Real Madrid (Spanje), Partizan Belgrado (Zuidslavië) en Manchester United (Engeland). Zonder twijfel een bijzonder sterk gezelschap, waarin we overigens toch onverwacht de namen van Manchester United en Parti zan aantreffen. Manchester United klopte Benfica: 5-1 Na de krappe 32 zege op eigen veld tegen Benfica leek Manchester United immers vrijwel kansloos naar Lissabon te reizen, maar de Engelse kampioenen hebben radicaal een einde gemaakt aan het sprookje dat Benfica op eigen veld niet te kloppen zou zijn. In de twintigste thuiswedstrijd voor de Europa Cup ver loor Benfica in het EI Stadio da Luz voor het eerst en met maar liefst 51. Manchester United maakte namelijk niet de fout de te kleine voorsprong op Benfica krampachtig te verdedigen, maar greep voordat Benfica ook maar enige kans kreeg het initiatief en stond na Zo scoorde Real Madrid het eerste doelpunt tegen Anderlecht. Amancio (wit shirt) laat de Belgische achterspeler Kia- lundo kansloos. Het betekende helaas de inleiding tot een onverkwikkelijk voet valgevecht. twaalf minuten al met 2—0 voor dankzij twee schitterende doelpunten van rechts buiten Brest. Na een uitmuntende pass van Law maakte linksbuiten Connelly er in de veertiende minuut al 3—0 van, waarmee de zaak wel bekeken was. VERBAZING De 70.000 toeschouwers volgden de aftocht van Benfica in stomme verwonde ring. De Portugese kampioen, die spor tief tegenstand bleef bieden, vocht ver twijfeld terug, kwam kort na rust ogen schijnlijk toch nog in een perspectief biedende positie toen Eusebio een doel punt maakte, maar de voortreffelijke en geharde Engelse defensie sloeg het offen sief af en toen Conelly er twaalf minu ten voor tijd 41 van maakte, was de strijd beslist. Charlton maakte het feest met een afstandsschot compleet: 5—1. De taktiek van de Zuideuropese teams om in de uitwedstrijd slechts op een zo klein mogelijke nederlaag aan te werken om dan thuis „eventjes" te winnen, had vol komen gefaald. ANDERS IN BELGRADO UEFA-JEUGD WON VAN AMATEURS Tsjechen leken met een 41 overwin ning op eigen veld practisch zeker van een plaats bij de laatste vier, maar ook in Belgrado zegevierde de tactiek van de aanval. Partizan stormde na het eerste fluitsignaal meteen weg en overdonderde Spartak. Na vier minuten juichten de Zuidslaven door Kovacevlc en binnen een half uur keken de ontgoochelde Tsje chen tegen een 30 achterstand aan, waardoor de totaalscore op 44 was ge komen. Partizan lag daarmee in feite al in gewonnen positie. Dat kwam uit ook Nog voor rust was het 40 en in de slotfase drukte Partizan door naar eer 50 victorie. MINDER ELEGANT Heel wat minder elegant werkte Real Madrid zich bij de laatste vier. Miljoe nen TV-kijkers hebben met eigen ogen kunnen waarnemen dat de Spanjaarden tegen Anderlecht allerhande ondeugende ontoelaatbare en grove trucjes nodig had den om te winnen. Daarin slaagden zij mede door de onvoldoende leiding van de kennelijk partijdige Franse arbiter Barberan. Deze stuurde Cornelis van Anderlecht van het veld nadat eerst een Spanjaard had nagetrapt. De Belgen die toen met 10 achterstonden, kwamen die slag niet te boven. Bij rust was het 20 (beide treffers waren van Amancio) en in de tweede helft scoorde Gento uit een strafschop onmenselijk harr 30 om I later ook nog voor 40 te zorgen. Maar in de laatste vijf minuten kon den de Belgen plotseling doelpunten ma- 1 ken. Eerst had Jurion op fraaie wijze succes en direct daarop benutte Puis een vrije trap op geraffineerde wijze. Nog één doelpunt kwamen de Belgen tekort, maar arbiter Barberan floot snel af. hoe wel er nog een halve minuut te spelen was en er bovendien vele malen was onderbroeken voor blessures etc. De verjongde Madrileense ploeg zon- der een Puskas en een Santamaria, heeft alle „Koninklijke" waardigheden verlo- I ren hoewel er nog stellig kwaliteiten zijn getuige de eerste minuten van de wedstrijd. Maar de A-sportieve Instelling van Real Madrid maakt de ex-Cuphou ders op deze manier bepaald weinig po- IJshochey Verrassende remise Zweden tejien Russen LJUBLJANA Voor het tornooi om i het wereldkampioenschap Ijshockey wer- i den in groep A donderdag de volgende i partijen gespeeld: CanadaOost-Duits land 6—0 (2—0, 1—0 en 3—0), Tsjecho- I Slowakije—Canada 21 (10, 00 en 11) en ZwedenRusland 33 (00, 2—2 en 1—1). Door het verrassende gelijke spel van Zweden tegen Rusland, gaat Tsjecho- slowakije nu alleen op kop. Vorig jaar werden de Tsjechen bij het wereldkam pioenschap tweede. -■ ROTTERDAM De door de Rotterdamse rennersclub „De Pedaalridders" georganlseer- Ie wielerronde «an „Oud Mathenesse" is ionderdag een volledig succes geworden foor de Rotterdinimer Johnny Brouwer die net nog ruim t.vintlg kilometer voor de elelen wegvluchtte uit een groep bestaande lil vijftien man die zich van het peloton ud gedlstanclesrd. Brouwer liep In een loog tempo steeds meer uit en ^zijn ^belagers reglopei Cnnaar had op at elndllji n twee minuten. .De eerste vljfMon werd* rsprong im) 80 km in 27 P. Heynig .Rotterdam): 3. G Minne- Heen vliet), 4. P Legierse (Den Bom- 5. E. Kroon iDen Haag) 6. M. van der üasserdam); 14. Katwijk (Oploo): 15 D. Jfleuwellugen: 1. J.' Spetgens (Somei tierend) 5. G. Smit (Rotterdam. Adsplranten 1. B. Koning (Tilburg) 20 hn. in 27.38.7: 2. J. Schouten (Breda). 3. F lulsker (Bussum); 4. A. Dun (Schiedemi: 5. I Theisens (Rotterdam). i Dolman in kampioensvorm ZEVENHUIS - De e!wrn.e'wat hij'"latei Crosskampioenschap van Zuid-Holland WASSENAAR Zaterdagmiddag 12 worden op het landgoed Duinrell eldloopkampioen- jr de grote wed- vierhonderd Was- ij een atle- Er doen aan deze wedstrijd zelfs elt Khoolplof.gen mee. Er zijn ook andere 'immers voor niet Knau- leden Om ilf vier begint de hoofdwedstrijd voor jenioren er. ditmaal ook voor a-. b- en c- lunioren. Bij de senioren komen onge- feer negentig atleten aan de start, bij de junioren circa 125. De senioren leggen 6000 meter af. Bij de dames zal Gerda Kraan voor het eerst niet tot de deelne mers behoren Zijderlaan icon I vestingloop GORINCHEM Jan Zijderlaan van jAV Gouda heeft donderdag op de wallen van Gorinchem de tweede Gorkumse ves- tingloop gewonnen. De Nederlandse kam pioen zegevierde in de 6.000 m lange race I zonder ook maar een moment bedreigd I te worden in de tijd van 18 minuten 27,6 |sec. De verdere uitslag was: 2. v. d. Hoogen 'Avanti-Helmond) 19.23.5.3. Ver- Bouw (AV-Gouda) 19.30.2. 4. Van Kaste- I ren <AV '40-Delft) 19.38. 5. Van Walsum I (DOS Rotterdam) 19.48. P. Roomer leidt Zwart Wit-Ajax ROTTERDAM De op 30 maart te «nelen wedstrijd tussen Zwart Wit en Aiax lal geleid worden door de belrende internationale scheidsrechter P. Roomer. adat Gerrle Bruir eel uitgeput d< gehele pYoTn^van'Nederland v; ,-ljftlen minuten i 4. L. Duindam W. Emoo (Utre-h;). 6. H. Ver_ dijk); 7. A. Kjiter (Leeuwarden): 8. H. Vogelaar (Rotteriinr): 0. G Janmaat (Am sterdam); 10. N Toissolnt (Honselersdijk); Ard Schenk won voor vertrek nog wedstrijd TROMSö De Europese kampioen Ard Schenk heeft woensdagavond in het Valhallastadion van Tromsö internationa le schaatswedstrijden gewonnen. Enkele uren later vertrok hij met Kees Verkerk naar Amsterdam. Schenk won drie afstanden en behaal de 184.874 pt. Verkerk werd zesde. Dc snelle tijden die de organisatoren hadden verwacht, bleven uit als gevolg van een sneeuwstorm. Tweeduizend toeschouwers woonden de wedstrijd bij. De uitslagen luiden: 1500 meter: 1. Schenk 2.14.3. 2. Tveter 2.15.4, 3. Stiansen 2.15.7. 4. Thomassen 2.16 8, 5. Guttormsen 2.17.8. 6. Maier 2.18 8. 7. Verkerk 2.18.8. 5000 meter: 1. Guttormsen 7.58.2. 2. Maier 7.59.4. 3. Schenk 8.09.9, 4. Stiansen 8.09.9, 5. Tho massen 8.12.7, 6. Tveter 8.15.1, 7. Verkerk 8.18.1. Eindklassement: 1. Schenk 184.874, 2. Stiansen 185.973, 3. Tveter 187.770. 4. Gut tormsen 188.900. 5 Maier 189.203. 6. Ver kerk 192.110. overwinning behaald op het voorlopig'Tsi-slcn Nederlands amateurelftal. Twee doeipun- 5"~®ïLd ten van de Velox-speler beslisten de wed- zwe(jer strijd. Voor de amateurs scoorde Breg- man. Uitblinkers in het jeugdteam waren Advocaat. Koopman en Ooms. De beide kwalificatiewedstrijden van de UEFA-jeugd tegen België om een 'laats in het van 20 tot en met 30 mei in luid Slavië te houden jeugdtornooi de Europese voetbalunie zullen op 30 maart (Der. Bosch) en 20 april (Doornik) worden gespeeld. Ingeval beide ploegen uit deze wedstrijden evenveel punten be halen. beslist het doelgemiddelde. Is ook dit gelijk dan beslist het lot. Op 27 april speelt het UEFA-team in Zuid-Zweden nog tegen de Zweedse ploeg. De leiding van het elftal berust bij de heren )e Jong en Van Zanten. SCHAATSPLOEG WEER TERUG SCHIPHOL Donderdagmiddag is de rest van de Nederlandse schaatsploeg op Schiphol teruggekeerd. Rudi Liebrcchts, Peter Nottet, Frits Bartling en Jorrit Jor- ritsma werden door coach Anton Huiskes en enkele familieleden verwelkomd. Van de voorgenomen Huldiging kon uiteraard Het feest werd 24 uur uitgesteld. Van middag beeft de voltallige schaatsploeg de vier buitenlandse rijders, de Norer Stiansen. Thomassen. Maier en Guttorm sen op Schiphol afgehaald, die hen mor genmiddag op de Jaap Edenbaan te Am- het internationale wed- sterdam tot slot zullen geven in e Aan deze wedstrijden zal ook de Duit ser Zimmermann deelnemen die donder dag samer, met onze jongens uit Oslo arriveerde. Twee Honvedspelers vragen asiel BERN Twee leden van de Hongaar se handbalploeg Honved uit Boedapest die de vorige maand in Zürich hebben gespeeld hebben in Zwitserland om asiel gevraagd. De Zwitserse autoriteiten hebben mee gedeeld dat zij het verzoek van de Hon garen bestuderen. Zij weigerden echter de mannen te identificeren of andere bijzonderheden over de kwestie te ge- Honved heeft Grasshoppers uit Zürich op 20 februari met 22-13 verslagen in de tweede wedstrijd van de kwartfinale in het tornooi om de Europese handbalbe ker. Leeds United nu in halve finale BOEDAPEST Voor Leeds United was een 4-1 voorsprong, genomen in de eerste wedstrijd, wel voldoende om een ronde verder te komen in het Europees bekertornooi. De op hun hechte defensie steunende Engelsen dwongen in Boeda pest voor 30.000 toeschouwers Ujpest een gelijkspel af en bereikten daarmee als eersten de halve finales van het tornooi voor jaarbeurssteden. BEAULIEU. De Nederlandse ten nisster Astrid Suurbeek is woensdag in het internationale tornooi van Beaulieu uitgeschakeld door de Engelse Joyce Wil liams die met 62 en 63 won. door Speurder DE sportnnuaardige tonelen die ik woensdagavond tijdens de wedstrijd Re nt Madrid-Anderlecht heb gezien, dienen :o snel als maar enigszins mogelijk worden ,iitgebannen. Dat is gemakkelijker gesteld dan gedaan dacht ik, maar wanneer de Europese voetbalunie als organisator van de Europa-Cup-ivedstrijden geen spectaculaire maatregelen neemt, is voor mij de voetbal sport- ten dode opgeschreven. De irritante en bijzonder grove methoden waarmee Re- al Madrid, opgehitst door een fanatieke supporterschare het Belgische Anderlecht letterlijk klein kreeg, schreeuwen om „wraak". Wie durft het aan Real Madrid wegens incorrect gedrag voor dit jaar van verdere deelname uit te sluiten? Die kant zal het toch op moeten. Bovendien geloof ik dat hel voorlopig heter is dat een massamedium als de Tl' ninder aandacht besteedt aan het Euro- litr.ie cupvoetbal, want dat inspireert en ii en ik ervaren dat wekelijks op de velden nok de gewone amateur tot ontoelaatba re daden. Wanneer welke scheidsrechter dan ook in een hard cup-duel toelaat dat iemand natrapt of slaat, dan gaat hel 's zaterdags ook sneller van- dik- hout- zaagt- men-planken. Op die manier graaft de voetballer, het vnetK.I<nel in ziin algemeen heid zijn eigen graf, want steeds meer wordt duidelijk dal het publiek-in-door- snee bepaald weinig gecharmeerd is op kei harde, onsportieve wedstrijden. Wil men het voetbalkwaad beteugelen ik spreek ingreep i Tribune s-Gravenzande V mag eerlijk ueten dat ilc me er in verheug dat er steeds betere act modalies komen bij onze zatordagcluhs. De plaatsen waar je nog altijd wat hangend lussen de toeschoutvars of leunend op een hek de wedstrijd moet volgen, beginnen steeds minder talrijk te worden. De zater dagclubs gaan met hun tijd mee waar dat enigszins mogelijk is en voor de club die bereid is zeil dt eken. hord t -rken i, blijkt er beslist van alles te bereiken. Dat is in de laatste vijf iaar wel hijzonder duidelijk geworden. Dezer dagen hoorde ik weer van de grote plannen die de 's-Gravenzandse Sportvereni ging al,smede de vereniging 's-Gravenzande hebben. Het is nog niet eens een jaar geleden dat het riante fuliana-sportpark in gebruik werd genomen ol volgende ueek vrijdag (18 maartgaal men een bliksem- verloting houden om 30.000 bijeen te krij gen, waardoor men in staat zal zijn de zittribunes aan de ene lange zijde van het veld volledig onder de kap te brengen. Dertigduizend gulden in drie uur. Dal is me nog al wat. maar in het Westland kij ken ze kennelijk niet op een tientje. Werd een paar jaar geleden eenzelfde actie voor de bouw van liet clubhuis ook geen dave rend succes? Toen kwam er 20.000 los. Er worden 1200 loten aan de man gebracht van elk f 25 stuk en er is een hoofdprijs van f 5000. Op Koninginnedag, wanneer hel 's-Gravenzandse elftal tegen het Westland- se elftal speelt, zal de trekking plaatsvin- Wandelen op 23 april DE wandel sportvereniging „De Gonde liers" te Giesten Oudekerk heeft me laten weten dat op 23 april de eerste Gon- doltocht wordt gehouden. De wandelliefheb- bers kunnen vanuit de oude school starten voor tochten over 5, 10, 15 en 25 km. Tan harte hoop ik voor de nog jonge Gonde liers (op 7-9-1964 opgericht) dat vele Hande laars aan deze fraaie tocht door de Alblas- serwanrd willen meedoen. Men kan zich melden hij mevr. A Sehep.De Bruyn, Bin- nendamseweg 28, Giessenburg. Gerben Karstens won ronde in Oegstgeest OEGSTGEEST De wielerwedstrüd, die gistermiddag op een koud winderig parcours van twee kilometer lengte is gehouden heeft een overwinning opge leverd voor de Leidse prof-renner Ger ben Karstens. HU maakte zich drie ron den voor het einde los uit een zeven man sterke kopgroep. Nol Kloosteman en Piet Kettenis kon den de demarrage van Karstens aanvan kelijk nog opvangen, maar twee ronden voor het einde sloeg de Leidenaar defini tief zijn slag. Met 17 sec. voorsprong op de tweede Leidenaar Nol Kloosterman, die in de slotfase nog juist de kopgroep vóór kon blijven, ging hij als tweede bgkq kon blijven, ging hü als eerste over de streep. De sprint van de overgebleven renners werd gewonnen door de Hagenaar Piet Kettenis, due zijn ploegmakker Michel Bertiou nog juist de baas bleef. Bij de nieuwelingen zegevierde het Zoeter- woudse Swift-lid Bert van der Hulst. De uitslagen luiden: Profs en amateurs: 1. Gerben Karstens (Leiden). 60 km in 1.39.57, 2 op 17 sec. A. Kloosterman (Lei den), 3. op 22 sec. P. Kettenis (Den Haag), 4. M. Bertou (Den Haag), 5. P. Bregman (Benthuizen), 6. J. van Amsterdam (Lei derdorp). 7 op 32 sec. A. v. d. Valk (Voorschoten). Nieuwelingen: 1. B. v. d. Hulst (Zoe- terwoude) de 60 km in 1.41.29, 2. L. Wit- teman (Voorschoten). 3. A. Selle (Lei den), 4 P. Otte (Den Haag). 5. W. Esse- veld (Den Haag). A-Adspiranten: 1. Th. Emmerik (Lei den). de 16 km in 21.18, 2. P. v. d. Lelie (Leiden), 3. G. Weenink (Den Haag). B-Adspiranten: 1. G. Akerboom (Roe- lofarendsveen) de 8 km in 12.10, 2. L. van Dam (Leiden), 3. F. van Duuren (Lei den). I\ ed. zaalhandbalteam morgen tegen België DEN HAAG Voor de interland-zaal handbalwedstrijd tussen de herenploegen van Nederland en België, die morgen in Wieze wordt gespeeld is het Nederland se team als volgt samengesteld: Doel: George van Noessel (Swift), Henk van Houten (ARC 31); veldspelers: Daan Gillissen (Niloc), Peter Janmaat (AHC 31), Ab Veenhuizen (Esca), Dick Veen (Jahn). Guus Cantelberg (Sittardia). Helmert Botterman (Operatie 55), Kees Swart (AHC 31). Rienk Flendrie (Sit tardia). Peter Korver (Operatie 55). Schaakteam voor strijd tegen West-Duitsland DEN HAAG Zaterdag 19 en zondag 20 maart spelen de nationale schaak- teams van Nederland en West-Duitsland in Arnhem hun jaarlijkse landenwed- Het Nederlandse team is als volgt sa mengesteld: Donner, Prins, Bouwmeester, Langeweg, Van Scheltinga, Ree, Brede- wout. Enklaar, Hartoch en Van Wijn gaarden. Voor Duitsland spelen: Unzicker, Dar- ga, Pfleger, Kestler, Gerusel, Hubner. Hecht, Bialas, Besser en Joppen. In de dames-ontmoeting zal mèvrouw H. G. Timmer het opnemen tegen dc Duitse Otti Stibanc- 0 BASKETBAL Real Madrid heeft gisteravond Simmenthal uit Milaan met 7166 verslagen in de eerste wedstrijd tussen beide ploegen in de kwartfinale het toernooi om de Europese basket balbeker. Ruim 2500 toeschouwers zagen de wedstrijd in het Madrilleense soortpa- viljoen. De return wordt woensdag 16 maart gespeeld. 0 VOETBAL De in Italië spelende Duitser. Albert Bruells, zal waarschijn lijk 23 maart worden opgesteld in het Westduitse elftal dat tegen Nederland Half pro mille van loonsom (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Wanneer alle bedrijfs takken en ondernemingen in Neder land uitvoering geven aan het com promis, dat is gevonden voor het vraagstuk georganiseerden-ongeor- ganiseerden. dan zal dit in totaal voor de werkgevers een afdracht aan de vakbeweging betekenen van circa f 20 miljoen. Dit is een fors bedrag, maar nog slechts een half pro mille van de loonsom die per jaar in Ne derland wordt betaald. De loonsom bedraagt op het ogenblik namelijk ongeveer f40 miljard. Voor de vakbeweging blijft f 20 miljoen t fors bedrag, want het ligt tussen 15 20 procent van de totale vakbondsin komsten per jaar. De f 20 miljoen ver tegenwoordigt ongeveer de contributie opbrengst van negen weken. In Nederland zijn op het ogenblik bij de drie grote vakcentralen C.N.V., N.K.V. en N.V.V. nog geen 1.200.000 werknemers aangesloten. De categorale organisaties, dus niet aangesloten bij een vakcentrale, tellen circa 300.000 leden. Wanneer van deze 300.000 categoraal georganiseerd en 100.000 werknemers meespreken in het centraal overleg van de betrokken be drijfstakken, dan komen in totaal 1.300.000 georganiseerde werknemers in Nederland in aanmerking voor de uitbetaling van f 15 per jaar aan hun vakbond, wat een bedrag vertegenwoordigt van f 19,5 mil- f 15 per jaar De vier centrale werkgeversverbon den in Nederland hebben zich in prin cipe akkoord verklaard met een rege ling waarbij in de bedrijfstakken en ondernemingen de werkgevers op basis van vrijwilligheid voor elke ge organiseerde werknemer f 15 per jaar aan de betrokken vakbond betalen als tegemoetkoming in de kosten, die de vakbeweging in het belane van alge meen maatschappelijke doeleinden maakt. Vrij uniek Met deze regeling is in Nederland een vrij unieke situatie ontstaan. Voor zover bekend bestaat er in geen enkel land een dergelijke centrale regeling, waarbij de werkgevers de vakbeweging financieel tegemoet komen. België is in dit opzicht waarschijnlijk ook een van de verst ge vorderde landen. Hier hebben de werk- geversverbonden zich weliswaar niet aan een uitspraak op centraal niveau gewaagd maar hier wordt toch aan de bedrijfstak ken grote vrijheid gegeven om indien gewenst extra voordelen toe te kennen aan georganiseerde werknemers. Ook. in West-Duitsland en Zwitserland wordt öp het ogenblik in deze richting gewerkt, maar hier is men nog lang zover niet. Uiteenlopend Het Belgische systeem van „vrij laten per bedrijfstak" heeft geleid tot onderling uiteenlopende situaties. Twee dingen, die opvallen zijn. dat de extra uitkeringen in de meeste geval len de georganiseerde werknemers ook rechtstreeks persoonlijk ten goede komen en dat de vakbonden als tegen prestatie de rust in de betrokken be drijfstak voor een bepaalde periode min of meer gegarandeerd hebben. Met liet betalen van premies aan de vakbondsleden kopen de Belgische DJAKARTA Studenten en scholie ren trachten naar het paleis van Soekar- no op te dringen maar troepen hebben een afzetting om het paleis getrokken om de studenten te verhinderen een ka binetszitting te verstoren. Zij worden gesteund door tanks en brengen prikkel draad versperringen aan Daarbuiten ste ken studenten auto's in brand totdat de militairen hen weer verjagen. Er zouden 50 van de honderd ministers in het paleis zijn. Zij moeten daar voor het einde van het uitgaansverbod in de vroege ochtend zijn gekomen of de nacht hebben doorgebracht. Er zijn ook twintig vrachtwagens aangekomen met jongeren van de Partai Nasional Indonesia, gewa pend met lange stokken om hun partij kantoor te beschermen Soekarno heeft besprekingen gehad met leiders van negen partijen, die in de betogingen een gevaar zien. Een afvaar diging van arbeiders heeft Soekarno woensdag een resolutie overhandigd, die aandringt op verbod van de communis tische partij. Soekarno zou de crisis eveneens bespreken met de ministers van strijdkrachten, binnenlandse zaken en voorlichting. Zaterdag zou hij een bijeenkomst hebben met militaire com mandanten uit heel Indonesië. Woensdag heeft Soekarno in gezelschap van de Pbillippijnse ambassadeur de schade aan ministerie van buitenlandse zaken bekeken De studenten hebben zelfs 'erdragen met andere landen Te Soerabaja hebben duizenden stu denten een anti-communistische beto ging gehouden.- De geheime zender Am- pera heeft naar aanleiding van Soekar- no's woorden dat de betogers domkop pen zijn God gevraagd „de geliefde vadc zijn argeloosheid te vergeven" omdat hU :en vogel in een gouden kooi" i» Verschillende ministers zijn met hef- schroefvliegtuigen naar het paleis ge bracht en men geeft het kabinet al de spotnaam „helikopter-brigade". Vandaag hebben betogers grote verkeersopstoppin gen veroorzaakt door personen- en an dere wagens dwars op de wegen te plaatsen. Er trokken ook met pijl en boog. loden pijpen en knuppels gewa pende communistische jongelui door de stad. Djakarta lijkt hoe langer hoe meer op een stad in staat van beleg. Overal ziet men wegversperringen en de hele dag rijden pantserwagens door de stra ten Vele gebouwen zijn streng bewaakt en er rijden vrachtwaecrw rond met be togers van beide partijen. Anti-commu nisten scheuren pamfletten tegen de Ame rikaanse ambassadeur af. De rechtervleugel van de Partai Na sional Indonesia was niet uitgenodigd tot de bijeenkomst van partijleiders met Soe karno. Journalisten waren niet toegela ten maar zij hoorden wachtend bui ten het paleis nu en dan schreeuwen. Van betrouwbare zijde vertelt men dat er weer is aangedrongen op verbod van de communistische partij en Soekarno zeide dat hij dit „in overweging zou ne- McNamara over de oorlog in Vietnam WASHINGTON De Amerikaanse minister van defensie McNamara heeft drie redenen gegeven voor het besluit om Noord-Yietnam te bombarderen De drie redenen zijn: Versterking van het moreel van het Zuidvietnamese volk. Het tegengaan van de stroom mensen en materiaal die vanuit Noord-Vietnam het zuiden binnenkomt. Het uitoefenen van druk om Hanoi tot onderhandelen te dwingen. De minister zei nogmaals dat de V.S. niet van plan zijn om kernwapens in Vietnam te gebruiken „Ik wil niet cate gorisch verklaren dat kernwapens nim mer gebruikt zullen worden", aldus Mc Namara, „maar ik kan mij geen situatie indenken, waarin kernwapens hetzij in Noord- hetzij in Zuid-Vietnam nod ia zul len zijn". In Vietnam zijn bij de grens met Lao6 felle gevechten aan de gang. Volgens dc eerste berichten hebben de Vietcong een legerplaats op de regeringstroepen ver overd en de bezetting van 400 man en enige Amerikaanse adviseurs onder de voet gelopen. Andere berichten zeggen dat de bezetting nog stand houdt en de luchtmacht naar de doelen leidt. De Ame rikaanse vliegtuigen konden enige dagen wegens slechte weer niet vliegen. AMSTERDAM De recherche heeft de 24-jarige Duitse arbeider R. L. aange houden. die door de Duitse politie werd gezocht wegens een in Essen gepleegde roofmoord op een 84-jarige vrouw. L heeft een bekentenis afgelegd. werkgevers eigenlijk de rust in de In iBelgië is de organisatiegraad vrij hoog. Het aantal georganiseerden is hier na de oorlog sterk gestegen. Bij een ge middelde percentage van 42 pet in 1947 werd in 1957 57 pet bereikt en in 1962 ruim 60 pet Welke zin De rust in de bedrijven en de geringe agitatie die door de vakbonden werd ge voerd, was voor vele leden aanleiding zich af te vragen welke zin de vakbe weging nog had en waarom zij hun contri butie betaalden. Ook de uitdaging van de ongeorganiseerden speelde hier een woordje mee. De leiding van de Belgische vakbe weging trok hier de conclusie uit dat er of in de bedrijven meer actie gevoerd zou moeten worden, of men zou iets extra's moeten doen voor de georga niseerden om zo ledenverlies tegen te gaan. De werkgevers in België hebben over het algemeen begrip getoond voor de moeilijke situatie waarin de vakbe weging dreigde te komen. Er kwamen weliswaar geen landelijke afspraken, maar om conflicten in de bedrijven tegen te gaan gaven de centrale werk geversorganisaties haar leden de vrij heid om per bedrijfstak aan georgani seerde werknemers extra voordelen toe te kennen. Arbeidsvrede De eerste bedrijfstak, die hiertoe over ging was het cementbedrijf. Deze kende reeds in 1954 zogenaamde pro- duktiviteitspremies aan georganiseer den toe. Het georganiseerd zijn van de werknemer werd gezien als een bij drage tot de arbeidsvredie, waarvoor een tegenprestatie billijk werd geacht. Het extra voordeel bedroeg over het algemeen maximaal de contributie aan de vakbond. De laatste jaren was dit bedrag P.frs 2000. Goed uitgewerkte regelingen bestaan ook voor de gas- en elektriciteitsindustrie. In geval van conflict zal alleen tot staking mogen worden overgegaan, indien bij ge heime. schriftelijke stemming 70 pet van de leden zich hiervoor uitspreekt. De premie bedraagt hier B.frs 1500. Allemaal In de steenkoolindustrie wordt B.frs 660 betaald, in de petroleumindustrie B.frs 1500. In laatstgenoemde industrie wordt dit bedrag voor alle werknemers betaald. De georganiseerden krijgen het via een fonds persoonlijk uitbetaald. Het resterende bedrag is bestemd voor sociale activiteiten van de vakbonden. Regelin gen bestaan ook in de textielindustrie (uitkering bij werkloosheid), de papier en kartonindustrie (premie bij pensioen en huwelijk), de confectie-industrie. veri verijen en wasserijen, tabaksindustrie, "vóëdingsindustric. glasindustrie, steen bakkerijen enz. Ex-nazi„Ik vond het SS-uniform zo mooi OOST-BERLIJN „Ik ging bij de SS omdat ik het uniform mooi vond en omdat ik nooit sterk geweest ben en meende in deze organisatie harder te zullen worden". __t zei gisteren de 55-jarige arts dr. Herts Fischer voor het OostduLtse hoog gerechtshof waar hij tereohtstaat op be schuldiging tijdens de Tweede Wereld oorlog in het concentratiekamp Ausch witz 55.000 slachtoffers voor de gas kamers te hebben geselecteerd. HZPC fkïopt LZC (Van onze waterpolomedewcrker) LEIDEN Door een 7—4 nederlaag te gen HZPC 2 Is de Leldsclie Zwemclub uitgeschakeld voor de beker. Die 47 werd bereikt na een 4—1 voorsprong in de tweed periode, toen de Leidsehe vol ledig over dc jonge Haagse ploeg domi neerde en zelfs kans zag om ondanks een nummerieke minderheid tweemaal te scoren.: In de vierde periode klapte LZC totaal ineen en werd het overspeeld. Na een aantal wisselende kansen werd Parrel wegens een ernstige overtreding naar de kant gestuurd. De Hagenaars schoten echter slecht De aanval werd onderbroken: er volgde een break-out en met een goed schot gaf Koedooder ziin ploeg de leiding. Na de rust redde doelman Van Sit- tert eerst grandioos. Parrel brak uit. Hij ontving de bal van Roelofs en scoorde 2—0 Dank zij een numerieke meerder heid kon Schoof dc Leidse voorsprong op 3—0 brengen. Jonker kon eerst met een boogbal de achterstand voor HZPC tot 31 terug brengen maar Timmermans had onmid dellijk een antwoord 4—1. In de dorde periode moest Koedooder weer aan de kant. Langerhorst faalde nu niet en maakte 42. Door togen Parrel goed door te zetten maakte Tittel 43. Toen volgde de vierde periode. Heek nam het doel van Van Bittert over, die midvoor ging spelen en Krijgsman kwam op de midachterplaats Een wisseling, die de Len'dse coach, gezien het speelbeeld. beslist niet had mogen doen. Jonker kon de fout afstraffen 4—4. Deze stand betekende voor HZPC reed# winst, maar de volle twee punten wer den behaald. Langerhorst spoot door de Leidse defensie, kwam voor Heek en scoorde gemakkelijk Herhaalde onmid- deellijk daarop dezelfde stunt 64 LZC was totaal van dr baan. Bartels. Tittel en Langerhorst konden elkaar ru goed vin den Zij lanceerden Jonker die hard in schoot 47. Amerikaanse tennisters voor F«»fl#»ration Cup NEW YORK De Amerikaanse ten- nisbond heeft Billy Jean Moffit-King, Nancy Richey en Carole Graebner aan- •zen voor deelneming aan het toer- om de Federation Cup. het equiva- oor dames voor de Davis Cup. De Amerikaanse meisjes zullen van 10 tot 15 in Turijn trachten de cup uit handen het Australische team te halca.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 9